Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-12-12, 15:50   #1
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Per motrat muslimane!

Pyetja:

Eselamu alejkum ue rahmetullahu ue berekatuhu!
Kam njė pyetje, ndoshta do tė duket pak e ēuditshme. Po lexoj shpesh nė faqen tuaj pėr xhenetlinjtė, se si do tė shpėrblehen me shumė tė mira nė xhenet, p.sh. sot lexova njė urtėsi pėr tė varfrin kalifin Omer, i cili para se tė vdiste familjes sė tij ia kishte lėnė amanet suren Vakia. Aty pėrmendeshin hyritė e xhenetit, virgjėresha, symėdha, jo tė lindura, moshatare me meshkujt, qė do t’u pėrkushtohen vetėm burrave tė vet. E shtrova pyetjen: Meshkujt i presin hyritė e xhenetit, e femrat e devotshme a thua kush i pret? Apo ato nė atė botė vetėm do t’i shikojnė burrat qė kanė pasur nė kėtė botė duke u kėnaqur me hyritė e tyre? A do t’i presin edhe ato tė hijshmit nė atė botė? Shpresoj qė Allahu nuk hidhėrohet me kėtė pyetjen time.

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Pyetja qė keni bėrė ėshtė njė ēėshtje qė shpeshherė parashtrohet dhe ngrihet si problem nga shumė femra besimtare. Por ka edhe disa qė mendojnė se edhe nuk ėshtė nė rregull tė pyesin rreth gjendjes sė tyre dhe tė burrave tė tyre nė xhenet, ashtu si shpreheni edhe ju nė fund tė letrės, prandaj pėr tė larguar paqartėsitė, keqkuptimet dhe pikėpyetjet rreth gjendjes sė femrave nė xhenet, do tė japim pėrgjigje tė sqaruar nė disa pika.

Nuk u mohohet femrave qė tė pyesin pėr gjendjen e tyre nė xhenet, rreth shpėrblimeve e kėnaqėsive qė do t`i pėrjetojnė atje. Kjo pėr faktin se natyra e njeriut, femėr qoftė apo mashkull, ėshtė e nxitur tė mendojė pėr vendqėndrimin e ardhshėm tė tij, se si do tė jetė. Profeti, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, nuk i qortonte shokėt e tij pėr kėsi lloj pyetjesh. Vėrtetohet se e kanė pyetur rreth xhenetit se me ēfarė ėshtė i ndėrtuar. Ai ka thėnė: “Ėshtė i ndėrtuar me tjegulla tė arit dhe tė argjendit, llaēi ėshtė nga myshku, zalli nga margaritarėt dhe diamanti, ndėrsa dheu ėshtė nga shafrani. Kush hyn aty, do tė begatohet e kurrė mė nuk do tė ketė vėshtirėsi, do tė jetojė pėrjetėsisht dhe nuk do tė vdesė, nuk do t`i grisen rrobat dhe nuk do tė mplaket!” Shėnon Ahmedi dhe Tirmidhiu.

Pastaj e kanė pyetur se a do tė kenė kontakte me gratė e tyre nė xhenet dhe ai ėshtė pėrgjigjur pozitivisht. Natyra njerėzore mallėngjehet dhe ngazėllohet kur pėrmendet xheneti dhe begatitė qė do tė pėrjetohen atje. Tė pyesė besimtari pėr kėto gjėra nuk ka tė keqe, por me kusht qė ky pėrmallim e mallėngjim tė mos mbetet vetėm si shpresė qė nuk shoqėrohet me vepra tė mira. Allahu i Lartėsuar thotė: “Hyni nė xhenet, ju dhe gratė tuaja, tė gėzuar! Atyre u shėrbejnė me enė e gastare nga ari, aty do tė kenė ēka t’u dėshirojė shpirti dhe t’u kėnaqet syri. Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė.” Nė fund tė kėtyre paralajmėrimeve pėr pėrjetimet e xhenetlinjve, Allahu i Lartėsuar thotė: “E ky ėshtė xheneti, qė u ėshtė dhėnė pėr atė qė keni punuar.” (Zuhruf, 70-72)

Begatitė dhe shpėrblimet qė do tė kenė xhenetlinjtė nė xhenet nuk janė tė posaēme vetėm pėr burrat. Me fjalė tė tjera, nė ato begati kanė hise edhe femrat, si thotė Allahu i Lartėsuar: “… (Xheneti) i pėrgatitur pėr tė devotshmit.” Pra nga tė dy gjinitė, ashtu si sqarohet nė ajetin: “Kush bėn ndonjė nga punėt e mira, qoftė mashkull ose femėr duke qenė besimtarė, tė tillėt hyjnė nė xhenet dhe nuk u bėhet farė padrejtėsie.” (Nisa, 124)

Nuk ėshtė e qėlluar qė femra ta preokupojė tepėr veten me pyetje tė shumta dhe duke kėrkuar sqarime tė thukėta rreth hyrjes nė xhenet, se ēfarė do tė veprojė atje, ku do tė shkojė… dhe pyetje tė tjera. Mjafton tė kuptojmė se vetė hyrja nė xhenet pėr njeriun do tė thotė pėrfundim i tė gjitha vėshtirėsive dhe mundimeve qė kishte para vetes; tė gjitha vuajtjet i shndėrrohen nė lumturi dhe kėnaqėsi tė pėrjetshme. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ata aty nuk i godet kurrfarė lodhje dhe nuk do tė nxirren kurrė prej tij.” (Hixhėr, 43)

Dhe thotė: “…Allahu ėshtė i kėnaqur me ta dhe ata janė tė kėnaqur ndaj Tij. Ky ėshtė shpėtim i madh.” (Maide, 119)

Kur Allahu i Lartėsuar nė Kuran flet pėr begatitė e pėrgatitura pėr xhenetlinjtė, i josh dhe i nxit burrat duke u treguar pėr bukurinė e grave tė xhenetit, ndėrsa e kundėrta nuk ndodh. Kjo nuk nėnkupton se femra nuk do tė ketė kėnaqėsi tė kėtij lloji, nė kėtė edhe ajo do tė jetė e njėjtė sikur mashkulli, por ato do tė jenė sė bashku me burrat e tyre. Allahu i Lartėsuar thotė: “Hyni nė xhenet, ju dhe gratė tuaja, tė gėzuar!” (Zuhruf, 70)

Nė xhenet nuk do tė ketė njeri tė pamartuar, mashkull qoftė apo femėr. Femrat tė cilat kanė qenė tė martuara do tė jenė gra tė burrave tė tyre, ndėrsa ato qė nuk janė martuar, do tė martohen me meshkujt qė kanė hyrė nė xhenet. Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė: “Nė xhenet nuk do tė ketė tė pamartuar.” Shėnon Muslimi.

Dijetarėt tė cilėt kanė folur pėr arsyen se pse nuk pėrmendet ky lloj i kėnaqėsisė pėr femrat nė xhenet, ashtu si pėrmendet pėr burra, apo pse nuk do tė ketė mė shumė se njė burrė gruaja nė xhenet, kanė dhėnė shpjegime tė shumta, ndėr to:

- Kuptohet se femrat pėr nga natyra janė mė tė turpshme se burrat, prandaj urtėsia e Allahut ishte qė ato tė mos joshen e nxiten me gjėrat pėr tė cilat turpėrohen.

- Malli dhe dėshira e mashkullit pėr femėr ėshtė mė e madhe se dėshira e femrės pėr mashkull, prandaj Allahu i nxiti meshkujt pėr xhenet duke ua pėrmendur gratė e xhenetit. Epshi i mashkullit ėshtė mė i theksuar se ai i femrės, ashtu si sqarohet nga ata qė flasin nė kėtė fushė. Ndėrsa ajo qė ėshtė pėrhapur te disa njerėz, se epshi i femrės ėshtė mė i madh se i mashkullit, nuk ėshtė e vėrtetė dhe pėr kėtė nuk ka argument dhe realiteti i femrės dėshmon tė kundėrtėn. Epshi i femrės ėshtė i ndryshueshėm; kemi faza nė tė cilat gruaja absolutisht nuk ka epsh pėr mashkullin, pastaj edhe nėse ky epsh shtohet tek ajo, atėherė kjo ndodh vetėm disa ditė nė faza tė caktuara tė cilat i kalon gjatė muajit, ditėve tė tjera nė pėrgjithėsi ajo ėshtė e kėrkuar nga burri. Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė: “Nuk kam lėnė pas vetės sprovė mė tė rrezikshme pėr burrat sesa gratė.” Shėnon Buhariu.
Nxitja dhe joshja e femrės pas gjėrave tė tjera, si zbukurimi (rrobat e zbukuruara), stolitė e ēmuara, dukja bukur, etj., e tejkalon joshjen e saj pas meshkujve, prandaj Allahu i Lartėsuar i nxiti burrat pėr xhenetin duke ua pėrmendur gratė e xhenetit.

- Femra nė pėrgjithėsi ėshtė e kėrkuar nga mashkulli dhe jo e kundėrta, prandaj rėndomtė edhe nė rastin e martesės burri ėshtė ai i cili kėrkon martesė e jo femra. Pra, femra ėshtė ajo qė kėrkohet e lypet dhe mashkulli ėshtė kėrkuesi dhe jo i kėrkuari.

- Ėshtė e mundur qė Allahu i Lartėsuar t`ua kompensojė kėtė me lloje tė tjera tė kėnaqėsive. Allahu i Lartėsuar thotė: “Aty do tė kenė ēka t’u dėshirojė shpirti dhe t’u kėnaqet syri. Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė.” (Zuhruf, 71)

- Ligjet dhe rregullat nė xhenet dallojnė nga ato qė janė tė njohura dhe konsiderohen aksioma tė kėsaj bote. P.sh. ushqimi nė kėtė botė pėr njeriun ėshtė qė ta forcojė e mbajė veten, mė pas vjen nxjerrja e mbetjeve tė panevojshme pėr trupin, ndėrsa nė xhenet nuk ėshtė kėshtu. Pastaj martesa nė kėtė botė ėshtė pėr lėnien e pasardhėsve, ndėrsa nė xhenet nuk ekziston ky qėllim dhe gjėra tė tjera tė shumta, tė cilat do tė ndryshojnė prej kėsaj bote. Banorėt e xhenetit do tė jenė tė tėrė nė begati e mirėsi dhe nuk do tė kenė zili, xhelozi, urrejtje, mėrzi, hidhėrim, dhimbje dhe gjėra qė janė pėrditshmėri tė kėsaj bote. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ne kemi hequr prej zemrave tė tyre ēfarėdo urrejtje, e ata nė mbėshtetėse qėndrojnė ballė pėr ballė njėri-tjetrit duke qenė tė vėllazėruar. Ata aty nuk i godet kurrfarė lodhje dhe nuk do tė nxirren kurrė prej tij.” (Hixhėr, 47-48)

Dhe thotė: “E ata (banorėt e xhenetit) thonė: “Falėnderuar qoftė Allahu qė largoi prej nesh brengat; vėrtet, Zoti ynė ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė bamirės. I cili nga mirėsia e Tij na vendosi nė vendin e pėrjetshėm, ku nuk do tė na prekė ndonjė mundim fizik dhe ku nuk na prek ndonjė molisje.” (Fatir, 34-35)

Duke e pasur parasysh kėtė, mund tė konkludojmė se nė xhenet nuk do tė ketė xhelozi dhe zili nė mes grave ashtu si ndodh nė kėtė botė. Kėshtu qė ndjenja tė cilėn e ndien tani gruaja kur dėgjon pėr hyritė e xhenetit dhe se si burrat e tyre do tė kenė atje hyri pėrveē gruas, ėshtė reflektim i xhelozisė qė femra nė kėtė botė e ka, ndėrsa nė xhenet nuk do ta ketė. Gratė e kėsaj bote, tė cilat do tė begatohen me hyrjen nė xhenet, nė krahasim me hyritė e xhenetit do tė jenė shumė mė tė bukura, mė tė mira dhe mė tė privilegjuara se hyritė e xhenetit. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ata (burrat) dhe gratė e tyre do tė jenė nėn hijet tė mbėshtetur nė kolltukė.” (Jasin, 56)

Gjithashtu thotė: “Hyni nė xhenet, ju dhe gratė tuaja, tė gėzuar!” (Zuhruf, 70) ]

Kurse pėr vlerėn e tyre ndaj hyrive tė xhenetit, Abdullah Ibėn Mubareku transmeton njė hadith ku Profeti, bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Gratė e kėsaj bote, tė cilat do tė hyjnė nė xhenet, do tė jenė mė tė vlefshme se hyritė e xhenetit pėr shkak tė veprave qė kanė bėrė nė kėtė botė.”
Transmetohet se Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė se gratė besimtare tė kėsaj bote janė mė tė privilegjuara se hyritė e xhenetit pėr kėto arsye: “Ne jemi falur, kurse ato jo. Ne kemi agjėruar, kurse ato jo. Ne kemi marrė abdest, kurse ato jo. Ne kemi dhėnė lėmoshė, kurse ato jo.” Pra, Aishja thotė se me veprat e mira tė cilat i kanė bėrė nė kėtė botė gratė besimtare tė kėsaj bote do t`i mundin hyritė e xhenetit dhe do tė jenė mė tė bukura, mė tė kėrkuara dhe mė tė privilegjuara. Prandaj, ky ėshtė pėrgėzim pėr gratė besimtare qė do ta arrijnė xhenetin, pasi ato do tė jenė zonjat e xhenetit, mė tė bukurat se tė tjerat dhe do tė jenė tė privilegjuara dhe tė lumtura pėrjetėsisht. Allahu i Lartėsuar nė lidhje me to thotė: “(nė xhenet) Ne i kemi krijuar ato (gratė e kėsaj bote qė do tė hyjnė nė xhenet) nė njė krijim tė ri (formė tė re shumė mė tė bukur). Dhe ato i kemi bėrė virgjėresha. Tė dashuruara (pėr burrat e tyre), tė njė moshe.” (Vakia, 35-37)


Alaudin Abazi


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-12-12, 18:24   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Per motrat muslimane!

Fillimisht titulli asocon qe vetem motrat muslimane pe meritojkan kete lloj xheneti?

Sipas Alaudin Abazit edhe Dardaneshes, diskriminimi (sexual) i femres vjen nga allahu fillimisht e pastaj nga ata qe ndjekin rrugen e tij.

Pse?

Meshkujt po u shperblehkan me 72 hyri (te cilat jane me te kqija se grate e kesaj bote, cfare hipokrizie) perderisa femrat duhet te knaqen me rruza edhe stoli (si mu kan bredh i Vitit te Ri) ose ti bashkangjiten burrave te vet ne orgjite me 72 hyrite.

Alaudini gjithsesi i udhezon femrat qe nuk eshte e hijshme te merren me pytje te shumta rreth kesaj qeshtje sepse ato (femrat e kesaj bote) do te jane bashk me burrat e tyre te ulura ne kolltuqet e buta e rreth tyre do te sillen 72 hyrite (sa gjynah, nuk ka edhe 72 hyr-ana per ato, por kan mundesine te bejne ate qe bejne burrat dmth i propozon femrat te behen bisexuale), por keto nuk do te jene xheloze aq me pak kure ti shohin hyrite e shemtuara.

LOL paradoxi i rradhes !

Lexo kete: "Banorėt e xhenetit do tė jenė tė tėrė nė begati e mirėsi dhe nuk do tė kenė zili, xhelozi, urrejtje, mėrzi, hidhėrim, dhimbje..."

Cfare kunderthenje ! Pse i nevojiten hyrite meshkujve nese nuk do te kete asnje emocion atje, asnje epsh asnje... ?

Alaudini thote dhe Dardanesha me sjelljen e ketij shkrimi pajtohet me kete: qe meshkujt jane ata te cilet kan me shume epsh sesa femrat (ketu ka harru te thote qe shkaku i ketij epshi femrat muslimane jane te detyruara te behen synet ose me fjale te tjera ja kpusin klitorisin). Me siguri Alaudini ka pervoje te paket me femra dhe ajo grue qe i ka qellu nuk ka epsh, une per veti me pervojen time kam taku femra (edhe shkenca e ka vertetu) te cilat jane shumefish ma me epsh sesa meshkujt.


Dardanesha, ke ti ndonje mendim lidhje me kete teme qe ke hape apo vetem e perkrah kete copjim?

ps: une personalisht nese e meritoj kete xhenet musliman, me gjithe deshire e refuzoj.
Zoti e di ma mire!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 18:51   #3
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Fillimisht titulli asocon qe vetem motrat muslimane pe meritojkan kete lloj xheneti?

Sipas Alaudin Abazit edhe Dardaneshes, diskriminimi (sexual) i femres vjen nga allahu fillimisht e pastaj nga ata qe ndjekin rrugen e tij.

Pse?

Meshkujt po u shperblehkan me 72 hyri (te cilat jane me te kqija se grate e kesaj bote, cfare hipokrizie) perderisa femrat duhet te knaqen me rruza edhe stoli (si mu kan bredh i Vitit te Ri) ose ti bashkangjiten burrave te vet ne orgjite me 72 hyrite.

Alaudini gjithsesi i udhezon femrat qe nuk eshte e hijshme te merren me pytje te shumta rreth kesaj qeshtje sepse ato (femrat e kesaj bote) do te jane bashk me burrat e tyre te ulura ne kolltuqet e buta e rreth tyre do te sillen 72 hyrite (sa gjynah, nuk ka edhe 72 hyr-ana per ato, por kan mundesine te bejne ate qe bejne burrat dmth i propozon femrat te behen bisexuale), por keto nuk do te jene xheloze aq me pak kure ti shohin hyrite e shemtuara.

LOL paradoxi i rradhes !

Lexo kete: "Banorėt e xhenetit do tė jenė tė tėrė nė begati e mirėsi dhe nuk do tė kenė zili, xhelozi, urrejtje, mėrzi, hidhėrim, dhimbje..."

Cfare kunderthenje ! Pse i nevojiten hyrite meshkujve nese nuk do te kete asnje emocion atje, asnje epsh asnje... ?

Alaudini thote dhe Dardanesha me sjelljen e ketij shkrimi pajtohet me kete: qe meshkujt jane ata te cilet kan me shume epsh sesa femrat (ketu ka harru te thote qe shkaku i ketij epshi femrat muslimane jane te detyruara te behen synet ose me fjale te tjera ja kpusin klitorisin). Me siguri Alaudini ka pervoje te paket me femra dhe ajo grue qe i ka qellu nuk ka epsh, une per veti me pervojen time kam taku femra (edhe shkenca e ka vertetu) te cilat jane shumefish ma me epsh sesa meshkujt.


Dardanesha, ke ti ndonje mendim lidhje me kete teme qe ke hape apo vetem e perkrah kete copjim?

ps: une personalisht nese e meritoj kete xhenet musliman, me gjithe deshire e refuzoj.
Zoti e di ma mire!
Z.C titulli titulli asocon i tillle per shkak se vetem femrat muslimane, ne kuptimin e plote te fjales muslimane (namaz, moral, mbulese etj) e meritojne dhe do ta kene shperblim nga Allahu i madheruar.


Jo sipas Dardaneshes, por sipas Alaudin Abazit, se Dardanesha nuk eshte ne gjendje e as nivel me dhane nje shpjegim ose pergjige te ketij niveli, une vetem e kam lexu, ja kam bere copy-paste edhe e kam postu.

Fatmiresisht, respektivisht fatkeqesisht, na pelqeu sna pelqeu, kjo eshte e verteta, te pelqeu ose jo skam qka te bej, thjeshte feja eshte zgjedh e merr, kjo eshte zgjedhje e jotja. As une e as njeri nuk ka te drejte ne kundershtimin ose ndryshimin e sureve Kur'anore sipas qejfit.

Nuk ka te beje me perkrahje ose mos perkrahje, nese besimi eshte i plote ndaj Allahut xh.xh, besimi ne Kur'an, besimi ne pejgamber te derguar te Allahut, atehere po mund te them me plote gojen, po e perkrahu kete mendim, kete pergjigje, kete spjegim nga Zt. Alaudin Abazi i cili eshte shume i ditur si dhe studiues i Kur'anit.


Ok, ti personalisht refuzoje ose pranoje, eshte qeshtje individuale, nese veq te ofrohet nje vend i tille kuptohet...

Allahu e di me se miri...
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 22:52   #4
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Per motrat muslimane!

Dardaneshe,

Meqense paske sjell pjese nga te drejtat e femres ne Islam, doja me te pyet; se sa te drejta ka femra ne Islam? Si psh: a e din ti se me Kuran lehohet rrahja "leht" e femres kur i ploteson "kushtet" me intereson te di se a din ti ket fakt a jo? Mos me keqkupto mirepo nese i din gjerat doja pikerisht te diskutoja per te drejten e femres ne Islam.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 23:02   #5
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Dardaneshe,

Meqense paske sjell pjese nga te drejtat e femres ne Islam, doja me te pyet; se sa te drejta ka femra ne Islam? Si psh: a e din ti se me Kuran lehohet rrahja "leht" e femres kur i ploteson "kushtet" me intereson te di se a din ti ket fakt a jo? Mos me keqkupto mirepo nese i din gjerat doja pikerisht te diskutoja per te drejten e femres ne Islam.
Zanzi ska problem, per debat jemi hy ketu

Po rrahja e femnes ne Islam lejohet ne disa raste, psh kur femna nuk zgjohet me fal namazin sh. te sabahit, lejohet vetem nje shuplake e lehte shume e lehte qe smundeshh mej shkaktu lendime, ne fakt femra e padegjushme njeher mund te denohet si psh largimi nga shtrati, e pastaj nese nuk permiresohet mund te perdoret metoda e pare qe e permenda...

per momentin kaq mu kujtua...
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 23:06   #6
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Zanzi ska problem, per debat jemi hy ketu

Po rrahja e femnes ne Islam lejohet ne disa raste, psh kur femna nuk zgjohet me fal namazin sh. te sabahit, lejohet vetem nje shuplake e lehte shume e lehte qe smundeshh mej shkaktu lendime, ne fakt femra e padegjushme njeher mund te denohet si psh largimi nga shtrati, e pastaj nese nuk permiresohet mund te perdoret metoda e pare qe e permenda...

per momentin kaq mu kujtua...
Miree , ndoshta pajtohesh!

A e din se deshmia nje femre nuk eshte e barabarte me deshmine e nje mashkulli? Eshte fjala te deshmon para nje trupe gjykuese apo dicka e till.

..dhe a e din qe femra nuk mund te refuzoj deshiren e mashkullit qe te bej sex me te?
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 23:11   #7
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Miree , ndoshta pajtohesh!

A e din se deshmia nje femre nuk eshte e barabarte me deshmine e nje mashkulli? Eshte fjala te deshmon para nje trupe gjykuese apo dicka e till.

..dhe a e din qe femra nuk mund te refuzoj deshiren e mashkullit qe te bej sex me te?
Po e di, ajo duhet te kete 4 deshmitar ne favor te saj, edhe prape rishikohen mundesite ...


Po e di qe nese gruja e refuzon burrin ne shtrat pa arsye, perveq nese eshte e semure, atehere melaqet e mallkojne ate dhe nuk i afrohen deri ne mengjes deri sa ajo te pajtohet me te...Muhamedi s,a,w,s ka thene, me dite gruja sa ka obligim ndaj burrit jo qe ja fshin kepucet po ja lepin me gjuhe, edhe xheneti xhindet nen kembet e burrit...nese burri eshte i kenaqur me te ne kete dynje ajo do te hyje ne xhennet...
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 23:14   #8
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Po e di, ajo duhet te kete 4 deshmitar ne favor te saj, edhe prape rishikohen mundesite ...


Po e di qe nese gruja e refuzon burrin ne shtrat pa arsye, perveq nese eshte e semure, atehere melaqet e mallkojne ate dhe nuk i afrohen deri ne mengjes deri sa ajo te pajtohet me te...Muhamedi s,a,w,s ka thene, me dite gruja sa ka obligim ndaj burrit jo qe ja fshin kepucet po ja lepin me gjuhe, edhe xheneti xhindet nen kembet e burrit...nese burri eshte i kenaqur me te ne kete dynje ajo do te hyje ne xhennet...
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 23:16   #9
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin

A u knaqe ti pooooooo
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-12, 10:34   #10
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Po e di, ajo duhet te kete 4 deshmitar ne favor te saj, edhe prape rishikohen mundesite ...


Po e di qe nese gruja e refuzon burrin ne shtrat pa arsye, perveq nese eshte e semure, atehere melaqet e mallkojne ate dhe nuk i afrohen deri ne mengjes deri sa ajo te pajtohet me te...Muhamedi s,a,w,s ka thene, me dite gruja sa ka obligim ndaj burrit jo qe ja fshin kepucet po ja lepin me gjuhe, edhe xheneti xhindet nen kembet e burrit...nese burri eshte i kenaqur me te ne kete dynje ajo do te hyje ne xhennet...

Pashe robt a i beson ti qit sene pernime kshtu?

Edhe nese burri t`rreh, t`shkel, nuk t`len as me udhtu vet, shkon me tjera femna, ty nuk t ` len as n`autobus me dal, ti ia lpin kunrat a?

Ia kisha lpi rromete valla qatij t`qashtuzmit, a qitij temit, po ia lpij, edhe fort bile
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-12, 13:01   #11
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Per motrat muslimane!

lpini lpini, veq kujdes po u teret langu.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-12, 19:07   #12
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Per motrat muslimane!

.... jo,s'po flas ma mire,21.12.12 kapercej, ishalla po pshtojme edhe njehere
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 10:57   #13
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Per motrat muslimane!


Tė gjithė shpifėsit, Zoti i dėnon me kallje.

Edhe kėtė Alaudin Abazin do ta dėnojė me kallje sepse po shpif qė "xheneti" ėshtė kėshtu e ashtu, pa qenė atje dhe pa e parė.

Zot mos ia fal shpifėsit.

ZC veq ja paska numrue disa fjali.

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 12:37   #14
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Argument Shiko postimin
Sa paketa qirinje i ke bler nga frika e 21.12.2012 .. ?

Gllumc, Pejgamberi s.a.v.s e ka pa xhenetin..., e ka treguar qfar i ka thene Allahu xh.sh i ka transmetu tek shoket e tij.

Hajde ik prej ktyre temave se keni mbet do far hienash veq hingrizni hihihihahaaha jetoni ne mjerim e me pytje e te keshne te tilla mndohni me ngushtllue veten se me as parja as pasuria as kerret e pushimet se mbushin at zbraztiren qe keni.. edhe artistet me te bukura me ja u prue sju bojn pune se zemrat e e nxira i keni sju knaq sen me , e i kapni fes islame..

Ju jeni ata qė pi kapni fesė islame pikėrisht pėr atė qė e ke pėrmend, zemrat i keni tė nxira e po kujtoni se feja do tė ju a zbardhė.

Pėrderisa ju mundoheni ta shtypni femrėn dhe faleni ku kokėn e vendosni te bytha e tjetrit, zemrat nuk do tė mundeni ti zbardhni.

Pejgamberi e paska pa parajsėn!!

Pejgamberi e ka pa dritėn e fortė tė ufove e u dridh nga frika.

Tė gjithė ju do tė kalleni nga kjo idhujtari e gabuar dhe nga shtypja qė i bėni njeriut tė pa forcė qė keni afėr.

Mė ke lutur me njė nik tjetėr, tė mos e vazhdojė mė tutje, tė kam respektuar dhe nuk kam vazhduar, pasi qė fillove prapė me zanatin e vjetėr ofendues, do tė vazhdojė edhe nė atė temė pėr tė cilėn tė respektova lutjen.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Artisti : 23-12-12 nė 12:39
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-12, 13:07   #15
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Per motrat muslimane!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin
Tė gjithė shpifėsit, Zoti i dėnon me kallje.

Edhe kėtė Alaudin Abazin do ta dėnojė me kallje sepse po shpif qė "xheneti" ėshtė kėshtu e ashtu, pa qenė atje dhe pa e parė.

Zot mos ia fal shpifėsit.

ZC veq ja paska numrue disa fjali.

.
Artist, nuk i kam sjelle keto postime me u perla me kerkend, as njet se kam, nese nuk te pelqen shkrimi im mos hyn hiq, ka tema plot ketu qe mujn met pelqy, kaq...tek e fundit a e lexove titullin a jo?...


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardanesha : 23-12-12 nė 13:08
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.