Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-05-11, 12:31   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Edhe Facebook-u njeh pavarėsinė e KosovėsMark Zuckerberg, themeluesi i rrjetit tė njohur social nė internet, Facebook, ka krijuar tė ashtuquajturit “Ambasadorė”, tė cilėt nė njė mėnyrė mund tė funksionojnė sikurse ambasadat reale.
Facebook ka njoftuar tė shtunėn se, pėrveē tė tjerave, e ka vendosur Kosovėn si shtet ku personat mund tė regjistrohen si shtetas kosovarė, njoftoi portal magazina Slate.

Zuckerberg ka theksuar se, edhe pse vetėm njė e treta e shteteve tė cilat gjinden tė anėtarėsuara nė Kombet e Bashkuara e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, prapė se prapė, ėshtė e drejtė e kosovarėve qė nė rrjetet sociale nė internet tė kenė mundėsinė pėr tė deklaruar nėnshtetėsinė e tyre.

Po ashtu Zuckerberg ka kėrkuar edhe nga rrjetet sociale tė tjera qė tė veprojnė nė tė njėjtėn mėnyrė, ndėrsa nga Google ka kėrkuar qė tė sjellė edhe gjuhen shqipe nė sistemin e saj, jo vetėm pėr kosovarėt, por edhe pėr ata nė Shqipėri. /Telegrafi/


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-05-11, 13:22   #2
Kaqanikasja
 
Avatari i Kaqanikasja
 
Anėtarėsuar: 06-04-09
Vendndodhja: ne nje vend qe gjithmon kam deshire te jem
Postime: 9,533
Kaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kaqanikasja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Kaqanikasja Send a message via Skype™ to Kaqanikasja
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Po ama pse aty kur po klikon te Ksoova po del kosovo / Serbia ose Ksoovo /Montenegro le te jet vetem Kosovė si shtet ne vete e jo ne kuader te shteteve tjera kjo sme pelqeu dhe per ate spo mepelqen
__________________
Secilėn vepėr tėnde kryeje si tė ishte fjala pėr veprėn e fundit Jetėsore..
Kaqanikasja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-11, 21:19   #3
Bujari#
..
 
Avatari i Bujari#
 
Anėtarėsuar: 16-11-09
Postime: 15
Bujari# i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kaqanikasja Shiko postimin
Po ama pse aty kur po klikon te Ksoova po del kosovo / Serbia ose Ksoovo /Montenegro le te jet vetem Kosovė si shtet ne vete e jo ne kuader te shteteve tjera kjo sme pelqeu dhe per ate spo mepelqen
Eh nese dilka ashtu siq po e thu pra kjo deshmon qe nuk e ka njoft hala.

jo vetem Kosova, por edhe Shqipnia, edhe gjuha Shqipe nuk njifet ne faqet dominuese te ineternetit.
Fajet nuk i kan as facebook e as msn, e as google fajet i kan Shqiptart qe kohen e tyre e humbin ne youtube tu ja sha njani tjeterit fejen,
ndersa te huajt kan mbrri edhe ne han duke punu, shkenca, zbulime etj..

shembull mali i zi ka google ne vete www.google.me edhe pse nje vjet pas Kosoves u shpall shtet.

Ndersa Kosova e Shqipnia nuk e kan hala google.al e as www.google.ks/.ko bile kosova ende nuk e ka as kodin e fixnetit, e as te internetit.

Ne shume e faqet dominuse jan gjitha gjuhet e europes ndersa shqipja askund.
Pra fajet i kemi na Shqiptaret qe nuk na njofin,ne nuk njofemi as vet veten, ne nuk ja dojm te mirend vendit tone.
__________________
Pa Behgjet ska Bugjet..!
Pa Behgjet ska as Shtet..!
Bujari# Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-11, 21:30   #4
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

edhe GameZer | Billiards Online Games


e njeh republiken e kosoves 5 dhoma i ka kosova
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-11, 21:33   #5
Bujari#
..
 
Avatari i Bujari#
 
Anėtarėsuar: 16-11-09
Postime: 15
Bujari# i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
edhe GameZer | Billiards Online Games


e njeh republiken e kosoves 5 dhoma i ka kosova
edhe www.hahahahahaha.com
__________________
Pa Behgjet ska Bugjet..!
Pa Behgjet ska as Shtet..!
Bujari# Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-11, 21:33   #6
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

ani flm shume......kemi me bere me shume postime tash ne fb .....
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-11, 09:15   #7
Kaqanikasja
 
Avatari i Kaqanikasja
 
Anėtarėsuar: 06-04-09
Vendndodhja: ne nje vend qe gjithmon kam deshire te jem
Postime: 9,533
Kaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kaqanikasja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Kaqanikasja Send a message via Skype™ to Kaqanikasja
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bujari# Shiko postimin
Eh nese dilka ashtu siq po e thu pra kjo deshmon qe nuk e ka njoft hala.

jo vetem Kosova, por edhe Shqipnia, edhe gjuha Shqipe nuk njifet ne faqet dominuese te ineternetit.
Fajet nuk i kan as facebook e as msn, e as google fajet i kan Shqiptart qe kohen e tyre e humbin ne youtube tu ja sha njani tjeterit fejen,
ndersa te huajt kan mbrri edhe ne han duke punu, shkenca, zbulime etj..

shembull mali i zi ka google ne vete www.google.me edhe pse nje vjet pas Kosoves u shpall shtet.

Ndersa Kosova e Shqipnia nuk e kan hala google.al e as www.google.ks/.ko bile kosova ende nuk e ka as kodin e fixnetit, e as te internetit.

Ne shume e faqet dominuse jan gjitha gjuhet e europes ndersa shqipja askund.
Pra fajet i kemi na Shqiptaret qe nuk na njofin,ne nuk njofemi as vet veten, ne nuk ja dojm te mirend vendit tone.

Me te vertete kur e lexova kete per fb hyra ne profil dhe deshta ta shkruaj Kosove po aty ishte Kosovo/Serbia dhe Kosovo/Montenegro nuk me pelqejti dhe e lash krejt
__________________
Secilėn vepėr tėnde kryeje si tė ishte fjala pėr veprėn e fundit Jetėsore..
Kaqanikasja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-11, 09:27   #8
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Tash qe na paska njoft fesbuki, paska mu bo mir :)
U bo turli far qyrri me bo hajgare me kosoven.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-11, 11:21   #9
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Facebook-u, dora vete, ishte ai qe solli te ashtuquajturen "pranvera arabe", qe brenda dy javesh i qoi ne burg dhe buze varrit diktatoret me te medhenje arab, mubarakun, ben ali-ne, te libise, te sirise etj.

Per keto fjalet e mira, dhe per kete gjestin e larte simbolik, vec per permendjen e emrit te Kosoves, kisha propozuar qe nje rruge ne Prishtine apo ne Prizren te emertohet "Mark Zuckerberg".

Tekefundit Zuckerbergu e pat pothuajse fjalen kryesore edhe ne samitin e G-8.
Pune e madhe ne qofte krijim artificial i CIA-s etj.
Kurrfare dallimi nuk perben kj per neve.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-11, 11:24   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Athua do te kete sukses?

Strategjia “Sakharov”Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės (MPJ) tashmė ka zyrtarizuar strategjinė, me tė cilėn synon tė pėrmbyllė procesin e njohjes sė Kosovės.
Dokumenti nuk specifikon se kur mund tė arrihet ku objektiv. Aty si argument pėr njohje pėrmendet edhe fakti se Kosova ėshtė vendi i vetėm qė ka dy fitues tė ēmimit “Sakharov” – Ibrahim Rugovėn dhe Adem Demaēin, shkruan Express.

Nė dokument thuhet se rreth 50 shtete kanė sinjalizuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, derisa 60 tė tjera nuk e kanė bėrė tė ditur fare qėndrimin e tyre rreth kėsaj ēėshtje.

Dokumenti po ashtu pėrmend pėrfshirjen e shumė aktorėve nė punėt e jashtme dhe realizimin e njohjeve si prioritet. Aty pėrmendet presidentja Atifete Jahjaga, zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli, zėvendėskryeministrja Edita Tahiri dhe ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku, si aktorė me hise kryesore nė arritjen e njohjeve pėr Kosovėn. /Telegrafi/
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-13, 17:17   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Peticion online, Facebook ta njeh Kosovėn si shtet


15.04.2013PRISHTINĖ - Kanė kaluar tashmė 5 vjet qė kur Kosova shpalli Pavarėsinė duke u ndarė pėrgjithmonė nga njė shekull nėn sundimin sllav. Edhe pse ėshtė njohur nga rreth 100 shtete, ajo vazhdon tė paraqitet nė njė pjesė tė mirė tė hartave online si pjesė territoriale e Serbisė. Njė ndėr to ėshtė edhe rrjeti social Facebook, i cili nė hartat e tij, nuk e paraqet Kosovėn si tė shkėputur nga Serbia por si provincė tė saj.

Nisur nga frekuentimi i madh qė ka “Facebook”, rrjedhimisht edhe ndikimi nė qindra milionė perdoruesit e tij nė tė gjithė botėn, sė fundmi ka filluar firmosja e njė peticioni online pėr t’i kėrkuar kėtij rrjeti social qė ta paraqesė Kosovėn si shtet mė vete dhe me kufijtė e saj tė pėrcaktuar.

Peticioni, "Ask Facebook to show Kosovo on his maps as an independent state not as part of Serbia", ka dy ditė qė ėshtė hedhur online dhe ėshtė nismė e mbėshtetur nga Portali Albeu ndėrsa synon tė numėrojė 100 mijė firmėtar deri mė datė 17 shkurt 2014, ditė e cila pėrkon me pėrvjetorin e gjashtė tė shpalljes sė Pavarėsisė.

Dy ditė pas fillimit tė peticionit, numri i atyre qė kanė firmosur ka kaluar 80 persona, por me angazhimin e tė gjithė shqiptarėve qė janė nė masė perdorues tė Facebookut, pritet qė mbledhja e firmave tė bėhet shumė mė shpejt se data e parashikuar.

“Pėr disa gjėra nuk ka nevojė qė tė mblidhen burra me kollare nė zyrat e KE-sė qė t’i rregullojnė, mjafton njė angazhim minimal nga tė gjithė qoftė edhe nė jetėn virtuale”, shprehet iniciatori i kėtij peticioni.

Urojmė qė tė gjithė shqiptarėt tė mbėshtesin kėtė nismė dhe ta shpėrndajnė sa mė shumė nė rrjetet sociale nė mėnyrė qė t'ia arrijnė qėllimit dhe mė nė fund Facebook tė njohė Kosovėn si shtet i pavarur.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-13, 17:20   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

Facebook-u “njeh” Kosovėn, lajmi nga ĒitakuPublikuar: 19.11.2013


New York, 19 nėntor - Rrjeti mė i madh social online Facebook ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur. Lajmi fillimisht u dha nga ministrja pėr Integrimet europiane e Kosovės, Vlora Ēitaku, nėpėrmjet rrjetit tjetėr social Twitter. Tashmė sa herė qė pėrdoruesit e Facebook do tė bėjnė “check in”, pra tė vendosin vendodhjen nė faqen e tyre personale nė FB, nuk do tė dalė mė Pristina, Serbia, por Pristina, Kosovo. Pavarėsisht se nuk bėhet fjalė pėr njė njohje nga njė shtet i botės, kjo njohje e Facebook ka njė vlerė tė jashtėzakonshme, sepse janė mbi 1 miliard njerėz nė botė qė pėrdorin rrjetin social.

Pak kohė mė parė, kosovari Luard Kullolli i pati dėrguar njė peticion njė prej themeluesve dhe shefit ekzekutiv tė Facebook, Mark Zuckerberg, tė cilit i kėrkonte qė FB tė njohė Kosovėn si shtet i pavarur. “Kosova nuk ėshtė Serbi, ajo ėshtė njohur nga mė shumė se 100 shtete tė botės. Ndaj shprehim keqardhje qė nė Facebook, vijon tė figurojė si Kosovo, provincė serbe.

Ashtu si tė gjitha vendet e botės edhe shqiptarėt e Kosovės kanė tė drejtėn tė pėrfaqėsohen nė Facebook, si qytetarė tė Kosovės”, thuhej nė peticionin e firmosur nga rreth 10 mijė qytetarė.

Ndėrkaq pėr kėtė njohje ka kontribuar edhe pėrpjekja e programit Diplomacia dixhitale, qė drejtohet zv/ministri i Jashtėm i Kosovės, Petrit Selimi, njė prej njerėzve mė aktivė nė kėtė drejtim.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-13, 18:11   #13
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Facebook njeh pavarsinė e Kosovės !

kjo po i bie si REKLLAM A po ska rendesi nese "Stafi" vet e rekllamon Facebook ne Forum!

E kush na qenka ni Facebook krahasim me shtetet e mdha te vendeve botes,une nuk besoi,se kjo qon pesh per nje njohje te mirefillt krahas shteteve te mdha te botes!!! nese po,atehere po mbetet Facebook-u fuqia ma e madhe nder shtetet qe akoma se kan njohur Kosoven si shtet te pavarur,apo then ndryshe,spaskan pse shtetet tjera qe mundohen,sipas z.Qitaku ato qe se kan njohur akoma,spaskan pse te inkuadrohen,apo mos te inkuadrohen hiqe,perndryseh,ia beka qefin veti,me keso REKLLAMA te Facebook-ut ajo,dhe tjeret nese mendoin per nje gje te tille?! lol

Ju Falinderoi ne Mirekuptim!

Natyra.


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.