Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-08-19, 17:51   #3676
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Amerika dhe Shqiperia entike duhet te kordinojne se bashku
duke i organizuar te gjitha planet speciale s e bashku

Amerika anglia shqiperia etnike duhet te jen tri vende jshtzakonisht te forta
ushtarakisht eknomikisht me potencial dhe shum te pasura shum te forta
ekonomikisht ne diplomaci e ne fuqi tjera per ti mposhtur ruset dhe kinezet
indianet spanjen francen iranin serbine greqine dhe shum vende tjera
dhe me nje pune shum strategjike shum speciale shum kordinative shum
te fuqishme
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-08-19, 17:54   #3677
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

vetem nje serbi e zvogluar dhe larg nga pikat strategjike
larg kosoves larg koracise larg bosnjes larg malit te zi larg maqedonise
nje serbi e dobet shum e dobet dhe shum e vogel ne tertior
mund te shpeton europen dhe shqiptaret dhe te mos arrihet aty kurfar ndikimi rus
shqiptaret e bashkuar duhet te jen perjetsisht me anglo amerikanet
ne nje kordinim afatgjate per te arrite keto plane pe rte arrite keto ide per ti realizuar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-19, 17:56   #3678
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

sangjaku duhet ti takoj kosoves kolashini zveqani zubin potoku duhet te pastrihen nga elementi i kolonve serb qe kan ardhe aty dhunshem
jugun te cilin e ka pushtuar serbia me luginen e presheves duhet ti takoj kosoves
dhe shqiptarve
per ndryshe europa dhe perendimoret anglezet e amerikanet
do te ken rreziqe te medha nga serbet

qe jan shkaktaret kryesor te grupimit te rusve e kinezve
dhe te shum shteteve tjera ne bote q e jan reshtuar kunde r anglo amerikanve
kunder shqiptarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-19, 17:57   #3679
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

duhet te behet nje plan i fuqishem dhe i persosur per forcimin e shqiperis etnike dhe per largimin e serbve qe jan hordhi te egra kanibale dhe joshin rusine ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-19, 17:59   #3680
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shum e rednesishme esht q e te krijohet pastrimi dhe largimi
i kolonve serb ne mitrovice sangjak zubin potok dhe lugina e presheves
ti bashkangjitet kosoves
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 06:01   #3681
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Miqsija e dikurshme
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
----------------
Unė
damarėt , ty, nė imagjinaten time
ti kam tjerrė,
e si magjike degė
gjithka ,
prej pejzave tė drites diellore
prej diellit e yllit
nga ma tė ėmblat shije
ti kam dhurua si shegė
oh qfar ndjenjjesie
e miqesie
kisha per ty
si nje bilbil ne dege
per ty
kam ciceruar

nga ma tė pastrat freski
nėpėr pyje
kam marre puhi+
ty pe rte freskuar
pa hile
me ndjenjat plot dashuri
e ti tash me ke harruar

---------
se deshta nė ty
me rrėshqitė lmueshėm
neper ndjenja

damarėve e kulluar miqsija

ti shum her
mė ke quajt mik
e vlla
a thua u venit vllazėrore dashuria

pse fjalėt magjike
tani tė jan tha
ku te mbet bukuria

pse
lidhja jone u tha
miqsia

---------------
un vet imagjinueshėm
ti kam lidhė damarėt
per zemre
gezueshem
besnik

tė gjith i emrova
damare vllazrorė
deshta tė rrėshqasin
andej bukurite
kah gjaku
e damaret miqsite
besatarėt
sinqeriteti

tinguj tė vargut tim
e fjala e artit arbror
--------
por ty tu vyshk fjala
tu vyshk rreze shpirtėsia
udhėt tu ngatrruan nėpėr borė
nuk di pse
nė gjak tė ka ngri ftoftėsia
nuk pin ma curril vllazėrorė
--------------
uratė
ku mbet dashuria
pyete penden time
qka i kam thėnė pėr ty

pyete fleten time tė gjerė
sa nji qiell
aty ku esht shtri shprehia


shikoje qerpikun qė dridhet nė sy
shikoj ndjenjat e mia

nuk duket ma
si si rrezet nė diell
jan tha
ku mbet e dikurshme miqesia
kush doli me tha
e pse

fjalet tua
e fjalet e mia
nuk qelen ma
si lule mbi dhe

---------
se kohrat ikėn
disi perėndue

se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili

se sqepi u ndal
e ma nuk ka cicėrue
tash lotin e fshinė mindili

nuk ka ma fjale
te bukura
si dikure
karajfili
as vale emocionesh

----------
e kohrat ecin
e kujtojnė shum vija

germa tė kthyera kah zemra

kur dikurė vlonte nė varg bukurija
me tė bukur tė vargisur emra
---
qdo dit
yjet dilnin me u mbushė me mahni
nė vargje e merrnin nektarin
e hėna dilte me plot art e lavdi
lavdronte poet mėrgimtarin
---------
e vargu rrjedhte
porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ėmbėl
e tė lashtė shqiptarit
zbardhonte n' pėr gurgullima
ah perendoj
fjala
erdhi vetmia


-------------
a thua aq shpejt harrove
at zemer
qė art e kishte burimin
shqipninė etnike
e tihirrte me emer

e ngjallte kahdo mallėngjimin
thirrte dashuri
miqsi
vllazeri
bashkimin

--------
a thua damarėt koha ti kėputi
ylltarė ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorė
nuk ėsht ma mė i buti
nuk dukesh si dikurė zambak
----------
pse nuk rrėshqet ma aty bukuria
e fjales nė damarė yjzėrie
dikurė ka pas ardhė ndėr ne vet mahnija
e sot venitja bėn hije
----------
germat e arit ku jan tė ati moti
shpirtin ku e la tė argjendit
i arit tė rridhte gjithmonė fjala e l oti
ke qenė vet lulja e kuvendit
----------

pse k'shtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirėsia
sa mallė po ka pėr at kohė vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtėsia
--------
nuk di
ndoshta kohrat
kėshtu qenkan me plagė
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'pėr mote gjith“her kshtu m' rrin lagė
sa qastin me mallė ma kujtove
------------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė Multi-Quote This Message Pėrgjigjuni shpejt kėtij mesazhi
Vjetėr 02-03-09, 19:37 #1521
lirik

Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,081
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm

Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 06:14   #3682
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mė fal
-----------
mė fal
se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen
nėpėrmes dhimbjes shpirtrore
e me dalė me shprehje

e fjalore
qe flasin pa hilee di
se kėtu e gjejė bukuri
e konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time
nuk mund te rri pa permallim
pa mallengjim
e pa shprehje shpirterore
per vendin tim
me shejteri shejterore
ku qdo gje esht adhurim
shejterim
bukuri shejterore
atje
ku esht dheu i im

nuk mundem pa nxjerrė
dėnesje zemrore
mos mė qorto
per ligshtim
se mė shėndron nė pendim
lotet e mia kohore
jan mallengjim

-----------
un e di
se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak
e damarė e zemer
dua bashkim
dua liri
shqipni
me emer
nuk dua shkrumb e hi
nuk dua coptim
shqipnia e ka nji zemer
mitrovica dheu im


---------
mos mė gjyko
per ligshtim
as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej
ne coptim
andej ibri si varre


e lotin tim
e lan ne mergim
ne zemer
me shum plage e zjarre
po digjet shpirti im
vuajtjet e mia nuk kan mbarim
per toke e gjuhe amtare

-----------
jam bilbil i plagosur
nuk rri dot pa dheun tim

un tash vuaj
e qajė
pėr secilen zallinė
e kokerr dhe
e ne dhe te huaj
pa atdhe
pa fole
bilbil qe vuaj

nuk e duroj dot tradhtarin
qe e shiti dheun tim
ku e kisha gjuhen
e te parin
oh sa i zi ky pushtim
qe ma mori token
atdhe e fole

qė i shiti lirė pazarin
me la pa fushe e ledine
pa toke pa arin
pa kala
e bregore
e me ka nda
mitrovicen time arbrore
me ka tha

e bėri me shkja
e shkinė
pazare puthadore
mi thau lulet e barin


qytetin tim si arin

e ibrin per gjysm e ka nda
me shkja
zoti e vraft tradhtarin
armikun
munafikun
zoti e pushtuesin
zoti e vraft hasmin grabitqarin
barbarin
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 06:15   #3683
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nėn thunder e shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 08:00   #3684
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

A nuk e shihni
se anė e mbanė
me mjegull po mbulohet
me pshtjellim nėnė shqipnija
pjesa - II- nga autori xhelal ferizi
varferi e klanenė fe e grupe e parti
pameshirshėm me ndasi
sekte e tarikate
jan duke e gri
ket shqipni
krahthate

nuk duket e embel sot
as kjo gjysem liria
shum varfri
shum dhimbje e lot
e kah do tradhtia
dje pardje e sot
vuajteria
dredhia
orgjia

kamata e banka poshtersia
dyftyresia

jan fut tė huaja kolonizues
aktureues
e mashtrues
e shkelse plot myk
kahdo kobndjellse
dredhia
tradhtia
deri ne fyt
i ka zene syte
e vuan etnike shqipnia

qė tė na lėn me zorr' nėper kėmbė
mundohet i ndyte+
mizori

nė ekonomi
varfanjar
tė pėrjtshėm rrogtarė
kembe nen grabitqar
e sundimtar

ka mbetė hutuar
rrethuar
gjithkah etnija
intelekti e perpjekja e tė vėrtetit
e dija
shkret kan mbete arat e bereqetit
e po ike shqiptaria
andej detit
po zbrazet e tnike shqipnianuk ka njeri tė pamvarur
po thuajse njerz as pamvarsi

e nė asnji cep
tė dheut
e te atdheut
ka vetem mvaresi
qysh s e linde ne djep

nder shqiptarė
nuk shihet as puna
dikush percjellė fjalėt e huaja
e artin e huaj
kunder shqiptarė identitetit
shihet krimi dhuna
te pa lare pran detit

me vjet e muaj
vuaj
shqiptar
vuaj
he rprej krahlit e mbretit
shkelu nga i yti
e shkeluu nga i huaj
pa ligj
pa shprese
pa baza te shtetit
nga shkelsi huaj


tallavat e kenget jevgjite
kahdo bėjn kerdi
maska e krimi e mashtrimi
e plaqkitja e dhuna
dikush rrogtarė
pėr telekom e akcione
padrone pa kufi
dikush shet tarifat
e kartave kahdo dheut
e anes s e detit
loje zezone

qė buken nė darkė
me shum mud
ta siguroj per fėmi
nuk ka fusha te mbjellura
as ara te bereqetit

asfalt as dritė
as nuk sheh bukuri
qe tremij vjeqt etnija qysh ne formim
tė qelizes
e bėrthames shqiptare
renkoi ne dhimbje e lot
e thundra te huaja e roberi

kur erdhi i huaj ne voter
per te na shkelė e per te na koritė
pellazget qe nė embrion
kur nisi krejtsisht me i humbė
e me i qit fare
rrogtarė e shėrbtorė regrutoi mercenarė
pushtoj
i pa shpirti shkja e heleni
qe filloi me u rritė
e tjerė shkelsa gjahtarė

zaptor

hordhi barbar
pastaj qė msynė te shtyrė
kah lakmija barbare
tremij vjet nuk u ndal as loja as krimi e refreni
e pushtimet neper token e pa faj shqiptare
gjithfar shkelsi e pushtuesi e shoveni
fiset na i dhunoi e na qiti fare
e ne pushtet e vuri gjithfar rrogtari e legeni
qe kryente neper shekuj punen mercenare
per hasmin punonin disa e grryenin ne te shtrejtin atdhe
tremij vjet hasmi me forma barbare
njerz ka shit e per qellime te ti ka v ble
ka renkue neper shekuj e gjėmua toka shqiptare
armiku cili vinte na ndrronte me fe
kn renkue pyje gurė e dhe e zalle
e loti e gjaku ne vise ka shkue rrke
po sot shqipni me thuej si je me ato halle
kahdo qė me rrin buz detit pothuejse moqal me miza e mushkaja
a s mė thue si i ke gurė e dhe fusha e dushk e bari e zalle
disa ne regrutime ne spiunime te vogla e tė mėdhaja
disa pa kurriz ecin e disa per fe
ku vjen i huaji me pak pare qorba te prishura me zie me gatue nder ne
regrut me gjetė per ndoj pare hekur pėr ndoj fundrrinė me e shitė
me tarifa e kamata me na shkelė dhjetfishit modernisht me na okupue
prodhim nga dora e vet nėnė shqipnija etnija e mjerė pa qitė
konsumues te harrnave e tė lavdeve tė huaja shėrbtorė mjeran
ne lartsi hyp leht i pa meritori e pa ditė
vetem pse te huajit i sherben si zandan
ku i huaj si lemoshė na e falė ngapak dritė
po vyshket ne varfri kombi ilirian

i mvarur qytetari nga myku e paketa
qe ndihmė dikah i vjen me skadim e afate
shqiperisė etnike me lemosha po i shkon jeta
disa dorene shttrijnė si qyqe nate
e disa bien detit e disa litarit
nda jan ne shum fe e grupe e tarikate
nuk esht si dikurė ma etnija e shqiptarit
as gaz as besė nuk shihet ma ne fytyra
po e luan tash lojen maska e mercenarit
te huajt kahdo po na japin detyra
po vyshket kahdo e mjerė qendresa e atdhetarit
pengesat po aktrohen ne mija menyra
teater llafesh kjo drama e shqiptarit
sa kohra te zeza erdhen e te pa ftyra
po behen plane penguese afatgjate
ndryshku ju ka ra importeve e kamiona


nga te ndryshkurit ne varrzea te mjera me makina
e traktorrat ne ara nuk shihen neper zona
e djerrė bujqsisė i shkon moti e stina
varfria kerdi bėn e skamja kahdo duar lypsare
mbi dhe nuk shihet ma askund drejtesi
po degjenrojn veset po behen barbare
me na e ujitė token kan ardh me dredhi
qe vijn nder ne naga ane e anes ne te mjerin vatan
grupe te ndryshme me aq shum ide
qe veq lalfe pshtjellse asgjė tjeter nuk jan
me na vyshkė te mjerė e te gjallė mbi dhe
mbeturina skeleta qe mandej hudhen skavatorė
kahdo e ndryshkur teknika
po vuan ne mjerim ky komb i lashtė arbnorė
rinija ikun djem e qika
dikush i bjen detit nepe rreziqe te mdha
vdesin disa ne qellime
qajnė nėnė e bi kur nisin me u nda
rėnkon kahdo toka ime
kahdo sheh te krrusura te vyshkura fusha e male
hekur te grumbuluar importi
varreza per te krijuar anė e mbanė atdhuet e tokes
po vyshket etnija ime ngadale
se kėmben nė fyt ja ka vu i forti
e lotin po e pin kjo tash te mjerimit
shqipni etnike ku i thonė
e ka mbulua padrejtesia edhe shkolla e krimit
po qanė kahdo toka e jonė
tue pi gjithmon langun e huaj plot ndryshk e gjellen e prishur stershitse
sherbim duke raportuar padronve per qdo imtesi qe atdheu te mos zhvillohet
askund ne nji cep i nanė shqipnisė qe te mos vihet dorė
por ne shum sektorė qellimisht me shekuj te varfrohet
me vasha duke i shitė nga varfria paranė me e nxjerrė e me u bė horė
per pak zhgjyr me ja marr temenanė shqiptarja n e harem sulltanve modern
qe vijn me koncerne e fjalė breshkane tue shitė pėr meditje
pedofil laraman e hafije te mbshtjellur me gjybe fetare
disa me llafe te bukura boshe plot renditje
tue mashtrue shqiptarin disa per pak pare
dervish e kadi anadollak per ndoj hajmalli mashtruese me fe
vehab tarikgji e stershits kalirues mbi populll
harrnat duke shitė t e dyshimt qe te vdekurve ua kan kan gjveshė
fundrrina tė depova tė huaj plot myk duke ngrėnė etnija
pse liri miqsi knaqsi dashuri mi thue ti ksaj pune mbi dhe
pse pse o zot keshtu dėnohet e imja etnija
vrapojnė para e mbrapa kush me anije tė mykura
me bajtė disa fundrrina mallra te skaduara per padronin matanė deti
koridor droge e kalim pėr rrospija botrore ka mbet e gjora shqipni nanė
ne halle kahdo etnikja duke fol vet me veti
e kahdo andej kah enden diell e hanė
askund mbi fusha e ara nuk shihet bereqeti
as pemė askund nuk mbillet as perime
ne shitje e stershitje pshtillete sillet mileti
mashtrim kush kut ka te mundet me i lshue
sa shum po renkojn andej toka e deti
shqipnia ne varfri permbi dhe u shtrue
vazhdon ne pjesen - III-
nga autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 13:31   #3685
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Papandreu varrmihsi i greqise dhe antishqiptari i grek dhe anarkisti pengues i qdo ideje progresive sherbetori i djallit;
thrret ilir meten e edi ramen ne bashkim ,
per tu bashkuar per te qeverisur shqiperine .
Merre me mend kush e tregen zellin per shqiperine ,
dhe interesin per qeverisje te shqiperise
-mbetet te shihen ne te ardhmen peshqeshet e helmuara qe do na vijne nga greket dhe sllavet kunder shqiptarve dhe shqiperis e etnike- Asnjeher as rama as meta nuk ishin te intresuar per fshatin shqiptar si pozita si opozita flisnin nga kolltuqet e buta te tiranes -
edhe me vazhdon loja kunder patriotve te vertet sepse ne mode jan vasalet dhe te degjueshmit e qarqeve nderkombtare qe punojne kunder interesave te zhvillimit te shqiptarve -
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-07-13 nė 18:25
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė Multi-Quote This Message Pėrgjigjuni shpejt kėtij mesazhi
Vjetėr 02-07-13, 19:05 #3156
lirik

Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,085
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm


Politika pengues e sabotues e antikombtare e edi rames ,Politika shkatrrimtare antikombtare e demshme q e zbatohet nga pisat ew ndryshe,m deri dje kerkusha , Sabotime ka shum agjentura mercenar e sabotiukme dirigjime nga agjenturat e huaja antikombtare , e antiishqiptare e jo pak tradhtar ka shum tradhtar ,Politika mercenare e shqiptarve shtrihet ne planin e bajraktarizmit, dhe lakmive anarkive mos punes sabotimeve interesave grupore demagogji perfitime tradhtare idiote personale -poashtu ne baze te diktatit te jashtem , dhe grupimit te ndikimit te shum vendeve te interesuara rreth gjoostrategjise dhe interesave .

politika , Politika emykur shqiptare shtrihet poashtu ne bazat klanore, mafiote mjerane varfri papunsia strategji demagogjie qe ka si plan varfrine dhe dobsimin e shqiptarve politike idiote e poshter e pa hajr profiteriste jo patriote por e mjere krahinariste partiake mikrob paratzit dhe bajraktariste, politike qobanesh krainare dhe inatet primitive vegla qorre te huajve e lakmite personale e klanore duke e konsideruaratdheun siq plaqke e diqka si prone privat atdheun dhe krahinat-si prona profiteresh

politika shqiptare shtrihet mbi bazat e demagogjise rrenes mashtrimit tradhtis grupimit demagogjise hajn ave feudalve papagallizmit , fol shum e vepro pak - e merr shum per vete shkrrye, dhe shkreto , qka te mundesh, grabit -mbi bazat e egoizmit pa drejtesive te pa krahasueshme ne bote korrupsionit bandave -ku po thuajse aspak nuk ka patriotizem
as kombtareziem atdhetar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 13:41   #3686
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shum e rendesishme forcimi i kombit shqiptar qe ti behemi krfah i forte amerikes e amerika per ne
te perballojme se bahsku rrezikun nga kina india rusia greqia serbia slovak e shum armiq tjere
esht shum e rendesishme plani i largimit te serbve nga kosova largimi i kolonve te dhunshem ardhacak q e pas vitit 1913 serbia me ndihmen e rusis e frances arriti ti coiptoj e ti kolonizoj trojet shqiptare ,Shqiptaret duhet te moderohen e te mos hyjn neper fe te humbin kohen por per eknomi moderim e interes te atdheut duhet te pershtaten fort me ameriken me kanadane angline e te bejme plane s ebashku te forcohet kosova shqiperia dhe shqiptaret ku do q e jan ,si aleatet me te besueshem te amerikes ,dhe esht strategjike dhe me rendesi te veaant per shqiptaret teritori i sangjakut dhe presheva lugina epresheves qe keto dy vende zona teriotre regjione ti bashkangjiten nje kosove super te forte te forte ushtarakisht ekonomikiisht kosova e natos motra e amerikes ,Por strategjia e forte nacionale dhe siguria eshqiptarve
esht q e te krijohet mundesi e forte per largimin e kolonve serb qetnik kanibal
pastrimi dhe largimi i serbve nga koosva nga bosnja kroacia sangjaku
nga vojvodina
pastrimi
i kolonve serb ne mitrovice sangjak zubin potok dhe lugina e presheves
ti bashkangjitet kosoves dhe te krijohet nje kosove e forte super speciale
e gatshme per lufte s ebahsku me vllezerit anglez e amerikan te jemi te forte ne lufte me kinen rusine serbine
amerika do te perballet me rusine e anglia keto dyja do perballen me rusine me kinen ndersa ne shqiptaret dhe kroatet te bejm hi e pluhur serbet shkie ne europe
kjo do te ishte strategjia me intelegjente dhe me e dobishme e se ardhmes s e menqur shtegu me i i mire i suksesit te stabilitetit te s eardhmes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 13:43   #3687
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

katalonia dhe basket djuhet te behen shtete te forta antare te natos aleate te anglo amerikes bashk me shqiptaret
shqiptaret duhet te kontrollojn turqine poashtu
jo ta kontolloj rusia e politika kineze politika eiranit
turqine duhet ta kontrollojn shqiptaret dhe amerikanet anglezet bashk dhe te mos elene te ju del nga dora turqia e te rrshtohet turqia me rusine
do te ihste gabim i madh
shqiptaret dhe amerikanet duhet te jen hsum ma aktiv te ndikimeve edhe ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 15:44   #3688
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Rusisa pėr hapur njė bazė ushtarake nė pjesėn e Bosnjės , dhe Hercegovinės , per te ju afruar kroacise dhe perendimit malit te zi kosoves e shqiperis me kercnime ,
Pjersa e serbise te cilve ua pa sherrin bosnja e gjith rajoni
po qeveriset nga kanibalo serbėt.qetnik hordhi barbare kolon okupator


Planet e zeze te serbise dhe te rusise duhet te bejn ameirken gjermanine angline austrine zvicrren suedi ne dhe vendet tjera q e ti hapin mire syte edhe rexhimi turk q e u shit te ruset me poshtersi edhe rexhimi i poshter prorus i iranit
i coli nuk behet aleat me ameriken dhe te ju kundervihet rusve
rexhimi nga irani rexhim i poshter prorus korea veriore
me rexhim prorus

influenca e qėllimkeqe e serbve dhe rusve
duhet te mobilizojn kanadane australine angline suedine norvegjine zvicrren gjermanine austrine
shqiperin etnike te rreshtohemi fuqishem me nenen tone ameriken
ameriken shpetimtare
sepse kina dhe india arabet jan rrestuar me ruset edhe spanja efranca
te cilat pengoj fuqishem hyrjen e shqiptarve ete bosnjes ne europe

Ndikimi i putin kanibalit i rusve e shkieve
e akterėve tjere agjenturesk tė huaj po rritet,
ne dem te interesave te shqiptarve dhe te europes e amerikes

derisa Bashkimi Evropian po e anashkalon integrimin e Ballkanit Perėndimor.


Ai ka thėnė se prezenca ruse nė rajon po shfaq synimet e vjetra tė Serbisė pėr tė dominuar rajonin.

“Influenca qėllimkeqe e akterėve tė huaj
prorus spiun te rusise ku do
po rritet, deri edhe rexhimi i degjeneruar hungarez i viktor orbanit prorus
derisa BE-ja po e anashkalon integrimin e Ballkanit Perėndimor.
Prezenca ruse nė rajon ėshtė e rrezikshme dhe po shfaq synimet e vjetra tė Serbisė pėr tė dominuar rajonin. Alternativa e vetme pėr Ballkanin Perėndimor, ėshtė NATO”,
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 15:45   #3689
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Rusia po planifikon hapur pe rte pervetsuar teritor te bosnjes

me njė bazė ushtarake nė pjesėn e Bosnjės ,
dhe Hercegovinės ,

per te ju afruar kroacise dhe perendimit malit te zi kosoves e shqiperis me kercnime ,


Pjersa e serbise te cilve ua pa sherrin bosnja e gjith rajoni
po qeveriset nga kanibalo serbėt.qetnik hordhi barbare kolon okupator


Planet e zeze te serbise dhe te rusise duhet te bejn ameirken gjermanine angline austrine zvicrren suedi ne dhe vendet tjera q e ti hapin mire syte edhe rexhimi turk q e u shit te ruset me poshtersi edhe rexhimi i poshter prorus i iranit
i coli nuk behet aleat me ameriken dhe te ju kundervihet rusve
rexhimi nga irani rexhim i poshter prorus korea veriore
me rexhim prorus

influenca e qėllimkeqe e serbve dhe rusve
duhet te mobilizojn kanadane australine angline suedine norvegjine zvicrren gjermanine austrine
shqiperin etnike te rreshtohemi fuqishem me nenen tone ameriken
ameriken shpetimtare
sepse kina dhe india arabet jan rrestuar me ruset edhe spanja efranca
te cilat pengoj fuqishem hyrjen e shqiptarve ete bosnjes ne europe

Ndikimi i putin kanibalit i rusve e shkieve
e akterėve tjere agjenturesk tė huaj po rritet,
ne dem te interesave te shqiptarve dhe te europes e amerikes

derisa Bashkimi Evropian po e anashkalon integrimin e Ballkanit Perėndimor.


Ai ka thėnė se prezenca ruse nė rajon po shfaq synimet e vjetra tė Serbisė pėr tė dominuar rajonin.

“Influenca qėllimkeqe e akterėve tė huaj
prorus spiun te rusise ku do
po rritet, deri edhe rexhimi i degjeneruar hungarez i viktor orbanit prorus
derisa BE-ja po e anashkalon integrimin e Ballkanit Perėndimor.
Prezenca ruse nė rajon ėshtė e rrezikshme dhe po shfaq synimet e vjetra tė Serbisė pėr tė dominuar rajonin. Alternativa e vetme pėr Ballkanin Perėndimor, ėshtė NATO”,
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-19, 15:54   #3690
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,566
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shum e rendesishme esht strategjia per forcimin ekonomik ushtarak
i kombit shqiptar,
Amerika ne keto kohra shum te rrezikshme duhet ta kuptoj ket shum seriozisht
se pa forcimin e kombit shqiptar kinezet ruset indianet arabet turqit nuk do te ndalen drejt europes se pa mbrotjtur drejt shqiptarve te pa mbrotjurNe shqiptaret duhet ne menyren me te mire
qe ti behemi krah i forte amerikes e amerika per ne


te perballojme se bashku rrezikun nga kina india rusia greqia serbia slovak
e shum armiq tjere
esht shum e rendesishme plani i largimit te serbve nga kosova largimi i kolonve te dhunshem ardhacak q e pas vitit 1913 serbia me ndihmen e rusis e frances arriti ti coiptoj e ti kolonizoj trojet shqiptare ,Shqiptaret duhet te moderohen e te mos hyjn neper fe te humbin kohen por per eknomi moderim e interes te atdheut duhet te pershtaten fort me ameriken me kanadane angline e te bejme plane s ebashku te forcohet kosova shqiperia dhe shqiptaret ku do q e jan ,si aleatet me te besueshem te amerikes ,dhe esht strategjike dhe me rendesi te veaant per shqiptaret teritori i sangjakut dhe presheva lugina epresheves qe keto dy vende zona teriotre regjione ti bashkangjiten nje kosove super te forte te forte ushtarakisht ekonomikiisht kosova e natos motra e amerikes ,Por strategjia e forte nacionale dhe siguria eshqiptarve
esht q e te krijohet mundesi e forte per largimin e kolonve serb qetnik kanibal
pastrimi dhe largimi i serbve nga koosva nga bosnja kroacia sangjaku
nga vojvodina
pastrimi
i kolonve serb ne mitrovice sangjak zubin potok dhe lugina e presheves
ti bashkangjitet kosoves dhe te krijohet nje kosove e forte super speciale
e gatshme per lufte s ebahsku me vllezerit anglez e amerikan te jemi te forte ne lufte me kinen rusine serbine
amerika do te perballet me rusine e anglia keto dyja do perballen me rusine me kinen ndersa ne shqiptaret dhe kroatet te bejm hi e pluhur serbet shkie ne europe
kjo do te ishte strategjia me intelegjente dhe me e dobishme e se ardhmes s e menqur shtegu me i i mire i suksesit te stabilitetit te s eardhmes
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.