Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Bisedoni nė gjuhėt e huaja
Emri
Fjalėkalimi
Bisedoni nė gjuhėt e huaja Deutsch, English, Franēais ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-10-04, 15:49   #1
napoleoni
 
Anėtarėsuar: 01-05-04
Vendndodhja: ch
Postime: 192
napoleoni i vlerėsuar jo keq
Gabim Buongiorno a tutti....

Egregi miei compatrioti,
vorrei tanto sapere se c`e qualquno qui che parla l`italiano, potrebbe essere di interesse reciproco, ogni tanto a conversare in questa lingua, esprimere delle idee che riempono la nostra quotidianitą.

Vorrei anche dirvi di non tralasciare la nostra lingua albanese...

Vi aspetto in tanti, specialmente delle ragazze....hahaha.

Ciao a tutti !

(Sembra che sia una nuova lingua in questo forum...per gli italiani e pieno di zucchini....)


__________________
Tė jetosh pas vdekjes, nganjėherė duhet flijuar tėrė jetėn.
napoleoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-11-04, 00:48   #2
livoreka bicio
 
Anėtarėsuar: 23-07-04
Vendndodhja: (itali)
Postime: 2,086
livoreka bicio e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek livoreka bicio
Gabim

SALVE sig.NAPOLEONI, LA SALUTO CON UN GRANDE AFFETTO E CON RRISPETTO.VEDO CHE PARLA E ANCHE SCRIVA BENE IN ITALIANO COMPLIMENTI.. CIAO TANTI SALUTI DA PARTE MIA.
__________________
Njč fjal čshtč shumč, njčqind janč pak.....!
livoreka bicio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-05, 15:07   #3
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Non sono una ragazza per qui solo ti saluto :lol:
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-05, 08:26   #4
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Come vai O njerez?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-05, 18:22   #5
Suzina
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 17
Suzina e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ciao , vedo che parli molto bene l'italiano ma purtroppo per te c'e` qualcuno che lo parla ancora meglio e quel qualcuno sono io! Se non altro perche` sono italiana...in compenso l'albanese lo conosco decisamente poco, vado a fare un po' di pratica in altri settori di questo forum, ti saluto!
Suzina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-05, 00:20   #6
napoleoni
 
Anėtarėsuar: 01-05-04
Vendndodhja: ch
Postime: 192
napoleoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Ciao Suzina,
e naturale che tu parli meglio di me...ma sonno fiero lo stesso che riesco a leggere Dante nella lingua che ha scritto...

Sperando che possiamo essere d`aiuto a vicenda, sei la pił benvenuta tra di noi. Ci fa piacere a sentire che c`e qualche italiana che s` interessi alla nostra lingua. In prima vista sembra una lingua difficile (come per me l`italiano qualche anno fa) ma scoprirai che non e cosi. Quando comincerai a pensare in albanese, sei in uno stato avanzato….e perchč no, ti aspettiamo di scrivere qualcosa anche in questa lingua. Oppure fai come me: qualcosa che hai letto nel passato e che ti e rimasto impresso, leggilo anche in albanese, vedrai come funzione bene…

Scrivici qualcosa di te, consideraci pure amici perchč lo siamo… Ci sarebbe di interesse reciproco sapere anche il tuo parere su questo forum. Oppure, siccome l`Italia e composta da tante identita e culture regionali facci sapere da dove sei....

A presto e Buona Pasqua…Ciaooooooo !
__________________
Tė jetosh pas vdekjes, nganjėherė duhet flijuar tėrė jetėn.
napoleoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-05, 12:13   #7
Suzina
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 17
Suzina e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Te falenderoj shume shume Napoleoni per pergjigjen tende e kendshme! Meqe ky vendi i forumit ka titull "Bisedoni ne gjuhet e huaja", une mund te shkruaj shqip, per mua eshte e huaja! Me fat te keq nuk kam shume kohe tani se me duhet te shkoj te blej nje pule as e kam fjalorin tim me vete, por java qe vjen do te dergoj sigurisht nje mesazh i gjate ku prezentoj vete. Urime te gjitheve!
Suzina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-05, 15:05   #8
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Suzina
Te falenderoj shume shume Napoleoni per pergjigjen tende e kendshme! Meqe ky vendi i forumit ka titull "Bisedoni ne gjuhet e huaja", une mund te shkruaj shqip, per mua eshte e huaja! Me fat te keq nuk kam shume kohe tani se me duhet te shkoj te blej nje pule as e kam fjalorin tim me vete, por java qe vjen do te dergoj sigurisht nje mesazh i gjate ku prezentoj vete. Urime te gjitheve!

Ciao Suzina !

Ho letto la conversazione che avete fatto con napolone, e poi il tuo messaggio in albanese che devo dirti che scrivi molto bene, scusami che ti dicco ma secodo me ( Magari sbaglio ) te non sei italiana ti dicco questo parche in Kosovo ho conosciuto dei italiani che parlavavo albanese ma quando scrivevano facevano tanti errori come facio io quano scrivo "la tua lingua".
Comunque sia ti saluto e ti auguro tante belle cose...
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-05, 17:39   #9
napoleoni
 
Anėtarėsuar: 01-05-04
Vendndodhja: ch
Postime: 192
napoleoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Ciao Suzina,
Ciao Giovanni,

dopo un`attenta lettura del testo in albanese emessa da te Suzina, non ho dei dubbi che tu sia italiana. Naturalmente mi devo complimentare augurandoti tanto successo. Hai fatto degli errori che solo chi studia da tempo una lingua straniera puo fare, che principalmente riguardano la sintassi corretta della lingua e gli indicativi. Errori di questa natura fanno gli albanesi stesso, basta dare un occhiata a questo forum. I dubbi espressi da Giovanni, sono motivati dal fatto che una italiana scrive l`albanese e raro, almeno che abbia interessi professionali…Tali dubbi suonano come un grande complimento per Suzina. Con la speranza di poterti essere utile, riporterņ in seguito i tuo testo corretto da me…

Te falenderoj shume shume Napoleoni per pergjigjen tende te kendshme! Meqe ky vend i forumit ka titullin "Bisedoni ne gjuhet e huaja", une mundem te shkruaj ne shqip, per mua eshte e huaj! Per fat te keq tani nuk kam shume kohe se me duhet te shkoj te blej nje pule as e kam fjalorin tim me vete, por java qe vjen do te dergoj sigurisht nje mesazh te gjate ku prezentoj veten. Urime te gjitheve!Ci fa molto piacere averti tra di noi... Dhe na trego si ishte pula, si e pėrgatite...!
__________________
Tė jetosh pas vdekjes, nganjėherė duhet flijuar tėrė jetėn.
napoleoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-03-05, 16:34   #10
Suzina
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 17
Suzina e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ja ku jam pėrsėri!
Pėrshėndetja Giovanni-t, Napoleonit edhe tė tjereve te gjithė, qė kanė lexuar mesazhet e mi. Faleminderit sidomos per korrigjimin e tekstit tim: disa ishin gabime qė mundesha t'i mos bėja vetėm me pasur mė kujdes, por pjesa mė e madhe nuk e dija se thuhet kėshtu! Pėr shembull "pėrgjigjėn tėnde e kėndshme" sipas fjalorit tim do te ishte i sakėt sepse nyja e shquar femėrore akuzativ eshte "e". Si mė duhet tė bėj pėr ta mėsuar gjuhėn, nėse edhe fjalori mė mashtron? Aj qė mė ka mėsuar gjithēka qė e di deri tani! E shkreta unė! Kam nisur disa muaja pėrpara sepse i fejuari im ėshtė shqiptar e unė doja tė kuptoja diēka kur ai fliste me telefon; nė fillim ai kėrkonte tė ma shpjegonte ndonjė gjė por pas pak i kam thėnė se do tė ishte mė mirė tė vazhdoj vetėm. Problemi ėshtė se ai nuk di se ē'fjala janė nė djalekt ose pse nė njė rast duhet tė thotė kėshtu e kuk ashtu... Kjo ėshtė edhe arsyeja se pse jam sa e mirė me skruar, i kam lexuar dhe disa libra, por nuk flas kurrė..Kur kam qėnė nė Shqipėri s'kam marrė vesh as njė fjalė! Kuptoja radjo por nuk njerėzit, qė flisnin vetėm nė djalekt.
Suzina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-03-05, 16:58   #11
Suzina
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 17
Suzina e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Jam nga veriu, afėr Monza, qyteti i formula1! Mendoj se shumė prej juve e njohin. Jam 22 e ndjek universitet, do tė marr diplomė nė korrik. Mė pėlqejnė shumė kafsha, kam njė mace, njė lepėr (dhe ai jeton brenda shtepi me ne) e njė kalė (ai jo). Macėn e ēoj nė konkurse tė bukurisė, ndoshta do tė vė njė foto tė saj kėtu nė forumin, pėr t'u treguar juve se sa ėshtė e ēuditshme (mė kanė thėnė se nuk ekziston kjo racja nė Shqipėri, ne e thirrim persjana), por ėshtė e zeze, nuk shihet mirė nė fotografi, shihen vetėm sytė e portokall. Me kalin (me tė vėrtetė ėshtė njė pelė) kepėrcej pangesa, dhe shumė tė larta! Kam treguar mjaft per mua, tani pres ndonjė pėrgjigje!
Suzina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-03-05, 17:39   #12
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Suzina
Jam nga veriu, afėr Monza, qyteti i formula1! Mendoj se shumė prej juve e njohin. Jam 22 e ndjek universitet, do tė marr diplomė nė korrik. Mė pėlqejnė shumė kafsha, kam njė mace, njė lepėr (dhe ai jeton brenda shtepi me ne) e njė kalė (ai jo). Macėn e ēoj nė konkurse tė bukurisė, ndoshta do tė vė njė foto tė saj kėtu nė forumin, pėr t'u treguar juve se sa ėshtė e ēuditshme (mė kanė thėnė se nuk ekziston kjo racja nė Shqipėri, ne e thirrim persjana), por ėshtė e zeze, nuk shihet mirė nė fotografi, shihen vetėm sytė e portokall. Me kalin (me tė vėrtetė ėshtė njė pelė) kepėrcej pangesa, dhe shumė tė larta! Kam treguar mjaft per mua, tani pres ndonjė pėrgjigje!
Ciaooooooooo

Mi fa molto piacere conoscerti, visto che aspetti delle risposte dico anch'io qualcosa su di me.
Sono 23 ene studente anch'io sono kosovre di Peja se sai dov'č !!! Vivo in Svizzera a Lugano dove anche studio.
Anch'io amo gli animali ma non ho nessun animale in casa tra ne il mio amico che abita con me (non mi sembra il caso di metere qui la sua foto).
Amo la musica e le donne.... :lol: :lol:
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-04-05, 08:53   #13
Suzina
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 17
Suzina e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ciao! Jam e gezuar per te ditur dicka me shume per ata me ke po flas! Kam nje kureshtje: cfar studjon ti? Une ingenjeri, ne anen e avioneve. Tani po punoj pa e paguar ne nje firme qe prodhon ata avjonet pa motor, nuk e di se si quhen ne shqip. Me fal, nuk mund te rri me gjate se me duhet te punoj, kam pare se ka nje pergjigje nga ti dhe ne mesazhin tim e tjeter, do te te shkruaj aq me shpejt mendime te mi..a e di se java qe vjen eshte nje sfide shume interesant???
Suzina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-04-05, 15:01   #14
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Suzina
Ciao! Jam e gezuar per te ditur dicka me shume per ata me ke po flas! Kam nje kureshtje: cfar studjon ti? Une ingenjeri, ne anen e avioneve. Tani po punoj pa e paguar ne nje firme qe prodhon ata avjonet pa motor, nuk e di se si quhen ne shqip. Me fal, nuk mund te rri me gjate se me duhet te punoj, kam pare se ka nje pergjigje nga ti dhe ne mesazhin tim e tjeter, do te te shkruaj aq me shpejt mendime te mi..a e di se java qe vjen eshte nje sfide shume interesant???

Ciaooooooo

Se proprio vuoi sapere allore te lo dico: Ho studiato la filosofia preso la Facoltą di Teologia di Lugano e adesso studio L'Accademia di architettura.
Non posso ne meno io scrivere di pił perchč sto guardando la TV e le ultime novitą sulla salute di SANTO PADRE.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-05, 16:32   #15
Suzina
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 17
Suzina e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Napoleoni me ke kerkuar qe te flas per mua, po pastaj nuk pergjigjesh me!


Suzina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.