Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-12-12, 12:19   #1381
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Le tė shkon Mimoza Lila Kusari nė drenic n e varfėr
le te shkon atje Mimoza nese ajo e sht patriote -
-edhe behgjet biznesmeni e te tjere nes e ata jan patriota -
e te dalin me keto plane per firmat- e per idete per zhvillimet -
se aty ndoshta nuk ja mshelin deren -se samia pret musafir tash s e e ka shtrue krejt asfalt
drenicen -ne rast te ndonje krize te bukes mund te hahet asfalti
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-12-12, 07:24   #1382
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E si tė mos kėrkojnė trashėgimi serbėt nė gjithė Kosovėn,
kur akademia e Kosovės paturpėsisht e bėn anėtar korrespodent edhe historianin
filosllav Jens Shmit.

Kush mė shumė se sa shqiptarėt ka objekte kulture dhe fetare nė Ballkan?

Kush mė shumė se shqiptarėt mund tė kėrkojė themele mbretėrish se sa shqiptarėt? Kush mė shumė se sa shqiptarėt paska themele qytetesh nė Ballkan? Kush mė shumė se shqiptarėt ka themele tė objekteve fetare, mbretėrore, kulturore nė Ballkan, nga Egjeu, e madje nga Deti i Zi, nė Jon e Adriatik, nė bregdetin apenin dhe Ilirik? Nga egjeu e nė Panoni e nė Istri, bile edhe nė Austri, nė gjithė Greqinė e sotme, Serbinė,
Kroacinė, e Slloveninė, e gjithsesi nė Maqedoni, kemi tėrė trashėgiminė tonė mijėra vjeēare para ardhjes sė sllavėve,

por edhe pas ardhjes sė tyre, dhe gjithsesi edhe para ardhjes sė grekėve. Para ardhjes sė tyre ėshtė i njohur dhe i pranuar edhe nga grekėt e lashtė, monumenti i Parthenonit, simbolit tė Greqisė, themelet e tė cilit ishin vėnė nga paraardhėsit tanė pellasgo-ilirėt.


E si tė mos kėrkojnė trashėgimi serbėt nė gjithė Kosovėn, kur akademia e Kosovės paturpėsisht e bėn anėtar tė jashtėm edhe historianin filosllav Jens Shmit, i cili pėrveē qė luan me figurėn e Skėnderbeut, duke e poshtėruar atė sikurse edhe gjithė traditėn e madhėrishme skendebegase, ai nuk pėrfill fare trashėgimin ilire. Po ashtu pse tė mos kėrkojnė serbėt trashėgimi edhe nė Shqipėri, kur Akademia e Kosovės e ka bėrė njėherė anėtar nderi dhe pastaj korrespodent,

historianin Noel Mallkom, i cili tallet me trashėgimin tonė ilire, duke mos e pėrfillur bile as si tezė diskutimi.
Atėherė me kė ėshtė sot Akademia e Shkencave tė Kosovės,
por edhe ajo e Shqipėrisė,
qė mohon tezėn pellazgjike, teza mė e hershme e origjinės shqiptare
, dhe qė nuk e pėrjashton fare teorinė ilire, e pėrjashtojnė dhe mohojnė gjithė traditėn rilindėse, skenderbegase dhe barletiane.


Pamvarsisht se e gjith bota e dijne faktin e rrenjeve tona historike tė vjetra,
dhe faktin e drejtesisė ,qė e drejta ėsht nė anen tonė ,prap se prap faktet nuk pėrbėjnė asgjė e as drejtėsia nė kėt botė por forca ,faktori forcė ,vetem sa je i fortė ėsht
rezultati,
prandaj ne qdo aspekt kėrkohet forca e shqiptarve ,

poashtu e dijnė se sqhiptarėt jan autokton tė lashtė nė trojet e tyre etnike
por me qellim nuk duan tė bėjnė asgjė nė favor tonė ata ,
,poashtu e dijnė dhe ne gjith ballkanin tė cilin shqiptarėt ilirian
e kishin dikurė te vetin, por tė tjerėt ua moren nga dora me lehtėsi po thuajse .
fiset e dyndjet e pa mėshira ardhacake ,
-kjo deshmon vetem per paaftesi te shqiptarve , per sjellje tė pa organizuara dhe tė pa diciplinuara tė nji kombi neper shekuj i paaft
-sepse kur je i aft askush nuk mundet me te marre troje e toka tua te trasheguara etnike steergjyshore.

Keto i arrijnė pushtuesit leht te shqiptarėt edhe ta mohojnė historinė,
sepse shqiptarėt jan keshtu siq jan -titujt akademik i duan vetem per banesa shfrytzime para interesa egoizem ,ata tituj akademik i kan kot -dhe me pa me neveri ne ta ne ata tituj pseudo akademik,mjeran ,ata tiotuj vertet jan tituj neverits tė shėmtuar qė hanė buken kot ,jan njerz e tituj tė pa merita si shum kush qė ka shitė prapanicen nė tregun e flliqur tė poshtersive nderkombtare.
Bota nuk ėsht drejtesi e iluzione as ideale por pazarė e grabitje egersie forca te egra grabitqare qe perbehen nga padrejtesite mjegullat mafioziteti pushtimet dhe shkeljet e te dobtit -prandaj shqiptaret duhet te kuptojne dhe te varrosin te gjitha iluzionet e tė kapen per organizimit - e jo per do far britmash egoiste qyqare demagogjike ,me reklamen karrieriste hajt ishalla mi kryen dikush punėt e fama mė jet mua e posti mė jet mua,
Mjaft ma hile e hipokrizi barbare -duhet ngrite prapanicen dembele ,duhet rikthyer trojet me pune e me organizime me forcen e lidhjet me te gjitha metodat e mundshme .
Poashtu duhet te behet njė rishikim i rrept ndaj akademikve ,populli duhet te ket llojin e rrept te gjygjit te vet gjygj qe i kekron llogari secilit individ -shqiptarve duhet me ua qite kembet e reja ne bothe te vjeter ndryshe ata mbeten keshtu siq jan dembela dhe te pa organizuar meren me llafe e papunsi veq me fjale reklame pa efekte .


kan veti te paaftesise se organizimit dhe pshtjellimeve jo te disciplinuar -pastaj veset per bajjraktarizmas e pa aftesite e duhura me pshtjellime te pa kordinuara -siq u treguan te paft kur para hunde armiqt perseri ne ket shekull ju moren tokė Mitrovicen .- e qka ishte kjo per veq paaftesi dhe vese te vjetra lokaliste e egoiste.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 09-12-12 nė 07:25
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 07:32   #1383
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Raport te ndryshme alarmuese vijne her pas here nga ekspertet e ndryshem botror% shkenctarėt dhe ekonomia per rrezikun dhe sfidat qe e presin boten nga rritjet e temperaturave ne te ardhmen e njerzimit-
Shkrirjet e akujve ne menyre te papare deri me tani jan nje rrezik ku detet do t embulojne njerzimin.
A
thotė se ngrohja globale do tė shkaktojė pasoja nė shtetet e Lindjes sė Mesme dhe tė Afrikės Veriore.

Studimi ėshtė prezantuar nė kuadėr tė negociatave, nė konferencėn e Kombeve tė Bashkuara nė Katar.

Nė tė thuhet se temperaturat mesatare nė shtetet arabe ka tė ngjarė qė tė rriten pėr tri gradė Celsius nė vitin 2050.

Raporti paralajmėron se rritja e temperaturave do tė ēojė nė kushte meteorologjike mė tė nxehta dhe tė thata, qė mund ta shkatėrrojnė bujqėsinė dhe turizmin.

Tė martėn, sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-moon iu kėrkoi delegacioneve kombėtare nė Katar qė tė pėrpiqen ta arrijnė njė traktat tė ri pėr tė ndėrprerė emetimin e “gazrave serrė”, qė lidhen me ndryshimet klimatike.

Ban tha se kushtet ekstreme tė motit tash janė shndėrruar nė “kushte tė reja normale” dhe se ėshtė koha qė qeveritė tė ndėrmarrin veprime pėr t’u pėrgatitur pėr rrezikun.

Ai tha se shkrirja e akullit nė Detin Arktik ka shėnuar rekord, “super-stuhitė” dhe rritja e niveleve tė detit janė indikatorė tė njė krize.

“Shenjat e rrezikut janė gjithandej. Njė e treta e popullatės sė botės jeton nė shtete nėn presionin e nivelit tė lartė tė ujėrave. Degradimi i tokės prek 1.5 miliardė njerėz. Akujt po shfaqin njė shkrirje tė paparė, nivelet e detit po rriten. Abnormalja, tash ėshtė shndėrruar nė normale”, u shpreh Ban.

Shefi i OKB-sė tha se askush nė tokė nuk do tė jetė imun ndaj ndryshimeve klimatike, tė cilat i pėrshkroi si “sfidė ekzistenciale” pėr racėn njerėzore dhe planet e saj pėr tė ardhmen.

“Asnjėri nuk ėshtė imun ndaj ndryshimeve klimatike- qoftė ai i pasur apo i varfėr. Ėshtė njė sfidė ekzistenciale pėr tėrė racėn njerėzore, pėr mėnyrėn e jetesės, pėr planet tona pėr tė ardhmen. Ne duhet ta marrim pėrsipėr, ne kolektivisht jemi problemi dhe duhet tė gjejmė zgjidhje”, u shpreh Ban.

Ban tha se super-stuhia Sandy, qė goditi Karaibet dhe bregun lindor njė muaj mė parė dhe shkaktoi vdekje dhe shkatėrrim nė masė tė gjerė, duhet tė jetė thirrje zgjimi se ėshtė koha e fundit pėr veprim.

Njė pakicė e shkencėtarėve vazhdojnė tė bėjnė pyetjen nėse ngrohja globale dhe kushtet meteorologjike tė dekadave tė fundit janė pasojė e aktiviteteve njerėzore, si djegia e karburanteve nga fosilet, qė krijojnė emetim tė karbonit.

Bisedimet nė Doha mbi zgjatjen e Protokollit tė Kyotos pėrfundojnė tė premten. Pothuaj dy javė bisedime deri mė tash, kanė dėshtuar qė tė prodhojnė pėrparim tė dukshėm.

Delegatėt thonė se dėshtimi pėr t’u pajtuar mbi zgjatjen e traktatit tė Kyotos po i pengon edhe pėrpjekjet pėr tė bėrė pėrparim drejt njė traktati tė ri, qė do t’i shtynte vendet tė ndėrpresin emetimin duke filluar nga viti 2020. Ky traktat i ri pritet qė tė arrihet nė vitin 2015.

Dėshtimi pėr tė zgjeruar paktin e Kyotos, qė skadon nė fund tė kėtij viti, do ta lėrė botėn pa ndonjė kornizė obliguese mbi ndaljen e emetimeve tė gazrave serrė.

Shtetet e pasura dhe ato nė zhvillim janė thellė tė ndara se sa sasi duhet tė ndėrpresė shteti pėrkatės, dhe sa duhet tė ofrojnė ndihmė shtetet e pasura pėr ato tė varfra me qėllim tė reduktimit tė gazrave serrė.

Rusia, Japonia dhe Kanadaja kanė njoftuar se do tė tėrhiqen nga Kyoto, duke thėnė se nuk ėshtė mė relevant pėr shkak se shtetet nė zhvillim, si Kina dhe India refuzojnė qė tė pranojnė imponimet mbi kufizimet e gazrave serrė.

SHBA, emetuesi i dytė mė i madh i gazrave serrė pas Kinės, kurrė nuk e ka ratifikuar Kyoton, gjithashtu duke thėnė se pakti ka dėshtuar qė tė adresojė ndotjen nga shtetet si Kina e India.

Pėrpjekja e fundit pėr tė negociuar marrėveshjen pėr zgjatjen e Kyotos, nė vitin 2009 nė Kopenahgė, dėshtoi tė prodhojė ndonjė marrėveshje.
Komentet
Komente (0) | Kthehu
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 07:53   #1384
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Raport te ndryshme alarmuese vijnė her pas here nga ekspertėt e ndryshem botrorė,
e shkenctarėt dhe ekonomia e parashikuesit ,
per rrezikun dhe sfidat qe e presin boten nga rritjet e temperaturave
ne te ardhmen e njerzimit,

Shkrirjet e akujve ne menyre te papare deri me tani jan nji rrezik ku detet do t ė mbulojnė njerzimin.

Flitet se ngrohja globale do tė shkaktojė pasoja nė shtetet e Lindjes
sė Mesme dhe tė Afrikės Veriore.

Studimi ėshtė prezantuar nė kuadėr tė negociatave, nė konferencėn e Kombeve tė Bashkuara nė Katar.

Nė tė thuhet se temperaturat mesatare nė shtetet arabe ka tė ngjarė qė tė rriten pėr tri gradė Celsius nė vitin 2050.

Raporti paralajmėron se rritja e temperaturave do tė ēojė nė kushte meteorologjike mė tė nxehta dhe tė thata,
qė mund ta shkatėrrojnė bujqėsinė dhe turizmin.

Tė martėn, sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-mon i u kėrkoi delegacioneve kombėtare nė Katar qė tė pėrpiqen ta arrijnė njė traktat tė ri pėr tė ndėrprerė emetimin e “gazrave serrė”,
qė lidhen me ndryshimet klimatike.

Ban tha se kushtet ekstreme tė motit tash janė shndėrruar nė “kushte tė reja normale” dhe se ėshtė koha qė qeveritė tė ndėrmarrin veprime pėr t’u pėrgatitur pėr rrezikun.

Ai tha se shkrirja e akullit nė Detin Arktik ka shėnuar rekord, “super-stuhitė” dhe rritja e niveleve tė detit janė indikatorė tė njė krize.
Shenjat e rrezikut janė gjithandej.
Njė e treta e popullatės sė botės jeton nė shtete nėn presionin e nivelit tė lartė tė ujėrave.
Degradimi i tokės prek 1.5 miliardė njerėz.
Akujt po shfaqin njė shkrirje tė paparė, nivelet e detit po rriten.
Abnormalja, tash ėshtė shndėrruar nė normale”, u shpreh Ban.

Shefi i OKB-sė tha se askush nė tokė nuk do tė jetė imun ndaj ndryshimeve klimatike,
tė cilat i pėrshkroi si “sfidė ekzistenciale” pėr racėn njerėzore
dhe planet e saj pėr tė ardhmen.

“Asnjėri nuk ėshtė imun ndaj ndryshimeve klimatike- qoftė ai i pasur apo i varfėr. Ėshtė njė sfidė ekzistenciale pėr tėrė racėn njerėzore, pėr mėnyrėn e jetesės, pėr planet tona pėr tė ardhmen. Ne duhet ta marrim pėrsipėr, ne kolektivisht jemi problemi dhe duhet tė gjejmė zgjidhje”, u shpreh Ban.

Ban tha se super-stuhia Sandy, qė goditi Karaibet dhe bregun lindor njė muaj mė parė dhe shkaktoi vdekje dhe shkatėrrim nė masė tė gjerė, duhet tė jetė thirrje zgjimi se ėshtė koha e fundit pėr veprim.

Njė pakicė e shkencėtarėve vazhdojnė tė bėjnė pyetjen nėse ngrohja globale dhe kushtet meteorologjike tė dekadave tė fundit janė pasojė e aktiviteteve njerėzore, si djegia e karburanteve nga fosilet, qė krijojnė emetim tė karbonit.

Bisedimet nė Doha mbi zgjatjen e Protokollit tė Kyotos pėrfundojnė tė premten. Pothuaj dy javė bisedime deri mė tash, kanė dėshtuar qė tė prodhojnė pėrparim tė dukshėm.

Delegatėt thonė se dėshtimi pėr t’u pajtuar mbi zgjatjen e traktatit tė Kyotos po i pengon edhe pėrpjekjet pėr tė bėrė pėrparim drejt njė traktati tė ri, qė do t’i shtynte vendet tė ndėrpresin emetimin duke filluar nga viti 2020. Ky traktat i ri pritet qė tė arrihet nė vitin 2015.

Dėshtimi pėr tė zgjeruar paktin e Kyotos, qė skadon nė fund tė kėtij viti, do ta lėrė botėn pa ndonjė kornizė obliguese mbi ndaljen e emetimeve tė gazrave serrė.

Shtetet e pasura dhe ato nė zhvillim janė thellė tė ndara se sa sasi duhet tė ndėrpresė shteti pėrkatės,
dhe sa duhet tė ofrojnė ndihmė shtetet e pasura pėr ato tė varfra me qėllim tė reduktimit tė gazrave serrė.

Rusia, Japonia dhe Kanadaja kanė njoftuar se do tė tėrhiqen nga Kyoto,
duke thėnė se nuk ėshtė mė relevant pėr shkak se shtetet nė zhvillim, si Kina dhe India refuzojnė qė tė pranojnė imponimet mbi kufizimet e gazrave serrė.

SHBA, emetuesi i dytė mė i madh i gazrave serrė pas Kinės,
kurrė nuk e ka ratifikuar Kyoton,

gjithashtu duke thėnė se pakti ka dėshtuar qė tė adresojė ndotjen nga shtetet si Kina e India.

Pėrpjekja e fundit pėr tė negociuar marrėveshjen pėr zgjatjen e Kyotos,
nė vitin 2009 nė Kopenahgė,
dėshtoi tė prodhojė ndonjė marrėveshje .
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 08:02   #1385
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Toka nė rrezik
autori xhelal ferizi
toka ne rrezik nga garat
akulli po shkrihet ne arktik
vrapojne te dalin te parat
secili shtet ma armik

toka ne ujfe do te fundoset
njeriu me jeten po luan
dhe u nga njeriu po soset
e vargu im po vuan

po vuan edhe fjala ime
dielli po qanė pėr dhe
bilbilat me cicerime
do te mbeten kah do pa fole

lulet e bukura e bari
gjelbrimet me fusha e male
po qanė i pafajshmi behari
nga dora mizore barbare


po qajne bjeshket me pllaja
hjeshite kah do ne bregore
kodra e male e maja
e birgjet klah do zallinore

autori xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 09:34   #1386
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Japonezet te shqetsuar per shkeljet teritoriale nga ana e kines -Anijet kineze hyjne e dalin kah te duan neper ujrat teritoriale japoneze -poashtu koreja rrezikon me testime te raketave te supersofistikuara qe rrezion japonine dhe bazat perendimore ne japoni siq jan bazat e amerikes .
Amerika do te ket shum punė dhe amerika po vonohet gjithmonė -amerika tragkjikisht u vonua edhe ne rastin e shqiptarve per ti forcuar si faktorė dhe per ti bė aleat politik ushtarak ekonomik me shkembime te ideve mallrave bashkpunimeve .
Deri sa Rusia organizoj paktin teheran pekin moske dhe se fundi po e shikon mundsine edhe me shum vend e te amerikes latine te bej lidhje ushtarake politike -te gjitha keto te drejtuara dhe te organizuara kunder interesave te amerikes dhe perendimit-them s e nuk kan mbete shum aleanca perendimore per veq ndoshta amerika anglia gjermania-
Anglezet nuk qendrojne mire me ekonomi ndersa gjermanet luajn nje rrol politik ekonomik neutral ma teper se sa perendimorė .
Raketat patriot po kekrohen qdo kund si garancion siguri kunde r paktit teheran moske pekin ku tash edhe aleat tjere te rrezikshem si korea veriore e venezuela brazili po grupohen ne anen e pansllavizmit per te shembe ameriken.
Para disa vitesh kam shkruar se amerika duhet te ket tre miard banorė dhe sistem te persosur te punsimit me ane te kujdesit te te gjitha institucioneve te mundshme nes e deshiron q ete munde kinen dhe rusine ne numer dhe ne prodhime e ne ekonomi e ne sferen ushtarake me ushtarė e me potencial -
Amerika si teritor ka vende mjaft per te populluar teritorin dhe duhet te ju jep rendesi te madhe shqiptarve per ti kundervu ata kunde rkesaj aleance te rrezikshme qe po e rezikon boten.
Poashtu turqia errezikuar po kerkon raketat patriot ku do si garancion -ajo po rrezikohet nga rusia poashtu e te tjeret si vend gjeostrategjik .
Rusia tregoj kesaj here muskujt e saj ne ratsin e sirisė prandaj jam shum i lenduar qe amerika nuk po ben per aleat te vet siq po ben rusia per kine per kore ete tjere per ti radhitur e grupuar e forcuar kunder perendimit -ndersa amerika nuk po ben as gje po thuajse per shqiptar -shqiptaret jan nde rme te varfrit komb i botes dhe ne nuk kemi as ide e as lidhje perse jemi keshtu ne keto pozicione epse trajtohemi keshtu -
Protestojme poashtu sepse mire e dijme se qeverite tona jan ne kontrollin e perendimit -protestojme pra kunder nje dobsie te tille e dobsimi te tille te faktorit shqiptar-
Ne shum artikuj kam shkruar e kam theksuar qarte ket se vetem forcimi i faktorit shqiptar ka kuptim.
Amerika do te duhej te gjente shtigjet te ndihmonte ata shqiptar qe jan vertet properendimore ne menyre qe ne ne atdheun tone te dominojme mbi ata shqiptar q ejan ne anen e kundert -
Ne trojet shqiptare ka poashtu njerz shqipfolsa te mjere qe jan radhite ne anen e wehabizmit e te pansllavizmit -prandaj amerika perendimi me interesat e saj te rreshtimit dhe aleances duhet ti zgjedhe mire ata shqiptar qe jan te gatshem te jen te rreshtuar ne anen e aleances perendimore -
Ne poshtu ne trojet tona ne q ejemi properendimorė dhe i kundervihemi rrezikut pansllav pan kinez e regjimit aleat pansllav te iranit e te tjerve ne poashtu jemi kunder wehabizmit dhe te tjerve shqipfolsa ne trojet etnike kunder atyre qe jan kunder aleances me perendimin .
Pra ehst e nevojshme q ete forcohet faktori shqiptar i shendoshe properendimorė perndryshe
zbarkimi ushtarak ne turqi bullgari rumani hungari shqiperi kosve zbarkimi i trupave
koreane kineze ruse iraniane dhe aleat tjere te pansllavizmit esht vetem qeshtje kohe kur amerika me anarkite dhe symbyllesite e saj do te jet shum e vonuar ashtu siq po vonohet qdo her -
Amerika duhet te bej shqiperine etnike toke te bashkuar te pasur dhe te sigurt -
Amerika edhe ps ee ka ule papunsine ne numer ajo duhet q e forcat e saj prodhuese dhe kapitalin ta forcoj deri ne maksimum dhe papunsia te jet zero edhe ne venet aleate -nes e ne na konsideron aleat perndryshe nes e na len keshtu varur pa na dhene kurfar rendesie -
nuk do te jet e larget koha kur shqiperia etnike do te pushtohet nga fuqite tjera dhe amerika ather le ta harron ke tpike strategjike per jete te jeteve .
Nuk me pelqen ngadalsia e amerikes ngathtesia dhe mos veshtrimi preciz dhe i analizuar mire i situatave dhe ndaj popullit shqiptar.
LUKSI I MADH DHE ANARKIA RECESIONET NE AMERIKE jan rreziqe te medha qe amerika te humbe forcen udhheqese ne bote duhet ndryshuar krejtesisht ligjet dhe duhet kontroll absolut mbi gjithqka dhe kombinim absolut te qytetarve si privati shteti institucionet kujdesi maksimal ndaj secilit qytetar dhe punsimet e forta e koncentrimet ne prodhime .
Rreziku q epo vjen e po shtohet dita dites nga kina korea veriore dhe rusia ehst rrezik serioz ky pakt armik i njerzimit -nes e amerika veq po dorzohet para ketij presioni athe r le ta thot publikisht -qe ne shqiptaret te mos shohim endrra me sy hapur .
Ne duhet te bejme pjese dikund dhe te garantojme femijte tane jeten tone ardhmerine lirine demokracine dinjitetin dhe nuk mund te jemi gjithmone neper kembet e botes per tu varfruar e poshtruar skllaveruar dhe ket duhet ta kuptoj qarte shteti qeveria demokracia amerikana -ne nuk kemi a sgje kunder amerikes por jeta ehst jete dhe ajo na intreson ne si komb se kah e nga kush na sigurohet teritori liria dhe interesat jetike .
Duam garanci shekullore e jo te na udheqin injorantet e kukullat ne menyre qe afro 80 per qind e popullates shqiptare kan mbete ne meshiren e stihive te kesaj jetes mizore si e tille shqiperia etnike esht kafshate e lehte edhe per maqedonine e cila kur te don mund te na pushton -ather q -kuptim ka qdo lloj miqsie ose alence ose rreshtimi kush do qofte ai .
NE STATUSE TE TILLA E QORBA TE TILLA TE PRISHURA NUK DUAM TE JETOJME
-POPULLI YNE DESHMOJ SE USHTRIA SHQIPTARE ESHT PREZENTE NE AFGANISTAN NE ANEN E AMERIKES PROVE E QARTE E BASHKLIDHJES JETIKE TE PERGJITHMONSHME -
ATHER KU QENDRON SHKAKU QE AMERIKA DHE PERENDIMI SILLEN ME NE KESHTU
SI MNE SKLLEVER E JO SI ME ALEAT JETIK :
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 10:42   #1387
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

IPHONE IPAD MAC COMPUTER -
M e ne fund industria amerikane ka filluar ta kuptojs e shprendarja e teknologjise po vidhet dhe kopjohet -
Sehfat ekesaj lloj industria dhe poashtu sektor tjere te industrise amerikane
kan filluar riindustrializimin-dhe kthimin e sekktorve ne vendet e origjines -
Shum pjes e te industrise u shperndane nepe r kine indi e vende te ndryshme te botes por kopjimet dhe vjedhjet e modeleve teknikes bazes s e teknikes po vidhen dhe po kopjohen.
Armiqsia dhe forcimi i ketyre shteve siq po vepron kina por edhe te tjeret kan filluar te ndryshojne ameriken qe ata te mendojne mire per qdo lloj seksioni e shperndarje dikund tjeter .
Kinen e zhvilluan po ashtu kontratat perendimore dhe e ndihmoj industrua perendimore-
Edhe trenin elektor magnetik ia beri teknika gjermane dhe shum tjera sektore te insustrise q e kina te gjitha i kopojoj dhe rrezikon perendimin .
Rrugen ekines po e ndjek edhe korea dhe ka rrezik te ndjekun edhe vend e tjera .
Amerikanet kjo i ka menqure dhe i ka pregatite per te menduar mire per qdo veprim e industri os ezbulim -
Demokracia e teper t mos kontrolli dhe mos ruajtja e skerettit beri qe bota ta kopjoj-
Edhe anglia kur folloj te shes maqinat e zbuluara ne gjermani dhe inustrine te cilen e zbuluan ata vet filluan me ra sepse populli puntor gjerman e pervetsoj zhvillimin -
Nuk jemi kunder zhvillimit te gjermanve anglezve amerikanve por edhe ne shqiptaret si pjese kesaj familje kerkojme q ete zhvillohemi me keta miq se bashku duke u mbrojte nga rrziqet sllavo kineze iraniane e te tjerve .
Duke u vetedijsuar me te madhe dhe pas skandalit te fundit ku amerika akuzoj edhe korene per zbulimin e ri ne tekniken me te fundit te Apple te kompjuterit tani amerikanet u mbushen mmende dhe industrine do ta kthejne ne vendin eorigjines per te punsuar amerikan dhe per te ruajtur sekretet nga spiunimi i zbulimeve teknike per te mbajte nen kontroll gjithqka ne menyren me te sigurt dhe me serioze me rregullat me te kontrolluara te mundshme per te mos arrite kopjime armiqt e njerzimit si kina dhe te tjeret te cilet menjiher sa po u forcuan treguan apeteti dhe synime ushtarake pe rpushtime si pushtimine asutralise afrikes e te tjerve -per shkak s enumri i ushtarve kinez e nese i bashkangjiten ruset dhe te tjeret pa dyshim pushton boten .
Ndaj ketij rreziku e per tu forcuar amerika ka vendose qe qdo industir te terheq ne vendin e vet nen masa teper te sigurta te kontrollit per te prodhuar vet dhe per tu forcuar dhe per te punsuar njerz vetem ne teritorin e vet .

Ndasia e madhe dhe hendeqet e perditshme lindje perendim me tendence te nje lufte te trete botrore ia ka hape syte amerikes e cila u leshua ne nje lloj lirie te pa kontroll dhe bota shfrytzoj ket dis avend ete botes te cilet qellimet etyre te forcimit po i drejtojne jo kah jeta dhe standardet e civilizimit e te jetes njerzore te demokracise ne glob por ka rreziqet ushtarake e krimet masive kah barbarite dhunime t diktatet ideologjite fashiste barbare e sundimet -
Keti alarme alarmuan ameriken duke u bindur se ajo rrruge tjeter nuk ka per veq forcimit ne token e saj .
amerika akoma nuk ka ide te forta per shkollime profesionale aftesimin enjerzve ne profesione ku secili njeri duhet te shkollohet por ajo edhe ket do ta bej dhe do te behen institucionet per keto qellime -
Nje rruge te tille duhet ta ndjek edhe kosova e shqiperia -ka ardhe koha q ete hapen syte sepse rreziqet jan te mdha vende dhe shtete te rrezikshme kan hy ne gara shfrenuese per te destabilizuar njerzimin.
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:20   #1388
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

IHK-Außenwirtschaftsausschuss-Sitzung in Istanbul-

Keshtu quhet qendra e informimit indusstrise dhe punes qe esht qender gjermane qe e sht shpernda si domosdoshmeri e bashkpunimit edhe ne turqi .
Ekonomia ejashtme me seksione dhe pika jasht gjermanise gjithnji e m a shum po lidhe bashkpunime ekonomike me turqine -
Ne ket drejtim kan punuar edhe binjakezimet me disa qytete gjermane e turke .


Disa fonde ekonomike po ashtu jan vendose si skesione te zhvillimit si dispozicion ne zhvillim e per bashkpunime dhe dhe ide te perbahskta turko gjermane per veq asaj edhe ne eksport -

Vetem ne stamboll jan mbi 15000 ekspert ingjinjer e projektues ekonomist puntore e teknik gjerman - e te mos llogarisim se sa jan ne krejt turiqine .
Vetem bajerni i republike gjermane permbane mbi 33 perqind te eksportit ne turqi .. Shum delegacione dhe koka gjermane perbejne delegacione pune ne turiq per kontrata bashkpunime te ndryshme e gjithnji e ma shum turqia po behet partner me rendesi ne mardhenjet gjermano turke te zhvillimit-

Perkunder porbleme te uhdtimit te sipermarsve turq diskutimet po behen neper mes konsulatave gjenerale per lehtesimin e vizave te kontakteve te punes

.

Delegacionet e ndryshme te punes si referenztet ekonimik po bejne lehtesime te kontakteve dhe vizave per sipermarrsit turq per te udhtuar ne gjermani-
Nji nder shum firmat intresante ishte vizita ne koq holding firme ne turqi q eperben


mbi 32 miliard euro bilance e fitime si dhe esht ekpsortuesja e mbi 15 perqind te eksporteve te turqise .

Koq Holding ehst nji nder mbi 200 firmat e forta te botes dhe firme emadhe e suksesshme
dhe ka aktivitete ne 27 vende te botes

Shum perfaqsues te firmave me prejardhje shqiptare por si turq te shkruar e nga ata ka edhe perfaqsues ne firmat gjermane -informuan delegacionet gjermane te bahskpunimeve ekonomike industriale -per dinamikene zhvillimit dhe te rritjes ekonomike ne turqi -
Turqia po planifikon trena elektrik dhe tramvaja emetro elektrike edhe neper fhsatra me lidhje te forta urbane dhe zhvillim modern fantastik te vendit pothiuajse ma atraktiv me klimen nje nde rme te bukuren te botes -
Turqia po perpiqet


Auch wenn die wirtschaftliche Dynamik der Türkei etwas an Fahrt verliert – die Prognosen sagen ein Wachstum von 3-4 Prozent voraus – verfügt das Land über enormes Potenzial. Für Deutschland gewinnt die Türkei als Wirtschaftspartner eine immer größere Bedeutung. Mit einem Handelsvolumen von 32 Mrd. Euro steht die Türkei derzeit auf Platz 17 der wichtigsten deutschen Handelspartner. Rund 5.000 deutsche Unternehmen sind heute am Borsporus mit Produktionsstätten oder Niederlassungen vor Ort präsent. Ausgesprochen positiv entwickeln sich die bayerisch-türkischen Beziehungen. Im vergangenen Jahr erreichten Bayerns Exporte in der Türkei ein Absatzplus von 33 Prozent – ein absoluter Rekord.
Briefing durch die Deutsch-Türkischen Auslandshandelskammer

In seinen Ausführungen erläuterte Prof. Dr. Metin Sağmanlı, Präsident der Deutsch-Türkischen Auslandshandelskammer, die Bedeutung der Außenwirtschaft für die Türkei.

Ausschussreise nach Istanbul AHK-ti1

Wolfgang Bastert, Vorsitzender des Außenwirtschaftsausschusses der IHK, begrüßt Prof. Dr. Metin Sağmanlı, Präsident der AHK Türkei.

Trotz des schwieriger werdenden globalen Umfelds verzeichnete die Türkei im vergangenen Jahr einen neuen Exportrekord. Die Ausfuhren kletterten um fast ein Fünftel auf 135 Mrd. US-Dollar. Gegenüber dem Jahr 2000 haben sich die türkischen Ausfuhren somit nahezu verfünffacht.

Dabei hat sich die Güterstruktur gewandelt. Kfz und Kfz-Teile stellten in 2011 mit einem Anteil von fast 16 Prozent die größte Exportgruppe vor traditionellen türkischen Exportgütern wie Textilien und Bekleidung. Das Land erschließt zudem neue Absatzmärkte. So war der Irak im Jahr 2011 der zweitwichtigste Absatzmarkt nach Deutschland, und Exporte in den Nahen Osten, nach China und die Turk-Republiken in Zentralasien haben sich vervielfacht. Weitere Informationen finden Sie hier.
Ortstermin Istanbul Chamber of Industry

In der Istanbul Chamber of Industry wurde die Delegation informiert über aktuelle Infrastrukturmaßnahmen.

Ausschussreise nach Istanbul Industriekammer-ti1

Im Bereich des Schienenverkehrs sollen neue Hochgeschwindigkeitstrassen gebaut und Sanierungsarbeiten an bestehenden Strecken vorgenommen werden. Die östlichen Landesteile und die Schwarzmeerküste sollen besser angebunden werden. 3 Mrd. Euro sind für den Ausbau des Schienennetzes veranschlagt. Zudem stehen der Neu- und Ausbau von Flughäfen auf der Agenda. Interessant für Investoren sind die neuen Industrie- und Freihandelszonen, die umfangreiche Incentives bieten. Hier finden Sie weitere Informationen zur Industriekammer, zu Istanbul und zur Türkei in englischer Sprache.
Firmenbesuch Koē-Gruppe

In seiner Präsentation erläuterte Murat Şahin, CEO von Grundig, die Bedeutung der Koē-Gruppe. Das Unternehmen ist tätig im Bereich der Energie, der Automobilzulieferindustrie, der langlebigen Konsumgüter sowie im Finanzsektor.

Ausschussreise nach Istanbul Koc-Gruppe-ti1

Gastgeber Murat Şahin, CEO von Grundig, und Wolfang Bastert, Vorsitzender des Außenwirtschaftsausschusses der IHK.

Die Holding gehört heute zu den 200 größten Unternehmen der Welt und trägt zum BIP der Türkei mit über 7 Prozent bei. Auch zeichnet die Koē-Gruppe für 10 Prozent des türkischen Gesamtexports verantwortlich. Über 70.000 Mitarbeiter beschäftigt das Unternehmen in über 100 Firmen in 27 Ländern. 12-15 Prozent investiert Koē in Forschung und Entwicklung. Zu den ausländischen Unternehmen zählt Grundig in Nürnberg. Über 140 Mitarbeiter arbeiten in der Frankenmetropole im Vertrieb, Marketing, Kundendienst, Produkt- und Qualitätsmanagement, Industrial Design sowie in der Kommunikation. Von Januar bis Juni 2012 ist der Gesamtumsatz des Unternehmens gegenüber dem Vorjahreszeitraum um 115 Prozent gestiegen. Weitere Informationen folgen in Kürze.
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:23   #1389
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E shperndava ket shkrim edhe per ata shqiptar qe jetojne ne gjermani e me veshtirsi e kuptojne shqipen sepse jan lind ene gjermani e dis ajan ardhe si femij ne gjermani -si dhe per ata shqiptar q e jetojne ketu ne gjermani dhe jan te intresuar per ket teme intresante-
Me nje fjale deshta te perfshij ne ket shkrim se sa intresant esht dhe sa shum bashkpunojne gjermanet me boten nder sa me ne shqiptaret aspak hiq
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:24   #1390
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ka shum te ri e te reja shqiptar e shqiptare ne gjermani qe nuk bejne kurfar intresimesh per bahskpunime me gjerman ndersa turiqt e gjermanet e shfrytzojne po thuajse secilin kontakt
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:27   #1391
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mendoj s evetedija e shqiptarve duhet te rritet me shpejtesi e te kuptojne se ku jan e s a larg jan nga mendjehollsite eveprimeve dhe te kohes e sa te ngushte jan ne koncepte e s alarg jan ne zhvillim te mendimeve per id e ebahskpunime me popuj e per segmentet me interes te jetes dhe zhvillimit.-
Ministria jone qeveria jone dhe kuadrat tona e njerzit tone as q ekan ide te tilla por vuajn me klane e me bajrazktarizma me mbrapambeturi me grindje me primitivizma krahinore me primitivzma klanore duke shkele mbi njeriun e potencialin e njeriut te vet pa kurfar kulture e meshire pa mendue s epo demtoon interesin nacional e te individit e bashkkombasit
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:30   #1392
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kma kontaktue me shum te huaj dhe me vjen keq dhe po me duhet te them hapur se larg jemi nga te menduarit konstruktiv e botrorė te nivele ve te ideve e bashkpunimeve --po na karakterizon gjelozia e mos besimi shpirtnushtesia ligshtimi e klanet dhe smira nderskamcat e hipokrizia -qeveria jone perbehet prej neglizhentve e injorruesve edhe neper komuna -
injoruesit po bejne kerdi e nuk kordinojne aspak e asgje -
te gjitha keto perfitime me popuj te europes kemi pase shansa ti bejme ne qe jemi ne truallin gjeografik europian por jo ti shfrytzojne tetjeret para nesh popujt e gjeografise se larget botzrore e aziatike
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:32   #1393
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

jam shum i indinjuar ne qeveri dhe ne kuadrat tona ne qdo lloj udheqsi apo zyrtari q e flet shqip dhe me te atyre kuadrave tjera ete tjerve -sepse paaftesia na mori ne qafe ku do-
Sot popujt kan ece e po ecin larg perpara ndersa populli yne merret me grupe me shantazhe me dinakeri me parti politike te deshtuara me vendnumrime me inate krahinash e primitivizmash jashtkulturore jashtkohore te kohes bashkkohore kur popujt kah do me shum hapa e rruge te ndryshem po bejne progrese ndersa qeveria jone intelektualet nuk lene q ete bashkohen kreatoret e ideatoret e iniciatiaveve
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:36   #1394
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

perqeshjet perlyerjet diskreditimet pefoljet degjenerimet dhe veprimet pa lidhje stagnimet varfrite injorancat e sjelljet demagogjike vendumrimet javashlleqet sabotimet ndersa mohimi i atyre shqiptarve qe kan vizion e ide behet me qellim me pik e te qellimit me plot vetedije -jo vetem nga qeverite tona kuvendi e partite politike -por ka individualizem te tmershem bajraktarist egoist dhe mos sabotime te bashkrednitjeve kolektive per zhvillimin e mases se gjere dhe te takentve me prijre.
Nuk shperndahet energji pozitive e as mundsi zhvillimesh te atyre njerzve qe kan koka dhe prirje ide per inkuadrime gjeniale ne ide ene zhvillime -kjo behet me nji diktat armiqsor -
zhvillohen skandale e grupe klanesh per te terheqe vemendje nga krizat e moszhvillimi i vendint -thejshte qeverioa jone dhe kuadrat te te gjitha institucioneve jan sabotuues -
Me ket tmerr te sbaotimeve ne shkojme drejt nje shkatrrimi nacional
lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 11:38   #1395
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ky mentalitet i klalbur nuk ngjane me asnji mentalitet te botes -esht mentalitet antikulturor dhe deri dje ua kemi lene fajin te menduarit aziatik-por temenduarit aziatik ja ku ehst shiheni turqine korene kinen dhe shum vende tjera te organizuara ete disciplinuara e krahasojeni me smirzijte tane hipokrit -qe ndalojne zhvillimin dhe bejne sabotime smirzi e klanore jan bashkuar dhe po bejne nje zhagitje te papare ne zhvillimine vendit


lirik ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (1 Anėtarėt dhe 1 Guests)
lirik
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.