Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 10-08-19, 21:35   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Fenomenet qe po ndodhin me shqiptarė ne disa raste shum specifike , duhet te studjohen thell me ekspertiza mjeksore me shkencė te sakt ktu nuk kem t e bejm fare me njeri normal,
Keto specifika jan ose ka diqka fenomenale
qe po ndodhin e po shkaktohet diqka ne tru ,
sigurisht diqka e veqant
ose nen ndikimin e droges, ose diqka e devijuar e degjeneruar ktu esht
shum e thellė

shum katasrofale,
dhe ne po koritemi ne fakt imazhi po bjen qdo her
ne disa ndodhi gjithnji e mateper para botes
po kemi raste degraduese
ku nji dit ndoshta askush mbi dhe nuk don me na i pa sytė
nes e vazhdihet me keto dukuuri shemtuese
kto qmenduri nuk jan normale,
jan qrregullime psiqike njeriu normal ket veper nuk e bėn
ka disa vite qe un kam pas propozuar q e te behet nji testimi shkencorė

analiza, me te veanta per disa dukuri e shemtime
per dukrit makabre qe po ndodhin,

ne trojet shqiptare,
disa fenomene krimet ma te quditshme,
qe dikur as qe jan menduar te kombi jonė
,

ktu ka diqka te jashtzakonshme mshfet diqka ne gjak ne tru ne psiqikė

,
kombi dzuhet t e mobilizohet ne nje diqka q e konstaton
se qka po ndodhe ,
dhe ekspertat te angazhohen me shkence per ket qeshtje ,

duhen organizime speciale hukumtime
se si te zgjidhet ky problem nacion al,
nuk ka mundesi qe te ndodhin kshtu kto shemtime jashtnatyrore
ktu kemi te bejm ose ndonje ndikim droge ose ilaqi nga diqka
ose ne ushqim , me ndikime qe demton

ose ne pije , ose nje diqka
negative ka ktu,

ose ka njerz me defekte mentale
po arsyet duhet kerkuar vertet shkencorisht
deri sa nuk jemi dal para bote so kombi ma i qoroditur


tani duhet t e merren masat,


se shqiptari me keto shemtime vertet shum ult po bjen

ket gjė nuk e kisha menduar kurr ma parė

dhe rininė tonė per komb per emnin shqipni e atdhe e ideale

dhan jeten disa pasurinė q jan kto turpe e vepra ngama bizaret
, ku krimi po ben kerdi ne familje e poshtersia

kombi shteti duhet te marr masa menjiher , sa ma parė per kto dukuri,

dhe te kekrohet ndihma
nga institucionet ne amerikė se kjo nuk ėsht normale qka ndodhė kjo i tejkalon kufijt elogjikes njerzore te te gjitha kohrave ketu kemi t ebejm me nji prishje gjenetike shqiptari per femiun ka dhan jeten
per mikun per fqiun per farefisin q esht tash kjo prishje mentale kjo dukuri e zezė e kobit qe po na kervcnon si etni mbi dhe,

keshtu nuk ecet ma asnji hap ,

masat duhet te ndermerren te gjenden shkaqet e ktyre sjelljeve ,

dhe te behet diqka ne ket drejtim,

perndrysshe emri shqiptar do t e jet emri i urryer mbi dhe ,
nga e gjith bota ,
se si mund te ndodh ky turp kur ne jemi shquar perbesnikri e nderė e rraspekt e kanun,


q esht ky kob qe na kercnon,
me qfarosje un mendoj se diqka ka ktu diqka mshifet,


kta njerz ose jan nen ndikimin e ndonji ushqimi te demshem ose vet natyra i paska krijuar te tillė ose nen ndikimin e droges ose diqka jan diqka esht ne pyetje pa dyshim prandaj duhet te kekrohen dhe te hulumtohen shkaqet shkencorisht perse shqiptart bejn kso absurde dhe gjithnji e ma teper po shtohen kto bizari e perversitete katastrof kjo duhet alarm gjithkombtar dhe te tubohen te gjith ekspeerat te japin mendim ku jan shkaqet

se kjo shoqeri nuk mund te ec ma kshtu me ket trup mbi dhe neper boten e civilizuar
jo nuk mundemi nuk spjegohet ,


bota nuk don te na shoh me sy te mire nes e vazhdojn
vepra aq makabre sepse gjithnji e ma te shemtuar po dalin veprimet krimet poshtersirat,
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.