Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-08-13, 04:26   #16
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqipt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elvio Shiko postimin
Shqiptaret e Kosoves e Maqedonise s'njoh mire,por per ata te Shqiperise nuk ua ndien hic madje.
Eja kur te duash t`na njohish.Bujaria,mikpritja,humanizmi,dinjiteti fetare dhe kombetare ne shkalle me te larte.Askush askujt nuk i imponon as fe po as futet ne privatsine e individeve e drejte kjo humane dhe e garantuar me ligje nderkombetare.

Domira
Kam punuar dhe punoj ne mbledhje inmformatash dhe rruget nu qojne qe te brengoseni nga BIK po as nga BIMI.Jan vetem lojra propagandastike te shurdhura qe dalin nga qarqe te krishtere.andaj nese ka dicka per te u brengos shiko pak me large e jo me sy te verber fanatizmi.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-08-13, 21:45   #17
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqipt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin

Domira
Kam punuar dhe punoj ne mbledhje inmformatash dhe rruget nu qojne qe te brengoseni nga BIK po as nga BIMI.Jan vetem lojra propagandastike te shurdhura qe dalin nga qarqe te krishtere.andaj nese ka dicka per te u brengos shiko pak me large e jo me sy te verber fanatizmi.
Kercovari do te ishte mire qe te mos kemi nevoje me u brengose. Por duke pa se si po shprehen disa qe jane ne krye te BIKut, vertet duhet me qene i verbet dhe mos me e pa situaten ashtu siq eshte: shqetesuese!
Ne baze te asaj qe po del nga goja e tyre, kund ska fije respekti per te drejtat e njeriut e as pe demokracine, e qe ne fakt jane tipare te fese Islame!
Ky eshte vetem mendimi im.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-08-13, 04:44   #18
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqipt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Domira Shiko postimin
Kercovari do te ishte mire qe te mos kemi nevoje me u brengose. Por duke pa se si po shprehen disa qe jane ne krye te BIKut, vertet duhet me qene i verbet dhe mos me e pa situaten ashtu siq eshte: shqetesuese!
Ne baze te asaj qe po del nga goja e tyre, kund ska fije respekti per te drejtat e njeriut e as pe demokracine, e qe ne fakt jane tipare te fese Islame!
Ky eshte vetem mendimi im.
Me vjen keq qe nuk e njeh fene Islame.Eshte nje nder fete me demokrate ne kuptimin e plote te fjales kur kemi te bejme me te drejtat dhe lirite e njeriut,por eshte konzervative kur kemi te bejme me amoralitet dhe veshje egzaxheruese ne veqanti te femra.Natyrisht,si ne cdo fe fanatike ka edhe ne Islam dhe pikerisht keto demtojne Islamin modern por jane nje pakice dhe individe te cilet as qe kan mundesi po as force ta arrijn te vendosin kuptimet e tyre te i predikoj populli shqiptare,popull qe njihet me tolerance fetare dhe hamanizen.

Nuk perfille populli shqiptare ide te grupacione te raja sektesh si ato vehabite te cilet jan ne kundershtim edhe me Kuranin dhe Islamin,por predikojne ate fe qe kan trasheguar, Islamin modern. Jemi deshmitare te levizjeve Jehovite e cila shume pak u perqafu nga shqiptaret sa per te mos thene aspak,dhe kjo eshte nje deshmi e mjaftueshme se keto krimba krijesa te qarqe antishqiptare nuk do te gjejne strehim ne mesin e popullit dhe gradualisht u shohet erupcioni i vrullit te tyre dhe se fundi luftojne per te mbijetuar duke keqperdore mangesi te ligjeve qe rregullojne qeshtjet fetare dhe demokracine e cila lejon veprimtarite fetare te kujdoqofshin natyre po edhe sekte,Keto nuk jan mireprituar nga shumica e popullit por nga nje pakice qe kan edhe lidhje fisnore,prandaj suksesi i tyre do te zgjase aq sa edhe euforia.

Edhe struktura qevaritare ne veqanti ato te qeshtjeve dhe te puneve sociale shpesh mbeshtesin keto qarqe duke propaganduar disa veprime te individe te cilet kan shprehur bindjen e tyre ose deshiren per te nderrua emrin nga Visar ne Veli,dhe per te qene jehona me e madhe perdorin disa gazetare amatore te cilet nuk analizojne peshen e asaj qe shkruajne si do te ndikoj ne popul dhe sa i demshem mund te jete,dhe shkurte gjejne te brengusurit si murrizi per te i dhene edhe nje rendesi kesaj qeshtje ne boten virtuale dardania.de,por kjo ndodhe vetem kur shqiptaret e komunitet musliman bejne kesi nderime.

Une njoh nje Ramadan Hili katolik,nderroj emrin nga Ramadan ne Ramos sepse ashtu u ndje ai se ne natyren dhe bindjen e tij fetare emri Ramadan ishte nje ngarkese psiqike edhe pse ne boten islame dhe ne perendim edhe te krishteret shumica kan emra qe duken si emra musliman por ne fakte jane emra qe nuk kan kuptim fetare,dhe raste te tilla ka pas shume nder komunitet e krishtera qe nderrojne emrat me emra perkates qe deshirojne dhe i kan zgjedhur vete.Por per kete kurkujt kurgje mbase Muslimanet jan ne shenjester edhe ne llogjiken e semure te quraveceve.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-08-13, 14:19   #19
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra Shiko postimin
Ne radhe te pare pershendes hapesin e temes,per nje tem shum te qelluar.

Ndaj marr dhe rastin me pak fjale,rreth asaj qka po shofe dhe degjoi per se afermi gjate pushimit qe ndodhem pikerisht ne Kosove. Gje per qka po flitet dhe per rajonet tjera ku do shqiptare per nje gje te tille/Arabizmi duke degjeneruar kulturen ton shqiptare qofte ndaj emrave dhe shum gjera te palakmueshme per brezin ton ne te ardhmen dhe sot!

A seshte per te ardhur keq,kjo qka po ndodhe tek ne si shqiptar per qka luftuam valle?per qka u derdh tan Ai Gjak me Shekuj?!

Une per vete po ndjehem gati si nje e huaj per te dyten here ne vendin tim!
lidhur me rastet e kesaj dukurie qe ka perfshire ku do Trojet shqiptare!


Ju pershendet
Natyra.
Te pelqej veten rradhen e pare, ate te pershendetjes, kurse rradhet tjera vetem paraqitesh konfuze... sikur sot te jesh dhe te degjosh emra te tille, ku dihet se patriotet me te medhenje te kombit kane po ata emra qe ty dhe sojit tend u shkaktojn shqetesim.
Ne nje rradhe ke thene se degjon dhe shehe! Po te them se ti je qorre dhe shurdhe nga ajo qe ndodhe ne hapsiren shqiptare. Ti nuk i shehe ata vajza qe bejne amoralitet rrugeve te Kosoves dhe nuk degjon per rrezikun e civilizimit qe perhapet me te madhe ne Kosove. E kam te qarte, doni te prezentoheni me kulture dhe te civilizuara, por kjo eshte large e large kultures dhe civilizimit, qe juve ju duhet kohe te kuptoni domethenien e vertete... qofsh me fat Natyra e shqetesuar, populli asnjehere nuk ka qene dhe nuk do jete nevojtar e sojit te juaj, ngase Imeri, Ismaili, Hasani, Mehmeti, Naimi, Samiu, Ademi, Hamza kane luftuar natyren e prezentimit si te juajin.
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-13, 12:23   #20
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
Zyrat civile per regjistrimin e popullsis ne Kosove kan alarmuar nje situat te re te krijuar koherave te fundit.
Shume emra shqiptar po nderrohen ne emra arab.
Emrat nuk mund ta "arabizojnė" Kosovėn sikurse edhe nuk mund ta shpėtojnė prej" arabizimit".E futa nė thonjėza fjalėn arabizim duke e ditur se qėllimi i hapjes sė temės ėshtė diku tjetėr, - orientimi i shoqėrisė tonė .
Nė mungesė tė identitetit ,shtyllės ,trungut njerėzit i kap panika ,hutohen,dridhen , fillojnė tė ēpurdhin si pulat pa krye dhe pėrfundojnė me kėmbė pėrpjetė diku mes plehrave.
"Arabizimi" i Kosovės nuk rrezikohet nga emrat arab por nga mungesa e vetėdijes .Njeriu me mend nė kokė nuk orientohet drejt humnerės por i vishet punės .Humnerė do tė thotė mos me punue , por vetėm fjalė ,me folė tanė ditėn , ndėrsa puna ėshtė pak mė e vėshtirė qe besa edhe lodhesh, por tė qel shtigje pėr jetė e jo pėr vdekje .Puna eshte pėr kėtė dynja nėrsa jopuna pėr xhenet .
Arabizimi i Kosovės e ka zanafillėn te pėrtacia ,e jo te zanafilla e emrave .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-13, 12:26   #21
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar

Marksi dikur kishte thene:
Religjionet jan opiumi me i mire per popuj.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 25-08-13 nė 12:29
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-13, 20:15   #22
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar

Nese eshte keshtu,cili popull po shqiptarizohet?
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-13, 10:21   #23
Edonisi
 
Avatari i Edonisi
 
Anėtarėsuar: 15-12-11
Postime: 176
Edonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqipt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
Nese eshte keshtu,cili popull po shqiptarizohet?
Kinezet! Nashte se jane punetor lol
Edonisi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-13, 10:18   #24
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edonisi Shiko postimin
Kinezet! Nashte se jane punetor lol
E cili po popull po kinezohet?


Sepse ,nuk ekziston njerzimi pa kinezt e albanezt...
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-13, 18:43   #25
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
Zyrat civile per regjistrimin e popullsis ne Kosove kan alarmuar nje situat te re te krijuar koherave te fundit.
Shume emra shqiptar po nderrohen ne emra arab.

esht tendenca per largim nga kombi shqiptar po ata qe po punojn per ta shuar kombin shqiptar jan te ndar ne dy qellime disa po punojn qe ne te bahemi ARAB e disa tjer po dojn me na bae TURQ esht fat i kombit qe jan nji pakic nuk e kan perkrahejen e shumices se kombit shqiptar


veq ndalu e kujtoj te gjitha kerkesat e ktyre qe po thojn se feja islame esht e diskriminuar ne Kosovė kerkesa fillestare esht bartja e shamis po nuk esht ky i vetmi qellim pastaj kerkesa tjter do te jet landa fetare ne shkolla ku do te flitet vetem arabisht pasi qe kta po thojn se kurani nuk mund te lexohet shqip se e humb kuptimin e ma von do te bahet presion me ndryshue historin .e ktu do te jet fundi i egzistimit te kombit shqiptar
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-08-13, 05:06   #26
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqipt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
esht tendenca per largim nga kombi shqiptar po ata qe po punojn per ta shuar kombin shqiptar jan te ndar ne dy qellime disa po punojn qe ne te bahemi ARAB e disa tjer po dojn me na bae TURQ esht fat i kombit qe jan nji pakic nuk e kan perkrahejen e shumices se kombit shqiptar


veq ndalu e kujtoj te gjitha kerkesat e ktyre qe po thojn se feja islame esht e diskriminuar ne Kosovė kerkesa fillestare esht bartja e shamis po nuk esht ky i vetmi qellim pastaj kerkesa tjter do te jet landa fetare ne shkolla ku do te flitet vetem arabisht pasi qe kta po thojn se kurani nuk mund te lexohet shqip se e humb kuptimin e ma von do te bahet presion me ndryshue historin .e ktu do te jet fundi i egzistimit te kombit shqiptar
Nejse,je larguar temes ti.Kombi shqiptare ne perberje ka 70% te besimit Islam pa arabizim.Tendencat kombetare u treguan gjate luftrave ballkanike pa te pritur ty te rritesh te ne spjegosh histori te semurish....

Alchaim semundja nė tė shumtėn e rasteve shkakton demencė tek tė prekurit dhe kėto tė prekur nuk zgjedhin se kėnd kapin pėr prapanice tė pickojn.U ndodhė tė i versule edhe lopes,gomarit,mashkull apo femer.E pasi jemi tek femra disa tė semure kapen pėr shamisė.Shamia tė mbahet nuk kerkon asnjė rregullore ligjore tė miratohet ne parlament sa qė nuk kerkon as mini fundi te mbahet edhe pse kjo e fundit rritė demencen(errėsire verberi) deri ne amoralitet dhe dhune seksuale.Shamia ka nje histori shume me te hershme se mini fundi,e kan mbajte gra pagane,me vonė te krishtere,muslamane etj,po e mbajne dhe sot.

Pėr tė qenė mė direkt dhe i qartė,veshja ėshtė krejt dicka private dhe nuk eshte detyre e asnje ligjvensi tė sankcionoje ose tė lejojė veshjet deri athere kur nuk pėrkon me nudizėm dhe amoralitet ne hapsira tė hapura shoqerore.Amatoret ne politikė qė hiqen per hunde nga njerez tė papėrgjegjshem,laik qė nuk njohin natyrėn e njeriut dhe ate se cka i lejohet si pikė pizitive morali dhe ajo si pikė negative amorali mundohen tė sankcionojnė vullnetin e femres pėr tė mbulluar kokėn qoft edhe nga bindje fetare e drejtė kjo e patjetesushme tė hudhet poshtė pėr tė u tejtesuar me rio tangerina dhe minifunde.E nėse kosovareve u dashka njė ligj shamie kemi nevojė edhe per nje ligj minifundi keshtu do te ecin punet me mire pa diskriminim te njeres apo tjetres pale.

Lenda fatare ne shkolla nuk pėrfshin mesimin e gjuhes arabe po mesim pėr tė u njohur me cilendoqoft fe nė gjuhen amtare me tė cilėn zhvillohet arsimi si psh.serbet kan bogoslovie ne shkolla,gjeramanet poashtu lende fetare ne shkolla,ameret e tj.Pse tė mos kene lende fetare shqiptaret..per qef te nje grushti te krishtere te cilet kishat e tyre i kan shendru ne mesojtore fetare qe moti me qellim per te ndaluar lenden fetare ne shakolla nje strategji jo vetem diskriminuese po edhe destabilizuese..Kjo nuk shkon me keshtu...!

Nese duam evropen..duhet te duam te njihemi me te gjitha fete e evropes.edhe kur ato shikohen ekstreme.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-08-13, 10:13   #27
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emrat shqipt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Nejse,je larguar temes ti.Kombi shqiptare ne perberje ka 70% te besimit Islam pa arabizim.Tendencat kombetare u treguan gjate luftrave ballkanike pa te pritur ty te rritesh te ne spjegosh histori te semurish....

Alchaim semundja nė tė shumtėn e rasteve shkakton demencė tek tė prekurit dhe kėto tė prekur nuk zgjedhin se kėnd kapin pėr prapanice tė pickojn.U ndodhė tė i versule edhe lopes,gomarit,mashkull apo femer.E pasi jemi tek femra disa tė semure kapen pėr shamisė.Shamia tė mbahet nuk kerkon asnjė rregullore ligjore tė miratohet ne parlament sa qė nuk kerkon as mini fundi te mbahet edhe pse kjo e fundit rritė demencen(errėsire verberi) deri ne amoralitet dhe dhune seksuale.Shamia ka nje histori shume me te hershme se mini fundi,e kan mbajte gra pagane,me vonė te krishtere,muslamane etj,po e mbajne dhe sot.

Pėr tė qenė mė direkt dhe i qartė,veshja ėshtė krejt dicka private dhe nuk eshte detyre e asnje ligjvensi tė sankcionoje ose tė lejojė veshjet deri athere kur nuk pėrkon me nudizėm dhe amoralitet ne hapsira tė hapura shoqerore.Amatoret ne politikė qė hiqen per hunde nga njerez tė papėrgjegjshem,laik qė nuk njohin natyrėn e njeriut dhe ate se cka i lejohet si pikė pizitive morali dhe ajo si pikė negative amorali mundohen tė sankcionojnė vullnetin e femres pėr tė mbulluar kokėn qoft edhe nga bindje fetare e drejtė kjo e patjetesushme tė hudhet poshtė pėr tė u tejtesuar me rio tangerina dhe minifunde.E nėse kosovareve u dashka njė ligj shamie kemi nevojė edhe per nje ligj minifundi keshtu do te ecin punet me mire pa diskriminim te njeres apo tjetres pale.

Lenda fatare ne shkolla nuk pėrfshin mesimin e gjuhes arabe po mesim pėr tė u njohur me cilendoqoft fe nė gjuhen amtare me tė cilėn zhvillohet arsimi si psh.serbet kan bogoslovie ne shkolla,gjeramanet poashtu lende fetare ne shkolla,ameret e tj.Pse tė mos kene lende fetare shqiptaret..per qef te nje grushti te krishtere te cilet kishat e tyre i kan shendru ne mesojtore fetare qe moti me qellim per te ndaluar lenden fetare ne shakolla nje strategji jo vetem diskriminuese po edhe destabilizuese..Kjo nuk shkon me keshtu...!

Nese duam evropen..duhet te duam te njihemi me te gjitha fete e evropes.edhe kur ato shikohen ekstreme.

Brravo,

Per kete edhe per shume shkrime tjera..
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-08-13, 17:50   #28
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen emr

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Brravo,

Per kete edhe per shume shkrime tjera..hajde pra me na kallxue qka paska than tash edhe ne te kaluren perpos qe esht marr me mue asgjė te re nuk paska than
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-08-13, 20:06   #29
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
hajde pra me na kallxue qka paska than tash edhe ne te kaluren perpos qe esht marr me mue asgjė te re nuk paska than

Ky mundet me kane veq mendim i yti,


perndryshe gati cdo shkrim i Kercovarit meriton reputacion.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-13, 04:45   #30
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: A po arabizohet populli shqiptar, kane filluar te nderrohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
hajde pra me na kallxue qka paska than tash edhe ne te kaluren perpos qe esht marr me mue asgjė te re nuk paska than
Merrem me ty dhe me disa vetem nga parimi human...te u largoj nga antishqiptarizmi mbase kam drojen se kohet ndryshojne dhe do te me vie keq per ju.Shqiptarin nuk e ndryshoj asnje force ushtarake po as genocidi i krishtere serb..per qudi nuk mundem te kuptoj pse tendoset shqiptari te ndryshoj shqiptarin.Ke pergjigje per kete,apo e leme ne lojen e antishqiptarizmit per qef se ashtu te pelqen ty...si te duash!


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.