Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive q ndodhin jasht Toks dhe atmosfers.Prgjigju
 
Funksionet e Tems Shfaq Modt
Vjetr 01-12-08, 11:59   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Lajmet me te reja nga Astronomia

Fotografohet nga satelitet nje "Hene" e Planetit Neptun

Fotografohet nje Hene e planetit gjigand Neptun.Neptuni eshte planet 4 here me i madhe se Toka dhe 30 here me larg nga dielli se planeti yne.Nje rrotullim i Neptunit rreth diellit zgjat 165 vite.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Nyje Interesante
Vjetr 01-12-08, 12:01   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Lajme t reja pr "unazen" e Planetit Saturn.

Astronautet bjn te ditur se, unaze e saturnit sht me e vjetr se ceshte menduar deri tani.
T dhenat vijn nga sonda hapsinore "Cassini"
Deri me sot ksaj unaze i perkiste nj moshe prej 100 milion vite, ndrsa mosha e percaktur sht 4.5 miliard vite.

__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 01-12-08, 16:13   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Teleskopi nderhapsinor "Hubble",ka zbuluar lidhje karboni, metan ne Exoplaneten HD 189733b,i cili ndodhet ne nj largesi 63 vjet drite. Exoplaneten HD 189733b ndodhte ne yjesine Vulpecula.

__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 01-12-08, 16:17   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Platoni nuk njihet me si planet dhe kjo per shkak te madhesise shume me te vogel ne krahasim me planetet tjere te sistemit tone diellore.sht vendosur qe trupat qiellore ose objekte te ngjashme me sistemin ton diellor do t njihen tashm me emrin Plutoide.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 01-12-08 n 17:36
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 02-12-08, 12:47   #5
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Titani ka Duna

Njera nga henat e Saturnit, Titani, ne menyre teresisht te paparashikueshme dhe te pritshme, permban siperfaqe te tera me duna, te ngjashme me ato qe kemi ne ne Toke. Dunat shtrihen ne zona shume te medha te trupit qiellor dhe ka mundesi te jene kristale akulli.
Imazhet erdhen nga sonda Europiane-Amerikane, Cassini dhe duken qarte imazhet e dunave, te njejta me ato qe gjenden ne Toke ne rajonet e shkretetires se Saharase, Namibise, Arabise Saudite dhe Australise.
Atmosfera e Titanit eshte me e dendur se ajo e Tokes, graviteti me i vogel dhe natyrisht qe rera e tij eshte ndryshe, pervec procesit fizik te krijimit te saj. Kjo eshte nje pergjigje per teorite e shumta qe jane hedhur per diskutim ne lidhje me disa anomali te verejtura me pare ne siperfaqen e Titanit.


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 02-12-08, 17:35   #6
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Sonte(me 2 Dhjetor 2008) Hena do te mbuloje planetin me te ndritshem "Venus".Ky proces do te zgjasi 80 minuta.Me ora 17:04.7 fillon Drita e Venusit te behet me e dobet.Rreth ores 17:45 eshte e mbuluar gjysma e VenusitLinku origjinal ne gjuhe Gjermane:

http://news.astronomie.info/ai.php/200811055
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 02-12-08 n 19:37
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 08-12-08, 10:21   #7
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Nasa ka prezantuar pak dit me pare modelin e ri te raketave, me te cilat do t mund te udhetojne austronautet pr ne Hene. Nisja e pare do t realizohet me 2010.
Modeli i Ri "Ares V"


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 10-12-08, 16:22   #8
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Ne qender te galaktikes tone gjendet nje vrime e madhe e zeze, ka vertetuar studimi me i ri shkencor.
Astrologet gjermane analizuan levizjen e 28 yjeve qe rrethojne qendren e Rruges se Qumeshtit, duke perdorur teleskopin e Europes Jugore ne Kili, transmeton BBC.
Sipas ketij studimi, vrima e zeze eshte 4 milione here me e rende se Dielli. Vrimat e zeza jane objekte, graviteti i te cileve eshte aq i madh, saqe asgje, perfshire ketu edhe driten, nuk mund t’u shpetoje.
“Rezultati i studimit 16-vjecar tregoi se vrimat e zeza ekzistojne vertete”, tha profesori Reinhard Genzel, i cili eshte udheheqes i ekipit te shkencetareve te Institutit Max-Planck./


__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 12-12-08, 22:18   #9
gjini
 
Avatari i gjini
 
Antarsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshmgjini i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga ~AnnA~
Ne qender te galaktikes tone gjendet nje vrime e madhe e zeze, ka vertetuar studimi me i ri shkencor.
Astrologet gjermane analizuan levizjen e 28 yjeve qe rrethojne qendren e Rruges se Qumeshtit, duke perdorur teleskopin e Europes Jugore ne Kili, transmeton BBC.
Sipas ketij studimi, vrima e zeze eshte 4 milione here me e rende se Dielli. Vrimat e zeza jane objekte, graviteti i te cileve eshte aq i madh, saqe asgje, perfshire ketu edhe driten, nuk mund t’u shpetoje.
“Rezultati i studimit 16-vjecar tregoi se vrimat e zeza ekzistojne vertete”, tha profesori Reinhard Genzel, i cili eshte udheheqes i ekipit te shkencetareve te Institutit Max-Planck./


Anna, te falemnderit per mundin qe tregon te na i sjellesh ketu keto gjera kaq te mira per tu njoft sa ma mire per ate se qka sillet rreth nesh.
une nga zemra te falenderoj

Hern e fundit sht Redaktuar nga uliksi31 : 13-12-08 n 00:06
gjini Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 26-12-08, 19:46   #10
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Zbulim i ri pr energjin e errt

Energjia e errt ekziston, madje ajo shkakton efekte t dukshme.

Sateliti Chandra i NASA-s sht prdorur nga disa pedagog t Universitetit t Harvardit, t cilt kan studiuar 86 galaktika t largta dhe n nj prej tyre kan zbuluar pikrisht energjin e errt.

N galaktikn Abel 85, rreth 740 milion vjet drite larg nesh, sht vn re prania e energjis s errt, e cila quhet kshtu pasi nuk dihet burimi i saj, por kjo nuk e pengon t mbush 73 % t universit.

Ndrkoh, 23 % e universit sht e prbr nga materia e errt, e cila ka ngelur ende pa u studiuar. 4 % q ngelen jan yje, galaktika e planet.

Zbulimi i energjis s errt sht br 10 vjet m par, kur astronautt than se ekziston nj forc q vepron n kundrshtim me gravitetin dhe dominon kozmosin. Dika kishte kuptuar edhe Ajnshtajni, i cili shpiku konstantn kozmike pr t llogaritur t dhnat rreth relativitetit t prgjithshm, n mnyr q t kundrshtonte efektet e gravitetit.

Por, edhe pse e konceptoi si ide, shkenctari i njohur nuk e pranoi asnjher at si t vrtet. Ekzistenca e energjis s errt u zbulua n vitin 1998 nga Saul Perlmutter nga Universiteti Berkeley, por ai e cilsonte kt energji si t mistershme dhe t uditshme.

Nse kthehemi te zbulimi m i fundit i br nga shkenctart e Harvardit, ata kan vn re se n galaktikn Abel 85, gjat 7 miliard vjetve t fundit asgj nuk ka ndryshuar, duke i br t mendojn se dika nuk po i lejon objektet t rriten.

"Kjo mund t shpjegohet edhe si ndalimi n zhvillimin e universit", saktson Alexey Vikhlinin, sipas t cilit, zbulimi i energjis s errt sht nj prej zbulimeve m t mdha t bra nga shkenca.

__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 08-01-09, 13:11   #11
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Nj meteorit m nj pesh prej rreth 10 tonve u shkatrrua mbi territorin e Kanadas.

Banort vendas ishin dshmitar t nj pamje spektakolare, pr t ciln mendonin se sht fishekzjarr.

Trupi qiellor m nj spektr t ndryshm t ngjyrave ka mundur t shihet n dy rajone kanadeze n pjesn perndimore t vendit.

Ekspertt pohojn se bhet fjal pr trupin m t madh qiellor q gjat disa dekadave t kaluara fluturoi mbi territorin e ktij vendi.

Alsat-m
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 30-01-09, 20:18   #12
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

NASA, Fenix gjen Perklorat n Mars


Pas lajmit t gzur s gjetjes s ujit n Mars, NASA lajmron se sonda Feniks ka rastisur n nj krip t qujatur Perklorat, gj kjo q shton e mundsin q n planet t ket pasurjet dhe ul at t jets n vazhdim.

Perklorati sht nj material toksik q sht prdorur pr karburantet e raketave por shkenctart than se prania e tij nuk e pakson mundsin q n Mars t ket ose t ket pasur dikur jet. Ajo sht nj substanc e rrezikshme q prdoret n fishekzjarre apo n antat e ajrit t makinave. Kimikati gjendet edhe ktu n tokn ton kryesisht n klima shum t thata, si n shkrettirn Atakama t Kilit, ku toka i ngjan asaj t Marsit.

Por, sipas shkenctari Sam Kounaves i Universitetit Turfs, gjetja e substancs nuk do t thot q n Mars nuk mund t ket jet. “"Ka nj numr t madh bimsh q prqndrojn perkloratin dhe rriten n pranin e tij deri n nj far niveli. Ka shum bakterje q prdorin perkloratin n metabolizmin e tyre. Pra sht nj kimikat i dobishm pr shum organizma, tha ai.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-02-09, 11:46   #13
astronomi
 
Avatari i astronomi
 
Antarsuar: 14-02-09
Postime: 13
astronomi i vlersuar jo keq
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

lidhur me ate unazen e saturnit qe sipas teje tash e kishin vertetu qe usht shum m e vjeter,.... a kishe mujt me me tregu se ne qka jan bazu shkenctaret tash qe esht aq e vjeter,.. nese kishe mujt me me tregu ...
__________________
shok ka ne qdo kend te botes, sa keq qe bota esht e rrumbullaket
astronomi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-02-09, 15:05   #14
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga astronomi
lidhur me ate unazen e saturnit qe sipas teje tash e kishin vertetu qe usht shum m e vjeter,.... a kishe mujt me me tregu se ne qka jan bazu shkenctaret tash qe esht aq e vjeter,.. nese kishe mujt me me tregu ...
Po astronomi,Unaza e Saturnit eshte shume me e vjeter.Eshte menduar se eshte 100 milione vite,mirepo vitet e fundit u zgjodh nje mister ne sistemin tone planetar.
Unaza e Saturnit perbehet kryesisht nga akulli dhe ndryshon ngjyren vende,vende per shkak te pluhurit qe permban dhe pikerisht ky pluhur solli deri ne zbulim te ketij misteri.Ky material(pra pluhuri) i marre nga Unaza e Saturnit eshte nje material qe dikur rrethonte akullin e diellit.Meqe dielli ka mbi 4,5 miliarde vite qe ekziton,dalin shkenctaret ne perfundim qe,Unaza e saturnit duhet te jete po kaq e vjeter sa Materiali qe rrethonte diellin(sepse dikur dielli nuk kishte temperaturen qe ka sot,por ishte nje top akulli....per te mos dale nga tema,rreth diellit do te postoj nje teme tjeter)
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 14-02-09, 16:59   #15
astronomi
 
Avatari i astronomi
 
Antarsuar: 14-02-09
Postime: 13
astronomi i vlersuar jo keq
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

por ana se di une kurr se pasna degjuar qe unaza e saturnit perbehet prej copave te akullit .. edhe a kishe pas mundesi me me tregu se qysh eshte kriju unaza e planetit saturn,... edhe sipas asaj qe po thua ti dielli paska qen ne gjendje te akullt nje her pastaj esht kthyer ne gjendje te zjarret ,.... me fal se nashta edhe te kam keqkuptu ama nese kishe mujt me mi dhan do sqarime rreth ksaj .Te pershendes


__________________
shok ka ne qdo kend te botes, sa keq qe bota esht e rrumbullaket
astronomi Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Prgjigju


Antart aktiv q jan duke par kt Tem: 1 (0 Antart dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Tems
Shfaq Modt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Kodi [IMG] sht ON
Kodi HTML sht OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha koht jan n GMT +1. Ora tani sht 23:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.