Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-01-08, 11:43   #1
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin lirik! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

Urata


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-01-08, 13:54   #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kam respekt per Xhelal Ferizin

po i sjell disa vargje nga i lart permenduri pa lej
lirik
23-10-2007, 14:33

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Unė dhe hiri

XHELAL FERIZI

une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi

unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar
NGA XHELAL FERIZI

en e tij po ndoshta nuk idhrohet
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-08, 21:49   #3
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pershendetje mikesha jon Urata e njohur dhe shume respektuar.... per miqet dhe shoket..si gjithnje..me vjen mire shum per temen e hapur nga ju po mbi autorin e larte z.xhelal Ferizin.
paskit bere nje pun me vlere te madhe...
ku besoi se dhe nga te gjithe anetar po te ketij Forumi daradania do gjein kohen dhe mundin qe te japin komente sipas deshires dhe sip[as drejetesise.pa intriga dhe prapaskena,
meqse dikush nuk ka simpati mbi vargjet eautorit ju lutem qe mos zgjatni ne fjale,thejshte mund te thoni mendimin e juaj me pak fjale se nuk kam simpati mbi autorin,ose nuk me pelqein vargjet etij,dhe u krye muhabeti..skemi qka.
kurse ata/o qe duan te japin vlersimin mund te mos eshkruajn komplet poezin,se nuk eshte e lejume qe te shkruani komplet poezin por thjeshte mund te ndani poezin e cila ju pelqen sipas deshires dhe nene poezi.te shkruani kuptimine saj ,qfare domethenje ka poezia, vargu, fjala,
edhe se nuk mund ekompletoni krejt poezin ,mund ti nxerrni nga dy tre rreshta,cilet dini te ua thoni kuptimin,dhe qka mund nxerrni nga ato.
shembull.po emarr ne nje titull te poezise qe thot,pikerishte kjo "Une dhe hiri"
ku ne fakt anetari i nderuar Guri i madh,e ka dhen vlersimin mbi ket poezi...ama nuk eshte dashur qe te shkruhet krejt,keshtu thot autori vet,por vetem te nxerr kuptimin e saj,se qfare domethenje ka?kjo eshte,ne fakt mendoi se shum ma lehete do jet edhe per anetaret..megjithese keto vargje kan ni cilesi te larte,e di se e veshtire per tua gjetur thelbin efjales,apo te vargut cilit do qofte,ama kjo kerkohet nga vet autori z.Xhelal ferizi..
meqse kam mesuar kete thenie nga ai faktikishte une isha ajo vet qe kur kam hyr ne temen etij,per t'dhen vlersimin kam menduar qe duhet qe te zgjedhi ni poezi sipas deshires tiem dhe une e zgjodha nje sipas deshires dhe e shkrova,por vet autori mu drejtua me tha se ke bere gabim se per te shenuar poezin time nuk eshte nevoja se ajo eshte e shenuar e nderuar,por duhesh qe te zgjidhni fjalt dhe kuptimin mbi vargjet aty.
Bile dhe pak si nxeht me foli,por une nuk iu kundervuna me fjale,por pranova gabimin,thjeshte kerkova falje dhe pastaj u perpoqa qe t'shkruaj diqka mbi vargjet,por me pak fjale ,te them te drejten nuk munda shum se nuk kisha ide te larte,pase letersin nuk e kisha studijuar hahahahah
edhe se e dua shum letersin, por kot se qka seshte seshte, nese dua te genjeja? ne radhe te par genjej veten time,a seshte keshtu apo jo dashamiresi?.
Gjithsesi kerkoi falje nese dikush me keqkupton,ne fjalet qka shkrova,por gjithsesi mendoi se do e kuptoni qellimin,se qfare kam then,dhe se qellimi im ishte qe dhe ju tua lehtesoi punen pak ashum,qe t'ju beja me dije,mendoi se dhe autori nuk ma merreper budallek keta qe kam shkrua,se dhe per ti ardhe ne ndihem atij kisha,diqka ti lehtesoim autorit,se dkete gje ua kishte then dhe ai vet e di.ama per ta lehtesuar diqka,ndermora une ket hap.do t'thot ne ket shkrime se hapin ne fakt e ka ndermarr e nderuara e jon mikesha Urata..dhe njihere te falemnderit e nderuara Urata te paqim pergjithmon...dhe shum kesi njerez qofshin si ti te Uruar dhe mik/e/pritsa...Jufalemnderit

NATYRA

Rini te gezuar qe te gjithe...faleminderit ne pritje dhe mirekuptim...
Gjithmon per Dardanin e lashte... ne shenje nderimi per Prisin e liris dhe pavaresis Dr.Rugoven qe aqe shum e deshi Dradanin.....Dhe gjithe kombin shqiptar...!!!

Lavdi past...ai eshte i pa vdekur

<<<<<<<<
Me lejoni dhe me pak fjale ketu, po per autorin e njohur z.Xhelal ferizin

Nderimet e mija z.Xhelal kam kenaqesin qe mu dha rasti te ju takoi dy me te miret qe ju kisha dhe dikur.. Ty i nderuar Xhelal poashtu me pseodonimin lirik,si dhe te nderuaren Urata por si thon miqsia e vjeter nuk shuhet leht,sikur dhe kjo e jona..as qe i paska lujt qerpiku bile hahahahaha
te ju them se ju kam lexuar disa here jasht Forumit Dradan krejt pak vargje,fakti se vargjet tua me sollen ne kete drejtim,fakti se deshiroja qe ti lexoi dhe disa tjera megjithse qe moti nuk qenken kendej,madje presim me padurim qe te jeni ne mesin ton,qe te gjeshe pak kohe dhe ne ket Forum qe me vargjet tua dhe me penen e art le te reflektoin po mbi Dardanin e lashte..ku besoi qe do na shkruani po dhe mbi Mitrovicen e bukur martire...per te cilen jemi te brengosur shum qe serbi na e ka ndar pothuaj pergjysem,dhasht zoti e u zbarte fati i saj dhe i mbare Kosoves.....qe ta gezoim te drejten ton shekullore....
Me liri dhe pavaresi....UROI PER KETE DITE MADHESHTORE...
Zoti i madhe te miren e sjelle ngadale,kurse te keqen shpejt!
prej te ciles na ruajt Zoti dhe na bekoft e gjithe Kombin shqipatr ku do qe jemi...Jufalemnderit
Edhe se jemi qkepur neper udhet e botes.....gjithmon mendjen dhe dashurin mbajm per vendin ton dhe gjithe kombin shqipatr...
besoi se me shum jen ata qe kan kete dashuri qe nga ata qe nuk jen,pase nuk them se nuk ka qe dhe nuk jen per nje dashuri mbi vendin e tyre shqipatr....
duhet te them se shqipetaret jen te shquar dhe te talentuar larte...dhe kan perspektiva te larta,qofte ato politike dhe sociale...
por duke lshuar ni kushtrim,per bizismenet GJITHE SHQIPTARE qe jen jashte dhe mbrenda vendeve shqiptare qe t'shtrijn doren mbi popullin e vuajtur shqiptar...se kjo do e kishte ulur tensionin e varferise ne minimum, ne radhe te par,si dhe kjo do ju kishte afruar nje ndihm te madhe per vendin e tyre ne zhvillim ekonomik dhe ate sociale, me bujqsi dhe industri dhe gjitha elemnetet tjera qe duhet ti ket vendi apo shteti ne veqanti.
Sikurse dhe pa njerez aktiva, dhe te dashur, per vendin e tyre ne nuk do arrijm qka po kerkoim.
Sepse askush nuk ndihmon me shum se dora jote vet.
duke pasuar parasyshe se i huaji edhe se te ndihmon,ai ni dit te len,dhe nuk eshte gjithmon me ty.
Prandaj Qeverit duhet qe te ngritin nivele larta,qe ne raste te tilla te ndihmohen,dhe njerez qe jen te afte,qe dhe ata kan nevoi per ni mbeshtetje instuticionesh,qe ju mungon paraja,ne zhvillime e siper,qofte per ndoi biznes,apo diqka qka eshte me primare,mendoi se njeriu zakonishte ka nevoi per ni mebeshteje te dikujt,e kujt do qofte....
ndaj korrupcioni duhet te luftohet,ne gjitha menyrat per ta zhdukur kete dukuri te shkalles se larte mund t'them!.
si dhe te bie gjitheqka ne binare....duke arrijtur me ni potencial,te duhur si dhe maturi te larte njerzor...ne te gjitha fushat jetsore....!!!
e di se pavaresia i pret me shum pun dhe obligime te shumta per ti ven ne ren...meqse shum kan len pas dore, patjetr qe jen grumbulluar ...
por besoi se gradualishte gjithqka do bjen ne binare...
vetem diqka desha te veqoi,se po te len pas njorancen ka per t'perparua vendi po se len,ka per t'ren ne nivel te ulet.
Ku vaj halli per popullin e vuajtur,dhe te pa buk ne veqanti!,
me se shumti me dhemb shpirti per ata qe nuk e kan ndoshta as darken,e me qka te ushqehen,e kur thmija i kerkon buk,ni nene te zez qfare do ju bej hall ajo?
e posaqerishte atyre qe kan humbur burrat e tyre ne luft, babat e femijve te tyre... a me qa, qe nuk u ka mbetyr mashkull ne shpi,a me qa per barkun mbetur unt, te thmive tyre?!.
Kjo me mundon me se shumti, dhe aqe me shum me tremb loti i tyre,qe pikon "dhembshem!"
ndaj e luas ZOTIN qe e ardhmja te ngrohe shpirtin e tyre,e ne pergjithesi ku do jen thmi te mbetur pa prin&monjak te botes shqiptare...!!!

.....te nderuar lexues kerkoi falje per nderpreje,
dhe pershendes te nderuarin autorin e larte poetin Xhelal ferizi....Falemnderit ne mirekuptim...

ne vijim...
natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 00:53   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

#333
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 49
Postime: 778
Krijimtaria poetike e xhelal ferizit

--------------------------------------------------------------------------------

XHELAL FERIZI, POET DHE ATDHETAR
-- nga Hysen Ibrahimi*, Suedi-Förslöv, 11-09-2007

KRIJIMTARIJA POETIKE E XHELAL FERIZIT

Krijimtaria e Xhelal Ferizit, vėrtetė don njė vlerėsim real dhe mund tė merren si shembull duke e rėnditur nė njėrin ndėr poetėt mė tė mėdhenj tė kohės. Ato nxjerren nga shpirti i poetit pėrmes njė procesi akumulues tė shumė viteve qė poeti nuk pati mundėsinė qė tė shkruaj dhe botoj, pėr njė kohė shumė tė gjatė, pasi qė ato ishin me pėrmbajtje kombėtare dhe nė at kohė kanė qenė tėrėsisht tė ndaluara nga pushteti i shkjaut. Akumulimi i madh prej njė kohe shumė tė gjatė, u bė shkas kur poeti shpėrtheu si njė lumė i akumuluar prej dekadash. Bie nė sy tek poeti ajo dashuria e tij ndaj kombit, njerėzve tė kombit, veprimtarija e tyre, sakrifica e tyre, tek fushat, vendlindja, lumi, hapėsiar shqiptare, heronjėt… etj. E ku jo! Shpėrthim prej njė fuqije vullkanore.

Pas leximit tė krijimtarisė sė poetit dhe atdhetarit tonė tė shquar z. Xhelal Ferizi, pa hamendje, nga kurreshtja, nga isnpirimi i madh tė krijimtarisė sė tij, tė cilėn e lexova me qindra herė, vendosa qė nė njė mėnyrė tė jap opinionin tim (njė kontribut tė vogėl, e qė autori dhe veprimtari Ferizi e meriton shumė mė shumė), pa u lėshuar nė veprimtarinė e gjithėmbarshme dhe shumė tė begatshme kombėtare tė cilėn e posedon z. Ferizi.

Madje kur flasim pėr poezinė e poetit nė fjalė janė aq frymėzuese me preokupime poetike tė natyrės patriotike. Ideali i tij i vėrtetė paraqitet pėrmes poezisė prej impulseve tė thella shpirtėrore e patriotike, tė cilat nė poemėn e tij i paraqet aq tė mėdhaja, sepse nga dėshira e tij i don t’i ngritė nė piedestal, sa qė ato dalin shumė herė abstrakte qė vėshtirė se mund t’i prekėsh. Por jo tė pa realizueshme, sipas autorit.

Lexojmė strofėn nga poezia ”Do te shihni ju vet”

dikush neper rrugėn e keqe tė shpirtit
dikush nėpėr shkumbardhen rrugė lule langė aromtare
dhe kanė me gjuajtur me shtiza tė akullngrirtit
me gjuhė te nanės shqiptare

Poeti shpall dyluftim tė shėmtuarės, tė keqes, tradhėtisė. Ēka don tė thotė poeti Ferizi pėrmes poemės? Se ekziston njė lidhje e fortė mes temės poetike dhe formės sė realizuar nė praktikė.
Se poeti frymėzohet nga kategoritė patritike?! Me kėtė rast duhet pasur parasysh njė argument mjaft bindės. Se poeti ėshtė rritur nė gjiun e njė familje patriotike dhe as qė ka mundėsi tė i ik patriotizmit dhe t’i pėrkushtohet vetėm vargut artistik. Gjė qė tek shumė poet kėto janė paralele qė janė tė denuara qė asnjėherė nuk bashkohen nga binomet. Kurse tek poeti Xhelal Ferizi, janė tė dėnuara qė ato tė kenė njė pikė tė pėrbashkėt, e qė nė paraqitje janė tejet tė lidhura ngusht. Vargjet e vėrteta artistike tė poetit, kur i pėrkushtohet natyrės dhe ambijentit ku at e rrethojnė, shofim tė vėrtetėn e vullkanit prej njė artisti poetik qė ndjeshėm parqet nė poezi.

Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 00:56   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.

Sot Shqypnija, n'dorė tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t'djallit, n'vjet e muej
si i thot' hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t'ia shkruajn at kushtetut'
e n'dy sy ta bejn te butė
mbshtjell n'europ ta lejn me i skutė
varun n'kurth varun n'cengel
n'uj e dhé t'mos ket' kah t'del
lidhur n'pranga lidhur n'tel
n'zinxhir hallke tue ndersye
ndoj pun' krimi kund me krye
besė tradit' per t'gjall' me thye
shqipni nana se c'esht' vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan' hudh' me ftyr per plehu
e cnjerzue i kan' ato zana
e kan zhvesh, shartue n'satana
i kan dhan hile me pi
n'kurs e n'shkoll, tue cue n'tinzri
e kan msue ne punė t'venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n'lak
deri n’serbi e n’ karadak.

Kėtu shofim se poeti paraqet poezi me mesazh tė kjart. Vet titulli ”Sot Shqypnija, n'dorė tė huej” mbanė mesazhin nė vetvete dhe se poeti jo vetėm se vazhdon kontiunitetin tematik e patriotik duke e shprehė thellėsisht brengosjen, por fiton vlerat me dimensione tė reja patriotike kur thotė: ”iu ka thye kombtarisht tehu” ! Kėtu prek nė palcė lexuesin dhe dimensioni patritik kalon vlerat artistike, i thyen dhe japin njė kahje krejtėsiht patriotike dhe rezistuese.
Poeti prej njė vjershe nė njė vjershė tjetėr, paraqet po thuajse tė njejtat mesazhe por me shprehje qė ”thumbon” ndjenjen kombėtare tek lexuesi.

Gjithnjė nė pėrpjekje qė ai tė zgjohet nga amullia. Bile me njė mjeshtėri tejet tė pėrsosur ngaxmon nervin lexuesit kur thot: ”shqipni nana se c'ėshtė vyshkė”, ”gjaku e loti iu kanė ndryshkė” ! Ky varg i gjason njė poemė tejet dramatike, qė gjason nė dramėn evidente tė njė Kombi.

Mirėpo shtrohet pyetja: ēfarė ėshtė ai kontaktimi i poetit nė mes poezisė patriotike dhe asaj konkrete apo e drejtėpėrdrejtė? Poeti Xhelal Ferizi e jeton jeten nė poezi mbase jo vetėm kėtė tė pėrditshmen, por edhe tė kaluarėn e kyq dhe nė mėnyrė tė pėrthort bėnė njė krahasim me dallim shumė tė vogėl pėr derisa arrihet ideali i poetit, qė e cekėm mė lart. Po e lexojmė: ”Sot Shqipnija n'dor te huej”, n'urdher t djallit, n'vjet e muej.

Nė poezinė e poetit ”Rraca” tė cilėn duhet lexuar me njė vėmendje tejet tė ngulitur dhe ja vlenė qė tė komentohet.

Rraca rrac njerzore, e prir per dukje e zhdukje
rrac njerzore me prirje per cnukje
rrac njerzore qe shkel permbi dhé
qe shkel parime e globin don me e pre
rrac njerzore qe shkel mbi parimin
qe don egon, qe e don ngatrrimin

Forma e ndėrtuar e poezisė se si poeti don ta paraqesė dhe mėnyra se si e formulon i pėrngjet, kemi me pa se krahasimi i mė hershėm qė folėm, poeti e paraqet tė tashmėn sikur tė ishim me miljona vjet mė parė. Bile kėtu poeti kishte me kompletuar edhe me njė fjalė qė pėr mendimin tim kishte me qenė ”kanibalizmi”. Poeti arrin aq mirė tė nxjerrė fjalėt mė tė pėrshtatshme qė kishin me hy nė rradhitje dhe pozicionin e tyre. Pra se raca njerėzore e prirė pėr dukje e zhdukje, prek ardhmėrinė e qenjes njerėzore, po qe se nuk bėhet njė ndryshim rrėnjėsor tek njeriu mund tė bėhet shumė vonė. Mesazh qė njeriu nė botėn e sotme tė ”qytetėruar” (po qe se mund tė themi, se mund tė biem ndesh me poetin dhe me poezinė), tė filloj e tė vlerėson njeriun pa dallim gjinie, rrace, religjoni, nacionaliteti, kontinenti etj. Poeti i zhgėnjyer vazhdon kur thotė:

qe mbshtjell koken me do paragjykime
qe vret diell e shekuj, ne menyr' t'perkryme
qe len gjurm e krim para e mbas bryme
rrac qe per kob tendin mendjen ke t, persosun

Poeti arrin qė tė prek edhe „Mitizmin“ e shumė popujve qė thirren nė te, e qė nė emrin e saj a kanė tė drejten qė vret me shekuj e duke i lėnė gjurmėt. Kėtu ėshtė nxjerrė me njė mjeshtėri tė rrallė. E tėrė poezia e poetit dhe patriotit Xhelal Ferizi paraqet njė mallkim tejet real, s’ėshtė gjė tjetėr pos njė padrejtėsi e njė fati tė kombeve qė ende gjenden nėn zgjedha tė pushteteve qė kanė robėruar mė tė vegjėlit.

Poeti dallon nė paraqitjen e tij me poezi tė ”fjetura” nga poet tė ndryshėm qė i paraqesin dhe janė tejet tė zgjuara dhe ngjallin edhe tė vdekurin po qe se ka mundėsi. Koha nuk premton pėr poetin. Ai din tė kombinon me thurjen e fjalėve nė poezi dhe radhitjen e bėnė nė mėnyrė fantastike, prej njė talenti tejet tė rrallė. Pra poeti Xhelal Ferizi, me radhitjen e tij nė vargje, dėshmon se ka njė prirje tė veēantė nė kombinime tė kėtilla nė poezi, qė kanė kuptim dhe gjithnjė lidhur me temen pa u shkoqitur nga titulli i vjershės. Poeti shkon aq larg sa qė nga parimi i tij pra i kombinimit tė fjalėve, arrin qė tė gjitha tė jenė kuptimplote dhe fuqinė e tij mendore shprehėse e zgjėron nė pėrmasa tė poetėve tė mėdhenjė. Sa pėr ilustrim po lexojmė dy vargje tė vjershės ”Mosni”:

”se baza e e njeriut esht shpirti e ndjesija”
”neper shkall shpirtore qe i zhvillon njerzija”

Vėrtetė se janė moderne nuk do koment. Poeti nė paraqitjen e tij me shprehje tejet tė njė niveli tė lartė, tradhton vetveten dhe bije ndeshė me vjershen e tij ”Rraca”, qė nė vetvete ka mesazh tė njerėzve mė primitiv, kurse poeti dallon nga ky ”njeri” kushtimisht ta themi. Shtrohet pyetja: a thua vallė, ku po jetojka kye poet me kėtė shtrirje tė gjėrė poetike mahnitėse!? E veēanta e poetit Ferizi ėshtė, kur poeti pėrqėndrohet me njė problem-ngjarje dhe atij i jep forcė, i jep kuptim dhe mbrenda pėrmbrenda e qėllon mesazhin, e nxjerr nė pah. Ka njė stil tejet mjeshtror kur fjalėt nė poezi i rreshton dhe pėrshteten. Ndėrtimi poetik i poetit vjenė si shkas i trashigimisė sė tij prej njė inidividi si shkrimtar respektivsht poet atdhetar. Ka njė ”brum” tė veēant kur bėhet fjalė pėr poezinė e Xhelal Ferizit, si produkt i njė imagjinate intelektuale dhe patriotike. Talenti i poetit arrinė qė pėrmes poezisė tė komunikoj me secilin, edhe me individin, edhe me shoqėrinė edhe me politikėn, me Kombin me secilin. Pra poti ka shkuar aq largė sa qė ka formuar ”brumin” e njė gjuhe poetike qė po ta kishim at tė drejtė nga autori, do ta kishim quajtur ”Brumi i gjuhės ferizijane poetike”. Po e themi ”ferizijane” si emėrtim i tė gjitha vjershave tė poetit tani mė tė shkruara dhe sė shpejti presin qė ta shofin dritėn pėrmes botimeve shkencore.

Ta marrim poezinė: ”Loti i yllit”
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-08, 00:57   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Loti i yllit

lot qe bien prej yllit t'drites
kah ferkon eren n'hapsir'
a thue e sheh rrethin t'elites
qe e kan' lidh token n'zinxhir
qe e kan' lidh me fjal' planetin,
qe e kan' lidh lirin' mbi dhé,
qe e helmosin fush' e detin,
qe i helmosin kombe e fe.

Nė secilėn varg, poeti arrinė qė nga lartėsia, e mespėrmes erės arrinė deri te bllokimi i njė sfere, qė ajo kėrkon zgjedhje nga zingjirėt, kėrkon liri, kėrkon mjalt e jo helm dhe besimin e lirė tė njeriut. Duke komunikuar me poezinė, bie nė sy lartėsia e poetit. Kėtė e kemi potencuar edhe mė herėt, se nga dėshira autori prek imagjinatėn, abstraktitetin, e vetėm e vetėm qė ai don tė realizon idealin e tij, qė njeriu i sotėm kudo nė botė tė jetoj i lirė. Gajtė leximit tė kėtyre vargjeve , me njė njė vėmendje kemi me pa se poeti nga ndjenja dhe mendimi i tij qė paraqet nė poezi, paraqitet nė at mėnyrė sa qė mund tė pėrfiton lexuesin tėrsisht duke prekur shqisat e tija. Kjo ėshtė aq a fortė sa qė pėrmban ngarkesa kombėtare me tendenca pėr lirinė e njerzimit. Poezia e Xhelal Ferizit kryesisht qėndrohet nė kufij tė kėtyre tendencave, dhe se shumė vėshtirė mund tė largohet nga kjo fushė poetike.

Falė talentit dhe prirjes sė poetit Ferizi, gjatė ndėrtimit tė tij poetik, ka arritur qė nė mėnyrė tė drejtė pėrdrejtė t’u jap kahje motiveve, ideve tė cilat janė shtytėse pėr poetin dhe e bėjnė lėvrimin tek poeti. Nxjerrin mė tė mirėn e poezisė.

Shumė herė nė vargun e poetit kemi me vėrejtur se sa ka pėrjashtime njėri varg me tjetrin, aq ka edhe plotėsime. Asnjėherė nuk mund tė dal i pakuptimt, qak edhe njė varg. Duke u nisur nga kjo, deomos autori has nė kundėrshtit e realitetit njerėzor dhe polemizon me njerėz me mendim tė kundėrt, me ndjenja tė kundėrta dhe qė tek ta ka humbur kuptimin fjala ”LIRI”, e drejtė njerėzore pėr tė jetuar. Tė gjitha kėto vinė si rezultat i pėrjetimit tė thellė tė jetės tė cilėn e ka kaluar autori nėpėr kazamatet e shkjaut, pėr mendimin e tė shprehurit tė lirė pėr tė drejtatė e kombit tė tij.

Po nga e njejta vjersh ”Loti i yllit”, po citojmė:

eh ti lot i ylllit t'qiellit
a s'ma fal at gjuh qiellore
edhe at shprehje t'ballit t'diellit
t'i shkruaj hjeshem tok's arbnore

Leximi nė vetvete, nė njė ambient malor, e pse jo edhe fushor e pranė detit, kur njeriu nxjerr nga vetja at zėrin qė duhet kushtuar kėtyre vargjeve, e qė poeti e pikat me mjeshtėrin e tij poetike apo me gjuhėn poetike ”ferizijane”, do tė nxjerrė nga shpirti atė qė ėshtė dashtė qė moti t'i shkruhet tok’s arbnore. Vargjet janė tė njė stili thuase poeti Ferizi, ka njė rregullativ tė veēant e tė caktuar qė ka njė kujdes tejet meritor. Poeti nxjerr nga vetja aq let vargun me pėrplot cilėsi dhe vlerė. E bėnė shkrirjen e vargut dhe vargjeve tė tjera, duke e formuar mesazhin dhe kuptimin e poezisė. Vergjet e kėtij lloji tė poetit Ferizi, nxjerrin ”KUSHTRIM”.

Poeti, pėrveq ides artistike qė paraqet mundėsit e intonimit tė poezisė qė rezultojnė nė krijimin e ndjenjės sė tij, arrinė qė tu jap tematikė. Kanė tematika qė lexuesi nė lexim tė parė, ka mundėsi tė paraqet botėn e mbrendshme tė autorit. Prirja e tillė kur autori dinė me njė mjeshtri tejet precize, arrinė qė tė gjitha vargjet e njė poezie i vė pėrball dhe komunikon me to qofshin ato edhe tė pėrmasave tė zaknonshme.

Autorėt e krijimtarisė sė poezisė sė mirėfillt, dinė qė me vjershat e tyre tė dallohen pėr shumė prirje tė formave tė ndryshme gjatė paraqitjes sė tyre nė varg. Sikurse qė dallon poeti Xhelal Ferizi. Edhe Gjergj Fishta nė krijimtarinė e tij ka njė stil tė veēant nė paraqitje, kur thot:

Mos t’lshoj zemra as n’ditė t’sotit,
Ke thanė paska kenė prej Zotit,
Me mbetė ti nanė pa djalė,
Zemra ime t’u tha per t’gjallė

(Shih: Faqe 264, Lahuta e Malcis (origjinal) nga Gjergj Fishta. Botues: Fatmir Toqi)

Kėtu edhe poeti Ferizi, edhe poeti Fishta, kanė diq tė pėrbashkėt nė lidhjen e vargjeve, dhe nė gjallėrimin e tyre kushtimisht tė themi, duke ju dhėnė jetė secilit varg tė vjershes dhe me pėrmbajtje tė skajshme patriotike. Qė tė dy poetėt i pėrkushtohen tėrėsisht ēėshtjes kombėtare duke krijuar elementet karakterizuese me shtresė patriotike dhe njė pėrkushtim tė marrėzishėm kundėr okupatorit.

Ideja e madhėshtisė sė poetit Ferizi ėshtė se nė vargun e tij ka njė veēuri e cila dallon pėr kahė shpirtėzimi i poezisė. I shpirtėzon (kushtimisht) nė disa momente kurse nė fund shpirtėzimi e vargut hetohet tek lexuesi, sa qė e dyturon qė tė kėthehet pėrsėri nė lexim e vlerėsim.
Kėtu unė do ta kisha emėrtuar ngritjen dhe ramjen e prap ngritjen e poezisė sė autorit Xhelal Ferizi, si njė diagram poetik “ferizian”. Ky diagram lėvizė sipas disponimit tė autorit gjatė formimit tė vargjeve tė tija, here nė madhėshti, herė nė vėrejtje, herė nė dashuri e herė nė patriotizėm. Diagrami poetik “ferizian” ka krijuar tani mė njė gjallėri tė njė stili qė dallon edhe nga poetėt tjerė, po edhe nga ai i Fishtės, por jo nė thelbė. Sepse nė shumicėn e rasteve lexuesi arrin qė ta kuptoj, se njė pjesė e poezive tė poetit tė math Xhelal Ferizi, janė “binjake” me tė poetit tė madh Gjergj Fishta.

Poema “ferizjane” kategorizohet nė disa rrafshe dhe po ashtu shpirtėzohet nė disa rrafshe.
Ta zėmė, kur poezia e poetit Ferizi ka karakter kombėtar ka njė shpirtėzim shumė mė tė madh qė dallon nga poezitė e rrafsheve tė tjera qofshin ato kushtuar natyrės, detit, dashurisė, bukurisė etj. Kėto tė fundit kanė njė diagram mė pėrmbajtės, por qė kanė prap gjallėrinė nė mbrendi.

Po citojmė disa vargje nga poezia “Bukuria”

a ndoj sharm qė bjen me fije
mbi safire e dritė larmije
kush t'krijoj moj bukuri
meteort thonė kur janė shkri
udhėve t’rrezes, n’tokė kanė mbrri
a thue bashkė janė ba shumė dete

Kur autori i shkruan “Bukurisė” e qetėson shpirtin dhe me njė ledhatim artistik i thurė vargjet krahas krijimtarisė tė njė pėrvoje nga poezitė mė tė komplikuara pėr mendjen e lexuesit. Poezia e krijuar mban elemente tė reja, qė kur thuhet: “a ndoj sharm qė bjen me fije”,” mbi safire e dritė larmije”! Shiko se sa me kujdes poeti e fillon me sharmin, safiren dhe dritėn, e deri te shkrirja qė i sjell nė tokė. I sjell afėr vetes dhe mundėsive tė njeriut, qė “Bukurija” tė preket. Nuk e lenė lartė. Dhe hyjnia e kėtyre vargjeve ėshtė kur nga tė gjitha kėto elemente i bashkon me shumė dete. Prandaj pėr lexuesin dalin tė reja, sepse dallojnė nė diagram dhe kategorizim e po ashtu nė shpirtėzim. Motivi i vjershės e motivon vet aotorin Ferizi, qė ai patjetėr duhet ta mbanė pothuajse nė gjithė kohėn njė konstantė shpirtėzimi, qė vėrtetė autori e qėllon dhe ja pėrshtatė vetė poezisė „Bukuria“.

Cito me vėmendje duke i pėrsėritur disa here se ēfarė nxjerrė autori Ferizi:

qė ti n't'folun e dehė hanen
qė me ballė e joshė rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndritė, mbi shend refleksin

Fund e krye ėshtė bukuri artistike dhe pėr asnjė milimetėr autori nuk largohet nga vet titullimi i poezisė, „Bukuria“. Ēka nuk ka tė bukur...?! Asgjė. Lexuesi mbahet pikėrisht kur autori nė vargun e tija i jep njė „frymarrje“ qė tė mbanė kondicionin e leximit tė lexuesit po aq sa kuptimėsinė mė tė thellė. Vet imagjinata e autorit, arrinė aq lartė, sa qė bindet vet lexuesi se ka personazhin e krijuar nė varg qė quhet ”Bukuri”. A nė fakt, kėtu kemi tė bėjmė me imagjinatėn e krijuar tė vet autorit me ide tė temės dhe motivit. Lexo: „qė ti n't'folun e dehė hanen“ ! Vet bukuria, sipas fantazisė sė autorit ėshtė aq e bukur dhe ka njė talent tė rrallė nė t’folur, shkon aq largė, deri te „dehja“ e hėnės.
Imagjinatė e njė varianti mahnitės, tejet provokues gjė qė unė kisha pėr ta titulluar „Bukuria e shpirtėrores“. Po qe se i shtohet: ”edhe diellit i shton oreksin“. Krijimi i vizionit qė nė kėtė vargė janė „t’folunit“ dhe „oreksi“, qė janė kryefjalė tė vargut, e qė poeti me njė mjeshtri perfide i ik dimensionit moral nė tė shprehur. Por pa tjetėr don qė shpirtėrorja tė thuhet. Kėtė edhe ja arrinė.

Cito mė poshtė:

bukuri, kush t’pagzoj' nė emėr
diell e hana, n’dertuan zemėr
po at gjak qė t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojnė lulet mbi bari

Me kėtė rast, deomos duhet tė kihet parasysh fakti se krijuesi arrinė qė t’i bashkoj estetikėn dhe etikėn nė kėtė poezi pėrmes vergjeve.
Ēėshtje bėhet kur pėr „Bukurinė“ duhet shkruar, autori i vjershės, krijuesi, disi paraqet nė tendencė, se ja vlenė pėr t’u flijuar diēka pėr „Bukurinė“. Sa mė madhėshtore tė paraqitet fenomeni ”Bukurija”, koha dhe kėrkesat pėr „Bukurinė“ sa vinė e shtohen, kurse poeti Ferizi e favorizon kėtė poemė. Favorizuese ėshtė edhe pėr vet lexuesin, kur arrinė qė ta gjej vetveten nė kėtė poezi. Krijimi tematikė i kėsaj poezije, pėrmblidhet mbrenda gjinive, „i bukuri“ dhe „bukurija“ si njė koncept qė e identifikon artin e bukurisė.

Nė tė gjitha „Liriket“ e poetit Ferizi si: „Nė mes tuaj“, Kėrkimi“, „Bukurija“, „Do gjak mbi borė“, „Qė nuk mund tė thuhet“, „Nuk e dini“ “Pasqyrja“ “Hapi mbas kohe“ e shumė tė tjera, kanė konfiguracione me die qė prekun shumė fusha, tema tė larmishme.
Shpesh autori e bind lexuesin me krijimtarinė e tijė dhe formulimin e vargjeve, sikurse tani kur kemi tė bėjmė me poezinė „Bukurija“. Del shumė origjinal, thuase ky autor, poet apo edhe krijues, nuk merret me asnjė poezi tjetėr, pėrveq asaj tė Bukurisė. Thuase ju ka kushtuar tėrėsisht kėsaj fushe poetike nė krijimtari. Vet lartėsija e vargjeve dhe talenti i autorit bie ndesh me lexuesin pasi ta lexon kėtė poezi. Pse? Sepse e ka tė vėshtirė qė pasi tė lexohet poezia tė njoftohet lexuesi se poeti Ferizi shkruan pėr shumė fusha poezi. Pėr lexuesin kishte me qenė e pa kapshme dhe jo bindėse. Sepse poezija dhe mjeshtrija e formulimit tė vargjeve kalonė nė poezi moderne.

Po citojmė disa vargje nga poezia: „Qė nuk mund tė thuhet“

pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetėm shpirti i stėrvuajtur e mban
ajo e pa thanun qe s'e shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

Shikuar nga pikėpamja e mbrendshme, lexuesi mund ta humbė busollėn dhe aspak poeti Ferizi nuk don qė tė paraqet ndjeshmėrinė pak mė hapur pėr lexuesin. Krenarija nė paraqitjen e poezisė kombėtare, dallon shumė me poezinė nė fjalė se kėtu tek krijuesi flet shpirti dhe tė gjitha dalin nga ndjenja e zemrės pa dashur qė tė paraqitet hapur. Bile arrinė mjeshtėrisht, qė t’i mbetet besnik vet titullimit tė poezisė. Autori, arrinė ta detyroj lexuesin qė ai tė futet nė vargje dhe tė analizoj vet, pikėrisht arrinė qė titulli i poezisė t’i pėrket pėrmbajtjes sė poezisė. Dhe nuk thot, apo siq e titullon autori: „Qė nuk mund tė thuhet“!

struk thell' nė pėrjetsi tė vetėdijes
apo nėn vetėdije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi s'e largon

Vargu i poezisė kur thot: „struk thell nė pėrjetsi tė vetėdijes“ dėshmon qė ajo strukje e thellė dhe nė pėrjetėsi tė vetėdijės, tė mendjes, tregon thellėsi qė as pėr sė afėrmi nuk e ka mundėsinė qė tė dal. Aty do tė mbetet nė pėrjetėsi. Ėshtė njė „lajmė“ qė dikuj i drejtohet, e qė nuk thuhet! Apo kjo lidhet shumė bukur me vargun e dytė: „apo nėn vetėdije fshehur vepron“ kur qėllimisht poeti vihet nė pozitėn e njė besniku tani mė tė besatuar, edhe pse ka tendenca qė t’i thėrret arsyes por nėn „hije“ e ka me kot, cito: „as pesha e loti nga zaptimi se largon“! Del i tėri i robėruar pėr diq qė nuk mund ta thot, apo nuk don ta thot, qė mos t’i ik kuptimi i titullimit tė poezisė. Vėrtetė art i krijimtarisė, qė tani kėtė kisha me formuluar si njė ”Monolog”, kur vet autori ka hulumtuar pėr ta gjetur dhe zbutur zemėrimin e tij, e qė don tė monologoj nga largėsija, pa dashur qė ta potencoj! Jo rastėsisht poeti e titullon poezinė me kėtė emėrtim.

zaptim a thue pėr jetė cerdhe gjeti
si hyri aty u pėrvodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her' tė pathanures iu drodh

Se autori me zgjuarėsinė e tijė, vė nė plan tė parė idetė dhe pėrmbajtjen e poezisė, tani mė u vėrtetue shumė kjartė. Kombinimi mjeshtėror dėshmon frymėzimin e tij poetik, qė poezija e tij e ruan freskinė dhe besnikėrinė nė lidhjet me jetėn, njerėzit dhe tė kaluarėn. Kėtu tėrthorazi del edhe dhimbja e cila buron nga vetėfakti kur autori mbetet anonim. Qortim nė vetvete kur nxjerret fjala nga thellėsia me motiv dashurije. Poeti arrinė qė pėrmes kėsaj poezia nxjerrė nė pah: ”se si duhet mbajtur sekretin”, ”mundėsinė e njeriut pėr t’u shprehur gjithėmonė duke u thirrur nė titullimin e poezisė”, ”Qė nuk mund tė thuhet”, a nė fakt nga mbrendėsia shpirtėrore e nxjerr emocionin. Kjo ngjanė nė filozofinė e tė shprehurit tė njė sokrati Amerikan qė quhet Stephen R. Covej, e qė nė librin e tij ”7 zakonet e njerėzve tė suksesshėm” pėrmes leksioneve tė fuqishme arrin nė ndryshimin personal nė jetėn e njeriut. I njejti poeti Ferizi arrinė qė pėrmes poezisė krijuese tė tijė, arrinė qė tė ndikoj nė personalitetin e njeriut e tė ndryshon nė jetėn e tij.

Poezia „Qė nuk mund tė thuhet“, ėshtė njė filozofi nė vetvete dhe tejet provokuese qė mund t’i japesh shumė dimensione, shumė kuptime dhe nuk mund ta anashkalosh pa u merr me te.
Kėtė ja arrinė nėpėrmes mendjemprehtėsisė, burimit tė pashterrshėm tė fjalėve, pasurinė e shprehjeve artistike, ideve fenomenale pėr ta kapur qėllimin, zgjuarsinė e lidhshmėrisė nė vargje dhe shpirtėzimin e poezive. Kėtu ėshtė bazamenti i tė drejtės sime, qė krijimtarinė e poetit dhe atdhetarit Xhelal Ferizi, ta quaj krijimtari ”FERIZIANE”.

Nė lirikėn ”Amaneti” po e lexojmė dhe kemi me pa se sa provokuese (me plotė tė drejtė nga autori) ėshtė poezia. E lexojmė:
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-12, 09:48   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pershendetje mikesha jon Urata e njohur dhe shume respektuar.... per miqet dhe shoket..si gjithnje..me vjen mire shum per temen e hapur nga ju po mbi autorin e larte z.xhelal Ferizin.
paskit bere nje pun me vlere te madhe...
ku besoi se dhe nga te gjithe anetar po te ketij Forumi daradania do gjein kohen dhe mundin qe te japin komente sipas deshires dhe sip[as drejetesise.pa intriga dhe prapaskena,
meqse dikush nuk ka simpati mbi vargjet eautorit ju lutem qe mos zgjatni ne fjale,thejshte mund te thoni mendimin e juaj me pak fjale se nuk kam simpati mbi autorin,ose nuk me pelqein vargjet etij,dhe u krye muhabeti..skemi qka.
kurse ata/o qe duan te japin vlersimin mund te mos eshkruajn komplet poezin,se nuk eshte e lejume qe te shkruani komplet poezin por thjeshte mund te ndani poezin e cila ju pelqen sipas deshires dhe nene poezi.te shkruani kuptimine saj ,qfare domethenje ka poezia, vargu, fjala,
edhe se nuk mund ekompletoni krejt poezin ,mund ti nxerrni nga dy tre rreshta,cilet dini te ua thoni kuptimin,dhe qka mund nxerrni nga ato.
shembull.po emarr ne nje titull te poezise qe thot,pikerishte kjo "Une dhe hiri"
ku ne fakt anetari i nderuar Guri i madh,e ka dhen vlersimin mbi ket poezi...ama nuk eshte dashur qe te shkruhet krejt,keshtu thot autori vet,por vetem te nxerr kuptimin e saj,se qfare domethenje ka?kjo eshte,ne fakt mendoi se shum ma lehete do jet edhe per anetaret..megjithese keto vargje kan ni cilesi te larte,e di se e veshtire per tua gjetur thelbin efjales,apo te vargut cilit do qofte,ama kjo kerkohet nga vet autori z.Xhelal ferizi..
meqse kam mesuar kete thenie nga ai faktikishte une isha ajo vet qe kur kam hyr ne temen etij,per t'dhen vlersimin kam menduar qe duhet qe te zgjedhi ni poezi sipas deshires tiem dhe une e zgjodha nje sipas deshires dhe e shkrova,por vet autori mu drejtua me tha se ke bere gabim se per te shenuar poezin time nuk eshte nevoja se ajo eshte e shenuar e nderuar,por duhesh qe te zgjidhni fjalt dhe kuptimin mbi vargjet aty.
Bile dhe pak si nxeht me foli,por une nuk iu kundervuna me fjale,por pranova gabimin,thjeshte kerkova falje dhe pastaj u perpoqa qe t'shkruaj diqka mbi vargjet,por me pak fjale ,te them te drejten nuk munda shum se nuk kisha ide te larte,pase letersin nuk e kisha studijuar hahahahah
edhe se e dua shum letersin, por kot se qka seshte seshte, nese dua te genjeja? ne radhe te par genjej veten time,a seshte keshtu apo jo dashamiresi?.
Gjithsesi kerkoi falje nese dikush me keqkupton,ne fjalet qka shkrova,por gjithsesi mendoi se do e kuptoni qellimin,se qfare kam then,dhe se qellimi im ishte qe dhe ju tua lehtesoi punen pak ashum,qe t'ju beja me dije,mendoi se dhe autori nuk ma merreper budallek keta qe kam shkrua,se dhe per ti ardhe ne ndihem atij kisha,diqka ti lehtesoim autorit,se dkete gje ua kishte then dhe ai vet e di.ama per ta lehtesuar diqka,ndermora une ket hap.do t'thot ne ket shkrime se hapin ne fakt e ka ndermarr e nderuara e jon mikesha Urata..dhe njihere te falemnderit e nderuara Urata te paqim pergjithmon...dhe shum kesi njerez qofshin si ti te Uruar dhe mik/e/pritsa...Jufalemnderit

NATYRA

Rini te gezuar qe te gjithe...faleminderit ne pritje dhe mirekuptim...
Gjithmon per Dardanin e lashte... ne shenje nderimi per Prisin e liris dhe pavaresis Dr.Rugoven qe aqe shum e deshi Dradanin.....Dhe gjithe kombin shqiptar...!!!

Lavdi past...ai eshte i pa vdekur

<<<<<<<<
Me lejoni dhe me pak fjale ketu, po per autorin e njohur z.Xhelal ferizin

Nderimet e mija z.Xhelal kam kenaqesin qe mu dha rasti te ju takoi dy me te miret qe ju kisha dhe dikur.. Ty i nderuar Xhelal poashtu me pseodonimin lirik,si dhe te nderuaren Urata por si thon miqsia e vjeter nuk shuhet leht,sikur dhe kjo e jona..as qe i paska lujt qerpiku bile hahahahaha
te ju them se ju kam lexuar disa here jasht Forumit Dradan krejt pak vargje,fakti se vargjet tua me sollen ne kete drejtim,fakti se deshiroja qe ti lexoi dhe disa tjera megjithse qe moti nuk qenken kendej,madje presim me padurim qe te jeni ne mesin ton,qe te gjeshe pak kohe dhe ne ket Forum qe me vargjet tua dhe me penen e art le te reflektoin po mbi Dardanin e lashte..ku besoi qe do na shkruani po dhe mbi Mitrovicen e bukur martire...per te cilen jemi te brengosur shum qe serbi na e ka ndar pothuaj pergjysem,dhasht zoti e u zbarte fati i saj dhe i mbare Kosoves.....qe ta gezoim te drejten ton shekullore....
Me liri dhe pavaresi....UROI PER KETE DITE MADHESHTORE...
Zoti i madhe te miren e sjelle ngadale,kurse te keqen shpejt!
prej te ciles na ruajt Zoti dhe na bekoft e gjithe Kombin shqipatr ku do qe jemi...Jufalemnderit
Edhe se jemi qkepur neper udhet e botes.....gjithmon mendjen dhe dashurin mbajm per vendin ton dhe gjithe kombin shqipatr...
besoi se me shum jen ata qe kan kete dashuri qe nga ata qe nuk jen,pase nuk them se nuk ka qe dhe nuk jen per nje dashuri mbi vendin e tyre shqipatr....
duhet te them se shqipetaret jen te shquar dhe te talentuar larte...dhe kan perspektiva te larta,qofte ato politike dhe sociale...
por duke lshuar ni kushtrim,per bizismenet GJITHE SHQIPTARE qe jen jashte dhe mbrenda vendeve shqiptare qe t'shtrijn doren mbi popullin e vuajtur shqiptar...se kjo do e kishte ulur tensionin e varferise ne minimum, ne radhe te par,si dhe kjo do ju kishte afruar nje ndihm te madhe per vendin e tyre ne zhvillim ekonomik dhe ate sociale, me bujqsi dhe industri dhe gjitha elemnetet tjera qe duhet ti ket vendi apo shteti ne veqanti.
Sikurse dhe pa njerez aktiva, dhe te dashur, per vendin e tyre ne nuk do arrijm qka po kerkoim.
Sepse askush nuk ndihmon me shum se dora jote vet.
duke pasuar parasyshe se i huaji edhe se te ndihmon,ai ni dit te len,dhe nuk eshte gjithmon me ty.
Prandaj Qeverit duhet qe te ngritin nivele larta,qe ne raste te tilla te ndihmohen,dhe njerez qe jen te afte,qe dhe ata kan nevoi per ni mbeshtetje instuticionesh,qe ju mungon paraja,ne zhvillime e siper,qofte per ndoi biznes,apo diqka qka eshte me primare,mendoi se njeriu zakonishte ka nevoi per ni mebeshteje te dikujt,e kujt do qofte....
ndaj korrupcioni duhet te luftohet,ne gjitha menyrat per ta zhdukur kete dukuri te shkalles se larte mund t'them!.
si dhe te bie gjitheqka ne binare....duke arrijtur me ni potencial,te duhur si dhe maturi te larte njerzor...ne te gjitha fushat jetsore....!!!
e di se pavaresia i pret me shum pun dhe obligime te shumta per ti ven ne ren...meqse shum kan len pas dore, patjetr qe jen grumbulluar ...
por besoi se gradualishte gjithqka do bjen ne binare...
vetem diqka desha te veqoi,se po te len pas njorancen ka per t'perparua vendi po se len,ka per t'ren ne nivel te ulet.
Ku vaj halli per popullin e vuajtur,dhe te pa buk ne veqanti!,
me se shumti me dhemb shpirti per ata qe nuk e kan ndoshta as darken,e me qka te ushqehen,e kur thmija i kerkon buk,ni nene te zez qfare do ju bej hall ajo?
e posaqerishte atyre qe kan humbur burrat e tyre ne luft, babat e femijve te tyre... a me qa, qe nuk u ka mbetyr mashkull ne shpi,a me qa per barkun mbetur unt, te thmive tyre?!.
Kjo me mundon me se shumti, dhe aqe me shum me tremb loti i tyre,qe pikon "dhembshem!"
ndaj e luas ZOTIN qe e ardhmja te ngrohe shpirtin e tyre,e ne pergjithesi ku do jen thmi te mbetur pa prin&monjak te botes shqiptare...!!!

.....te nderuar lexues kerkoi falje per nderpreje,
dhe pershendes te nderuarin autorin e larte poetin Xhelal ferizi....Falemnderit ne mirekuptim...

ne vijim...
natyra-

.................................................. ...................

Fjalė shum tė gjitha keto si bimė qė jan mbjellė pa rrėnjė ne kohrat pa
kajz pa kallij e ndoshta edhe pa rrenjet e fletet pa kerxeaj pa arė -
ne ajr nuk mbillet fjala as miqsia -sepse ajo nuk korret pastaj as frytett e saj
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 21:11   #8
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un te behem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do te kerkoj,me pi
unė dhe hiri jemi,nje trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
te lidhur ,hi,e hirėsisht dor per dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,neper ,qeliza toksore
do te rrijmė nėper shekuj paqsisht
ne zemer e ftyren toksore

une dhe hiri shkruar
Perjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes. Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu, tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal. Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete, pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 22:44   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

#56
adidu


Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 47 Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

poezi---shkruar nga autori xhelal ferizi-----------------------------------------------------------------------------
une dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor pėr dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqsisht
nė zemėr e fytyren toksore

une dhe hiri shkruar poezi shkruar nga autori xhelal ferizi


Perjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes. Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu, tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal. Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete, pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.Ju faleminderit adidu per vlersimin qė keni dhėnė ne temen time por ju lutem vargjet mos i leni pa autorė te pambrojtura kshtuu sepse hukmbin fuqinė dhe shkeqlimin pa identitetine autorin dhe dalin si vargje endacake

te gjith lexuesve ju lutem kur te japin koment vargjet te mos mi lėnė pa mbrojtje pa emrin dhe mbiemrin e autorit per shkka se e humbuin fuqinė duken si te pa vlera artistike
vargu vetem nen mbrojtjen e autorit ka fuqinė dhe eefetkin e duhur autori ja shton ndikimin ppsikologjik vargut
dhe i jep peshė dhe rendesi
pikrisht per ket shkka shumica e poezive ne internet nuk lexohen me interesim se sepse kan pseudonimin por jo autorin emrin dhe mbiemrin prandaj duken te pa rendesishme dhe njerzit as nuk thellohen as nuk arrijn te nxjerrin thelklsit etyre ne siperfaqe mendoj se un pikrisht per ket shkka kam dal me mr dhe mbiiemer qe secila poezi e imja ta ket emrin dhe mbiemrin qe lexuesi shum mirė pastaj te koncentrohet
NESE DONI TE JEPNI VLERSIM ATHER JEPNI VLERSIMIN NE PROZė DHE KUR ENXJERRNI VARGUN AUTOMATIKISHT SHKRUANE AUTORIN PERNDRYSHE LEXUESI EKALON VARGUN PA
E SHIKUAR SEPSE VET PSIKOLOGJIJA E SHT E TILL E LEXUESIT LEXUESIT I INTRESON EMRI KUSH EKA SHKRUAR MANDEJ E VEZHGON DERI NE FUND ME VEMENDJE
QELLIMI I SEXCILIT KRIJUES EHST QE TA DETYROJ LEXUESIN TE THELLOHET SA MA SHUM NE SHPIRTIN E VARGUT PRANDAJ AUTORI NXJERR EMRIN DHE MBIEMRIN

NES E DO TE SHKRUANTE ISMAIL KADARE PER SHEMBULL POEZI ME EMER E MBIEMER
NE TE GJITH DO TI HAPNIM SYTė NESE DO TI LENTE VARGJET ASHTI ME NDONJE PSEUDONIM
ASKUSH NUK DO TI LEXONTE KTU ESHT DALLIMI PRA KUJDES JU LUTEM
ASNJI VARG MOS MA LENI PA SHKRUAR NGA AUTORI FILAN FILANI PERSHEMBULL MANDEJ
HYNI NE VLERSIM
E SA PER MENDIMET ATO MUND TI RADHISNI“NI NE PROZė DHE KUR DONI TE SHFAQNI EMOCIONIN BRILANT TUAJIN KUR PERFSHIHENI NGA NDIKIMI I VARGJEVE
E CITONI NDONJE VARG OSE THUANI LEXONI FILAN TITULL TE POEZIS NGA XHELAL FERIZI
TE VARGJET E XHELAL FERIZIT LEXONI NE STROFEN NUMER KAQ VARGUN KAQ
I DYTI APO I TRETI
KSHTU AUTORITETI MA TEPER I RUHET AUTORIT DHE VARGJEVE
DHE DETYRON LEXUESIT Tė LEXOJNė POEZITė ATJE KU JAN Tė SHKRUARA
BESOJ Nė MIRKUPTIM NUK KAM QėLLIM TA TURBULLOJ ASKEND
VETEM TE JET EFEKTI MA I MADH DHE MA I FUQISHEM PER PUBLIKUN LEXUESS
DHE VARGJET TE DUKEN MA SERIOZE MA ME NDIKIM SEPSE NDIKON SHUM MA SHUM NE VULLNETIN DHE TERHEQJEN E LEXUESIT
JU PERSHENDES LEXUES TE DNERUAR JU FALENDEROJ DHE JU JAM MIRNJOHS PER FJALET E BUKURA Q EKENI ZGJEDHUR PER MUA NES E TE DOJN LEXUESIT EDHE KRITIKA LETRARE DO TE ME DO PATJETER EDHE PSE PO HESHTIN QE KAQ VITE NE RASTIN TIM POR SHUM I RENDESISHEM ESHT PUBLKU LEXUESI POPULLI KUR TE DO POPULLI LEXUESI ATHER EDHE
JE MA I SIGURT SE KE SHKRUAR DIQKA TE BUKUR Q E JA VLENė SEPSE POPULI ESHT MBRETI POPULLI KA SHIJE DHE NE POPULL ESHT DITURIA
AUTORI XHELAL FERIZI JU FLANEDRON LEXUES TE DASHUR BASHKATDHETARė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 22:47   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'

Autori Xhelal Ferizi

Deri SA Yjet Tė Enden E Hana
Mua Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana

Edhe Gjuha Do T 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga E Bilbilit
E Dashuria Ajo Kombtare
Si E Ka Gjaku I Karajfilit

Edhe Mallkimi Pėr Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin E Rruzė Tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim I Bajrakut

E Perqarsin Do Ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do T' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala E Besa

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin E Dijetarin
Do T' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qe Tue Puthė Rrin Gospodarin

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qe Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me I Mbrojt Tokat Arbnore

Do T' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues E Sharlatanat
Qė Atdheut Ia Shpojnė Krahnorin

Autori Xhelal Ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 00:10   #11
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Perderisa isha ne temen tende dhe postova ne sugjerim nje poezi hapese te temes tende , mendoj qe eshte e tepert te referoj edhe emrin. Sidoqofte eshte e drejta jote te sugjerosh ate qe mendon ti se eshte me e mira ne temen tende, por mua me duket e tepert.Madje me vjen keq qe ke shkruar rradhe pa fund per sqarim dhe vetem nje faleminderit per prenoncimin tim.Nuk kam nevoje aspak te me falenderosh , pasi une shkrova ate qe mendova. Por eshte jo elokuente dhe etike(per te mos thene harbute) qe keput nje faleminderit dhe me poshte ben novele per te treguar rendesine e vendosjes se emrit tend poshte poezise se referuar.Pershendetje dhe suksese te metejshme gjithsesi.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-08, 17:01   #12
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,845
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin lirik! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

Urata
Ka kohė qė lexojė rrethė dhe pėr autorin nė fjalė edhepse mendimet e mia shpeshė bien ndesh me ate qa flitet e pėrflitet apo pėr tė qenė sa mė real edhe vetė bindja ime rrethė kėti autori nuk mundė pėrqendrohet dhe nuk munde te funksionoj si njė bindje e plotė.
Disa shkrime mė lėn pėrshtypjen sikur pas tyre qėndronė njė autorė,poet qė letėrsisė shqipe i jepė njė zė tė qartė individual, porė pėrnga mėnyra e artikulimit tė tekstit shpesh delė nė pahė njė ndryshimė .Zakonishtė vjershat e tija nisin nga fusha e revoltit tė theksuar pėr tu qfaqur mė vonė si kėngė me ngjyra tė ndieshme elegjiake.Kjo vrehet mjaftė edhe nė mėnyrėn e ndėrtimit tė vargut tė poezisė ,nė njė anė, vjershat e barazpeshuara me njė vargė tė matur e tė rimuar me figura tė ndėrtuara mbi trashėgimin poetike shqipe.
Kurė lexojmė kėto vargje vetvetiu shtrohet pyetja;a barazohet poezia me tė vėrrtėtėn..??
Pėrgjigja mungon,..ngase as pyetja nukė ėshtė shtruar e eksplikuar.
Megjithatė mendoj se vargjet e kėti autori tė cilat nuk ndjekin ndoj model shkrimi posė qė mbėshteten nė rrėfime personale japin para sė gjithash njė dėshmi,dėshmin pėr ankthin e jetės nėpėr tė cilėn kaluam si popull.
Kurė figurimi I vjershės gjenė mbėshtetje nė trashėgimin popullore si urti e nė kėt process hyjnė ndjesia personale nė njė anė e ndodhura reale e rrethit nė anėn tjetėr,vjersha nė tė shumtėn e rasteve del e suksesėshme,ngase fiton jo vetėm ndjeshmėri porė edhe njė dramacitet tė mbrendshėm.
Pėr tė mos e zgjatur ngase shpeshė kurė lexoj ksajde mė bėhet sikur jam nė ndoj fushatė paralektorale dua tė theksoj se nė njė masė tė konsiderueshme ndaj mendim te njejtė me disa paradiskutues, e nė veqanti me tė nderuarit Adidu dhe Legenda rrethė kritikave dhe sygjerimeve nė adres tė autorit.

Paradoxi…
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-08, 23:37   #13
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Eh, dhėmbi i kohės ėshtė i pamėshirshėm, me shekuj na gici etnosin tonė.
Poezitė dhe vargjet e poetit Xhelal Ferizi, gėrshetojnė njė kolorit tė pasur figurativ. Edhe pse tė papėrpunuara mirė, kanė vlerė tė patjetėrsueshme.
Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi rrėshqet nėpėr formalitete e mejdane pėr tė shprehur lėndėn dhe figuracionin e tij duke e shtrirė nė gjersinė dhe thellsinė e vargjeve tė veta.
Poeti Xhelal Ferizi duke jetuar larg bukurive tė atdheut, larg miqėve e shokėve, shpesh nuk mund tė pajtohet me epokėn e tij e cila ėshtė e begatshme edhe me njė dozė jo simbolike trishtimi. Nė kėtė botė plot me dhembje e mallė poeti ndihet se ka mbetur fillikat, si zė i vetmuar e i humbur andaj shpesh edhe kėrkon pėrkrahjen e bashkkombasve.


Xhelal Ferizi pena jote mos pushoftė kurrė sė dhėni perla poetike zemrave tona.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-08, 00:22   #14
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Faleminderit Te Nderuar Pardox Dhe Dilaver Per Fjalet Tuaja
Vertet Ne Vargje Jan Dis A Gabime Teknike Ortografike Por
Dal Ngadal Do T I Permirsoj Kur T Ekem Kohė Se Dhe Po Lodhem
Prej Ngarkesave Te Teperta Nga Obligimet
Dhe Shkrimet E Shumta E Leximet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-08, 00:57   #15
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kan Fillue

Autori I Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi

Kan Fillu Fjaltė Vlersimtare
Kush Me Ndezje E Vrull E Rrke
Ah Kritika Kjo Letrare
Pėr Lirikun Porsi She

Her Po Vijnė Do Fjalė N' Gurgllima
Her Po Dalin Andej Shtrati
Disa Turr Por Si Vetima
Dikush Thumbit Ti U I Ndejt Gati

Tridhjet Vjet Harruan Lirikun
Tridhjet Vjet E Lan Pa Atdhe
Tridhjet Vjet Se Luan Qerpikun
Zemra E Tyre Kur S' Ka Nxe

Kurrė S# Ka Pyyt Zemra Shqiptare
Kurrė S# Ka Pyet Kombi E Etnija
Ku ėsht Penda Vargatare
Qė I Nisė Rrezet Kah Shqipnija

Tridhjet Vjet Me Kokė Perpjetė
Tridhjet Vjet Doren Pa I Dhanė
Varg As Strofes Pa I Dhanė Jetė
Qe Kan Shkri Kto Diell E Hanė

Tridhjet Vjet I Kan Shkri Yjet
Tridhjet Vjet Tue Kja Liriku
Tridhjet Vjet Ka Kndue Per Pyjet
E Pėr Breg Adriatiku

Tridhjet Vjet Ka Kndue Per Fusha
Tridhjet Vjet Per Kokrra Zalli
Ah Per Zogj E Shpend Me Brusha
Per Etni Tue Kja Nga Malli

Tridhjet Vjet Ngjyra Lotonte
Dilte Pendes Magjistare
Tridhjet Vjet Mua Me Mohonte
Nanė Etnija E Lashtė Shqiptare

E Ju Pyetni Mote E Stinat
E Ju Pyetni Ndjenjat E Eres
Pytni Shegt Pyetni Qetinat
Kah Ka Kandue Ai Zogu I Veres

Se Ju Koken Lart E Mbani
Ju Shkon Mendja Lart Mbi Rrfe
Un Si Qiri Kah Zandani
Shkri Jam N' Lot Pėr Komb E Dhe

Por Ju Lindė Jeni Kryelartė
Prandaj Shkelni Ndjenjė E Nyje
E I Perbuzni Vargatartė
Hanė S# Ju Leni Dritė A S Yje

Triidhjet Vjet Vargun S E Lshova
Tridhjet Vjet Prita Besnik
Por As Shqipnija As Kosova
Nuk Kan Luajt Sy As Qerpik

Kund S'kan Kthye Ndoj Ndjenj Kah Shija
As Nuk Kthyen Ndoj S Y Vrojtimi
As Kah Penda E Kah Vetmija
Kah Po Qante Penda E Shkrimi

Tridhjet Vjet Un Tu I Thirr Vlerat
Tridhjet Vjet Kan Kja Bilbilat
Mirė E Dijnė Kroje E Pranverat
E Dijnė Gongje E Karajfilat

Veq S E Dini Ju Shqiptarė
Qe Me Kokė E Prekni Qiellin
S E Lart Mbahni Qiellatarė
Drue Me Shkelė Mbi Hanė E Diellin

Se Ju Nuk Shihni Se Ju Nuk Ndjeni
Mbrendi Tė Lotit Mbrendi N' Gjamė
Karajfilat Gjith I Theni
Tue E Perbuzė At Gjuhen Amė
Autori Shqiptarė Ne Mergim Xhelal Feerizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.