Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura? 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 23-09-07, 01:55   #16
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nostradamus

Nostradamusi si parathėnės gjatė jetės sė vet ka shkruar prathėnie qė pėrfshijnė periudhėn prej vitit 1557 e deri mė vitin 3797, gjithsej pėr 2240 vjet. Neve dhe brezave tanė tė ardhshėm, duke u nisur nga ky vit (2006), na mbetet tė ballafaqohemi me ngjarjet e parashikuara edhe pėr 1795 vite tė ardhshme, tė cilat, tani e tutje, ka mundėsi tė ndodhin. Librat e tij profetike pėrfshihen nė tri botime dhe janė tė shkruara nė tė ashtuquajturat “CENTURIE”, ku njė centurie pėrbėn 100 strofa ose, siē i quan ai etė ”kuatrane” (strofa me katėr vargje). E tėrė vepra kapitale e krijimtarisė sė tij literare pėrbėhet prej 12 centurieve.Edhe pse parimisht duhet tė jetė ashtu, tė gjitha centuriet nuk i kanė nga 100 strofa.Centuriet prej 1-6 dhe nėnta me dhjetėn janė tė plota dhe kanė 800 kuatrane. Ceturiet tjera tė mbetura nuk janė tė plota dhe sė bashku kanė 167 kuatrane. Libri i tij i titulluar “Vegimet” pėrbėnte 141 kuatrane dhe 56 strofa, me nga gjashtė vargje, tė cilat i quan si siksene.
Nė pėrgjithėsi ka shkruar gjithsej 4780 vargje qė kanė tė bėjnė me parashikimet e veta pėr ardhmėrinė. Nė krijimtarinė e tij botuese ndodhen edhe dy mesazhe apo dėrgesa (letra), njera dedikuar mbretit Henrit II dhe tjetra, birit tė vet, Cezarit. Kuptohet, kėto nuk janė letra nė plotkuptim tė fjalės, por njera prej mėnyrave literale tė paraqitjes publike tė disa parathėnieve tė veta nė to dhe debate pėr sqarimin e shumė ēėshtjeve konkrete rreth tyre.
Librin e vet tė parė Nostradamusi e boton nė muajin mars tė vitit 1555 nė Lion, me titull: “Parathėniet e mjeshtrit tė madh Mihael Nostradamus”, i cili pėrbėnte gjithsej tri centurie. Edhe pse nė biografinė e tij kjo konsiderohej si botimi i parė, nė fakt, nuk ishte ashtu. Mė parė ai kishte botuar njė Almanah (kalendar, apo vjetar), me disa receta tė parathėnieve tė cilat askush nuk i kuptonte, sepse ishin tė shkruara me shprehje tė theksuar simbolike dhe nė to, mė sė shumti shfrytėzohej terminologjia hebreje, latine dhe greke.
Shumica e kuatraneve nga ceturiet e publikuara i kushtohen Francės, pastaj Anglisė dhe pjesa tjetėr tėrė Evropės dhe gjithė njerėzimit. Nė to ai ka parashikuar kataklizma, pėrmbytje masive dhe shkatėrrime natyrore, shumė luftėra, ideo-logji, zbulime epokale shkencore pėr tė mirėn e njerėzimit, e veēanėrisht janė tejet tė qarta paradhėniet e tij pėr invadimin e arabėve (Islamit) dhe racės sė verdhė nė Evropė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.