Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-06-13, 08:44   #3031
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

sa he rmendjen e bėra kala
e bėra strategji
e gjetje shteg
me rrenuan ata
ata q ejan me grek e me shkja
ata batakgji
e kur un kam mbi perseri
me menquri
ka dale nje shekull qe po djeg
po ben shkrumb e hi
qdo menquri
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-06-13, 09:00   #3032
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dinakgjia
edhe ne mal
ne gjendje eksodi
harrnagjia
si skuth her ne nje ferre
e her ne nje tjeter ishte ndalq
kajtagjia
shum kishte kush menduar
se atij po i dhimbset setnike shqiperia
dhe nuk e kuptonin pse ishte skuthuar
por ai edhe ne mal
kur hi e shkrumb atdheu digjej
ai ne me plot hile e sherr
therre me therre
pervidhej
me sy si skuth hilegjia
kah do hidhej e stervidhej
skuthagjia
nganjiher fliste per fe
e per atdhe
sorollatej kah granimi
e kah femija
nganjiher lutej per te lashtin dhe
se keshtu ekishte musar demagogjija
kur fmijve e grave loti ju shkonte rreke
ne mal pas asnje shpresė
ku secili epriste qastin per mbi dhe
se kure do te vinin vrastret shkje
kur nen thike e hangjar do te vdes
e ashtu nuk kishte menduar skuthagjia
ai ne pyll
si i pa besė
nganjiher ne vetvete duke u mbylle
kishte menduar per interes
se kure do te qlirohet kosova dardania
e askush mbi dhe te mos mbes
qe atij ti takonte pasuria
keshtu poshte e lart skuthavej skutagjia
ate nuk e koptonin as grania
e as qiknia
e fmia
se ai si skuth ishte strukur aty
e endrronte
kur te iknin shkinia
ai te vraponte
brrylagjia
te mbrrinte te pasuria
ne mal ai nganjiher flsite
e mermeriste
ndonje fjale
he rme sy kah shqipnia
e he rme sy kah serbia
e ne mal kishte dale
mbas dimive te grave neper qdo ferrė mshefej
shikonte kah benin shurren grania
dhe bente plane te shpallej dai
e kishte mesuar dyftyrsia
ne enderr shihte si te behej grabitgji
ja pra kjo esht skutheria
llaskuceria
mbas lufte te luftonte per lavdi
e atij ti takonte pasuria
edhe ne mal
edhe ne qdo kiamet
neper drama e rreziqe plot lot e gjak
ai me endren e vet
kishte emnduarb per lavdi
mu ne mes te pyllit ne tmerr
kur vriteshin gra e fmi
ai kishte menduar me sherr
se si te behej grabitxhi
paska sherr mbi sherr
paska shergji mbi sherrgji
a thua kjo bote qenka ferr
shanse ofron pe r hilegji
e jo per te drejtesi e atdhe
sa treg i zi
ku shitetet shum demagogji
ketu nuk paska tjeter fe mbi dhe
veq feja me plot fitimxhi
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 09:03   #3033
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

po pse ka dite skuthi edhe ne pyll ne ato siituata me mendue se kur te qlirohet atdheu me grabite dhe i ka mbajte aty endrrat dhe mendimet ky esht rekord dhe e mahnitshme nje te menduar i tille dhe ne fakt kjo u deshmua me grabitjet e pas luftes -ku njerz q e m apare as qe kan qene aty as q ekan qene askund kan grabite gjithqka qe kan gjete para dhe jan bere pronare te tokave e objekteve te huaja por te ken mendue edhe ne rrethana kur njerzit ishin ne kiamtin ma te madh te mjerimit ne gjendje te tmershme lufte kur njerzit luanin me shpirte kjo esht diqka e pa imagjinueshme deri sa skuthagjija ka be plane qysh me grabite nese shpeton nga lufta - kjo esht e pa besueshme se qfar skthuash ka
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 09:23   #3034
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
Ky forum bre kalimerko veq ata q e vijn pas treqind vjete ndoshta diqka ka se njiher ktu s ka jan paksue popullata shti i dobt natyral s po bejn shum fmi kan me mbete shqiptart numri ma i vogel ne bote i lexuesve
o pash buk e krip po thu qi tek jon shku me bo fmi qita dijuzkat me pdhavushkat e mia a. heeuu beee qum paska gjetn mu

oni be oni viq ishadha u fal zoti katerneq ishadha
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 10:47   #3035
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
o pash buk e krip po thu qi tek jon shku me bo fmi qita dijuzkat me pdhavushkat e mia a. heeuu beee qum paska gjetn mu

oni be oni viq ishadha u fal zoti katerneq ishadha
.............................
eu kalimero eu ata jan shku me ba fmi e ty s te kan tregue -te paskan tradhue bre kalimero te paskan lene ne balt bre dinak jan
-ani ty ma se pari esht dasht me te tregue
-se ti ja ke be hyzmetin ma se shumti pdhavushkav
edhe gjith ke pas qef me pas shum mi -e po ai qe ben hyzmet ma se shumti jet pa kurgja kjo dnja keshtu esht kalimero pajtoou
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 10:48   #3036
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Urrej gabimin,urrej endren,jo mua qe me ke realitet,mirupafshim i dashur mirupafshim nene,spo me ndieni spo me doni---,me shkulet dhe nga rrenjet e zemres----, dhe me urreni ne lot,-----po nisem po shkoj,mes udhe sot do gjej nje rreze dielli,---do ju zvendesoj dhe ju me guret e peme qe do bashkejetoj,---do shtirem sikur ju jeni ketu,do qendroj dhe te guroj,neser do zbuloj cfare me pret,kjo rruge drejt pafund drejt martinizmit-----,e pse po lagem me gjak nga njera dallge ne tjetren shkoj-----,varka kane te gjithe po vazhdojne t mos shohin-------,nuk e dine qe shpellaret modern---- te asaj kohe i krijuan keto varka ----nga hiēi-----mirupafshim i dashur----- mirupafshim nene me debuat por prap ju dua.----------------

ja se si shkruan nje shqiptare nga shqiperia mike e imja dhe ja se si shkruan ajo perjetimin dhe ikjen pertej deti neper mjerimet shqiptare -kur shpirttat e tregtise dhe qeverite mizore luanin me jeten e popullit shqiptar eluajn edhe sot -miqt e mi pra miqt e autorit te vargjeve shqiptare te xhelal ferizit lirikut mendojne poashtu ngjajshem siq mendon liriku -por keshtu mendon pjesa ma emadhe e popullit shqiptar- Mlalkuar qofshin ata q ee na e projektuan tragjedine vuajtjen dhe gurbetin -asnje qenje e pamshrishme nuk mund te krahasohet me ata --ata bejne lojra me ne me tragjedine tone tallen me fatin e shqiptarve dhe deshten te krjijojne komb prostitutash dhe te uritur per tu talle bota me ta rrugve dhe bordellove te botes -ndersa qeverite tona derhin jarget neper palljet e zgjedhjeve demagogjike mizore

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 03-06-13 nė 10:53
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 01:45   #3037
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nese syte qe nuk shohin s me kan pa--sy nuk paska askund toka ime-fjala ime guret i ka nda --edhe e shkruar mbet neper harrime--autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 01:46   #3038
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

neper trazira bota kerkon gjak--kasape kujdestare si gjithmone politika--globi shpresa nuk do te ket aspak--mbasi ne dhe askund su mboll etika--autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 01:48   #3039
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

krokodila ka shum neper kneta--mbi ket dhe sadist ka shum vrastarė-te pafajshmėve ne lot e gjak ju shkon jeta--se mishngrensa ka shum e tradhtarė--autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 08:25   #3040
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

medet ne tmerr po bjen kosova ime-
ferr i zi e mbuloj uria
ikje te zeza e kah do largime
msyjn kah tisa e kah hungaria

vuajtj ne burgje e neper stacione
mbetur ne shi naten kah erresira
netve te zeza n per kohra demone
kahdo shpresat ju kan mbete te ngrira


pa atdhe po i len qeveria
bota e zezė e banka botrore
kan msy rrugve per te ike rinia
nga sundimi i zi e duart mizore
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 09:01   #3041
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tmerri i zi i varfrise esht me i keq se qdo lufte e qdo eksod dhe spastrim etnik --kjo do te thot metode e qeverise per shkatrrimin e shqiptarve ne bashkpunim me aleatet -pra ata qe na i bejne keto te zeza nuk jan aleat por per here te pare ne histori po e perdori nje fjale qesharake ne nje forme por te vertete po i quaj armikoaleat -armikoaleatet tane vetem po na shkretojne dhe varfrojne po na tallin dhe zvarrisin --
po na mjerojne ne bashkpunim me qeverine tone kuislinge -
armiko aleatet po na perndjekun ne keto forma me ane te varfrise
duke zbraze kosoven -
ne te gjitha format dhe menyrat -nuk do te vonoj shum dhe rusia do te provoj per te stacionuar ndoshta edhe bazat atomike ruse ne koosve si te perhershme ushtarake
me raketa te kthyera kah amerika dhe europa -
kah ata qe deri sot jan talle me ne me tmerre te bojkotit ekonomik dhe varfrise bllokadave qe po e shkakton eksodin e shqiptarve ndersa vendeve tjera ju japin triliarda -
Nuk do te jet e larget dita kur suset do te provojne te stacionojne bazat ushtarake ne kosove -
sepse mire i kan pa dobsite e amerikanve dhe europianve ndaj kosoves

-dhe ruset do te mundohen te hyjne ne kosove sepse kosova ka vetem armiko aleat dhe jo miq te vertete ket mjerim dhe vend jetim e kan diktuar mire krokodilat rus
qe do te mundohen te gjejne shtegun q ete hyjne me baza ushtarake ne kosove
por do te jen raketat ruse e kthyera andej kah armiko aleatet
-dhe populli shqiptar kurr ma nuk do te bej sakriffice per askend -
sepse nuk i beson ma askuj -le te behet tym dynjaja -
mjaft ma u tallen -
sepse tallja zgjati teper dhe do te vie dita kur diksh tjete r do te tallet me ta
-politike ma te flliqur mashtrues e s ka pa historia -
dhe qeveria e kukull e kosoves qeveria enepotistve dhe mendjemdhejve klanegjijve e
e llafaegjijve po ben kerdi dhe po ndikon ne shkatrrimin e popullit shqiptar me eksod dhe varfri te pa papare ekonomike nga se ne kosove nuk shihet asnji lloj perpsektive -ku ndertohen vetem restorane hotele kafene por asnji punsim ne prodhim dhe te mira materiale -asnje koncentrim ne at drejtim teper te rendesishem jetik si kush ku populli mund te jetoj dhe te mbeshtetet -
popullit ja kan heqe kafshaten e gojes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 09:02   #3042
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

dikure kam menduar s emendjemadhi esht mendjemadh por jo diqka ma shum dhe taksirati i kokes s e vet por tani po bindem se mendjemadhi esht e zeza ete gjithve dhe taksiratli edhe pe rkombin po aq sa tradhtari e sa sabotatori
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 11:15   #3043
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk esht e vertet qe ushtria qlirimtare esht themeluar nga lpk ja levizja popullore e kosoves - ushtria shqiptare per lirine e atdheut shkendijat e para te saj kan filluar ne qytetin nürnberg te gjermanise -
por ne mungese te kushteve teper te dobta ekonomike te autorit dhe iniciatorit te saj ajo nuk ka ece ne zhvillim por si ide si themelim si fomim si kuvend i themelimit te saj esht zhvilluar ne takimet e mergimtarve ne nürnberg gjat gjith vitit 1990 dhe ne vitin 1991 dhe jan bere te gjitha procedurat gjat te themelimit te saj si ushtri -dhe jasht qdo virusi e ndikimi te levizjes staliniste qe quhej levizja popullore e kosoves lpk ---lpk ja si dhelper dinake esht munduar vetem te marr kala nga mbrenda ata kurr nuk kan pas ide iniciative -
te gjitha faktet dhe deshmitaret e gjalle jan kur jan nis e keto iniciativa ne nürnberg te gjermanise por askund nuk ehst gjete perkrahje financiare dhe ka mbete e vonuar seps e nismetaret e saj nuk ishin ne gjendje materiale per te realizuar zgjerimin e saj -por si id e eformimit ka qene qerdheja e pare q e ka lindur aty -ne nje shtepi te azilantve ne nje mbledhje ku kan ndejte rinia shqiptare -ne sindelfingen strase ne nürnberg te gjermanise dhe kjo esht nje e vertete historike e pa mohueshme per te cilen ekzistojne fakte dhe e dijn te gjith deshmitaret e gjalle q e jan dhe njerzit nga te gjitha anet e gjermanise qe vinin per tu regrutuar aty -pas nje nuhatje te tille si dhelpra staliniste q e jan rrotull silleshin pastaj si qakajt levizja popullore dhe te tjeret per te nuhatur se qka kishte ndodhe ne nürnberg te gjermanise
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 17:27   #3044
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Gjithqka kisha besuar por kurr nuk kisha besuar se poshtersia nuk ka kufij -
dhe shkon pertej te gjith kufijve---

- kisha besuar s e ka mbete pak ftyre dhe ndere rrespekt dhe drejtesi realitet -
dhe ka mbete dikund pak mshire dhe drejtesi e moral--
pak rrespekt dhe njerzi e diqka njerzore
-por nuk kisha besuar se gjithqka duhet ruajtur me arme ne dore prej llaskucve -
nuk e besojs enen ish jugosllavi ne ish regjimin jugosllav do te ndodshte keshtu edhe pse jam burgosur tri her ne at regjim dhe jam keqtrajtuar nga ai regjim dhe udb ja edhe pse nje jete te tere jam perndjekur prap se prap te imonohet vet koha dhe ngjarjket ndryshimet ta imponjojne nje krahasim a ishte valle poshtersia njerzore ne at regjim te se kaluares si poshtersia njerzore ne ket regjim sot -
shum njerz po thone jo nuk ishte me i poshter ai regjim se sa ky regjim
se kjo poshtersi qe po ndodhe sot -
nuk ishte poshtersia me madhe se kjo qe po duket sot por po thone shum deshmitar kohore se perbuzjet e shkeljet mos rreespekti dhe shkeljet me te mdha jan sot se ather
-pra ka ardhe koha kur disa te pa ftyre marrin vesh vetem me i shkele ne fyt dhe me ja fute pushken ne fyt gryken e armes tjeter ndryshe nuk marrin vesh -
-pabesia tradhtai dhe dyftyrsia grabitja e pronave
padrejtesia dhe mohimet jan aq te liga sa qe ne kohen e ish regjimit jugosllav shum njerz po thone nuk ishin te tilla si sot -e kush ben keshtu grabitqaret
pra liria nuk erdhi por roberi e r e e matrapazve hajnave emashtruesve dhe spiunve etradhtarve e atyre q ejan mshefe skutave dhe paraqiten heroj mbas lufte -
pOR ERDHI KOHA PER TA MBROJTE PASURINE TOKEN DHE HISEN E TE PAREVE ME PUSHKE NE DORE MA ZI SE NE KOHEN E KRAJLIT E TE QETNIKVE E TE MILLOSHEVIQIT AS NE KOHEN E PASHIQIT NUK KA QENE KREJT KSHTU PA FTYRSHEM -
KA ARDHE KOHA PER TE LUFTUAR PER PRONEN SEPSE NDER SA TA GRABISIN
GJITHQKA TA MARRIN PREJ DORE E PREJ GOJE EDHE BUKEN EDHE REENJET E HISTORINE E TE PAREVE GJURMET DHE GJITHQKA TJETER -
MERITEN TALLEN ME VUAJTJET E BREZAVE TU NEPER SHEKUJ -
PIKRISHT ATA QE GJITH DITEN SI SKTUHA SILLESHIN SE KUSH KAH PO LEVIZE ME SPIUNUE QE UD B JA I DINTE TE GJITHA LEVIZJET E PATRIOTVE E NGA KUSH I DINTE I DINTE NGA SPIUNAT QE SECILEN PRODHE Q E BEHEJ DIKUND E DERGONIN PER TA REGJISTRUAR NE UDB SEKRETARIAT PER PUNET EMBRENDSHME -
NAT E DIT SPIUNAT SOROLLATESHIN ANDEJ NAT E DIT PLOT ISHIN ZYRAT E KORDIORET ME SPIUNA TE HAPUR DHE TE MSHEFT ME NJERZ QE KSIHIN LIBREZA KOMUNISTASH ME NJER TE SAVEZ BORACAVE NJERZ QE ME DESHMITAR TE RREJSHEM ISHIN BERE PJESMARRS TE LUFTES PARTIZANE NE KOHEN E TITO REGJIM SALLAMADISE -E PSHTJELLIMIT ANARKIST PLOT E PERPLOT NJERZ LOJAL E BESNIK TE UDBASHAVE INFORMATOR TE SAKT QE MBANINS YTE GJITH DITEN QKA PO LEVIZE E KUSH KAH PO LEVIZIN PATRIOTET DHE FAMILJET E TYRE Q ENUK SPIUNONIN E ISHIN PER LIRINE E ATDHEUT -
PRA KA ARDHE KOHA Q EVETEM ME ARME per ta ruajtur pasuirne hisen tapine
njejt si kunder shkaut njejt si kunder armikut.-njejt si kunder rankoviiqit millosheviqit -perndryshe gjithqka ta marrin para syve ta grabisin dhe thone ti e as te paret tu skeni qene kurr ktu as nuk keni figuruar shkoni kah te doni ne zvicerr ne gjermani ne amerike vetem ktu ne kosove te mos ju shohim - a nuk ehst ky serbizem qetnik pushtim vetem tash i shkieve q e flasin shqip i atyre shkieve shqipfolsa qe ta mohojne hisen e token epronen e te pareve Ka ardhe koha q e vetem me arme ne dore duhet me fole duhet me elene qdo pende qdo liber qdo pune qdo ide qdo mirsi qdo d rruge tjeter dhe me e kape pushken dhe me i shkele ne fyt llaskucat me i prapse qakallet nga grabitjet e qdo gjeje qe ata e bejne pa merita -
njejt si ne kohen e qetnikve paramilitarve pashiqit etj
-nuk kisha besuar se ata q e flasin shqip disa vertet jan ma te rreziskhem s e shkau se atyre duhet vetem pushken me u mbajt ne fyt se atyre duhet me ua drejtue vetem tyten e armes se atyre edhe sofren duhet me ua prptue kur jan duke ngrene buk se me ata nuk duhet me pas gjuhe njerzore se poshtersise duzhet me poshtersi me ju pergjegje e paftyrsise me paftyrsi pra shqipfolsit tani q ena mbajne larg nga atdheu por jo shkiet ma por shqipfolsit perbuzzsa grabitsa meritokrat grabitqar te pskurpullt q e kan zaptuar

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 04-06-13 nė 17:27
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-13, 10:48   #3045
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te burgosurit politik te vitit 1981 kan meritat ma te jahstzakonshme sepse jan kazma e pare e rrenimit te themeleve te ish jugosllavisė qe ne fakt prapa saj mshefej nje serbi super fuqi e lidhur msheftas me paktin rus te pansllavizmit dhe ne plan per te formuar nje rusi tjeter ballkanike ne nje federate me greqine dhe bullgarine ku komanden plotsisht do ta dominonin shkiet dhe teknologjia etyre supermoderne ushtarake e kohes ne krahasim me disa vend ene europe qe nuk e kishin nje armatim te tille ku serbia ishte ne gjendje te luftonte me shum vende te europes me perjashtim te amerikes .
Deri ne vitin 1992 ne serbi ne ish jugosllavi po projektohej aeroplani supersonik per te hy ne fuqi si aeroplani ma serioz antiamerikan dhe projektet e tij s erioze ishin teper te rrezikshme qe mund ti bente balle shum avionve te perendimit.
K y avion mund te fluturonte ne 30 kilometra lartesi dhe te kishte parashikimin per fluturim me s e largu ne vitin 1991 pra ky avion mund te godiste deri ne 30 caqe ndersa radarin ekishte perpara ne projekt ne majene hundes me nje precizitet te jashtzakonshem ishte teknologji sekrete jugosllave -Teknologjia e raletave ish jugollave ne at kohe ishin poashtu teper sekrete dhe armatimet e rrezikshme q e projektoheshin si dhe strehimmoret e nen dheshme nen tunele -ishin ne gjendje ti benin balle perendimit ndoshta edhe bombardimeve me te renda .

Ishte rusia ajo qe po e pregatiste serbine si superfuqi ne emer te se ashtuqjuturs jugosllavi ku gjithqka ne dore e kishin serbet -
Europa ishte aleate e saj bensike e ish jugosllavise europa gjithmone e nenshtruar dhe tradhtare aleat e e pa ndare e pansllavizmit me shum tradhtar te shitur ne pushtet e spiun ushtarak e dinte ket se ish jugosllavia po behej gati per superfuqi ushtarake politike dhe si bllok i aleancave ne eme rte se ashtuqujtures politike e mos inkuadrimit qe po e perbvetstonte boten dhe po te vazhdonte me ket hov te zhvillimit me persosmeri te tilal armatimesh dhe prjekte sekrete i lente angline dhe ameriken ne balt ne disa drejtime
deri sa gjermania ne at kohe akoma ishte e denuar
Viti 1981 ishte viti i merites viti i sakrifices dhe viti i ndryshimeve kazma epare e heroizmit dhe sakrifices ku djemt dhe vashat iia vune gjoksin tankeve te armikut serb pushtuesit te rrezikshem pansllav qe donte te perpinte europen .-
kryengritja e trimerise e pergjakshme e studentve shqiptar te kosoves te vitit 1981
dhe sakrifica e as aj gjenerate -
pastaj me qendrime dhe vuajtje neper burgje qe e kan la me shpine -
herojt e saj herojt mic sokolat jan pikrisht herojt trima t e vitit 1981-
ata ishin tamam trima e jo ata q e me arme ne dore iknin kan ike neper shkurre
neper therra duke elene popullaten ne mshiren e qetnikve kasap -
shum nga ata te vitit 1998 po shkelin mbi herojt e vitit 1981 qe jan kazma e pare e shkatrrimit te themeleve te pansllavizmit srbise rusise se vogel ne ballkan te cilen e defaktorizuan krejtesisht dhe e rrenuan per toke meritat jan te herojve te vitit 1981
dhe atyre qeveria u ka mbylle te gjitha shtigjet dhe ua dha vetem te trasht e surles
kurgja tjeter -
poashtu veproj edhe amerika dhe gjermania e perendimi
duke mos i shperblye aspak per asgje vetem i perdori mish per top njejt si qeqenet
dhe i la ne balt keshtu e ka amerika dhe perendimi keshtu e ka qeveria zakonin
mosmirnjohje mosmirnjohje dhe pa besi tradhti
sot brezit te vitit 1981 i a kan mbylle sot popullit brezit te asaj kohe poashtu
dhe te tjerve hapsirat e jetes jo vetem duke i varfruar por as nje qasje publike nuk ua japin
hiq kurfare zaptuesit e ri kolaboracioinist


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.