Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona Administrative > Tema tė vjetra
Emri
Fjalėkalimi
Tema tė vjetra Arkivi i forumitTemė e mbyllur
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-05-12, 13:49   #61
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
Jo alima jo ashtu me pre kembe e duar me ligje islamike ky esht ekstremizem barbar -jan ligjet civiliizuese morale te shoqerise drejtesia avokatura mbrojtja cilsite e fakteve dhe mbi bazat e civilizimit normal njerzor ne kushte te jetes se njerzimit denohet me ligje te njerzimit jurdike
penale -e drejta e njeriut per tu mbrojtur po ashtu dhe per tu permrrisuar poashtu -
natyrisht hajnia denohet me burgje -i burgosuri ka kohe pastaj te resocializohet te shkollohet ne burg e te punojpoashtu dhe nes e vjehd per seri perseri denohet-e si qenka kjo pune alime ashtu po deklarohesh per masaker zoti ja ka fale gjymtaret njeriut e ti kunder zotit ashtu -pse me ja kpute gjymtyret keto nuk jan ligje po masakra shpellore anticivilizuese dhune ndaj njeriut -po ty alime me ta nxjerre dhembin me dana pa pije pa injeksion pa narkoze po a e din bre qfar dhimbjesh jan ato -ti duhet me qene ma e bute ma humaniste bre alime -lej bre ato ligje qe po i quan ti ato nuk jan ligje jan egersira krokidle kanibalizem antimodern kunder kultures dhe humanizmit njerzor-ku po do me na pru aso ligjesh ashtu ne civilizim -jo bre populli shqiptar a spopujt tjere nuk i duan kurr ato ne shoqerine tone nuk vjen ne shprehje me hy ati dhune te tilla te zbatohen ne praktiken tone ato jan sadizma egersirash -qysh bre po krenohesh me ato -
penmdou eja ne vete mos u egerso mos u fanatizo ashtu per treqin euro ne muaj qe ti japin talibanet fanatik ik prej asaj egersie ktheu ne rrugen e njerzise e te ligjeve civile -edhe ne lufte ka norma ka avokat ka te drejta ka mbrojtje keto jan rregulla te moralit te njerzise -e qka nese ehst personi i pa fajshem edhe ma zi ather me ja pre kemben u alime qka tek je ti masaker kanibal barbar ik bre prej ktyre te ashtuquajtur a ligje se po rrqethem -ligjet moderne i ka europa e te drejtat enjeriut -civilizimi perendimorė pra drita ekultures botrore -por pasha zotin ne rrezik jemi nga aziatiket dhe egrsia arabe e do far te ashtuquajtur aligje talibano wehabiste -zoti e ruajte popullin shqiptar me percaktim europianoo perendimorė

...

Pa lidhje !


Me i mbyt me inekcione , karrige rryme ... civilizuese qenka ?


Te drejtat e nejriut po , por jo te hajnit , dhunuesit , mbytesit ... SHUMICE E TYRE JANE TE PAPERMIRESUESHEM !

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Vjetėr 10-05-12, 13:50   #62
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

jo alima ato ligje kurr ne token kastriote nuk do te vijne arabet siq po shihet ma shum jan shoke e miq te sllavo ortoksve dhe aleat se sa me ne -needhe sikur te behemi arab dhe krejt si ata te shkrihemi prap ata ma shum do i duan sllavet s e ne keshtu qe po te them kthehu kah kombi yt
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 13:51   #63
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Sa pėr mentorin dhe forma te tilla tė kėrcnimeve kemi ilaqe Alime .Unė me tė vertete kam mendue qe ai tipi ta ka thye kodin ,per ēka edhe i kerkove Gegės tė fala me duket .
...


Te faleminderit e nderuar :)


Po valla , nervoz eshte pak ai , po i kalon shpejt Mentorit !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 13:52   #64
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik Shiko postimin
jo alima ato ligje kurr ne token kastriote nuk do te vijne arabet siq po shihet ma shum jan shoke e miq te sllavo ortoksve dhe aleat se sa me ne -needhe sikur te behemi arab dhe krejt si ata te shkrihemi prap ata ma shum do i duan sllavet s e ne keshtu qe po te them kthehu kah kombi yt
...

Ou tu rrite ndera per kujdesin o patriot bashkekombasi !

Do keme ne konsiderat keshillen tende , dhe ndoshta ndojhere do behem edhe une shqipetare !


Eh pas , ēka me ba .... ēka nuk po nijke njeri !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 13:57   #65
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

[QUOTE=Alima;2215564]...

Pa lidhje !


Me i mbyt me inekcione , karrige rryme ... civilizuese qenka ?


Te drejtat e nejriut po , por jo te hajnit , dhunuesit , mbytesit ... SHUMICE E TYRE JANE TE PAPERMIRESUESHEM !

.......................
pamarr para syh alime ne nuk mundemi me aplikue ligje te tilla kasphane kputje gjymtyresh te lutem kjo nuk shkon nuk ben -ne shqiptart jemi europian dhe mentaliteti yne esht menlaitet kulturorė -nuk ben te shkojme ne dhune ekstreme te tille te egrsive te sjelljeve te atyre q enuk i kemi as gje
me hiq asgje ndoshta ju e dini apo nuk e dini kinezet dhe shum popuj tjere kan pas zakone te egra me i fute te gjalle ne dhe njerzit por kjo esht ma teper se mekat ma teper se barbari ma teper se qmenduri -kontrolloje trurinnmshiren edukimin dhe mos bjer ne zakone te tjera te egrsive te pa njerzishme te infektimeve me zakone te huaja -ata kur te vijne nevetedije e te shohin se qka kan bere ne te kaluaren do te pendohen rend por ne shqiptart kemi logjet tona jemi ilir dhe kemi traditat tona njerzit i kemi denuar sipas ligjeve tona edhe nese esht i pa perprirsueshem jan burgje socioali edukimi ne shtepi ndeshkuese puna qe merret me te shoqeria e ne rast lufte merret si ushtar i atdheut ose me krye ndonje pune ne sherbim te atdheut -e ka te drejten embrojtjes te avokatit por gjygji vendose mos na sjell te lutem ne europe keso renqthjesh kasape -sepse keto nuk jan ligje por jan tmerre rrenqethse primitivizma krejt te huaja bile habitem se si mund te ket planeti te tilla prapambeturi kanibalizmash ne kohrat kur duhet te zhvillohet civilizimi
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 13:57   #66
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Sapo te vertetohet per mos egzistencen e ferrit dhe edhe te parajses , mund te diskutohet per egzistencen


Arb , kujdes si shprehesh , ....se vjen Mentori :D


.
Ja bejme keshtu atehere, "deri sa te vertetohet per ekzistencen e ferrit dhe parajses, mund te flasim per mos ekzistencen..."

Kush eshte ky Mentori, oj marrja e mblume, eshte nje prej atyne te sigurimit te parajses a?

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Arb : 10-05-12 nė 13:59
Arb Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 13:58   #67
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Sa pėr mentorin dhe forma te tilla tė kėrcnimeve kemi ilaqe Alime .Unė me tė vertete kam mendue qe ai tipi ta ka thye kodin ,per ēka edhe i kerkove Gegės tė fala me duket .
...

Terhjeku publikisht faleminderimin e bere me pare !

Mendova se the per ARB dhe fymje te tilla ka forma e ilaqe !


NC , edhe une nganjahere po lexoi shpejt !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 13:59   #68
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Ja bejme keshtu atehere, "deri sa te vertetohet per ekzistencen e ferrit dhe parajses, mund te flasim per mos ekzistencen..."

...

Gjithesecili zgjedhe temen , ti psh per mosegzistencen , gjersa une per egzistencen !

Dakor ?!

ps.mundesisht pa fymje !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 14:01   #69
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Ngadale Arb mos u ngut, ende nuk ėshtė vėrtetuar nėse vėrtet ka edhe parajsė, prandaj mos tė ngutemi tė mbjellim gėzime tė kota.
Edhe gezimet e kota u duhen ketyre te ngrateve. Jane ne gjendje te mjere, te depresionuar, shpresat e vetme i kane ne ate te bekumen parajse.

Po t'iu futim dyshime edhe ne ekzistencen e parajses atehere te ngratet fetare te botes se marre, marojne...!
Arb Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 14:03   #70
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Titulli: AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

[QUOTE=lirik;2215568]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Pa lidhje !


Me i mbyt me inekcione , karrige rryme ... civilizuese qenka ?


Te drejtat e nejriut po , por jo te hajnit , dhunuesit , mbytesit ... SHUMICE E TYRE JANE TE PAPERMIRESUESHEM !

.......................
pamarr para syh alime ne nuk mundemi me aplikue ligje te tilla kasphane kputje gjymtyresh te lutem kjo nuk shkon nuk ben -ne shqiptart jemi europian dhe mentaliteti yne esht menlaitet kulturorė -nuk ben te shkojme ne dhune ekstreme te tille te egrsive te sjelljeve te atyre q enuk i kemi as gje
me hiq asgje ndoshta ju e dini apo nuk e dini kinezet dhe shum popuj tjere kan pas zakone te egra me i fute te gjalle ne dhe njerzit por kjo esht ma teper se mekat ma teper se barbari ma teper se qmenduri -kontrolloje trurinnmshiren edukimin dhe mos bjer ne zakone te tjera te egrsive te pa njerzishme te infektimeve me zakone te huaja -ata kur te vijne nevetedije e te shohin se qka kan bere ne te kaluaren do te pendohen rend por ne shqiptart kemi logjet tona jemi ilir dhe kemi traditat tona njerzit i kemi denuar sipas ligjeve tona edhe nese esht i pa perprirsueshem jan burgje socioali edukimi ne shtepi ndeshkuese puna qe merret me te shoqeria e ne rast lufte merret si ushtar i atdheut ose me krye ndonje pune ne sherbim te atdheut -e ka te drejten embrojtjes te avokatit por gjygji vendose mos na sjell te lutem ne europe keso renqthjesh kasape -sepse keto nuk jan ligje por jan tmerre rrenqethse primitivizma krejt te huaja bile habitem se si mund te ket planeti te tilla prapambeturi kanibalizmash ne kohrat kur duhet te zhvillohet civilizimi

...

O lirik ,

po ligje per kurorezime prej pederave a po aplikoni ?


po ligje per prostitucion legal , a po aplikoni ?


po ligje per amoralitet , a po aplikoni ???


ligje plot , edhe njo a dy qaty plus per hater temin , s' bahet nami !Konsideroi !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 14:03   #71
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Gjithesecili zgjedhe temen , ti psh per mosegzistencen , gjersa une per egzistencen !

Dakor ?!

ps.mundesisht pa fymje !


.
Pse, a pat fymje dikun a?

A pronare e parajses dhe ferrit je a?

Te ndieshem jeni ju fetaret e rreme. Nuk e dini as pse preki. Qeshtu te ndodh kur ti bijsh dyshemes me balle 5 here ne dite. Truni del prej vendi. Tani punojne vec hormonet...
Arb Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 14:06   #72
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Pse, a pat fymje dikun a?

A pronare e parajses dhe ferrit je a?

Te ndieshem jeni ju fetaret e rreme. Nuk e dini as pse preki. Qeshtu te ndodh kur ti bijsh dyshemes me balle 5 here ne dite. Truni del prej vendi. Tani punojne vec hormonet...

...


Keto ishin levdata , mbase ???!!!


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Eh, cka s'bon vaki. Kush eshte bo me na shit moral.

E ka nu ni dreq shami ne kry, per me e shti nen hije ate tru te vetin.

Qite pak kah dielli ate tru, oj marrja e mblume, se nuk pak gjana bahen nen hije...


Nejse , per vehte e ke , .... ama veē inshAllah nuk mrrin me i lexu edhe dikush !


Kaq !.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 14:43   #73
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Sapo te vertetohet per mos egzistencen e ferrit dhe edhe te parajses , mund te diskutohet per egzistencen


Arb , kujdes si shprehesh , ....se vjen Mentori (alias Alimja) :D


.


Pata me vazhdu edhe pak, po e kam disi si tullusum me mė sha gratė!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 14:46   #74
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: A do te shkojne fetaret ne ferr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Edhe gezimet e kota u duhen ketyre te ngrateve. Jane ne gjendje te mjere, te depresionuar, shpresat e vetme i kane ne ate te bekumen parajse.

Po t'iu futim dyshime edhe ne ekzistencen e parajses atehere te ngratet fetare te botes se marre, marojne...!
Hiq mos u ban merak Arb, edhe vet Zoti me ju dal e me ju thonė se ska parajsė e ferr nuk do ta besojnė.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė  
Temė e mbyllur


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.