Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-12-18, 18:18   #1
tron
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 14
tron i vlerėsuar jo keq
Gabim Si ta kontrolloni sheqerin nė gjak, pa pasur nevojė pėr medikamente?

Me anė tė kanellės
Studimet kanė treguar se kanella mund tė funksionojė, ashtu si insulina pėr tė hapur “portat” e glukozės nė qeliza, kėshtu qė sheqeri mund tė hyjė brenda tyre. Dhe ndryshe nga metodat e tjera se si tė kontrolloni sheqerin nė gjak nė mėnyrė tė natyrshme, ėshtė shumė e lehtė pėr ta gjetur dhe pėrdorur.

Njė person diabetik mund ta blejė nė ēdo dyqan dhe ta konsumojė edhe me kos. Ėshtė gjithashtu e disponueshme nė kapsula tė lehta pėr t’u gjetur e qė kushtojnė vetėm pak lekė.
Me humbjen e peshės
Njė nga problemetme tė cilat vuajnė diabetikėt tip dy ėshtė rritja e peshės, sidomos nė rajonin e barkut. Rritja e peshės ėshtė shkaktuar sepse trupi nuk mund ta pėrdorė siē duhet insulinėn pėr tė lejuar qelizat qė tė marrin sheqerin nė gjak e ta pėrdorin pėr energji. Pra, ajo glukozė kthehet e gjitha nė yndyrė. Kjo ėshtė arsyeja pse mjekėt rekomandojnė qė pacientėt, tė cilėt kanė filluar tė tregojnė shenja tė kėsaj gjendjem tė bėjnė maksimumin pėr tė kontrolluar sheqerin nė gjak nė mėnyrė tė natyrshme.

Me anė tė dietės.
Pėr shkak se diabetikėt e tipit dy kanė shumė glukozė qė qarkullon lirshėm nė gjak, ėshtė e rėndėsishme qė ata tė bėjnė maksimumin pėr tė mos konsumuar ushqime qė mund tė rrisin sasinė e mėtejshme tė glukozės. Produktet e miellit tė bardhė, orizit tė bardhė dhe tė gjitha burimet e sheqerit tė rafinuar duhet tė eliminohen plotėsisht nga dieta, ose tė paktėn tė zvogėlohen sa mė shumė qė tė jetė e mundur, si njė nga pjesėt mė tė rėndėsishme tė kontrollit tė sheqerit nė gjak nė mėnyrė natyrale. Dieta e njė diabetiku duhet tė pėrbėhet nga mishi pa yndyrė, frutat dhe perimet e freskėta.

Me anė tė ushtrimeve fizike.
Format e lehta tė stėrvitjes, tė tilla si ecja, janė esenciale pėr trajtimin e diabetit tė tipit dy, sepse ndihmojnė trupin tė pėrdorė sheqerin e tepėrt pėr energji, para se ai tė ruhet si yndyrė. Gjithashtu ndihmon nė djegien e yndyrės qė ėshtė shkaktuar nga nivelet e larta tė sheqerit nė gjak. Pėr rezultate mė tė mira, diabetikėt e tipit dy duhet tė synojnė tė paktėn 30 minuta ecje nė ditė, mundėsisht menjėherė pas ngrėnies sė ushqimit.

Tė mėsuarit se si tė kontrolloni sheqerin nė gjak natyrisht nuk ėshtė aq e vėshtirė sa e mendon shumica e njerėzve. Gjithēka qė duhet tė bėni, ėshtė thjesht njė mėnyrė jetese e shėndetshme qė pėrfshin njė dietė tė ekuilibruar dhe stėrvitje, si dhe disa ilaēe tė lira bimore qė janė provuar tė jenė efektive nė uljen e niveleve tė larta tė sheqerit nė gjak.


tron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.