Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-12-06, 23:34   #1
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Pyetje & Pergjigje

selamu alejkum.

Ne kete teme, do postohen pyetje dhe pergjigje qe kane permbajtje Islame.

Do filloj une, mirepo ju lutem qe edhe ju te kontribuoni ne kete drejtim.

Do ishte shume mire, nese pyetjet dhe pergjigjet qe i nxjerrni, aty lart tek titulli te tregoni se per ēfare flasin, duke e shkruajtur si p.sh.: "Rreth besimit", apo "Rreth agjerimit", etj.

Gjithe te mirat,
Andi


andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-12-06, 23:35   #2
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Ēfarė duhet tė bėjė ai i cili hyn nė xhami derisa tjerėt janė duke e falur Jacinė, ndėrsa ai nuk e ka falur ende Akshamin?Pyetje: Njė njeri i cili ishte udhėtar hyri nė xhami dhe e gjeti xhematin duke e falur namazin e Jacisė, kurse ai ende se kishte falur namazin e Akshamit. Kėshtu qė ai iu bashkangjit atyre nė namazin e Jacisė. Kur Imami u ngrit pėr rekatin e katėrt, ai u ul (d.m.th. mbeti ulur dhe e plotėsoi teshehudin dhe namazin e tij). Pra, a ėshtė veprimi i tij korrekt? Ju lutem na jepni verdiktin, dhe Allahu ju shpėrbleftė.


Pėrgjigje: Mendimi korrekt ėshtė ai se veprimi i tij ėshtė korrekt. Qė do tė thotė se kur ju e mbėrrini Imamin dhe ai ėshtė duke falur namazin e Jacisė ndėrsa ju ende nuk e keni falur namazin e Akshamit, atėherė ju duhet tė hyni me tė. Kur ai tė ngrihet pėr rekatin e katėrt, ju duhet tė uleni, edhepse ju veproni ndryshe nga Imami, e pėrfundoni Teshehudin dhe pastaj jepni selam, dhe hyni me Imamin nė atė qė ėshtė mbetur nga namazi i Jacisė. Dhe ky ėshtė mendimi mė korrekt.


Disa nga dijetarėt thonė se ju sė pari duhet tė falni namazin e Akshamit vetėm apo me ata qė janė me ty, pastaj pas kėsaj duhet tė bashkoheni me Imamin nė atė qė ka mbetur nga namazi i Jacisė.


Dhe disa nga dijetarėt kanė thėnė se ju hyni me Imamin me qėllim tė namazit tė Jacisė dhe pasi qė ta keni kryer atė (me xhemat) ju e falni namazin e Akshamit. Pra kėto janė tri mendimet e dijetarėve dhe mė i forti prej tyre dhe mė korrekti ėshtė i pari.


Pra ju duhet tė hyni me ta me qėllim tė namazit tė Akshamit, pastaj kur Imami tė ngrihet pėr rekatin e katėrt, ju duhet tė rrini ulur, e thoni teshehudin dhe jepni selam. Dhe kur ta pėrfundoni kėtė, hyni me Imamin nė atė qė ka mbetur nga namazi i Jacisė.


El-Imam Muhamed bin Salih El-Uthejmin

andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:37   #3
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth na

Pyetja: Punoj prej ores 7,00 te mengjezit e deri ne oren 16,30, keshtu qe namazin e mengjezit e fali ne shtepi mirpo namazin e drekes dhe te ikindise nuk mundem ti fali ne pune, sepse shefi nuk me lejon dhe nuk jan kushtet higjijenike sa duhet. Pyetja:Si te veproj ne ket situat apo si te gjindem?

Pėrgjigjja:

Vėlla i nderuar!
Nese me te vertete nuk ke mundesi te falish namazin e drekes ne kohen e vet, pasi qe ti hulumtosh te gjitha rrugedaljet dhe mundesit, atėhere vepron
keshtu:
Kur te vish ne shtepi merr abdest, therret ezan, ben kamet dhe fal dreken, pastaj theret kametin dhe fal iqindine.
Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka falur dreken sebashku me iqindine, ne Medine, nuk ka qene as udhetar e as nuk ka pasur shi, kur e kane pyetur Ibni Abbasin, pse e ka bere kete: ka thene: mos tia rendoi ummetit".
dmth kur te ka ndonje veshtiresi Ummeti, mundet ta shfrytezoj kete lehtesim.
Por, kujdes se kjo mund tė bėhet vetėm nė rast se ende nuk ka mbaruar koha e iqindisė.
All-llahu a'lem
Bekir Halimi, 19.07.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:39   #4
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: 1. Lidhja e duarve pas rukusė ēfarė dispozite ka? 2. Nje vella musliman pyet se a lejohet te falesh prapa nje imiami i cili e kryen faljen shume shpejt? 3. A lejohet te falesh mbrapa nje imami i cili ben nuska, ben bidat, apo ben edhe kufer ose shirk (te vogel apo te madh )?

Pėrgjigjja:

Vėlla i nderuar!
1. Sa i perket lidhjes se duarve pas rukuse, ka dy mendime:
a) lidhja pas rukuse eshte sunnet; dhe
b) lidhja pas rukuse nuk eshte sunnet.
mendimi i dyte eshte ai te cilin e perkrahe Shejh Albani rahimehull-llah, dhe kete mendim e ka sqaruar gjeresisht ne librin e tij, Forma e namazit, verzioni i plote.
Ne vazhdim do te paraqesim ate paragraf: Zgjatja e kėtij qėndrimi dhe obligimi pėr t'u qetėsuar nė tė, Ai (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) e zgjaste kėtė qėndrim gati sa rukunė, siē ėshtė cekur; nė tė vėrtetė, "ai qėndronte (aq shumė) nganjėherė, saqė dikush do tė thoshte: "Ai ka harruar" [pėr shkak tė qėdrimit tė gjatė.]"
Ai i udhėzonte ata qė tė qetėsohen nė tė; kėshtu, ai i tha "atij qė u fal keq", "...Pastaj ngrite kokėn derisa tė qėndrosh drejt [dhe ēdo asht tė bjerė nė vend tė vet]" - nė njė tjetėr transmetim, "Kur tė ngritesh, drejtoje kurrizin dhe ngrije kokėn, derisa ėshtrat tė kthehen nė nyjat e tyre."
Ai poashtu e rikujtoi atė: se namazi i askujt nuk ėshtė i plotė derisa ta bėjė kėtė, dhe thoshte: "All-llahu i Madhėrueshėm dhe Sublim nuk shikon nė namazin e atij robi qė nuk e drejton kurrizin mes rukusė dhe sexhdes."
---------
[1] Buhariu dhe Muslimi (vetėm fjala e parė), Darimiu, Hakimi, Shafiu dhe Ahmedi. Me "eshtra" kėtu nėnkuptohen ato tė strukturės kurrizore, rruazat, siē paraprin nė tekstin kryesor.
*NB: Kuptimi i kėtij hadithi ėshtė i qartė dhe evident: tė qetėsuarit nė kėtė pozitė. Sa i pėrket shfrytėzimit tė kėtij hadithi nga vėllezėrit tanė nga Hixhazi dhe vendet e tjera si dėshmi pėr vendosjen e dorės sė djathtė mbi tė majtėn nė kėtė pozitė, kjo ėshtė shumė larg nga kuptimi i shumė transmetimeve tė kėtij hadithi. Nė fakt, ėshtė argument i rremė, pasi vendosja e pėrmendur nuk i referohet qėndrimit tė parė nė asnjė transmetim ose tekst tė hadithit; prandaj, si ėshtė e mundur qė "eshtrat tė bien nė vendin e duhur" e pėrmendur nė hadith tė interpretohet si referim pėr vendosjen e dorės sė djathtė mbi tė majtėn para rukusė?! Kjo do tė pėrshtatej sikur tė gjitha versionet e hadithit tė konstruktoheshin pėr tė nėnkuptuar kėtė, e ēka pra kur ato aludojnė qartė nė njė kuptim tjetėr? Nė fakt, kjo vendosje e tyre nuk mund tė nxirret nga ky hadith fare, pasi me atė qė nėnkuptohet me :eshtra" ėshtė eshtrat e kurrizit, siē vėrtetohet nė Sunnet, "...ai qėndronte drejt derisa ēdo vertebėr tė kthehej nė vendin e vet."
Unė, pėr njė gjė, nuk jam fare nė dyshim se vendosja e duarve nė gjoks nė kėtė qėndrim ėshtė risi dhe lajthitje, sepse nuk ėshtė pėrmendur nė asnjė hadith mbi namazin, pėrkundėr numrit tė madh tė tyre. Sikur tė kishte pasur kjo praktikė ndonjė bazė, do tė na kishte ardhur sė paku me njė transmetim. Pastaj, asnjė nga Selefi nuk e ka praktikuar, e as qė ėshtė pėrmendur prej njė dijetari tė vetėm udhėheqės tė hadithit, sa di unė.
Kjo nuk ėshtė nė kundėrshtim me atė ēka Shejh Et-Tuvejxhiriu ka cituar nga Imam Ahmedi (rahimehull-llah) nė artikullin e tij, "nėse ndokush do, mund t'i lėrė duart e veta anash, ose nėse do, mund t'i vendosė nė gjoks", Imam Ahmedi nuk ia atribuoi kėtė tė Dėrguarit (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem), por e ka thėnė nga mendimi dhe ixhtihadi i tij, ndėrsa mendimi mund tė jetė i gabuar. Kur argumenti autentik vėrteton natyrėn inovatore tė ndonjė praktike, siē ėshtė kjo, atėherė thėnia e njė imami nė dobi tė saj nuk mohon tė qenėt e saj risi, siē ka shkruar Shejhul-Islam Ibn Tejmijje (rahimehullah). Nė tė vėrtetė, unė shoh nė fjalėt e tij, njė indikacion se Imam Ahmedi nuk e ka konsideruar vendosjen e lartpėrmendur si tė dėshmuar nė sunnet, sepse ai ka lejuar zgjedhjen mes praktikimit tė tij dhe lėnies sė tij! - A ka menduar dijetari i respektuar se Imami po ashtu ka lejuar zgjedhje tė ngjashme nė lidhje me vendosjen e duarve para rukusė? Kėshtu pra, ėshtė dėshmuar se vendosja e duarve nė gjoks nė qėndrimin pas rukusė nuk ėshtė pjesė e Sunnetit. Ky ėshtė njė diskutim i shkurtėr pėr kėtė ēėshtje, qė do tė mund tė ndahej nė mė shumė detaje dhe analiza, mirėpo pėr shkak tė mungesės sė hapėsirės kėtu, ajo ėshtė bėrė nė Pėrgėnjeshtrimin tim tė Shejh Tuvejgjiriut.
2. nwse ai imam i realizon obligimet e namazit, mundet te falesh pas tij edhe nese falet shpejt. Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem duke treguar per disa imam qe do te vijne ne te ardhmen, te cilket do ta vonojne namazin nga koha e tyre: nese e qellojne per vehete dhe per ju, nese e gabojne per ju dhe kunder tyre".
3. nese ben kufer ose shirk, pas tij nuk lejohet te falet muslimani, mirepo nese ai ben vetem bidate, qofshin ata te medha ose te vogla, prej akides se Ehli Sunnetit eshte qe: Ne falemi pas ēdo imami pa marw para sysh se a wshtw i mirw ose wshtw i keq.
nese namazi i tij wshtw nw rregull nw formwn e jashtme tw tij.
Bekir Halimi, 06.06.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:41   #5
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Jam nje djal 16 vjecar dhe jam ne shkolle, por dy jave ne muaj jam ne shkolle pas dite... keshtuqe namazi i drekes dhe i iqindis me ngelin pa u falur, qe duhet ti fali me vone, si duhet vepruar ne kete menyre?

Pėrgjigjja:

All-llahun e falėnderoj, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhamedin dhe familjen e shokėt e tij.
Duhet ti falish ne kohe, ne kohen e pushimeve te shkurtera ose pushimit te gjate, asesi nuk lejohet te lihen pas dore e te falen kaza.
All-llahu te forcofte ne besim dhe vepra te mira
All-llahu ju dhashtė bereqet, tė mira nė kėtė botė dhe nė ahiret, dije tė dobishme dhe vepra tė mira.
Bekir Halimi, 23.05.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:42   #6
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Nese safi mbushet plot, dhe une hy ne xhami, i vetem, cka duhet te bej? Nese falem vetem, a e kam ne rregull?

Pėrgjigjja:

Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
All-llahu ta shtofte kujdesin per mesimin e fese se Tij...
Pejgamberi alejhisselam ka thene: "ska namas individi qe falet pas safit". (hadithi eshte i vertete)
Dijetaret ne komentin e ketij hadithi kane thene:
1- Nese njeriu para tij nuk e ka te plote safin, edhe falet vetmas pas safit, nuk ka namaz...
2- Nese safi para tij eshte i mbushur dhe ky vjen, e nuk ka askush tjeter perpos tij, atehere:
- ose lidhet per ne namaz duke qene vet; ose
- pret te vjen edhe dikush tjeter qe te falet bashk me te, qe mos te jete vetem.
Sipas mendimit me te sakte te dijetareve duhet te hyn ne namaz edhe pse eshte vetem, sepse All-llahu nuk e ngarkon nje njeri sa nuk ka mundesi.
Verejtje: ajo qe ndodh ne disa vende duke u mbeshtetur ne disa fetva qe i japin disa hoxhallare, se nese je vetem pas safit, nxjere dikend nga safi i
pare dhe falu me te, por kjo veper eshte gabim, sepse:
- eshte veper per te cilen nuk ka argument;
- e kepute safin e pare, kurse ai qe e kuput Safin e keput All-llahu nga meshira e Tij;
- dhe te dy ju faleni pas nje safi te pambushur, kurse obligim eshte mbushja e safeve...
All-llahu e di me se miri..
Bekir Halimi, 04.05.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:43   #7
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: 1.Nese grate jane ne xhami, dhe fillon namazi, por ajo ska ku te merr abdes, a e perfishin ajo thenia e Ebu Hurejres: "Ky nuk e ka respektuar Ebul-Kasimin, Muhamedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem". Cka te veproje kjo ne kete situate ? 2. A ban te ngjyroset gruaja kur te fal namazin vet ne shtepi, me qellim te zbukurimit per namaz?

Pėrgjigjja:

Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
1- Nuk e kaplon thenia e Ebu Hurjerje, radijall-llahu anhu, sepse ajo vlen per ata qe kane abdest dhe dalin nga xhamia pasi te therret ezani, kurse kjo nese del per te marur abdest, eshte dalje me arsye. Doemthene nese ka qene ne xhami, ka thirru ezani, kurse ajo nuk ka abdest duhet te del te mer abdest dhe te kthehet ne xhami per ta falur namazin. Normalisht se nderkohe duhet keshilluar qe kur te vjen ne xhami te vjen me abdest sepse duhet te fal namazin "tehijetul-mesxhid", i cili eshte obligim para se te ulet ne xhami, e pastaj te ulet, plus nese e rastis qe te therret edhe ezani, atehere te kete mundesi ta fal namazin me xhemat dhe mos te detyrohet te del nga xhamia pas thirrjes te ezanit dhe te hyn ne ate kercenim te Ebu Hurejres qe ka thene per njeriun qe ka dalur nga xhamia pasiqe eshte thirru ezani: "Ky nuk e ka respektuar Ebul-Kasimin, Muhamedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
2- Kuptimit i ajetit: "Merrni stolisjet kur te shkoni ne xhami (namaz)". eshte per qellim veshni rrobat qe ua mbulojne avretin.
Andaj nga ky ajet nuk mirret kuptimi se duhet edhe me makijazh te lyhen njerezit, mirepo ajo qe nenkuptohet eshte pastrimi, abdesti, rrobat e pasterta dhe qe e mbulojne avretin, keto gjera jane stolisje dhe zbukurim i mjaftueshem per namaz... Me teper nuk ka nevoje...
All-llahu e di me se miri...
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira, besim tė shėndoshė, sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 21.04.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:45   #8
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: eselamu alejkum i nderuar une jam nje student,jam ne studime ne perendim,ska as 6 muaj,edhe desha tju pyes nje gje: ne xhamin,ku shkoj,ketu ne (...),ka prej shume vendeve arabe,maroko,tunizi etj!! une njeher hyra ne kohe te drekes,por para kohe dhe mora te lexoj kuranin,e nje i moshuar afro 50 vjet,me tha se kur te vish ketu,duhet patjeter ti falesh dy rekat sunet per "xhamine"!!une u detyrova ti beje per mos me bere perēarje,se sipas asaj qe une kam lexuar,namazi behet vetem per hire te krijuesit!e duke e perforcuar kete me hadithin e profetit a.s:"falni namaz ne shtepite e juaja,sepse ai eshte me i vlefshem(perpos farzit); dhe ne fund,a eshte kjo prej sunetit te profetit a.s? ju pershendes eselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Pėrgjigjja:

Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
All-llahu qofte me ty kudo qe gjindesh dhe ta shtofte edhe ma shume kujdesin per ta mesuar fene tende...
Sa i perket faljes se dy rekateve kur te hysh ne xhami, ato jane te ligjshme cdo here qe hyn ne xhami sepse Pejgamberi alejhisselam ka thwnw: "Mos te
ulet askush prej jush kur te hyn ne xhami pa i falur dy rekate". Buhariu. Ky namaz e ka emrin (tehijetulmeshxhid) domethene pershendetje e xhamise.
Andaj nese nje musliman hyn ne xhami ne kohe qe nuk ka se cka te fale, i fal dy rekate dhe pastaj ulet. E nese ka te fal sunnet te namazit perkates, i
fal ato sunnete, kryesore mos te ulet pa i falur ato rekate.
Edhe ky namaz eshte per All-llah dhe nuk eshte per askend, andaj une te tregova se emri i ketij namazit eshte i ketille, e jo se ky namaz falet per xhami. Nga ana tjeter njeriu sa eshte gjalle meson, andaj nuk prish pune cdo here qe meson dicka te re, ta pranosh, me kusht nese ai qe ta tregon kete gje
te sjell argument nga Kurani apo Sunneti i vertete i Pejgamberit, alejhisselam...
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira, besim tė shėndoshė, sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 18.04.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:46   #9
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Selamu Alejkum, Kam nje pytje: 1. Ne namazin e vitrit a lejohet leximi i sureve me ze si ne namazin e jacis. 2. Edhe per pshtymen a ka dicka per mos me peshty ne te djatht.

Pėrgjigjja:

Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
1- Lejohet te lexohen suret me ze ne cdo namaz te nates, ketu hyn edhe vitri.
2- Nese je ne xhami dhe ne namaz, ka hadithe qe flasin per mos me pshty ne te djathte ose para vetes, por me pshty ne te majte, mirepo a vlen kjo edhe per jashta xhamise, kete nuk e di...
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira,besim tė shėndoshė, sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 17.04.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:47   #10
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Selam Alekum . Nje pytje per ju ,qka eshte puna me keta muhaxhedinet, disa thojn se syneti i Ikindis dhe i Jacis eshte xhynah me e fal ne xhami se duhet te falet ne shtepi etj.Kisha deshir te dij me shum rolin e tyre ne fene Islame. ma boni hallall per pytjen ALL-LLAHU ju shperblefte

Pėrgjigjja:

Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.
1- Muslimanet qe ne shikim te pare duken si pak me tjeter se muslimanet tjere, qe kane mjeker, ose dallohen me ndonje gje tjeter, ata nuk e meritojne emrin muxhahid, sepse muxhahid eshte ai qe lufton ne rruge te All-llahut, e jo secili musliman....
2- Iqindija ka sunnete qe falen perpara, domethene kater rekata, ato falen ndaras dy nga dy dhe eshte me mire te falen ne shtepi, mirepo nuk eshte
mekat te falen edhe ne xhami...
3- Kurse sa i perket sunneteve te jacise, nuk ka ndonje argument te fuqishem nga hadithet e Pejgamberit, alejhisselam, se Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem i ka falur ato kater rekate para jacise....andaj edhe nuk ka nevoje qe nje musliman ti fal ato....
Kurse roli i secilit musliman eshte qe ta njeh fene, ta zbaton ate ne jete dhe ta perphap ne mesin e muslimaneve tjere....pa mare parasysh se kush
eshte...dhe ku eshte...
All-llahu e di me se miri
All-llahu ju dhashtė dije tė dobishme, vepra tė mira, besim tė shėndoshė,
sukses dhe lumturi nė jetė.
Bekir Halimi, 17.04.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:48   #11
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: es selamu alejkum hoxhe,kam nje pytje: a mund te fali namazin para kohes,pershkak se nuk kame kohe.

Pėrgjigjja:

Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falėnderojmė kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin,
familjen dhe shokėt e tij.
Nuk lejohet te falet namazi para kohes, ashtu sikurse edhe nuk lejohet te
falet pas kohe...
All-llahu xhel-le shanuhu ne Kuran na tregon dhe na thote:
"Me te vertete namazi eshte obligim ne kohe te caktuar".
Edhe tregon Xhabiri radijall-llahu anhu, se i erdhi Xhibrili, alejhisselam
dhe ia tregoi kohet e namazit dhe e urdheroi qe secili namaz ta fal ne kohen
e vet". (buhariu).
Duke u nisur nga keto rregulla, namazi duhet te falet ne kohe...
Redaksia, 17.04.2006
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:49   #12
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Pyetje: A i lejohet gruas tu del imam grave?

Pėrgjigjja:

Po, i lejohet gruas tu del imam grave dhe tė lexon me zė gjat namazit, nėse nuk e dėgjojnė burrat e huaj. ثshtė sunnet qė tė qėndroj mes tyre dhe mos tė del para tyre. Temime bin Selemeh ka thėnė: "U doli Aisheja, radijall-llahu anha, grave imam nė farzin e akshamit dhe qėndroi nė mes tyre dhe lexoi me zė".
Jahja ibn Seidi thotė: "Aisheja i printe gratė nė namazin vullnetar dhe qėndronte nė mes".
Pra, transmetimi i parė flet pėr farzin, kurse i dyti pėr sunnetin.
Kurse bija e Husejnit ka thėnė: "Na priu Ummu Selemeja nė namazin e iqindisė dhe qėndroi mes nesh".
Kėto transmetime argumentojnė lejimin e gruas tu prinė grave nė namaz, qoftė namazi farz ose nafile, tė lexojė me zė dhe tė qėndrojė mes tyre.
Gjithashtu i lejohet gruas tė thėrret ezanin dhe tė bėjė ikametin, sepse hadithi:
"Nuk kėrkohet ezani pėr gratė" nuk ka bazė nė librat e hadithit.
Kurse rregulli te dijetarėt ėshtė se edhe gruaja ėshtė sikur burri nė dedikimet fetare, secili dedikim pėr burrin vlen edhe pėr gruan, sepse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: "Gratė janė pjesė e burrave".
Kurse dedikimi qė u bėhet grave ne sherijat, nė atė dedikim nuk hynė burrat pėrpos me argument shtesė. All-llahu e di mė sė miri.
Shejh Meshhur Hasen Selman
Pėrktheu: Bekir Halimi
Meshhur Hasen Selman, 16.06.2004
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-06, 23:51   #13
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pyetja: 56. SEXHDJA E LEXIMIT Tث KUR’ANIT DHE MBULIMI I TRUPIT A lejohet qė ta bėj sexhden e leximit tė Kur’anit, pa i mbuluiar tė gjitha pjesėt e trupit qė duhet tė mbulohen gjatė namazit?

Pėrgjigjja:

Pėrgjigje: Kjo sexhde lejohet tė bėhet nė ēdo gjendje, d.m.th. edhe nėse nuk je mbuluar siē duhet, sepse, sipas mendimit mė tė saktė, ajo nuk konsiderohet si pjesė e namazit.

56. SEXHDJA E LEXIMIT Tث KUR’ANIT DHE MBULIMI I TRUPIT
Ibėn Xhibrini, 07.07.2001....do vazhdojme te kerkojme neper internet edhe pyetje dhe pergjigje te tjera qe ti postojme... ju faleminderit per mirekuptim. ju mirepresim edhe juve te postoni.
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-07, 19:29   #14
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pyetja: Nė disa raste gjatė namazit, nuk jam e sigurt nėse e kam thėnė Fatihanė, apo jo, andaj e lexoj atė pėr sė dyti. A ėshtė e saktė kjo gjė apo duhet tė bėj sexhden e harresės?

Pėrgjigjja:

57. DYSHIMI GJATث NAMAZIT
Pėrgjigje: Gjatė faljes sė namazit, ngacmimet e shejtanit shtohen shumė, andaj shumė njerėz nuk janė tė sigurt nėse e kanė thėnė Fatihanė apo suren pas saj, apo “Et-tehijatin”, gjatė uljes. Pėr t’u shmangur tė gjitha kėto, muslimani duhet tė pėrqėndrohet sa mė tepėr qė tė jetė e mundur nė namaz dhe tė kujtojė se ndodhet para All-llahut [subhanehu ve teala], Krijuesit tė Qiejve dhe Tokės. Sidoqoftė, nėse dikush ėshtė nė dyshim nėse e ka lexuar Fatihanė apo jo dhe e di mirė se zakonisht nuk e harron atė, atėherė nuk ėshtė mirė qė ta pėrsėrisė. Megjithatė, nėse ai, pėr tė qenė i sigurt e lexon pėr sė dyti Fatihanė, nuk e ka pėr detyrė qė ta bėjė sexhden e harresės.
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-07, 19:31   #15
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: A lejohet vonimi i namazit tė jacisė?

Pėrgjigjja:

Vonimi i namazit tė jacisė deri nė fundin e kohės sė tij ėshtė diēka e mirė, mirėpo nėse ky vonim bėhet shkak pėr mosfaljen e namazit me xhemat nė xhami, atėherė nuk ėshtė i lejueshėm. Pėrsa u pėrket grave, ėshtė mirė qė sa mė vonė ta falin namazin e jacisė nė shtėpi, mirėpo nuk duhet ta vonojmė pas gjysmės sė natės.
Ibėn Uthejmini, 07.07.2001


andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.