Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-08-08, 14:45   #1
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Muaji I Ramazanit

Muaji i Ramazanit dėshmi e besimit tė sinqertė


Jemi nė prag tė muajit tė Ramazanit, para muajit qė gjithmonė ofron ngrohtėsi dhe kėnaqėsi, muajit specifik qė ka rregullimin, orarin dhe atmosferėn e vet.

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nė fillim tė muajit tė Ramazanit iu drejtua besimtarėve:

"O njerėz! Ju ka ardhur muaji i All-llahut tė Madhėrishėm, muaj i begative, mėshirės dhe faljes; muaji mė i lartė tek All-llahu. Ditėt e kėtij muaji janė mė tė vlefshmet e ditėve; netėt e kėtij muaji janė mė tė mirat e netėve; orėt e kėtij muaji janė mė tė bekuarat e orėve. Ėshtė muaji nė tė cilin jeni tė ftuar tek All-llahu si miqtė mė tė respektuar tė Tij. Ėshtė muaji nė tė cilin shikimi ėshtė lartėsim i All-llahut dhe gjumi ėshtė adhurim, ėshtė muaji kur pranohet lutja dhe shumėfishohet shpėrblimi pėr veprat. Kėrkoni pra, me zemėr tė pastėr dhe qėllim tė sinqertė bekimet e All-llahut pėr mbajtjen e agjėrimit gjatė kėtij muaji dhe lexoni Kur'an pėr hir tė Tij. Atij njeriu qė i mohohet falja e mėkateve nė kėtė muaj, ėshtė njeriu mė i pafat. Uria dhe etja e kėtij muaji le t'ju sjellė ndėrmend urinė dhe etjen e Ditės sė Kijametit. Jepni lėmoshė pėr tė varfrit dhe tė vobektėt, nderoni tė moshuarit dhe silluni me ėmbėlsi ndaj fėmijėve, forconi lidhjet farefisnore, ruajeni gjuhėn, uleni shikimin dhe ruajeni dėgjimin nga ajo qė ėshtė e ndaluar, tregojuni tė mėshirshėm me jetimėt, qė tė tjerėt tė tregohen tė mėshirshėm me ju, kthehuni tek All-llahu tė penduar sinqerisht dhe ngrijini duart nė lutjet tuaja dhe nė namaz pėr tė kėrkuar begatitė dhe mėshirėn e Tij. Ramazani ėshtė epiqendėr pėr pėrforcimin e fuqive shpirtėrore, psikike e morale nė jetėn e popullit apo tė individit... Ky na rikujton tė vėrtetėn e qiejve dhe tė tokės, na armatosė me fuqi ngadhėnjyese dhe na nxitė ta duam lirinė, prej sė cilės varet nderi i njerėzimit. Pra, Ramazani na dhuron tė vėrtetėn, fuqinė dhe lirinė gjatė ditėve tė urisė dhe etjes. O njerėz! Shpirtrat tuaj janė peng i veprave tuaja. Shpengojini ata duke kėrkuar falje. Supet ju rėndojnė nga mėkatet. Ēlirojini duke u pėrgjunjur me ballin nė tokė. All-llahu ka premtuar qė nuk do tė dėnojė dhe as frikėsojė ata qė janė lutur dhe pėrgjunjur pėrpara Tij. O njerėz! Nėse nderoni njė agjėrues duke e ushqyer me njė vakt, All-llahu do t'ju japė shpėrblim sikur keni ēliruar njė skllav dhe do t'ju falė mėkatet". Kur e dėgjoi kėtė, njė prej shokėve tė Pejgamberit u ngrit e tha: "O i Dėrguar i All-llahut, jo tė gjithė prej nesh kanė mundėsi tė ushqejnė njė agjėrues siē thua ti". Kėsaj Pejgamberi iu pėrgjigj: "Ruajeni veten nga e keqja e zjarrit qoftė edhe me njė copė hurmė apo me njė gllėnkė ujė."

"O populli im! Nėse njė prej jush ndreq karakterin e tij gjatė kėtij muaji, All-llahu do ta ndihmojė qė ai tė kalojė urėn e Siratit (urė mes zjarrit dhe kopshtit) me hapa tė sigurt, nė njė kohė kur tė tjerėve do t'u dridhen kėmbėt. All-llahu do ta zbutė gjykimin ndaj njerėzve qė tregojnė butėsi gjatė kėtij muaji kundrejt atyre qė kanė nėn vartėsi. All-llahu do ta largojė zemėrimin kur tė takohet me njė prej robėrve tė Tij nė Ditėn e Gjykimit, i cili ėshtė larguar nga mėkatet gjatė kėtij muaji. All-llahu do ta ndėrpresė mėshirėn e Tij pėr ata njerėz qė i prishin lidhjet e gjakut gjatė kėtij muaji. All-llahu do t'i mbajė larg zjarrit ata njerėz qė me dėshirėn e tyre falen mė shumė se ē'ju ėshtė bėrė obligim, kurse shpėrblimi pėr faljet e obliguara kėtė muaj ėshtė 70 herė mė i madh se nė muajt e tjerė. Shtimi i faljeve nė kėtė muaj do tė rėndojė shumė nė peshoren e Ditės sė Gjykimit. Shpėrblimi i atij njeriu qė lexon vetėm njė varg tė Kur'anit kėtė muaj, ėshtė i njėjtė me shpėrblimin qė ka sikur tė ketė lexuar tė tėrė Kur'anin nė ndonjė muaj tjetėr.

O njerėz! Gjatė kėtij muaji hapen dyert e Xhennetit. Lutuni All-llahut qė tė mos i mbyllė ato dyer pėrpara jush. Gjatė kėtij muaji mbyllen dyert e zjarrit, ndaj lutuni All-llahut qė tė mos i hapė ato dyer pėrpara jush. Shejtanėt janė tė lidhur, ndaj lutuni All-llahut qė tė mos kenė ndikim mbi ju." Pasi dėgjoi tė gjithė kėtė, Ali ibn Ebi Talib u ngrit nė kėmbė dhe pyeti: "Cila ėshtė vepra mė e shpėrblyer gjatė kėtij muaji?" Pejgamberi [sal-lall-lahu alejhi ve sel-lem] u pėrgjigj: "Vepra mė me vlerė dhe me shpėrblimin mė tė madh gjatė kėtij muaji ėshtė tė qenit i kujdesshėm ndaj gjėrave qė All-llahu i ka ndaluar".

Muaji i Ramazanit ėshtė moment i fillimit tė shpalljes sė Kur'anit, prandaj edhe quhet muaji i Kur'anit, i shpalljes, i pejgamberisė. Prej atij momenti fillon edhe formimi i njė grupi islam, e mė vonė edhe themelimi i Botės islame. Shikoni muslimanėt e hershėm, ata tė cilėt nė betejėn e Bedrit, e cila u zhvillua nė ditėn e shtatėmbėdhjetė tė Ramazanit, tė cilėt edhe pse ishin pakicė, korrėn fitore bindėse kundėr pabesimtarėve, fitore tė cilėn e pėrmendi edhe All-llahu nė Kur'anin Famėlartė... A mendoni se do tė korrnin sukses sikur tė mos i kishte pėrforcuar agjėrimi nė shpirtrat e tyre fuqinė, tė vėrtetėn dhe lirinė e plotė shpirtėrore? Ata sulmonin me fuqinė e Zotit, qėllonin me fuqinė e Zotit, sulmi i tyre kishte pėr qėllim tė vėrtetėn. Pastaj shikoni fitoret e muslimanėve nė betejat e Jermukut, Kadisijes, Xhelules, Hit-tinit etj...! A do tė mund tė ndodhnin ato nė atė mėnyrė mahnitėse, qė i habitnin edhe hulumtuesit mė tė mėdhenj, sikur tė mos ishin fituar me karakteristikat e agjėruesve, si ndershmėria, krenaria, sakrifikimi, durimi ndaj vėshtirėsive, nėnshtrimi para Zotit dhe zhvlerėsimi i fuqive destruktive? E gjithė kjo ndodhi me fuqinė e Zotit tė Madhėrishėm, sepse Ai ėshtė ngadhėnjyesi mė i madh!

Tė tillėve u hapen dyert e Xhennetit nė Ramazan, u mbyllen dyert e Xhehennemit, pranojnė prej engjėjve (melaikeve) nė Natėn e Kadrit uratė dhe paqe, u falen mėkatet e tė kėqijat, u mbushen zemrat me dritėn e Zotit dhe e pėrtėrijnė famėn me fuqinė e besimit (imanit)...

Me tė tillėt fitohen luftėrat, gėzohen shoqėritė...

Nevoja jonė pėr njerėz tė tillė ėshtė shumė e madhe, sepse sot ballafaqohemi me nėnshtrim, me gjėra destruktive, korrupsion dhe devijim...

Muhammedi [sal-lall-lahu alejhi ves-sel-lem] ligjėroi nė ditėn e fundit tė Muajit Sha'ban kėshtu: "O ju njerėz, ėshtė afruar muaji famėlartė dhe i begatshėm, nė tė cilin ėshtė nata qė vlerėsohet mė tepėr se njė mijė muaj, nė tė cilin obligohen agjėrimi dhe lutja (namazi) vullnetare natėn (nafile); kush vepron pak, fiton shumė dhe ai qė kryen njė farz nė tė, sikur ka kryer shtatėdhjetė farze nė njė kohė tjetėr; ky ėshtė muaji i durimit, kurse durimi shpėrblehet me Xhennet; ky ėshtė muaji i barazisė dhe i shtimit tė furnizimit (rizkut) tė besimtarit; ai qė ushqen ndonjė agjėrues, i falen mėkatet, shpėton nga zjarri dhe nuk i pakėsohet shpėrblimi fare". Njerėzit i thanė: "O i Dėrguar i Zotit, nuk mundet ēdokush prej nesh tė ushqejė ndonjė agjėrues", kurse ai u pėrgjigj: "Zoti e shpėrblen kėshtu atė qė ushqen ndonjė agjėrues me hurmė, ujė ose qumėsht".

Fillimi i kėtij muaji ėshtė mėshirė, mesi falje (ndjesė) kurse fundi shpėtim nga zjarri. Ata qė japin nga pasuria e vet, Zoti i mėshiron dhe i shpėton nga zjarri.

__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-08-08, 14:55   #2
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Ramazani, muaji i lirisė

"Nė liri plotėsohet adhurimi, kurse me realizimin e adhurimit plotėsohet liria".
Ahmed ibn Hadravejhi thotė: "Liria nuk ėshtė ashtu siē e kuptojnė shumica e njerėzve, gjegjėsisht nuk pėrkufizohet me pėrfitimin e popujve tė drejtat e tyre nė udhėheqje e pavarėsi, sepse kjo ėshtė liri politike, e pas saj vijon liria e idologjisė, e popullit, kulturės dhe doktrinave humane fisnike".

O besimtarė e besimtare!

Ramazani na mėson lirinė e plotė, me urinė e tij, etjen, kufizimin dhe ndalimin...

A nuk e dėshironi lirinė e tillė, qė buron nga uria dhe ndalesa?

Ejani pra tė fluturojmė nė horizontet e lirisė! Ejani tė largohemi nga bota e robėrve! Ejani tė shohim se si jetojnė robėrit nė botėn e adhurimit!

A mendoni se politikanėt e mėdhenj, tė cilėt i dirigjojnė ēėshtjet e botės, janė tė lirė? A nuk e shihni se ata janė bėrė robėr tė ambicieve tė tyre politike! E si tė bėhet bota e lumtur kur robėrit e udhėheqin?

A mendoni se ata tė cilėt e udhėheqin popullin pa dėshirėn e tij janė tė lirė? A nuk i shihni se ata janė robėr tė epsheve dhe lakmisė? Si mund tė jetė populli i lumtur kur robėrit e udhėheqin?

A mendoni se tė gjithė popujt qė anojnė nga epshet e lira janė tė lirė nga ēdo adhurim? A nuk e shihni se ata janė viktimė e pavetėdijes dhe shprehisė vrasėse? Si mund tė zgjohet njė popull qė nuk ėshtė ēliruar nga prangat e robėrisė?Ramazani si dėshmi e besimit tė sinqertė

Duke iu pėrgjigjur urdhrit tė Zotit, besimtari heq dorė nga dėshirat e veta trupore, heq dorė edhe nga gjėrat tė cilat jashtė muajit tė Ramazanit All-llahu ia ka bėrė tė lejueshme. Thėnė edhe mė qartė: ēėshtjet e veta ia ka besuar All-llahut, e kjo ėshtė njė sprovė nėpėrmjet sė cilės manifestohet sinqeriteti qė i fle nė thellėsinė e shpirtit tė tij ndaj besimit, kurse dihet se vetėm nėpėrmjet detyrave - obligimeve zbulohen fshehtėsitė qė flenė nė brendinė e njeriut.

Agjėrimi ėshtė njė adhurim i jashtėzakonshėm, ngase ėshtė veprim i fshehtė, ėshtė njė ēėshtje qė i ėshtė besuar njeriut, askush tjetėr nuk di nėse ėshtė duke agjėruar apo jo. Nė anėn tjetėr, agjėrimi ėshtė njė adhurim qė nuk ka kurrfarė pėrkrahjeje nga jashtė: agjėruesit nuk i brohorit askush. Pėrderisa pėr haxhiun njerėzit thonė "ky ėshtė haxhi", atij qė jep sadaka i thonė bujar, atij qė falet i thonė namazxhi etj., edhe pse kėto thėnie nuk duhet tė peshojnė tek vepruesit, prapėseprapė ata kanė njėfarė pėrkrahjeje, kanė njėfarė shtytje ndaj atij personi, ndėrsa tek agjėruesi mbretėron vetėm bindja e tij se Zoti ėshtė duke e pėrcjellė dhe vetėm ajo bindje e mban tė fortė e tė qėndrueshėm nė vendosjen e tij pėr tė agjėruar. Ndoshta pėr kėtė arsye agjėrimi ėshtė vlerėsuar aq lart, siē thuhet nė njė hadith kudsij: "Ēdo vepėr e njeriut ka shpėrblim, vepra e mirė shpėrblehet me dhjetėfish e deri nė shtatėqind fish, me pėrjashtim tė agjėrimit, sepse ai bėhet vetėm pėr hirin Tim, pra Unė vetė do ta shpėrblej". E dihet se shpėrblimi nga vetė Zoti ėshtė mė i madh se shumėfishet e pėrmendura.

Kurrė nuk ėshtė vonė pėr t'u kthyer nė rrugėn e drejtė, pėr tė pėrqafuar mėsimet islame, pėr t'iu pėrulur madhėrisė sė Mėshiruesit, nė duart e tė Cilit ėshtė ēdo gjė, e nė duart e tė Cilit do ta dorėzojmė edhe shpirtin.

All-llahu na dhuroftė vėrtetėsi tė agjėrimit, na bėftė nga tė dhėnurit pas namazit, posedues tė veēorive tė tė devotshmėve; na ringjalltė me tė shpėtuarit dhe na mundėsoftė tė arrijmė gradat e njerėzve tė afėrt me Zotin.
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-08, 16:12   #3
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit, myslimanėt nė moshė tė rritur, fillojnė agjėrimin. Ata e shikojnė agjėrimin si njė mėnyrė pėr tė pastruar shpirtin nga mėkatet, egoizmi, pakėnaqėsia, padurimi dhe hipokrizia. Ata besojnė se agjėrimi bėn qė njerėzit tė jenė mirėnjohės pėr ato qė kanė dhe tė ndjejnė vuajtjet e tė tjerėve.

Origjina e myslimanizmit njihet qė nė vitin 640 tė kohės sonė. Sipas traditės, Muhamet bin-Abdallah, njė anėtar i elitės sė fisit Kurash nga Meka, mori njė urdhėr hyjnor nė “Natėn e Fuqisė” nė muajin e Ramazanit.

Agjėrimi i pėrditshėm, dhėnia e lėmoshės, haxhillėku nė Mekė, njohja e njė zoti tė vetėm dhe misioni i Muhametit, si i dėrguari i zgjedhur nga Zoti, pėrbėjnė 5 pikat kyēe tė Islamit.

Myslimanėt besojnė nė Kurani thekson arėsyen, kėrkimin e pafund tė sė vėrtetės, vėzhgimin e kujdesshėm, e meditimin. Nė procesin e kėrkimit tė besimit, myslimanėt gjetėn shenjat dhe qartėsinė qė tė drejton tek Zoti, si njė e vėrtetė e pėrjetshme dhe burim i ekzistencės.
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-08, 20:21   #4
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Xhihadi i Madhe


Sot jemi mėsuar qe te ndegjojme nėpėr Mediat mbi qasjen e tyre ndaj Islamit pikėrisht ne Piken e Xhihadit, por ēka do tė thotė njemend fjala "Xhihad".
Fjala Xhihad po tė perkthehej nga Gjuha Arabe do tė thotė: „Perpjekje“,“Sakrifice“,“dhenje mundi pėr te ndryshuar dhe mbajtur ne kontrolle diēka“.

Po e filloje kėtė shkrime mbi Muajin e Ramazanit me thenjen e ministrit britanik tė shtetit pėr Zyrėn e Jashtme dhe tė Komonuelthit nė vitin 1999, z. Derek Fatchett : "Ajo ēka ata (shumė njerėz nė Pėrėndim shėn. im) kanė nevojė tė njohin ėshtė se ekziston njė xhihad I madh- jo njė luftė e shenjtė kundėr tė pabesėve, por njė pėrpjekje pėrbrenda njeriut pėr tė qenė I ndershėm dhe I drejtė. Dhe Ramazani ėshtė koha kur Kurani I Shenjtė I thėrret besimtarėt tė meditojnė mbi kėtė pėrpjekje." ( dėrguar pėr "Jordan Times", 18 Janar 1999).

Pikėrisht tani te nderuar vėllezėr dhe motra nė Islam ėshtė koha kur Besimtari bėn Xhihad pėr te permiresuar veten si pika kryesore e referimit,mandej familjen ,rrethin dhe shoqerin ne te cilėn jeton.

Nėse njė Shpirte nuk aktivizohet dhe nenshtrohet deshirave dhe vullnetit te psiqikes se njeriut por qėndron i paaktivizuar ne te mirė , atėherė ai vetvetiu vendos te veproj diēka qe shpeshehere ėshtė fatale pėr rrugėn e tij drejtė devotshmeris.

Xhihadi qe njeriu bėn me Shpirtin e tij duke e vėnė atė nėn kontrollin e duhur ndaj kerkesave te drejta te All-llahut subhanhu we teAla dhe keshillave te arta te Pejgamberit alejhiselam ėshtė perpjekja me e lartė dhe subtile e njeriut, ėshtė pika me e lartė e Imanit(Besimit) ne Zemren e c’do Besimtari te sinqertė.

Pikėrisht ėshtė ky Muaj i Begate pėr Besimtarin/en kur deshi Krijuesi i Gjithesis te leshoje nga Meshira e tij Udhezimet e Tij te begata , qe do ndihmonin njeriun ne rrugėn e tij te permiresimit dhe udhezimit te Shpirtit ne kriteret e moralit te lartė.
All-llahu subhanhu we teAla thotė ne Kur’anin Famelarte nė lidhje me kėtė Muaj te Begate: "Muaji i Ramazanit nė tė cilin u zbrit Kurani: udhėzim pėr njerėzimin, provė e qartė pėr udhėheqje dhe kriteri (dallues i tė vėrtetės nga e kota). Kėshtu qė, kushdo prej jush qė dallon (hėnėn e re tė natės sė parė) tė muajit (Ramazan), t’a agjėrojė kėtė muaj..." [El Bekare: 185]


Pikėrisht te dashure Musliman ėshtė ky Muaj ne te cilin njeriu ka mundėsi qe pėrpjekjet e tij pėr njė dirigjime shpirtėrore te marrin kahjen e duhur , ėshtė momenti kur Besimtari ka pėrballė vetėm egon e tij dhe jo me cytjet e Shejtanit, moment kur ai duhet te tregoj forcen dhe intelektin e tij mbi egon apo nefsin vetijak.Ky ėshtė muaji kur thotė Pejgamberi alejhiselam(Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):
"Kur hyn nata e parė e muajit Ramazan, lidhen shejtanėt dhe xhinėt rebelė, mbyllen dyert e Zjarrit dhe nuk qėndron hapur asnjė prej tyre, dhe hapen dyert e Xhennetit e nuk qėndron mbyllur asnjė prej tyre. Njė thirrės thėrret: "O kėrkues i tė mirės, afrohu (kryerjes sė tė mirave)! O kėrkues i sė keqes, ndalu (nga kryerja tė kėqijave)! Allahu (nė kėtė muaj) liron nga Zjarri prej robėrve tė Tij, dhe kjo pėr ēdo natė.” Transmeton Tirmidhiu (682), Ibėn Maxhe (1642), Ibėn Huzejme (3/188)(hadithi ėshtė I mirė ,hasen).

Bėhu atėherė prej atyre qe I pėrgjigjen thirrjes se veprimit te veprave te mira, pasi je vet prej atyre kerkuesve te se mirės, dhe ndalu dhe medito se veprimi I veprave te ulta ule dinjitetin dhe personalitetin tėnd duke filluar ne raporte me Krijuesin ,vetveten ,familjen dhe rrethin shoqėrore.

Pėr te folur pėr Miresite e keti Muaji ėshtė e paket ne raport me dijen tonė por koncentrimi jonė do jetė ne pikėn sociale dhe te mirat qe ofrohen kėtu.

Ėshtė koha i nderuar vėlla qe nga miresit qe Zoti ti ka dhėnė ty ne sofren tėnde te paqet ti ndashe me te vaferin, jetimin , invalidin e luftės, te pastrehin, farefisin, te vejat,nxensit dhe studentet qe iu duhet ndihma jote ne rrugėn e tyre.

Jemi deshmitare te dukurive me negative qe kanė ndodhė ndojhere ne popullin tonė, duke filluar nga narkomania, prostitucioni, varferia,vetvrasja etj.
Tė gjitha kėto kanė njė pikė qe po tė ishte e shėndoshė do ishim mburrur siē mburreshim dikur me rinin tonė, ajo ėshtė mungesa financiare e pjeses dėrrmuese te popullsis,papunesia.
Kėsaj i shtohet edhe me shumė mangesia e dijės Islame, ngase po qe se do ishte ky popull i ditur mbi dispozitat e Fese nuk do e kishte shtyre atė te degjenerohet tejmase edhe mungesa e kushteve ekonomike.
Shumė familjare sot vrasin veten nga mundesa e shpenzimeve te mjaftushme pėr njė kafshate buke pėr fėmijėt e tyre, dhe mendojnė se me vetvrasje gjejne prehje dhe qetėsi duke u larguar nga brengat e dunjas qe i janė kanosur, por kjo nuk ėshtė zgjidhje aq me tepėr kur kėtė dukuri te ulet nuk e lejon as Krijuesi dhe as i Derguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i Tij,mandej kemi shumė vajza qe pa menduar fare dalin dhe shesin trupin e tyre duke felliqur ne njėrėn anė shoqerin dhe ne anėn tjetėr duke ulur vleften e tyre morale, e gjithė kėtė e bėjmė duke menduar pėr njė jetė me te mirė, por pa sukses edhe ato, mandej fati i shumė familjeve te invalideve dhe dėshmorėve te luftės sone Clirimtare,jetimeve dhe te moshuarve qe janė lėnė ne meshiren e kohės dhe pėr ta nuk kujdeset askush nga Institucionet e vendeve ne te cilėn jetojne.

Kjo vėlla dhe motėr e dashur ėshtė njė fushbeteje qe kėrkohet tė tregohesh njė muxhahid( luftetare, perpjekes) me nefsin tėnde sė pari qe te mirat nga pasuria jote ti ndashe me ata qe mendon se e meritojnė ndihmėn tėnde per te permiresuar gjendjen e shoqeris ne te cilen jetojme.

Ėshtė moment meditimi edhe mbi kohėn e kaluar, mendo pak kohėn e Omer AbdulAzizit radiAllahu anhu qe kishte nėn pushtetin e tij shumė vise te botės dhe popullesia e tij perbehej jo vetėm nga myslimanet por edhe nga te krishteret dhe jehudet, dhe kur morri rrugėn te ike ne Afrike ti ndihmoje njerėzitė, aq shumė ishte larguar varferia ne shtetin e tij sa qe kur ai i thonte popullit :Urdheroni merreni nga te mirat e shetit qe i ka pėr ju.
Populli pėrgjigjej duke i thėnė : O Prijesi ynė neve kemi mjafte dhe nuk na duhet me asgjė.

Dhe shiqo sot gjendjen e rend te kėtyre popujve ne Afrike qe qindra e mijra vdesin nga uria dhe sėmundjet e ndryshme , kjo vėlla i nderuar tregon se largimi nga dispozitat e Krijuesit bėn qe varferia shpirtėrore dhe materiale te kaploje popullin , diē e tillė e ka kapluar edhe vendin tonė.

Ilaci i kėsaj vėllezėr ėshtė kthimi te All-llahu subhanhu we teAla dhe keshillat e Pejgamberit alejhiselam.

Thotė Profeti alejhiselam: "Kush ka kafshe tepert le tė ja jep vellaut te vete , kush ka tepėr ushqim le tė ja jep vellait te vete."
Dėrguari i Allahut kur flet pėr sadakanė thotė: “Sadakaja ėshtė argument i besimit tė fshehur nė zemėr” .
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-08, 20:22   #5
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Allahu i Madhėrishėm dėshiron qė robi i Tij tė jetė dhurues dhe dorėlirė. Prandaj, Ai shpėrblimin tė cilin e ndanė Allahu do t’ia shumėfishojė. Allahu thotė nė Kuran: “Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e Allahut ėshtė si njė kokrre qė i mbinė shtatė kallinj, nė secilin kalli njėqind kokrra. Allahu ia shumėfishon (shpėrblimin) atij qė dėshiron, Allahu ėshtė Bujar i Madh, i di qėllimet”. (El-Bekare:261).
Pastaj mos ke frikė se me miresin e dhenjes ne pėrmirėsimin e gjendjes se njė te vaferi nuk te pakesohet aspak pasuria kėtė na thotė edhe i Dėrguari i Allahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Sadakaja nuk pakėson pasurinė” (Transmeton Muslimi, Tirmidhiu, Ahmedi).
Andaj jep nga pasuria jote ne c’do kohe e sidomos ne kėtė muaj pėr pėrmirėsimin e gjendjes se rėndė qe e ka goditur kėtė Ummet , qe pėr te folur pėr gjendjen e rėnd te tij duhet kohe e kohe por mė pak fjale e pėrshkruan njė Poet arab Hadhihil Xhirrahi;

Kėto janė varret e mija

A s'po iu levizin ndjenjat e juve?
A nuk kanė njerėzitė e kot pak mend me mendue
Unė jame njė popull qe fmija e tyre ushqehen me te keqija.
Edhe i nxirren prej shpijave te veta ndėrsa grave i mbet me vajtue
Jam popull i cili po prehen ne mesin e ditės , kur dielli ėshtė ne Kupen e Qiellit.
Ndėrsa halli jem vetėm se bėhet muhabet edhe zgjatet , bėhet se si tregim.
Ah sikur ta kishit pa nėnėn e cila prehet , s'ka pėr atė Qefin e as Uje pėr me pastrue.
Ah sikur ta kishit pare femijen qe e ka zėnė mbrėmja , ndėrsa eshtrat e tij janė te djegur.
Ku janė vllaznit e mi o ju Rrasat e Gurit, Folni.
A ka ndoj vėlla qe na ngrit neve kėtė te keqe dhe na anulon.?
Ku janė vllaznit tonė , ku janė te dashurit tonė?
Thirrjes tonė iu pėrgjigje njė Pergjegjes , ne doren e tij mbanten Inxhilin(biblen).
A kėtė tradite na mesoj Pejgamberi alejhiselam , Ku’ranin te cilit ia mesoj Xhibrili.
O vllazni na falni, se na jemi hala Ummet qe Instrumentat Muzikore koken tonė janė duke na rrotullue.
O vėllezėr te Islamit , kjo ėshtė rroba jonė e lagur me gjakin dhe lotin tonė.
Ndėrsa qerpiket e umetit tonė lyhen me te ziftin e luftės ,me pluhrin e luftės.Duke ju lene ne meditimin e kesaj poezie shpresoj te permiresoni veten tuaj , te jeni prej atyre qe iu pergjigjen keti obligimi Islam te Agjerimit dhe te jeni ju ata permes te cileve te varferit do i gezohen ndihmes tuaj.


selamualejkum
HasanMehmeti
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-08, 19:36   #6
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Emer te Allahut, Meshiruesit, MeshireberesitAgjėrimi: Kuptimi dhe Vlera e tij
Fjala "agjėrim" do te thote "te abstenosh / tė shmangesh / apo te heqėsh dorė nga diēka". Kėshtu kur muslimanet perdorin fjalen 'agjerim' ne kontekstin e muajit te Ramazanit nenkuptohet abstenimi nga te ngrėnėt, te pirėt, si dhe nga maredheniet intime bashkeshortore nga agimi deri ne perendim te Diellit me te vetmin qellim (nijet) - per hir te Allahut.Abu Hurairah transmeton se i Derguari i Allahut, paqja qofte mbi te, ka thene:

"Allahu thotė: "Ēdo pune qe ben biri i Ademit (dmth njeriu) eshte per veten e tij, perveē agjerimit, i cili eshte vetem per Mua. Une jap shperblimin per te." Agjerimi eshte si nje mburoje. Nese dikush agjeron, te mos perdore fjale te kota, te mos e ngreje zerin dhe te mos sillet pa mend. Nese dikush e shan ose e sulmon agjeruesin, ai le t'i pergjigjet "Une agjeroj" (2 here). Per Ate ne duart e te cilit eshte shpirti i Muhamedit, fryma/era (e keqe) e gojės e atij qe agjeron eshte me mire para Allahut ne Diten e Ringjalljes sesa era e muskut. Ai qe agjeron eshte i lumtur dy here: njehere kur e ēel agjerimin, dhe te dyten here kur Zoti i tij do te jete i kenaqur me agjerimin e tij." (Transmetoi Ahmedi, Muslimi dhe An-Nasai.)Transmetohet nga Sahl bin Sa'ad se Profeti (paqja dhe miresia e Zotit qofshin mbi te) tha:

"Parajsa ka nje hyrje te quajtur AR-RAJAN, e cila eshte rezervuar vecanerisht per agjeruesit. Ne Diten e Gjykimit ata do thirren te kalojne ne kete hyrje e do mbyllet pas tyre e askush tjeter nuk do lejohet te hyje".
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 22:03   #7
Marco
Banned
 
Avatari i Marco
 
Anėtarėsuar: 26-06-06
Postime: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Gabim Urime Muaji I Shenjėt i Ramazanit

Urime Gjith besimtarve Musliman Muajin e Shenjėt te Ramazanit

Njėashtu Lusim Allahun qe tjav pranoj gjdo muslimani axhirimin e Ramazanit si dhe

Besimtarve Mysliman ju Deshiroj Axherim sa me te lehetė..
Marco Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 22:25   #8
romansa
 
Avatari i romansa
 
Anėtarėsuar: 24-07-08
Vendndodhja: larg vendlindjes
Postime: 16,103
romansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Muaji I Shenjėt i Ramazanit

Shfrytezoj rastin edhe une te uroj muajin e shenjte te Ramazanit
Agjerim te lehte dhe Zoti ua pranoft gjith sakrificat e lutjet qe i beni gjate ketij muaji
__________________
Lejo gezimin e sė ardhmes..le te fshije dhembjen e sė kaluares!!!
romansa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-09, 06:32   #9
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Faliminderit per Urimet tuaja!

Urime dhe Agjerime te lehte gjithe Agjeruesve, qofte i lehte dhe plote shperblime per ju!Amin.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-10, 12:20   #10
Marco
Banned
 
Avatari i Marco
 
Anėtarėsuar: 26-06-06
Postime: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Gabim Urime Festa - Muaji i Shenjtė i Ramazanit

Urime Festa Muaji i Shenjtė i Ramazanit dhe Lusim Allahun se gjithe atyre qe Axhirojne Ramazanin tjav pranojn axherimin si dhe axherim te lehet..!


Marco Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-08-11, 13:12   #11
Idealist
 
Avatari i Idealist
 
Anėtarėsuar: 19-07-11
Vendndodhja: Eshte e rendesishme te dihet jo cmimi, por vlera, pra jetoj ne atdheun tim...
Postime: 156
Idealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Agjerim te lehte e te pranueshem- inshallah
__________________
Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, rrena dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme.
Idealist Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-11, 08:41   #12
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Te gjithe atyre qe agjeruan Zoti u dhashte shendet ,gezim e miresi.
Kurse ,neser ,paqin nje Feste te mire ,te mbare e te begate ne Familjet e tyre!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-11, 20:06   #13
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Avatari i Qika^Me^Kule
 
Anėtarėsuar: 26-02-09
Vendndodhja: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Postime: 13,735
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

E kush asht ne rruge me te mire se ai Qe therret ne rrugen e All-llahut , qe ben vepra te mira dhe qe thot .

>>>> Une jam prej Muslimanve <<<<<
Luse All-llahun na i paste pranu agjerimet. Pas veshtiresish vjen lehtesimi, dhe shperblimi i Allahut inshallah .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Qika^Me^Kule : 29-08-11 nė 20:07
Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-07-12, 21:41   #14
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Ne besimtarėt Musliman ,, tė lidhemi shpirtėrisht besimit pėr '' Allah '' -Allahu na jep plot fuqi pėr axherim .
Allahu na shtoftė begatinė e axheruesve .. Amin !
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-07-12, 22:01   #15
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

...

Te gjithe besimtareve musliman per hajr u qofte Muaji i Bekuar i Ramazanit!


Allahu me meshiren e Tij,na forcofte ne rrugen e Tij te drejt,na i zbute zemrat,na e befte te mundshme qe te dalim nga ky muaj te paster nga mekatet, Amin !

Te praktikojme kete lutje ne ēdo ēast gjate ketij muaji:
-Allahu me ineke afu'un te hubi afu fa afu ana !!!
(-Allah ,Ti je fales e don faljen ,me fal mua! ).
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 77 (0 Anėtarėt dhe 77 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.