Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-02-10, 14:56   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Smile Filetė viēi me kėrpudha ...

Materialet pėr 2 persona
* 2 fileta mish viēi (rreth 180-200 gr.)
* 2 lugė gjelle vaj ulliri
* 1 lugė gjelle gjalpė
* 1 filxhan kėrpudha tė prera
* 1 filxhan lėng mishi
* 2 lugė gjelle brandi
* hudhėr
* kripė dhe piper i kuq dhe i zi.

Pėrgatitja

1. I lyeni filetat nga tė dy anėt me kripė dhe piper e hudhėr.
2. Nė vazhdim ngrohni gjalpin dhe vajin e ullirit nė njė tenxhere tė thellė dhe shtoni nė tė filetat e mishit. I skuqni nga tė dy anėt, dy minuta pėr ēdonjėrėn anė dhe menjėherė mė pas i shuani me brandi. I vendosni filetat nė njė pjatancė dhe kujdesuni qė tė ruhen tė ngrohta.
3. I hidhni kėrpudhat e prera si dhe piperin e kuq nė salcėn qė ka mbetur nė tenxhere.
4. Nė vazhdim, shtoni lėngun e mishit dhe nė fund, i spėrkatni filetat me gjysmėn e salcės.
I servirni menjėherė duke i shoqėruar me pure patatesh ose pilaf


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-02-10, 16:41   #2
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Mund kush ta imaxhinoj sa e madhe do duhet t'jet kjo fileta e viqitt ?!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 22:14   #3
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Hhahahhaaaaaaaaaaa Labi ,spo mundem me imagjinu duke qesh !
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-10, 10:05   #4
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

............. !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 23-02-10 nė 10:06
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-10, 18:26   #5
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Jana, provo ti hedhesh pana siper e do shohesh sa e shijshme eshte
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-12, 20:05   #6
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,414
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana Shiko postimin
Materialet pėr 2 persona
* 2 fileta mish viēi (rreth 180-200 gr.)
* 2 lugė gjelle vaj ulliri
* 1 lugė gjelle gjalpė
* 1 filxhan kėrpudha tė prera
* 1 filxhan lėng mishi
* 2 lugė gjelle brandi
* hudhėr
* kripė dhe piper i kuq dhe i zi.

Pėrgatitja

1. I lyeni filetat nga tė dy anėt me kripė dhe piper e hudhėr.
2. Nė vazhdim ngrohni gjalpin dhe vajin e ullirit nė njė tenxhere tė thellė dhe shtoni nė tė filetat e mishit. I skuqni nga tė dy anėt, dy minuta pėr ēdonjėrėn anė dhe menjėherė mė pas i shuani me brandi. I vendosni filetat nė njė pjatancė dhe kujdesuni qė tė ruhen tė ngrohta.
3. I hidhni kėrpudhat e prera si dhe piperin e kuq nė salcėn qė ka mbetur nė tenxhere.
4. Nė vazhdim, shtoni lėngun e mishit dhe nė fund, i spėrkatni filetat me gjysmėn e salcės.
I servirni menjėherė duke i shoqėruar me pure patatesh ose pilaf
C'ka eshte brandi???
Receta ime mbi kerpurdhat me mish vici! (pasi e njejta recete qe Jana ka sjelle)duke i hedhur krem qumeshti me pas,e ne perzierje e siper nenkuptojme qe duhet hequr,nderkohe qe kremi i qumeshtit ka marre trashjen e duhur(vecse kerpurdhat i perziej me miell,piper,kripe(pa hurdher)!
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-01-13, 09:26   #7
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elvio Shiko postimin
C'ka eshte brandi???
Receta ime mbi kerpurdhat me mish vici! (pasi e njejta recete qe Jana ka sjelle)duke i hedhur krem qumeshti me pas,e ne perzierje e siper nenkuptojme qe duhet hequr,nderkohe qe kremi i qumeshtit ka marre trashjen e duhur(vecse kerpurdhat i perziej me miell,piper,kripe(pa hurdher)!

Brandy eshte destilat i perfituar prej rrushi .Skenderbegu , Asbach gjermane, Carlos-i spanjoll . te gjitha llojet e konjakeve francese , Vekia Romana italiane etj etj ...


Recepti me lart ka shume mangesi ose me thjesht nuk eshte mire i sqaruar .

Vaji i ullirit nuk preferohet per pjekje te mishit sepse e ka eren shume te rende mbase edhe djeget ne temperatur shume me te ulte se sa vaji i luledjellit apo i bimeve tjera .

Nese e lyen mishin me hudher siq thot Jane me lart , ai do te merr shije te hidhur .

Pastaj gjithashtu ne recept nuk eshte sqaruar se si te behet pjekja e mishit (filese) edhe kjo kerkon nje kujdes te veqant mbase shume shpejt mund te ndodhe qe mishi te behet i forte si gome plastike ....etje etj ....
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-13, 21:02   #8
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Dhapjon, mos osht qikjo qajo pajdhaqja qi pi thojne un Shypni? Haaaaaaaaaaaaaaaaaaa
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-13, 21:28   #9
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Dhapjon, mos osht qikjo qajo pajdhaqja qi pi thojne un Shypni? Haaaaaaaaaaaaaaaaaaa
E kete nuk e di une , elvio duhet me e dite .......
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-13, 21:32   #10
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Filetė viēi me kėrpudha ...

edhe une di recepten veq ndryshon prej tgjitha ketyre qe I keni permend ju
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-13, 22:15   #11
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,414
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
E kete nuk e di une , elvio duhet me e dite .......
C'ka te ka zene meraku???
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-13, 22:56   #12
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

...

Bash po dua t'ua jape reēeten ...por, pasi te me lejoni te bisedoj per politiken me fembra !

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-01-13, 22:39   #13
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

...

Si duket nuk u interesuaka reēeta !


Sidoqotė,shume eshte e shijshme!

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 03:59   #14
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

...pat thane ai fukaraja,,,,qitma i goxhd' n'tlyen,,,edhe vet po thom, lyenie n'voj e krypnie mire, edhe pjeknie mire, ater thirremni...e u kallxoj si ka dale specialiteti me mish vichit...
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 12:40   #15
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Filetė viēi me kėrpudha ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dallandyshja_718 Shiko postimin
...pat thane ai fukaraja,,,,qitma i goxhd' n'tlyen,,,edhe vet po thom, lyenie n'voj e krypnie mire, edhe pjeknie mire, ater thirremni...e u kallxoj si ka dale specialiteti me mish vichit...
ohohooo kur pum thir dijuze un drek t viCHIt pash qikit kapuq, ere ru se gabon ere e thir qat Alimen se ma han kejta ec gutu gutug utu gutu purqafum fooort se s'tek paskam p amoti, gutu put tham


__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.