Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-02-13, 18:03   #181
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

Meshkujt me memorie mė tė dobėt se tė femrave


22.02.2013

Studimet e fundit sugjerojnė se femrat krahasuar mė meshkujt kanė memorie mė tė mprehtė. Autoret e studimit kanė vėnė re se 19 % e burrave u preken nga humbja e lehtė e kujtesės, ndėrsa tek femrat kjo shifėr ishte rreth 14 %.

Normalisht qė kujtesa ka shumė rėndėsi pėr njė person, por humbja e lehtė e saj nuk ndikon nė jetėn personale tė njė personi, sepse mund tė jenė gjėra qė plotėsohen me ritmin e ditės dhe tė jetės.

Akoma nuk ėshtė e qartė pėrse meshkujt priren tė preken mė shumė nga ky fenomen, por mendohet tė ketė lidhje me sėmundjet e zemrės.

Nė studime tė bėra ėshtė vėnė re se ato meshkuj tė cilėt kishin mė shumė probleme me memorien ishin persona qė njėkohėsisht kishin probleme dhe me zemrėn.

Presioni i gjakut, diabeti, pirja e duhanit, konsiderohen si faktor rreziku pėr sėmundjet nė zemėr, tė cilat i ndeshim mė shpesh tek meshkujt.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-03-13, 17:57   #182
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

Pas cigares, vjen dhe marihuana elektronikePas bumit qė bėri cigarja elektronike tani e ka radhėn marihuana. Nė Kaliforni, njė fabrikė po e teston marihuanėn elektronike qė prej vitit tė kaluar. Tė ardhurat pėr vitin 2013 pritet tė arrijnė nė rreth 100 milionė dollarė.

Kostoja pėr ēdo pėrdorues tė marihuanės do tė jetė 70 dollarė nė tregun amerikan, ndėrkohė qė dėrgesat kanė nisur dhe pėr nė vende jashtė kontinentit tė Amerikės.

Por, si transmeton BW, dėrgesat lejohen vetėm nė vendet ku tymosja ėshtė legale, si Holanda, pėr shembull.

Pėrdorimi i marihuanės pėr qėllime kreative ka marrė gjithmonė njė konsensus nga SHBA-ja. Kurse nė Itali, vetėm javėt e kaluara u hap njė klub kanabisi pėr qėllime terapeutike.

Ashtu si cigarja elektronike, qė synon lėnien e duhanpirjes, kėtė efekt pritet tė ketė dhe marihuana elektronike.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-13, 16:43   #183
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

Fisi indian, ku sundojnė gratė


Nju Delhi,

Viset e largėta verilindore tė Indisė janė “shtėpi” e njė fisi tė lashtė, vlerėsimi jashtėzakonisht i lartė i tė cilit pėr gratė e bėn atė skajshmėrisht tė pazakontė pėr shtetin qė dominohet me tė madhe nga burrat. Mirėpo, ndėrsa bota e shėnon ditėn ndėrkombėtare tė gruas, rajoni ėshtė shndėrruar nė skenėn e njė beteje tė pazakontė, nė tė cilin burrat tentojnė t’i japin fund traditės tė sundimit femėror.

Fisi Khasi nė shtetin piktoresk Meghalaya, i vendos femrat nė qendėr tė shoqėrisė, qė nga djepi e deri nė varr.

“Shkoni nė cilindo spital dhe qėndroni jashtė derės sė maternitetit, dhe vetėm dėgjoni”, thotė Keith Pariat, njė aktivist i tė drejtave tė burrave. “Nėse familjes i lind njė djalė, do tė dėgjoni mendime si: ‘Oh, nė rregull, bėn edhe djalė’. Por nėse ėshtė vajzė, atėherė aty shpėrthejnė gėzimi dhe duartrokitjet”.

Pariat ėshtė shef i Syngkhong Rympei Thymmai (SRT), njė organizatė qė lufton pėr ērrėnjosjen e traditės sė pushtetit tė femrave.

Sipas traditės Khasi, vajza mė e vogėl e trashėgon tė gjithė pasurinė familjare, burrave u kėrkohet qė tė vendosen nė shtėpitė e bashkėshorteve pas martesės, ndėrsa fėmijėt i marrin mbiemrat e nėnave tė tyre. Dhe, nė njė vendim qė ndihmon nė shpjegimin e bazės sė gėzimit pėr foshnja tė gjinisė femėrore, tė gjithė prindėrit me pasuri familjare por pa vajza duhet tė adoptojnė njė vajzė pėrpara se tė vdesin, pasi qė trashėgiminė nuk mund tua lėnė tė bijve tė tyre.

Sistemi i sundimit nga femrat ėshtė ndėrtuar pėr mijėra vjet nė kėtė zonė, por tani aktivistė si Pariat janė tė pėrkushtuar qė ta zmbrapsin.

“Kur njė burrė detyrohet qė tė jetojė nė shtėpinė e prindėrve tė gruas, ai detyrohet tė jetė mė i qetė”, thotė Pariat. “Jeni vetėm njė dem mbarėshtimi. Askush nuk interesohet t’i dėgjojė qėndrimet tuaja pėr asgjė, nuk keni ndonjė tė drejtė fjale”.

Biznesmeni 60-vjeēar beson se sistemi i sundimit nga gratė ka qenė “krejtėsisht i dėmshėm” pėr burrat Khasi. “Sistemi nuk u lė asnjė pėrgjegjėsi burrave, kėshtu qė ata nxiten ta marrin jetėn me lehtėsi dhe i drejtohen drogės dhe alkoolit dhe kėshtu u shkurtohet jeta”, thotė ai. Kjo i bėn ata jotėrheqės pėr femrat khasi, tė cilat e ruajnė tė drejtėn e tyre pėr t’u martuar me pjesėtarė tė komuniteteve tė tjera.

Teibor Langkhongjee, njė anėtar 41-vjeēar i SRT-sė, thotė se zgjidhja ėshtė e lehtė tė kuptohet.

“Burrat khasi nuk kanė siguri, nuk posedojnė toka, nuk udhėheqin biznese familjare dhe, nė tė njėjtėn kohė, ata nuk janė tė mirė pėr pothuajse asgjė”, thotė ai.

Kjo duhuri e vė nė pah pėrleshjen ndėrmjet rregullave tė klanit dhe ligjeve familjare tė Indisė. Nė tė kaluarėn, konflikte tė tilla janė pėrqendruar nė zgjerimin e tė drejtave tė grave nė trashėgimi, mirėpo tė drejtat e meshkujve kurrė nuk kanė qenė subjekt debati.

Nė Shillong, shumica e femrave i hedhin poshtė sugjerimet se shoqėria e tyre ėshtė e anshme. Edhe pse gratė khasi kanė kompetenca tė marrin vetė vendime pėr martesė, para dhe ēėshtje tė tjera, pjesėmarrja e tyre nė politikė mbetet e ulėt, duke zėnė vend katėr nga 60 pozitat legjislative tė shtetit.

“Shkaku pse pasuria i lihet tė bijės mė tė vogėl ėshtė sepse ajo e ka pėrgjegjėsinė pėr t’u kujdesur pėr prindėrit deri nė vdekjen e tyre”, thotė Patricia Mukhim, redaktore e “The Shillong Times”. “Prindėrit ndihen se mund gjithnjė tė llogarisin nė vajzat e tyre”.

Nė shtetin, ku nėnat shpesh pėrballen me presion tė jashtėzakonshėm pėr tė sjellė nė jetė djalė, Meghalaya ka ndikuar nė ndryshimin e proporcionit tė gjinisė.

Proporcioni gjinor i shtetit aktualisht ėshtė 1.035 femra pėr ēdo 1.050 meshkuj, qė ėshtė shkallė mė e lartė se norma globale prej 1.000 femrave pėr ēdo 1.050 meshkuj.

India ndryshe njihet pėr dominimin mashkullor dhe aty sulmet seksuale jashtė tė shpeshta dhe nė disa raste vetė viktimat akuzohen pėr sulme.

Pėrdhunimi masiv i studentes indiane nė njė autobus nė New Delhi kishte nxitur demonstrata mbarėpopullore.

Pesundra Reslinkhoy, mėsuese 25-vjeēare nė Shillong, thotė se lakmon gjithnjė e mė shumė sistemin e sundimit tė grave, qė pas rastit tė pėrdhunimit nė Neq Delhi.

“Mendoj se ėshtė traditė e mirė qė i gjithė pushteti t’u lihet femrave, pėr shkak se kėshtu do tė shpėtonim nga shumė gjėra tė kėqija”, thotė ajo.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-03-13, 01:43   #184
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Nje Teme: Te Diskutueshme/Kuriozitete

Mendova te te hap nje Tem ndryshe nga temat/Kurioze,duke len hapesire opioneve te antarve ne pergjithesi/lidhur me Titujt ne vazhdim...Falemnderit


10 arsye pėrse burrat nuk i durojenė dot gratė e tyreHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 30-06-13 nė 12:57 Arsyeja: link
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-03-13, 02:02   #185
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: 167 5 Gjėra shumė tė dobishme qė ndoshta kurrė nuk keni dėgjuar pėr t

P/s.kerkoi,ndjes ne pjesen e mbetur larte,ne gjuhen Angleze,padashje!
mcs,eshte e kompletuar dhe ne gjuhen shqipe .Flm,

__________________________________________________ ____


5 Gjėra shumė tė dobishme qė ndoshta kurrė nuk keni dėgjuar pėr to!
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 30-06-13 nė 12:56 Arsyeja: link
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-13, 12:58   #186
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

* Qimja e femrės ėshtė pėr nga diametri sa gjysma e qimes sė mashkullit .

** Njerėzit inteligjent kanė mė shumė zink dhe bakėr nė pėrbėrjen e qimes sė flokut tė tyre .

*** Truri ėshtė mė aktiv gjatė natės nga sa ėshtė gjatė ditės

**** Hunda juaj mund tė mbajė mend 50.000 aroma tė ndryshme .

***** Mė shumė se 90% e sėmundjeve janė tė shkaktuara nga stresi .

****** Njerėzit janė tė vetmet kafshė qė mund tė prodhojnė lot emocional .
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-13, 20:54   #187
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

http://www.botasot.info/reklama/gruaja-1161px.jpg

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 02-10-13 nė 20:55
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-13, 21:01   #188
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

Ja pse mjeket kane uniforme te gjelber

http://mizioner.org/wp-content/uploa...-1-300x213.jpg

http://mizioner.org/wp-content/uploads/Capture8.jpg

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 02-10-13 nė 21:10
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-13, 21:13   #189
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

7 startegji pėr t’u bėrė njė lider
MANUELA IMERAJ
http://www.albmirror.com/images/stories/lider.jpg

Pėr tė pėrmirėsuar jetėn e atyre qė duna tė bėhen lider po ju tregojmė 7 strategji tė rėndėsishme qė t’ju hapin rrugėn drej tė qėnit njė lider

Kumuniko me veten pėr tė gjitha herėt qė ndodhesh nė pozita qė nuk mud t’ja dalesh mundohuni tė jeni mė pak tė ashpėr nė gjykim ndaj vetes.

Pėrballu me sikletin nė situatat e pashmangshme qė tė ndodhin nė jetė mėsoni qė tė menaxhoni ankthin dhe gjeni njė mėnyrė pėr tė fituar mbi pasigurinė

Mos u kushtėzo – mos u udhėhiq nga striotipė dhe aq mė tepėr tė jesh supersticoz. Pėrballo ēdo situatė pa pėrcaktur njė fund qė nė fillim.

Mėso vėzhgosh. Nė pėrgjithėsi jemi tė zotėt tė kėshillojmė tė tjerėt por pak tė zotėt tė zgjidhim situatat tona. Nėqoftėse kėshilloni veten sic kėshilloni tė tjerėt atėherė do tė jeni nė rrugė tė drejtė.

Mos I zmadho problemet. Mundohuni tė mos jeni pesimistė, nuk do tė keni sigurinė qė do arrini majėn por mund tė keni njė gjendje mė tė mirė shpirtėrore.

Kujto sukseset e vjetra. Mundohuni tė kujtoni tė gjitha herėt qė keni bėrė diēka tė mirė nė tė kaluarėn kėshtu do tė keni mė shumė besim nė vetvete.

Mos u mundo tė fshihesh. Nėqoftėse nuk doi qė tė ngeleni nė njė qoshe pa u vėė re mundohuni ta shprehni gjithmonė mendimin tuaj sidomos kur jeni nė grup./albmirror.com/
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-13, 16:27   #190
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

Liqeni qė i kthen kafshėt nė statujaNė Tanzani ekziston njė liqen i cili ėshtė cilėsuar si ferri i tokės. Liqeni Natron cilėsohet si liqeni me vdekshmėrinė mė tė lartė nė botė.

Shumė zogj nė pamje tė parė pėrplasen me sipėrfaqen e liqenit, konfuz ndoshta nga refleksi i tij, duke mbetur shpesh tė vrarė pėr shkak tė pėrmbajtjes sė ujit

Ky liqen pėrmban shumė kalcium dhe karbonat natriumi, qė i transformon gradualisht kafshėt nė statuja kripe, transmeton shekulli.

Fotografi Nick Brandt ka kryer njė shėrbim tė veēantė fotografik, lidhur me viktimat e liqenit, duke treguar trupa lafshash njėlloj sikur vdekja tu kishte ardhur befas, duke realizuar njė libėr tejet interesant.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-13, 16:34   #191
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kuriozitete!!!!

telefoni i se ardhmes


http://www.youtube.com/watch?feature...-nezImUP0w#t=0
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 08-10-13 nė 16:38
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-14, 08:20   #192
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kuriozitete!!!!Lexojini kuriozitetet e postuara mė poshtė. Janė interesante...

- Nė Skoci lindin mė shumė flokėkuq se sa nė krejt pjesėn tjetėr tė botės
– Krokodili nuk e nxjerr dot jashtė gjuhėn e vet
– Ėshtė e pamundur tė fundosesh nė Detin e Vdekur pa ndihmėn e pajisjeve
– Qentė mund tė stėrviten qė ta nuhasin kancerin e mushkėrive kohė pėrpara shfaqjes sė simptomave
– Mbi 350 milionė njerėz vuajnė nga Ērregullimi i Varėsisė ndaj Facebook-ut
– Thuajse nė ēdo specie gjitarėsh, femrat jetojnė mė gjatė se meshkujt
– Gjirafa mund ta pastrojė veshin e vet me gjuhė
– Njė bllok ari i pastėr me madhėsinė e njė shkrepėseje mund tė shtrohet mbi njė sipėrfaqe sa njė fushė tenisi
– Nėse njė peshk tė kuq e mbani nė errėsirė, ai do bėhet i bardhė
– Jetėgjatėsia e njė peshku tė kuq tė zakonshėm ėshtė mbi 20 vjet
– Kur ju hipin mornicat, qimet qė ngrihen “mbėrthejnė” ajrin dhe ju mbajnė ngrohtė duke mos e lejuar nxehtėsinė e trupit tė dalė jashtė
– Sheiku Hamad bin Hamdan Al Nahyan, miliarder dhe pjesė e Familjes Mbretėrore tė Abu Dabit, e ka skalitur emrin e vet nė ishullin privat Al Futaisi nė Emiratet e Bashkuara Arabe
– Duhen deri nė dy orė pėr tė zier njė vezė struci
– Kacabunjtė mund tė jetojnė deri 9 ditė pasi u ėshtė prerė koka
– Mesatarisht zemra rreh 100000 herė nė ditė duke pompuar rreth 7500 litra gjak pėrmes dhomėzave tė saj. Njė 70-vjeēari mesatarisht i rreh zemra 2.5 miliardė herė
– Qumėshti i hipopotamit ėshtė ngjyrė rozė
– Truri njerėzor ka kapacitet tė ruajė gjithēka qė njeriu pėrjeton
– Nė dhjetė minuta, njė uragan lėshon mė shumė energji sesa tė gjitha armėt bėrthamore sė bashku
– Rafflesia arnoldii (nė foto) ėshtė lulja mė e madhe nė botė dhe mund tė rritet sa njė ombrellė
– Njė tryezė pune nė zyrė ka 400 herė mė shumė baktere se njė tualet
– Pema e ullirit mund tė jetojė deri nė 1500 vjet
– Ju mund tė kujtoni vetėm katėr gjėra nė tė njėjtėn kohė
– Iluzionet optike shfaqen kur ajo ēka shohin sytė bie nė kundėrshti me atė ēka pret truri
– Duelet me armė janė tė ligjshme nė Paraguai, nėse tė dy personat janė regjistruar si dhurues gjaku
– Persia e ndryshoi emrin nė Iran nė vitin 1935
– Sean Connery refuzoi rolin e Gandalfit te “Zoti i Unazave” sepse nuk e kuptonte skenarin
– Nuk mund ta gudulisėsh veten, pasi reagimi ėshtė pėrgjigje ndaj njė paniku
– Nė Singapor ėshtė e jashtėligjshme tė shesėsh apo mbash ēamēakėz
– Nga tė gjitha shqisat, nuhatja ėshtė e lidhur mė ngushtė me kujtesėn
– Njė indian me emrin Snake Manu mund tė fusė gjarpėrinj tė vegjėl – pėrfshirė kobra helmuese – nė gojė e t’i nxjerrė nga hunda
– Shumica e buzėkuqit qė femrat pėrdorin, pėrfundon nė stomakun e tyre
– Femrat e kanė nuhatjen mė tė mirė se meshkujt
– Chanel Tapper, studente nga Kalifornia, ka gjuhėn mė tė gjatė, 9.75 cm
– Rrahjet e zemrės mund tė rriten deri nė 30% gjatė njė gogėsime
– Shumė nga ata qė e lexojnė fjalėn “gogėsimė”, do tė gogėsijnė
– Simboli i tė Mirės dhe tė Keqes (Yin-yang) ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nė Romė. Jo nė Kinė!
– Nė Zelandėn e Re jetojnė pak mė tepėr se 4 milionė njerėz e mbi 70 milionė dele. /Tirana Observer/
__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-15, 19:02   #193
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Re: Kuriozitete!!!!

Kuriozitet o per mu qe boll rralle hi ketu e kurre se harroj passwordin. Kesi hovi me treten e gjeta qysh e pata ba .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga UniCorN : 03-03-15 nė 19:03
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-07-17, 16:13   #194
jona1995
 
Anėtarėsuar: 19-07-17
Postime: 3
jona1995 me shokė shumejona1995 me shokė shume
Gabim Re: Kuriozitete!!!!

Shikoni cfare ben kinezi; si gjithmone e ka vendosur teknologjine ne sherbim te njeriut. Ka krijuar anije patrulle robotike per te shpetuar njerezit nga mbytja.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 20-07-17 nė 17:21 Arsyeja: reklamim i paautorizuar
jona1995 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.