Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-08-09, 18:24   #16
Maxi
Aktiv
 
Avatari i Maxi
 
Anėtarėsuar: 21-06-08
Postime: 139
Maxi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Po vjen muaji i Ramazanit
Muaji i Ramazanit po vjen... Muaji i Kur’anit, i meditimit, vėllazėrisė, dashurisė dhe paqes.

Urime Ramazani!"

__________________
Koha vjen pėr atė qė din ta pres.
Maxi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-08-09, 15:21   #17
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-09, 18:03   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Tė gjithė juve qė agjėroni: Urime muajin e shenjtė tė Ramazanit. Zoti ju ndihmoftė gjatė agjėrimit dhe i pranoftė veprat tuaja.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-09, 19:05   #19
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Te gjithe besimtarve musliman ju uroj muajn e shejte te Ramazanit ju uroj qe te ken nje muaj te lehte te agjerimit.

Zozi ju bekofte juve qe e axheroni
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-09, 19:08   #20
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Ju uroj muajin e Ramazanit dhe ju deshiroj axherim te lehte te gjithe atyre Shqiptarve qe e axherojne.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-09, 22:54   #21
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Mir se erdhe o muaj i Bekuar !

Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 02:06   #22
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Faleminderit juve..

Urime edhe prej meje muajin e shenjte te Ramazanit.__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 07:59   #23
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit
Te gjithe vllezerve dhe motrave te Besimit Islam urime Muajn e Ramazanit!
Paqe ,shendet e gezim ne familjet tuaja !
Gjithesesi ,dashuri e rrespekt per njeri tjetrin!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 14:10   #24
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Urime muajin e Ramazanit te gjithe atyre qe e agjerojn !

Allahu ju ndihmoft dhe jau pranoft agjerimin !
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 16:41   #25
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

I urroj gjithė besimtareve Musliman muajin e shenjt tė Ramazanit, duke ju dėshiruar axherim sa mė tė lehtė .
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 17:03   #26
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Urime per Muajen e Bekuar,Ramazanin,
atyre qe axhirojn,ju uroj axhirim te lete,Allahu ju ndihmof e jau pranoft.
http://www.youtube.com/watch?v=BXrWam3Ibzg
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 17:20   #27
Qorri
 
Anėtarėsuar: 19-02-09
Postime: 295
Qorri i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Qorri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 17:25   #28
Qorri
 
Anėtarėsuar: 19-02-09
Postime: 295
Qorri i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Pytje:
Kujt i obligohet agjėrimi i Ramazanit?


Pėrgjigje:
Falėnderimi i takon All-llahut s.v.t..

Agjėrimi i obligohet personit, i cili i plotėson kėto kushte:

1. Tė jetė musliman
2. Tė jetė i vetėdijshėm (pėr veprimet e veta) (mukallaf)
3. Tė jetė nė gjendje tė agjėrojė
4. Tė jetė i vendosur (jo udhėtarė)
5. Tė mos ketė ndonjė pengesė pėr tė agjėruar

Nėse plotėsohen kėto pesė kushte, njeriut i bėhet obligim agjėrimi.

Kafirėt (jo besimtarėt) pėrjashtohen me qė nga kushti i parė. Qafiri nuk obligohet tė agjėrojė dhe nėse agjėron, agjėrimi i tij ėshtė i pa vlerė.Nėse bėhet musliman, ai nuk ėshtė i obliguar qė t“i kompenzojė ditėt e kaluara qė nuk i ka agjėruar.

Argument pėr kėtė ėshtė ajeti, nė tė cilin All-llahu s.v.t. thotė:

“Asgjė tjetėr nuk pengon qė t“u pranohet ndihmesa e tyre, pėrveē asaj se ata nuk besuan All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij (Muhammed a.s.) dhe se nuk erdhėn nė falje (tė Namazit) veēse me pėrtesė, edhe pėr atė se ndihmesėn e tyre e japin krejt pa dėshirė.”
[el-Teube 9:54]

Pasi qė kontributi i tyre nuk ėshtė i pranueshėm edhepse iu bėhet mirė tė tjerėve, pėr shkak tė kufrit tė tyre, atėherė veprat e tjera tė adhurimit janė edhe mė tė papranuara.

Atij nuk i obligohet kompenzimi i ditėve tė kaluara pa agjėrim, sepse All-llahu s.v.t. thotė:

“Thuaju atyre qė nuk kanė besuar, nė qoftė se ndalohen (prej mosbesimit), e shkuara e tyre do t“u falet,...”
[el-Enfal 8:38]

Dhe ėshtė vėrtetuar se i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) nuk u ka thėnė atyre qė bėheshin muslimanė qė t“i kompenzojnė detyrat e obliguara tė cilat kanė kaluar (para se ta pranojnė Islamin).

A do tė dėnohet qafiri nė Ahiret pėr mosagjėrimin e tij, nėse nuk ėshtė bėrė musliman?
Pėrgjigja ėshtė: Po, ai do tė dėnohet pėr mosagjėrim, siedhe pėr moskryerjen e obligimeve tjera fetare, sepse kur marrim parasysh se edhe muslimani i cili iu ka nėnshtruar All-llahut s.v.t. dhe Urdhėrave tė Tij do tė dėnohet pėr moskryerjen e tyre, atėherė ėshtė mė se e pritur qė ai (qafiri) duhet dėnuar pėr to. Pasi qė qafiri do tė dėnohet pėr begatitė e All-llahut s.v.t. tė cilat ai i shfrytėzi nė kėtė botė, si ushqimi, pijet dhe veshėmbathja, atėherė ėshtė mė se logjike se do tė dėnohet pėr veprimin e harameve dhe mosaplikimin e detyrave tė obliguara. Kjo ėshtė sipas analogjisė.

Sipas teksteve, All-llahu s.v.t. thotė se tė Drejtėt (d.m.th. besimtarėt) do t“u thonė jobesimtarėve:

" “ Ēka ju shtyri juve qė tė hyni nė Zjarr?“
Ata do tė thonė:‘ Ne nuk ishim prej atyre qė kryejnė Namazin,
E as nuk ushqenim El‑Miskin (tė varfėrit);
Dhe flisnim fjalė tė kota (tė gjitha ato qė All-llahu s.v.t. i ka bėrė tė urryera) me bashkėbisedues mendjemėdhenjė (arogant)
Dhe pėrgėnjeshtronim Ditėn e Llogarisė.“ "
[el-Muddeththir 74:42]

Kėto katėr gjėra do t“i shyejnė ata nė Zjarr.

" Ne nuk ishim prej atyre qė kryejnė Namazin" d.m.th. se ata nuk faleshin; “ E as nuk ushqenim El‑Miskin (tė varfėrit)” d.m.th. se ata nuk paguanin Zeqatin; “ Dhe flisnim fjalė tė kota( tė gjitha ato qė All-llahu s.v.t. i ka bėrė tė urryera) me bashkėbisedues mendjemėdhenjė (arogant)” d.m.th. se ata talleshin me ajetet e All-llahut s.v.t.; “ Dhe pėrgėnjeshtronim Ditėn e Llogarisė.”

Kushti i dytė:

Tė jetė i vetėdijshėm (mukallaf). Mukallaf ėshtė ai, i cili ka arritur moshėn e pjekurisė (pubertet, bylyk) dhe ka mendje tė shėndoshė, sepse i papjekuri dhe i sėmuri psiqik (i ēmendur) nuk janė tė vetėdijshėm.

Njeriu me mendje tė shėndoshė ėshtė e kundėrta e njeriut tė sėmurė psiqik, i cili ka humbur mendjen, d.m.th. ėshtė i ēmendur. Ēdo njeri qė ka humbur mendjen, nė ēfarėdo mėnyre qoftė, nuk ėshtė i vetėdijshėm dhe nuk ėshtė i obliguar tė zbatojė obligimet Islame, qoftė falja, agjėrimi apo ushqimi i tė varfėrve; ai nuk ėshtė i obliguar me asgjė.

Kushti i Tretė:

Tė jetė nė gjendje tė agjėrojė. Ai, i cili nuk ėshtė nė gjendje tė agjėrojė nuk i obligohet agjėrimi,All-llahu s.v.t. thotė:

“...ndėrsa kushdo qė ėshtė i sėmurė ose nė udhėtim, i njėjti numėr ( i ditėve tė cilat ai nuk i agjėroi nė kohėn e tyre, duhet tė plotėsohet) nga ditė e tjera...”
[el-Bekareh 2:185]

Pamundėsia e agjėrimit bie nė dy kategori:
pamundėsi e pėrkohėshme dhe pamundėsi e pėrherėshme.

Pamundėsi e pėrkohėshme ėshtė ajo e cila u pėrmend nė ajetin e mėsipėrm, si njėri i cili ėshtė i sėmurė por shpreson se do tė shėrohet, dhe udhėtari. Kėtyre personave u lejohet tė mos agjėrojnė, pasi qė ata duhet tė kompenzojnė ditėt e paagjėruara.

Ata tė cilėt pėrgjithmonė nuk janė nė gjendje tė agjėrojnė, si njėri i cili ėshtė i sėmurė dhe nuk ka shpresė pėr shėrim, ose ata tė cilėt janė tė moshuar dhe nuk janė nė gjendje tė agjėrojnė, janė pėrmendur nė ajetin:

“...Ndėrsa pėrsa u pėrket atyre tė cilėt kanė tė vėshtirė agjėrimin (p.sh. tė sėmurėt, tė moshuarit, etj), ata kanė tė drejtė zgjedhje: ose tė agjėrojnė, ose tė ushqejnė njė tė varfėr pėr ēdo ditė,...”
[el-Bekareh 2:184]

Sipas komentimit tė ibn Abazit r.a., kėtu bėhet fjalė pėr mashkullin ose femrėn e moshuar tė cilėt nuk munden tė agjėrojnė, kėshtu qė ata duhet tė ushqejnė njė njeri tė varfėr pėr ēdo ditė.

Kushti i Katėrt:

Tė jetė i vendosur (jo udhėtarė). Nėse ėshtė udhėtarė, nuk i obligohet agjėrimi, sepse All-llahu s.v.t. thotė:

“...ndėrsa kushdo qė ėshtė i sėmurė ose nė udhėtim, i njėjti numėr ( i ditėve tė cilat ai nuk i agjėroi nė kohėn e tyre, duhet tė plotėsohet) nga ditė e tjera..."
[el-Baqarah 2:185]

Dijetarėt janė tė pajtimit se udhėtarit nuk i obligohet agjėrimi.
Ėshtė mė mirė pėr udhėtarin tė veprojė si ėshtė mė lehtė. Nėse agjėrimi paraqet rrezik pėr tė, atėherė atij i bėhet haram agjėrimi, sepse All-llahu s.v.t. thotė:

"...Dhe mos e mbytni veten tuaj (as edhe njėri-tjetrin). Sigurisht qė All-llahu ėshtė gjithnjė Mėshirėplotė ndaj jush.”
[En-Nisa’ 4:29]

Kjo tregon se ēdo gjė qė dėmton njeriun ėshtė e ndaluar(haram) pėr tė.Nėse pyet, cila ėshtė shkalla e dėmtimit, e cila rezulton ndalimin e agjėrimit, pėrgjigja ėshtė:

Dėmtimi mund tė jetė psiqik, ose dikush e kėshillon atė se agjėrimi mund ta dėmtojė. Sa i pėrket dėmtimit psiqik, do tė thotė se njeriu ndjen se agjėrimi e dėmton dhe ndien dhimbje, e ngadalson shėrimin e tij (nga sėmundja qė ka) etj.
Sa i pėrket kėshillės, kėtu nėnkuptohet kėshillimi i mjekut tė ditur dhe tė besueshėm, i cili e kėshillon se agjėrimi e dėmton atė.

Kushti i Pestė:

Nuk duhet pasur ndonjė pengesė. Kjo vlenė posaēėrisht pėr femrat. Femrat, tė cilat kanė menstruacionet ose gjakderdhjet pas lindjes nuk duhet agjėruar, sepse i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s., ka thėnė: “ A nuk ėshtė rasti me femrėn e cila kur ka periodin e saj, ajo nuk falet dhe nuk agjėron?”

Kėshtu qė ajo nuk duhet tė agjėrojė dhe agjėrimi i saj ėshtė i pa vlerė, sipas konsensit (mendimit tė pėrbashkėt) tė dijetarėve. Dhe ajo duhet kompenzuar ditėt e kaluara pa agjėrim, poashtu duke u bazuar nė mendimin e pėrbashkėt tė dijetarėve.

El-Sharh el-Mumti’, 6/330.All-llahu (Subhanehu ve Teala) e di mė sė miri.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Qorri : 20-08-09 nė 17:27
Qorri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 17:38   #29
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Qorrit , Makreshit edhe Pirros urime Ramazani.
Urime edhe ju tjerve qė e agjironi, zoti ja u boft bull bre njerz.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 17:48   #30
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Faleminderit juve!


Edhe une shfrytezoj rastin qe te gjithe besimtareve Mysliman tu uroje muajin e Shenjte te Ramazanit,,,duke ju deshiru Axherim sa me te lehte.


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Elina : 20-08-09 nė 17:49
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 81 (0 Anėtarėt dhe 81 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.