Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-08-08, 14:45   #1
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Muaji I Ramazanit

Muaji i Ramazanit dėshmi e besimit tė sinqertė


Jemi nė prag tė muajit tė Ramazanit, para muajit qė gjithmonė ofron ngrohtėsi dhe kėnaqėsi, muajit specifik qė ka rregullimin, orarin dhe atmosferėn e vet.

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nė fillim tė muajit tė Ramazanit iu drejtua besimtarėve:

"O njerėz! Ju ka ardhur muaji i All-llahut tė Madhėrishėm, muaj i begative, mėshirės dhe faljes; muaji mė i lartė tek All-llahu. Ditėt e kėtij muaji janė mė tė vlefshmet e ditėve; netėt e kėtij muaji janė mė tė mirat e netėve; orėt e kėtij muaji janė mė tė bekuarat e orėve. Ėshtė muaji nė tė cilin jeni tė ftuar tek All-llahu si miqtė mė tė respektuar tė Tij. Ėshtė muaji nė tė cilin shikimi ėshtė lartėsim i All-llahut dhe gjumi ėshtė adhurim, ėshtė muaji kur pranohet lutja dhe shumėfishohet shpėrblimi pėr veprat. Kėrkoni pra, me zemėr tė pastėr dhe qėllim tė sinqertė bekimet e All-llahut pėr mbajtjen e agjėrimit gjatė kėtij muaji dhe lexoni Kur'an pėr hir tė Tij. Atij njeriu qė i mohohet falja e mėkateve nė kėtė muaj, ėshtė njeriu mė i pafat. Uria dhe etja e kėtij muaji le t'ju sjellė ndėrmend urinė dhe etjen e Ditės sė Kijametit. Jepni lėmoshė pėr tė varfrit dhe tė vobektėt, nderoni tė moshuarit dhe silluni me ėmbėlsi ndaj fėmijėve, forconi lidhjet farefisnore, ruajeni gjuhėn, uleni shikimin dhe ruajeni dėgjimin nga ajo qė ėshtė e ndaluar, tregojuni tė mėshirshėm me jetimėt, qė tė tjerėt tė tregohen tė mėshirshėm me ju, kthehuni tek All-llahu tė penduar sinqerisht dhe ngrijini duart nė lutjet tuaja dhe nė namaz pėr tė kėrkuar begatitė dhe mėshirėn e Tij. Ramazani ėshtė epiqendėr pėr pėrforcimin e fuqive shpirtėrore, psikike e morale nė jetėn e popullit apo tė individit... Ky na rikujton tė vėrtetėn e qiejve dhe tė tokės, na armatosė me fuqi ngadhėnjyese dhe na nxitė ta duam lirinė, prej sė cilės varet nderi i njerėzimit. Pra, Ramazani na dhuron tė vėrtetėn, fuqinė dhe lirinė gjatė ditėve tė urisė dhe etjes. O njerėz! Shpirtrat tuaj janė peng i veprave tuaja. Shpengojini ata duke kėrkuar falje. Supet ju rėndojnė nga mėkatet. Ēlirojini duke u pėrgjunjur me ballin nė tokė. All-llahu ka premtuar qė nuk do tė dėnojė dhe as frikėsojė ata qė janė lutur dhe pėrgjunjur pėrpara Tij. O njerėz! Nėse nderoni njė agjėrues duke e ushqyer me njė vakt, All-llahu do t'ju japė shpėrblim sikur keni ēliruar njė skllav dhe do t'ju falė mėkatet". Kur e dėgjoi kėtė, njė prej shokėve tė Pejgamberit u ngrit e tha: "O i Dėrguar i All-llahut, jo tė gjithė prej nesh kanė mundėsi tė ushqejnė njė agjėrues siē thua ti". Kėsaj Pejgamberi iu pėrgjigj: "Ruajeni veten nga e keqja e zjarrit qoftė edhe me njė copė hurmė apo me njė gllėnkė ujė."

"O populli im! Nėse njė prej jush ndreq karakterin e tij gjatė kėtij muaji, All-llahu do ta ndihmojė qė ai tė kalojė urėn e Siratit (urė mes zjarrit dhe kopshtit) me hapa tė sigurt, nė njė kohė kur tė tjerėve do t'u dridhen kėmbėt. All-llahu do ta zbutė gjykimin ndaj njerėzve qė tregojnė butėsi gjatė kėtij muaji kundrejt atyre qė kanė nėn vartėsi. All-llahu do ta largojė zemėrimin kur tė takohet me njė prej robėrve tė Tij nė Ditėn e Gjykimit, i cili ėshtė larguar nga mėkatet gjatė kėtij muaji. All-llahu do ta ndėrpresė mėshirėn e Tij pėr ata njerėz qė i prishin lidhjet e gjakut gjatė kėtij muaji. All-llahu do t'i mbajė larg zjarrit ata njerėz qė me dėshirėn e tyre falen mė shumė se ē'ju ėshtė bėrė obligim, kurse shpėrblimi pėr faljet e obliguara kėtė muaj ėshtė 70 herė mė i madh se nė muajt e tjerė. Shtimi i faljeve nė kėtė muaj do tė rėndojė shumė nė peshoren e Ditės sė Gjykimit. Shpėrblimi i atij njeriu qė lexon vetėm njė varg tė Kur'anit kėtė muaj, ėshtė i njėjtė me shpėrblimin qė ka sikur tė ketė lexuar tė tėrė Kur'anin nė ndonjė muaj tjetėr.

O njerėz! Gjatė kėtij muaji hapen dyert e Xhennetit. Lutuni All-llahut qė tė mos i mbyllė ato dyer pėrpara jush. Gjatė kėtij muaji mbyllen dyert e zjarrit, ndaj lutuni All-llahut qė tė mos i hapė ato dyer pėrpara jush. Shejtanėt janė tė lidhur, ndaj lutuni All-llahut qė tė mos kenė ndikim mbi ju." Pasi dėgjoi tė gjithė kėtė, Ali ibn Ebi Talib u ngrit nė kėmbė dhe pyeti: "Cila ėshtė vepra mė e shpėrblyer gjatė kėtij muaji?" Pejgamberi [sal-lall-lahu alejhi ve sel-lem] u pėrgjigj: "Vepra mė me vlerė dhe me shpėrblimin mė tė madh gjatė kėtij muaji ėshtė tė qenit i kujdesshėm ndaj gjėrave qė All-llahu i ka ndaluar".

Muaji i Ramazanit ėshtė moment i fillimit tė shpalljes sė Kur'anit, prandaj edhe quhet muaji i Kur'anit, i shpalljes, i pejgamberisė. Prej atij momenti fillon edhe formimi i njė grupi islam, e mė vonė edhe themelimi i Botės islame. Shikoni muslimanėt e hershėm, ata tė cilėt nė betejėn e Bedrit, e cila u zhvillua nė ditėn e shtatėmbėdhjetė tė Ramazanit, tė cilėt edhe pse ishin pakicė, korrėn fitore bindėse kundėr pabesimtarėve, fitore tė cilėn e pėrmendi edhe All-llahu nė Kur'anin Famėlartė... A mendoni se do tė korrnin sukses sikur tė mos i kishte pėrforcuar agjėrimi nė shpirtrat e tyre fuqinė, tė vėrtetėn dhe lirinė e plotė shpirtėrore? Ata sulmonin me fuqinė e Zotit, qėllonin me fuqinė e Zotit, sulmi i tyre kishte pėr qėllim tė vėrtetėn. Pastaj shikoni fitoret e muslimanėve nė betejat e Jermukut, Kadisijes, Xhelules, Hit-tinit etj...! A do tė mund tė ndodhnin ato nė atė mėnyrė mahnitėse, qė i habitnin edhe hulumtuesit mė tė mėdhenj, sikur tė mos ishin fituar me karakteristikat e agjėruesve, si ndershmėria, krenaria, sakrifikimi, durimi ndaj vėshtirėsive, nėnshtrimi para Zotit dhe zhvlerėsimi i fuqive destruktive? E gjithė kjo ndodhi me fuqinė e Zotit tė Madhėrishėm, sepse Ai ėshtė ngadhėnjyesi mė i madh!

Tė tillėve u hapen dyert e Xhennetit nė Ramazan, u mbyllen dyert e Xhehennemit, pranojnė prej engjėjve (melaikeve) nė Natėn e Kadrit uratė dhe paqe, u falen mėkatet e tė kėqijat, u mbushen zemrat me dritėn e Zotit dhe e pėrtėrijnė famėn me fuqinė e besimit (imanit)...

Me tė tillėt fitohen luftėrat, gėzohen shoqėritė...

Nevoja jonė pėr njerėz tė tillė ėshtė shumė e madhe, sepse sot ballafaqohemi me nėnshtrim, me gjėra destruktive, korrupsion dhe devijim...

Muhammedi [sal-lall-lahu alejhi ves-sel-lem] ligjėroi nė ditėn e fundit tė Muajit Sha'ban kėshtu: "O ju njerėz, ėshtė afruar muaji famėlartė dhe i begatshėm, nė tė cilin ėshtė nata qė vlerėsohet mė tepėr se njė mijė muaj, nė tė cilin obligohen agjėrimi dhe lutja (namazi) vullnetare natėn (nafile); kush vepron pak, fiton shumė dhe ai qė kryen njė farz nė tė, sikur ka kryer shtatėdhjetė farze nė njė kohė tjetėr; ky ėshtė muaji i durimit, kurse durimi shpėrblehet me Xhennet; ky ėshtė muaji i barazisė dhe i shtimit tė furnizimit (rizkut) tė besimtarit; ai qė ushqen ndonjė agjėrues, i falen mėkatet, shpėton nga zjarri dhe nuk i pakėsohet shpėrblimi fare". Njerėzit i thanė: "O i Dėrguar i Zotit, nuk mundet ēdokush prej nesh tė ushqejė ndonjė agjėrues", kurse ai u pėrgjigj: "Zoti e shpėrblen kėshtu atė qė ushqen ndonjė agjėrues me hurmė, ujė ose qumėsht".

Fillimi i kėtij muaji ėshtė mėshirė, mesi falje (ndjesė) kurse fundi shpėtim nga zjarri. Ata qė japin nga pasuria e vet, Zoti i mėshiron dhe i shpėton nga zjarri.

__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-08-08, 14:55   #2
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Ramazani, muaji i lirisė

"Nė liri plotėsohet adhurimi, kurse me realizimin e adhurimit plotėsohet liria".
Ahmed ibn Hadravejhi thotė: "Liria nuk ėshtė ashtu siē e kuptojnė shumica e njerėzve, gjegjėsisht nuk pėrkufizohet me pėrfitimin e popujve tė drejtat e tyre nė udhėheqje e pavarėsi, sepse kjo ėshtė liri politike, e pas saj vijon liria e idologjisė, e popullit, kulturės dhe doktrinave humane fisnike".

O besimtarė e besimtare!

Ramazani na mėson lirinė e plotė, me urinė e tij, etjen, kufizimin dhe ndalimin...

A nuk e dėshironi lirinė e tillė, qė buron nga uria dhe ndalesa?

Ejani pra tė fluturojmė nė horizontet e lirisė! Ejani tė largohemi nga bota e robėrve! Ejani tė shohim se si jetojnė robėrit nė botėn e adhurimit!

A mendoni se politikanėt e mėdhenj, tė cilėt i dirigjojnė ēėshtjet e botės, janė tė lirė? A nuk e shihni se ata janė bėrė robėr tė ambicieve tė tyre politike! E si tė bėhet bota e lumtur kur robėrit e udhėheqin?

A mendoni se ata tė cilėt e udhėheqin popullin pa dėshirėn e tij janė tė lirė? A nuk i shihni se ata janė robėr tė epsheve dhe lakmisė? Si mund tė jetė populli i lumtur kur robėrit e udhėheqin?

A mendoni se tė gjithė popujt qė anojnė nga epshet e lira janė tė lirė nga ēdo adhurim? A nuk e shihni se ata janė viktimė e pavetėdijes dhe shprehisė vrasėse? Si mund tė zgjohet njė popull qė nuk ėshtė ēliruar nga prangat e robėrisė?Ramazani si dėshmi e besimit tė sinqertė

Duke iu pėrgjigjur urdhrit tė Zotit, besimtari heq dorė nga dėshirat e veta trupore, heq dorė edhe nga gjėrat tė cilat jashtė muajit tė Ramazanit All-llahu ia ka bėrė tė lejueshme. Thėnė edhe mė qartė: ēėshtjet e veta ia ka besuar All-llahut, e kjo ėshtė njė sprovė nėpėrmjet sė cilės manifestohet sinqeriteti qė i fle nė thellėsinė e shpirtit tė tij ndaj besimit, kurse dihet se vetėm nėpėrmjet detyrave - obligimeve zbulohen fshehtėsitė qė flenė nė brendinė e njeriut.

Agjėrimi ėshtė njė adhurim i jashtėzakonshėm, ngase ėshtė veprim i fshehtė, ėshtė njė ēėshtje qė i ėshtė besuar njeriut, askush tjetėr nuk di nėse ėshtė duke agjėruar apo jo. Nė anėn tjetėr, agjėrimi ėshtė njė adhurim qė nuk ka kurrfarė pėrkrahjeje nga jashtė: agjėruesit nuk i brohorit askush. Pėrderisa pėr haxhiun njerėzit thonė "ky ėshtė haxhi", atij qė jep sadaka i thonė bujar, atij qė falet i thonė namazxhi etj., edhe pse kėto thėnie nuk duhet tė peshojnė tek vepruesit, prapėseprapė ata kanė njėfarė pėrkrahjeje, kanė njėfarė shtytje ndaj atij personi, ndėrsa tek agjėruesi mbretėron vetėm bindja e tij se Zoti ėshtė duke e pėrcjellė dhe vetėm ajo bindje e mban tė fortė e tė qėndrueshėm nė vendosjen e tij pėr tė agjėruar. Ndoshta pėr kėtė arsye agjėrimi ėshtė vlerėsuar aq lart, siē thuhet nė njė hadith kudsij: "Ēdo vepėr e njeriut ka shpėrblim, vepra e mirė shpėrblehet me dhjetėfish e deri nė shtatėqind fish, me pėrjashtim tė agjėrimit, sepse ai bėhet vetėm pėr hirin Tim, pra Unė vetė do ta shpėrblej". E dihet se shpėrblimi nga vetė Zoti ėshtė mė i madh se shumėfishet e pėrmendura.

Kurrė nuk ėshtė vonė pėr t'u kthyer nė rrugėn e drejtė, pėr tė pėrqafuar mėsimet islame, pėr t'iu pėrulur madhėrisė sė Mėshiruesit, nė duart e tė Cilit ėshtė ēdo gjė, e nė duart e tė Cilit do ta dorėzojmė edhe shpirtin.

All-llahu na dhuroftė vėrtetėsi tė agjėrimit, na bėftė nga tė dhėnurit pas namazit, posedues tė veēorive tė tė devotshmėve; na ringjalltė me tė shpėtuarit dhe na mundėsoftė tė arrijmė gradat e njerėzve tė afėrt me Zotin.
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-08, 16:12   #3
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit, myslimanėt nė moshė tė rritur, fillojnė agjėrimin. Ata e shikojnė agjėrimin si njė mėnyrė pėr tė pastruar shpirtin nga mėkatet, egoizmi, pakėnaqėsia, padurimi dhe hipokrizia. Ata besojnė se agjėrimi bėn qė njerėzit tė jenė mirėnjohės pėr ato qė kanė dhe tė ndjejnė vuajtjet e tė tjerėve.

Origjina e myslimanizmit njihet qė nė vitin 640 tė kohės sonė. Sipas traditės, Muhamet bin-Abdallah, njė anėtar i elitės sė fisit Kurash nga Meka, mori njė urdhėr hyjnor nė “Natėn e Fuqisė” nė muajin e Ramazanit.

Agjėrimi i pėrditshėm, dhėnia e lėmoshės, haxhillėku nė Mekė, njohja e njė zoti tė vetėm dhe misioni i Muhametit, si i dėrguari i zgjedhur nga Zoti, pėrbėjnė 5 pikat kyēe tė Islamit.

Myslimanėt besojnė nė Kurani thekson arėsyen, kėrkimin e pafund tė sė vėrtetės, vėzhgimin e kujdesshėm, e meditimin. Nė procesin e kėrkimit tė besimit, myslimanėt gjetėn shenjat dhe qartėsinė qė tė drejton tek Zoti, si njė e vėrtetė e pėrjetshme dhe burim i ekzistencės.
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-08, 20:21   #4
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Xhihadi i Madhe


Sot jemi mėsuar qe te ndegjojme nėpėr Mediat mbi qasjen e tyre ndaj Islamit pikėrisht ne Piken e Xhihadit, por ēka do tė thotė njemend fjala "Xhihad".
Fjala Xhihad po tė perkthehej nga Gjuha Arabe do tė thotė: „Perpjekje“,“Sakrifice“,“dhenje mundi pėr te ndryshuar dhe mbajtur ne kontrolle diēka“.

Po e filloje kėtė shkrime mbi Muajin e Ramazanit me thenjen e ministrit britanik tė shtetit pėr Zyrėn e Jashtme dhe tė Komonuelthit nė vitin 1999, z. Derek Fatchett : "Ajo ēka ata (shumė njerėz nė Pėrėndim shėn. im) kanė nevojė tė njohin ėshtė se ekziston njė xhihad I madh- jo njė luftė e shenjtė kundėr tė pabesėve, por njė pėrpjekje pėrbrenda njeriut pėr tė qenė I ndershėm dhe I drejtė. Dhe Ramazani ėshtė koha kur Kurani I Shenjtė I thėrret besimtarėt tė meditojnė mbi kėtė pėrpjekje." ( dėrguar pėr "Jordan Times", 18 Janar 1999).

Pikėrisht tani te nderuar vėllezėr dhe motra nė Islam ėshtė koha kur Besimtari bėn Xhihad pėr te permiresuar veten si pika kryesore e referimit,mandej familjen ,rrethin dhe shoqerin ne te cilėn jeton.

Nėse njė Shpirte nuk aktivizohet dhe nenshtrohet deshirave dhe vullnetit te psiqikes se njeriut por qėndron i paaktivizuar ne te mirė , atėherė ai vetvetiu vendos te veproj diēka qe shpeshehere ėshtė fatale pėr rrugėn e tij drejtė devotshmeris.

Xhihadi qe njeriu bėn me Shpirtin e tij duke e vėnė atė nėn kontrollin e duhur ndaj kerkesave te drejta te All-llahut subhanhu we teAla dhe keshillave te arta te Pejgamberit alejhiselam ėshtė perpjekja me e lartė dhe subtile e njeriut, ėshtė pika me e lartė e Imanit(Besimit) ne Zemren e c’do Besimtari te sinqertė.

Pikėrisht ėshtė ky Muaj i Begate pėr Besimtarin/en kur deshi Krijuesi i Gjithesis te leshoje nga Meshira e tij Udhezimet e Tij te begata , qe do ndihmonin njeriun ne rrugėn e tij te permiresimit dhe udhezimit te Shpirtit ne kriteret e moralit te lartė.
All-llahu subhanhu we teAla thotė ne Kur’anin Famelarte nė lidhje me kėtė Muaj te Begate: "Muaji i Ramazanit nė tė cilin u zbrit Kurani: udhėzim pėr njerėzimin, provė e qartė pėr udhėheqje dhe kriteri (dallues i tė vėrtetės nga e kota). Kėshtu qė, kushdo prej jush qė dallon (hėnėn e re tė natės sė parė) tė muajit (Ramazan), t’a agjėrojė kėtė muaj..." [El Bekare: 185]


Pikėrisht te dashure Musliman ėshtė ky Muaj ne te cilin njeriu ka mundėsi qe pėrpjekjet e tij pėr njė dirigjime shpirtėrore te marrin kahjen e duhur , ėshtė momenti kur Besimtari ka pėrballė vetėm egon e tij dhe jo me cytjet e Shejtanit, moment kur ai duhet te tregoj forcen dhe intelektin e tij mbi egon apo nefsin vetijak.Ky ėshtė muaji kur thotė Pejgamberi alejhiselam(Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!):
"Kur hyn nata e parė e muajit Ramazan, lidhen shejtanėt dhe xhinėt rebelė, mbyllen dyert e Zjarrit dhe nuk qėndron hapur asnjė prej tyre, dhe hapen dyert e Xhennetit e nuk qėndron mbyllur asnjė prej tyre. Njė thirrės thėrret: "O kėrkues i tė mirės, afrohu (kryerjes sė tė mirave)! O kėrkues i sė keqes, ndalu (nga kryerja tė kėqijave)! Allahu (nė kėtė muaj) liron nga Zjarri prej robėrve tė Tij, dhe kjo pėr ēdo natė.” Transmeton Tirmidhiu (682), Ibėn Maxhe (1642), Ibėn Huzejme (3/188)(hadithi ėshtė I mirė ,hasen).

Bėhu atėherė prej atyre qe I pėrgjigjen thirrjes se veprimit te veprave te mira, pasi je vet prej atyre kerkuesve te se mirės, dhe ndalu dhe medito se veprimi I veprave te ulta ule dinjitetin dhe personalitetin tėnd duke filluar ne raporte me Krijuesin ,vetveten ,familjen dhe rrethin shoqėrore.

Pėr te folur pėr Miresite e keti Muaji ėshtė e paket ne raport me dijen tonė por koncentrimi jonė do jetė ne pikėn sociale dhe te mirat qe ofrohen kėtu.

Ėshtė koha i nderuar vėlla qe nga miresit qe Zoti ti ka dhėnė ty ne sofren tėnde te paqet ti ndashe me te vaferin, jetimin , invalidin e luftės, te pastrehin, farefisin, te vejat,nxensit dhe studentet qe iu duhet ndihma jote ne rrugėn e tyre.

Jemi deshmitare te dukurive me negative qe kanė ndodhė ndojhere ne popullin tonė, duke filluar nga narkomania, prostitucioni, varferia,vetvrasja etj.
Tė gjitha kėto kanė njė pikė qe po tė ishte e shėndoshė do ishim mburrur siē mburreshim dikur me rinin tonė, ajo ėshtė mungesa financiare e pjeses dėrrmuese te popullsis,papunesia.
Kėsaj i shtohet edhe me shumė mangesia e dijės Islame, ngase po qe se do ishte ky popull i ditur mbi dispozitat e Fese nuk do e kishte shtyre atė te degjenerohet tejmase edhe mungesa e kushteve ekonomike.
Shumė familjare sot vrasin veten nga mundesa e shpenzimeve te mjaftushme pėr njė kafshate buke pėr fėmijėt e tyre, dhe mendojnė se me vetvrasje gjejne prehje dhe qetėsi duke u larguar nga brengat e dunjas qe i janė kanosur, por kjo nuk ėshtė zgjidhje aq me tepėr kur kėtė dukuri te ulet nuk e lejon as Krijuesi dhe as i Derguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i Tij,mandej kemi shumė vajza qe pa menduar fare dalin dhe shesin trupin e tyre duke felliqur ne njėrėn anė shoqerin dhe ne anėn tjetėr duke ulur vleften e tyre morale, e gjithė kėtė e bėjmė duke menduar pėr njė jetė me te mirė, por pa sukses edhe ato, mandej fati i shumė familjeve te invalideve dhe dėshmorėve te luftės sone Clirimtare,jetimeve dhe te moshuarve qe janė lėnė ne meshiren e kohės dhe pėr ta nuk kujdeset askush nga Institucionet e vendeve ne te cilėn jetojne.

Kjo vėlla dhe motėr e dashur ėshtė njė fushbeteje qe kėrkohet tė tregohesh njė muxhahid( luftetare, perpjekes) me nefsin tėnde sė pari qe te mirat nga pasuria jote ti ndashe me ata qe mendon se e meritojnė ndihmėn tėnde per te permiresuar gjendjen e shoqeris ne te cilen jetojme.

Ėshtė moment meditimi edhe mbi kohėn e kaluar, mendo pak kohėn e Omer AbdulAzizit radiAllahu anhu qe kishte nėn pushtetin e tij shumė vise te botės dhe popullesia e tij perbehej jo vetėm nga myslimanet por edhe nga te krishteret dhe jehudet, dhe kur morri rrugėn te ike ne Afrike ti ndihmoje njerėzitė, aq shumė ishte larguar varferia ne shtetin e tij sa qe kur ai i thonte popullit :Urdheroni merreni nga te mirat e shetit qe i ka pėr ju.
Populli pėrgjigjej duke i thėnė : O Prijesi ynė neve kemi mjafte dhe nuk na duhet me asgjė.

Dhe shiqo sot gjendjen e rend te kėtyre popujve ne Afrike qe qindra e mijra vdesin nga uria dhe sėmundjet e ndryshme , kjo vėlla i nderuar tregon se largimi nga dispozitat e Krijuesit bėn qe varferia shpirtėrore dhe materiale te kaploje popullin , diē e tillė e ka kapluar edhe vendin tonė.

Ilaci i kėsaj vėllezėr ėshtė kthimi te All-llahu subhanhu we teAla dhe keshillat e Pejgamberit alejhiselam.

Thotė Profeti alejhiselam: "Kush ka kafshe tepert le tė ja jep vellaut te vete , kush ka tepėr ushqim le tė ja jep vellait te vete."
Dėrguari i Allahut kur flet pėr sadakanė thotė: “Sadakaja ėshtė argument i besimit tė fshehur nė zemėr” .
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-08, 20:22   #5
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Allahu i Madhėrishėm dėshiron qė robi i Tij tė jetė dhurues dhe dorėlirė. Prandaj, Ai shpėrblimin tė cilin e ndanė Allahu do t’ia shumėfishojė. Allahu thotė nė Kuran: “Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e Allahut ėshtė si njė kokrre qė i mbinė shtatė kallinj, nė secilin kalli njėqind kokrra. Allahu ia shumėfishon (shpėrblimin) atij qė dėshiron, Allahu ėshtė Bujar i Madh, i di qėllimet”. (El-Bekare:261).
Pastaj mos ke frikė se me miresin e dhenjes ne pėrmirėsimin e gjendjes se njė te vaferi nuk te pakesohet aspak pasuria kėtė na thotė edhe i Dėrguari i Allahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Sadakaja nuk pakėson pasurinė” (Transmeton Muslimi, Tirmidhiu, Ahmedi).
Andaj jep nga pasuria jote ne c’do kohe e sidomos ne kėtė muaj pėr pėrmirėsimin e gjendjes se rėndė qe e ka goditur kėtė Ummet , qe pėr te folur pėr gjendjen e rėnd te tij duhet kohe e kohe por mė pak fjale e pėrshkruan njė Poet arab Hadhihil Xhirrahi;

Kėto janė varret e mija

A s'po iu levizin ndjenjat e juve?
A nuk kanė njerėzitė e kot pak mend me mendue
Unė jame njė popull qe fmija e tyre ushqehen me te keqija.
Edhe i nxirren prej shpijave te veta ndėrsa grave i mbet me vajtue
Jam popull i cili po prehen ne mesin e ditės , kur dielli ėshtė ne Kupen e Qiellit.
Ndėrsa halli jem vetėm se bėhet muhabet edhe zgjatet , bėhet se si tregim.
Ah sikur ta kishit pa nėnėn e cila prehet , s'ka pėr atė Qefin e as Uje pėr me pastrue.
Ah sikur ta kishit pare femijen qe e ka zėnė mbrėmja , ndėrsa eshtrat e tij janė te djegur.
Ku janė vllaznit e mi o ju Rrasat e Gurit, Folni.
A ka ndoj vėlla qe na ngrit neve kėtė te keqe dhe na anulon.?
Ku janė vllaznit tonė , ku janė te dashurit tonė?
Thirrjes tonė iu pėrgjigje njė Pergjegjes , ne doren e tij mbanten Inxhilin(biblen).
A kėtė tradite na mesoj Pejgamberi alejhiselam , Ku’ranin te cilit ia mesoj Xhibrili.
O vllazni na falni, se na jemi hala Ummet qe Instrumentat Muzikore koken tonė janė duke na rrotullue.
O vėllezėr te Islamit , kjo ėshtė rroba jonė e lagur me gjakin dhe lotin tonė.
Ndėrsa qerpiket e umetit tonė lyhen me te ziftin e luftės ,me pluhrin e luftės.Duke ju lene ne meditimin e kesaj poezie shpresoj te permiresoni veten tuaj , te jeni prej atyre qe iu pergjigjen keti obligimi Islam te Agjerimit dhe te jeni ju ata permes te cileve te varferit do i gezohen ndihmes tuaj.


selamualejkum
HasanMehmeti
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-08, 19:36   #6
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Emer te Allahut, Meshiruesit, MeshireberesitAgjėrimi: Kuptimi dhe Vlera e tij
Fjala "agjėrim" do te thote "te abstenosh / tė shmangesh / apo te heqėsh dorė nga diēka". Kėshtu kur muslimanet perdorin fjalen 'agjerim' ne kontekstin e muajit te Ramazanit nenkuptohet abstenimi nga te ngrėnėt, te pirėt, si dhe nga maredheniet intime bashkeshortore nga agimi deri ne perendim te Diellit me te vetmin qellim (nijet) - per hir te Allahut.Abu Hurairah transmeton se i Derguari i Allahut, paqja qofte mbi te, ka thene:

"Allahu thotė: "Ēdo pune qe ben biri i Ademit (dmth njeriu) eshte per veten e tij, perveē agjerimit, i cili eshte vetem per Mua. Une jap shperblimin per te." Agjerimi eshte si nje mburoje. Nese dikush agjeron, te mos perdore fjale te kota, te mos e ngreje zerin dhe te mos sillet pa mend. Nese dikush e shan ose e sulmon agjeruesin, ai le t'i pergjigjet "Une agjeroj" (2 here). Per Ate ne duart e te cilit eshte shpirti i Muhamedit, fryma/era (e keqe) e gojės e atij qe agjeron eshte me mire para Allahut ne Diten e Ringjalljes sesa era e muskut. Ai qe agjeron eshte i lumtur dy here: njehere kur e ēel agjerimin, dhe te dyten here kur Zoti i tij do te jete i kenaqur me agjerimin e tij." (Transmetoi Ahmedi, Muslimi dhe An-Nasai.)Transmetohet nga Sahl bin Sa'ad se Profeti (paqja dhe miresia e Zotit qofshin mbi te) tha:

"Parajsa ka nje hyrje te quajtur AR-RAJAN, e cila eshte rezervuar vecanerisht per agjeruesit. Ne Diten e Gjykimit ata do thirren te kalojne ne kete hyrje e do mbyllet pas tyre e askush tjeter nuk do lejohet te hyje".
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-08, 00:39   #7
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Ramazani dhe rregullat e tij


1- Agjerimi i muajit Ramazan eshte nje nga shtyllat e islamit. Kjo eshte vertetuar edhe nga citate nga Kur'ani dhe Suneti.
Allahu i Lartesuar thote :
"O ju te cilet besuat! Agjerimi ju eshte bere detyrim, ashtu sic ishte detyrim dhe per ata qe ishin para jush, keshtu beheni te devotshem."
Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi te!) thote :
"Islami eshte i ndertuar mbi pese shtylla..nder keto pese shtylla eshte edhe agjerimi i muajit te Ramazanit."

2- Agjerimi i muajit te ramazanit fillon kur shihet hena e re, kjo ndodh naten e 30-te te muajit shaban.Nese ne kete nate nuk shihet hena e re, atehere agjerimi fillohet pasi muaji shaban ti kete mbushur 30 dite.
Hena e re shihet pas perendimit te diellit ne fund te dites se 29 te muajit shaban, nese ajo duket para perendimit, atehere ajo nuk merret parasysh.

3- Nuk lejohet agjerimi i dites se dyshimte, qe eshte dita e 30 e muajit shaban. Nese nuk e shohim henen per shkak te reve, duhet te plotesojme 30 ditet e muajit shaban. Per kete ekzistojne disa hadithe :
a) "Mos i paraprini Ramazanit me nje apo dy dite agjerim."
b)"Kush agjeron diten te cilen dyshon(eshte ramazan apo jo) nuk ka bere gje tjeter vecse ka kundershtuar Muhamedin (salallahu alejhi ue selem)- ka thene Amari( Allahu qofte i kenaqur me te! )
c)"Nese koha eshte me e re (dhe nuk mund ta shihni henen) atehere plotesoni 30 ditet e muajit shaban." (Buhariu dhe Muslimi).

4-Agjerimi eshte ndalimi i vetes nga ushqimi, pirja dhe mardheniet intime nga fillimi i lindjes se diellit deri ne perendim, me qellim adhurimin e Allahut te Lartesuar.


5- Agjerimi eshte detyrim per cdo musliman, i cili ka arritur moshen e pjekurise, eshte i shendetshem menderisht, nuk eshte udhetar dhe qe eshte i afte per te agjeruar e eshte i liruar nga gjerat qe e ndalojne agjerimin.


6-Femija nese arrin moshen e pjekurise ne nje nga ditet e Ramazanit detyrohet te agjeroje pjesen e mbetur te dites dhe nuk detyrohet ta kompesoje ate.Eshte mire qe femija te mesohet me agjerim qe para se te arrije moshen e pjekurise.

7-Nese te semurit agjerimi nuk i ben mire, atij nuk i lejohet te agjeroje. Nese agjerimi per te eshte i veshtire, atehere preferohet prishja e agjerimit. Nese per te agjerimi nuk eshte i veshtire, atehere ai obligohet te agjeroje.

8-Nese i semuri sherohet gjate dites dhe i largohet arsyeja e prishjes se agjerimit, atij i lejohet ta vazhdoje diten pa agjeruar.

9-I semuri i cili nuk mundet te agjeroje dhe nuk shpresohet ne sherimin e tij, obligohet te mos agjeroje, dhe per cdo dite (te ramazanit) te ushqeje nje te varfer si kompesim. Ai e ben kete vetem pasi te perfundoje dita. Te njejten dispozite e kane dhe ata qe jane te paafte per agjerim dhe nuk pritet se do te aftesohen ndonjehere, si pleqeria e thelle.

10- Ai qe nuk eshte i shendetshem menderisht, nuk obligohet te agjeroje e as te kompesoje agjerimin, sepse ai eshte i liruar nga te gjitha dispozitat.

11-Gruaja qe eshte me menstruacione (hajz) apo lehone (nifas) nuk lejohet te agjeroje, per shkak te gjendjes se saj, nderkohe qe per te kerkohet ti kompesoje me agjerim ditet qe nuk i ka agjeruar (agjerim kaza).
Nese fillon te kete gjakrrjedhje gjate dites se Ramazanit, agjerimi i saj prishet.
Nese gruaja pastrohet nga menstruacionet apo lehonia gjate dites se Ramazanit, nuk obligohet te agjeroje pjesen tjeter te dites.

12-Udhetarit i lejohet prishja e agjerimit per shkak te udhetimit nese nuk has ne veshtiresi. Nese has ne veshtiresi, atehere preferohet prishja e agjerimit.
Nese per te eshte njesoj e lehte si te agjeroje apo jo , atehere preferohet qe ai te agjeroje, pasi keshtu lirohet nga detyrimi i agjerimit dhe eshte me e lehte per te te egjeroje me njerezit. Ky eshte edhe mendimi i shumices se dijetareve.

13-Nese udhetari perfundon udhetimin duke arritur ne shtepi, atij i lejohet te vazhdoje diten pa agjeruar, sipas mendimit me te sakte, kurse nese arrin ne shtepi si agjerues nuk i lejohet ta prishe ate.

14-Nese njeriu del nga shtepia si udhetar duke agjeruar, atij i lejohet ta prishe ate kur te largohet nga vendbanimet qe gjenden ne qytetin apo fshatin e tij.

15-Gruaja shtatzene apo ajo qe e ka femijen ne gji, nese friksohet per femijen e saj apo per veten, i lejohet prishja e agjerimit dhe i kerkohet te agjeroje me vone (kaza). Sipas mendimit me te sakte te dijetareve, ne kte rast ajo nuk obligohet te ushqeje per cdo dite nje te varfer.

16-Nijeti, koha e vendosjes (nijetit) ėshtė para agimit tė mėngjesit; duhet tė vendoset me bindje tė plotė pėr agjėrimin e asaj dite me qėllim qė tė fitohet shpėrblimi i Zotit. Sipas disa shkollave juridike (medhhebeve) mjafton vetėm njė vendosje (nijet)por pa ze gjatė Muajit tė Ramazanit pa pėrsėritje, nese nuk ka nderprerje gjate muajit.

17-Nese agjeruesi ha, pi apo ben mardhenie seksuale ne harrese atij nuk i prishet agjerimi.

Gjerat qe e prishin agjerimin.

-Mardheniet seksuale. Nese ndodhin gjate diteve te ramazanit, ne kohen kur je agjerues :
a) Ajo dite konsiderohet e prishur dhe obligohet vazhdimi i pjeses tjeter te dites me agjerim dhe kaza per ate dite.
b)Meqe kjo veper e bere me dashje, eshte mekat, atehere kerkohet nga personi te beje teube (pendim).
c)Si shpagim per mekatin e bere ai detyrohet te agjeroje dy muaj rrjesht pa nderprerje, dhe nese nuk ka mundesi per kete ai detyrohet te ushqeje 60 te varfer e nese as per kete nuk eshte i afte atehere obligimi bie.

-Ejakuimi (dalja e spermes) me deshiren, qofte kjo me puthje, prekje,shikim apo masturbim e prish agjerimin.Nese kjo gje ndodh ne gjume atehere agjerimi nuk prishet, pasi kjo gje ka ndodhur pa deshire .
-Ngrenia dhe pirja dhe cdo gje qe nenkuptohet me kete , si infuzionet ushqyese. Injeksionet joushqyese nuk e prishin agjerimin.

-Marrja e gjakut apo dializa e prishin agjerimin.

- Vjellja e ushqimit me deshire e prish agjerimin .Nese nje gje e tille ndodh pa deshire ,atehere agjerimi nuk prishet.

-Rrjedhja e gjakut te hajzit apo nifasit.Kurdo qe femra shikon gjakun e hajzit apo te nifazit duhet ta ndaloje agjerimin, pasi ai konsiderohet i prishur.

-Perdorimi i kuhlit (nje ngjyrues per syte), apo ilacit (me pika ) per syte nuk e prish agjerimin, edhe nese e ndiejme ate ne fyt.

-Agjerimi nuk prishet nese perdor pika ne vesh, apo vendos ilac mbi plage, edhe nese e ndien shijen e ilacit ne fyt.

-Agjerimi nuk prishet nese perdor ilace nga anusi apo organi gjenital , qofte kjo per temperature apo tjeter.

-Nese agjeruesi provon gjellen ,pa e percjelle ate, apo merr ere parfumit nuk e prish agjerimin.

-Nese agjeruesi perdor misvakun ( nje lloj bime qe perdoret per pastrimin e dhembeve) nuk e prish agjerimin, madje perdorimi i tij gjate gjithe dites eshte sunet.

-Agjeruesit i lejohet te beje cdo gje qe i lehteson atij agjerimin, si psh mosdalja ne diell dhe larja me uje te ftohte.

-Nese ndodh qe agjeruesi te arrije mengjesin duke qene xhunub (i papaster), qofte nga mardheniet intime apo <b>****</b>a tjeter, ai duhet te vazhdoje agjerimin, edhe pse nuk eshte i pastruar deri pas lindjes se diellit. Gjithashtu edhe gruaja qe eshte me menstruacione, nese i ndalen ato naten, por ajo nuk eshte pastruar derisa del mengjesi, ajo e agjeron ate dite.

-Kush e humb vetedijen gjate diteve te ramazanit, ai i ploteson ato pasi ti kthehet vetedija.

-Atij qe i kane mbetur pa agjeruar dite nga Ramazani dhe e vonon kete , afati i fundit per kompesimin e tyre eshte fillimi i muajit Ramazan te vitit tjeter.Nese ai nuk ka arsye.

-Kush e vonon pa arsye agjerimin kaza te atyre diteve qe nuk i ka agjeruar, derisa te vije Ramazani i ardhshem, nga ai kerkohet te pendohet dhe te plotesoje keto dite.

-Nga agjeruesi kerkohet qe perfundimisht te largohet nga fjalet dhe veprat e ndaluara, ashtu sic thote Profeti (s .a.w.s) : ’’Ai i cili nuk i braktis : deshmine e rreme, te vepruarit me te dhe veset (punet ) e ke<b>****</b>a, Allahu nuk ka nevoje qe ai person te lere ushqimin dhe pijen. ‘’

-Nuk i lejohet agjeruesit te perpije ushqimet qe i kane ngelur neper dhembe, nese kjo gje ndodh pa dije, atehere agjerimi i tij nuk prishet.

-Nese rrjedh gjak nga dhembet apo goja, nuk i lejohet agjeruesit ( edhe atij qe nuk agjeron) ta percjelle ate pasi ajo konsiderohet e papaster dhe me te prishet agjerimi.

-Nga suneti eshte qe agjeruesi te beje iftar me hurma, nese nuk i gjen ato me uje, nese as ky nuk gjendet atehere me cfare te kete mundesi.

-Preferohet qe agjeruesi te beje dua para iftarit, sic transmetohet nga Ebu Daudi dhe Derekutni, i cili e ben hadithin te mire.Nga Abdullah iben umeri transmetohet se i derguari i Allahut (s.a.w.s) ka thene : ‘’Iku etja dhe u rigjalleruan damaret. Mbeti shperblimi tek Allahu, inshallah !’’ Kjo lutje behet njesoj gjate veres dhe dimrit.

-Kush vdes dhe i ka mbetur pa agjeruar (borxh) nga ramazani,nese ai ka patur mundesi ti plotesoje, por nuk i ka agjeruar sa ishte gjalle, ato dite i ploteson me agjerim nje nga te afermit e tij (vellai ,babai, gruaja) .Ai qe ploteson agjerimin nuk eshte i detyruar ta plotesoje ate pasi sipas rregullit te pergjithshem Islam askush nuk merr persiper mekatin e tjetrin.Nese i ngarkuari per plotesimin e agjerimit nuk te tij nuk i ploteson ato atehere nga pasuria qe ka lene i vdekuri nxirret sasia per te ushqyer nje te varfer per cdo dite qe ka ngelur pa agjeruar. Nese dikush vullnetarisht e ben pagimin e kesaj ,atehere kjo gje eshte e lejuar.

-Nese agjeruesi fyhet apo shahet , ai nuk lejohet tia ktheje me sharje, por duhet te tote : ‘’Une jam agjerueshem, apo une jam duke agjeruar. ‘’.

-Nese agjeruesi ha ose pi nga pakujdesia , obligohemi tia perkujtojme atij, per shkak se agjerimi eshte miresi dhe ne jemi te obliguar ta ndihmojme njeri-tjetrin ne miresi e devotshmeri
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-08, 10:02   #8
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Nje Dite e imja Agjerimi

Paqa dhe bekimi i Allahut qoftė mbi te gjithė ju!

Zilja e orės filloi tringelllimen e saj... Ishte ora 4:00 e mengjesit... Si ēdo ditė tjetėr e Ramazanit ėshtė ajo qe na zgjon pėr te ngrėnė mengjesin me herėt se zakonisht... fakteqesisht nuk kemi mundėsinė te degjojme thirrjen e nderuar qe te fton ne namaz... Ezani na mungon shumė... edhe pse tani fatmiresisht e degjojme nėpėrmjet PC-se sa here qe e kemi te ndezur ne ēdo kohe faljeje... Ishte mė bukur kur gjumi te dilte me thirrjen e mrekullueshme te Muezinit:

“...EJANI NE NAMAZ EJANI NE SHPETIM...”

Ngrihem nga shtrati duke falenderuar Allahun qe me dha mundėsinė te gezoj kėtė ditė te re... kėtė ditė ramazani...
Pergatis mengjezin e herėt (syfyrin) dhe sebashku me bashkeshortin tim ulemi pėr te shijuar begatine e Allahut te shtruar ne tryezen tonė...
O Allahu ynė, na begato ne atė qe na jep si furnizim dhe na ruaj nga dėnimi i zjarrit... kjo ėshtė lutja qe paraprin ēdo ngrenie... e nė fund te ushqimit falenderojme sėrish Allahun...
E kush tjetėr i meriton lavdet me tepėr se Ai?

Ora vazhdon te levize akrepat e saj duke shėnuar tashmė rreth 5:00... Jashte duket se errėsira e nates ka nisur te largohet duke i lėnė vendin drites se mengjesit... Tashme jemi ngritur nga tryeza... te dy burrė e grua nxitojme kush te marrė i pari Kur’anin e shenjtė... fatkeqėsisht kemi vetėm njė ne gjuhėn shqipe... Gjithmonė ai ėshtė i pari qe e merr nder duar e i buzeqeshur me ēehren e triumfuesit e shfleton kendshem pėr te lexuar keshillat e zgjedhura te Allahut Meshireplote... Ja ashtu, unė gjithmonė humbese pasi jam e destinuar te ngre tryezen... e te ve gjėrat ne vendet e tyre... Gjithsesi e di qe koha nuk me humbi pasi ajo qe bėj sado e vogėl te duket nga njerėzitė, ne Syte e Allahut peshon shumė... ēdo gjė qe bėj pėr familjen time qoftė dhe heqja e plururave nga mobiljet nuk mbetet pa vlerė ne Syte e Krijuesit tonė... Ai ėshtė Vleresuesi me i mirė i veprave tona... Tashme i jemi larguar ngrenies e pirjes... sinqerisht mė ka rėnė nga supet halli se ēfare do tė bėj pėr dreke... pasi gjatė kėtij muaji nga agimi deri ne perėndim te diellit trupat tanė i privojme nga ēdolloj ushqimi e marrėdhėniet intime... kjo ne shenjė respekti ndaj Krijuesit tonė i Cili na premton falje mekatesh...

Ja dhe koha e namazit ka hyrė. Qe te dy lajme fytyren e gjymtyret tona pėr t’i falur zemrės dhe trupit momentet e qetesise pėr te cilat kanė shumė nevojė... Ne njė qoshe te dhomes qetesisht kryjme lutjen... drita ėshtė e fikur... ēupeza e vogėl fle ne shtratin e saj
Ja vjen ora qe im shoq te niset pėr ne pune e Kur’ani i shenjtė gjendet mbi tavoline... Kendshem e pėrshėndes duke i uruar paqe e nxitimthi shkoj e ulem pėr te lexuar nga Fjala e Allahut...

Ah sa me pėlqen te lexoj suren Isra... Disa ajete (fjali) te saj me mallengjejne shumė...

Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta, respektuese).

Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: “Zoti im! Mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl”.

Zoti juaj e di mė sė miri atė qė keni nė shpirtin tuaj. Nėse keni qėllime tė mira, vėrtet Ai u fal atyre qė pendohen…

Sa ne faj ndjehem pėr prindėrit e mi… sa here mund ti kem lenduar… sa here mund te kem shfyre pėrpara tyre duke shfaqur pakenaqesi… Ah tani jam bėrė prind vete… Nuk kthehem dot mbrapsht e te fshij kujtesen e tyre…

Falme o Allah e beji ato te kėnaqur prej meje!

… Dhe mos ec nėpėr tokė me mburrje, pse ti as nuk mund ta ēashė tokėn as nuk mund ta arrishė lartėsinė e maleve.

Shumė me fut ne mendime ky ajet… Sa e sa njerėz ecin mbi siperfaqen e tokes mendjemedhenj duke perbuzur te varferit, jetimet e te semuret… e pėr gjithēka qe u ėshtė dhuruar nga Allahu ia meritojnė vetes se tyre… Ja kėto dy shpatulla e kėto dy duar i kanė bėrė tė gjitha…
Sa e shėmtuar kjo vepėr… sa e ulet dhe e lehtė…

Dielli vazhdon te hedhe dritėn e tij mbi toke e Kurani dritėn e tij mbi zemren dhe mendjen time… Me pėlqen shumė qe njė pjesė te ditės time ta kaloj e vetme duke menduar… Ėshtė njė nga format e adhurimit qe me pėlqen me shumė… Meditimi me bėn me tė urtė… rritem e piqem prej tij… Nuk dua qe gjymtyret e mia te levizin si te vdekura kur unė i perkulem Allahut ne namaz e kur koka ime ne shenjė madherimi ndaj Tij prek tokėn… Ja meditimi ėshtė ai qe me bėn zemren mbretereshe te gjymtyreve e gjymtyret rober te besimit…

Dita vazhdon thuaj si gjithmonė… Ēdo ditė i pėrket Allahut… Ēdo ditė duhet te jemi njėsoj besimtare… Ēdo ditė duhet te jemi si ne ditet e Ramazanit…

A mos valle Allahu ėshtė Mbret i kėtyre ditėve dhe i te tjerave jo?

E vėrtetė! Allahu kėto ditė i ka veēuar me falje mekatesh e me shperblim pa masė? Por te gjithė e dimė qe mėshira dhe falja e Tij shtrihet ne ēdo ditė e ne ēdo skaj te Universit.
A mos do tė thotė kjo qe ditet e tjera te zhytemi ne ligėsi e mekate pa fund, duke pretenduar falje mekatesh ne Ramazanin vijues...?

Jo motėr e vėlla i dashur... aspak... Ky muaj sherben si skalitje e besimit tėnd... qe vitin e ardhem tė jesh akoma dhe me i bindur... e qe Ramazani i ardhshėm te te skalise dhe me fort... e qe vitin e ardhem tė jesh akoma dhe me pranė kenaqesise se Allahut...

E jo qe gjatė gjithė vitit tė jesh i pakujdesshėm e ne Ramazan “i perkushtuar”, dhe pas Ramazani ti kthehesh sėrish mėkateve duke pritur me padurim ardhjen e Ramazanit te ardhshėm...
Kjo me te vėrtetė ėshtė mendjelehtesi dhe siguri e madhe ne jetegjatesi... E kush prej nesh e di se sa mundėsi do tė kėtė te agjeroje vitin e ardhshėm? Mendo sikur kjo te jetė dita jote e fundit... e pergatitu ēdo ditė pėr takimin me Allahun sepse ai ndodh papritur...

Koha kalon shpejt... jo punėt e shtepise, jo vajza e vogėl qe kėrkon vėmendje pa masė... e largimin nga ngrenia as qe e ndjej... Etja me mundon... sidomos pas mesdite... edhe pse shlodhem prap jam paska e lodhur duke vrapuar gjithė ditėn pas bukuroshes time te vogėl...

Mbasditja ka mberritur... kendi i lojrave nuk ėshtė shumė larg nga banesa ime... e shkoj atje pėr vajzen... por jo vetėm pėr te... me pėlqen te bisedoj me nenat e tjera e te ndajme sebashku eksperienca tė ndryshme... edhe pse te ndryshėm... nuk janė te pakta cilėsitė e tyre nga te cilat unė marr mėsim...

Dita thuajse po mbaron... Jam shumė e qete e filloj te pergatis diēka pėr te ngrėnė... I falenderohem Zotit qe kėtu gatimi ėshtė shumė i shpejte, pasi me gjellerat tona tipike me duhej te kaloja 2 ore pranė gazit e te perfundoja e gjitha era gjelle e qepe...

Dielli sapo ka terhequr nga toka rrezet e tij te fundit... Fillon te therritet ezani ne PC... me pėlqen ta dėgjoj... kam shumė mall pėr te... Vajza e vogėl e degjon gjith endje dhe tani madje ka filluar me atė te veten ta kendoje edhe ajo...

vazhdon me poshte
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-08, 10:04   #9
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Tryeza ėshtė e shtruar... Serish falenderojme Allahun e tashmė te tre jemi rreth saj (ėshtė akoma herėt pėr te fjetur pėr vogelushen time)... Shuajme etjen dhe shijojme pa e ekzagjeruar nga begatite e tryezes tonė... Vajza e vogėl ėshtė shoqeri shumė e kėndshme gjatė ngrenies... nuk di akoma tė flasė por gjatė te gjithė kohės kėrkon ēdo gjė qe ndodhet ne tryeze duke bėrė me shenjė... Edhe pse tė gjitha i ka pėrpara ne karrige-tryezen e saj te vogėl, me te shijshme i duken ato qe janė ne pjaten time...

Ah sa here gjatė ngrenies na kujtohen iftaret (vakti pas perendimit te diellit) tipike te vendlindjes... buzagaz i pėrcjellim ato ēaste... Tavolina, plot e perplot me ushqime, te cilat ankoheshin se po u thyheshin kembet... Barqe te fryre e gjysėm te shtrire mbi karrige si gra shtatzana te cilat mezi marrin fryme...e lere pastaj sa te qete janė ne namaz... Pėr te qeshur apo jo...
Ramazani jo rrallė ėshtė trajtuar si muaj i ngrenies pa masė... Amvisat gjithė ditėn ne kuzhine duke pėrgatitur lloj lloj gjėrash pasi familjaret nuk kanė ngrėnė gjithė ditėn, duke mos i lėnė aspak vend leximit te Kur’anit apo miresive te tjera te kėtij muaji...

Ramazan Muaj i bekuar... sa e kanė kuptuar miresine tėnde? Sa e provojne me te vėrtetė urine... qe te nesėrmen te jenė doredhenes ndaj te varferve...? Sa e kuptojnė vetepermbajtjen qe ti u orfon... qe nesėr te jen me te matur?
Por ti mos u hidhero...Ti nuk je i vetėm... e as unė... ditet e tua gjithmonė do tė jenė te bekuara...
Unė do ti lutem Allahut pėr ty! Do te lutem qe te gjithė ta kuptojnė mirė atė ēka ti deshiron tu percjellesh... Do te lutem qe te shtohet numri i atyre qe mbushin me sinqeritet ēastet e tua...
Ja dhe mbrėmja e thelle erdhi... Namazi i mbrėmjes na pret... Im shoq tashmė ndodhet ne xhami (njė dhomez e vogėl te cilėn e kanė marrė me qera emigranten muslimane) pėr tu falur sebashku me vellezerit e tjer... Unė nuk kam mundėsi te shkoj atje... pasi ēupeza fle... falem vetėm dhe e qete ne dhomen time... Me mirė kėshtu... qetesia e vetmise ne adhurim me bėn me te perkushtuar...
Ja dita thuaj perfundoi duke i lėnė vendin te nesermes se ngjashme...

Ah po harrova te shtoj dhe diēka... Mesnata ėshtė thuaj i vetmi moment ku mund te shkruaj me qete dhe me gjatė kėtu... e me sy gjysėm te mbyllur nuk ėshtė ēudi t’ju vihet buza ne gaz nga ndonjė gjė e shkruar si pergjumesh...


E shkruar nga nje Moter Shqiptare Myslimane e emigruar ne Itali.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-08, 23:26   #10
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Nata e Kadrit


Vlera e saj ėshtė madhėshtore, pėr atė se kjo natė ka dėshmuar zbritjen e Kuranit, i cili e drejton tė kapurin pėr tė nė rrugėn e krenarisė e nderit, dhe e ngre atė nė vendet e lavdisė e pėrjetėsisė.

Ummeti Islam, i cili pason Sunnetin e tė Dėrguarit tė tij hap pas hapi, nuk ngre flamuj nė kėtė natė dhe as harqet pėr tė gėzuar, por ai garon nė ngjalljen e kėsaj nate me namaz e adhurim, me besim e shpresė pėr shpėrblim nga Allahu.

Nė vijim, vėlla musliman, po pėrmendim ajetet Kuranore dhe hadithet profetike qė kanė tė bėjnė me kėtė natė:


1. Vlera e saj:


Mjafton pėr vlerėn e natės sė Kadrit fakti se ajo ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj. Allahu i Lartėmadhėruar thotė: "Ne e zbritėm atė (Kuranin) nė natėn e Kadrit. E ē'tė bėri ty tė dish se ē'ėshtė nata e Kadrit? Nata e Kadrit ėshtė mė e vlefshme se njė mijė muaj! Me lejen e Zotit tė tyre, nė tė zbresin engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) me tė gjitha vendimet. Ajo (qė pėrcakton Zoti) ėshtė paqe deri nė agim tė mėngjesit." [El Kadr:1-5].


Nė kėtė natė vendoset ēdo ēėshtje e Vullnetit dhe urdhėresave (pėr vitin e ardhshėm). Allahu nė Kuran thotė: "Ne e zbritėm atė nė njė natė tė bekuar (nė natėn e begatshme tė Kadrit). Vėrtet qė Ne gjithnjė po kėshillojmė. Kėtė natė vendoset ēdo ēėshtje e Vullnetit dhe urdhėresave. Urdhėr i pėrcaktuar nga Vetė Ne. S'ka dyshim se Ne dėrguam tė Dėrguar. (E zbritėm) Si Mėshirė nga Zoti yt; Ai ėshtė Gjithėdėgjuesi, i Gjithėdijshmi." [Duhan: 3-6].


2. Koha e Natės sė Kadrit:


Ėshtė transmetuar nga i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se ajo natė ėshtė nata e njėzetė e njė, apo e njėzetė e tre, apo e njėzetė e pestė, apo e njėzetė e shtatė, apo e njėzetė e nėntė, apo nata e fundit e Ramazanit.[1]


Imam Shafiu (Allahu e mėshiroftė!) thotė: "Sipas mendimit tim, e Allahu e di mė sė miri, i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pėrgjigjej nė varėsi tė pyetjes qė i drejtohej. Dikush p.sh. i thoshte: A t'a ruajmė atė nė filan natė? Ai pėrgjigjej: Ruajeni nė kėtė natė."[2]


Fjala mė dominuese ėshtė se Nata e Kadrit ėshtė njė nga netėt e dhjetėditėshit tė fundit tė Ramazanit dhe pėr kėtė argumenton edhe hadithi tė cilin e transmeton Aisheja (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) se: "I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nė dhjetėditėshin e fundit tė Ramazanit thoshte: Kėrkojeni Natėn e Kadrit nė netėt teke tė dhjetėditėshit tė fundit tė Ramazanit."[3]


Nėse njeriu dobėsohet dhe nuk mundet, sė paku tė mos dorėzohet nė shtatė netėt e fundit, pėr shkak tė hadithit qė ėshtė transmetuar nga Ibėn Umeri i cili ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kėrkojeni atė nė dhjetėshin e fundit, e nėse dikush nga ju dobėsohet apo i rėndohet gjendja, sė paku tė mos dorėzohet nė shtatė tė mbeturat."[4]


Ky hadith sqaron edhe fjalėn tij (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qė thotė: "Po shoh se ėndėrrat tuaja janė pėrputhur me njėra-tjetrėn, kėshtu qė kush dėshiron t'a kėrkojė atė (Natėn e Kadrit), t'a kėrkojė nė shtatė netėt e fundit (tė Ramazanit)."[5]


Dhe ajo qė ėshtė e njohur nė Sunnet, ėshtė se njohja e kėsaj nate ėshtė ngritur (e paditur) pėr shkak se njerzit u grindėn, siē transmeton Ubadetu ibėn es Samit (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: "I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) doli nė natėn e Kadrit dhe pa dy burra prej muslimanėve qė po grindeshin me njėri-tjetrin. Atėherė ai tha: "Unė dola qė t'ju njoftoj pėr natėn e Kadrit, mirėpo filani dhe filani u grindėn, e pėr kėtė shkak ajo u ngrit (njohja e saj u fsheh), e ndoshta kjo ka qenė mė e mirė pėr ju. Megjithatė, ju kėrkojeni atė nė nėntėshin, shtatėshin, dhe pesėshin (e fundit) - ndėrsa nė njė transmetim tjetėr thuhet: nė shtatėshin, nėntėshin dhe pesėshin-."[6]


Vėrejtje:Janė transmetuar disa hadithe qė na orientojnė nė atė se nata e Kadrit ėshtė nė dhjetėshin e fundit tė Rmazanit, ndėrsa nė disa hadithe tė tjera thuhet se ajo ėshtė nė netėt teke tė dhjetėshit tė fundit. Tė parėt janė pėrgjithėsues ndėrsa tė dytėt tė posaēėm, e siē dihet; e posaēmja paraprihet ndaj tė pėrgjithėshmes.


Pastaj kanė ardhur hadithe qė na orientojnė nė atė se ajo natė ėshtė nė shtatė netėt e mbetura nga Ramazani, por kjo ėshtė e kufizuar me pamundėsinė dhe dobėsinė, kėshtu qė nuk shkakton ndonjė problem.

Kėshtu kemi harmonizim tė haditheve e jo kundėrshtim mes tyre, pėrputhje e jo ndarje.


Si pėrfundim, muslimani duhet ta kėrkojė natėn e Kadrit nė netėt teke tė dhjetėshit tė fundit tė Ramazanit: natėn e njėzetė e njė, e njėzetė e tre, e njėzetė e pesė, e njėzetė e shtatė dhe e njėzetė e nėntė. E nėse dobėsohet apo nuk ka mundėsi nė kėrkimin e saj, atėherė t'a kėrkojė nė shtatėshin e mbetur nga Ramazani: natėn e njėzetė e pestė, tė njėzetė e shtatė dhe tė njėzetė e nėntė. E Allahu e di mė sė miri.


3. Si e kėrkon muslimani Natėn e Kadrit?


Kjo natė ėshtė nata mė e bekuar. Personi qė e humb atė, vėrtet ka humbur njė tė mirė tė madhe, e nuk ka mundėsi me e humb atė, veēse i ndaluari prej saj. Pėr kėtė shkak, kėrkohet nga muslimani i cili pėrpiqet t'i bindet Allahut, qė t'a ngjallė kėtė natė dhe ta kalojė atė nė adhurim dhe kėrkim tė shpėrblimit tė madh tė saj. Nėse ai e bėn kėtė, atij i fallen tė gjitha mėkatet e mėparshme.

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: "Kushdo qė fal namaz tė natės nė natėn e Kadrit, me Iman (besim tė fortė) dhe duke kėrkuar shpėrblimin, atij do t’i falen tė gjitha mėkatet e mėparshme."[7]

Po ashtu, ėshtė e rekomandueshme tė shtohen lutjet nė kėtė natė. Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) transmeton se ajo kishte pyetur tė Dėrguarin e Allahut, (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "O i Dėrguari i Allahut! Sikur unė t'a dija se cila ishte Nata e Kadrit, si tė lutesha nė tė?

- Thuaj: "Allahume inneke afuun tuhibbul afua fe afu ani" – O Allah! Ti je Falės dhe e do faljen, pra mė fal mua!"[8]

- Vėlla, Allahu tė dhėntė tė mira dhe tė mundėsoftė nė bindjen ndaj Tij, e mėsove tashmė se ēfarė nate ėshtė kjo natė, kėshtu qė ngjalle atė me adhurim dhe largim nga gruaja (nga marrėdhėniet intime) dhe urdhėro familjen tėnde pėr kėtė. Shtoji adhurimet nė tė.


Aisheja (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) thotė: "Kur fillonin tė dhjetat [e fundit tė Ramazanit], Pejgamberi (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e shtrėngonte izarin e tij[9], e kalonte tėrė natėn zgjuar [nė namaz] dhe e zgjonte familjen e tij."[10]


Transmetohet gjithashtu nga Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) se ka thėnė: "I dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pėrpiqej mė shumė [nė adhurim] nė dhjetė netėt e fundit (tė Ramazanit) sesa nė ēdo natė tjetėr."[11]

4. Shenjat e kėsaj nate:[12]

Dije, o ti rob rrespektues, Allahu tė ndihmoftė e tė pėrkrahtė me Ndihmėn e Tij, se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e ka pėrshkruar me disa cilėsi mėngjesin e natės se kadrit, me qėllim qė muslimani ta dijė se cila natė ėshtė ajo:

Transmeton Ubej (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Mengjesin e natės se Kadrit, dielli lind pa rrezatim, sikur tė ishte tas, derisa tė ngrihet lart."[13]
Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) thotė: Pėrmendėm njė herė Natėn e Kadrit te i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe ai tha: "Cili nga ju e kujton hėnėn kur lind? Kur ėshtė nė formėn e gjysmės sė koshit?"[14]

Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nata e Kadrit ėshtė natė bujare, e lirshme, as e nxehtė e as e ftohtė. Nė mėngjesin e saj dielli lind i dobėt dhe me ngjyrė tė kuqe."[15]
**Sqarime dhe Referenca* *


1. Mendimet pėr kėtė janė tė shumta e tė ndryshme. Imam el Iraki ka shkruar njė broshurė tė posaēme pėr kėtė, tė titulluar "Sherh es Sadėr bi dhikri Lejletil Kadėr", ku ai ka pėrfshirė tė gjitha fjalėt e dijetarėve nė kėtė ēėshtje.

2. Kėtė e ka pėrcjellė nga ai imam el Begavi nė "Sherh Es Suneti" (6/388).

3. Transmeton Buhariu (4/225) dhe Muslimi (1169

4. Transmeton Buhariu (4/221) dhe Muslimi (1165).

5. Shih shėnimin e mėparshėm.

6. Transmeton Buhariu (4/232).

7. Transmeton Buhariu (4/217) dhe Muslimi (759).

8. Transmeton Tirmidhiu (3760) dhe Ibėn Maxhe (3850) nga Aisheja. Zinxhiri i tij ėshtė i saktė.

9. D.m.th. ai largohej nga gratė e tij me qėllim pėr tė pasur mė shumė kohė pėr adhurim.

10. Transmeton Buhariu (4/233) dhe Muslimi (1174).

11. Muslimi (1174).

12. Nė popull fliten shumė shenja dhe thashetheme pėr natėn e Kadrit, si dhe bindje tė kota, prej tė cilave ėshtė edhe fjala e tyre se pemėt bėjnė sexhde, ndėrtesat flenė! etj, etj.
Sigurisht qė kėto janė tė kota tė dukshme dhe lajthitje tė qarta.

13. Transmeton Muslimi (762).

14. Transmeton Muslimi (1170).

Pėr fjalėn "gjysėm koshi", Kadi Ijad thotė: Kjo tregon se kjo natė gjendet nė dhjetėshin e fundit tė mujit, sepse hėna nuk ka mundėsi me qenė nė kėtė gjendje kur lind, por nė fund tė muajit.

15. Transmeton et Tajalesi (349), Ibėn Huzejme (3/231) dhe el Bezar (1/486). Zinxhiri i tij ėshtė i mirė.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 11:38   #11
Nga`Une
 
Avatari i Nga`Une
 
Anėtarėsuar: 18-02-09
Postime: 7
Nga`Une me shokė shumeNga`Une me shokė shume
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Dhjetė dhurata pėr ata qė agjėrojnėNuk munda tė gjej njė dhuratė mė tė mirė pėr agjėruesit sesa dhuratat e Profetit Muhamed alejhi selam.
Kėto dhurata janė hadithe praktike qė janė pėrmendur nė lidhje me sevapet dhe shpėrblimet. Kėto janė hadithe qė ēojnė nė dyert e lumturisė dhe nė rrugėt e mirėsisė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
O ju qė agjėroni! Mbajini mend kėto hadithe dhe zbatojini:

1. Profeti salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Kush thotė nė agim: “La Ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir” (S’ka tė adhuruar pėrveē Allahut, Njė dhe i Pashoq, Atij i takon sundimi dhe lavdėrimi. Ai ėshtė i Plotfuqishėm mbi ēdo send), do t’i shkruhen dhjetė sevape dhe do t’i fshihen dhjetė vepra tė kėqija dhe ai do tė ngrihet dhjetė shkallė. Ai do tė jetė i mbrojtur nga shejtani deri nė mbrėmje dhe nėse e thotė kėtė nė mbrėmje, do tė ketė tė njėjtin shpėrblim deri nė mėngjes." (Ahmedi, Ebu Daudi, Ibn Maxheh - sahih).

2. Profeti salallahu alejhi ue selem gjithashtu ka thėnė: "Kush e thotė kėtė nė mbrėmje duke qenė i bindur nė tė dhe vdes po atė natė, do tė jetė nga banorėt e xhenetit, po ashtu edhe nė mėngjes: “All-llahume ente Rabbi la Ilahe il-la ente halakteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve vadike mestetatu eudhu bike min sherri na sanatu eb’u leke bi nimetike aleje ve eb’u bi dhenbi fagfir li fe innehu la jagfirudh-dhunube il-la Ente” (O Allah! Ti je Zoti im, nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje; Ti mė ke krijuar dhe unė jam robi Yt, do tė qėndroj besnik ndaj marrėveshjes dhe premtimit Tėnd sa tė kem mundėsi; kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga e keqja qė kam vepruar, unė jam mirėnjohės ndaj dhuntive tė Tua, i pranoj mėkatet e mia, prandaj mė fal, ngase mėkatet nuk i fal askush tjetėr pėrveē Teje). (Buhariu 7/150).

3. Sėrish, Profeti salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Kush thotė nė mėngjes dhe nė mbrėmje: “SubhanAllahi ve bihamdihi” (I Lartė qoftė Allahu, Atij tė Cilit i takon Lavdėrimi), njėqind herė, askush s’do tė vijė nė Ditėn e Kiametit me diēka mė tė vlefshme se ky, pėrveē atij qė ka thėnė sikur ky a mė tepėr." (Muslimi 4/2071).

4. "Kush thotė: 'SubhanAll-llahil Adhim ve bihamdihi', i mbillet njė pemė (hurme) nė xhenet." (Tirmidhiu 5/511, Hakimi 1/501- sahih).

5. "Kush thotė: "SubhanAll-llahi ve bihamdihi" (I Lartė qoftė Allahu dhe Atij i takon falėnderimi) njėqind herė nė ditė, i fshihen mėkatet, edhe nėse ato janė sa shkuma e detit." (Buhariu 7/168 dhe Muslimi 4/2071)

6. "Kush thotė tri herė nė mėngjes dhe nė mbrėmje: “Bismil-lahil- ledhi la jedur-ru me’a-ismihi shej’un fil-erdi ve la fis-semai ve huves-semiul- alim” (Me emrin e Allahut, pranė emrit tė tė Cilit nuk bėn dėm asgjė nė tokė e as nė qiell, Ai qė dėgjon shumė dhe di ēdo send), nuk i bėhet dėm asgjė." (Ebu Daudi 4/323, Tirmidhiu 5/465, Ibėn Maxhe dhe Ahmedi (shih sahih Ibėn Maxhe 2/332).

7. "Kush thotė kur dėgjon ezanin: “Ve ene esh-hedu en La Ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, ve enne Muhammeden abduhu ve resuluhu, radijtu bil-lahi Rabben ve bi Muhammedin resulin, ve bil-Islami dinen” (Edhe unė dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Allahut Njė dhe tė Pashoq, dhe se Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguari i Allahut, jam i kėnaqur me Allahun pėr Zot, me Muhamedin pėr Pejgamber dhe me Islamin pėr fe), tė gjitha gjynahet e tij do tė falen." (Muslimi 1/290)

8. "Kush e lexon suren Ihlas dhjetė herė, Allahu do t’i ndėrtojė atij njė shtėpi nė xhenet." (Ahmedi - sahih).

9. "Kush e lexon suren Kehf tė premten, njė dritė do tė krijohet pėr tė deri tė premten tjetėr." (Hakimi dhe Bajhakiu - sahih).

10. "Kush lexon suren Ihlas ėshtė si tė ketė lexuar njė tė tretėn e Kuranit." (Ahmedi, Nesaiu, Tirmidhiu - sahih).

Kėtė buqetė nga Muhamedi alejhi selam ua dhurojmė tė gjithė atyre qė agjėrojnė!
__________________
Krijesa mė fisnike nė tokė ėshtė njeriu. Gjėja mė fisnike qė gjendet nė tė ėshtė zemra dhe mendja e tij. Kurse, gjėja mė fisnike nė zemėr ėshtė besimi, ndėrsa nė mendje meditimi
Nga`Une Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 11:39   #12
Nga`Une
 
Avatari i Nga`Une
 
Anėtarėsuar: 18-02-09
Postime: 7
Nga`Une me shokė shumeNga`Une me shokė shume
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Kėtė buqetė nga Muhamedi alejhi selam ua dhurojmė tė gjithė atyre qė agjėrojnė!


__________________
Krijesa mė fisnike nė tokė ėshtė njeriu. Gjėja mė fisnike qė gjendet nė tė ėshtė zemra dhe mendja e tij. Kurse, gjėja mė fisnike nė zemėr ėshtė besimi, ndėrsa nė mendje meditimi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Nga`Une : 23-02-09 nė 11:41
Nga`Une Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-09, 21:38   #13
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Muszaphar Shukor - Astronauti i parė i cili agjėroi nė kozmos
Hulumtimi dhe udhėtimi nė kozmos ėshtė ėndėrr e secilit njeri. Pas vitit 1961 kur astronauti rus Yuri Gagarin ndėrmori udhėtimin historik nė kozmos, ambicjet e njeriut pėr hapėsirat kozmike nė tėrėsi u ndezėn.
E hėnė, 25 Maj 2009 16:19

Nga: Ez'her Beganoviq

"Pėrderisa kam agjėruar dhe falur namazin nė kozmos kam pėrjetuar momentet mė magjepse nė jetėn time."

Pas disa pėrpjekjeve tė pasukseshme dhe pėr shkak tė preokupimit tė shumtė tė Sheikh Muszaphar-it, kėto ditė mė nė fund patėm sukses ta bėjmė intervistėn me tė. Nė bisedėn tonė eksluzive pėr revistėn tonė, Sheikh Muszaphar flet si ka agjėruar nė kozmos gjegjėsisht nė mėnyrėn si ka arritur tė harmonizojė obligimet islame pėrderisa ėshtė rrotulluar rreth Tokės.

Hulumtimi dhe udhėtimi nė kozmos ėshtė ėndėrr e secilit njeri. Pas vitit 1961 kur astronauti rus Yuri Gagarin ndėrmori udhėtimin historik nė kozmos, ambicjet e njeriut pėr hapėsirat kozmike nė tėrėsi u ndezėn. Deri mė sot nė kozmos kanė udhėtuar astronautė bile nga 39 shtete. Nė tėrėsinė e kėtyre misioneve kanė udhėtuar nėntė astronautė mysliman.

Myslimani i fundit i cili pati nderin me udhėtuar nė kozmos ishte astronauti malajzias Sheikh Muszaphar Shukor. Sheikh Muszaphar ėshtė myslimani i parė i cili kaloi njė pjesė tė Ramazanit nė kozmos. Ka qenė anėtar i ekipit ndėrkombėtar nė flutaraken ruse tė hapėsirės Soyuz TMA-11 e cila ka fluturuar nė hapėsirė mė 10 tetor 2007 nga baza Bajkonur nė Kazakistan. Sheikh Muszaphar dhe pjesa tjetėr e ekspeditės ka qėndruar nė stacionin hapėsinor Ndėrkombėtar (ISS) deri mė 21 tetor 2007. Nė bisedėn eksluzive pėr revistėn tonė, Sheikh Muszaphar flet si ka agjėruar nė hapėsirė, gjegjėsisht nė ēfarė mėnyre ka arritur t'i harmonizojė obligimet islame pėrderisa rrotullohej rreth Tokės. Sheikh Muszaphar Shukor al-Masri bin Sheikh Mustafa ka lindur mė 27 korrik 1972 nė Kuala Lumpur. Me profesion ėshtė kirurg-ortoped.

I nderuar doktor Muszaphar, ju jeni myslimani i nėntė qė keni pasur nderin me udhėtuar nė hapėsirė. Mirėpo, ju jeni myslimani i parė i cili ka shijuar ėmbėlsirėn e agjėrimit nė hapėsirė. Pėrveē qė jeni nderuar tė udhėtoni nė hapėsirė, keni pėrjetuar qė juve Allahu xh.sh. t'u nderojė me qenė robi i Tij i parė i cili ka bėrė ibadet nė mėnyrė tė veēantė. A mund tė na thoni diē pėr kėtė pėrvojė tė veēantė?
Muszaphar: "Si mysliman, pėr mua ka qenė shumė me rėndėsi t'i tregojė tėrė botės qė islami si mėnyrė e jetės pa marrė parasysh se ku gjindemi, nė Tokė ose nė hapėsirė, myslimani duhet t'i kryejė obligimet e tij. Qėndrimi im nė hapėsirė dhe ēdo gjė qė ndodhi lartė duke pėrfshirė agjėrimin dhe faljen e namazit, ėshtė diē mė magjepse dhe mė spektakulare qė ka mundur tė mė ndodhė nė jetė. Kjo magjepsje dhe bukuri nuk mund tė pėrshkruhet me fjalė. Dėshiroj qė me tėrė botėn ta ndaj kėtė pėrvojė magjepse. Pėrderisa kam qenė nė stacionin hapėsinor Ndėrkombėtar kam agjėruar vetėm dy ditė tė Ramazanit. Me agjėruar nė hapėsirė ėshtė pėrvojė jashtė kėsaj bote dhe kjo pėrvojė dhe kjo magjepsje nuk mund tė pėrshkruhen me asnjė fjalė."

Myslimani i parė qė ka udhėtuar nė hapėsirė ka qenė princi Sulltan bin Selman Abdul-Aziz al-Saudi nga Arabia Saudite. Pas kthimit nga hapėsira ai ėshtė ankuar se nuk ka ditur si ta pėrcaktojė kiblėn pėr faljen e namazit. Si, ju e keni pėrcaktuar kiblėn kur keni qenė nė stacionin hapėsinor Ndėrkombėtar, si keni pėrcaktuar kohėt e namazit dhe kohėn e agjėrimit dhe iftarit, dhe a keni mundur me marrė abdes?
Muszaphar: "Para shkuarjes sime me mision, Malajzia, gjegjėsisht Enti malajzias pėr ēėshtje islame ka publikuar udhėrrėfyesin e parė pėr astronaut se si me i kryer obligimet fetare islame nė hapėsirė. Pėr shkak tė shpejtėsisė prej 27.000 km nė orė sa ecė flutarakja hapėsinore Ndėrkombėtare, Dielli lind dhe perėndon ēdo 45 minuta qė paraqet sprovė tė vėrtetė pėr secilin qė vendos tė agjėrojė ose tė kryejė namazin. Gjatė qėndrimit tim nė flutaraken hapėsinore Ndėrkombėtare kam falur pesė kohėt e namazit, kam agjėruar dy ditė tė Ramazanit dhe me kolegėt e kam festuar Bajramin. Kohėn e namazit, fillimin dhe mbarimin e agjėrimit e kam pėrcaktuar sipas orientimeve kohore qė vlejnė pėr Kazakistan, prej nga kam fluturuar pėr misionin hapėsionr. Sa i pėrket abdestit, pėr shkak tė sasisė sė kufizuar tė ujit kam marrė tejemum pėr ēdo namaz. Kiblėn e kam pėrcaktuar nė mėnyrė tė thjeshtė, vetėm jam kthyer kah Toka, e cila ka qenė kible."

Kozmosi ėshtė njė prej shenjave mė madhėshtore tė fuqisė sė Allahut, kur shikojmė nga Toka nė kupėn e pafund tė qiellit mbesim tė mahnitur me kėtė bukuri dhe harmoni tė Allahut. Si duket kur "hyni" nė kozmos, nė kėtė hapėsirė tė bukurisė dhe fuqisė?
Muszaphar: "Udhėtimi dhe qėndrimi im nė hapėsirė, shikimi nė kėtė bukuri dhe fuqi madhėshtore definitivisht ka ndryshuar shikimin tim pėr jetėn. Kur jeni lartė, nė njė mėnyrė ndieni se jeni afėr Allahut, ky ėshtė moment i paharruar magjik i afrimit te Allahu i madhėrishėm. Shikimi nė Tokėn e vocėrr e rrethuar me mijėra yje shkakton gjendjen e frikėrespektit ndaj fuqisė sė Krijuesit."

Siē thamė, ju jeni myslimani i nėntė i cili e ka kryer misionin hapėsinor. Mjerisht, ende asnjė shtet mysliman nuk ka ndėrmarrur mision hapėsinor tė pavarur. Si komentoni qė shtetet myslimane, pėrveē Malajzisė pėrgjithėsisht, nuk punojnė asgjė nė zhvillimin dhe progresin e programve shkencore siē ėshtė programi hapėsinor?
Muszaphar: "Unė besoj kushdo qė pushton hapėsirėn do tė pushtojė tėrė botėn. Pėr kėtė mendoj qė ka rėndėsi tė veēantė pėr gjithėn myslimanėt qė tė bashkohen pėr t'ia kthyer lavdin islamit nė shkencė dhe astronomi siē kanė bėrė myslimanėt dikur.
Secili shtet mysliman i cili dėshiron tė arrin sukses, duhet tė fokusohet nė zhvillimin e shkencės dhe teknologjisė. Studentėt myslimanė duhet tė jenė tė vendosur qė nė ndarjet e tyre studenteske tė fokusohen nė kėto lėmenj."

I nderuar dr. Muszaphar, ata boshnjakė qė ju njohin thonė se jeni tė njoftuar mirė pėr rrethanat e BeH dhe se e duani shtetin tonė?
Muszaphar: "Populli i BeH gjithmonė ka qenė nė zemrat tona dhe ne malajziasit gjithnjė e kemi ndihmuar dhe do ta ndihmojmė BeH. Unė jashtėzakonisht e dua popullin e BeH."

Nė fund, lejoni qė kėtė bisedė ta pėrfundojmė me mesazhin tuaj pėr myslimanėt nė botė?
Muszaphar: "Mesazhi im pėr myslimanėt e botės ėshtė qė tė bashkohemi dhe tė fokusohemi mė tepėr nė zhvillimin e shkencės dhe teknologjisė. Duhet kthyer islamit lavdin.
Do tė duhej qė sa mė shumė myslimanė tė udhėtojnė nė hapėsirė pėr tė arritur shkallėn e lartė tė diturive shkencore dhe teknologjike. Shtetet myslimane duhet t'i qasen zhvillimit tė programeve hapėsinore. Dhe ajo qė ėshtė mė me rėndėsi, duhet tė bashkohemi nė mėnyrė dinjitoze dhe tė pėrgatitur tė garojmė me botėn tjetėr nė arritjet shkencore dhe teknologjike."
HISTORIKU I MYSLIMANĖVE NĖ HAPĖSIRĖ


Myslimani i parė qė ka udhėtuar nė hapėsirė ka qenė princi Sulltan bin Selman Abdul-Aziz al-Saudi nga Arabia Saudite nė vitin 1985. Ai iu bashkangjit ekipit tė misionit STG-51G nė space shuttlen "Discovery" amerikan me detyrė pėr tė ndihmuar nė vendosjen e satelitit arab ARABSAT 1-B nė orbitė.

Myslimani i radhės nė hapėsirė ka qenė siriani Muhammed Faris i cili nė korrik tė vitit 1987 iu bashkangjit ekipit rus tė misionit SOYUZ TM-3.

Nė dhjetor tė vitit 1987 azerbejxhanasi Musa Manarov fluturoi si pjesė e ekipit rus SOYUZ TM-4.

Piloti i forcave ajrore tė Afganistanit, Abdul Ahad Mohmand, ka qenė pjesė e misionit SOYUZ TM-6.

Pas kėsaj kaluan mė shumė se dhjetė vite deri te myslimani tjetėr qė fluturoi nė hapėsirė. Kėsaj radhe ky ishte Tokhtar Aubakirov nga Kazakistani, i cili nė vitin 1991 iu bashkua misionit SOYUZ TM-13.

Edhe njė nga Kazakistani, Talgat Musabayer, ka shkuar pas tij nė hapėsirė nė vitin 1994, si pjesė e ekipit SOYUZ TM-19, d.m.th. si inxhinier e mė vonė udhėheqės i dy misioneve tė reja nė vitin 1998 dhe 2001.

Nė tė njėjtin vit nė hapėsirė fluturon Shakirovich Sharipov nga space shuttlen amerikan "Endeavour".

I fundit nė kėtė varg, por jo edhe i mbrami nėse do Zoti, ka qenė malajziasi Shekih Muszaphar Shokur.

Pėrktheu dhe pėrshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dani11 : 25-05-09 nė 21:39
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-09, 23:07   #14
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Selam Alejkum Musliman,


Ligjerate Fetare me Temen:Para se te fillon Ramazani
Ligjerues: Enis Rama


http://d.yimg.com/kq/groups/1246437/...20Ramazani.mp3
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-08-09, 18:03   #15
Maxi
Aktiv
 
Avatari i Maxi
 
Anėtarėsuar: 21-06-08
Postime: 139
Maxi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Ramazani sipas kalendarit Gregorian

Mė poshtė do tė paraqesim njė listė nė tė cilėn do tė jen tė radhitur datat nė tė cilat ka filluar dhe ka mbaruar Ramazani nė tė kaluarėn dhe do tė fillojė dhe do tė mbarojė nė tė ardhmen:.


__________________
Koha vjen pėr atė qė din ta pres.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Maxi : 16-08-09 nė 18:07
Maxi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 101 (0 Anėtarėt dhe 101 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.