Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-09-13, 22:25   #721
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

a thua qka more...
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-09-13, 15:55   #722
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Ēfarė Hamė Nė Tė Vėrtetė Kur Hamė Njė Hot Dog Apo Wurstel?


I pjekur nė skarė ose i skuqur, mbuluar me njė mal mustardė, ketchup dhe majonezė …wurstel ėshtė ushqimi tipik qė hahet nė lojėra, panaire, gjatė festimeve etj.

Por a keni menduar ndonjėherė se me ēfarė ėshtė bėrė vėrtet?

Cila ėshtė historia e sallamit?

Ai ka lindur fillimisht nė Gjermani dhe Austri, i njohur mė pas nė gjithė botėn si Hot Dog
Lindur fillimisht si salsiēe, mish i grirė, por mė pas receta ėshtė modifikuar nė mėnyrė qė tė jetė nė gjendje tė “riciklojė” edhe copėzėn mė tė vogėl tė ushqimit me origjinė shtazore.
Ajo qė ne hamė kuptohet lehtė. Vetėm tė lexoni pėrbėrėsit prapa paketės pėr tė kuptuar se mishi ėshtė i ndarė mekanikisht. Njė term tekniko-elegant.Ēfarė do tė thotė kjo? Kjo do tė thotė qė ėshtė njė pėrzierje e organeve tė brendshme, veshėve, lėkurės, kockave, yndyrave dhe tė gjitha mbetjeve tė kafshėve(dhe jo vetem ..).

Sipas ligjit evropian prodhuesit i kėrkohet tė raportojė sasinė e mishit nė ushqim.
Nė rastin specifik tė sallamit wurstel ėshtė e rrallė pėr tė lexuar sasinė e mishit qė pėrmban, ose mishin e ndarė mekanikisht, mė shumė se 50%, shuma mesatare varion 12-20%.

Kjo do tė thotė se pėr ēdo wurstel qė ju hani, pothuajse 80% e pėrmbajtjes vjen nga njė pėrzierje mundshme e kimikateve qė nuk ėshtė e pėrcaktuar mirė, por patjetėr tė dėmshme pėr trupin.
Procesi i prodhimit tė sallamit mund tė duket i thjeshtė, por nė realitet ėshtė e nevojshme pėr tė ndjekur parametrat e gatimit dhe pasterizimit, pasi me cilėsinė e ulėt tė pėrmbajtjes dhe ngarkesės tė lartė mikrobike (duke qenė karkasat e kafshėve tė theruara ditė mė parė dhe tė ngrira sėrish).
Tė shohim njė pasqyrė tė shpejtė tė aditivėve kimikė tė ushqimit, pėr tė kuptuar mė mirė se ēfarė hamė, kur hamė kėtė ushqim:

Nitrat natriumi (E250) ėshtė njė kimikat shumė toksik pėr mjedisin, si dhe njė nga mė tė pėrdorurit nė konservimin e mishit; pėrdorur kryesisht pėr tė sterilizuar mikroorganizmat e mbivendosur nė trupat e kafshėve dhe pėr tė ruajtur sa mė gjatė tė jetė e mundur produktin. Dėmi: Kjo sjell njė mundėsi tė sėmundjeve karcerogjene nė stomak apo sėmundje tė mėlēisė, tė shkaktuara nga ky reaksion me komponimet e tjera organike tė pranishėm nė stomak quajtur “ammine”. (Burimi Wikipedia).
Erythorbate natriumi (E316): pėrdorur pėr tė parandaluar prishjen e yndyrave, i pranishėm nė shumė ushqime tė tilla si marmelata dhe xhelatina tė llojeve tė ndryshme. Deri mė sot ne nuk e dimė nėse ka efekte anėsore.

Glutammato monosodico (E 621): njė pėrbėrės i pėrdorur pėr shije dhe aromė. Dėmi: (Krizė alergjike qė mund tė ēojė deri nė vdekje) dhe dhimbje koke tė forta. [Nėse ju hani shumė wurstel dhe keni dhimbje koke, tani e dini pse!]

Goma Guar (E 412): njė produkt me origjinė natyrore, pėrdorur nga industria ushqimore pėr salcat, akulloret, nė pėrgatitjet pėr tė bėrė ėmbėlsira dhe nė ushqimet me pėrbėrje mishi… Nė pėrgjithėsi pėrdoret pėr ti dhėnė elasticitet dhe butėsi ushqimit dhe pėr tė parandaluar shpėrbėrjen e tij. Dėmi: shkakton probleme nė zorrė.

Trifosfati (E451): shtues kimik me bazė fosfori. Pėrbėrės i pėrdorur gjerėsisht nė ushqim, sidomos nė pijet e gazuara si Cola, si rregullator i aciditetit. Dėmi: rrit rrezikun e osteoporozės.
Rapeseed Oil:shėrben pėr t’i dhėnė atij njė shije abstrakte dhe unike, tipike e wurstel.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-09-13, 14:36   #723
Kaqanikasja
 
Avatari i Kaqanikasja
 
Anėtarėsuar: 06-04-09
Vendndodhja: ne nje vend qe gjithmon kam deshire te jem
Postime: 9,533
Kaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kaqanikasja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Kaqanikasja Send a message via Skype™ to Kaqanikasja
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Nje fli ne saq mmmmmmmmmmmm
__________________
Secilėn vepėr tėnde kryeje si tė ishte fjala pėr veprėn e fundit Jetėsore..
Kaqanikasja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-09-13, 14:42   #724
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kaqanikasja Shiko postimin
Nje fli ne saq mmmmmmmmmmmm
nuk po ma mbush mendjen qe i rrin gati flise ti ......te humb shume kohe flija hahahhahah
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-13, 16:32   #725
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Mysafiri me i mire eshte ai qe vjen mbas darke.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-13, 18:19   #726
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
Mysafiri me i mire eshte ai qe vjen mbas darke.
Qysh po mi lexon mendimet qikjo vjeshta ! habi asht kjo pune!
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-13, 18:23   #727
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga power8 Shiko postimin
Qysh po mi lexon mendimet qikjo vjeshta ! habi asht kjo pune!
dmth qe musafiret spo i dojshi hiq....a po me duket ashtu a hahahhahaha
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-13, 22:20   #728
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

nji krelan me duqa edhe speca turrshi
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-13, 21:38   #729
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Mish e lakna :P
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-13, 23:25   #730
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Mish e lakna :P
nuk i ha laknat hiq hahahhaha
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-10-13, 18:29   #731
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SIKUR TE VIJA PER DARK TEK TI CDO ME GATUAJE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga power8 Shiko postimin
Qysh po mi lexon mendimet qikjo vjeshta ! habi asht kjo pune!

Mos e kemi ndjek te njejten shkolle?


__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.