Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-12-12, 06:55   #1681
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ruset ne bote ne europe e ku do bejne vetem plane rreziqe stacionime te rrezikshme te planeve afatgjata per te keqen e njerzimit -marrja e masave kunder tyre per te siguruar paqen
me kohe me nje plan afatgjate do te ishte siguria e njerzimit
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-12-12, 06:59   #1682
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Amerika nuk esht ne gjendje te kuptoj se gjithnji e ma shum sistemi amerikan duhet te ndrroj sisitemin gradualisht duke u reformuar per te vendos kontroll mbi punen dhe qytetaret q ete mos ket aq shum lukse por ma shum punsim eprodhime dhe perparime ne te gjitha fushat -
me ket luksozitet amerika do te jet gjithnji me e dobsuar ne qdo aspekt edhe ne aspektin ekonomik -
Amerika me ne fund duhet ti jap fund zvarritjeve dhe sabotimeve
dhe duhet te shtoj vetedijene q e te trajtoj shqiptaret si alet te vertet dhe si shtet te vetin -
dhe shqiperia etnike te behet vendi me i zhvilluar ne bote ne aspektin ekonomik -
Aty duhet te derdhen miliarda etrliarda dollare per investime-
vetem keshtu ju bejme balle bashkarisht rusve kinezve dhe te tjerve qe po na rrezikojne
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 09:13   #1683
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne shqiptarė nuk duhet te jemi shpirte i skllaveruar te mesohemi me te keqen -e me kapitulimin -me demoralizimin dhe me dorzimin -ne duhet te msohemi me energjine me bashkpunimin me strategjine kombinuese bashkpunuese konstruktive me logjikene arsyeve -dhe te rregullimit te problemeve -kryerjes se detyrave -
Shqiptaret duhet te jen shum syqele ne ket jete teper te veshtire te rrethanave ku kekrohet angazhim i madh-
Ne nuk na ndihmon qeveria qeverine ekemi pengese per zhvillim me sa po shihet d eri sot-
populli duhet te bej me shum per njeri tjetrin -
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 09:30   #1684
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shala e Bajgores -----

shala e bajgores ka nje potencial te madh per ardhmerine e asaj ane -
Ne shalen e bajgores duhet te ndertohen se shpejti edhe tri qyteza -
atje mund te behen nga ekpsertet poashtu edhe vende shum turistike dhe qendra rekreative skijime etj -
Shala e bajgores mund te kultivoj edhe shum bime dhe serra me patate e blegtorine po ashtu industri tjera ne terren dhe mbjelljen e patates ne serra si dhe te perimeve tjera -
Zona e bukur malore piktoreske ajo duhet te jet ne te ardhmen perle e kosoves -
Ne shalene bajgores duhet te ndertohet qyteza bardh fhsati bajgore te behet qender dhe qyteze ebanimit me planin ma te mundshem te mire dhe te hapet atje nje komune e vogel dhe te gjitha tjera zyra ne sherbim shkolla etj siq i ka nje qytet -po ky plan i rendesishem duhet te behet ne rrezanė qe ma pare quhej fhsati rrzhane -
Mandej i njejti zhvillim qyteza duhet te behen ne zhazhe boletin qyteza qe ja perngjajne zveqanit si komune qytezė dhe qytezat duhet te ken karakteristika te kombinuara qytet modern dhe antik -
Dritat neper qyteza duihet te jen tipike dhe banoret shqiptar atje ne ato ane
te ken shkollat ambulancat dhe per shkak s epopullata ne veri ehst me rendesi teper strategjike per shkak se ne kufi me serbeine duhet te ket shum banorė shqiptar dhe per shkak se rrzhana esht zbraze si fshat per shkak te kushteve malore te veshtira atje duhet ndertuar te gjitha vlerat e nji qytteetrimi te ri ne menyre q e banoret shqiptar andej te jen mure te pa kalueshme per depetimin e sllavizmit ne zonat e kosoves dardane dhe drejt ballkanit
Ne keto menyra forcohet kombi shqiptarizmi dhe banoret siguria toka teritori vetedija elarte per mbrojtjen e kombit dhe teritorit -
RRuga per ne rrezane do te duhej te hapej me nje tunel te veqant nen bjeshke -
Tuneli duhet te ket veqanti te forta dhe siguri absolute ne menyre qe rruga te lidhe lidhjet e banorve n e shum ane per bashkpunime zhvillime te qytetrimit tone nga te gjitha drejtimet -
Qyteza tjera ne shale zte bajgores mund te ndertohen ne shum pjese ku mund te ket qytetrim dhe zhvillim e turizem te kombinuar me jeten malet zhvillimin banoret e si teritor i atdheut ku behet muri i forte ne kufij me serbine me banore shqiptar dhe me siguri te forte e zhvillim te forte -
Zbrazja e banorve shqiptar nga shala e bajgores esht ne interes te armikut slav dhe rrezik per ato ane sepse zbrazja ehst bere ne menyre aq tragjike katatstrofe ku shum fhsatra nuk ekzistojne ma me ansji banor shqiptar -
Kjo esht demshme dhe strategjia nacionale per veriun e kosoves duhet te behet plan jetik i shqiptarve me qellime afatgjata te ringjalljes s e regjioneve shqiptare shum te demtuara nga strategjia afatgjate e armikut per te demtuar shqiptarizmin-
nga shala e bajgores kan ike poashtu shum banore beper vende tjera edhe ne suedi per shkak te kushteve mizore -ky rrezik kjo tragjedi nacionale poeer zonen e veriut duhet te meret para sysh si pla nacional i cili duhet te zbatohet nga mundi dhe djesra ete gjith shqiptarve dhe angazhimi i te gjith shqiptarve per strategji afatgjata nacionale e zhvillimore -
Ne shale te bajgores mund te behet nje bujqsi shkencore dhe kultivim i pemve qe i pershtaten lklimes patatave me serra qqe jan ne bjeshket eshnedosha dhe mjedrrat dreddhzat lajthijat e shum bime tjera te behet blegtori e shkelqyer dhe djathi e bylmeti per banoret shqiptar me kontroll te madhe dhe nemenyrat ma origjinale te rriten gjedhat lopet dhite e shum e shum tjera potenciale te dobishme ne menyre qe shalale bajgores te per mbaje nji mijlon baorė shqiptar dhe ne si mburoje e gjalle muri i pa kalueshem per sllavet dhe me te gjitha pajisjet e tjera te sigurise e me kazerma e ushtri te persosur -
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 13:42   #1685
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ishte rasti ma ideal gjat luftes qe perrrfundimisht te gjith serbet pushtues te largoheshin nga kosova-
amerika beri nji gabim jetIk qe sot e njimij vjet ndoshta nuk do te vjen ai shans historik -
JA TANI SHIHENI QKA BEN SHKINIA ---KEKRON SHUARJEN FSK S SHUARJEN USHTARAKE TE SHQIPTARVE -
E kerkon ate ne menyre qe shqiptaret te mbeten te pa armatosur ne menyre q ete hyn perseri me dhunue femra e me vra fmi-me bė terror mbi popullate -dhe ket ja kerkon europes -
e kerkon se shkau s ka zemer nuk ehst trim me luftie kurr me burra me arme balle per balle veq me fmi-
Shkau i shkines i kerkon dy dhoma te parlamentit -i kerkon autonomite teritoriale ne veri autonomi toksore per kisha ku do qe jan -
pansllavia mund te ndertoj nji kishte ne france ose ne angli ose ne amerike e te nise luften per at kishe duke thene toka ehst e kishees serbe krejt ne gjith boten e i gjith glo bi toka e kishes shkine mendoj se europa amerika perendimi duhet te kendellet njiher e mire e te mos bejne gabime jetike te gabuara siq kan bė e jan vonuar-
Serbia kekron shtet ne shtet teritore ne nje kosove

teritorialisht ma e vogla ne europe si vend si shtet edhe pse sllavet kan shtrirje ne nje teritor te pa fund ne bote gjysma eglobit esht sllave me toke me teritor -
Bota duhet te preke koken se qka e ka gjetė e qka i kanoset nga sllavet -
M e ruset dhe serbet duhet krejt ndryshe duhet me fillue planifikim qe keta kanibal ti japin trojet e grabitura popujve te botes -
mendoj se rusia duhet te ndahet ne mes te ltiuanve estonve e tjerve poashtu seerbia te ju jepet shqiptarve dhe pas ndjekjes se serbve per te qetsuar europen se ndryshe ne europe ka gjithmone rreziqe e nuk ka paqe serbet duhet te mbeten ne numer vetem nji miljon baor
por te larguar nga ballkani -serbve nja nji miljon serb duhet siguruar nje vend ne siberi
dhe duhet vendosur ata ne tokat e rusise ne siberi -sepse keta nuk e meritojne token e europes si banore destabilizues te rrezikshem dhe shkaku i tyre mund te fillojne lfuftrat botrore e te shfaroset njerzimi-
serbet jan shkaktar te dy luftrave botrore edhe te treten keta do ta nisin me ane te rusise
se ne siberi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 13:59   #1686
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pa dyshim qė serbet dhe qendrat e tyre sekrete teper qetnike teper qnejrzore teper kanibale -si pansllalv teper te eger
ka qenė pėrherė njė nga faktorėt kryesorė te destabilizimit historinė e njerėzimit.

Pėrplasjet, konfliktet individuale apo masive gjithnjė janė bazuar nė shkaqe shfarosese gjenocid dhe marrje tokash me dhune per ti pansllaviziuar
ne synime te fuqise pansllave politike etnike ekonomike, shoqėrore, politike, fetare dhe shumė tė tjera.
Serbet qe ne at kohe me nxitjen e dinakererise ruse benin planin per aneksimin e bosnjes
dhe ata me terroro e organizata terroiste pansllave angazhuan gavrilo principin nje te ri serb te smure nga tuberkulozi per te sulmuar mbreterit e austrohungarise ne bosnje -
Me ket filloj nxitja e sherrit ne mes te shteteve eruopiane ku anglia u grupua me aleatet e vet
e austrohungaria me aleatet e vet ishte ky plan i pansllavizmit per ta perqa europen qe ne fakt europa do te duhej te ishte unike dhe te sulmon te sllavet e rrezikshem -e jo te perqahej nga mjehstria serbe e ruse e te cioptohej ne shum taborre
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 14:02   #1687
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Me ket filloj lufta e pare botrore e cila beri hendeqe te mdha armiqsi dhe ndasi qe pezmatoj e u nda ne vija te planit per luften e dyte botrore duke u parapregatit q ene fakt ishte serbi rusi ky qe ishte shkaktari perseri i nje sheri kaq te madh njerzor ne globin e njeriut qe quhet toka ku njerzit banojne
E pra serbi rusi perseri nepermes te planeve te ndryshme esht po ai -
ku do e ke prezent me lpojjen plot zjajrre ne kine ne ballkan ne kube ne siri ne qdo vend e ku do ne spanje me ndikim ne amerike latine e ku doo -
le ta din amerika dhe perendimi europa me kend ka pune pra dhje sa i rrezikshem esht ky armik i njerzimit qe quhet shka rus pansllav
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 17:09   #1688
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Errėsirė e zezė llalhtare
autori xhelal ferizi
natė e zezė sterrė
pyllė i huj nė largėsi
fate tė trushtueshme shqiptare
un nėpėr shekullin e zi
udhė duke kėrkuar shtetgatre

duke kėrkuar strofulla
skuta strehimtare
shpellė e mbulojė
nga ndjekjet mizore barbare
ku do te gjeja shtrojė
udhėve shteteve maleve nderkombtare
vendi im ne rrethojė
ne rrenojė
ne plojė
qfar sadizmash mohimtare
kah te shkoj
mendja me shkonte mendimtare
shpresen nuk di ka ta drejtoj
vetmi shkatrrimtare
secli dru i huaj
e lėvore
sa shum po vuaj
ku esht toka ime arbnore
neper dit e muaj
i huaj
neper rrethe te mbyllura qarkore
kah do druaj
se mund te bie ne kthetra mizore
koha krejt e pa besė
qfar maskash kohore
drdihje ftoft stres
kah do tallje e stineve te pa meshira
interes
mbi jetesė
un e poema ime
as ne iliada e rubaira
nuk per shkruhej dot
as ne romane
ankimet e mia pa lot
e shppirti qe pershkruante qe ane
dje e pardje e sot
kah do shkonte me sy
e nuk gjente strehen dot
nuk donte me u thy
ec e e c e ec

perse gjith keto pranga ky dry
udhė qė mbyllė e ngecė
fatet kah do duke i shty
te duket sikur ecė
e brymat e nates
duken sikur jan duke te pshty
ec e ec krajates
a qendrohet
territ te nates
qarku kah do zhgenjehet
rrethohet
neper zhgenjim
ec e ec e ec
me hapin e lakuar
me te mbijetuarit tim
rrethi prap rrethohet
perseritet mundi im
nata errsohet
fletet levizin rrallė
ah edhe drurin do ta beja njeri
e gjehtet drite qytetrim
q esht ky fat i zi
vetmi e fatit tim
un e fati im i zi
kerkoja te bie mbi dhe
mbi zallė
qfar mundi

neper aapokalipsė
si ne odiseadė
si ne legjenda e prrallė
por jetė e vertetė
nga mali ne mal
neper balt e knetė
i zhytur i lagur po dal
ah mbetė shkret
shkret mbete kjo jetė
nje dite te bukur q e nuk ma falė
e me dridhet me qa qerpiku
loti me e sh ngri me e sht ndalė
ndal
kujdes ne ket errsirė
kush ėsht
mos ėsht armiku
gjithqka mė dukej ne mal
ah as qeliku
kesaj vuajterie
nuk do te ja kishte dale
neper udhe vetmije
nga kodra nga pylli ne mal
udhe me shum zigzake
ne kohen qe mshire nuk fale
kah do armiku armiku
nuk di kah te dal
te ftoftit kah do uria
strehim ne gjethe te lagura
oh a q endron shpirtesia
kembet gjysdem te zbathura
mbrapa me ndiqte hieja tradhtia
ikje
nga deti ne det
neper brigje
balte e gjallė neper moqale
pa shtigje
ktheu per seri
ne udhet qe nuk i gjeja dot
secilin dru duke prekė
errsirė e pa deshmi
terr i zi
lalhtarė
vetmi
europa flente e qetė
e tjerė zonja e zoteri
me zonja ne gji
ne krevet
e un
kush jam un
i biri i popullit fatzi
ne ket odeseadė te ketij shekulli te ri
ne shekullin e elektronikes
e kibernetikes
neper ikje pa ngrene pa pi
ndjekje perndjeke gjume me gjysem vdekje
ankthe merzi
kllapi
lodhje keputje uri e denesje pa fjalė
qendresė
rrezou e ringritu perseri
bjer ne prrue
bjer ne valė
duke u deshprue
e her duke u kalitė
duke u skurrue neper shi
e her duke u ngri
e merdhi
fatet e shkruaruara nga armiku e tradhtari
rrugen plot me hi
shpirtin her mbi akull
e her mbi zhari
rrezou e qou
ebjer si shakull
askund nuk dukej behari
vuajtem per emrin shqipni
per token q ena e la i pari
e pereseri
ne mergim
perseri lot mergimtari

poema ngaa autori xhelal ferizi
autori xhelal ferizi pershkrim jete sipas ngjarjes se vertet te perjetimeve pyjeve
dhe ikjeve neper malet e sllovenise dhe kroacise
ne netet plot vetmi uri ilegalitet
ne tentim per te dale jasht kufijve te ish jugosllavise
i pa ndiihmuar nga askush ne kerkim strehimi maleve me nga ne tri dit pa ngrenje buke
duke kerkuar neper pish a mbeturina pishahsh ne pyjet e thella larg syve te civilizimit per te mos u duke ne civilizim me nje pamje te tille me tesha te pershkyera te perbaltura sepse qytetaret zakonisht lajmronin policine dhe behej ndjekje
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 20:51   #1689
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Hajde hajde artisti
po si tė lirė more jeni tė shpreheni mendimin tuaj ne forum si tė doni-


kush po ua ndalon - shprehuni thoni mendimin hapur si te ua merr mendja e te doni ju -'
e si te doni ju un vetem mendova ashtu gjersisht dhe te shprehem


kur jemi te personi qe vlerson letraret poetet si i nderuari
shoku dhe miku kojshia im hysen ibrahimi-
siq din ai ne at formen e vet te intepretimit ne detale shumm estetikisht dhe bukur ne shprehje zberthyese analitike
dhe te prononcimit te mbrendisė shpirtore te shprehurit te artit
ndaj vargje te autorve e thash si nje person q e vertet i ka hije fjala dhe te shprehurit kur flet per autoret dhe ka aftesi zberthyese te temave si ne varg si ne proze e ben sheklqyeshem paraqitjen e vlersimeve ndaj poetve

por edhe ju shprehuni lirisht pse jo -
kush po ju ndalon vetem mos fyeni -

qe besa sa te doni shprehuni thuani qka te ju don shpirti ne shprehje
te mendimit te lire ne forum -


fjalėt jan pa apre apo jo fjale ka sa te duash me pare nuk jan
gjeni fjalėt e zgedhura dhe shprehuni lirisht por si te pjekur a jo te pa pjekura

shpreheni lirisht mendimin tuaj- lirisht se nuk ju ndalon njeri-


tė flm artisti -

qė morėt kohen per tu shprehur me fjalen tende ne temen
time ne forum -

je i nderuar

- ju falenderoj por mos ma shihni per te madhe nese qdo her nuk mund te vi ktu -

qe te ju kontrolloj megjithat pershkruani
ju shkruani si ju mendoni nga kendveshtrimi juaj pra

e un vi mbas disa ditsh per shembull -i shikoj

se me duhet te kem edhe tjera angazhime por tema esht e hapur shkruani
komentoni shkruani s -ju ndalon kush-----


ne plan esht permirsimi i shkrimeve te shkruara me gabime ma heret
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 20:53   #1690
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Se do e shoh prap un vatanin
se do te jem bashk me tupanin
me flamurin e me valle
se vallzoj prap n' dhe e zalle

por kaluan shum vite e mote
porse shum jan derdhur lote
nuk u pa dheu Ķ shtrejt i nanes
nuk pat kthim mbi troll t# dardanes

veq se mbeta ne te huajin dhe
veq se mbeta shitė e ble
per pak buk per nje kafshore
me malle elot per toke arbnore
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 20:59   #1691
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

O dritė e vogel qė pėrmbanė dėshirė
sa do tė doja nė zgjerim
sikur ta kisha diell shekullin me te mirė
vargun e lirė det ta ndriqoj nė zberthim!

O drite e fjales ma fal nje hjeshi
vargun ta bėj sharm shpirtesie
ma fal nje shpresė per seri me mbi
te qelem si lule lirie

te qelem ne shqiperine time etnike
atje te me buzqeshet fleta
te kthehem ne rrezet e famshme idilike
atje ku diell ėsht jeta
autori ne mergim xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 21:42   #1692
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

NJI NDER RREZISUTUESIT E MDHEJ NE BURG DJALE TRIMM I VERTET ė
KA QENė I VENDOSUR EDHE ENVER DJALOSHI I DENUAR PER DESMOSTRATA NE PRIZREN NE VITIN 1981 ENVER NIMANI-


TE CILIN DORA E ZGJATUR E UDB S NEPERMES TE DISA FUNDRRINAVE SERBO BOSHNJAKE- DERI SA ENVERI ISHTE DUKE PUNUE SI PUNORE PARA KOHES SE BRUGOSJES PARA VITIT 1981 KUR ENVERI PUNONTE NE SLLOVENI NE*
LUBLANė DERI SA ISHTE DUKE PUNUAR PAS DALJES NGA PUNA ENVERI DUKE DALE NGA NJI LOKAL KU KISHTE PI KAFEN
DISA BOSHNJAK TE POROSITUR QELLIMISHT PAS SHPINE SHUM DINBAKERISHT
E KAN THERRė ENVERIN ME THIKA DINAKERISHT DHE NE ANEN E DJATHT KU TEHU I THIKES I KISHTE PREKUR MUSHKRINE E DJATHT

DUKE E LėNė ENVERIN ME PASOJA-

THERRJA ME THIKA NE ANEN E DJATHT TE MUSHKRIVE I SHKAKTOJ ENVERIT SMUNDJEN E LA ME PASOJA ME SMUNDJEN E AZMATIKUT ASTMA QE I SHKAKTONTE VESHTIRSI NE FRYMMARRJE

AI VUANTE JASHTZAKONISHT NGA FRYMMARRJA NE BURG ISHTE I DENUAR ME
7 VJET BURG
PER DEMOSTRATAT E PRIZRENIT POR BENTE NJE QENDRESE TE PAPARE

ENVERI ISHTE I NJI FAMIJE DRENICASE QE KISHIN SHKUAR NE DUSHANOVė Tė PRIZRENIT PER TE JETUAR PASI QE ISHIN LARGUAR NGA GJAQET
BABAI I TIJ KISHTE VRA NJE NJERI NE DRENAS PER SHKAK TE NJE NGATRRESE E FYERJE
PASTAJ ISHIN DALE NE DUSHANOVE SI SHUM FAMILJE TJERA TE LARGUARA NGA GJAQET NE AT VEND TE PRIZRENIT

PER ARSYE GJAQESH BABA I ENVERIT PER NJI SHARJE NGATRRESE NE DRENAS
NE AT QYTET E KISHTE VRA NJI NJERI ATHER
NE ATO KOHRA dhe kishin shkuar ne mandej me u largu nga belaja SI
shum familje SHQIPTARE
nga shum anė te kosoves kan shkue atje pra ne dushanovė

afer orizrenit dhe ishin ku kishte familje te shpernguklura nga te gjitha anet e kosoves-


Enveri u denua PER DEMSOSTRATA TE VITIT 1981 ne prizren

thone se ne at kohe policia serbe i kan gjete ne gjep edhe bomba -

prapa nji muri i kan kcye me dinakeri pas shpine nja njizet polic ne shpinė -

dhe nuk e kan lėnė me levizė-

ju kan gjuajtur permbi dhe e kan shtri me ftyrė per toke dhe
ja kan marr bombat nga gjepi e kan lidhė por enveri nuk i ka hetue
se gjalle nuk ish lidhe ai ka qen po aq trim sa tahir meha vertet nji luan ishte syri si trembej


Enver nimani NE DEMOSTRATAT E PRIZRENIT
ishte treguar luan i vertet dhe organizator i pare dhe pergjegjs per organizmin edemostratave
kishte bere nje perleshje fyt per fyt me policine prandaj edhe u denue si nji organizator i forte dhe prijs e iniciator i demostratave bashk me grupin e tij
te gjith djem te zgjedhur te shqiptarise te gjith djem azgana

Gjat demostratave ne prizren ne vitin 1981 enver nimani i katunit terstenik te drenices i dalun ne dushanove te prizrenit siq e cekem
ENEVERI E KA MARR KIoSKUN dhe me nje lloj stupci dru hu
e ka rrotullue kioskun e ua ka qit pengesat tankeve serbe perpara

MU Nder SY TE USHTRIS e policise speciale SERBE

vertet ishte djalosh e i rralle e nji azgan i forte ishte
NJI TRIM I QARTUR SHQIPTAR SY PA TREMBURqe ngjante me trimeri shum i vendosur jashtzakonisht q eper shoqni e jepte jeten si nje fije kashte
-


ishte SHOK I IMI I BURGUT QE BASHK JEMI MBROJT SA E SA HER NE BURGUN
E
MARIBORIT PREJ HORDHIVE DEGJENERIKE e sulmuesve e policise provokative ne burg e kriminelve provokator qe na kishjin ne sy ne shqiptarve te burgosur politik qe nuk na lenin kund vend me prvokime dhe ngacmime


NE NJI RAST ENVERI U ANKUA NE SKERETARIAT te jurisponndences

PER MALTRETIME dhe padrejtesi te vazhdueshme NDAJ SHQIPTARVE

enveri edhe shkruante letra ankuese edhe ne instanca shtetrore ku shpesher i bashkangjiteshim peticioneve te tij per te pa drejtat q ena beheshin ne burgje
shum her hynim ne greva urie e tjera por na dergonin edhe neper qelija


at dite kishin ardhe sekretariati nga lublana ne burgun e mariborit

ishte viti dikund 1983 ne fillim
aty ne burgje per te degjuar ankesat e te burgosurve politik shqiptar kishin ardhe komplet sekretariati

dhe personalisht ISHTE SEKRETARI gjeneral I BURGJEVE PER JURISPEONDENCė
si per gjegjsi kryesor per burgjet

POR POLICT e burgut dhe drejtori E PROVOKUAN enverin shum keq

me provokime te jashtzakonshme

duke e provokuar shum keq dhe fjalet u ndezen menjiher

aq KEQ
sa q e policet ja kan sha edhe nenen shqiptare enverit

DHE DREJTORI I BURGUT E ADMINISTRATA kan fye aq rend sa enveri u ndez flake nga inati

aty ishin poashtu disa pisa civil antar te sigurimeve te shtetit dhe po ashtu ishin disa edhe nga gjygji
i gjith plani ishte me i shkrue dhe me degjue ankeaat e shqiptarve ne burgje

SIDOMOS DY ANTAR TE ISH SIGURIMIT JUGOSLLAV QE FLISNIN e njihnin
I GJITH BURGU dhe te burgosurit

poashtu me kujtohet provokatori i madh e shum polic i pshter i burgut nje dhelper e poshter provokues e
qe quhej JAN MILAN GERMEK ME KUJTOHET EMRI I ATI POLICI QE PROVOKONTE
SHQIPTARė POR EDHE NJI FAR KOSTIQ ishin shum te poshter


KA QEN EDHE NJIFAR gardiani MIQA MALALZEZ -

QE KA pas VRA NJI TE BURGOSUR DIKUR ne burgjet e malit te zi
DHE E KAN PAS TRANSFERU NGA MALI I ZI NE MARIBOR-
drejtori i burgut ne at kohe ka qene alojz gazvoda
por emri i zavends drejtorit nuk me kujtohet dhe e disa edukatorve te prisht
ua kam harrue emrat atyre sepse kan kalue shum vite nga ajo kohe dhe me kan dale nga memorja e kujteses

shpejt u ndezen fjalet fyese enveri u ngut sepse ra ne provokim
drejtori dhe garda eburgut dhe provokatoret nuk donin q e te ndegjoheshin ankimet dhe te shkruheshin ne sekretariat se si silleshin me ne dhe pse ne hynim ne greva uire e ne konflikte

por NE RREMUJ E SIEPER
nga keto poshtrime e nenqmime esharje
ENVERI E NXJERR THIKEN DHE JU TURRET KORIDORIT TE GJITHVE qe ishin te pranishem
un jam shqiptar tha e nanan shqiptare nuk shahet prite pra shqiptarin
e te esht turre me thike ne dore mbi ata


PER FAT DY POLIC ne kordior ne momentin e fundit ARRIJ N TE JA MSHELIN
DYERT enverit dyert e burgut ne kordior ME HEKURA dyer TE PAVILONIT-


PERNDRYSHE ATO ZONJAT me taka te larta I KAN THYE KeMBeT SHKALLVE
teposhte dhe thone se disa zonja i kan heqe edhe takat me ike
KUSH NUK KA ARRIT ME I DATH KPUCAT ME IK SHKALLVE teposhte

S E KUR U QART ENVERI ME THIKė NE DORė VAJ HALLI PER TA-

sikur ti arrijke


TE BURGOSURIT MARONIN T HIKA NEPER PUNTORI dhe i mbanin fhehurAZI
DHE JETA E NJERIUT NE BURG
ISHTE SHUM LIRė


MJAFTONTE NJI SHERR APO KONFLIKT DHE NDEZEJ PERLESHJA-


ISHTE SHUM VSHTIR ME QEN ė QENJE NJEZRORE ATY

SEPSE TE IMPOOPNOHESHIN RRETHANAT E RREZIKSHME


ENVERI KA VUAJTUR SHUM NGA PROVOKIMET
DHE KA PAS SHUM VUAJTJE KUR E DERGONIN
NEPER QELIJA NE ERRSIRA E LAGSHTI SE E KISHTE ASMEN
I MERREJ FRYMA JASHTZAKONISHT E NGA PASOJAT E VARRES S EATHERSHME QE MEZI ISHTE SHPETUE NGA GODTJET E THIKES
DHE NEVRIKOSEJ SHUM KUR NUK JA RREPSKETONIN SMUNDJEN ARMIQT E E DERGONIN NEPER QELIJA AI VUANTE NGA FRYMMARRJA -DHE I KSIHTE ARDHE SHPIRTI TE HUNDA KISHTE HY URREJTJA DHE NERVOZA DERI NE PALC NGA PROVOKIMET E ZULLUMET


PASOJAT QE ENVERIT JA KA DEMTUA NJI PJES TE MUSHKNIS
E KA LAN ME PASOJA JETSORE NDIKONIN NE NERVOZITET KUR E KEQTRAJTONIN NE BURG PADRJETESISHTT ME SHOVENIZEM VAZHDIMISHT PROVOKUES E TE POSHTER
NDER SHUM TE BURGOSUR TRIMA QE KAM DEGJUAR KA PAS PLOT QE KAN TREGUAR RREZISTENCė NE BURG QE NUK KAN LEJUAR ME U SHKELEė

PER S E GJALLI

ESHT EDHE SHOKU IM UJKAN NIQKI NGA RUGOVA
NI DJALOSH SHUM I FORTE E I RRESPEKTUAR
TRIM I QARTUR STERNIP I ZHUJ SLEMANIT

QE MA VONė U INKUADRUA ME TRIMRI NE LUFTEN E UQK S NE BR IGADEN E VET
E NE SA BETEJA DHA KONTRIBUT LUFTOJ PER ATDHE

ME UJKANIN KEMI NDEJT NE BURG BASHK PASTAJ MA VONE KUR JAM TRANSFERUAR NGA BURGU NE BURGJE TJERA DERI NE BURGUN NE NE CELE TE SLLOVENISė-
ATY JAM TAKUAR ME XHAVIT TOPALLIN NGA VITAKU I DRENICES E ME UJKAN NIKQIN NGA RUGOVA
QE JAN TE ARDHUR NE PEJE TE VENDOSUR NE QYTET NJI PATRIOT I VERTET UJKANITE GJITH TE BURGOSURIT POLITIK QE VININ MA VONė TE TRANSFERUAR
NGA KOSOVA NEPER REPUBLIKA TJERA TE ISH JUGOSLLAVISė-

POR GJENERATA E PARė E TE TRANSFERUARVE ISHIN NE TE VITIT 1981-


KY GRUP ISHTE NDER GRUPET E PARA KU PATEM SHKUAR NJI AUTOBUS TE DENUAR POLITIK DISA ISHIN ORGANIZATOR TE GRUPEVE TE DEMOSTRATAVE TE VITIT 1981 TE GJITH ISHIN DJALMOSHA NGA KOSOVA QE KISHIN MARRE PJESE AKTIVE OSE ISHIN ANGAZHUAR SHUM NE DEMOSTRATA ENE VEPRIMTARI PER ATDHE
ME VITE KISHIN VEPRUE ;;;;;;;;;;;;;;;;
KUJTIME NGA KOHA E BURGUT NGA AUTORI XHELAL FERIZI PERJETUES I SHUM NGJARJEVE TE RREZIKSHME TE KOHES EDHE NEPER BURGJE
DHE VET I ISH I BURGOSUR POLITIK PER DEMOSTRATAT E MITROVICES S E VITIT 1981
AUTORI JETON TASH NE GJERMANI I IKUR QE NE VITIN 1989 NE QERSHOR TE ATIJ VITI PAS SHUM PERNDJEKJEVE NGA ISH UDB JA POLICIA SIGURIMI I SHTETIT
QELLIMI I SIGUTIMIT TE SHTETIT ISHTE Q E TA DERGONIN PAS KRYERJES S E BURGUT TA DERGONIN AUTORIN XHELAL FERIZI NE ARMATE NE USHTRI NE KAZERMA JUGOSLLAVE -
SIQ E DIN E GJITH BOTA DHE POPULLI SHQIPTAR PLANET PER EKZUKUTIME TE SHQIPTARVE ATY BEHESHIN NGA ANA E SHKIEVE OFICER TE SIGURIMITUSHTARAK GJELAT DHE KASAP TE SHQIPTARVE QE I VRISNIN SHQIPETARET HE RNE ROJE E HER NE PODRUME NE DHOMA TE FJETJES E NE VENDE TE NDRYSHME DUKE I AKUZUAR S E KAN DASHTE TE IKUN NGA UHSTRIA KAN DASHTE TE HELMOJNE USHTRINE E TJ PRRLLA SHKINORE

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 19-12-12 nė 21:47
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 21:57   #1693
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

.....Ruges ne te djathte te Poleti aty ku ndahej rruga per zveqan dhe vetesherbimi i Lluksit, ngadal shum ngadal ecte makina dhe pa pritur u ndal afer disa garazhave te vetra .

Ne dukje te pare ishte bukur pran nje dere ku ishin te mbjellur dy rrenje trandofila, egni na than ecni se ketu eshe banja e madhe, ne hyrje ne te djatht i dorzuan disa letra te mbeshtjella me nje zarfe ngjyr te verdhe, nje nje turi njeriu sodiste si qene i qartur me rroba te kalterta dhe me rrype te gjere, na than ketu pritni ketu te dera e katert. Erdhi ai qe e prisnim ne se dinim pse po erdhi nje tullac Rasim e quanin ishte berber nga Vushtrrija ose i ndoni fshati nuk e di po ishte berber ne ate shtepi shum te urryer nje rreth qe mepastaj e mesova qe posa ishte ndertuar arkitektja italiane kishte bere vetvrasje.

Rasimi na trajtoj sikur kriminel apo si hajna ishte shum i piset nga goja.

-Ketu ulu mos i hape syte me kqyre nga dritarja se vin dajet e te dhan dajak qyrran.
Nuk bezaja as qe kisha guzim ta shiqoja ate te pa shpirte.

- Te presin mrena do shoke, bile edhe ni matuf kroat se ka hanger shum per RSFJ ne masovni pokret bagla kemi me ju qite ti hani se tash ju kemi ne dore pisat e pisave,
Nuk ishte puna aty te shitesh trimeri i shihja floket duke ra ne toke ashtu te buta e te gjata me dhimbshuri sa mire i mbaja qdo dite i pastroja kur nisesha per ne shkoll qe nga aty ishte afer.
Pasi mbaroj puna e flokeve me derguan ne te djathe koridorit dhe ne fund e hapen nje dere ishin aty 5-6 shkalle deri ne katin ma poshte, pran nje dere me grila te vjeter gardiani disi me fodullak me tha ja dera atje eshe e jotja ishte tri metra nga dera e pare, hyra brenda ishte pakez terr dirtarja ishte shum larte nje dritare e hekurit ku rrezet depertonin vetem ne tavanin e asaj dhome qe ishte sa nje njeri mesatare munde te shtrihej.

Era e keqe kundermonte i mshela hunet me dore nje kohe po me pastaj u detyrova ta pranoja ate ere se u mesova, qe sot ne ambijente te mbyllyra ma perkujtojn ate dhome........

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 19-12-12 nė 22:01
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 22:33   #1694
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik


N e keto kohra ne kohrat e pasluftes se kosoves e sot pikrisht
disa nga ish matrapazėt e spiunėt tė pa meriturit
e disa qe rrejne jan rrenacak po behen heroj dhe te pasur mbrenda nates
vertet e quditshme qfar padrejtesie behet ne kosove dhe pikrisht disa nga ata
qe dikure edhe ne na spiunonin por edhe spiunonin popullin shqiptar te afermit etj


Te flasim tash me fakte
pershembull le te shkon dikush te filmon e le te sheh botrisht opinioni
e televizioni ipublik i prishtines
le te sheh se qfar shtepije kam un ne kosovė ne rethin e mitrovices
nje shtepi duke u rrezuar me kat nje kat perdhese me shtylla te ndryshkura te shtrembruara te elektrikes ne rrezik per tu djege gjithqka nga telat
gjithqka e ndryshkur e te vjeter shtepi me tjegulla te rrumbullakta te kalbura te vjetra

shtepi gjysem e renuar e pa banuehme perdhese nji katshe-
kah rrėohet kah shembet shtepi ajo qe ma la baba trashgiim edhe ate u munduan disa qarqe me ma marre edhe oborrin

-ndersa ne at kohė disa te pirsht shqipfolsa e ata qe aspak nuk ishin patriot as te merituar per sherbim ndonje sherbim qfare do ata kurr si kishin be atdheut

e ata spiunat e lidhur me hyqymet -

e servilat -rruspijat mashkullore e disa te pa karakter ebrrylagji falltoret e jargagjijte livdaqat e sehirgjijtedisa nga merrnin edhe blloka falas me ndertu shpija

e shitshin neve karrshillak shitnin shum reklama e fryhhheshin jashtzakonisht kunder familjeve patriotike -


deri kurė pra kshtu familjet patriotike dhe te merituara ne diskriminim
e te diskriminuara -

prandaj po them ka ardhė koha me i dal ė zot vetit e mos me pritė kerkend-
patriotet dhe familjet patriotike edhe ather kan luftue me spiunet e me brrylagjite me servilat edhe sot duhet te luftojne aq sa munden

poashtu ne shum aspekte ne kemi te metat tona si komb dhe kjo esht deshmuar
te gjith nuk jan te mire ka hajdur kruvar krimiinela te pa bes e hajna tradhtar ka edhe shum te mir ete urte patriot puntor te sjellshem te kultivuar por nga njiher sikur ka disa qudira
nga njihe r ne sukur ne jemi kombi i quditshem me dis s sjellje te pakuptueushme

disa njerz erdhen deri aty sa q e te shpreheshin me fjalen pesimiste qe i kam ndi me vesh te mi nga afer duke thene kesht tekstualisht
i mjerė esht ai qe ka fatin me i taku kti kombi#
edhe pse nji jetė ia falen kti kombi-nder te mdhejt e ektij kombi qe jan shprehur zhgenjyeshem jan edhe faik konoica fisha noli e shum e shum te tjere -pra ketu ka diqka q enuk shkon dhe duhet ndryshuar

sa i perket kontributit edhe ne si fis ju bashkangjitem kontributut ne mas e mesatare
si farefis dhe familje ne komplet familja ishim ne nje kontribut aq sa mundem ne kaqikun diqka me dhene ne sherbim te atdheut dhe poashtu diqka dhan edhe te paret e mi-

por ktu flitet per diqka tjeter kur esht fjala pse te shtrohet pyetja dhe i gjith debati
ne pyetjen se “pse mjer ai qe i takon kti kombi-

- them per ata sepse ka shum padrejtesi dhe korrupsion klane e me hater eme hile punohet
nuk ka drejtesi dhe meriten emer servili ose me familjarima os eme interesa grupe klane pazare hile hipokrizi pshtjellim spese ansjihe rpo thuajse e se kurrė

mundi i pergjakshem as e mira e atyre q e kan meritue nuk del ne drite sepse te shqiptart ehst zakon shum vone me dale ne drite por ma pare del servilia
e pastaj merita

dhe merita ndoshta shum pak ose nuk do ti dal ne dritė sepse e mshefin hileqaret

ka shum hile hilja ne shpirte mbillet shum m e mbihet shum ma shum se qdo bereqet

spese se dissaaa jan njerz qe ta hanė me shum hile hakun e tjetrit eketa quhen rruspija mashkullore

dhe ata te le nė ne balt e ne vuajtje pergjithmone


ata gjith jeten e shtyjn ė me me brryla e me klane hipkrite deri ne asgjesim
vertet kjo dukuri e energji negativve shkakton veshtirsi te madhe dhe bojkot e bojkoton anen pozitive dhe energjite pozitive katastrof pasha besen-


----------------------------

pergjegje reagime


E di. vertet e di sinqerisht per kah ana e nje note dhe pergjegjsie ndaj karakterit e te vertetes per hire te etikes s evertetes e moralit te se verttes te besoj,

edhe te kuptoj-

edhe e ndjej poashtu se te esht rendue diqka ne shpirte nga padrejtesia
dhe ta di mllefin e revoltes tende,

sepse e dij nga praktika sot si kalojne njerzit qe 1981

e vitet me pastaj e ata kan perjetue e jane kalbur neper burgjet e serbise dhe ex YUGOSLLAVISE

,e dje dikush e ka vesh uniformen pas luftes mte Uck-s e u fotografue me te
gjitha meritat qe normal nuk i takojne,a atyre qe i takon jan e qytetaret e dores-50
as qe guxojne me fol *bile AS per meritat e veta.

.....edhe nese provon vetvetes mE I dal zot,

nuk ka shume hajr,

vetem eshte edhe NJE mundim i vetit,

sepse sot PATRIOTIZMIN e ka zavendesuar KORUPSIONI,

INTERESIdhe IDIOTIZMI -----------


derisa njerez te vuajtur si ti jane keshtu ende me vuajtjet e veta


;;;;;;;
,por, ndegjom

,une nuk e dua as politiken, ------e as patriotizmin,-------

sepse te gjithat jane zanafillat e luftes ----
e luften edhe me pak ------
dhe as qe egziston arsyja per ti ja nis dikush luften,

---------mirepo gjithmone pastaj shifen qellimet e vertetat,------

degdradohen merituesit ------

dhe zhgenjehen trimat dhe atdhedashesit...

.e sidomos ,prej kohrave
( para lufte) kam hasė ne nje shkrim ( tash nuk dij te kujt)

te cilin shume he re edhe sot e analizoj -

dhe e perseriti dhe seriozisht kam bindje edhe me teper -

se ka te drejta e te cilin tash po ta shkruaj edhe ty -

dhe shpresoj se permbajne edhe te gjitha qe po te ndodhė ty
i nderuar xhelal ferizi edhe qė i ka ndodhur tjereve:

ndegjoje dhe nje keshille time qe ma lan te paret o i nderuar xhelal ferizi" Nė jetė pra mbaje ne mend epergjithmone

se asnjiher ,as
DASHURIA -----------------------
e as LIRIA nuk vlejnė aq sa paguajme per to."---------------Kete fjali mos e harro,ani qe per shume do sende eshte vone.........Normal,dikush i ka merak vargjet,dikush jo,

dikush i lexon te gjithat,----------tjetri nuk ja dijm ė domethenjen dhe vleren
,por njerzit pritojne me komunikue normal e jo me reague -

edhe per vargjet sepse, aq ua rrokė atyre WINDOWSI-


a besa kjo ta argumenton se KOKA nuk sherben vetem per ti qeth floket...........A sa i perket ketyre fjaleve te tua qe i nenvizova me te kuqe, me larte
i nderuar xhelal ferizi ,po ta perseriti prap kete fjali se me duket se vetem ajo i permbane
te gjithat pergjegjjet:
--------------------------------------------------
" Ne jete,as
DASHURIA e as LIRIA nuk vlejne sa paguajme per to."


keshillat e antarit me nofken artisti drejtuar autorit xhelal ferizi ne forum -
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-12, 22:56   #1695
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

..... I ngrira duar mbi koke e ferkova koken ashtu nuk e kisha perjetuar veten time pa floke, -
- a tha si jam bere me dukej se koka ime ishte zvogluar sa nje qepe, qka nuk me shkonte ne mende po prap qetsohesha.
Ne terrin e asaj nate nuk fjeta fare , ne mengjes nje nje ze i alarmit te mengjesit ishte aq i degjueshem sa qe edhe nje meter nen tok te ishe veshte te ushtonin, ndegjoheshin rrapllimat e hapve neper koridore disa zera e sharje lloj ljoj, ne mure degjova tri te rame sigurisht thash sae dikush mund te jete duke punuar po me vone kuptova se ne dhomen perbri ishin tre vete,
keshtu ishte sinjali i marveshjeve ne mes nesh.....


Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (1 Anėtarėt dhe 1 Guests)
lirik
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.