Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-09-12, 11:45   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim iPhone

iPhone ėshtė njė kombinim i pėrbėrė nga telefoni mobil (handy, celulari) iPod dhe pda. Me iPhone ėshtė e mundur tėbėsh dhe shikosh fotografi dhe filma, tė shkarkosh lojėra dhe tė luash, tė dėgjosh muzikė, tė kyēesh nė internet, Wi-Fi, tė dėrgosh e-mail , sms, bile, bile ėshtė e mundur edhe tė telefonosh ...:)
iPhone si mjet shumėfunksional mund tė themi qė zėvendėson gati krejtėsisht kompjuterin tradicional.

Ky smartphone sė bashku em HTC Touch ka njė on-screen tastatur qė do tė thotė nuk ka tastaturė mekanike pėr shkrim apo zgjedhje tė numrave telefonik.

Iphone ka si bazė iOS njė verzion i edituar nga Mac OS x i cili pėrdoret pėr Apple Macintosh kopjutera. Ky sistem operativ pėrpos tjerash ka munėsinė tė krijon njė tastaturė virtuele pėr ekranin (touchscreen) nė mėnyrė qė tė kontrollohet aparati.


Historia dhe disponueshmėra

IPhone ėshtė njė linjė e internetit dhe multimedias, telefon i menēur i projektuar dhe shitur nga Apple Inc. IPhone i parė u zbulua mė 9 janar 2007, dhe u hodh nė treg mė 29 qershor, 2007. Steve Jobs, kreu i Apple iPhone i prezentoi botės iPhone nė San Francisko, Kaliforni nė Qendrėn Moscone. Historia e linjės e IPhone filloi nėn drejtimin Steve Jobs ku inxhinierėt e Apple Inc. investiguan ekranet. Nė atė kohė ai kishte qenė duke marrė parasysh qė ka punuar Apple njė PC tablet, e cila mė vonė u realizua me iPad. Shumė prej tyre kanė vėrejtur ngjashmėritė e pajisjes sė mėparshme Apple me atė tė Newton MessagePad tė ri. Ashtu si Newton MessagePad, iPhone ėshtė gati i gjithi ekran.

Ekrani dhe tė dhėnat

Touchscreen-i ėshtė ekran me kristal tė lėngshėm 9 cm me xham rezistent. IPhone ka njė interfejs minimal mes shfrytezuesit dhe hardware-it, duke shfaqur vetėm katėr ose pesė butona, nė varėsi tė brezit. I vetmi buton fizik ėshtė vendosur nėn ekran, dhe quhet "Home" button, sepse ai mbyll dritaret aktive dhe aktivizon menu-n kryesore. Butoni home nuk ėshtė dhėnė nga njė shtėpi, si nė shumė pajisje tė tjera tė ngjashme, por njė katror i rrumbullakosur, i ngjashėm me formėn e ikonave nė ekran.

Audio and output

Njė altoparlant ėshtė i vendosur mbi ekran si njė kufje, dhe njė tjetėr ėshtė i vendosur nė anėn e majtė tė poshtme tė njėsisė, pėrballė ėshtė njė mikrofon poshtė nė tė djathtė.

Bateria

IPhone pėrmban njė bateri tė brendshme rimbushėse. Si njė IPod, por ndryshe nga shumica e telefonave tė tjerė tė lėvizshem, bateria nuk mund tė lėvizet nga pėrdoruesi. IPhone mund tė mbushet kur lidhet me njė kompjuter nėpėrmjet USB.

Softweri

IPhone, IPod touch dhe IPad drejtuan njė sistem operativ i njohur si IOS (OS formerly iPhone). Si IPod, iPhone menaxhohet me iTunes. Interface ėshtė bazuar rreth ekranit nė home screen, njė listė grafike e aplikacioneve nė dispozicion. IPhone lejon inēizimin audio, thirrje duke shfrtyezuar interfonin dhe integrimi me karakteristika tė tjera tė rrjetit celular dhe funksionet e iPhone. Pėr shembull, nė qoftė se muzika ėshtė duke luajtur kur njė telefonatė ėshtė pranuar, muzika ndėrpritet pėrkohėsisht, dhe fillon pėrsėri kur thirrja ka pėrfunduar. Iphone mund tė lidhet nė rrjet wi-fi posa tė jetė e mundshme dhe lidhja mund tė bėhet nė mėnyrė automatike dhe manuale. Pėr futjen e tekstit, zbaton njė tastierė virtuale nė prekje. Ajo ka kontrollin automatik shqiptim dhe korrigjim, aftėsitė parashikuese tė fjalėve, dhe njė dinamikė tė fjalorit qė mėson fjalė tė reja. Tastiera mund tė parashikojė se ēfarė fjale ėshtė duke e shtypur pėrdoruesi. IPhone ka edhe karakteristika tė njė programi e-mail qė mbėshtet HTML e-mail, i cili mundėson pėrdoruesit tė fus foto nė njė mesazh e-mail. PDF, Word, Excel, Powerpoint dhe attachments pėr mesazhe tė postės mund tė shihen nė telefon.

Tipet e iPhone-ėve

iPhone 3G

IPhone 3G ėshtė i brezit tė dytė tė iPhone. Ai ishte pasardhės e iPhone origjinal, dhe ėshtė percjell me tjetėr sukses nga iPhone 3GS.

iPhone 4G

IPhone 4 ėshtė njė smartphone me prekje i zhvilluar nga Apple. Kjo ėshtė gjenerata e katėrt e iPhone, dhe pasues i iPhone 3G. Ai ėshtė dėshmuar nė veēanti pėr thirrje video, konsumin e mediave tė tilla si libra dhe revista, filma, muzikė dhe lojėra, pėr web tė pėrgjithshme dhe pėr qasje nė e-mail.

iPhone 5G

Edhe pse pėr njė kohė tė gjatė ėshtė thėnė se iPhone 5 do tė vijė gjatė vjeshtės sė vitit 2011, kjo nuk ka ndodhė.
Pėrkundėr faktit se data e lansimit tė iPhone 5 thuhej tė ishte qershori i kėtij viti, shumė analistė patėn tė drejtė kur thanė se njė gjė e tillė nuk do tė ndodhė me kėtė datė, ndėrsa supozojnė se data e lansimit tė versionit mė tė ri tė iPhone do tė jetė pikėrisht me kohėn e lansimit tė ngjarjes sė njohur si WWDC, pasi qė nė kėtė kohė ishte lansuar iPhone i parė, nė vitin 2007. Sė fundmi ėshtė thėnė se iPhone 5 do tė posedojė kamerė me 8MP, e cila do tė ofrojė edhe mundėsinė e incizimit tė videos nė Full HD 1080p, si dhe procesorin e gjeneratės sė re, A5, i cili ėshtė pjesė e tabletit tė ri tė Apple, iPad 2.

Ēmimet iPhone 4S

16GB – 599,00 €
32GB – 699,00 €
64GB – 799,00 €

Pritet qė ēmimi i IPhoen 5G tė jetė i njėjtė me kėto ēmime.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-09-12, 12:04   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Jailbreak

Edhepse shumė njerėz mendojnė qė Jailbreak ėshtė ilegal, kjo NUK ėshtė e vėrtetė !!!


2) Computer programs that enable wireless telephone handsets to execute software applications, where circumvention is accomplished for the sole purpose of enabling interoperability of such applications, when they have been lawfully obtained, with computer programs on the telephone handset.
(3) Computer programs, in the form of firmware or software, that enable used wireless telephone handsets to connect to a wireless telecommunications network, when circumvention is initiated by the owner of the copy of the computer program solely in order to connect to a wireless telecommunications network and access to the network is authorized by the operator of the network.Ēfarė ėshtė Jailbreak?

Proēesi i jailbreak nuk ėshtė asgjė tjetėr se tė ēkyēim sistemin e arkivorė tė pajisjes nė mėnyrė qė pėrdoruesi tė mund tė instalojė programe dhe tė bėjė ndryshime tė cilat nuk disponohen nė App Store (3rd party apps) ose tė bėjė modifikime tė ndryshme nė pajisje p.sh tė kalojė njė theme, ringtone, ndryshime nė pamje, etj.

Apple kur jep sdk (platformen e zhvillimit tė programeve) tek developers ka kyēur hyrjen nė disa materjale qė tė mos lejojė zhvillimin e programeve nė pika qė nuk deshiron. P.sh nuk do tė shikojmė nė App Store program qė ndėrhyn nė programin e iPod. Pra jailbreak vjen pėr tė ēliruar pajisjen nga kėto kufizime.


Ėshtė i doemosdoshėm jailbreak-u? Pse t'a bėj?

Nėse pajisja ju pėlqen siq ėshtė (duke ditur se mund tė bėhet mė interesante) atėherė nuk ėshtė nevoja tė merreni me tė. Por nėse doni tė keni mė tepėr funksione tė cilat disponohen vetėm mbasi tė bėni jailbreak, atėherė lexoni udhėzime se si bėhet dhe vazhdoni.

Disa mėndojnė se jailbreak bėjmė vetėm qė tė mund tė kalojmė disa apps tė ckrak-uara. Ky vėshtrim ėshtė plotėsisht i gabuar. Megjithėse jailbreak-u me ēlirimin qė bėn e jep kėtė mundėsi, por arsyeja e vėrtetė nuk ėshtė kjo por tė bėjmė pajisjen akoma mė tė mirė dhe t'a sjellim nė gustat tona

Do tė ketė problem pajisja mbas jailbreak-ut? Ē'ndodh pastaj me garancinė?

Jailbreak-u si proēes nuk shkakton probleme. Probleme mund tė shkaktohėn vetėm me kalimin e disa aplikacioneve 3rd party ose tė ndikojė mosmbeshtetje nė mes tyre. Megjithėse kjo ndodh rradhė herė duhet tė keni parasysh se ēdo aplikacion jozyrtarė qė kalohet me anė tė Cydia (do flasim mė poshtė pėr kėtė) nuk ėshtė kontrolluar nga Apple, si rezultat tė ketė njė mundėsi e vogėl tė krijohėn probleme nė pajisje dhe tė duhet tė bėjmė Restore. Por duke kaluar aplikacione nga Cydia qė janė provuar nga pėrdorues tė tjerė dhe duke shmangur eksperimentet si fillestarė, nuk do tė keni probleme.

Garancia humbet nėse keni njė problem dhe shkoni nė servis me pajisje Jailbroken. Por nėse bėni njė Restore brėnda nė iTunes dhe shtypni set up as new phone pa marrė asgjė nga backup mbas Restore, atėherė nuk ngel asnjė gjurmė nga jailbreak dhe mund tė shkoni nė service pa frikėn se mos humbisni garancinė. Por Kujdes. Ėshtė e rėndesishme qė mbas Restore tė mos kalohet backup qė tė mos rikthehen nė pajisje log files tė cilat mund tė trathtojnė prezencen e jailbreak-ut.

Jailbreak nuk ėshtė e njėjtė me Unlock?

Jo. Unlock-u i pėrket pajisjeve qė blihen jashtė vėndit ku jetojmė dhe janė tė kyēura nė njė rrjet tė veēantė me rezultat tė mos mund tė pėrdorin ēdo llojė karte SIM, por vetėm tė atij qė ėshtė i kyēur. Nėse njė iPhone blihet nė Amerikė dhe doni t'a pėrdorni nė njė rrjet tė Shqipėrisė apo tė njė vėndi tjetėr nė Europė duhet t'a bėni Unlock qė tė ēkyēet Baseband.

Keni bėrė jailbreak me veglen e posaēme dhe tani jeni nė "thellėsi". Ēfarė duhet tė bėn tani? Ē'ėshtė kjo Cydia qė shfaqet nė Springboard tė pajisjes?

Ē'ėshtė Cydia?

Cydia do ta shikoni nė ekran direkt mbas jailbreak (ose nė disa raste, si p.sh nė jailbreak me blackra1n duhej tė kalonim me anė tė programit blackra1n qė shfaqej mbas jailbreak).

Ēfarė ėshtė kjo Cydia e famshme? Cydia nuk ėshtė asgjė tjetė rnga njė App Store alternativ. Aplikacione, pėrmirsime, thema si dhe ēdo gjė tjetėr qė disponohet me jailbreak do t'a gjėni aty.

Ēfarė nuk ka nė Cydia?

Ka shumė qė pyesin ku janė aplikacionet e "thyera" nė Cydia dhe nuk mund t'i shikojnė. Sigurisht qė nuk mund t'i shikojnė. Nė Cydia nuk janė aplikacionet e App Store tė thyera (kjo ėshtė pėr "do tė shikojmė mė poshtė" qė theksuam mė lartė nė filozofinė e Jailbreak).

Ēfarė ka Cydia?

Nė Cydia do tė gjėni programe tė cilat shtojnė dhe ēlirojnė funksione, duke i dhėnė mė shumė mundėsi iPhonit, themes, ringtones tweaks etj.

Kėrkon tė paguaj

Sigurisht. Disa nga kėto programe janė falas por disa tė tjera duhet tė paguhen. Ata qė bėjnė kėto programe nuk janė crackers dhe nuk bėjnė diēka ilegale. Krijojnė programe tė cilat nuk ua lejon Apple t'i kalojnė nė App Store dhe ėshtė e llogjikshme qė disa prej tyre kėrkojnė shpėrblim. Vėndimi qė njė aplikacion ėshtė falas apo me pagesė, varet vetėm nga aij qė e krijon dhe e vėndos atė nė Cydia.

Blerja ėshtė e sigurtė?

Pėr tė blerė njė aplikacion nė Cydia mund tė paguani me paypal fakt ky qė forcon shumė sigurinė e blerjeve qė kryhėn nė Cydia. Pra nėse deshironi tė bleni nga Cydia bėjeni pa frikė.

ps: nėse nuk mund ta gjeni nė internet me ljm nė mp.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 03-09-12 nė 12:06
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-12, 20:27   #3
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: iPhone

Qe sa mire...! Qe nja tri dite jam ka lypi se qysh me e shkarku cydia ne iphone 4s, por si zakonisht spo di, ne fakt po di deri dikun po, po tutna :). E kam shkarku cydia ne kompjuter windiws xp nga website se cydia-s, mirepo tani procedrua qe me e instalu prej windowsit ne iphone ish pak komplikume. A din zc me naj vido tutrial ma na ndihmu disi qe me e instalu cydia-n ne iphone 4s.

Cydia me pelqen sepse prej aty mund te shkarkohet programi INSTALLUS dhe nga ky ka programe te kira te navigacionit qe punojne edhe pa wifi (natyrisht me kapacitet te madh jane). Ndersa nga app store osht problem me gjet programe falas dhe pa wifi.

Pershendetjee..
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-12, 20:45   #4
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

a ka naj program me installu naj sahan qysh em hanger pershesht prej iphon,,,,se du me vjedh edhe une nja qasoje,,,
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-12, 20:50   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Qe sa mire...! Qe nja tri dite jam ka lypi se qysh me e shkarku cydia ne iphone 4s, por si zakonisht spo di, ne fakt po di deri dikun po, po tutna :). E kam shkarku cydia ne kompjuter windiws xp nga website se cydia-s, mirepo tani procedrua qe me e instalu prej windowsit ne iphone ish pak komplikume. A din zc me naj vido tutrial ma na ndihmu disi qe me e instalu cydia-n ne iphone 4s.

Cydia me pelqen sepse prej aty mund te shkarkohet programi INSTALLUS dhe nga ky ka programe te kira te navigacionit qe punojne edhe pa wifi (natyrisht me kapacitet te madh jane). Ndersa nga app store osht problem me gjet programe falas dhe pa wifi.

Pershendetjee..
Zanzi/M pėr gjėra ilegale nuk tė mėsoj ta kesh me dije !


Kjo per nje iPhone te tipit me te vjeter per iPhone4S ne vazhdim!

1. Shkarko Absinthe per Windows nga ky dhe ruaje folderin me emrin “Absinthe” ne desktop.

2. Kliko dy here ne zip fajllin Absinthe ekstrakto ate ne folderin Absinthe. Hape folderin Absinthe dhe hape aplikacionin Absinthe.
(Aplikacionin duhet ta hapet si Administrator. Kliko me tastin e djathte mbi Absinthe exe dhe zgjedh opcionin “Run as Administrator”.)

3. Pasi te hapet Absinthe, do te ju shfaqet mesazhi qe ta lidhni iPhone 4S me kompjuter.

(Largo passcode nese e keni te aktivizuar perderisa e ben jailbreak iPhone 4S (Settings -> General -> Passcode Lock -> Turn Passcode Off) dhe ( Largon poashtu te gjitha VPN konfiguracionet qe i keni te konfiguruara ne iPhone).

4. Absinthe do te gjej iPhone-in tend dhe poashtu do te tregoj versionin e iOS qe eshte duke perdorur. Kliko butonin Jailbreak.
Pasi te klikon butonin Jailbreak programi do te te njoftoj me hapat e procesit te jailbreak siq jane:

“Beginning jailbreak” (kjo mund te zgjase , mvaresisht nga lloji i Iphones)
“Sending initial data” ne kete hap do te shfaqet mesazhi “Restoring in Progress” ne iPhone 4S (kjo mund te zgjase poashtu shume, mvaresisht nga lloji i Iphones)
“Waiting for reboot”
“Waiting for device to finish rebooting” perderisa iPhone 4S ristartohet.
“Preparing jailbreak data”
“Sending payload data” (kjo poashtu mund te zgjase,,)

5: Ne fund do te te shfaqet mesazhi “Almost done – hape iPhone 4S, dhe zgjedhni ikonin “Jailbreak” per te perfunduar.

6: Hape iPhone-in. Gjeje ikonen e Absinthe (jo te “Jailbreak”).

7.Hape aplikacionin Absinthe. Kjo do te hap faqen greenpois0n dhe do te ristaroj iPhone 4S. Pasi te ristartohet, do te shihni ikonen e Cydia.


Pastaj ne cydia duhet ta instalosh Installous por kje me duket qe tejkalon fazen e legalitetit !
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 03-09-12 nė 20:55
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-12, 21:07   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Ky ėshtė njė Jailbreak i tipit Untethered dhe funksionon nė mėnyrė analoge me Redsn0w pasi nuk krijon nje Custom Firmware por reagon direkt nė versionin e sistemit operativ tė instaluar nė pajisjen tuaj.
Absinthe funksionon ekskluzivisht per iPhone 4S e iPad 2.
Absinthe kryen Jailbreak tė iOS 5.0 (vetėm nė iPhone 4S) dhe tė iOS 5.0.1 (iPad 2 dhe iPhone 4S).

Ēfarė ju nevojitet?

iPhone 4S: iOS 5.0 (9A334), 5.0.1 (9A405) iOS 5.0.1 (9A406)
iPad 2: iOS 5.0.1 (9A405)
Sistem operativ Mac ose Windows
Absinthe perDownload Mac – Dowload Windows

Pėr tė gjitha ato qė kanė njė iPhone Locked dhe janė tė interesuat tė bėjnė unlock tė iOS 5, nuk duhet absolutisht tė pėrditėsojnė pajisjen e tyre nė iOS 5.0.1 por tė bėjnė jailbreak nė iOS 5.0. Ndėrsa tė tjerėt mund ta bėjnė pėrditėsimin pa problem.


1. Pra, shkarko ”Absinthe” nga linku i sipėrm dhe pastaj hape aplikacionin nė kompjuterin tend. Lidhe pajisjen tende iPhone 4S apo iPad 2 me kompjuterin dhe pastaj shtype butonin “Jailbreak”. Programi do tė bėjė tė gjitha hapat vetė nė mėnyrė automatike, pa pasur nevojė qė tė vendosesh pajisjen tende nė DFU manualisht. Nė ekran do tė shfaqet ikona “Restore” dhe proēesi mund tė zgjasė pak. Mos u merakos, pasi ēdo gjė funksionon nė rregull, mos shtyp asgjė deri sa tė pėrfundojė jailbreak.

2. Pasi tė pėrfundojė restore, iPhone do tė fiket dhe rindezet, gjatė kėsaj kohe Absinthe do tė dėrgojė disa file pėr instalimin e njė loader tė Absinthe pėr iOS. Do ju shfaqen mesazhe si: Sending initial data, Waiting for reboot, Waiting for device to finish booting, Preparing jailbreak data dhe ne fund Sending payload data. Mos ben asnjė veprim nė iPhone deri sa tė mbarojė proēesi, qė mund tė kėrkojė pak minuta.

3. Pasi tė pėrfundojė ky proēes, atėherė mund tė shkėpusesh Iphonin nga kompjuteri. Tani hape aplikacioni Absinthe qė kani tė instaluar nė iPhone 4S ose iPad 2 dhe ai do tė lidhet direkt me Chronic-Dev Team dhe do tė lejojė instalimin e Cydias. Iphone do tė fiket dhe rindizet edhe njė herė tjetėr, dhe pas kėsaj do tė kesh vetėm Cydia qė do tė zėvendėsojė aplikacionin e Absinthe.


*** Nėse kur hap Absinthe nė Iphone, iPad do te shfaqet njė error “Error estabilishing a database connection“, nuk mund tė pėrfundon instalimin final, dmth te kesh Cydian e instaluar, kjo pėr shkak tė mbingarkesės sė serverave. Prit pak orė dhe pastaj riprovo, ēdo gjė duhet tė funksionojė nė rregull.
Mos ke frikė, nuk ke prishe Iphonin!

ps: Mos me pyet per insallous se t`myta ...:)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-12, 20:53   #7
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: iPhone

ZC,

Flm shume. :) ;)
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-09-12, 13:39   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Question Titulli: iPhone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
ZC,

Flm shume. :) ;)

I instalove te gjitha ?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-12, 18:37   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

YouTube lėshon aplikacionin e ri pėr iPhone

Disa ditė pėrpara se iOS 6 tė aderojė nė iPhone pa poseduar njė aplikacion tė para-instaluar nė YouTube, Google ka lėshuar njė version tė ri me disa pėrditėsime tė dukshme.

Dhjetėra mijėra video shtesė tani mund tė lėshohen pėrgjatė aplikacionit pėr iOS. Kjo do ta bėjė tė mundshme vendosjen e reklamave, gjė qė ishte e ndaluar nga aplikacioni i dizajnuar nga Apple.

Aplikacioni i ri pėr YouTube pėrfshin njė rrugė tė re pėr tė shfletuar ndonjė kanal nė tė cilin jeni abonuar – vetėm tėrhiqeni nga e majta nė djathtė gishtin mbi ekran pėr tė parė njė listė tė tyre – dhe opsionet e reja pėr shpėrndarje tė videove me shokė, duke pėrfshirė rrjetin Facebook dhe Google+.

Muajin e kaluar, lėshimi i ri beta i iOS largoi aplikacionin pėr YouTube, qė ka qenė pjesė e sistemit operativ mobil tė Apple qė nga lėshimi i iPhone.

Apple tha nė atė kohė qė licenca e vet pėr tė pėrfshirė YouTube-in ka pėrfunduar dhe qė pėrdoruesit janė tė lirė pėr t’iu qasur YouTube-it pėrgjatė uebit pėr celularė ose ndonjė aplikacion tė ardhshėm qė YouTube vetė do ta ndėrtojė.

Ju mund ta shkarkoni aplikacionin duke klikuar kėtu.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-12, 07:59   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Dje doli nė shitje iPhone5 pėr parapaguesit. Sė bashku me kėtė edhe sistemi operativ i ri OS6.

Tė ndalemi pak tek rifreskimet kryesore tė kėtij sistemi operativ.


Apple vjen fuqishėm me disa prezantime duke pėrfshirė edhe Macbook Pro tė ri, dhe shumė veēori tė reja nė iOS 6 dhe OS X.

Kjo ngjarje shėrbeu si rikujtim qė edhe pse rritja mė e madhe e komponentėve tė Apple janė iPhone dhe iPad, linja e saj Mac vazhdon tė mbetet pjesė e rėndėsishme e biznisit. Pėr ta ilustruar mė mirė kėtė pikė, Apple zbuloi MacBook Pro tė gjeneratės sė ardhshme.

Poashtu nė kėtė ngjarje u tha se pjesa e celularėve do tė ketė rifreskim me sistemin e ri operativ iOS 6, qė pėrfshinė 200 rifreskime tė reja, poashtu edhe pėrmirėsime pėr Siri.

Rifreskim i App Store: CEO i Apple Tim Cook njoftoi se janė 400 milionė llogari tė hapura nė App Store. Pėrveē kėsaj kjo kompani ka 650,000 aplikacione nė App Store dhe 30 miliardė aplikacione janė shkarkuar deri mė tani.

Macbook Air: Macbook Air-ėt e ri do te jenė tė pajisur me Intel Ivy Bridge procesor, duke ofruar Core i7 me Turbo Boost, duke arritur shpejtėsinė e procesorit mė shumė se 3.2GHz. Hard disku do tė ketė kapacitet prej 512GB SSD, kurse grafika do tė jetė deri 60 pėrqind mė e shpejtė. Poashtu edhe USB 3.0 do tė jetė pjesė e kėsaj pakete.

Macbook Pro: Pėrveē Macbook Air, Apple zbuloi edhe linjėn e re tė Macbook Pro-ve. Poashtu edhe kėta do tė jenė tė pajisur me procesor Ivy Bridge dhe me grafikė Nvidia GeForce GT650M. Kjo linjė poashtu pėrfshinė mbėshtetjen USB 2.0 dhe USB 3.0.

Linja e re Macbook Pro fillon prej 1.999 dollarė pėr modelin 13 inēėsh dhe 1799 dollarė pėr Macbook Pro prej 15 inēėsh. Qė tė dy kėto modele tashmė janė nė shitje.

Gjenerata e re e Macbook Pro: Kjo nuk ishte e tėra sa i pėrket MacBook Pro. Apple prezantoi edhe njė pėrditėsim tė madh, qė duket si njė hibrid i Pro dhe Air. Ky laptop ka njė trashėsi prej vetėm 0.71 inē dhe thuhet se ėshtė MacBook Pro mė i lehtė i tė gjitha kohėrave. Dhe pėr ata qė kėrkojnė grafikė mė tė mirė, pajisja vjen me Apple Retina Display – ekran i njėjtė qė pėrdoret nė iPhonet e fundit dhe iPad-in e ri.
pas Apple, MacBook Pro i gjeneratės sė re se me ekran 15.4 inēėsh me Retina Display do tė ketė veēorinė “rezolucionin mė tė madh” tė laptopėve nė treg duke ju falenderuar 220 pikselėve qė ka pėr njė inq. Ky model i ri vjen me rezolucion prej 2,880 x 1,880. Apple tha se ka rifreskuar tė gjitha aplikacionet amė duke pėrfshirė Mail, Safari dhe iPhoto nė mėnyrė qė tė punojnė sa mė mirė me Retina Display. Aplikacionet profesionale tė kėsaj kompanie, poashtu do tė mund tė punojnė me Retina .

Sikurse MacBook Air, as MacBook Pro i gjeneratės sė re nuk do tė ketė disk optik, por do tė ketė njė lexues tė kartės SD, lidhje HDMI, dy porte USB 3/ USB 2, do tė ketė njė rifreskim tė MagSafe tė adapterit tė rrymės dhe dy lidhje Thunderbolt. Do tė ketė 768 gigabajt hard disk.

Rifreskimi i OS X: Nuk u bė fjalė vetėm pėr harduer nė kėtė ngjarje. Kompania Apple tha se Mountain Lion, versioni i fundit i OS X do tė ofroj rreth 200 veēori tė reja, pėrfshirė kėtu edhe mė shumė shėrbime cloud. Shėrbimi iCloud tanimė ka 125 milionė shfrytėzues tė regjistruar, gjithnjė sipas informatave tė kėsaj kompanie. Aplikacionet si Mail, Contacts, Calendar, Messages, Reminders dhe Notes do tė sinkronizohen me veēorinė e re “Documents in the Cloud” qė do tė mund t’i sinkronizoj dokumentet prej Pages, Keynote, Preview dhe TextEdit. Mountain Lion do tė jetė nė shitje prej korrikut pėr 19,99 dollarė.

Baza e pėrdoruesve tė Mac-ve tė Apple ėshtė rritur nė 66 milionė pėrdorues dhe kjo kompani ka shitur 26 milionė kopje tė sistemit operativ OS X Lion qė prej kur u lansua nė verėn e kaluar, me 40 pėrqind tė pėrdoruesve qė pėrdorin kėtė sistem operativ.

iOS 6: Sistemi operativ i riorganizuar vjen me opsione personalizuese, duke u mundėsuar pėrdoruesve ta kyēin opsionin “do-not-disturb”, poashtu, tė pėrgjigjen nė telefon me anė tė njė seti tė mesazheve dhe njė set VIP pėr individėt qė emailėt e tyre vijnė me alarm.

Apple mė nė fund do tė lejoj Facetime qė tė punoj pėrmes rrjetit celular, i mėparshmi ka punuar vetėm pėrmes rrjetit Wi-Fi.

Apple poashtu do tė konsolidojė llogarinė e pėrdoruesit tė Apple dhe numrin e telefonit, nė mėnyrė qė thirrjet dhe mesazhet tė mund tė pranohen pėrmes iPhone apo iPad.

Veēoritė tjera pėrfshijnė mundėsinė e kompilimit offline tė listės sė leximit, ngarkim i ri i fotografive, mundėsia pėr shpėrndarje tė fotografive dhe njė aplikacion i quajtur Passbook qė ruan kartelat e ndryshme si tiketat e filmit etj.

Beta versioni i iOS 6 do tė dal nga sot pėr zhvilluesit, dhe do tė jetė i gatshėm pėr konsumatorėt nė vjeshtė. Kjo platformė do tė pėrkrahė edhe mė tutje iPhone 3GS, dhe poashtu gjeneratėn e dytė dhe tė tretė tė iPad-it.

Integrimi me Facebook: Apple tha se do tė lidhen mė shumė me Facebook nė iOS 6. Skema e re do tė lejoj pėrdoruesit e Facebook tė postojne foto dhe video direkt nė llogaritė e tyre nga iOS 6 pa patur nevojė ta pėrdorin aplikacionin e Facebook-ut, dhe tė postojnė risi pėrmes Siri.

Siri bėhet mė i menēur: Apple poashtu prezantoi disa rifreskime pėr Siri, duke pėrfshirė edhe mundėsinė e pėrdorimit tė Siri nė iPad-in e fundit.

Kėto rifreskime pėrfshijnė pėrgjijge mė tė mira, dhe disa integrime: openTable, Rotten Tomatoes, Yelp, dhe tė dhėna tė sportit. Siri tashmė mund tė lansoj aplikacione, tė postoj nė Facebook dhe tė bėhet internacional. Apple gjithashtu, ėshtė duke punuar me prodhuesit e automjeteve pėr ta integruar Sirin nė vetura pėrmes veēorisė “Eyes Free” e cila do t’u mundėsoj shoferėve ta pėrdorin butonin nė timon pėr ta aktivizuar Sirin. Kjo veēori do tė vjen nė 12 muajt e ardhshėm pėr disa kompani tė vetura pėrfshirė BMW, General Motors, Toyota, Mercedes, Honda dhe Audi.

Hartat e Apple: Apple zbuloi sot nė WWDC aplikacionin e ri 3D Maps i ndėrtuar qė nga kati pėrdhesė e mė lartė. Opsioni 3D nuk kyēet vetvetiu por mund tė kyēet me anė tė njė butoni tė madh tė quajtur 3D.

Por 3D nuk ėshtė e vetmja veēori e re. Aplikacioni kyēet nė zonėn GPS duke u ndihmuar ngasėsve navigim mė tė mirė. Pėrveē opsionit kthesė-pėr-kthesė ky aplikacion pėrfshinė edhe shėrbimin e ri tė trafikut qė tregon vendndodhjen e askidenteve etj.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-12, 10:36   #11
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

YouTube palidhje ne versionin e ri, problemi qe nuk mund t'konektohemi me konton qe e kisha ne youtube, dhe te gjitha videot ne favorit, historik, etj,.. Plus, shume me i ngadalshem ky aplikacion, thu ti se e kan be per 5min.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-12, 08:36   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Shkarkimi i iOS6?

Hapi i pare: Sigurohu qe paisja juaj eshte kompatibile

Ne menyre qe te perditesoni ju duhet te keni nje nga keto paisje:

*iPhone 3GS
*iPhone 4
*iPhone 4S
*iPad i ri (gjenerata e 3-te)
*iPad 2
*iPod touch (gjenerata e 4-te)

Hapi i dyte: Perditesojeni permes iTunes apo permes Ajrit

Jane dy menyra se qysh me perditesu iOS 6: duke perdorur paisjen tuaj te cekur me larte, apo permes kompjuterit.

Per te perditesuar permes ajrit, ndiqni keta hapa:

1. Lidheni paisjen tuaj ne rryme.
2. Beni nje backup.
3. Hyni ne Settings.
4. Prekni opsionin General.
5. Prekni opsionin Update.
6. Prisni derisa paisja juaj te kontrolloj per perditesime. Pasi qe te gjen perditesime, instaloni.
7. Prisni qe perditesimi te shkarkohet dhe instalohet. Mos beni asgje me telefonin tuaj derisa te perfundoj ky proces.


Per te perditesuar permes iTunes ne kompjuterin tuaj, ndiqni keta hapa:

1. Lidheni paisjen ne kompjuterin tuaj dhe hapeni iTunes (nese vec nuk hapet automatikisht)
2. Beni nje backup.
3. iTunes ju njofton se ekziston nje perditesim per sistemin operativ tuaj. Konfirmojeni qe deshironi ta instaloni. Nese nuk ju njofton vete, klikoni ne paisjen tuaj qe gjendet ne anen e majte te iTunes dhe zgjedhni opsionin Check for Updates opsionin. Kur perditesimi te gjendet, konfirmoni qe jeni te gatshem per instalim.
4. Prisni derisa perditesimi te shkarkohet dhe instalohet.

Pavaresisht se cilen metode e zgjedhni, paisja juaj do te ristartohet pasi qe te perfundoj perditesimi.

PS: Para se te ndermerrni kete hap (rifreskimin e sistemit operativ), keni kujdes ju qe keni iPhone me Gevey sim pasi qe nuk do te keni qasje ne rrjet me kete iOS. Poashtu, derime tani nuk ka jailbreak.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-12, 09:28   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

iOS 6.0.1


Apple sjell mundėsi pėrditėsimi(update) nė iOS 6.0.1 me anė tė Wi-Fi


Apple ka sjellė pėrditėsime pėr iOS 6 qė nga lėshimi nė mes tė shtatorit. Version 6.0.1, i cili doli si pėrditėsim pa pagesė, rregullon njė numėr tė madh gabimesh, pėrfshirė dhe mundėsi pėrditėsimi me anė tė Wi-Fi.

Rregullimi i Apple pėrfshin dhe instalimin e pėrditsuesit special “iOS updater” i cili fshihet nga pajisja pas pėrditėsimit nė 6.0.1.

Gjithashtu nė pėrditėsim pėrfshihet dhe problemi me “Exchange” i cili mund tė fshinte tė ftuarit nėpėr evente tė ndryshme nėse njė pėrdorues nuk pranonte ftesėn. Ky problem do tė ishte i madh pėr disa kompani tė cilat punojnė me axhenda dhe evente.

Rregullimet janė si mė poshtė:

Problemi me pėrditėsimin me anė tė wireless.

Problemi me vijat horizontale anash tastierės.

Problemi qė nuk u ndalte blici i kamerės.

Rregullon lidhjen e iPhone 5 dhe iPod Touch 5th me rrjete Wi-Fi WPA2.

Rregullon problemin i cili nuk i lejonte pėrdoruesit e iPhone tė pėrdornin njė rrjet celular nė disa raste.

Rregullon problemin me “Passcode Lock” i cili ndonjėherė i linte pėrdoruesit qė tė merrnin vesh detajet e Passbook pa e hapur ekranin.

Rregullon problemin e eventeve “Exchange” meetings.

Sipas Apple, iOS 6 sjell rreth 200 mundėsi tė reja. Mes tyre janė dhe aplikacioni i ri i hartave tė Apple, rregullime nė Siri, dhe integrim i Siri-it me Facebook-un.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-12, 13:25   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

Jift kombinon rrjetin Facebook dhe Google+ nė iPhone
Pėrdorimi i mė tepėr se njė rrjeti shoqėror mund tė shkaktojė njė shqetėsim kur ju jeni shpesh duke u zhvendosur brenda faqeve pėr tė mbajtur ēdo gjė.

Jift i merr dy nga rrjetet shoqėrore mė tė popullarizuara, Facebook dhe Google+, dhe i kombinon ato nė njė aplikacion.

Jift punon ashtu siē edhe mund tė prisni: kur ju qaseni nė tė dy llogaritė dhe aplikacioni iu paraqet njoftimet, fotografitė, furnizuesit me lajme, shokė dhe profili juaj duket sikur tė ishte njė rrjet i vetėm shoqėror.

Secila njėsi ka njė theksim tė vogėl tė kaltėr (Facebook) ose tė kuqe (Google+) pėr tė ju lėnė tė kuptoni se nga cili rrjet vjen ajo njėsi. Ju mund t’i ndani ato po ashtu, nėse dėshironi vetėm duke e shkruar emrin e rrjetit shoqėror nė ndonjė faqe.

Jift ėshtė nė dispozicion pa pagesė nė iTunes

E meta e pėrdorimit tė njė aplikacioni tė pėrshtatshėm si Jift ėshtė qė merr qasje nė informacionet e llogarisė suaj.

Qasjet nuk kryhen pėrgjatė OAuth dhe pėrdorimi i rrjetit Facebook me Jift kėrkon aprovimin e njė aplikacioni nė Facebook qė ka qasje nė ēdo gjė nė llogarinė tuaj. Natyrisht, kėto dy gjėra do tė jenė shqetėsime pėr siguri pėr ēdokėnd.

Jift ėshtė nė dispozicion pa pagesė nė iTunes, por versioni Pro (pėr 2 dollarė) i shton disa veēori shtesė si postimi nė tė dy rrjetet nė tė njėjtėn kohė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 09-11-12 nė 13:28
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 16:58   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: iPhone

App Store me mbi 1 milion aplikacione


Apple sot ka deklaruar nė mėnyrė jo-zyrtare se kompania po feston njė datė tė rėndėsishme pėr shėrbimin e saj App Store. Sipas Appsfire, rėndėsia e kėtij festimi ėshtė numėrimi i mbi njė milion aplikacioneve tė shėrbimit App Store qė nga dalja e saj nė treg, nė korrik tė 2008.
Bashkėthemeluesi i Appsfire Ouriel Ohayon, ka shtuar detaje tė reja mbi kėtė informatė duke deklaruar se qė nga viti 2008, 493,289 aplikacione tė kompanisė janė me pagesė ndėrsa 158,848 tė tjerat janė lojėra interaktive.

Prej 736,247 aplikacioneve qė gjenden tani online, 45 pėr qind e tyre janė me pagesė, kurse rreth 16 pėr qind janė lojėra. Shitorja online e Apple numėron rreth 400 milion llogari dhe 35 miliard shkarkime qė nga data e lansimit tė dyqanit online.

Gjatė ngjarjes sė lansimit tė iPhone 5 drejtori i kompanisė Tim Cook ka raportuar se 90 pėr qind e aplikacioneve tė kompanisė shkarkohen pėr ēdo muaj.

Ndėrsa nė anėn tjetėr, dyqani online Play Store i Google me mė shumė se 675,000 aplikacione ka dėshmuar rreth 25 miliard shkarkime.

Google dhe Apple vazhdimisht garojnė ngushtė me numėr tė aplikacioneve. Sidoqoftė, me sistem mė tė rreptė kontrollimi, duket se App Store ofron aplikacione mė kualitative se sa rivali i saj.ps: Zanzi a e ke gjete jailbreak per iOS6 ?


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.