Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-02-07, 23:53   #1
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim lirik

Ne forumin dardania se shpejti poeti epiko lirik xhelal ferizi nga Mitrovica
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-02-07, 20:45   #2
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Bukurija

n, penden time ka,hy gjithsija
kan hy ,yje e bukurija
kan hy fusha ,e bregore
male brigje ,e,lugje e rrmore,
vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore
penda ime i kndon zallines
i,kndon zog,e,kanarines
shekuj muajve vit,e stines
e kto bashk tash jan vargis
me i thurė artin bukuris
bukuri,ah,m,thuej kush je
si u shartove n’ kombee fe
a, thue dielli t, lshoj ,mbi dhe
a thue ne yll,kur u mbjell mahnija
a ne ylber,kur ra.ra shejtnija
a ;n curril kur ,shndriti ingjija
kush t, krijoj ty n, drit kristali
,a,thue,zanat,n; maja mali,
qe ai yll artin ua fali
a thue arti a piktura
a vetull hana n ,hark ,a ura,
ura e ylberit ,kthye n kup,t,qiellit
,a karajfil,i flladit t, prillit
a ndoj sharm qe bjen,me fije
mbi safire e drit larmije
kush t, krijoj moj bukuri
meteort ,thon kur jan shkri
udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri
a thue bashk jan ba shum dete
a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete
t, kan ba cak,e lakmi jete
qe sot bota,turren n, vrap
kush n,materje s; mbahet zap,
kur ti tok,s,e,shtron at hap,
bukuri ,,a thue magjija
t ka,dhanė,brum,nga melodija
qe ti n, t, folun e ,deh hanen
qe me ball , e josh rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndrit,mbi shend refleksin
bukuri,kush;t pagzoj ne emer
diell e hana ,t ndertuan zemer
po at gjak qe t,rrjedh prej ari
qe t, lakmojn lulet mbi bari
kush ta shkriu,me rrjedh nder vena
a thue yjet me pes krena
sot ne glob ti je vet skena
ti je skena ,e je hjeshija
ti dridh fllad per kah lehtsija
ti je shejt ku bien njerzija
kush t, krijoj mos gur tė detit
me ngjyr arti n, pend t,poetit
kush t, krijoj ballin me lkurė
kan bashkue safiret nurė
lidh i kan rrezet si urė
lidh i kan lulet me fletė
ty t, kan dhanė shndritjen,n ket jetė
sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė
ke mbet cak per vargje e art
ke mbet joshje e diellit t zjarrtė
ke mbet joshje per sy t, qiellit
per qdo erė e lule t, prillit
ti je vet ne cak ma e,para
a thue gjak t, dha shega a nara
a qerrshija qe pjekė e para
ta ka dhan gjakun t’ pranveres
e aromen lulja e veres
e,ata sy kush ti dha ballit
e ato faqe a lulja e allit
ti ndertoj anash si fletė
glob e qiellit me i dhanė jetė
cak njerzije ti me mbetė
tash nuk ka nder kombe e fe
as nder fise permbi dhe

qe nuk, t,lshon sy e lakminė
qe nuk vdes per bukurinė
edhe shtegtar edhe poet,
pend qe shterrin ngjyr si det
edhe ligj kod e adet
t gjith te shtrohen edhe gjyqtar
tagrambledhs e taksidar
kokrra e ullirit ,me gjith farė
gjyqet dridhen para teje
zgjidhen nyje e zgjidhen,neje
kur ti del,n,kordele,kreje
lidh per floku si zambaku
para teje ndizet gjaku
para teje kputet laku
arma liget e penda shkrihet
dielli e hana,e qielli krihet
edhe shiu lshohet me pikė
yll dritsije s, don me u fikė
edhe mesnata kur t ,ket ikė
t gjith kah ka mbi dhe gjahtarė
kombe e fise fe e farė
profesor e dijetarė
edhe mosha e, t, gjith si rrrke
lshojn per ty lakmi e,be
thue aromen e ke pre
ashtu lshojnė lakmi trupore
si ajo hana nder bregore
kur lshon naten drit lakore
qe n, lakmi me u pa me gurra
kalon re e male n turra
kalon fjer e gllija e,shkurra
ashtu njerzit,n bukuri
art e mund edhe lakmi
shkojn me joshje n ty me i,shkri

poeti xhelal ferizi i kendon bukuris
xhelal ferizi nga mitrovica e,kosoves
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 21:56   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mirmengjesi kosova ime shqiptare ilire dardane ,mir mengjesi bukuri prrallore e fushave te paana sofer e madhe ilire mikpritse ne shekuj,mir se erdhet vllezer te nje gjaku ne sofren shqiptare kosov antike ,mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne ket shqipri te roberuar qe e shkeputn direkt nga zemra e shqipris nanė, e lasht ilirike ,ashtu siq shkeputen qamerinė iliriden ,ulqinine duklen,peshterin,luginen e presheves,pollogun ,kostur e janinė epir e dalmatin,i edhe dikur istrin,.
mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne shqiperin e vogel etnike ,jemi shqiptar ,
jemi nji shpirt e nji zemer dy sy te nji balli shqipri etnike mir se erdhet ne shqiperin tjeter krahin e dikurshme vilajet i shqiperis nan kosova esht shqiptare ,
pushtuesit e pamshireshem e kan nda dhe sot tallen me ket cop zemre te shqiptaris . e qka jemi ne shqiptar me gjak em qehre me pamje shqip flasim shqip jetojm shqip vallzojm shqip vajtojm shqip kendojm ,nji pamjee kemi nuk dallojm,shqip mendojm shqip veshemi shqip kulturojm,prandaj krahina te shqiperis mir se erdhet ne ket krahin te shqiperis dardanija fusha magjike e shqiptare,un ju pres krahhhapur ,un me bajrak poeti shqiptar nga kosova po dal me shum tjer shqiptar kosvar mebij e bija te ju pres me vargje me keng e valle,te ju shoqroj neper fushen e gjer deri ne mitrovic te lasht ku nen kalan e vjeter rrjedhin tre lumej margaritar.
ne kufij ju presim me lule me tupana me vasha si sorkadhe me djem shtatgjat te rrraces s e lasht ilire presim vllezrit nga krahinat ,mirdit shkoder martanesh ,laberi ,qameri danglli libohov mat diber e myzeqe ,kastrat kelmend hot e grud anamal e kraj e ulqin,plav e gusi ,tivare vlor e durrs e kurbin e sarand e tepelen,delvin kruj konispol ksamil e kavaj e diber peshkopi lezh e shengjin e vlor e kanin,dukagjin shkrel e kastrat e koplik,ju rpresim o troje o engjujt tan eo vllezrit e mi ,shqip te kendojm shqip tkuvendojm te qajm hallet te rrijm bash ne te emblen etni ne te bukuren shqiperi, mergimtar nga bota shqip kah jeni me etni ,muzik e keng e duke pi, n vallzim e mikpritje ne gaz e vllazri.
te dua o te dua e hjet miljonshe shqiperi,nga preveza e arat e janina,deri ne albanik ne kufi ne moll te kuqe ,atje ne lugun e malit mbi vrri.
mirmengjesi kosva e pjeses shqiperi o shqiperi ne shqiperi.

poeti xhelal ferizi pret te gjith vllezrit shqipatar ne token e lashtė shqiptare te dardanis ne shqiperin lindore qe quhet krahin shqiptare kosov.


disa vargje
per vllezrit shqiptar
shkruan poeti mikprits ne kosovė
qe ju pret bashk me dardant e tjer ne sofren kosovare

poeti xhelal ferizi nga mitrovica

shkruan

Ejani

Eni o te mallengjyer eni
krahhapur o vllEzer nder ne
se thrret e josh;gjaku e gjeni
mos kqyrni, as grup as fe

eni shqiptar krahapur
eni ne sofren e rrafshines
ku shqipja me flatra ,te zgjatur
ju pret n; qdo koh te stines

eni o eni o eni
shqiptar se dheu i juaj
dardanja esht shqipni
e din dhe tokė e ujė

eni s e shqip,ktu,flitet
e din dhe toka me dhe
se qielli n mengjes kur shndritet
shqipja flutron mbi fole

eni o eni o eni
eni o vllezer me gjak
se shpresat me gzim na i nxeni
e vallja na ndezet flak

o eni te lidhemi dore
n; vallzim me shum tupana
djem e vasha arbnore
se gzohet shpirtrisht dardana

o eni dhe eni o eni nder,ne
t; festojm ah pamvarsinė
nen driten e diellit kur t; nis me nxe
t ;festojm perjetshem lirinė

vallzoni kruetan vallzoni shkodran
e qam e ju malsorė
me vllezrit e juej tė; gjakut dardan
te lidhur dor per dorė

do t ;gzohen krahinat do t. gzohen yjet
e vallja do t lmohet me erė
do knaqen fushat arat e pyjet
kur t ,lidhemi me bes e nderė,

te pijmė si miq si vllezer si shokė
nji gjak kahdo e kemė
te ngritemi n valle le te ndizet tokė
muzika e rima n,refren

e ti ngrisim gotat n,raki skrapari
kur labet te ngriten t,vallzojn
e un n bajrak qe ju pres ma i pari
dardant at sofer ua shtrojn

e kshtu armiku ka me u ndez n,mni
kur t bijt ti sheh t ,shqipnis
kah gazit nuk ngopen me valle e mahi
kah rrijn nė bashkim tė, etnisė

e,un q e,besa zanat ja kam

me valle e taganin t e lehtė
kur ta luaj te lashtė vallen ilirian
me majen e shpate s e mbreht

armiqt do te dridhen kur andej vringllima
te sillet e, shpates shqiptare
kur me hapa valltaresh te shndritet ledina
me keng ne gjuhen amtare

do t, thonė ja u bashkuan shqiptaret e lashtė
me gjakun flakė e trimni
me dy krena shqipesh te nenes ne,rrashtė
ballkani do, t, behet, hi

nes e kush na prek kur ne s bashku rrijm
pa hile e vllezer siq jemė


mundin e djersen s e bashku e shkrijm
armiqt do t, marrin verem

eni o eni o eni e shihni
kur vallen un e nisi
me hapa te leht s a,mirė do te ndihni
kur t shini si me rrin ne ball plisi

mandej do te dridhet gezushem vallzimit
fletėdardha,qershija, e molla
kur shqipet mbas meje ne kulmin e gzimit
do t ngriten dardanet belholla

aty fusha gazin e merr e shpatijet
dridhen me gjoks me tupana
e sofrat e mbushura e shqipatere pijet
qe i shtron e shndritshmja dardana

kur t niset vallja shqiptare
e un t e jem ne ballė
me djem e vasha belhola valltare
flakrojn prej vallzimi dhe e gur e zallė

mandej rend mbas rendi per si esht zakoni,
kur t, luhet vallja me shpata
te ngriten malsort kah ai dhe i joni
me zanat e tyre shtatgjata

me veshjen e tyre me t ,shndritshmet gaztore
ato buzė vizlluese si shegė
kur bjen hana e shndritshme ne t ,kuq lozonjore
shkelqimin shpernda neper degė

tupanat e kanga e vallet e tjera
q e i ka magjike shqipnija
kur t,ngriten malsort e,mbi,shkodres s i era
o zot se qdo tė ndezet etnija

le tė shikojn ah rrotull qakajt e ballkanit
kur t ,niset vallja kruetane
mirdita burreli e djemt e dibranit
e vallja e,bukur hasjane

belhollholat ilire tue perdredh shtatin
si thuper me rreze diellore
e zanat ne maja ,kah n flutrim mbi shpatin
vijnn kah rruga qiellore

festė e madhe dardane do tė bahet
e un me got te rakisė
bajraku ne dy krena ne er do te mbahet
me bij e me bija t shqipnisė


mbas meje do t vijnė me gota e sherbime
vasha te lehta dardane
kur ne mikpritsit e shqipnis trime
mirseardhje te urojm n gjuh nane

at y te gjith mandej vijnė te bardhė
rugovas me t, bukura yje
qe ujin e kan si langu ne dardhė
n, te, emblaht flladlehta pyje

mandej vjen hjeshue n bajrak
drenicė e,kuqe e qelikut
qe i bani ball me luftė e me, gjak
qdo hasmi e armikut

e shtrohen has e gash e,krasniqe ,
tropojė kreshnike e vjeter
sa mirė o zot qe bashk i perpiqe
trimen e,zanen tjeter

krahinen tė malit borbardhė tė merturit
te lashtin at bytyq
me valle tė lehta shqipesh e nė maje t, gurit
me valle nė, shpata kryq

e shalė e shosh e theth i vjeter
e i lashti dukagjin
iballja e puka qe n krajl as mbrter
s, jan shtrue as nėn latin

nikaj e curraj e plav e guci
me shnddritje t veshun nė ari
ulqin e tivar e tregu i ri
rozhajė me gjuh shqiptari

e hot e grudė e tuz e vermosh
kelmendi me koplik
ai durrsi i vjeter antik bukurosh
me t pathyeshmin shijakun q elik

mandej lezhė e vjeter me t ,bukuren kala
e veshur plot me nurė
ne valle kur t ,bien kavaj nė gaz pa nda
e vlora e lashtė me gurė

tepelenė mallakaster ballshe lushnjare
e,shtrejta tokė e paanė
delvinė e kaninė e kaninė e korqa shqiptare
me vasha te bukura si zanė

dolli ngrit prizreni gjakova e,peja
e kenget plot mahni
s e ne, s'' na ndan kisha gjamija a s; feja
na lindi ah nana shqipni

vazhdojn mandej vallet gjithkah n# per krahina
dollija e gazi n# hare
lipjani skenderaj e drenasi e kilna
theranda e bukur nder ne

e shtimje e gilan e deqan e besianė
viciana me drenicė
e tė,,nisin me ne me lue diell e hanė
n vallzimet ne mitrovic

era lozonjare ,mbi brusha tue prekė
“t ferizajt vasha etike
istog me rrafshina e kilna e,bukur
qe e,ka shqipnija etnike

tupanat e fyelli edh harmonika
sharkija e klarineti
nder fusha me kndue paska dal shqipnija
n krahinat qe erdhen nga deti

o festė pamvarsije q e,paska dardana
po gzohet me flet dhe murrizi
nde r,valle po hjedhet me hapa n, tupana
poet xhelal ferizi

e ,del, laberija e ,qamrija me valle

e,bukura myzeqe
sa gzueshem shkelqejn ato gur e zalle
e vallet ne diell tue nxe

ne erė valvitet s a shndritshem bajraku
kur goten e ngrit ne dolli
kruetani e dardani e vllezer t nji gjaku
bij e bija shqipni

o eni o eni o eni ju bijė
shqiptar me bijė e bija
se un ah poeti shum,vargje ju shkrijė
kur n ,sofer te shtrohet shqipnija


keto vargje i ka shkruar poeti shqiptar kosovar
xhelal ferizi nga mitrovica
ku me rastin e,pavarsis se ekosoves
ka deshir t e marr pjes ne festen kombtare
duke recituar vargje ne
festen kombtare te shqipnis etnike
ne kengė e valle shqiptare ,duke shpresuar se do ta ftojn
ne festen e madhe te pavarsise ,e cila pritet te njihet .

xhelal ferizi poet i ndaluar qe n ga viti 1977
i burgosur disa here politikisht dhe i torturuar
ne vietin 1981 denohet me afro 9 vjet burg te cilat
i ka mbajtur ,jeton ne gjermani
ne mergim,si ie,igrant politik qe nga viti
1989.

ju urojm lexim te kendshem nga autori i vargje ve xhelal ferizi nga mitrovica
lexoni komentoni tregoj shokut ,pytni autori ju pergjigjet__________________


__________________--------------------------------------------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 22:26   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dashuri e tradhti


Te,vret dhe duhet ta duash,gjithmonė,
te rrin ne gji si vrases,
dhe duhet ta duash
kur te denon
nese nuk e don vuan,
vuan edhe nes e don
sepse te vret plaga ,
dhe ,vetpyetjaa,pse e don
te vret ne perjetsi dhe mbas jetėsi
ne te,dy jetėt te plagon
kur ti ne zemer e shkruan
pastaj goma me e fshi
s, te punon
shpirti,
as ne tokė as ne qiell
as ne qielll as ne tokė
te var,dy gisht afer diellit
per qdo her te sulmon
te len lakuriq qiellit
dhe indet ti pervlon
qerpikun ta shterrė
dhe ne pa cak te shendrron
me vendos nuk te len,
si kahjet n, per terr
as nuk din kah te vjen
si nje denim i vonė
qe ne asnji kahje s ,te kthen
kado qe te nisesh
ne nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qe fajtorė te len
qe ne perjetsi,t,nderton
burg ne gen,
dhe gen,ne burg,te,pervlimit
qe vlon, edhe nese
kėsaj shembje,,gjaku,i shpeton
te rrenon,
kur e kujton,ne shekullin
qe mediton


poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 23:02   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dashurija

Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri Q E;vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokeė
Nje Shpirt I Diellit Q E;flet

Rreze Shartu Me Curril
Me Driten N;valbardhė Qe Rrėshqet
ėndje E Dehur;me Arom;n;karajfil
Qerpikut;shprehjeshekujsh ;si Det

Qehre Shejetnije;gazprodhuese
Diamanto;kristale;eksponim
Dritrreze;me Sharm;bimeshartuese
Me Zemer Te Ylberit N;gradim

Ti Je ;motorrike ;e Hanes
Ne Vetull Te Saj Vizllon
Ti Je ;si Joshja;n;kullim;t;curril;ranes
Si Loti;n Qerpik;kur Loton

Je E Kėndshmja;brumtare;;e;shpirtit T; Gjevahirit
Qe;ne;pika;qeliza Te Reja Nderton
Je Si ;ai;feniksi;mbas Qdo Shkrumbit T Hirit
Qe Vyshkjet;me Rignjallje I Gjallron

Je Si Ajo Dritzemra E Margaritarit
Qe ;lmon;gjakecėsin;n;damarė
Ti Je ;si Lmim Hane Neper Udhe Te Damarit
Ti Je ;arome Lulesh;me Lang;si Ujvarė

Ti Je Si Sterkala;qe;lanė Syt E Gurit
Qdo Mengjes;si Vesa;mbi Fletė
Ti Je;si;ujzalli;ne Shkelqim T Bilurit
Qe;i I Jep;me Pi;cakun;motivit;qe Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija

Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 23:21   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Unė dhe fjala

bashk kemi qene te lidhur ne pranga
bashk kemi vuajtur,ne fyt
ne dnesje me malle lirije nder shtranga
kuaj trojesh te ndytė


kur shqelmat na binin,shekulvarases ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon n pikė te hallit
me joshjen e ,t verrtetes,ne gjak

ti rob e un rob lirin,ure,zemre
bashkvuajtes,pa shperblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri ne sublim

ti un e un ti ne nje jemi
kur flisnim ,per lirinė
te dy ,prej nje tuli prej nje gjuhe jemi
e urrejm pa mase roberinė

une dhe ti per gjuhe t e lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na ridhni me zharė
me nyje gordiane,t padronit, sa e,keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica


emri i autorit po shkruhet qe te dihet identiteti i poezive
besoj s e lexuesi e kupton
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 16:55   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Trojet tona gjithkombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta
do tė ket shqipni etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara
nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije
nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t' jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria
kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat
e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
pėrmbi ara t'bereqetit
kahdo tokes karajfilat
kan me qelė edhe nė degė shum pipe
kan me kndue gjithkah bilbilat
kahdo flitet gjuha shqipe
ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajė bija e ilirit
me tri fe n' nji aortė shteti
me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t' bukurin emer
me shqiponjen me dy koka
me lavdi ndėr fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonjė do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati
do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit
edhe kohrat do e bekojnė
kahdo dheut e kah zallinat
mbi qiell t' sjaė gjith do t' flutrojnė
me dy krena gjeraqinat
do i permendet sqepekrruta
sa tė jet kanga e fjala e shkrola
do ti kndoj per jetė lahuta
pėr skendera e mic sokola

mbi ato male bjeshkė e suka
do t'permendet edhe vranina
mbi barot ai oso kuka
ku la nam edhe martina
edhe tjerė por si skyfteri
do t' pėrmenden kah trimnija
selam labi e jakup feri
do ti kndoj gjithmonė sharkija
por edhe trimin legjendarin
me shtat zemra prej qeliku
trim si rrfe adem jasharin
qė se trembi kurr armiku
--
e shqipni do tė ket mbi dhe
sa te ket diell e hanė e yje
nji etni qė i mbanė tri fe
me kreshnike kreshta e pyje
e me tė bukura ato lulzime
me plot drita ato qytete
do te kndoj shqipnia trime
n' za do t' jet nder kombe e shtete
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i kėngėve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves nė kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tėnjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijveTitulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Trojet tona gjithkombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
trojet tona gjithkombtare
pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta
do tė ket shqipni etnike
sa tė ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do tė rrin shqipni e mbara
nė mes europe njė lule prilli
qelur n' fletė me sharm mahnije
mbarė shqipnisė do i niset fillli
nė za do tė jet pėr punė e dije
nami i sajė edhe jehona
nė fise e fe do t' jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtė hjeshija
pėrmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritė n' shekuj liria
kan me vlue shum abetare
nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
gjuha e jonė si qehlibare
ka me i joshė fllade e puhizat
e shqipnija e lashtė etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajė mbi tokė antike
pėrmbi ara t'bereqetit
kahdo tokes karajfilat
kan me qelė edhe nė degė shum pipe
kan me kndue gjithkah bilbilat
kahdo flitet gjuha shqipe
ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajė bija e ilirit
me tri fe n' nji aortė shteti
me tri fe do tė ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t' bukurin emer
me shqiponjen me dy koka
me lavdi ndėr fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonjė do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati
do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerė e motit
lart mbi fron do tė rrin etnike
si ma i bukuri yllė i zotit
edhe kohrat do e bekojnė
kahdo dheut e kah zallinat
mbi qiell t' sjaė gjith do t' flutrojnė
me dy krena gjeraqinat
do i permendet sqepekrruta
sa tė jet kanga e fjala e shkrola
do ti kndoj per jetė lahuta
pėr skendera e mic sokola

mbi ato male bjeshkė e suka
do t'permendet edhe vranina
mbi barot ai oso kuka
ku la nam edhe martina
edhe tjerė por si skyfteri
do t' pėrmenden kah trimnija
selam labi e jakup feri
do ti kndoj gjithmonė sharkija
por edhe trimin legjendarin
me shtat zemra prej qeliku
trim si rrfe adem jasharin
qė se trembi kurr armiku
--
e shqipni do tė ket mbi dhe
sa te ket diell e hanė e yje
nji etni qė i mbanė tri fe
me kreshnike kreshta e pyje
e me tė bukura ato lulzime
me plot drita ato qytete
do te kndoj shqipnia trime
n' za do t' jet nder kombe e shtete
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i kėngėve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves nė kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tėnjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijve-shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė i kėngve shqiptare
nė mėrgim
gjithmonė i harruar nėpėr vite
dhe i lėnun nė harresė
nga populli i vet
nga disa shqipfolsa edhe i pėrbuzur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
-shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė i kėngve shqiptare
nė mėrgim
gjithmonė i harruar nėpėr vite
dhe i lėnun nė harresė
nga populli i vet
nga disa shqipfolsa edhe i pėrbuzur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 16:57   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė cilen fe
---------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------
nė cilen fe nė cilen pėjetėsi do tė jem
kur as zoti nuk ka mė mirkuptim pėr njerzinė
cilen fe ideale ta kem
kur bota po shkelė mbi dashurinė
---------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem tė bie nė gjunj pėr dhe
nė cilen fe tė pi mėshirė
kur qielli dorė nuk na jep ne
e koha gjithnji po del ma e p'shtirė
-------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj uratė
nė cilen fe tė bėj vrap
kur koha sot u bė shpatė
e brryl i pėrgjashkshėm pėr zap
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe kur ti nji jetė rroptesh mbi tokė
vrapon pėr popull e atdhe
e rrota e hiles tė shkelė pėrmbi kokė
tė len si shakull mbi dhe
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė lutem
kur feja fesė i nxjerrė sytė
nga cila mekė a' romė kah tė ngutem !
kur maskat duan me na mbytė
-----'''''''''''''''''''''''''''''
nė cilen fe tė kėrkoj ndoj dritė
kush zemrat do i mbushė me vlerė
kur bota nė vrap si ujq me grabitė
po turren sot si tė mjerė
-------------
Nga Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 17:03   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
E nėse dua dikund ndoj fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
kushtuar gjuhes shqipe
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
------------------
E nė se dua dikund ndoj fe
qė njeh zot e dashuri
e dua shqipen tė bukuren rrke
ku buron ku i thonė shqipni
''''''''''''''''''''''''
ku buron mbi gurė e dhe
qė i lmon zemrat fushė e malit
ajo ėsht ma e bukura fe
tue cicėrue shkoftė djal pas djalit
'''''''''''''''''''
e dua tė kthjellur porsi qielli
nė kaltėrsi kur qelet motit
ate e duan edhe hana e dielli
ėsht dhuratė e shejtė e zotit
'''''''''''''''''''''''''
i thonė shqipe asaj feje
kahdo rrin ajo me dy krena
porsi gjaku qė rrejdh n' deje
ajo mua mė rrejdhė ndėr vena
''''''''''''''''''''''''
e mos e shkruaj o i madhi zot
ndoj bizarė me ma shėmtue
e ma ruaj nder jetė e mot
porsi zogun tue ligjrue
''''''''''''''''''''''''''''
se ma e bukura ėsht ballkanit
se ma e bukura ėsht n' hapsira
qė buroj prej ilirianit
zogzė nė europė qė kndon ma e mira
'''''''''''''''''''''''
e na e mbanė gjallė sqepekrruta
ajo ėsht si rrfeja e motit
e ka folė me zjarrė teuta
edhe donika e kastriotit
'''''''''''''''''''''''''
prandaj fort ia dua hjeshinė

se e ka folė ai skenderbe
ajo e joshė vet perendinė
kur ligjron ėmbėl mbi dhe
'''''''''''''''''''''''''''''''
veq pėr te mua m' derdhet loti
e nuk vdes per tjetėr fe
eh ma ruajshin stina e moti
sa tė ket diell e qiell e dhe
''''''''''''''''''''''''
edhe kur shqip mė dėnesė damari
ka hjeshi ndenja shqiptare
se ma nxjerrė lotin prej ari
ma bėn zemren gurrė kombtare
''''''''''''''''''
e sa tė jet mbi dhe qeliku
qė vringllon e ai baroti
nėpėr kambė se merr armiku
se ėsht ma e bukura fe prej zoti
'''''''''''''''''''
prandaj thuani fe shqiptare
ajo qoftė gjithmonė bekue
e si'q kndojnė zogjt n' pėr behare
i shkoftė moti tue ligjrue
'''''''''''''''''''''''
kahdo e para ajo nder yje
porsi e arit rrezanija
porsi ushtima e ndoj stuhije
e shtynė detin si duhija
''''''''''''''''''''
ajo ushtue ka nder beteja
si vullkanet me termete
kjo ėsht e shejta e imja feja
qė i ka dridhur tokė e dete
''''''''''''''''''''''
ėsht e bukur karajfile
si magjike ta lmon jeten
desht me e tha koha kopile
mu ne zemer me i ngulė zhgjeten
'''''''''''''''''''''
ah ma ruaj zot kėt ikonė
siq ja ruajte kastriotit
tė jet kushtrim i tokes tonė
sa tė jen prore stin't e motit
--------
e kahdo nė secilen rreze
porsi ndahen ato degė
damarė shqipje fe nder breze
rrjedhe nder deje si lang n' shegė
''''''''''''''''
kahdo shkofsh tue ėmbėlsue
ndjenjė tė bardhė tė lashtė prej t' parit
fe shejtnore nė gjak tue lmue
pėr atdhe ndjenjat t' shqiptarit
------------
kahdo mi lidhsh ti toskė e gegė
mu bėfsh farė nė shpirtė shqiptari
pėr ty zogjt kndofshin mbi degė
e mos tė shkeltė mbi dhe tradhtari
'''''''''''''''''''''''
se si gjamė je e atij deti
kur hidhrim tė qet armiku
nuk tė ka shtrue krajli as mbreti
e mos tė shtroftė kurr meteliku
''''''''''''''''''
ti je vulė per kah lashtsia
ti je e para e shejta fe
kur mbi dhe u nis njerzia
para diellit ti je le
''''''''''''''''
prandaj tjeter nuk e due
edhe zoti m' ndigjon n' hater
e mbarė etnija me ma rue
t' mos ja qet hasmi kryet n'sater
------------
se n' kėt gjuhė qė e buroj qielli
edhe ai dielli rrezatarė
ka me u njoftė bota kah filli
me kreni tue kenė shqiptarė
--------
ruane o fise ju shqiptare
siq ruan yjet stina e moti
neper kohra tė rrin krenare
porsi drita nė at ag zoti
----------
e mos e lenii kurrė me u tha
si ndoj krande a shkarpė pylli
rrini nė gaz gjith pa ja nda
si i rrin shėndritshėm hanes ylli

prandaj hatrin t'ė ati zoti
pse o shqiptarė me e turbullue
mbajė kėt gjuhė si dritė ag' moti
n' kangė shejtrie tue ligjrue
---------
e trashigoja fmiut tė djepit
e deri sa t' enden ndjenjat prore
le tė ju shkrepė si rrfeja shkrepit
pėr liri tė tok's arbnore
---------
e nė gjuhė tjera s 'ėsht nevoja
si lypsari me lakmue
se as ma te bukurat tė botes shtroja
s' dijnė si shqipja me vizllue
--------
prandaj kndoja trashgimtarit
se muzikė kjo ėsht pėr yje
e kah dheu e toka e t' parit
do t' jehoj nder lugje e pyje
'''''''''''''''''''
e ma e bukur nuk do t' kndohet
damarė yjesh me que peshė
as mbi dhe kshtu s' do t' ligjrohet
porsi diell si kjo me u veshė
'''''''''''''''''''''
prandaj rrnoftė gjuha shqiptare
zemrat trime qė i ndezė n' mote
porsi e qiellit rrfe zhgjetare
porsi shpata kastriote
'''''''''''''''''''
e i mbajtė famen perendija
me te i lidhtė zemrat shqiptare
kahdo etnike shndrittė shqipnija
u bėft fe e dritė kombtare
--------------
vargje lirike artistike shqiptare
nga autori xhelal ferizi
liriku i harruar shqiptarė nė mėrgim - penda shqiptare
-----------------------------
Tė nderuar bashkatdhetarė
ju lutem mė falni pėr gabimet nganjiher naten po me mundon gjumi e po gaboj ne shkrime nga tastatura sepse te gjitha shkrimet nuk po arrij ti kontrollioj si duhet
keto vargje me titull e nėse dikund dua ndoj fe
i pėrmirsova ėsht tash kjo pa gabime qe i kushtohet gjuhes se bukur shqipe dhe ju duhet ta kuptoni se duhet ta poerkrahbi autorin lirk ne shum drejtime se mjaft keni ndejtur heshtur tash ka ardh koha me nex e dielli per ne shqiptarėt e te bashkohemi sa ma mirė duke na buzqeshur fatet e reja te kohrave tona qe vijnė
lexoni knaqeni zemren tuaj me vargjet ekulluara shqiptare
duajeni dhe kultivojeni gjuhene bukur shqipe sepsee sht gurra ma magjike ne botė ajo mund ta bej yllė muziken artin teatrin filmin jeten poezin bukurin ka fuqi magjike shtrengojeni fort ne gji se esht margarotari ma me vlerė ne bote te jeni krenar ju shqiptar qe e keni ket mahni mbrojeni fort nga armiqt e shum sa ma shum te ju sulmojn armiqt aq ma shum ju forcojnė
-----------------

Lexoni tregoni shoqes dhe shokut e kahdo te njohurve kontaktoni lirikun
ne emailin [email protected]
dhe dijeni s e liriku juaj me vite u bllokua dhe ju bllokua penda nga kohrat e liga
te mbrapshta
sikur penda e lirikut te ishte e papenguar me fuqinė qė e pat nė rini -sot librat do ishin me lirika magjike -shum te bukura
e seclli do ta kishte librin me dashuri- duke e mbajt me vete e duke e lexuar per ta knaqur shpirtin e ti -
me rrezet e bukura varg magjike qe un i lidhja ne vargjet ather-
por koha politike- disa her me rrezoj ne jetė- por edhe smirzijtė gjelozėt njerit e papaster ne shpirtė edhe sot po vazhdojn te sillen -
e un kshtu rrxou e qou -ka pas raste kur kam bė pauza te gjata -dhe nuk kam shkruar- pastaj ne burg nuk mund te shkruaja at qka doja -se te ikte koka ather- ishin kohra ku gėrshėrėt rrini n gati per kokat shqiptare- e nuk merrej vesh- sikur te prehej nji leter e zakonshme
---------
vbrep_register("540479")
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 17:05   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sikur tė isha pėrkthyes qehresh
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

sikur tė isha pėrkthyes qehresh i materjeve enigmatike
tė rrudhave tė tyre tė thella nė fenomene e fytyrė
sikur tė isha pasqyrė fenomen fantastike
sikur tė isha e shekuj-menqurve mėnyrė e detyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
do tė punoja analitikisht'zbėrthimsiht pėr qerdhen e dheut e tė hanes
do tė punoja nė zbėrthim tė enigmave me fjalė e pa fjalė
do ti shėrbeja zbėrthim qėllimit tė veshur mu nė kult tė dijes
aty ku nuk mundi ndonjė pasqyrė gjeniale n'ė pėrkthim me dalė

do ta pėrktheja currilin e qehren e zallit nė kullim
e qehren e dielli e tė yjve me dritė hanė
do ta zbėrtheja nė' at pasqyrė secilen qehre n' definim
paraqitjen e qehres sė tyre e tė thelbit ku e kan
''''''''''''''''''''''''''''''
e qehren e tokes pastaj mbi dhe
tė kokrrave tė sajė e grimcave qė duken si mistere
qė sot me asnji gjuhė pėrkthimi as me gjeniale fe
nuk dihen qehre shprehjet e kėsajė vlere
''''''''''''''''''''''''''''''

un si pėrkthyes qehresh pėr secilen tė materjeve fytyrė
shekullmendje e shekuj'nisjeve tė tyre me zbėrthim
pėr tė gjitha shekukj'mendjet shprehje qehre do tė isha detyrė
pėr gjeni'nismen do bėhesha konstatim
do tė shkruija gjith qrt menqurin tim nė at gjeniale pėrkthyese pasqyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
sepse cakun e shprehjen e ndertimin emenqur tė zotit
nuk paska pasqyrė mendje gjeniale as art i motit
qė ta zbėrthen eperlthen as e pa para laborator gjeniale mėnyrė
as shekujt nuk paskan nė shekujmendje nė pasqyrė
''''''''''''''''''''''''''''''''''

prandaj them sikur tė isha pėrkthyes pasqyra imagjinare
e tė ekzistuares materje gjithqkajes mendėrisht nė para fillim
edhe sikur tė kisha diagnozė miliarda gjuhė zbėrthimtare
secilen tė aft pėr veqori e pėr dallim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
kush do tė ishte pėrkthyes pastaj si un qehresh magjike
kush pėr veq shekuj trurit tim
kush do tė ishte zbėrthimtari i paranismave galaktike
pėrveq gjenialitetit tim me pėrkthim
.........
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
nga autori mėrgimtarė
Xhelal Ferizi poet krijues jasht atdheut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L-I-R-I-K-U- O- I -D-A-SH-U-R -M-ė-M-ė-DH-E
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lexoni vargjet e autorit nė mėrgim
tregoni shoqes shokut bashkadthetarit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrshėndetje vllazrore kombit tim Shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 17:05   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
''''''''''''''''''''''''''''''''
----------------------------
Sikur tė kisha
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ah sikur tė kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
dhe pėrtej absolutes gjithqkajen
me absoluten nėpėr gjithqkajat tė futem
tė arrijė tė panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen
'''''''''''''''''''''''''''''
por mbi gjithqkajen prap me absoluten do tė ndeshem
ne absoluten me mbi absolute qė s' mbaron
me mendjen e pendėve tė pafundme do tė veshem
oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse mė qon
''''''''''''''''''''''''''''''''''

nėse me gjithqkajen mė kufizon
tė jam mirnjohs o pendė
nės e pėrtej nisjes qe s' ka nisje as nuk pėrfundon
o gjithqkaje e mbi menqur me mendė
'''''''''''''''''
duke menduar dikurė mbi gjithqkajen vlerė
meterjen o pa fundme gjithqkaja
me mendjen time e penden gjithherė
po i ndjekė absolutet e mėdhaja
'''''''''''''''''''''''''
po e ndjeku absoluten e mbi absoluten
dhe pėrtej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit e kot po ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Xhelal Ferizi Autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

---------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 17:07   #12
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

Nuk e kam ditė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 17:08   #13
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kthimi
---------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nji i gjorė pas nji shekulli i kthyer nė atdhe
po ecte i heshtur nė trotoare
numronte vitet nėpėr rrudhat me kalvare mbi dhe
ecte duke pi lot zhgėnjimesh nėpėr token shqiptare
---------------
gjithqka i dukej e huaj nė kėt hapsirė
por edhe e vetja pėr qudi
enigmat sikur e mbanin tė lidhur nė zingjirė
dhe ecte mallėngjime duke pi
--------
ecte her nė nji far ringjallje e her nė vdekje pėr sė gjalli
reklamat e qytetit i ndrronin larmitė
nė kohė ndjenjė si shkėndi nga i her i shkrepte malli
hapin pendueshėm duke e qitė
----------
ai ecte e ecte neper tregje me mbijetesa
egot vraponin pazarit
ndjenjat i bėheshin udhkryqe e ngatrresa
sa i ftoftė ky dheu i tė parit
---------
pragu i kishte mbetur shkret
shkrumb e hi edhe toka
koha me gojė nuk flet
shqiponjat nuk shiheshin ma me dy koka
----------
mbetur kishte i vetmuar jetim
si filste ma ndonjė ringjallje
koha ishte bė biznes e zhgėnjim
e ky te varret kėrkonte q'mallje
----------
dashuri askund nuk kishte as pėr ilaqė as me ble
se le ma rasad ndjenje ndėr shqiptarė
qielli i ftoft e akull mbi dhe
shpirtė diell askund s' kishte mbetur pėr farė
-------------
paraja ishte zot e fe
heshtja e foftėsia e varrit ndrikull e kumarė
mikpirt's nė krye tė vendit sytė e ftoft tė pa nxe
varfria shikimi i parė

------------

shpirtrat pendues prishur me shikime de'forme
servilia urrejtshėm varfėr luante me bisht
qka qenka o zezonė kjo far reforme
qfar kohe e shekull i prisht

njerzit si atėherė nuk ishin ma
as kėta tė gjallėt nuk jan si dikurė
filloj i kthyeri si nji qyqe me qa
e loti i piku mbi gurė
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 17:09   #14
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Shteg vetėm pėr nė vdekje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Vetėm pėr nė vdekje tė lėnė shteg
kohrat e maskat e regjimeve tė pa emocion
ose kėngė vet me vete kėndo si qyqja breg mė breg
tė thot sot toka e pa ndejnja e jonė
-----------
udhėt kah do tė pėqeshin
individualiste ėsht gjith'qkaja
egot vetėm pėr vete teshat e bukura i veshin
tė shkelin kaho brrylat e shputat e mėdhaja
-----------
nėse gjenė ndonjė zgjedhje prap koha tjetėr tė pėrbuzė
kėto mohime kufij tė qesin nė zemer
shtegun e ke hapur nė shkrumb e nė shpuzė
se garat vrapojnė secila pėr emer
------------
sa vdekje kohore e pa vlerė
sa shteg i detyrueshėm i pa burrni
koha nuk tė len as tė vdesėsh me nderė
lavire ėsht koha tė qet me krye n' hi
-----
o kohė e blozė e namur
sa indiferente e pa gojė
sa e ftoft je pėr skamnorin e skamur
tė varfrin e ven nė lojė

shtigjet ti tregojnė me gisht nė vetvarje
me njė mimikė lėvizėse tė ftoft robotike
emocionet e poetve dėnesin nė qarje
o dielli ynė ku ike
------
eh koha e toka ime
pėrse gjith ky akull vallė
garat i mbushe me krime e pelime
poetėt tė vdesin me mallė
----------------
Nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-11, 18:20   #15
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,647
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

e dija se nje ditė do tė linde dashuria
vargje nga autori xhelal ferizi
por nuk e dija
sa dashuritė i rrėnon qakalli
kurtha prita tradhtia
mbetesh me pasoja te kqia
...prandaj renkojne dheu e zalli
se gjamė ju sjell tradhtia
lexoni autorin ne mergim autori xhelal ferizi tregojuni dhe te tjerve se ku mund te lexojne
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.