Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-02-13, 09:33   #2266
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

gjat shkurtit nje bizhuteri ne austri liroj rreth 20000 bizuteri ne 70 perqind ne qmime shum te volitshme
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-02-13, 09:36   #2267
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Rregullat e reja ne europe ku kekrohet q ene büro te rrespektohet shefi si absolutischt ma i pari ne radhe te rrespektit te pergjitshem nes e nje gruaje femer ne vende private nje shef mund te ja mbaj deren ose ti jep perparsi ne hyrje ne ndonje lokal ne mabientet e punes kerkohet q e perparsia ti jepet shefit -
dhe ky model po kerkohet ne rregullat e bürpve dhe zyrave te europe s
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-13, 09:54   #2268
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ja s q kerkojne organizatat e europes dhe shum qendra te ndryshme -ata dalin me kerkesa per shpetimine tigrave te llojit te tille q ene bote paskan mbete vetem edhe 3200 ne numer -
duke apeluar antarsimin nga shtat euro ne muaj per shpetimin e tyre ata kerkojne kushte qe ne gjungel me ndihmene financave te blehen radiostacione te ndryshme -per lajmrime dhe alarme nes e gjuehtaret ilegailisht ju afrohen tigrave -
Kerkohet poashtu 15 euro ne muaj antarsim per te shpetuar tigrat e lenduar te plagosur duke ndertuar siptale per keto qellime ne gjungel-
Por kur esht fjala per shqiptar dhe shfarosjen e tyre nga sllavet dhe mizorite sadiste qnjerzore europa e ka veshin shurdher as qe don te ndegjoj vuajtjet bertimat dhe piskat e fmijve qe ndodhen si me te dhimbshmet q e mund ti duroj veshi i njeriut -dhe shpirti i njeriut--sa her qe njeriu don te hape gojen per ti treguar dikuj diqka per ndonje masaker te shqiptarve ata ebejne veshin e shurdher dhe nuk e kyqin fare emocionin per ta leshuar ne pune e per te hape veshet e shpirtin per te ndegjuar--ne ket rast ata me indiference i mbyllin te gjitha d yer t e dritaret e shpirtit dhe nuk duan te degjojne fare per vuajtjet njerzore te shqiptarve -
Shqiptarė merrni vesh kjo esht bota luajjeni si te doni rrolin ejetes tuaj askush s ka mshire e as shpirte ne keto kohra e as vemendje -organizohuni vet per sheptimin tuaj forma organizative vet esht forma e forte e mbijetesave-dhe ato lloje te organizimeve te persosin dhe mbijetesat e tila te msojne pervoja dhe te bejne te persosur -leni te tjeret merruni me vetveten
ose vdisni e te shuheni per gjithmone evendin tuaj te mer ai qe e esht me i aft per organizime
veproni si te doni ju vet zgjedheni
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-13, 11:04   #2269
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Afro dhjetmij sipermarrs ne sllovaki nuk paguajn tatime lista e gjynaheve te tilal po behet tash nga qeveria sllovake per ata qe i shmangen pagesave te tatimeve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-13, 11:12   #2270
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kUR JEMI TE TE KQIAT NEGATIVITETET DHE KORRUPSIONET KRIMI DHE SHUM TE KQIA TJERA NE SHUM VENDE TE EUROPES KETA NUK KAN AS QKA NA JAPIN LEKSIONE NE SEPSE MASHTRIMET KAN BUARUAR GJITHMONE NGA PJESA E ERUOES DHE JAN BARTE TE NE ANET NEGATIVE JAN REFLEKTUAR DHE KAN ARDHE SHUM VESE NEGATIVE SI PER SHEMBULL MAFIZIOTITETI ITALIAN DHE TRIKATE NDRYSHME KRIMINALE DHE VERSIONET E KEQPERDORIMEVE E MALVERZIMEVE KALKULIMEVE -E KEQJA EHST S E NE JEMI TE BOJKOTUAR NGA SABOTIMET E NDRYSHME DHE NGA PAOSAJT E MENTALITETEVE TE SHKAQEVE TE PUSHTIMEVE TE NDRYSHME NGA PASOJAT -NE DUHET TE HAPIM LISTEN E TE GJITH ATYRE NJERVE QE VIJNE TE NA SABOTOJNE -PER KET QELLIM DUHET TE KERKOHEN TE GJITHA MJETET E PERGJIMIT-SE KUSH PREKE NE INTERESIN NACIONAL TE SHQIPTARVE-DHE KUSH JAN VEGLATQ E PRIJNE MBRAPSHT E SABOTOJNE KUSH JAN ANTIKOMBTARET DHE SABOTUESIT EKONOMIK -
KUSH E KA KAPE PER FYTI KOSOVEN -NUK JAM KUNDER INTERVENIMEVE KUNDER HAJNISE DHE KORRUSPIONIT -POR ME KETO LLOJE TE KALKULIMEVE EUROPA ESHT DERI NE FYT E ZHYTUR DHE SHUM VENDE EUROPIANE Q E NUK KAN PERSPEKTIVE AS NE TE ARDHMEN E AFER T KU SA E SA HER NJERIU LEXON SKANDALE FINANCIARE KORRUPSIONE VJEDHJE TE SOFISTIKUARA VJEDHJE BANKASH KRIME TE NDRYSHME KORRUSPIONE TENDERA E FIRMA ME KALKULIME- MAFIOZITET I MADH PO ASHTU BEHET NE EUROPE ME FIRMAT E NDERTIMTARISE NEPERMES TENDEREVA E MATERIALEVE DHE KALKULIMEVE -POASHTU NE EUROPE ZGJATEN SHUM NDERTIMET E RRUGVE BEHEN SHTRESA TE HOLLA TE ASFALTIT DHE TE PA QENDRUESHME QE PAS NJI VITI FILLON E SHFAQET GROPA DHE PRISHJA E ASFALTIT BEHEN PRISHJE E RIPRISHJE NDERTIME E RINDERTIME TE PROJEKTEVE ME QELLIM TE ZHVATJES SE PARAVE NGA KURRIZI I TATIMEVE TE POPULLIT VJEDHJET BEHEN ME MJAFT SOFISTIKIME DHE FINESA PA U MAR VESH PA RA NE SY POASHTU SHTYPI NE EUROPE NUK ESHT I LIRE E AS MEDIAT POR JAN NEN KONTROLLE TE RREPTA TE DIKTATURAVE TE MSHEFTA TE MBULUARA ME SHUM KOZMETIKE DHE PARAQITJE LUSTRIMESH
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-13, 11:27   #2271
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kur jemi te te kqiat negativitetet dhe korrupsionet krimi i organizuar -

dhe shum te kqia tjera shmetime dhe dukuri negative -

ne shum vende te europes- edhe keta nuk kan as qka na japin ne shqiptarve leksione e as te ne shesin pallavra te civilizimeve -

as leksione ne-

sepse mashtrimet kan buaruar gjithmone nga pjesa e eruopes-

dhe jan barte te ne anet negative-

kan buruar dhe jan reflektuar nga vet trolli i ktyre aneve

nga trojet dhe vendet europiane qe jan barte ne token e ballkanit -dhe kan ardhe shum vese negative ne ballkan pikrisht nga trualli europian-

si per shembull mafiziotitet e taktikave te ligjit te ndyre dhe te rrezokshem qnjerzor mafioz dinak italian-

dhe te gjitha modelet qnjerzore negative anticivilizuese

dhe trikate ndryshme kriminale dhe versionet e keqperdorimeve-

mashtrimet kriminale e malverzimeve kalkulimeve

-e keqja esht s e ne jemi te bojkotuar nga sabotimet e ndryshme-

te duarve te pa dukshme qe kan kape per fyti trojet shqiptare -

dhe ato duar nuk po shihen te zgjatura dhe

shum sekrete -

dhe shqiptaret po vuajne nga paosjat e atyre duarve por edhe te mentaliteteve te trashguara autoktone

e te shkaqeve te pushtimeve te ndryshme nga pasojat

e mdha te shkaqeve historike pasojat q e i lan pushtuesit

-ne duhet te hapim listen e te gjith atyre njerzve qe vijne te na sabotojne atdheun e shqiptarve me qellime agjentureske --per ket qellim duhet te kerkohen te gjitha mjetet e pergjimit

nga ma te hollsishmit

- dhe te konstatohet sakt se kush vepron e se kush preke ne interesin nacional te shqiptarve

duke sabotuar dhe ndalur zhvillimin-dhe kush jan veglat q e prijne mbrapsht

e sabotojne shtetin e shqiptarve

kush jan antikombtaret dhe sabotuesit ekonomik -kush e ka kape per fyti kosoven

-nuk jam kunder intervenimeve kunder hajnise dhe korruspionit

-por me keto lloje te kalkulimeve europa esht deri ne fyt e zhytur per vete ajo vet -

dhe shum vende europiane q e nuk kan perspektive as ne te ardhmen

jan te zhytura ne skandale afer a korrupsione -

ata as ne te ardhmen e e afer t s kan ardhmeri -

ku sa e sa her njeriu lexon skandale financiare korrupsione

vjedhje keqperodrime te sofistikuara -

mshefje te ndryshme kalkulim tatimesh

vjedhje bankash krime te ndryshme korruspione tendera e firma

me kalkulime letra me vlere e tj- mafiozitet i madh po ashtu behet ne europe me firmat e ndertimtarise-

nepermes tendereva e materialeve dhe kalkulimeve ne kohe dhe neq mime materialesh

ku vidhen e pasurohen firmat me miliona e miliarda

-poashtu ne europe zgjaten shum ndertimet e rrugve -

sabotohet perfitohet ne kohe kalkulohet

dhe sabotimet nuk denohen kalojne ne heshtje -

behen shtresa te holla te asfaltit -

dhe ruuge te pa qendrueshme qe pas nji viti fillon e shfaqet gropa dhe prishja e asfaltit behen prishje e riprishje -

ndertime e rindertime te projekteve qe kushtojne me miliarda

me qellim te zhvatjes se parave nga kurrizi i tatimeve te popullit-

vjedhjet behen me mjaft sofistikime -

dhe finesa heshten gazetaret dhe mediat -qe ne fakt nuk jan ne duart e gazetarve e as te demokracise por te diktaturave te mshefta

-dhe shum pune behen pa u mar vesh pa ra ne sy-

poashtu shtypi ne europe nuk esht i lire e as mediat -

por jan nen kontrolle te rrepta te diktaturave te mshefta-

te mbuluara me lloj lloj kozmetike e lustre finesash demagogjike

teper te sofistikuara

-

mbulohen me shum kozmetike dhe paraqitje lustrimesh-

marrim shembull qfar do problemi q emundet me pas nje i huaj apoo nje vendas nuk mund ta paraqes si te don ai rastin sepse ja mshefin -qe do te thot vetem; padroni kur jep driten e gjelbert mund te dal diqka ne shtyp -komunizmi dhe diktaturat nuk kan ndryshuar shum ne esenca e mbrendi vetem jan moderuar dhe sofistikuar mbuluar me maska te shkelqyera
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-13, 16:02   #2272
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

disa njerz perdorin mundimin per te gjete fajin por harrojne te perdorin mundin per te gjete zgjedhjen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-13, 20:23   #2273
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ti e Vendosė ne zemren time
vulen engjellore
heshtjen ti ma ben fuqi
kur i jep dashuri shpirtezimeve qelizore
kur jetes mi jep mahni
kur dashuri e mbushe zemren time
jeta lulzon ne bukuri

fjala me behet shegė
kur ti mbeshtetesh ne krahrorin tim
si zogjet kur flasim ne degė

perkdhelemi ne peshperimė
si fletet kur levize puhija
ndjehet si cicerime
fjala jote
e fjalet e mia
ne mbreteri te kesaj bote
kurroe esht dashuria
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 06:09   #2274
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sociologjia esht fushe e gjere e mendimeve , aspekteve vizioneve shoqerore te disciplinave dhe shkencave te studimit mbi shoqerine dhe mendimin e pergjitshem ne pikpamje edukim dhe ne vlerat e shoqerise -ne opcione diskutime mendime si dhe ne shum te kuptuar e te menduar te botes dhe vlerave te shoqerose
si dhe elementeve qe perbejne ato elemente mbi vlerat


mendimi dhe formimi i pergjithsem si dhe studimi i mendimit dhe perberja e kesaj dije fushe shkncore mund te quhet studimi mbi njerzine ose studimi mbi shoqerine njerzore

qe e sht per bverje laboratori i njerzise shoqerise
, me ane te se ciles edhe jepen opicione mendimesh e keshilla sociale dhe flitet e studjohen vlrat por disa jan nga ata qe nuk pajtohen se kjo fushe e studimeve jep edhe diagnoza te sakta mbi shoqerine

dhe mbi jeten e shqoperise dhe te vlerave disa mendojne se sociologjia esht
gjeniale dhe e perkryer mbi studimin e shqoerise si analize studiuse
ne perberjen e saj te gjere te mendimeve dhe gjith perberjes qe ka ne
te gjitha elementet e paraqitjes se saj ne fushen e saj te njohuise qofte si
koncept qofte si njohuri e gjere e saj

sociologjia poashtu ka llojin e vet dhe paralajmrimin alarmin qe paralajmron ndryshimet njerzore -te tjeteruarit -desocializimin denigrimet
poashtu i analizon devijimet ne shoqeri -flet mbi shkeljet e lendimet sociale dhe destruktivitetet ne shoqeri dhe mbi dinjitetin poashtu kur esht fjala e te shkelja e dinitetit njerzore kjo dije fushe shkencore ky laborator i kesaj fushe te teoirizimeve te ketyre thelbeve esencave me dije te horizontalizuara dhe vizionare flet dhe dhe shperndane mendime teoirizuese rreth ketyre qeshjeve te thella ku po ashtu perfshihen karajteret shkallet nivelet socialja mendimet toeirte gjith perfshirjet ne moralin e shoqerise paraqet dhe -paralajmron poa ashtu levizjet e karkatereve dhe ndryshimeve shoqorore-denigrimin social duket si marrese masash ne teori ne e saj ne keshilldhenje te levizjeve te ndryshme -po ashtu ne denigrime paraqet pikpamje dhe ne sfera
ku shfaqen ndryshimet esht si nje lloj aalarmmuese e kshilldhense e moralit qe jep kshilla kunder devijimeve perversisteteve e tj dukuri negative ne moralin e shoqerise -tjetersimet dhe negativitetet po ashtu deformimet i analizon dhe merr pjes eme kshillat e saj sociale ne ndryshimet e shoqerose me nje fjale esht bote e vet emendimit kshilldhenes ne shoqeri dhe elementet ne tipare principe e moralin njerzor ku ajo si shkence esht aktive e mendimiti dhe kshilldhenjes sociale -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 06:40   #2275
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

filozofi i famshem i diturive dhe teorive mjaft te thella fenomene te aftesive gjeniale ai thoshte Emanuel kanti thoshte se njerzit nuk kan lidhje nepermes te shqisave me njojhjet e fenomenit te gjesendeve ne materje por ato njohje mund ti njohin deri ne ne thellsi zberthimet shkencore qe kan kulmin e arsyeve te zberthimeve -
mendime mjaft shkencore te tij qe vlejne edhe sot kur shkenca ben perpjekje te futet ne fenomenet qe na rrethojne si fizika kimia matematika e sferat e ndryshme te aftesive te shekncave ekzakte
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 11:02   #2276
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kanti i madh thoshte -ideja e qendrusehmerisė se perjetshme nuk gjendet ne konceptin nuk gjendet ne konceptin e materjes -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 11:18   #2277
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sa te shemtuar duken ata persona dhe ato parti mjerane ata individ -qe ne fakt po te ishin aty afer nuk do ta ndihmonin Adem Jasharin as familjen e tij -sot ata jan me plot gojen emer te tij -tmerr demagogji-ata mendojne ta pervetsojne -ta bejne te vetin partiak e ta shemtojne emrin e heroit te kombit i cili tash mė esht i shpallur hero i popullit-
Te tilla parti e individ tė salepave e pjella e tė qyqeve vertet qe mundohen tė pervetsojne emra te mdhej te historise ........e ata vet mshefeshin neper skuta...
kur ishte zjarri i historisė zjarri per tu deshmuar ..... kur ndizej zjarri i madh dhe ishte e domosdoshme te dilet ne mejdan .....

-ata gjithmonė dilnine dalin pas mjerimeve dhe vuajtjeve tė popullit e nuk ja kan krye asnje sherbim atdheut ........sa te kqi jan kukavicat e vatanit qe kurr nuk paten asgje te perbashket me shqiptarizmin e flasin ne eme rte shqiptarizmit -nuk jan asgje tjeter vetem dis apartiak te shemtuar ............dhe te mjere qe hyne neper dis a subjekte te ndryshme pasi koosva vuajti qe sa e sa vjet ata erdhen per se gatshmi tash e prrallisin --
Adem Jashari ishte i pari pa dyshim i pari p asnji dyshim -jam deshmitar vet i kesaj kohe kur asnje parti politike as kush a snga mbrenda as nga jasht nuk i kihte konceptin e kryengritjes shqiptare per veq Adem Jasharit qe u deshmua se edhe u denua ne mungese dhe ndiqej nga shteti serb per ket veprimtari dhe poashtu u denua nga shteti serb me kohe heret per ket veprimtari u denua nga gjygji serb me njizet vjet burgim dhe ishte luan qe nuk dorzohej enuk nenshtrohej sepse ishte trim i vendt i sojit te vendit qe i thone prekaz se jo mahi prandaj ishte keshtu siq ishte dhe prandaj jan keshtu siq jan -........
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 11:20   #2278
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Adem jashari nuk kishte te bente aspak nga askush siq po mundohen ta paraqesin si figurė te ketoj apo te asaj partie --Jasharajt vepruan shum mire qe nuk jan perzie askund aspak ne asnje lojė e kurthė ajo familje esht familje mbreterore dhe po rrijne mire dhe ashtu siq ju ka hije legjendave te atdheut -askush nuk mund te pervetsoj emrin e tyre per veq se historia e kombi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 11-02-13 nė 11:21
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 11:31   #2279
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qdo pervetsim qe tentohet ti behet partiak Adem Jasharit Hamz Jasharit Shaban Jasharit
esht nji lloj pervetsimi dhe tendence poshtrimi ia tdheut dhe figurave te mdha te historisė--
burreria dhe trimeria e patriotizmi i tyre buron nga natyralizmi dhe nga ndjenja direkte per atdhe dhe token e te pareve dhe mbrojtjen enderit dhe dinjitetit te tyre dhe te gjith shqiptarve.
Per fat mbeti filmi dhe jan njerzit deshmitar kur edhe ademi ka folė por edhe hamza pse jan ngrite ne ket kryengritje .
Ademi ka fole ne nje venbd tjeter por ajo pjes ee filmit u zhduk gjat nje lufte ne nje shtepi siq flitet dhe nuk ka shpetuar filmi por ka mbete hamza qe shprehet qarte dhe esht filmuar
Hamza qarte flet pse esht dale se bashku me vllaun dhe krejt familjen per te kape pushken kunder serbise ne kohen kur llafazanet jo pak llafazan silleshin e pshtilleshin kot poshte e perpejtė kur Adem Jasharit as qe i intresonin ato llafe sepse ai llafet shkurt i kishte .
Megjithat Hamza qarte tregoj se nuk durohet ma kjo -jan kaluar te gjith kufijt dhe poshtrimi i shqiptarve ka arritė kulmin dhe kjo nuk durohet ma -Hamza fillon ti permende edhe rastet e dhunimeve te fermave neper koosvė qe beheshin qsh ather nga ana e serbve -Ademi keto i kishte thene poashtu neper oda neper ndeja dhe ishte betuar s ekurr shkaut nuk do ti shtrohen -
Keta jan fis e kusherij te Tahir Mehes se Famshem dhe Azem galices se famshem e shum azganave e shqipeve te atyre aneve prandaj nuk deshten kori e poshtrime --
Ne qafe e ka tjeter kush kosoven mashtrimet e zvarritjet q e me kohe nuk merreshin masat per vetmbrojtje por silleshin poshte e perpjete kur koha ishte te mbrohej vatani e te mbrohej dinjiteti qytetari nga dhuna q etnike kanibale

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 11-02-13 nė 11:32
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-13, 11:48   #2280
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qdo pervetsim qe tentohet ti behet partiak Adem Jasharit Hamz Jasharit Shaban Jasharit

esht nji lloj pervetsimi dhe tendence poshtrimi i a tdheut dhe figurave te mdha te historisė--

burreria dhe trimeria e patriotizmi i tyre buron nga natyralizmi-

dhe nga ndjenja direkte per atdhe-

dhe token e te pareve dhe mbrojtjen e nderit dhe dinjitetit te tyre dhe te gjith shqiptarve e jo per parti e klane siq treguan ma vone mjeranet disa mjeran qe sot na kan turprue si komb e si kosovė me lloj lloj klanesh e flliqen jeten dhe e shkatrruan kosoven me perqarje -.

Per fat mbeti filmi i filmuar per Jasharet -

trima legjenda

dhe jan njerzit deshmitar kur edhe Ademi ka folė por edhe Hamza -

pse e per cilat arsye jan ngrite ne ket kryengritje me armė ne dorė kunder armikut shka .

Ademi ka folė ne nje vend tjeter siq flitej -

por ajo pjes ė e filmit u zhduk gjat nje lufte ne nje shtepi -

siq flitet dhe nuk ka shpetuar filmi -

por ka mbete hamza qe shprehet qarte dhe esht filmuar -Hamza qarte flet pse esht dale kunder serbise -

ne kryengritje se bashku me vllaun-

dhe te tjeret dhe krejt familjen per te kape pushken kunder serbise...ne kohen kur llafazanet jo pak llafazan silleshin e pshtilleshin ....kot.......poshte e perpejtė .....kur Adem Jasharit as qe i intresonin partite politike ...as ato llafe sepse ai llafet shkurt i kishte .

Megjithat Hamza qarte tregoj se nuk durohet ma kjo roberi ishte e pa durueshme

-jan kaluar te gjith kufijt dhe poshtrimi i shqiptarve ...ka arritė kulmin.....

dhe kjo nuk durohet ma -Hamza fillon ti permende edhe rastet e dhunimeve te femrave shqiptare neper kosove qe i bente armiku shka

...neper koosvė .....

qe beheshin qysh ather nga ana e serbvedhe epermend rastiet ku do neper kosove

kur dhunonte ku do edhe ne at kohe qetniku shkjae qyqet e zeza llafazane rrinin

e rrininn llafazanonin pasiv dhe flisnin llafe qyqesh neper vende e tubime -

dredhnin bythet qyqare neper diskoteka e llafazanonin -

tash ata sa te munden po qesin jarge shkinore kunder regjionit

kryengrits te drenices shqiptare qe nuk duroj neper shekuj

asnji armik nje drenice me disa fshatra krejt e varfer dhe e pa ndihmuar nga askush ne botė as edhe njiher gjat historise se njerzimit -ATa jargaxhi bythaq“gji te diskotekave

qe perdredhnin bythet pederaste poshte e perpjete

tash flasin me propaganda shkinore

kunder regjionit te drenices siq kan bė at'her po bejne e edhe tash

-

-Ademi keto ARSYE TE KRYENGRITJES ME ARME NE DORE

i kishte thene poashtu neper oda-

neper e ndeja dhe ishte betuar s e kurr shkaut nuk do ti shtrohen -

Keta jan fis e kusherij te Tahir Mehes se Famshem dhe Azem Galices se famshem-

e shum azganave e shqipeve te atyre aneve

prandaj nuk deshten kori e poshtrime --AS NE DO TE DUAN KURR

SA TE JET JETA


SEPSE DRENICA MUND TE SHUHET-

POR POSHTRIMET S DO TI PRANOJ KURR -DHE GJITHMONE ARMET DO TI MBAJE SA TE JET TOKA E QIELLI --Ne qafe e ka tjeter kush kosoven me mashtrimet llafazane

e zvarritjet-

q e me kohe nuk merreshin masat per vetmbrojtje por silleshin

poshte e perpjete kot deri sa shkau bente namin me poshtrime -

kur koha ishte te mbrohej vatani -

e te mbrohej dinjiteti i qytetari nga dhuna q etnike kanibaleHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 11-02-13 nė 11:49
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 4 (0 Anėtarėt dhe 4 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.