Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-02-08, 18:25   #121
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I nderuari preshevari

U PAQA BORGJ JU FJALET EBUKURRA E PERKRAHSE E DASHAMIRSE Qė MI DERGONI AQ ME
BUKURI DHE ME NJI GJUHė TEJET TE NJERZISHME
NDJENJAVE TUAJA DHE SIPMATIS SUAJ NDAJ VARGJEVE
U NDJEVA S EJU KAM BORGJ PRANDAJ EDHE TI KUSHTOVA DISA VARGJE
NE RUBRIKEN E PERSEHNDETJEVE QKA DESHMON S EKUSH SILLET MIRė ME MUA
DHE E MERITON SI NJERI I NJERZISHEM SI ENGJULL
E JO SI DISA SATAN QE U SOLLEN ME MUA SATANISHT NEPER DEISA FORUME EDHE KTU BESA POR NEJSE
ME NJI FJALė DUA Tė THEM SE NJERZIT E MIRė QE ME SJELLJET ETYRE U SOLEN ME MUA MIRė DHE MEIQSIH DASHAMISRSISHT E REALISHT PA TENDENCA JU KUSHTOVA EDHE VARGJE

FJALA JOTE TEJET SHPIRTRORE I NDERUAR PRSHEVARI JO VETM ZBUTė NJERIUN POR ZBUTė EDHE GURIN KENI NJI MIRSI TE FJALES E CILA KA NJI NDIKIM MAGJIK
JU PERSEHNDES BASHKATDHETARė I NDERUAR DHE JU UROJ FAT E DRITė ELUMTURI NEJETEN TUAJ ASHTU SI TI DESHIRON ME NDIHMEN E TE MėSHURUSHEMIT ALLAHUT Qė TI AQ SHUM E ADHURON:
UN TE DERGOJ TY SHUM Tė FALA ME RRESPEKT DHE PO TE QUAJ SI NJI ESTET I FJALES
VERTET ME AQ BUKURI EPREZENATON FJALEN SA QE SHIHET MENJIHER SINQERITETI DHE ARTI I SHKRIMIT TE NJI DASHAMRS I SJELLJES DHE MSHIRES NJERZORE
JENI VERTET NJI ENGJULL I MREKULLUESHėM SIMBOL I URTSISė DHE I EDUKIMIT LUM SHPIJA
E FAMILJA Q ETE KA
JU UROJ STUDIME TE SUKSESHME A E SHEH SE PAGUHET MUNDI KUR NJERIU NJEH MIQ EKRIJON LIDHJE NE INTERNET ENJOFTA NJI ARKITEKT KUR TE NDERTOJ SHTEPIN E RE NE KOSOVė DO TE THRRAS TY ME MA PARAQIT PLANIN E KAM NDERMEND ME ENDERTU NE MAJE TE NJI KODRE KU I SHOH FUSHAT E GJERA TE DARDANISė DHE MALET ELARTA SHQIPTARE TE SHQIPERIS MėMė Tė LUMTė STUDENT I NDERUAR NDJEFSHA MIRė PER TY
TE UROJ SUKSESE PERSHENDETJET E MIA TE SHNDRITSHME MIK BASHKATDHETAR I NDERUAR
MIRSI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-02-08, 18:26   #122
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Preshevari I Nderuar Vargjet Per Ty Do Ti Sjell Tash Ktu
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-08, 19:04   #123
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ME DISA LULE

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MERGIM

Me disa lule nė ngjyra ari
fjalė fllad hije edhe fetare
pėrshėdetė m'ka preshevari
aq miqsisht me gjjuhė shqiptare

aq sinqert ai mori t' bekuar
urim tė shejt nga dėshira e qiellit
si ujvarė kthjellshėm ka shkruar
me at ngjyrė si qehre e diellit

e kur tė falat dalin me rreze
nga burimi i vėrtetsisė
kalojnė shekujt nėpėr breze
e nuk bjen kulti i miqsisė

e kur jan ato perkushtime
me ashk zemre t 'sinqeiritetit
perjetsia i mbanė n' kujtime
siq mbanė faqen vala e detit

prandaj ty o preshevari
e ju mikesha e ju miq
qė m' derguat n 'lule ngjyrė ari
fjalė tė bukura porsi fiq

porsi fiq nga ajo mbrendėsija
qė ėmbėlson ah gurė e dhe
paqit fat nga perendija
deri sa te jenė stinėt ndėr ne

po edhe edhe un e bashk me ju
fat m' dhashtė zoti e punė tė mbarė
aq vllazrisht ndjenjat me i vlu
nė mes tuaj se jam shqiptarė

autori xhelal ferizi ne mergimKushtuar mikut tim tė ri preshevarit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-08, 19:18   #124
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

SA DO Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do te shkruaj e tė njerr nga dija
vargje thella n' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirtdetrat detrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa mashum shpirti po shkruan
aq me thell hyn kureshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi
perjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 11:34   #125
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

O JU TE VDEKUR

AUTORI XHELAL FERIZI

O ju tė vdekur nė at errsirė
qė jeni shua per dritė kombtare
qohuni dheut veshuni mirė
se pamvarsija po vjen shqiptare

vesheni shpirtin tuaj hyjnorė
edhe dilni ne lartsi t' qiellit
qė ta shihni dheun arbnorė
jetė e re po niset fillit

e po nisen ideale
per t' cila ju e dhat at jetė
ju nderojnė ju fusha e male
tė gjith ju trima me fletė

veshuni ngrituni si pėr festė
dilni tash nga ajo errsirė
gjithqka sot do ju len mbresė
si do te shpallet dheu i lirė

dilni ndrróni petka e shije
ju dritė e diellit nė sy u ėsht kputė
se ju e dha't pėr dritė etnije
pėr flamur me sqepekrrutė

e pėr dhe tė ėmbėl t 'parit
ku u msoj nana n' djep trimrinė
dashurin si kullim tė arit
e si me vdekė pėr shqiptarinė

dilni dilni o ju heroj
toka nan ju thrret shqiptare
gjeraqina e zogj me gojė
t' gjith kan dalė per festė kombtare


o ju te vdekur pėr atdhe
dilni e shihni ju kah lartsia
sa shum zemrat sot jan nxe
n' shpresė po i vlon kosov's liria

dilni o shpirta tė sakrifices
ju deshmorė tė dukagjinit
tė llapit shales e drenices
tė rugovės e anadrinit

dilni o ju shekujt e stina
u kndofshin prore sa te ket mote
paqja u kdnoft permbi ledina
n' gji u mbajt toka kastriote

gzohuni tash se po festohet
madheshtore pamvarsia
vepra juaj do tė nderohet
s a t' ket gjak n' damarė etnija

gryka e pushkes tuaj shqiptare
do t e puthet me nderime
mbi armiq qė ra batare
nder beteja e kushtrime

se ju token keni nderue
qė nga ibri nė kaqanik
porsi rrefeja tue vetue
tue lshue turrin mbi armik

qoft lėvdue e juaj trimrija
gjaku juaj u bėftė dritė toke
leht u qoftė dheu e perjetsia
n' gji t' kosoves sė lasht nanlokepushka e juaj varur n' kujtime
asaj do i kndon gjithmonė sharkija
gjaku nė kangė do tė ecė me vlime
per ju kangė do t' kndon shqipnija

autori i kėngve shqiptare xhelal ferizi

i kndon pamvarsisė dhe bijve deshmorė te lirisė e martirve qė dhan jeten per atdhe
e troje shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 21:19   #126
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kushatuar autorit z.Xhelal Ferizit nga Mitrovica e Kosoves

**
Ty poet tungjatjeta
Rrofsh e qofshe sa male e bjeshka
Bukur po shkruan vargje t'lehta
Te lumt pena te lumt dora
Poet si ty gjithe past kosova
Me vargun ar, fjalet jehon
Patriot i kosoves nan
Bukur shkruan per vatan
Per liri e pavaresi
Kendon deshmorve ni nga ni
Larte ne qiell i pershendet
Thua se engjull, eshte dhe vet
Ju flet embel ju flet qet
Sikur era kur fryn lehte
Me fjale t'embla i ledhaton
Plagen n'zemer, ua sheron
Per kete dite madheshtore
Gjaku i tyre eshte *kurore*
Neper luftra gjithemon prore
Shkruar bukur, me shkronja t'arit
Per trimerin e shqiptarit
Brez pas brezi, e djal pas djali
Kete tradit na la i pari
Do t'kendohen, me sharki
Per Heronje e per liri
Neper shekuj n'histori
Kurr mos t'kemi roberi,
Plaget tona,kan per tu sheruar
Me Kosoven e pavaresuar.*******PER TE GJITHE SHQIPETARET *GEZUAR* AN-E MBAN BOTE*******
PA BRENGA PA EKSESE
ZOT BEKOJE KOSOVEN&AMERIKEN..

ME RESPEKT
NATYRA
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 21:34   #127
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
SA DO Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do te shkruaj e tė njerr nga dija
vargje thella n' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirtdetrat detrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa mashum shpirti po shkruan
aq me thell hyn kureshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi
perjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim
wooow mrekulli!!

tana te mira, ama strofa e 4te shkrihet ne goje kur e lexon.

**standin“ ovation**
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 22:26   #128
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

SA DO Tė SHKRUAJ

Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

sa do tė shkruaj e tė njerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirtdetrat t' mia
q'ėsht ky art i enigm'sisė

sa ma shum shpirti po shkruan
aq ma thell hyn kureshtare
sa nė pa fund qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė shqiptare

un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnė aq shum pa u ndalė
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalė

thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisė un jam tu i ble
kah do rrijnė nė pafundsim

pse nuk shterren penda e brumi
i vargut tė shpirtit kah burohet
thue se ėsht ujvarė nga lumi
pėrjetsisht qė nuk shterrohet

shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-08, 10:59   #129
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mikeshė e nderuar natyra per ty nuk di qka tė them perveq se tė falanderoj dhe ta kam borgj qė nė tė gjitha situatat qėndrove aq gjat kohė duke mbrojt drejtesinė dhe vargjet e mia si dhe ne pergjithsi me mbrojte ne disa raste nga padrejtesia perveq asaj edhe vargje m' ke shkruar shum te bukura
te jam mirnjohs pėr nji qėndresė aq tė gjatė duke vrejt se ndejte gati gjithmonė dhe shkruajte fuqishem gjithmonė ne mbrojtje te dinjitetit dhe realitetit pa u lodhur
Ty te kam borgj se pse ke deshmuar atdhetari dhe shiprtė njeriu drejtesi.
Ka shum njerz qe drejtesin duan ta mshefin per shka se shpirti i tyre mizerje nuk arrin te perballet me drejtesinė as me shkelqimin qe ka realiteti shpirti i tyre katran don vetem errsirė nuk perballet dot me driten prandaj ata duan katran dhe gjelozi nga ato sushqime varresh te zeza mbijetojnė si urithi nen tokė prandaj ketu i ka rrėnjėt shpirtvogelsija errsira nuk jan te gjith shpirtat te ndritur,tė rrallė jan shpirtrat e mdhej e them nga pervoja ime kam takuar njerz ne jet qe shanin njerz te mdhej ndersa vet ishin teper jashtzakonisht tė vegjel q ' ti bėsh kshtu qenka kjo jetė e ndėrtuar .
Tė jeshė realist sot ėsht veshtirė duhet tė jeshė gjithmonė ne luftė me tė keqen me dukurit e shemtuara qe sjell jeta por te ti e nderuara natyra kam vrejt se shpirti juaj ka shum realizem dhe mirsi
vertet jeni nji engjull i rrallė nji shpirt kristali nji bashkathdtare qe mbron te vertetn pa interesa guximshem dhe burrnisht si nji burrneshė e shoh se etika juaj nuk lejon me shkel mbi realen dhe faktiken qka te shum njerz mungon ky princip .
Ne botė ndodhin te gjitha te kqijat sepse mungon gjykimi real mungon drejtesia realiteti mungon
paansia e verteta prandaj kjo botė ėsht aq embushur me krim gjak e lot sepse mbrohet e shemtuara
te zezezs i thuet e bardh e te bardhes e zezė ktu qendron qelsi i ferrit mbi dhe ndersa ti je nji
qels magjik i drejtesisė e vrej se te ti e nderuara natyra gjėrat kalojn neper sitė e shoshė dhe pa meritė nuk kalon asgjė mė pelqen jashtzakinisht ky princip qė keni shum princip diamant keni dhe vlersim
kam per ju shum te lartė por edhe shum konsideratė.
Ju dini ta qmoni miqsinė si askush dhe ju jeni ne sherbim te emancipimit vertetė mė pelqen shum sjellja juaj po bėhen sa vite qe nuk levizni nga drejtesia kjo deshmon se jeni lindur per tė qenė e drejtė
Nuk ėsht fjala vetėm te un por nė tė gjitha shkrimet je treguar korrekte dhe e ndergjegjshme.
E nderuara natyra qė tė vlersoj jam mėsuar nga bankat shkollore kur mėsuesi na thoshte noten
kush nu din te vlersoj paska shkuar kot ne bankat shkollore .
Bankat shkollore kan qenė pjesa elumtur ejetes dashuria evet jetes aty u mesova tė di se qka ėsht nota dhe shkolla e mėsuesi.
NESE dikush me rrete noten 5 qe ather ishte nota ma e lartė ebrezit tim shkollorė nuk mjaftonte
nganjiher te quhej brilant por nes emerrte 5 she me yllė ather ishte maja e e shkelqimit nė
shkollė dhe pesshen my yll ai ose ajo e merrnin per shkak te talentit te pergjithshem si ne msime si ne sjellje etike si ne shkelqim te pergjithshėm.
SOT THONė SE NOTA 10 PO DOMINON POR UN NOTEN MA TE LARTė ME YLLė TA JAP PER SJELLJET TUAJA Nė FORUME SHQIPTARE
Sjelljet tuaja ishin shembullore ne shoqeri vertetė je njji yllė i pashuar i forumeve dhe pikrisht
ne momentet ma te veshtira pa u trembė i kundershtove armiqt e mi dhe armiqt e tu edhe pse ti nuk kishe kurfar intereesi perveq objektivitetit dhe drejtesisė ndersa disa qe nuk duhej te heshtnin heshten
se pse ishin te ligj as nuk ishin trima as burra nuk ekam fjalen per ket forum ku jemi tash por ti edhe ktu e deshmon veten si gjithkund qe edeshmove dhe aspak nuk ju trembe kercnimeve as syri s tu tremb prandaj te quaj trimreshė dhe kam rrespekt te veqant dhe uroj qe ti me familjen tende te jeshė e lumtur dhe me mirsi si ta don ty shpirti me burrin dhe femijt e tu .
ME VJEN KEQ QE MERZITESH LARG ATDHEUT DHE VUAN MATANė OQEANI DHE MERZITESH ME SHUM VUAJTJE te ksaj jete mizore te pa meshirė dhe te padrejtė sikur te isha un miliarder si disa shpirtra te vegjel qe jan nuk e kisha lanė me vuajt kombin tim mua me kputej shpirti kur shiihja
fmijt e afrikanve ne uri dhe shkruaja vargje qysh ne rini nuk u bėra kot poet por me detyroi ndjenja dhe jeta vet absurdi i ksaj jete dhe qudirat qe as vet nuk po arrij ti kuptoj kto far perthurejsh
qe i mbjell dheu mjerimi toka globi jeta zakonet e natyrore mbi dhe.
E D I SE VUAN LARG NE SKUTAT TEJ OQEANIKE SE MERGIMI ėSHT I ZI DHE NUK SJELL LUMTURI VEQ LOT DHE TA NDRYSHON EDHE SHPIRTIN NUK MUND TE BEJ TEJETER MBI DHE PERVEQ SE TI LUTEM ZOTIT QE TI SHPETOJ SHQIPTART NJIHER E PERGJITHMONė NGA VUAJTJA SHEKULLORE DHE TI EDUKOJ TE MBLEDHIN MENDė E TE KUPTOJNė SE ATDHEU ėSHT MA I ėMBLI MA I DASHURI MA I BUKURI EHST VET JETA ESHT VET GJITHQKAJA E JETES
Atdheun duhet ta krehim e ta puthm qdo her si femiun ta duam e ta mbajm se atdheu na sjell gzim edhe lotet kan kuptoim ne atdhe ndersa pa atdhe nuk ka njeri t elumtur ne botė edhe ata qe nuke dijn pse jan fatkeq le ta dijn se pa atdhe jan te tillė nese holl analizojnė.
Tė pėrshendes nderuara natyra dhe te uroj mirsi te uroja ta gzosh atdheun te tkhehesh e lumtur n e vatren tende
kultura k jote me ka magjepsur ti din me mbajt miqsi me shekuj vertet je e mrekullueshme nuk je nga ato femra qe mshehesh pas gardhi dhe shikon me tinzri por ti sheh ne drit te syrit prandaj un e adhuroj kulturen malsore dhe i perkulem ksaj kulture tė lashtė ilire qe u ruajt ne malet tona kreshnike ku rrijn zanat e shqiponjat .
TALENTI YT PER MQISI TE KRISTALT SHKELQEN SIQ SHKEQLEN BARDHSIJA E BORES NE PLLAJA TE LARTA MU NE MESE TE GURRAVE DHE LEDINAVE BJESHKATARE
JO VETEM QE JE POETE ME VARGJE TE LEZETSHME por je nji nanė shqiptare e fisnike e familjare
me nji shejtri te pa shoqe vertet je madheshtore.
Me kujtohet kur i the nji kercnusi ordiner bizarė njiher ne forum mė vrit kur te duash gjoksi im rrin hapur per plumba dhe un atij qyqari po i them se sa i lidur esht me shit trimni me femra.
Ti e quajte bizarė njeri te lig dhe i the bujrum kur te duash femer jam por s me trembet syri e si te mos e lavdroj trimni tande shqiptare.
PO ME MBUSHEN SYT ME LOT PARA KSAJ TRIMNIJE SE SI DIN FEMNA SHQIPTARE ME JA QEL GJOKSIN PLUMBIT PA JU TE REMB SYRI KSHTU EKAM DASHT FEMREN SHQIPTARE E KAM PAS
IDEAL QE TE JET TRIMNESH DHE E SAKRIFISCES HUMANITARE DHE ME EDUKATė TE LARTė TE EMANCIPIMIT PRANDAJ ME FAL S EMU MBUSHEN SYYT ME LOT KUR PO SHKRUAJ TASH
PER TY PER REALITETIN DHE TRIMNIN QE E KE MA QOVE MALLIN E TRINGA SMAJLIT E NORES SE KELMENDIT:
KESHTU DUHET ME QENė FEMRA SHQIPTARE E EMANCIPUEME DHE TRIMNESHė TAMAM SHQIPONJė JO SI SORRAT E QYQET QYQET NUK I KAM DASHT KURR QE RRIJN TUE KUKATė
POR VEQ TRIMNESHAT DHE Tė EMANCIPUEMET
ATA QE NUK DIJN SE QKA ESHT NOTA REALE SIQ PO TA JAP UN TY SIPAS MERITES SI NJI VETERANE DHE YLL I FORUMEVE SHQIPTARE ATA NUK DIJN QKA ESHT NDJENJA EMIQSISė AS E MERITES AS NUK KAN PERJETUAR NOTė TE MIRė NE BANKAT SHKOLLORE JAN THJESHT ANALFABET PA EMANCIPIM BASHKKOHORė JAN ME BOTKUPTIME ANADOLLAKE
JAN ME BOTKUPTIME TE KOHES SI THOSHIN DIKUR TE VJETRIT TE ASAJ KOHE KUR KAN FOLė KAFSHėT DHE TE TILL NJERZ NUK ARSIMOHEN ATA MBESIN GJITHMONė PRAPANIK TE MBRAPAMBETUR:
Mua mu mbushens sytė me lot per shumqka TI TREGON NJI KULTUR TE LASHTė TE KOHES SE AGRONIT DHE TEUTES KUR FEMRA ILIRE UDHHEQETE SHTETIN DHE ISHTE TRIMRESHė NE SHOQERI FLISTE SI NJI SHPATė E MBREHT DHE DRITė EMANCIPUESE
PRANDAJ PO EMCIONOHEM E PO THEM NE DUHET TI KTHEHEMI TE GJITH KULTURES AUTENTIKE ILIRE TE LASHTė QE NA E DEMTAUN PUSHTUESIT E DIKUND DIKUND MBETI GJALLė NE MALET TONA TE PAMPOSHTURA SHQIPTARE :
JAM KRENARė ME KET MIQSI TE KRISTALT DHE TE PERSHENDES TY E NDERUAR ME NJI MIQSI TE KULLUAR BILUR SIKUR TI TE ISHE NJI MILIARDERE ME SHPIRTIN TEND TE MADH
ATDHEU SOT I YNI DO TE ISHTE NUSE POR JO GJITHFAR LLOJ SHPIRTVEGJLISH Qė
SHPIRTIN E TYRE MIKROSKOPIK NU E GJEN AS TELESKOPI AMERIKAN MA I PEROSURI
TE UROJ JETė TE AGJTė DHE LUMTURI ME FAMILJEN TėNDE TROMNESHė DARDANE
MIKU YT LIRIKU AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
BUKUROSHE ME TRE LUMEJ TE KULLUAR E MALE TE BUKURA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-08, 19:40   #130
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

PARELIA

autori xhelal ferizi ne mergim

parelia rrin mbi kalė
nėpėr mjegull tue vrapue
ai lakminė kurrė nuk e ndalė
veq pėr pare jargt tu i vlue

por ai tjeter diell s' sheh vlere
as ndoj varg prej gjevahiri
pėr para ai hapė kratere
nuk qanė kokė per dhe iliri

errsirė me ra n' tokė e vullkane
ai veq paren e njeh si dritė
as s' njeh diell e as dritė hane
pėr nji lek vret perenditė

atijė kurrė s' ja sheh qerpikun
tu i lotue pėr atdhe
zot e e ka ai metelikun
i falet pares thue se ėsht fe

parelia s' njeh altarė
kishė gjami e njeh paranė
pėr para ai shet shqiptarė
gurė e druj nė dysh i ndanė

pėr para ai s' len mbi dhe
ndjenj as art as varg poeti
pėr para ai derdhė lot rrke
don para sa ka ujė deti

veq paraja veq paraja
ėsht parajsa e parelisė
i tij armik ėsht fukaraja
ai para i thot lirisė

babė e nėnė paranė e din
edhe i thot pares djalė e bi
varg as ndjenj ai kurr nuk pin
s' njehė lirikė as poezi

ai Si sheh as gurė edhe
ai mendon se edhe sytė e ballit
me para mundet me i ble
tokė e dhe e kokrra t' zallit

ai me ndon se edhe qielli
me para mbahet e hana
ai mendon se yjė e dielli
jan para he e shitoftė zana

ai mendon se sukė e koder
edhe bregu e bajraku
nuk jan tjeter veq nji loder
se n' para atij i ecė gjaku

parelija parelija
nuk njeh mik as nuk njeh vlla
atij pare i bėhet hieja
nėnė e babė i quan para

teze s njeh as dajė as nipa
para i quan ai gurė e dru
edhe rrema degė e pipa
ndoj ndjejnjė tjeter s' ka nė tru

PARE LIJA NUK NJEH LOT
SE PėR LOT E PėR QERPIK
TEJETER S' NJEH SAS N'STINė AS N' MOT
VEQ PARANė ME METELIK

sa pėr libėr ai se njeh fare
varg roman as ndoj lirikė
ai mendon se i blenė me pare
fe e kod ndjenJė e etikė

por me pare etika s 'blehet
as ajo ndjenja e thellsisė
akuj as det me pare s' kthehet
veq me varg tė dashurisė

se me pare s' blehet kultura
as e pasura dituria
shpirti me varg i lidhė shum ura
e jo paraja e koprracija
autori xhelal ferizi nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-08, 13:06   #131
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

#97
Dilaver


Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 1,766 Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Eh, dhėmbi i kohės ėshtė i pamėshirshėm, me shekuj na gici etnosin tonė.
Poezitė dhe vargjet e poetit Xhelal Ferizi, gėrshetojnė njė kolorit tė pasur figurativ. Edhe pse tė papėrpunuara mirė, kanė vlerė tė patjetėrsueshme.
Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi rrėshqet nėpėr formalitete e mejdane pėr tė shprehur lėndėn dhe figuracionin e tij duke e shtrirė nė gjersinė dhe thellsinė e vargjeve tė veta.
Poeti Xhelal Ferizi duke jetuar larg bukurive tė atdheut, larg miqėve e shokėve, shpesh nuk mund tė pajtohet me epokėn e tij e cila ėshtė e begatshme edhe me njė dozė jo simbolike trishtimi. Nė kėtė botė plot me dhembje e mallė poeti ndihet se ka mbetur fillikat, si zė i vetmuar e i humbur andaj shpesh edhe kėrkon pėrkrahjen e bashkkombasve.


Xhelal Ferizi pena jote mos pushoftė kurrė sė dhėni perla poetike zemrave tona.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
I nderuar dilaver ju keni thėnė disa fjalė tė sinqerta
dhe shum perkrahse per mua
ju jam mirnjohs dhe ju falenderoj
Bukurinė e fjales dhe artin e kam adhruar qysh nė fėmini dhe e intepretoja
por vargjet nuk ishin plani i parė i jetes time
kryesisht un jam marrė me veprimtari kombtare
ilegale
mandej isha ne burgje me vite te gjata i burgosur larg atdheut ne kazamate internimi llogore te pansllavizmit
e mbas burgut nė perendim me veprimtari prap duke vrapuar
Vargjet i shkruaja her mbas here sipas kohes s e lirė dhe frymzimeve .
Un e di s e publikut i pelqejn vargjet e mia
e shoh dhe knaqem me kėt fakt
sa i perket atyre qė kurr nė jetė nuk mė pėrkrahen un i njoh ata ata fryhen ma teper se qe jan te kualitetit bėjnė shum zhurmė por ne fakt jan disa balona me zbrazti shpirti i tyre nuk ka as atdhetarizem as punė as dritė perveq demagogjisė dhe fallit
e di kush jan mirė ata
por nuk dua te hyj nė shum detale
Secili qėė ėsht i pa vlerė vet koha do ta gjveshė lakuriq
do ta demaskoj pa mėshirė
koha ėsht demaskuasja me e mirė e maskave
maskat bien vet
vetem kualiteti jet ai qėndron .
Ju o i nderuar dilaver qė fjalen e nxjerrni nga kroni i kulluar i sinqeritetit tuaj
ju pėrgėzoj pėr kėt sinqeritet
ju uroj pavarsinė e Kosoves se shumvuajtur dardane
dhe ju pershendes miqsisht
i nderuar bashkatdhetarė NGA LIRIKU
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-08, 14:34   #132
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Edhe pse sot e shtunė, duhej ta kem pushim nga orari i punės(unė punoj gati 8 ditė nė javė me nga 25 orė), unė pushimin e mesditės do ja dhuroj Lirikut.

Nuk dua qė njė njeri i mesit tonė tė ndihet i lėnė pasdore, ishin mjaft kohėrat qė goditėn gjenerata e gjenerata.
Gjenrata e Lirikut tė kujton shumė historin e pėrvuajtshme mbarėshqiptare, e qė Liriku e shpreh shumė mirė dhe qart pėrmes Vargjėve.
Qėndro stoik Lirik Dardani, dallgėve tė pamėshirshme tė detrave tė trazuara!
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-08, 16:59   #133
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I Nderuar Pupi

Rrespekt Pėr Ju
Na Doli Shpirti Nga Puna
Mua Pėrveq Punes Dhe Termineve
Te Hatashme
Dhe Vrapimeve Mbas Termineve Tė Famlijes
Fėmijve Dhe Ardhmėrisė Sė Tyre
Mė Duhet Tė Vrapoj Edhe Pas Vargjeve Krijimtarisė
Pėr Ta Knaqė Publikun Shqiptarė
Pra Nji Jetė Aktiv Siq Po E Shihni
Por Jam I Lumtur Qė Po Senzibilizoj Sa Do Pak
Lexuesin
Mė Vjen Mirė Qė Keni Gjetė Kohen Dhe Ju Ka Ra Ndėrmend Pėr Mua
Knaqem
Nga Kjo Mirnjohje
Tė Faleminderit Shum Pupi I Nderuar
Vuajti Nji Popull Pėr Nji Liri
Por Lirinė Duhet Ta Mbrojmė Tė Gjith Nė Mėnyren Sa Ma Tė Pėrsosur
Tė Organizuar Si Komb Nė Mėnyrė Sa Ma Tė Mirė E Kemi Pa Tė Gjith Fytyren E Armikut Prandaj Qė Tė Mos Qajnė Ma Nanat Motrat Tona Femijtė Dhe Te Shohin Tmerrin Me Sy
Punoni Sa Ma Shum Punoni
Shqiptart Munden Me Qenė Shum Te Vyshem Dhe Talenta Kan Aftėsi Dhe
Mun Dtė Bėhen Njerz Me Ua Pasė Lakmi Bota Sepse Jetojnė Nėm Nji Vend Shum Tė Mrekullueshėm
Tė Fala Keni Nga Un I Nderuar Pupi
Jeni Shum Su Inqerisht I Nderuarper Ket Angazhim Tuajin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-08, 17:42   #134
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Mua me duket njeri i sinqerte dhe ka nje pasion te madh per poezine....

une nuk kam lexuar shume poezi te tija ketu ne FD pasi spo kam shume kohe, por nga ato qe kam pare me kane pelqyer....

Shkruan bukur dhe qarte, mundohet te nxjerre ne pah ate qe njeriu duhet te ndjeje ne shpirt dhe te ndjeke ne rrugen e tij ne kete jete dhe mendoj se ja arrin mjaft mire.....

Keshillon per ndjenje dhe ndjen vertete ne ate qe shkruan......

Respekte nga ana ime...

EB LK
__________________
/* BAC, U KRY ! */

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 08-02-08 nė 17:42.
I NDERUAR BELK

JU KENI THėNė NJI SAKTėSI PRECIZE DHE Tė QARTė
JU PėRGėZOJ PėR FJALEN TUAJ Tė FUQISHME
NUK KAM KURFAR INTERESASH TJERA
AS NUK PATA
PėRVEQ ATYRE Qė Tė SHėRBEJ
POPULLIT TIM
DHE KJO U VėRTETUA NE TE GJITHA PERIUDHAT
Qė NGA KOHA RINORE
KU NE S ECILEN KOH ė PO DALIN NJERZ DėSHMITARė
SE SI KAM VEPRUAR
E QKA KAM VEPRUAR Nė SHėRBIM Tė ATDHEUT

TASH PO SHERBEJ ME VARGJE
DHE ARTIKUJ
NDOSHTA EDHE KY NJI LLOJ SHERBIMI ėSHT
SEPSE ATHER NUK ISHTE INTERNETI
SIKUR ATHER TE ISHTE INTERNETI EDHE ATHER DO TE SHKRUAJA SIGURISHT
DORSHKRIMET I KAM TE GJITHA TE SHKRUARA
DHE HER PAS HERE I KėRKOJ I SHIQOJ
DHE PERMIRSOJ ATY KTI U NDONJE FJALė
Qė MA MERR MENDJA
SE E KA SHKELė KOHA
POR Q TI BėSH
KOHA ISHTE E TILLė
PER MUA DHE PėR SHUM SHQIPTARė Tė MJERė
Q ė NUK GJENIN SHTEG
MENDOJ S E KOHA TASH PO NDRYSHON PėR BREZAT
ATA NESE RRITEN Nė
LIRI
DO T ė KEN FAT
DHE TE USHTROJNė TALENTIN E TYRE
NE NUK E PATEM KėT FAT
LINDėM NE KOHRAT KUR NJERIU NUK BėHEJ FARE HESAP
VETEM NėSE MUND Tė DEPėRTOJE ME
GJITHFAR LLOJ METODASH
QKA PRINCIPET E DISA NJERZVE NUK LEJONIN ASHTU
PRANDAJ ATA Qė KISHIN PRINCIPE MBESNIN N' MJEDIS BALTE
SEPSE NUK ISHIN Tė KORRUPTUAR
DHE ORGANIZMI NUK UA DURONTE SISTEMIN E ARMIKUT
DHE ISHIN ALERGJIK NDAJ OKUPATORIT
NUK MUD TE HYNIN LAJKAVE E DREDHAVE
AS TE LAKOHESHIN ANDEJ KAH DONIN PUSHTUESIT
DHE KERKONIN METODAT PA KURRIZORE
NUK MUND TE BEHESHIN SERVIL
DHE NUK MUND TE SHKELNIN IDEALET
AS ATDHEDASHURINė
SE SIKUR Tė DONIN TE BEHESHIN PA KURRIZ MUND TE ARRIN IN SHUM
KARRIERė
QFARE Tė DONIN
POR ATA KISHIN IDEALE DHE DASHURI TE FUQISHME PER ATDHE
DHE NUK JU INTRESONTE AS PASURIA E GJITH BOTES
EDHE SIKUR Tė UA JPENIN
ATA PRAP NE BURG DO Tė SHKONIN
EDHE SIKUR TE UA SHKRIJSHE TE GJITHA BANKAT BOTRORE
ATA IDEALIN E DONIN
ME ASNJI LLOJ SHPERBLIMI NUK KISHTE
Qė MAHSTRONTE
E Qė I LARGONTE NGA QELLIMI
SEPSE ATHER AS QE NJIHEJ INTERESI
I CILI SOT PO BėN KėRDI ATHER NJIHEJ VETEM SAKRIFICA DHE IDEALI
EDHE ARIN E GJITH BOTES SIKUR TE UA OFRONIN
ATA BURGUN DO TE ZGJEDHNIN
PėR ATDHE
DHE DALJEN NE DEMOSTRATA PARA TANKEVE Tė ARMIKUT
SE IDEALET E TYRE QELIK ISHIN
E JO LAKMIA E SERVILIA
ATA DONIN LIRI PėR ATDHEUN E Tė PARVE
NUK KėRKONIN A S
PASURI
AS GRADA
SE KUR HYNIN NJI RREZIKU NUK E DININ SE A DELNIN ME KOKė
SE SA PER PASURI E GRADA AS NUK I NJIHNIN ATO
PRANDAJ ASKUSH NUK KA LLOGARITė
Nė DIQKA TJETER
PėRVEQ Nė DASHURINė E JASHTZAKONSHME PėR ATDHE
PėR KėT TEėJENI Tė BINDUR SE I KAM NJOFT VET I KAM PA VET ME SY TE QARTUR
PERMBI TANKE DUKE HYPė ME TRIMERI TE PA SHOQE
KU JETA AS QE LLOOGARITEJ
AS QEMENDONZTE KUSH NE ATO QASTE SE QKA DO TE NDODHTE ME VETEN E TI
TE GJITH E KISHIN HALLIN
VETEM TE ISHIN ATY KU E KERKONTE NEVOJA E ATDHEUT
VAJZAVE TE ASAJ GJENERATE AS Q EJU TREMBEJ SYRI KRAH PER KRAH ME NE SI RRUFEJA
MARSHHONIN
ME KUJTOHET NJI NGA ATA NE VITIN 1981 KUR I DOLEN ZORRT JASHT NGA PLUMBAT E ARMIKUT DHE I AI E KERKOJ FLAMURIN
NUK DUA TE VDES PA MA OFRU FLAMURIN THA
DHE E PUTHI FLAMURIN
NE KISHIM HALL TE JA LIDHNINN PLAGT E TE JA NDALNI GJAKUN AI BERTISTE MBAJENI FLAMURIN
SE NUK DUHET ME RA FLAMURI
E GJAKU I RRJEDHTE ME FURI
ISHTE KY BREZI I VITIT 1981
QE DONTE LIRI E ATDHE
FUQISHėM DHE PERBALLEJ ME D UAR THATė FYT PER FYT ME ARMIKUN
KėT IDEAL E KAN EDHE SOT ATA
Qė BESOJ SE EDHE SOT E KAN Tė PA NDRYSHUESHėM
OSE NDOSHTA EDHE MUND TE KEN NDRYSHUAR PAK
POR PRAP PERAFARSISHT TE NJEJTIT JAN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-08, 09:21   #135
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,523
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I NDERUARI PARADOX

Deshta vetėm tė ju jem mirnjohs pėr fjalėt tua dhe tė ju them se keni dhėnė nji mendim
objektiv sipas gjykimeve tua qė un mendoj se ke folur matur dhe drejt
Sa per flitjet e pėrflitjet asnjiher mos u bazo mbi foljet eprfoljet pergojimet
Sikur tėsha bazuar mbi ato shum njeriun do ta kisha mohuar
KA PASė RASTE KUR I KEQI FLISTE KEQ PėTR Tė MIRIN KJOQENKA DUKURI JETE QDO KUND DHE TE Tė GJITH POPUJT:
kur kam ardh ktu ne azil politik dikurė si sim ikur emigrant dikush thsohte ka ardh nji gjykats nga kosova tjetri thoshte ka ardh nji ingjinjer
njeri thoshte esht ish i burgosur politik
tjetri thoshte jo ore nuk ėsht ky jo
ata pastaj ju flisnin grave te tyre jo ėsht e j o nuk ėsht
disa thonin pse ore ky nuk martohet disa thoshin jo ky nuk ėsht i aft pėr martesė s e e kan prishė
ne burg
disa thoshin mos rrini me te sa na i merr jugosllavia pasaportat i largonte njerzit nga un dhe puntort
pasi q eun mbaja mbldhje te shpeshta me ta
disa thonin jo ore ky xhelal ferizi ka qen punmarrs ne slloveni e kroaci e njoh un
e di kam degjuar mė ka thanė filani
e nxirrte nji fjalė kot dhe hajt mandej fjala merrte dhenė neper shoqata
BILE NE NJI RAST NE NJI NDEJė THASH
MBETA I SHKRETI DUKE JU SQARUAR S E KUSH JAM
dilte tjetri thoshte ky ka qenė hajdut pulash ore ka vjedh pula neper kotece
KE QENė NE BURGUN E SMROKONICES PER PULA E KAN KAP FSHATART N #KOTEC
ky fare s ka qenė nė burg politikisht nuke di por ka ndodhė ka pasė raste kur me esht drejtuar dikush
dhe me thoshte pashė besen a je ti ky kush je ne te vertetė un i thosha he si po te dukem a po flas shqip po qka ta merr mendja nga jam un a jam i koves po a kam lkurė ta bardh po a mos po ju dukem zezak i afrikes jo
qka dreqin keni ather pse a me fjal t te lloj lloj njeriu ekalimtari kndej un me u marrė leni ato pallavra dhe te punojmė tash per qeshtje kombtare te organizohemi.
Po ju them edhe diqka i nderuar paradox nga pervoja ime nė jetė ėsht jashtzakonisht vėshtirė tė jeshė veprimtarė
pėr atdhe
Kėt qė po e provojn sot shum veprimtarė te qeshtjes kombtare e kam provuar un shum kohė para tyre kur perflitej per mua jo ky ėsht keshtu e jo ky ėsht ashtu ka bė kėt eka bė at
vazhdon


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.