Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-07-09, 01:56   #736
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nuk esht puna se po bėhem qirak nga komentet e dikuj ose po fitoj diqka por si ka mundsi qe njeriu qe flet shqip e paraqitet shqiptarė edhe administratorė forumi ta bėn nji skandal te tillė pa drejtesi -
te poshter e gjoja po te heqim nga andej nga lista eshkrimtarve etj
poshtersi makabre ziliqare manjake se mos jam mangut un te futem neper lista e radha kjo mua nuk me hyn ne punė fare por komplet inatin e kam qe un te mos botoj diqka qe ndoj botim i imi mundsisht te mos shoh driten te me nervozojn sa ma shume te me diskrim inojn
ky ishte edhe qellimi i disa provokatorve ne at foeurm ather kur ishte kulmi i hapave ne at fillim
dhe kur isha ne formė te madhe per krijimtari dikush i urdhroj fiiorin dhe shigjeten dhe filluan diskriminimin-

tradhtija ka thell neper vende te rendesishme dhe atdheu esht ne rrezik mund ta shpetojn vetem organizatat patriotike qe e percjellin tradhtinė dhe tradhtart e vetem ata te cilet nuk do te jet e largt dita kur do te lindin e do te merren me pastrimin e tradhtarve -
sepse tradhtart shum po livadhisin neper troje shqiptare ne dem te atdheut
e kombit tonė te mjerė e te lodhur
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-07-09, 01:58   #737
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pa dyshim qe i urrrej fiorin shigjeten albon delirium tremens dhe ket pisin tonė odisea qe atje ishte me emer tjeter dhe grryente edhe ky her pas here por kryesori ishte delirium tremens
forumi i ortodoksve shqipfolsa te bostonit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:01   #738
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

sa e sa her kam menduar te terhiqem prej forumeve por lexuesit e dashur me dhimbsen

ata kan nevojė te infromohen nga vargjet e mia

per boten e zezė agjentureske

qe i esht gjue ne qafė popullit shqiptar
neper shekuj e sot
prandaj nuk po arrij te largohem


me duket sikur po i tradhtoj lexuesit shqiptar
popullin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:05   #739
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

mbi 500 vjersha mi ka fshi kohene fundit qetnikja ortodokse administratorja ne forumin shqiptar .com shigjeta moderatore e forumit

ndersa te njejtin veprim e ka ba agjentura ne forumin kosova de -
tradhtart e serbisė te shitur te armiku
krime pa nderpre masaker ndaj vargut e kultures padrejtesi ndaj lexuesve

e gjoja e quajn veten shqiptar por nuk jan jan spiuna te serbit e te te grekut
te gjitha veprimet tradhtare
kunder autorit lirik flasin per ket poshtersi dredhi agjenturė tradhti spiunim sherbim per amrikun
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:06   #740
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

armiqsia dhe antishqiptarizmi sjellja makabre brirė nuk ka vetem kshtu esht kjo
me ba keq keq e zi ne nji njeri qe jep kontribut qysh ne ririnė ma te hershme -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:25   #741
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Postuar mė parė nga mondishall
Ndjek sa here hy ne forum vargun tend te bollshem, i dashur Xhelal dhe them se ju ligjeroni me poezi. Nje miniere e vertete vlerash, ku kerkuesi kurre nuk kthehet duarbosh.
Shendet dhe vazhdimesi krijimi.
------------------

te gjitha urimet vininper lirikun nga ai forum nga njerzit krijues qe e njihnin artin-
ky mondishall esht krijues i mrekullueshem i artit e peozisė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:28   #742
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I nderuar Mondioshall---
ka kohė qė nuk jemi ndėgjuar bashk ---
mė paska marrė malli pas kaq kohėsh qė nuk jem dėgjuar -
vėrtet jeni tė mrekullushėm ju disa lexuesit dhe miqt e mi qė mė keni perkrahė gjithnji-
dhe ishit teper tė dashur e tė sinqert ne paraqitjet tuaja -
vėrtetė jeni tė mrekullushem te dashur miq - un kam shum rrespekt dhe ju jam shum mirnjohs pėr pėrkrahjet tuaja morale qe vazhdimisht i potenconi i vulosni ndaj meje si perksuhtuese e te perhershme te pa ndryshueshme dhe me qendrueshmeri duke mos ndryshuar bindjet por gjithnji duke shtuar fjalen tuaj ne vertetimin dhe gjetjen e trasnparencave tjera me fjalet e zgjedhura ne perkrahje te vargjeve
ju jam borgjli per fjalet e mrekullushme-
ju jeni kėti disa krijues vargjesh te mrekullushėm disa njerz kontribues ne forum- legjenda te gjalla forumit si -
arti dhe hjehsia e forumit si Hajla- Brari - Agim Doqi ti i nderuar Mondishall -
ndersa Dorontina poashtu ėsht tejet e mrekullushme -ndersa ju te tjerėt edhe me vargje- u treguat super tė jashtzakonshėm -
legjenda te gjalla-
qe forumi shqiptarė kurrė nė jetė tė jetve nuk do tė ju harroj-
BREZAT DO TE KALOJNė NJERI PAS TJETRIT POR KONTRIBUTI JUAJ DO TE MBETET
SIMBOL I KOHRAVE i memorizuar ketu ne arkivat e perjetshme te forumit si vulė magjike e gjurmve tuaja me vlera -
ju jeni te famshėm gjeneratė e kontributit gjevahir te kti forumi-
ju keni kontribuar dhe keni bėrė emer nė kėt foeum te madh shqiptarė-
me vargjet tuaja plot shkelqim bukurie - me sjllejet tuaja tė mrekullusheme vėrtetė keni lėnė pėrshtypje tė jashtzakonshme-
forumi duhet t ė jet krenarė qė u ka ju-
qe sa kohė qė kontriboni -
vėrtetė jeni me merita tė jashtzakonshme -
un kam rrespekt tė veqant pėr ju-
Un shpeshher kam menduar per ju nuk ju kam harruar miq tė dashur -
vėrtetė keni lėnė pėrshtypje keni lėnė mbresa -
keni lėnė gjurmė tė pashlyeshme mahnitse-
Kam menduar shum her pėr ju kėtu un dikurė kisha miq- dhe kisha mallė pėr kohen kur fillova aktivitetin kėtu nė kėt forum--- forumet shqiptare tash jan vetėdijsuar pėr shum qka ėsht ngritur lart vetėdija e ruajtjes s ė vlerave-
e rėndėsia e shum qkaje -dhe mė vjen mirė sepse nje jetė tė tėrė me njerz ku do qe isha ne jeten time ne kontakt ma sė tepėrmi kisha interesa e pėrpjekje qė vetėdija tė rritet te njerzit - qė njerzt te vetedijsohen per shumqka -
Un jam i lumtur qe ju takova prap dhe ju shoh mirė e ju vazhdoni te jeni po aq tė dashur e tė sinqert si ma parė dhe teper rrezatues te njerzishem si gjithher dhe te paster ne ideale -
Knaqsi e veqant ėsht poashtu kur ju me kaq bukuri fjale e vullnet mė pėrkrahni*
ndjehem mirė dhe ju jam mirnjohs *- per vargjet tuaja kam shum rrespekt jeni te mrekullushem dhe kontributin e ken te arit keni lėnė gjurmė te pa shlyeshme sa te jen brezat ne forum esht e pa mundur edhe pas sa e sa vitesh qe lexuesit t e mos perqendrohen nė krijimet e juaja shum tė bukura dhe teper me vlera gjevahire qe lėnė pershtypje dhe jan me ndjenja magjepsese ku vargu ndikon bukur shum me mbresa -
ju pershendes me shum mirsi d he ju ndjej aq miqsisht dhe ju falenderoj

--------------------------
shkrim i lirikut pergjegje poetit mondishall ne forumin shqiptar ku liriku kishte shum miq
qe ja ndaloj fiori dhe shigjeta nga motivet dhe urrejtja e madhe qe ato kishin per kosovarėt
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:30   #743
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne forum u planifikua nji ide e mirė iniciativė ku shum antarė deshten te marrin nji iiciativ per lirkun

ne promovimine nji libri menjihher reaguan fiori dhe shigjetsa dhe komplet komentet e iniciatives i kan fshi naten qka deshmon se ishin kunder qd lloj suksesi te lirikut sepse dika ju vinte urdhri
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:31   #744
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vlimi i dashurisė
............................

shkruan xhelal ferizi
.................................

ne gjoks tė detit shpirtrorė vlojnė dashuritė me rruza gjaku secila sa nji det
vlon nė secilen mbrendi te tyre vrull dashurie vullkanik
o vlim dashurie ku e mbanė at tė magjikshmin pushtues sekret
ku burojnė kto vlime secila me gjuhė ndjenjen e vet
..........................
dashuri qė vlimet tua nė fenomen e kan prodhimin
nėpėr mbrenditė tua etje'vluara qudirat jan ndjenjė'gjera!
sa qiellore o vlim dashurie je nė secilen ndjenjė'det e ke magnet vlimin
secila me thirrje gjuhė e dashurisė nė mallin e vet ma shprehse s e pranvera!
...............................
o vlim i dashurisė qfar bote je ti nė vete i kujt esht ky vullkan projekt
nga cili det e ke kėt ėmbėl'vlim valė vrull me pashterrsi magjike
cila thellsi shpirtė pafundsie cili magjik ėsht shpirt'ndertuesi yt arkitekt
cili ti ndertoj vlimsitė me miliarda shpirtėzim sherbet dehura ndjenjė shprehje magjeps shpirt'drite
................................
ti dashuri je vet bota ma e quditshme ndėrtim i pėrkryer subjekt shpirtė gjeni
ti je vet me secilen ndejnjė'fjalė e shprehura ma e pėrkryera ndjenjė'thellė
ti je ma e pakapshmja pėr tė thėnė majen' e magjikshme ndjenjė nė emocion
gjithqkajen qė e vlon magjepsėse nėpėr at det gji
ku tė vlojnė joshjet ku ka vendė qudira nė at shpirtėvrull qė nė gjenin emocional tė okupon
nė at vend fenomen qe quhet dashuri ka jo vetėm vend pėr tė vluar dashuri
por edhe tjerė diella qiellorė magjik me mbjellė pėrkushtueshėm nė ato shpirtzime plot mahni
e hanė e yje tjerė dashurije me mija e mija ne qiell zemeren shpirtrore pėr tė mbjellė
...........................
qfar projekti shpirtrorė i pėrkryer kjo dashuria mjeshtri e kujt qenka tjeter pra perveq art i perendisė
ku nė secilen ind'fjalė tė sajė mund tė shterrėsh' penda e penda e nuk e thua megjepsjen e sajė dot
dhe nuk marrin fund as vlimet magjike gjak'shegė'ndjenjė'dehėse
as tjera ndjenjėtare rruza gjaku tė bukur dehura tė vlimsisė
sa bukur e thure kėt art vlimi nė shpirtė'gjerė'det tė njeriut o zot
........................
vlimi i dashurisė o zot !nė at mbrendi mbi mahni mbi e thanun mbi qudi!
mbi fjalė mbi ndjenjė ma shum se e thanun ma lart se qiell
vlimi i dashurisė qė nuk din nga ai labirint vullkan nėpėr ndjenja me u ngopė shpirtėrore bukuri
qė vlon nė at mbrendi secilin trup qiellorė edhe njė pasuri ndjenjash me diell
..........................
vetėm syri e malli nė at mbrendi vlimi sa mund tė vlojnė pėrmallime!
po veshi melodik qė ndjenjat nėpėr inde i pėrqon
po qendrat e dėnesjes kur dashuria fillon me plot tjera pėrvlime
e qendra e shpirtit kur gjakun nisė e vlon
.........................
jo jo nuk mund ti them nė at shpirt vlim qka shkruhet edhe sikur ti marr te gjitha shprehjet magjike e qiellore hua
miliona filozofi kant' e hegeliane sikur tė marr e romanet me romansa e menquritė mė tė mira
edhe tė tjerė nobelistėve ku fjalė vet bukuroshe arti nė secilen fletė i ka pa
nuk i them dot me fjalė kto vlime mbi'magjike qė vlojnė me qudira qė vetem shpirti i prekė si tė dlira
.........................
po vetem gjuha e shtatit tė dashurisė si vlon nė at madhėshtore shpirtėzim qiell gjerė subjekt nė at mahni mbretėri
mbretėri shpirti mbretri absolute ma absolutja ma e larta ndejnjė maja
sa lart shkon vlimi deri nė majat ma vlimtare me ėmbėl dehėse secilen ndjesi
o zot aty shkrihen nė motiv qėllim ndjenjat vlimtare sa qielli me re ma tė mdhaja
..........................

po ndjenja e shtatit e krahnorit ku rritet dashuria po ndjenja e belit kur luan qė sikur joshja flet
po ndjenja e prekjes efaqeve buzve e ballit magjike- flokėt kur lvizin mbi supe e dora kur prekė nė per flok nė tė holla ndjenjė perqueese magjike fije
qė pėrquese ajo ėsht qė e qon damarėsisht deri nė shpirtėndjenjė tė veqant tė dashuruarin e magjik puls signalin
po lmimi e gjuha e sajė si vlon me aq art ndjenjash e shpirtėzohet oh ma i quditshmi ky sekret
qė ndejnjat i pėrqon- o zot si ta them ku ta gjejė nji gjeniale shprehė fjalė me dije
............................
dhe mos o penda magjike me ngjyra
mos mė nxitni me kėto vlime zgjime e dehje magji -se dashuria fund nuk ka
ajo pranverat i shterrė sa do tė kenė bukuri arti me qehre me u shprehė
ajo pra dashuria me vlimet e saja ua nxjerrė shumqkajave me emocion esencat formulat e mahnive-
pėr tej qdo fund qielli kudo kuptimisi emocioni ku ka
ajo din nė secilen fjalė ndjenjė shprehimisht me dehė e me stėr dehė
ajo pra dashuria din me ringjallė me rivdekė e gurin me e shpirtzua e me e tha
...................................

shkruar nga autori nė mėrgim xhelal ferizi -
liriku i vargjeve shqiptare neper mote me penden ne dorė me vargje te lira
me mallin e atdheut i braktisur nga kohrat e pa mshira
..............................
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:47   #745
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nata dhe dita ime
----------------------
kushtuar tė dashuruarve
-----------------------------
naten shoh ėndrrat e dashurisė sė dikurshme
shoh mundim
shoh perlat e shpirtit nė secilin detal
diten vuaj nė meditim
vuajtja ėsht sa njė mal
ndal vuajtje ndal
dashuria ime ishte kulti mė i larti im
pėr te un kam pi shum art me fjalė
nė ndjenjat valė valė
kam pi nė majat e bukurisė
zemren dhe tik takun nė puthjet e sajė e kam ndalė
pa frymė kam ndejtė nė kullimsinė e sajė tė bilurshme
pėr tė thithė puthėrisht
tė saja magjike nektaret
dehur nė aromen e sajė shpirtėrisht jam ndalė
deri sa nė fytin e sajė nuk kishte halė
diten tash rri nė meditim
vuaj me gojė e me shkrim
nuk di si ta quaj enigmen me emer
vuajtja qenka rrisku im
dashurinė i kisha dikurė zemer
artin e shpirtit tim
nė kopshtin tonė erdhi njė ditė nji emer
i quajtur mallkim
besnikrisht un e prita
me miqsinė shqiptare
nė konakun tim
pikrisht ai mallkim
e vrau dashurinė margaritare
dhe diten tash jam vet dėnesja e shpirtit tim
naten quhem i dashurisė sė dikurshme ėndrrim
------------------------------------------------
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 02:48   #746
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E mora njė mėngjesi vesen nė duar
--------
e mora njė mėngjesi vesen nė duar
e rrokullisa nga e lules fleta
fjalorin e zemres e nxita nė shprehje vesen “pėr tė pėrshkruar
si kush ishte kjo vesė nė krahasim dot nuk gjeta
po e shikoja nė rriskune shuplakes time
nėpėr tė dores vija
mė dukej dėnestare vizllimė
mė dukej si e dikurshmja dashuria
dhe pas shum pėrpjekjeve shpirtėzuese nga burimi im nė meditim
pas shum mundimeve shekuj'fjalėsh nė kėrkim
ma nė fund e gjeta
e gjeta nė krahasim
pafajsisht nė palcė jete e definova me pėrkushtim
si quhej kjo dėnestare
si quhej ky kullim
e kėrkova nėpėr secilen filozofi tė rriskut tim
vesa mbi lule nė fleta
ishte pa faj pa djallzim
ishte i si loti im
si loti i kombit tim
----------------------

Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 03:25   #747
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

08, 02:07 #308
brari
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 08-09-2006
Postet: 715
Rep: 17
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

lirik.. flmn per ato cka tregove per vete e per fisin..

je nji atdhetar i madh prandaj dhe vargu yt eshte shum kombetar por je dhe artist i madh e prandaj te buron aq bukur fjala shqipe me gjith ngjyrat e simboliken e vecante..

bleril..

sa bukur i ke zgedhur ato vargje.. nga liriku..

fantastike..

urime lirik ne krijimtari.. e pac gjithmon forc e vullnet e mjeshteri.. qe te lexojme nga ju te tjera e te tjera xhevahire poetike..

..
--------------------------

mendimi i brarit ne te dy forumet shqiptare e ka dhėnė ket mendim se bashku me shum tjer publicist e krijues autorė vargjesh

pra mendimi i brarit per lirikun
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 03:49   #748
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shqiptaria e komplikueme

SKRUUAN XHELAL FERIZI
hajde hajde moj shqiptari
kush vjedh dhen e kush vjedh dhi
kush s po ka po buk me u ngi

disa te lodhur te molisur
disa ecin por si te krisur
disa tjerė me tjera vese
ne landrovere e mercedese
kush fion lloto e tendera
mnredna nate milionera
dikush qanė per fmi te uritur
dikush krrusur edhe merzitur
hallin te bukes per carroka
kah po ecė me peshė sa toka
me plot brenga rrudha e halle
me i trishtue po gurė e zalle
----------
po kosova i mjerė shtetit
qe po ka halle halle sa deti
ku nuk duket bereqeti
perveq krimit e mashtrimit
per rrenes e aktrimit
me do llafe me kravaata
me do plane afatgjata
por nuk shihen perparime
veq varfrija me mjerime
skamje e zezė e sillet rrota
me shqiptar don me qesh bota
me do klane e tarikate
qe nuk japin rezultate
me do monstra e do parti
qe perjargen mbi dolli

edhe zgerdheshen e permtojnė
trojet tona po lengojnė
tokat tona te lashta shqipe
gurė e druj e degė e pipe

edhe rrema thonė e fleta
se ne lot po ju shkon jeta
kahdo fiseve nga varfria
nga korrupti e papunsia
e po shtrihen duar lypsare
e kan dalė grupe tradhtare

me do rrena lujen me leter
plan i ri po lojė evjeter
loj e vjeter e mashtrimit
kahdo e mbloj ploja e zhgenjimit
vendin tim te mjerin atdhe
kah po qajnė po gurė e dhe
kahdo skamje e papunsi
e kan shkelė bajlozt e zi
ket kosovė ket te mjer dardane
kahdo shkelė e kan me klane
edhe thundra e nderkombtarit
dit te batrdhė s' po i len shqiptarit
vazhdon
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 15:29   #749
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

krijimi
por ne te krijuar krijuesi sepse evolucioni ne fakt nuk mund te jet nisur pa krijuesindhe krijimin nė vet evolucion qėndron krijimi.

nese nisemi nė qenjet e persosura nė secilen qe hyjmė persosmerisht
shohim racionalizma dhe krijimsi te perkryera ,nji ekspertitet i tilllė veshtirė
mund tė ishte gjithqka dhe secili ne vendin e vet pa shtytjen e krijimsive
te stėrmenqura spontaniteti mund tė jet diqka e rastit dhe ai do te devijonte nė diqka tjeter nuk do te ishte pershembulll perfekt gjithqka
secila shembull qė marrim racionalizmin perkryerjen saktesitė shtytjet apo startet secili start ka shtytjen dhe persosmerine veprimit der ne gjenialitet
ndoshta edhe mbi gjenialitet po sigurisht mbi gjenialitet
sepse veprimi aq racional nė secilen filozofi tė jetes na shtynė tė mendojmė se evolucioni i ka bazat ne lidhje ne shtytje ne krijime ato krijime nuk
mund ti sheh mendja e njeriut pe shkka te kufizimit te persosmerisė
sa do qe te jemi te persosur si qenje qevertet truri edhe esht gjenial
kur tė shkallzoj zhvillimin prap se prap ne bėjmė pjesė nė pėrsosmėrinė
ne persosmerinė siq e quaj un nė gjeniun tim krijim i persosur por ne te gjitha thellsitė megjithat krijim nuk e besoj se truri mund te jet evolucion
me tė gjitha racionalizmat dhe persosmėritė qė ka por mund ta quaj krijim
i stermenqur krijim stergjenial por ne fuqi te kontrolluar mvaret nga mbi
gjenialiteti sepse asnjiher nuk ėsht pushteti absolut i te gjitha menqurive
kjo flet se ka nji mbi gjenialitet krijues nji shkallė ma te lartė dikush qėndron mbi te sepse ky nuk esht i aft te kuptoj cilat ishin nismat dhe para nismat
para nismave kush ishin nismat dhe ne vet nismat qdo her shtrohet pyetja qka kishte para nismave kush ishin ato dhe ku e kiishin nismen para se te niseshin nismat nismat kush jan dhe pse niseshin ne vet gjenialitetin e nisjevegjithmonė nesecilen prej tyre dalin me miliarda fije e thellime qe nuk gjejnė definicion te pseheve dhe perfytyrimeve evolucioni ne vetvete nuk mund te jet kaq gjenial pa shtytjet stergjeniale.
ne secilen thellsi dhe kuptimsi del fenomeni enigma nyjet dhe kur zgjidhen ato gjithmon dlin nyje tjera te cilat nuk perfundojn se hulumtuari dhe prap neper nyje te evolucioneve ngecesh duke ngelur gjithmonė i habitur me stergjeniialitetin.
shkojm te nismat si evolucione dhe filozofitė e tyre te gjitha karakterizohen me nisma te persosura ne start dhe para tyre pra paranismat
si nismate paranismat
si te fundi gjithmonė emba s fundi ka diqka para nismave dhe mbas fundit q enuk kan as fillim as mbarim ky gjenialitet nuk i takon pushtettit tonė njerzorė as aftesisė per ta kuptuar si shum fenomeneve tjera me nisma dhe krijime qe ju i quani evolucion nese shkojm sipas teoris se evolucionit
nuk do te dilnim te gjenializmi asnjiher sepse evolucioni nuk filozofon ne evolucionizma por ne krijimsi pra si u krijua gjithmon fjala del te pyetja si te krijimsia dhe kjo nuk ka te bėj me qeshtjen ne besim por ne thelbin e stermenquris krijimsi qe prinė qdo her evolucionit
shtrohet pyetja si mund te jet vet evolucioni kaq gjenial nė secilen pėrsosmeri
kaq i menqur jo nhese thellohemi ne levizjen dhe materjen shohim se asgja nuk esht pa pushtet dhe pam komandė e pa lidhur njera me tjetren me sistem
vet levizja a mund te quhet evolucion nes e levizin doren levizim me evolucion jo levizim me nismė me iniciativė me gjeniale menquri telekomandė natyre pra shtytje nese shtytja qendron gjithkund ne vet shtytjen si filozofi
jetsore si stergjenialitet mund te quajm krijimsinė iniciativen
nese shkojm ne secilin studim dhe hyjmė thell e thell neper secilen krijimsi
shohim pa dyshim iniciativen dhe para krijimsive kan ekzistuar dhe nuk kan fund iniciativat nuk kan as fillim as mbarim vet ky gjenialitet te shtyn te mendosh ne nji persosmeri ne at persosmeri vijn stepersosmeri tjera aq te holla sa qe kur vijn kufijt e kuptimsisė fillojn endeshen me enigmat
ne vet enigmat qendron pushteti i kufizuar njerzorė pra nuk mund te them se jemi qenja ma e persosur duke u nisur nga ky fakt ka shum fakte q ete shtyjnė te mendnosh se evolucioneve ju ka pri diqka iniciativa dhe krijimsia
perveq atyre ne vet krijimsitė dhe evolucionet qendrojnė fenomene te pafundme
kshtu qė ne nuk jemi vetem evolucioni dhe krijimsiapor edhe pertej menquria pertej persosmeria menquri te cilat njeriu nuk do ti prekė asnjiher ndioshta
per shkak te kushtzimeve te njeriut njeriu ka pushtet ne vetvete qka flet se at e dominon krijimsia kushti.
kushtet jan ato qe karakterizojn gjithqka
secila qenje ne natyrė ka pushtetin e vet lulja e ka rrezen bari e ka shiun
vapa e ka hiejen dhe gjethja e ka periudhen kur si dhe sa lulzon kalbet rigjenereohet ne vet rigjenerimin qendron iniciativa ne vet iniciativat qendron
edhe pushteti shtytja nisma persosmeria orari forma te gjitha kto stermenquri e jan evolucione te gjitha kto gjenialitete a jan evoliucione
NES EVREJM NATYREN DHE PLANETET ATO PERMBAHEN NGA ENERGJITė distanca nga planeti ne planet permbahet me energji dhe ne vet energjinė
qendron substanca fenomenale e padukshme te cilen shkenca veshitrė do ta sheh ket paranismė po e quaj paranismė sepse para qdo nisje i ka nismat
gjithqka pra siq po shihet permban gjenialitet dhe kur shkojm te filozofia
dhe njohuritė te gjitha materiet jan gjeniale se bashku me iniciativat
nes e levizjen e komandojmė a mund ta quajmė ecolucion ket menquri ose jo menquri por stermequri stergjenialitet jo levizja nuk vjen nga vet evolucioni
por nga shtytja gjeniale nisma iniciativa krijimsia ne stermenquri ku eka forcen komanda elevizjes s e dores dhe kmanda evet thelbit te levizjes e pas asaj me miliarda tjera fenomene qe s kan fund dhe asnjiher nuk ndalen pyetjet ja pra kjo ėsht hapsira gjeniale stergjeniale qe nuk te jep shans te ndlesh ne perfundime menquritė stergjenialitetet dhe te gjitha sterpersosmeritė nuk mund ti quajm evolucione per shkka se kan jashtzakonisht stepersosmeri.
ne thelbin ma te thell filozofik dhe diturorė stershekncorė gjithqka qe shihet esht e sterpersosur e stepersosur esht edhe para ekzistimeve sepse nuk edijm se si jan quajtur ato para ekzistueshmeri edhe ato vet ne te menduar si mendim si shkencė kan qenė stepersosmeri dhe vijna kshu me radhė neper pafundesi vetem stergjenialitetet krijimsi nese kto stermenquri i quani evolucione te vet komanduara at#her stergjenialiteti qenka evolucioni
dhe kto fenomene nuk ka per ti spjeguar ne esncė aftesia e njeriut
per shkak se njeriu ka pushtet nuk esht i mbi natyrshem

u mundova qe te jap nji spjegim per lexuesit
autori i ketij shkrimi xhelal ferizi
nė mergim ne forum me nick name lirik
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 16:06   #750
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne teorinė e evolucionit ne mund te flasim edhe per pershtatjet
shohim ne fenomenin intelegjent -

i icili jo vetem ėsht super intelegjent

por ėsht i stėr persosur intelegjent

pra kur flasim per ajrin qė esht nji
krijim i mahnitshėm

dhe mushkerinė e njeriut e cila e konsumon mgnetozon thithė ajrin
me anė te dirgijimit ne tru

te nji qendre qe mund te jet vetem mjeshtri e krijuar ta ket konstruktuar por qe nuk i shihet veprimi i iniciatives megjithat kryen veprim iniciativ

nxitet komanda e mushkrisė qė tė thithė ajrin mbi bazat e domosdoshmerisė por fenomenit intelegjent te kryerjes se procesit pra teper kordinim intelegjent fenoemen nuk jan te thjeshta kto iniciativa

ajri perveq ndikimive te quditshme ne mushkri

ndikon ne secilen pjesė trupore

as qė mendohet trupi njerzor pa ajr

jo vetem trupat njerzorė por as edhe bimorė

pra gjithqka funksionon sipas nji intelegjence super intelgjence mbi madhore qe un e quaj gjenialitet i zotit qe na fali si krijesa

me
nji te e menduari pershtatje seciles gjė mbi ket dhe


i esht pershtatur nji diqka e superpersosur
te gjitha kto fenomene t

nuk jan te ratsesishme


por veprime te stermenqura pershtatje

nese shkojm sipas sitemit te pershtatjeve vrejm se gjithqka qka na rrethon ne objekt subjekt dhe materie
esht nji pershtatje e njera tjetres

dhe jan te lidhura me njera tjetren keto kordinime super tė
stermenqura e funksionale qka deshmon se krijimet jan te drejtuara nga nji qenje e mbi menqur qe un e quaj zoti i madh e i plotfuqishem

a mundet qe te quhen keto rastesi evolutive

ku aq perkryer dhe preciz secila kryen funksion me qellim dhe arsxe e persosje -
pra diqka i prinė ekzistences dhe qellimit te ekzistences secila logjikė flet ne favor te nji menqurije mbi njerzore qe kordinoj e ai esht zoti por jo veolucioni-

sepse evolucioni nuk mund te ket kurr ket gjenialitet sepse gjat krijimeve do te devijonte ne keto persosmeri dhe do te krijohej anarki natyre deri ne shkatrrim perfundimtarė por gjithqka qe shohim duhet ta shohim si aftesi e zotit

gjithqka ka pershtatjen dhe rolin e vet

ku pa rolin e njera tjetres nuk mund te funksionojn

pra pershtatjet dhe kushtzimet a mund te quhen evolucione


po emarrim shembull se disa mund ti quajm evolucione


por ne fakt nese hyjm ne secilen bimsi ne
secilen filozofi te funksionalitetit

e vrejm se secila esht nji super shkencė ne vetvete

nji super krijimsi


pershtatje nji super intelegjencė


qe na ben te mendojm se evoluimi i rastesishem nuk ka pas mjeshtri as art ti krijoj kto thellsi


te gjitha te pershtatura per njera tjetren dhe me gjenetiken e marrim shembull destinimin e drites e cila mundson gjallesat ne zhvillim dhe sherben per te pa objektet qe na rrethojnė e na lidhe me
pamjet

aftesia njerzore nu mund te dal jasht aftesive te veta

te pershtatjes nese do te quajm evolucion njeriu nuk do te ndalej ne ket qenje kaq te persosur por do te deformohej ne diqka tjeter

per ti kuptuar keto per shkak se vet kshtu njeri esht qenje e kufizuar esht kushtzuar qysh ne krijim

vetem per disa aftesi si qenje intelegjente

qe ne menyr q e ti sherbej qellimit te tij e natyres me menquri eveprime pune te persosur si teknika industria etjpor jo mbi qeshtje super intelegjente

qe do te thom mbi te pafuqishmen per tu imagjinuar

deri aty nuk arrinė sepse si duket nuk ka persosmeri te atij niveli per shembulll qe te ndryshoj qenjen e vet sepse nuk ka diqka ma te persosur se truri pa te cilin qenjnja njeri nuk mund te bej
diqka te ndryshueshme pra mbetet i destinuar njeri siq e krijoj perendiasepse at pushtet nuk e arrinė truri njerzor deri te mbi truri pra kufizohet ne qenjen tru

per shkka se dikush tjeter e konstruktoj zoti sepse ai esht ma i persosur se njeriu


dikush tjeter e supermendoj njeriun

por mbi at super mendim qendron ai perseri vet
superioriteti tjeter mbi gjenialiteti dhe domonimi ndaj njeriut

do te vij koha kur zbulimet edhe ma intresante do te vertetojn krijimsitė


dhe nismat

pershtatjet


qdo gjė ne lidhshmeri i pershtatet qdo gjėje tjeter

dhe lidhet me kushte ekszistenciale gjithka kushtzohet ng tjetra per shembull me kordinime

ne nuk mbijetojm dot pa ajrin por as pa driten pra keto kordinojnė

dhe p pershtatshmeria

quhet jo rastesi pra gjithqka e kordiniau aq bukur nuk flet ne favor te evolicionit por te krijimsisė

por qellimsi ne qellimsi gjejm arsyet dhe krijimsinė destinacionin te formuarit per eksistencen


gjejm te krijuarat gjejm faktet per qellimin
dhe dedikimin kujt i kushtohet lidhshmeria dhe pershtatje pra secili seciles ne forma indirekte

nese ajri e sherben lulen edhe lulja ne forma tjera i ben sherbim ajrit

duke ja falur aromen dhe perberjet tjera


nese drita sherben dhe shperndanė errsiren esht nji qender tjeter e cila i sherben drites

nese uji sherben per token edhe toka i shrben ujit ja mundson levizjen
nese era i sherben tokes edhe toka i sherben eres dhe ven ne levizje eren
nese bari i sherben dheut edhe uji i sherben barit
nese dheu i sherben njeriut edhe njeriu i ben sherbim dheut

jan gjėra te cilat lidhen gjithnji me arsyetimet dhe qellimet


aq ngusht

njera mme tjetren

sa qe nuk ka mundesi te gjitha te jen te rastit dhe evoluimit


pa nji superfuqi e cila i ka kordinuar at superfuqi un e quaj zot gjenial shum ma i menqur e ma i fuqishem se njeriu

dhe ajo superfuqi s mbi intelegjente dominon ne kto krijimsi

krijimsia ne vet krijimsinė mund te spejgohet

sepse nga krijimisia esht nisur nga diqkaja dhe dikush e ka nisur por jo vetvetiu


nes e marrim per bazė para nisjen

qka ka qenė ma parė para nisjes dhe si jan krijuar bimet gjeneza


para nisjes ka qen a pa krijuar ishte hiqi

si u krijua gjithqkaja nga hiqi dhe ne ket formė kaq te persosur

pra vetem mbas nisjes mund ta quajm krijimsi e krijuar

nese quajm evolucion

te gjitha a mund te quajm kshtu

levizjen njerzore per shembull jo kjo nuk mund te quhet evolucion sepse esht kufizuar te te ecurit me dy kembe per qellim dhe evolucioni nuk do te ishte ndalė aty ne at fromim qe nuk shkon ma andej kush e di se si do kishte devijuar ne qfar formash

ecvolucion nuk ka por krijimsi


sot ku gjithqka edhe ma e vogla levizje pa komandė te qendrave ne tru mendje nuk behet as ma evogla
levizje

por secila ka qendren e vet

te krijuar

per nii lidhshmeri funksion

apo veprim

dhe funksionon perkryer ne dukje kto jan te thejshta ne fakt perbejnė mbi gjenialitet dhe pershtatje

lidhshmeri mahnitse funksione


qellimsi cak arsye

dhe funksion paramendim shum i perssosur

perfundim definim secila e ka gjenezen e vet


ku ne secilen nga kto veprime na dalin me miliarda emiliarda arsye

tjera

nese ne te gjitha thellohemi analitikisht


pra te gjitha jan nji krijim i pershtatshmeris dhe qellimsisė


evolucioni del i pa fuqishempara krijimsisė


para ktyre fenomeneve

qe jan ma teper s e fenomene


ne thellsi analitike filozofi super prestiqioze mbi intelekt


dhe mbi fuqi


per ti akcpetuar ne esencen e vet esences

por qe fumksionojn sepse jan me gjenezė te strukturuar me gjenialitet


ne fakt evlucioni nuk ka fuqi

kto per ti spjeguar

edhe pse mund ti thot si teori evolucion per te knaqur sa dopak oreksine studimeve shekncore

por thellsitė jan shum ma komplekse se qe mund te thuhen

autori i ktij shkrimi xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne forum


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.