Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-09-12, 13:12   #121
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

Studiuesit: Jezusi ka qenė i martuar?

Harvard, 19.09.2012

Studiues tė Universitetit tė Harvardit nė Shtetet e Bashkuara zbuluan njė shkrim tė lashtė koptik sipas tė cilit, tė krishterėt e hershėm besonin se Jezusi ishte i martuar.

Nė tekst shkruhet “gruaja e Jezusit” nė gjuhėn kopte, por nuk mund tė pėrcaktohet nėse bėhet fjalė pėr bashkėshorte apo pėr dishepull femėr.

Zbulimi u prezantua nga studiuesja Karen L. King nė Harvard gjatė njė takimi tė studiuesve tė shkrimeve kopte. King tha se papirusi i gjetur ėshtė e vetmja provė antike me tekst qė flet pėr “gruan” e Jezusit. Megjithatė, shtoi ajo, kjo nuk ėshtė bindėse pėr tė besuar qė vėrtet profeti i krishtėrimit ishte i martuar.

Dyshimet e saj lidhen me datėn e vonė tė shkrimit, diku nga mesi i shekullit tė dytė pas erės sonė.

Dyshimi tjetėr lidhet me mėnyrėn e pėrfitimit tė dokumentit. King tha se ai i ishte dorėzuar nga njė koleksionues veprash antike me qėllim pėr ta analizuar atė. Studiuesja amerikane beson se shkrimi ėshtė pjesė e njė teksti mė tė gjatė dhe nėse mund tė vėrtetohet origjinaliteti i tij dhe koha kur ėshtė shkruar, ėshtė njė provė e fortė pėr tė besuar se Jezusi ka qenė vėrtet i martuar.

Duke iu referuar zbulimit nė fjalė, New York Times shkruan se edhe pse me shumė dyshimi, ky studim pritet tė rindezė debatin nė komunitetin e krishterė qė do tė kėrkojė pėrgjigjet pėr pyetjet; a ka qenė Jezusi i martuar? Nėse po, a ishte Maria Magdalena bashkėshortja e tij dhe nėse vėrtet ka patur njė dishepull femėr.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-02-13, 10:44   #122
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kundertheniet Biblike

Se bibla nuk ėshtė e vėrteta argumenton edhe kjo...

1. A e ka parė kush Zotin ?
a) Askush nuk e ka pare ndonjėherė zotin [1 Gjoni 4:12]
b) Amosi e ka pare zotin [Amosi 7:7]
c) Askush se ka pare zotin veē zotit [Gjoni1:18]
d) Abrahami e ka pare zotin [Zanafilla 18:1]...
e) Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Dalja 24]

2. A duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?
a) Duhet ta duam zotin [Ligji i pėrtirė 6:5]
b) Duhet ta kemi frike [Ligji i pėrtirė 6:13]
c) Duhet ta duam [Mateu 22:37]
d) Ta kemi frike [1 Pjetri 2:17]
e) Dashuria s'mund te pėrzihet me friken [1 Gjoni 4:18]

3. A gėnjen Zoti ?
a) Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Samueli 15:29]
b) Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qe do haje frytin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 - Zanafilla 5:5]
c) Pėr zotin ėshtė e pamundur te gėnjeje" [Hebrenjve 6:18 - gjė qe tregon se ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm]
d) Zoti gėnjen [2 Thes 2:11]

4. A e mban Zoti premtimin ?
a) Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qe thotė e bėn" [Numrat 23:19]
b) Zoti nuk e mban premtimin [1 Samueli 2:30]
c) Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:34]

5. Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?
a) Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]
b) Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
c) Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

6. Kur u “kryqėzua” Jezusi ?
a) Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]
b) Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

7. Cila ėshtė rruga e shpėtimit ?
a) Tė besohet se Perėndia, Zoti ėshtė i vetmi Zot [Marku 12:29]
b) Te rrėfesh se Jezusi ishte Zoti dhe Perėndia e ringjalli prej se vdekurish [Romakėve 10:9-10]

8. Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?
a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satanai (1.Kronikave 21:1)

9. Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?
a) Shtate vite (2.Samuel 24:13)
b) Tre vite (1.Kronikave 21:12)

10. Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?
a) Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)
b) Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

“... s’kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri ...” ( 1 Korintasve, 7:25)

“…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve, 7:40)...

“…dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė….” (1 Korintasve, 7:40)

“…Ja, unė, Pali, po ju them …” (Letra e Palit Galatasve, 5:2)

Si shihet, tek 1 Korintasve 7:40 vihet nė dyshim edhe frymė¬zimi i mėsimeve tė Palit nė tėrėsi. Aty tregohet se ai nuk ishte i sigurt as nėse e kishte Frymėn e Perėndisė apo jo. Pėrse duhet tė besohen pėr fjalė tė Zotit letrat e Palit, nėse ai vetė e bėn tė njo¬hur aty se pohimi qė ai e kishte frymėn e Zotit, ishte mendim i tij personal dhe nuk ishte i konfirmuar nga Perėndia.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-13, 16:52   #123
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Se bibla nuk ėshtė e vėrteta argumenton edhe kjo...

1. A e ka parė kush Zotin ?
a) Askush nuk e ka pare ndonjėherė zotin [1 Gjoni 4:12]
b) Amosi e ka pare zotin [Amosi 7:7]
c) Askush se ka pare zotin veē zotit [Gjoni1:18]
d) Abrahami e ka pare zotin [Zanafilla 18:1]...
e) Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Dalja 24]

2. A duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?
a) Duhet ta duam zotin [Ligji i pėrtirė 6:5]
b) Duhet ta kemi frike [Ligji i pėrtirė 6:13]
c) Duhet ta duam [Mateu 22:37]
d) Ta kemi frike [1 Pjetri 2:17]
e) Dashuria s'mund te pėrzihet me friken [1 Gjoni 4:18]

3. A gėnjen Zoti ?
a) Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Samueli 15:29]
b) Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qe do haje frytin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 - Zanafilla 5:5]
c) Pėr zotin ėshtė e pamundur te gėnjeje" [Hebrenjve 6:18 - gjė qe tregon se ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm]
d) Zoti gėnjen [2 Thes 2:11]

4. A e mban Zoti premtimin ?
a) Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qe thotė e bėn" [Numrat 23:19]
b) Zoti nuk e mban premtimin [1 Samueli 2:30]
c) Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:34]

5. Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?
a) Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]
b) Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
c) Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

6. Kur u “kryqėzua” Jezusi ?
a) Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]
b) Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

7. Cila ėshtė rruga e shpėtimit ?
a) Tė besohet se Perėndia, Zoti ėshtė i vetmi Zot [Marku 12:29]
b) Te rrėfesh se Jezusi ishte Zoti dhe Perėndia e ringjalli prej se vdekurish [Romakėve 10:9-10]

8. Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?
a) Zoti (2.Samuel 24:1)
b) Satanai (1.Kronikave 21:1)

9. Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?
a) Shtate vite (2.Samuel 24:13)
b) Tre vite (1.Kronikave 21:12)

10. Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?
a) Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)
b) Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

“... s’kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri ...” ( 1 Korintasve, 7:25)

“…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve, 7:40)...

“…dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė….” (1 Korintasve, 7:40)

“…Ja, unė, Pali, po ju them …” (Letra e Palit Galatasve, 5:2)

Si shihet, tek 1 Korintasve 7:40 vihet nė dyshim edhe frymė¬zimi i mėsimeve tė Palit nė tėrėsi. Aty tregohet se ai nuk ishte i sigurt as nėse e kishte Frymėn e Perėndisė apo jo. Pėrse duhet tė besohen pėr fjalė tė Zotit letrat e Palit, nėse ai vetė e bėn tė njo¬hur aty se pohimi qė ai e kishte frymėn e Zotit, ishte mendim i tij personal dhe nuk ishte i konfirmuar nga Perėndia.


hahahahaha sa shkrim palidhje .....merre veten met mir moj mos e mendo trurin pa lidhje.....


ps
mos na sjlell shkrime nga forumet e gabelve, muhaxhedin talibanca
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-13, 20:36   #124
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana_ch Shiko postimin
hahahahaha sa shkrim palidhje .....merre veten met mir moj mos e mendo trurin pa lidhje.....


ps
mos na sjlell shkrime nga forumet e gabelve, muhaxhedin talibanca
Zana ch ti je personi i fundit me me kallxu mu se qka me sjell une ne forum, flm.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-13, 16:31   #125
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kundertheniet Biblike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana_ch Shiko postimin
hahahahaha sa shkrim palidhje .....merre veten met mir moj mos e mendo trurin pa lidhje.....


ps
mos na sjlell shkrime nga forumet e gabelve, muhaxhedin talibanca
Shkrim palidhje ?

I gjithe shkrimi eshte citime nga bibla (qė ta kuptosh ti drejt : ESHTE BIBLA KJO QE KE LEXUE), e ty tė duket palidhje ?

Edhe un qe jam musliman, e qe refuzoj te besoj 3-nitetin (3 zotat), nuk do kisha then qe bibla eshte "shkrim palidhje" !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-13, 16:45   #126
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kundertheniet Biblike

Dardaneshė:
Janė tė kota "analiza" dhe " shkrime " tė tilla qė ju keni sjellurė ne temen,sepse njeriu edhe pa lexuarė aq shumė neper libra fetare, majftonė tė e benė nalaizen profetike tė sotme dhe tė kaluarė e qė tė e kupton tė verteten.

Ju duhet tė dini se citime nga shkrimet Biblike janė vetem njė deshmi se Zoti nuk ėshtė vegel e njerezisė, por Ai qėndron mbi njerezin dhese Zoti nuk e urdheron njeriun qė tė jetė "hakmarres" pėr hatrin dhe deshiren e tij , por Zoti e udhezon njeriun nė rrugen e mirė , e tė tilla shkrime gjinden ne Bibel, sidomos ne Dhiaten e re , ku nė fakt, edhe po tė mos e lexosh Biblen, mjafton tė marrish shembullė vepren e Jezusit , fjalet dhe porosit e tij, por edhe vepren e tij nė tokė,-kjo mjafton mjaft.
E pėr tė krahasuar Jezusin me " profetet" pas tij, do tė thotė tė e marresh rrugen e mbrapsht e cila si personazh ka njerez qė nuk janė tė udhezuarė nga fjala dhe porosija e Zotit.
Njė cka ėshtė shumė e kjatė ėshtė se profecia nė Bibel nuk lidhet me lidhje familjare ashtu si ndodhė te shkrimet e tjera, sepse Jezusi nuk mbledh miq, shok, e dashamirė qė té i shpallė profet-ashtu si veprojnė tė tjeret pas tij.
Jezusi thotė se cdo kush ėshtė i barabartė pranė Zotit dhe edhe mėkatari,hajni etj duhet drejtuar nė rrugen e mirė e jo pėr tė e denuar, vrarė me gurė,tė kryhen gjymtyme trupore etj.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-10-13, 13:10   #127
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kundertheniet Biblike

Dijetarė amerikanė e quajnė tė sajuar historinė e Krishtit10.10.2013

Dijetarėt amerikanė tė Biblės, thonė se rrėfimet e lashta, tregojnė se historia e Jezu Krishtit, ka qenė e fabrikuar tėrėsisht nga aristokratėt romake.

Joseph Atwill, thotė se romakėt e asaj kohe, e kanė pėrdorur Krishtin si propagandė pėr tė miqėsuar palėt nė luftė.

“Historia e Jezu Krishtit ėshtė e ndėrtuar shumė e ashpėr nė historitė e vjetra", -shton Atwill.

Sipas dijetarit amerikan, Kristianizmi nuk ka lindur si njė fe, por si njė propagandė e sofistikuar pėr tė miqėsuar palėt nė Romėn e lashtė, transmeton shekulli.

Ai thotė, se duke studiuar tė mbijetuarit e shekullit tė parė tė Judės, vėren njė model formimi, sipas tė cilit ka dhjetėra paralele midis jetės sė njė perandori romak dhe atė tė Jezusit nė Dhjatėn e Re.

Atwill ėshtė i vetėdijshėm se teoria e tij do tė mėrzisė disa besimtarė tė Jezu Krishtit, por ai ėshtė i bindur se herėt a vonė, teoria e tij e re do tė pranohet gjerėsisht.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-14, 17:46   #128
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kundertheniet Biblike

“Krishti nuk ėshtė kryqėzuar”, thuhet nė njė Bibėl tė vjetėr 1500 vjetBibla qė mendohet tė jetė e vjetėr nga 1500 deri nė 2000 vjet, e gjetur nė Muzeun Etnografik nė Ankara, thotė se “Jezu Krishti nuk ėshtė kryqėzuar dhe se nuk ka qenė i Biri i Zotit”.

Nė kėtė libėr qė pėrmban Ungjillin e Bernabės, thuhet se Juda Eskariot ėshtė vėnė nė kryq, kurse Jezu Krishti ishte Profet dhe se ėshtė dėrguar i gjallė nė Parajsė.

Sipas njė raporti nė ‘National Turk’, kjo Bibėl ėshtė gjetur tek njė grup trafikantėsh, gjatė njė bastisjeje nė zonėn e Mediteranit.

Bazuar nė raportet, ekspertėt dhe njohėsit e religjionit nė Teheran, thonė se ky libėr ėshtė origjinal.

E shkruar nė shkronja ari mbi lėkurė, nė kėtė Bibėl, pėrmendet edhe ardhja e Profetit Muhamed, gjė qė ndodhė 700 vjet mė vonė.

Bibla ėshtė e shkruar edhe nė Ungjij tė tjerė, si nė atė tė Lukės, Mateut, Markut dhe Gjonit, por duket se ky version po e shqetėson mė sė shumti Vatikanin.

Ē’farė do tė ndodhė me tė krishterėt, qė besojnė nė faktet e dhėna mė parė pėr ‘Birin e Shenjtė’?

Autoritetet nga Vatikani, kanė kontaktuar me ato turke, qė tė marrin kėtė Bibėl pėr tė ekzaminuar nė Kishė, por qė ende nuk ėshtė marrė ndonjė pėrgjigje.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-14, 07:49   #129
Shpat
Prishtinas.
 
Anėtarėsuar: 27-05-08
Vendndodhja: Shteti mė i ri.
Postime: 576
Shpat e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kundertheniet Biblike

www.kishashqiptare.webs.com/apps/links/


__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Shpat : 15-05-14 nė 07:50
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.