Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-01-13, 04:43   #2086
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Lirik,
ne shumice te shkresave nga Xhelal Ferizi (edhe pse nuk po e dij ne eshte ne promovim,apo kerkon promotor ai , pra Xhelali Ferizaj ) ... mbi te gjitha nuk e kam te kjarte pse ngaterron emrin e vet pra,Xhelal Ferizi , me vargjet kur shkruan poezi psh.. apo me fjalit kur shkruan proze ,prap psh!

Dhe edhe nje kerkes Lirik nga une ,nese me lejon :
pershendetje Xhelal Ferizit poqese e njeh ,kuptohet ...dhe thuaj aferim,ngase shpesh si rralle po ja qellon ne shkresa!

Nga une
Alima!

.
:::::::::::::::::::::::::

Ne ket shum thenje bukur pak mora vesh -Alima -
xhelal ferizi jam un pseudonimin e kam marr lirik ne baze te lirikave qe i kam pas shkrue si prirje shum heret qe ne femini ne ato kohra kur kohrat e njerzit ishin gjalle kur ishte gjalle sa do pak vlera e ndera mirnjohja
kur nuk njihej harbuteria e kur ishte gjalle burrnia veq pak
kur nga i damare nga njiher i rr ahte -
tash kur po i shkruaj e pershkruaj kohrat e tashme e tė at'hershme
po duhet me i ndejte dhive te mia gati se mi han jo vetem ujku por edhe qakalli
e hijenat -
A ke sy me pa ti qe te hanė komandandantat e meritokracive ta marrin buken prej goje teshat prej trupi e tė lėnė lakuriq midis rruge lakuriq mandej dhe qeshin me ty -
po me doket ti je duke je tue ne dofar prrallash nostalgjike te kohrave te moqme -
veshur me me tesha dikund
-a nuk po sheh se krejt lakuriq jan -
me stine e me kohra e me njerz jan lakurique -
i mbyti lakmia me u gjveshė -tash me dalė me tesha veshur dikund tė hanė
e ti marrin komplet krejt te gjitha veshjet e teshat -
ta marrin buken prej goje token babes hisen tė babgjyshve-
edhe krejt diplomen e zanatit
-tapijat edhe gruas te ja bejne me sy si ta kthejsh shpinen -
hala me duket s po e din ti ne qfar mahalle po jeton
-u mbushe gjithqkah mahalla trulifar far sojesh -
gjithqkah qkaj neper sokak s- mundesh me dalė me te pa dikush veshur se
tė hanė e te shkyjenė turlifar histeria lavdi e mahalle e lypsari e lakuriqi
-
ma mire po ja qes mbrojtjen veshjes time emrit tim -
po veshem me hekur ma mire pra po e qes edhe gardhin ehekurit se ma marrin edhe oborrin -
se edhe emrin ma marrin- e bile ruaju se e edhe fmijt kur ti lindesh te thone un i kam ba te mijt jan -ruaaju merri do kshilla te mia mos i harr pra

-
esht kshilla ime ruaju ruaje edhe hisen e babgjyshit ruaje se ta marrin edhe orborrin e shpine titullin kohen mundin djersen prej balli ta grabisin -
te hane te gjalle ruaju Alime -ti po jetojshe ather jo tash-

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 29-01-13 nė 04:53
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-01-13, 05:07   #2087
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Alime e mire je fort edhe engjull je te kam shum mike e kam me te pase gjithmone edhe forumit po i jepe drite por se veq nga njiher po ma ben mjegull -e qka the qitash per xhelal ferizin -
kqyre alima -boll e zoja je te lumte veq une dola me emer e mbiemer me ju tregue komunistave se nuk jam un pseudonim por jam emri e mbiemri pa pseudonim demokrat jam edhe dal me balle qele se kurr paret e djersen e huaj s e kam vjedhe as s kam ba krime -as nuk jam mshefe as si kam kuj borgj e veq prej zotit trembem -njerzve s ju kam borgj as si kam vjedhe kuj hise as toke as s ja kam marr teshat prej trpi arat e buken prej goje bre Alima-
Per ket shkak duke qe ne se un ma para e ha mishin tem se me ja vjedh qofte edhe nji cent popullit se me shkatrron ndergjegjja bile veq me me me e harrue ne gjep pa ja kthye dikuj kusurin po kqyre bre Alima kjo ndergjegja esht pune e zorshme te djege te han por dikure ka pas dale fituese e tash ma zor e ka se jan prishe me ka krejt s po ta japin hakun -ktyneher burrat ne ode kur te kan lene fajtor esht dasht me e lshue katunin ashtu ka qene drejtesia po sot qfar drejtesie bre veq te sillen okolla kashte -e interesi e lpihen me tu ngjite dikund -po nejse kqyre mbaje ne mend se per ata un vendosa me dale me emer e mbiemer te vertet boll veshtire e kam pas e jam mate shum her a te dal mos te dal me emer te vetet se zor esht e zor ishte -po duke mendue e duke e pa mire vehten thash -po ani qka more le bre s e maruem duke u mshefe po tybe s ju mshefa armikut hiq veq kam me dale hapur -une me vjedh s kam vjedhe mbas rraspijave s jam shkue -as pare kuj si kam vjedhe as kurgja hiq as spiunue s kam kend as vra mba shpine s kam as hile e me shti njerz jo veq kam pajtue e kam rrafshue e kam kqyr per unitet e sa kam pas fuqi veq me afrue e me bashkue per te miren e njerzve -njerzit para sabahi me nxejshin deren hajde bre allahile se jo avokati e jo buka e jo siaciali e jo komuna jo azili jo s po mar vesh ktu e jo atje hajde perkthem e hajde kendej e hajde andej e kurr ma as telefonin se qojke me thirre harbuti -
e pse mos me dale un me emer embiemer alima hajt pse -nga kush te mshefem bre -jo kurr hiq se kam kurfar pislleku edhe nuk jam lakuriq -per ata duke besuar ne pastertine si i pa mekate -dola vendosa me dale maede in original xhelal ferizi me rrnje gjysh e stergjysh as kemi vjedhe as nuk kemi vra mbas shpine keshtu qe vendosa ta shkruaj ket far fakti duke besue se esht everteta -
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 05:14   #2088
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Hajnat Alime kan vjedhe e kan vjedhe tre perqindshin e te sakatojshin skuthat mershin pare se s ishin te aft me vjedh tjeter kundn edhe fondin e shoqates e vidhshin qe vallahi ma skutha s kan pa syt e mi une xhelal ferizi liriku me pseudonim kurr hiq as nji cent hiq bre hiq pasha te madhin zoti asnji cent s ekam vjedhe prandaj jam si loti bre -hasmi boll knej e andej trrt e vrrt po hiq kurgja spo munden hiq -se kur je i paster dil lirisht me emer e mbiemer -
ata te flliqtit s guxojne me dale veq po mshefen -ani do far tjere do te flliqt e do both pamuka qe s guxojshin me me i ba cik jugosllavise me pa tash qysh po mundohen -po kot ekan se qka nuk esht origjinale trrrrrrrrrrrrrrt veq po ju bjen pordha me nder me thane pa qene origjinale spo u shitke -qysh qysh e ka lene zoti a pe sheh ligjine natyres me be me ken fallc shkon e shkon e veq ben trrrrrrrrrrrrrrrrrrrt mrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrtttttttttttt trrrrrrrrrrrrrrrtttttttttt e ju bjen me ka krejt -nuk shkon ani me i pa do far maskash e laraskash -une ne pune te zotit nuk perzihem veq vallahi kam mendue pse more i ka fal zoti kta fara shpijunash me nga nji ftyre duken e shtatqin i kan te mshefta
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 05:24   #2089
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Njerėzit gjeni i kanė biografitė mė tė shkurtėra. Familjet e tyre nuk mund tė thonė asgjė pėr ta

KA PAS THENE NJI IMENQUR DIJETAR -
KQYRE ALIMA S EME TY MUNDEM ME BISEDUE EDHE PER DIJE EDHE PER SHKENCE -NE KET FORUM NJI FAR MEDIOKRI ME KA PAS THENE KY FAR XHELAL FERIZI ME PSEUDONIMIN E FORUMIT LIRIKU
NUK KA LIDHJE ME SHKENCE -
ANI ANI THASH VET ME VETE SE UN NE BURG NUK KAM TREDHE MIZA E NE JETE PO S KAM MUJT KAM LEXUE -
VEQ ANI NASHTE UN HALA LEXOJ ME PAS MUNDSI KREJT BIBLOTEKAT E BOTES I LEXOJ MOJ ALIMA -FALEMINDERIT TY PER VIZITEN QE PO MA BEN E I MARROFTE ZOTI ATA Q E ME KAN HARRUE E TJERA FJALE KAN PAS DIKURE POR FTYRAT PO NDRROJSHIN SI KAMELEONAT-

ATYRE PO U QES KENGEN PAK SHKURT ---------FTYRE FTYRE MOJ E NDYRE -SA HER NDRRON LKURE E DETYRE

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 29-01-13 nė 05:26
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 05:36   #2090
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Alima ne nje fjale popullore q ee kam pas gjete duke lexue neper libra -nji i ditur kish pas shkrue nje fjale te meqnur
ja kam frogen thoshte atij qe lexon libra -
hyqymeti i asaj jugosllavie ja nisi me ju trembe atyre qe lexojne libra-por edhe atyre qe nisen me e qeite fjalen si pushke dhe ato fjalet epara ishin si pushket e para por kur e qita fjalen si pushke te pare mbeta pa fyshek se ma moren fjalen -
ata politika e ish jugosllavise shtyheshin me politiken amerikane -e na ishim shum te vegjel per ta -
bile me ka pas zhene njiher nju udbash kah me merrte ne pyetje
Shiko ndegjo mire bre xhelal ferizi
qysh do qe ju irredentistat ballistat te jeni te organizuar--kurr nuk mund te jeni te organizuar si shteti yne -prandaj hiqni dore nga perpjjekjet e kota se veq emundoni veten se nuk fitoni -
po me dhimbesh se je djale i bukur i ri e te shkon jeta posht e moj Alima-
ata per veq armes dhe parase ekishin edhe propaganden -
me ken veq pak budalle te thenin mendjen me turlifar aftesie qe as dreqi shkolles se tyre as ngat s ua bente atyre veq amerika ju erdh hakesh se qe besa boll te zott jan amerikant jepjau doren se s ka kush qe shtyhet me ta as me fuqi e as me diplomaci -
-
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 05:57   #2091
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Keshtu Alima duke mendue ata kishin frige nga ata qe lexonin librin por nga un e kishin edhe nje frige ma te madhe ata-sepse un nisa te msohem ta lexoj kohen edhe fjalen -normal nuk isha krejt komplet -por jugosllavia heret mendonte e moj alima -ma kopila se a ta skan pa syt e mi -se kah drewqin e msuan diplomacine ata -a prej rusie e ja vidhshin europes a vet ishin dreqen se di - veq fjalve te tyre u dashke me ja vnue veshin se do ishin direkt fjale te laboratorit te beogradit -
xhelal ferizi xhelal feriz xhelal ferizi
na ke dale pune more -sillej inspektori neper zyre normalisht kohe kishte boll sepse nga i her edhe naten me merrnin ne pyetje -e me thoshin hajde xhelal ferizi thauan diqka se fjalen e ke poeme per me shkrue vallahi zanate ja ke edhe fjalen larg e qet -po kush po ta mson se -kjo po na intreson ne -
ata kur e pashin se ti po elexon edhe librin edhe kohen edhe udbashin ne sy -ata ishin kopila - s ka asi kopliash -veq me sy e dijshin -si epashin qe nuk je binde nuk po bindesh nuk te kan kthye kah bindja -nga njiher te hjyshin dajak -po mandej vijshin lojrat tjera shkopi e karrota msimet e makiavelit -ata udbashat ju vinte prej beogradi kursi si me veprue -
a po don buk thoshin a don cigare kalle ndeze nje cigare -hajt s enji cigare nuk te ben kurgja -
PO JU NUK DUHET ME NA EDUKUE ME PI CIGARE SE UN E ADHUROJ SPORTIN EDHE NDER SY BABE SE KAM NDEZE ASNJIHER MOS NA EDUKONI KSHTU JU THOSHA PAMVARSISHT SE JEMI NE BURG E NE RRETHANA KU JEMI POR MENDOJA VET ME VETE EH MORE XHELAL FERIZI -ME JA MARR CIGAREN KTI UDBASHI KURR JO HIQ JO -PER KET DYNJA JO -IK MBLEDHE MIRE MENDJEN E THIRRI NDERGJEGJES MBAJU HE BURR SE KSHTU EKA JETA KAN VUAJT NJERZIT EDHE MA ZI EJAN PUSHKATUE KAN VDEKE MALEVE HAJT SE SU BA NAMI AIIIIIIIII SE BOTA VAZHDON QY-
keshtu mendojsha ne pyetje ne udb kur isha -udbashi me shikonte ne sy -zakonisht ata kan pas qef m e vjedhe me sy me te kqyre me te henger ne sy -kishte raste kur ata beheheshin dele pedagog kshilltar te jahstzakonshem aq sa me ken budall te familjarizonin -
E more udbash kadal ti kadal se edhe neve na i qeli syte shkolla -thosha edhe un vet me vete dhe idealet mi shtrengonin dhembet e udbashi me lloj lloj fjale e mjeshtrie
hajde xhelal ferizi --emer intresant je -thuana diqka -se intelegjence te mbreht ke-
e ku e dini ju -ju thash --un e dija se ata e dinin -jo vetem qe kishin letra te mia---fletore e fjalen--por edinin edhe nga spiunet ata -
Pse te pengon ty politika emos inkuadrimit ---te jugosllavise---ata kishin degjuar se un rreth kesaj teme kisha fole por cili ishte spiuni qe ua kishte derguar n e vesh keto tema he zoti evrafte mendoja ----kuuuuuuuuuuu breeeeeeeeeeeeee --
vet me vete bravo ju qofte o udbash se ju edhe ne strofull te djajve arrini me hy -
Hajt se ti e din -- ata -donin te hapnin tema - pak a shum fillova ta lexoj edhe kohen -por ne kohe ka shum gjithqka ka kohe e kohe te cilen un ekam pershkrue ne vargje --e dija se at dite nuk me kishin thirre per dajak --------
por me kishin pyet me nxjerr diqka e dosjen me ja que beogradit e moskes --per te pa se cilat ishin nivelet e irredetistve shqiptar q epo denohehsin --kush ka dore ktu nga kush pregaditej e kah hynte dituria dhe qellimet ne njerz nga cila shkolle a ka dore dikush i huaj ndonje diplomaci etj dhe sa ishin studentet te pregatirur e njerzit qe binin burgjeve per qeshtje kombtare -
Dosjet duhej te shkonin ne beorgrad e dija qe at dite nuk do te ishte dita e fyerjeve dhe dajakut --udbashet pa e pa se ne syte etu ka ka lekundje dhe pa e pa se kan ndikuar nuk te binin me dajak --ishin shum metoda per tu perdore dhe ne po mundoheshim te vidhnim nga njeri tjetri-
Cigaren nuk ta dua -more armik as kafen -vet me vete ah armik ---
me kujtoheshin fjalet ebabes ruaju hyqymetit biro ma shum prej mashtrimi s eprej dajaku -
eu bre vet mevete ah ode e aht menquri popullor e he shkolle pervoje -
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 06:04   #2092
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Laramanija udbasheske kishte shum lloje te provave ishin provat psiqike nervore demagogjite presionet -provat qe te tendosnin per me te shti neper tema sepse ishin rpvokuese -
me pasoja politike dhe prapavija -pastaj duhej shum dije ngreh e mos kput ne ishim student ishim njerz veprimtar e jo diplomat udbash te shkollave te dreqit
megjithat nuk po arrinin te na mashtronin-
armiku kur te sheh se ti ke lexue eke lexue ne balel ene sy ather egersohet e kur te lexon ne sy se nuk ka arrite qe te tkhen sipas shkolles se dreqit demagogji e kombinuar me dhune dhe me dinakeri -
ather te versulej si bishe por gjithmone kur qetsoheshin a rtifiacalis“ht fillonte rutina e tyre demagogjike -shjkkolalt ebeogradit por edhe djallzia e talentit te atyre -fjalet e udbashve ishin te lloj lloj shme -
me kujtohet fjala e tyre demagogjike -dy te pa shpirte e nji pa krye se gjoja ti nuk ke faj -
por te tjeret per ty q epo flasin --hajde xhelal ferizi hajde --shum bilbili ka qene ketu e ka kendue --
atje jahst po kendon si bilbil -- eketu pse nuk te shkon zeri me thoshin udbashet ---

udbashet ishin te forte dhe fjalet i kishin te forta --fort mire duhej te ju kushtohej vemendje
kur ata flisnin -----
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 06:08   #2093
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

njiher me kujtohet ne thenje e imja per te ua hudhe fajin atyre thash -qka me fole me ju -ju po me leni pa shteg dhe per veq akuzave qe doni per mua nuk shoh qellim tjeter te ju as model-
her hynin polic eher bandit te tmershem -hynin he rme arme e her vinin te buzqeshur me kravata si engjuj -
lojra se jo mahi ishin keto testime q ete provonin se ndaj cilit veprim ishte i ndjeshem i akuzuari -
si i pelqente atmosfera a trembej prej rethanave prej presioneve apo i pelqente ambienti ndryshe ne qfar forme ti nxirrnin te dhenat -
Ah shkolla e dreqit thosha vet me vete sa analfabetin do ta keni mashtruar njimend jeni djaj te

mjaft te persosur -por kadal udbash kadal thosh vet me vete se krejt budall as ne shqiptaret nuk jemi se paku te gjith jo
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 06:14   #2094
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Keshtu vazhdonte loja udbashe ne vitet kur merreshin ne pyetje ish te burgosurit politik te asaj kohe te ri e te reja me lloj lloj metodash e pervojash -me dite duhet shum me ummbajte neper furtunat e
dredhite e kohes duhet me pas prirje te veqant -me lexue kohen librin me i lexue syte e un isha i etur te shkruaj -e te shkruaj jeta me dhe prirjet me kan bere poashtu krijues kam shum qka ti them
prezentimit -dhe e krijova vargun tim -edhe poemen me titull i lexova syte ekohes --

e keto jan rrenjet e emrit dhe dhe ngjarjes dhe te vertetes dokumetare qe quhet xhelal ferizi
nuk jam i vetmi por nuk jam fjator se te tjeret q ekaluan neper duar te tilla nuk kan prirje te shkruajn
fjala q enuk shkruhet e merr era -ju kam thene te burgosruve politik shkruani kujtimet perjetimet -por kujt ti thuash -ata ma pare sillen poshte e perpjete e ksuh e di qka jan duke bere se sa te marrin lapsin e ti shkruajne dy fjale ne mbremje te kujtimeve -
medet -dembelia i mori ne qafe edhe iliret deri sa greket shkruanin
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 10:47   #2095
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te gjith per vetveten e zoti per te gjith --- kjo forme edhe mund te na qon perpara ndoshta -por zoti ka qef qe njerzit te jen edhe per njeri tjetrin-
Ne qfar parimesh ehst ndertuar jeta dhe provash ket nuk e din qenja njerzore - ne jete shohim fenomene -kam pa ne jete se fenomeni i padrejtesise paguhet -kam pa njerz q ee kan paguar -kam pa nbjerz qe pasi kan rrite mendjen dhe ja kan kthye shpinen mirnjohjes e kan paguar -
i kerset tjeter kah thonin te vjetrit fjalen populore hajt s ei kerset tjeter kah -dhe kjo krisma tjeter kah po thone qenka shum e keqe se kah kerset nuk e din askush sigurisht zpoti i ka fenomenet mjetet e veta hakmarrse ndaj njeriut harbut shkels dhe mosmirnjohs -
pervoja e jetes time flet dhe kjo qnedron flas nga pervoja me njerz te cilet mbrenda nate u bene mbreter por pas nje kohe atyre ju krisi tjeter kah --- sepse nuk e kishin njofte zotin as mirnjohjen -nga ky parim duhet te niset njeriu q e te mos e rris mendjen dhe te shkele mbi te tjeret -
europianet dhe kultura e tyre nuk jan budallej te cilet asnjiher nuk shkojne te shkelin mbi njeriun por e rrspektojne e ndegjojne dhe eperfillin njeriun -esht ky parim i tyre njerzor dhe social -----sepse vetem debili asocial dhe injoarnt i kombinuar sillet me harbuteri
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 10:50   #2096
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dituria libri esht shkrija me madhe e akullit te trurit ne njerzim dhe ajo esht si buka qe e furnizon organizmin per dit -dituria esht vlera ma emadhe e njeriut ne jete prandaj edhe duke ngrene buk librin duhet ta kemi pran edhe kur shkon rruges ne tren hape librin edhe kur shkon ne natyre merre me vete dhe lexo e lexo elexo o njeri -
mos leximi ne kosove ka sjell mjerim por edhe ne gjith trojet shqiptare -mendoj se duhet organizuar libra falas ose me qmime shum te ulta per ti dhuruar popullit rinise tone sepse kjo drite mund te behet shpetimtare per popullin - ta bejme nje popull lexues duhet te jet lufta jone jetike dhe angazhimi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 10:59   #2097
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

T e ndejturit larg shkence me pretekste te bestytnive e besimeve fetare kjo sjellje
shkak ton largsi e distance me shkencen mos ndjekja e analizave dhe hulumtimeve te ----------------------- shkencave pozitive--------- duke pasur frikė duke ngrire mendjen duke mos pas guxim me hulumtu pa u bazuar ne alternativen e mendimit pa menduar s e trurin e shum perberje tjera i ka krijuar zoti per ti quar perpara d rejt mendimit e zhvillimit duke u ndrojtur se mos antagonizma te tzilla ēojnė nė ateizėm, kjo sjelle ėshtė naive feminore -
; po ashtu, edhe trajtimi i tyre si pretekst qė ēon nė mohim-
duke i parė ato nė tėrėsi si antagoniste dhe gjėra qe i takojne fesė dhe besimit,
por kjo esht nje injorancė dhe paragjykim- ne asnje rrethane perendia nuk e krijoj njeriun q ete jet nje parazit i perditshem ne kufizime por qe te formohet ne vizione -
keshtu them un o e nderuara alime -rrespekt te madh per vlerat tua megjithat ti je emrekullueshme pershendetje nga un xhelal ferizi qe shkruaj vet ketu ne forumin dardania -kesaj here pershendetje ke pa e shtuar at pseudonimin lirik -vetem xhelali vet
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 11:02   #2098
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mendesia dhe te menduarit shkencorė jan oqeane te zbulimeve q ė mshefen prapa fenomeve teper te mistershme -
qė shkenca pozitive duhet ti hulumtoj dhe zbuloj -
e per keto qellime madhore e ka trurin -e jo ndonje faktor tjeter -

Alima selam beni atij far daie ktu qe me ksihte shkruar ne ket rubrike
se xhelal ferizi nuk paska lidhje me shkencė- se ai te ka rrejte ty

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 29-01-13 nė 11:04
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 11:26   #2099
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Alima te gjitha shkrimet edhe ketu edhe tjeter kund ku un shkruaj
jan shkrime te miat identitet pra te autoit xhelal ferizi -
qe jam un vet ktu ai qe shkruaj
por ne secilin shkrim per veq vargjeve nuk po mund ta shkruaj autorsine -

-te thash lirik esht pseudonimi i autorit xhelal ferizi i imi pra
-sipas asaj qe shkruaj vargje lirike e kam gjete ket pseudonim
pra poeti ose autori xhelal feizi -pseudonim alias liriku i vargjeve lirike shqiptare
e nga njiher i shkruaj te gjata edhe epike

- sepse poet nuk me lan te quhem phanta rjhei e delirium tremens - sabit idrizi ne mitrovice behgjet pacolli hashim thaqi e te gjith bojkotagjijt mendperpjetet qe po me injorjne e bojkotoijne -
qe e kan privatizue koosven e kan que mendjen deri ne qiell perpjete -
e nuk e njohin a sbaben -
pasha i ri tha e dredhe mustaken --per me e njofte s po e njeh as baben --
prandaj kam mbete ne ket nivel me taralushtue neper forume gjithkush me mua -se sami lushtaku e hashim thaqi behgjet pacolli e shum tjere nuk dijne me lexue -prandaj
ka mbete kshtu kosova e shkrete -
ah kosove kosova eshkrete- ne duar mizore fort ke mbete-nexhmedin aga spahija--fort po i qet idete e tija--po bertet neper pazar-me marue komb kosovarė---edhe mediave ne mitrovicė--ju ka qite reth e kapicė--hashim aga tu i ndihmue --sami begu tue bekue---
kto jan qendrat mediale --oh q po shemben fusha e male--veq tue qa rrin ne kohe bilbili--veq tu u vyshke shkon karajfili--ne at kosove te mjeren lokee - qe e zaptuen po qdo ppllembe toke--krejt gazetat flete per fletė- fjale e tjerve ka mbete shkret --as nuk mbet askund poet--
me ju dhene fjala shqiptare-veq me klane e me pazare---po shkon jeta ne atdhe--se q po blehen ne treg me fe--me mbulesa turlifare--maska te larme hileqare -
e poetit i mbyllin deren --mose me e lene me ardhe pranveren--ne kosove te mos ket behare--te mos lulzoj fjala shqiptare--gjithmone autori xhelal ferizi -
me kan rras kohrat mejdan -veq edhe un kam me i rras mejdan -
Keshtu veprojne pra grupagjijtė pazargjitė haramgjitė-
e disa reklamaxhi tjere por un dal ngadal ua kthej borgjin gjithkuj a po e sheh - se rrena i ka kembet e shkurta pra- dhe te keqen dikush nuk mund ta ben gjithmone -dikur i bjen edhe ati hasmit ajo gjuha e perdredhur e gjuha e helmuar i lakuriqohet -
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 11:32   #2100
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
Alima te gjitha shkrimet edhe ketu edhe tjeter kund ku un shkruaj
jan shkrime te miat identitet pra te autoit xhelal ferizi -
qe jam un vet ktu ai qe shkruaj
por ne secilin shkrim per veq vargjeve nuk po mund ta shkruaj autorsine -
....

-
...

Aha,
tani e kam te qarte Feriz Liriku alias Xhelali ..me vie keq per koketrashesin time.

Sinqerisht,
Alima :)

.


__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (1 Anėtarėt dhe 1 Guests)
lirik
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.