Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-03-07, 00:47   #1
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Thesar hadithesh

Te dashur miq,

Pranoni pershendetjen tone te bukur Islame, es-selamu alejkum,...!!!

E titullova kete teme: "Thesar hadithesh", ne menyre qe ne, ti mesojme njeri tjetrit hadithet qe kemi lexuar neper libra apo shkrime te ndryshme.

Pra cdo njėri prej nesh le te kontribuoj duke sjellur hadithe ketu.

Per ata qe nuk e dijne, c'eshte fjala hadith, po ua sqarojme, se me kete kuptojme fjale te Pejgamberit Muhamed a.s.! Cdo fjale qe ai ka thene, dhe ato fjale qe kane thene shoket e tij per veprat e tij, jane hadithe.

Shpresoj te pasurohet kjo teme.

Me rrespekt
albanian


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-03-07, 00:52   #2
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Po filloje une tash te nderuar, e vazhdoni pastaj ju te tjeret.

Besimin saktė dhe qartė e ka definuar i dėrguari i All-llahut nė hadithin tė cilin e transmeton Muslimi prej Omer ibn Hattabit se Xhibrili a. s. e ka pyetur Muhammedin s. a. v. s. : “O i dėrguar i All-llahut, ēka ėshtė besimi?” I Dėrguari i All-llahut i ka thėnė: “Besimi ėshtė ta besosh All-llahun, melekėt e Tij, librat e Tij, tė dėrguarit e Tij, ditėn e fundit dhe tė besosh nė caktimin-kaderin e tė mirės dhe tė keqes”. [Hadithi vazhdon akoma...]
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 13:46   #3
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Na ka lajmėruar Enes ibėn Malik, radijall-llahu anhu, i cili thotė: I Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Ai qė dėshiron t’i zgjėrohet furnizimi dhe t’i zgjatet jeta, le tė mban lidhjet familjare.”
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 14:03   #4
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: Veproni, sepse ēdo njėrit i ėshtė lehtėsuar ajo pėr tė cilėn ėshtė krijuar, nėse ėshtė prej tė lumturve (xhennetlive) All-llahu do t’ia bėn tė lehtė veprat e tė lumturve, nėse ėshtė prej tė dėshpruarve (xhehenemlive) All-llahu do t’ia lehtėson veprat e tė dėshpruarve, pastaj lexoi ajetin: “E, sa i pėrket atij qė jep dhe ruhet, dhe vėrteton bindshėm pėr mė tė mirėn, ne do ta pėrgatitim atė pėr mė tė lehtėn. E sa i pėrket atij qė bėn koprraci dhe ndien veten tė pavarur (nga Zoti), dhe qė pėrgėnjeshtron atė mė tė mirėn, Ne do ta pėrgatisim pėr mė tė vėshtirėn.” (El Lejl, 5-10)

www.albislam.com
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 14:16   #5
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nga Ibėn Umeri, radijAll-llahu anhuma, transmetohet se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė: "Islami ėshtė ngritur mbi pesė (shtylla): dėshminė se nuk ka hyjni tjetėr pėrveē All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, kryerjen e namazit, dhėnien e zekatit, vizitėn Ka'bes dhe agjėrimin e Ramazanit". (Buhariu dhe Muslimi)
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:04   #6
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ca hadithe nga Muhamedi a.s.:

"Arsimoheni sa te doni, por per Allahun!S'do te keni dobi nga dituria e grumbulluar perderisa nuk e veni ne jete"

"Mesoni feraidin (e drejta e trashegimise islame), mirepo edhe te tjeret mesoni me te, sepse e drejta e trashegimise eshte gjysma e shkences"

"Buzeqeshja yte, derisa e shikon ne sy vellabe tend, eshte bemiresi"

"Faljua gabimin njerezve te mire e te fisem, por jo edhe atyre qe bejne gabime per te cilat parashihen denime sipas Sheriatit"

"Njeriu me i keq tek Allahu ne Diten e Kijametit do te jete ai i cili marredheniet intime me gruan e tij ua rrefen te tjereve"

"Me te vertete meleket ia vene krahet e veta atij qe kerkon dituri"

"Pergatitu per vdekjen ,para se te arrije ajo"

"Ruajeni gjuhen tuaj qe mos i pergojoni musliamnet!
E kur te vdese ndonjeri prej tyre, flitini vetem mire per te.

"Behu i meshireshem ndaj atyre qe jetojne ne Toke( dmth ndaj te gjiteh krijesave te Allahut), te te meshiroje Ai qe eshte sundues i gjithesise"

"E mira e se mires eshte: ta vizitosh ate qe nuk te viziton; t'i japesh atij qe nuk te ka dhene ty dhe t'ia falish atij qe te ka bere padrejtesi"

"Menyra me e mire e te vizituarit te semurin eshte te mos rrijsh gjate tek ai"

"Fatkeqesi te madhe per njeriun paraqesin keto kater te meta:
- syri qe s'derdh lot,
- zemra e pandjenja,
- pangopesia makute dhe
- deshira e zjarrte e pashuar.

"Porosia e fundit qe ka mbetur nga mesimet e pejgambereve te pare eshte:"Nese nuk turperohesh, atehere ben cka te duash""

"Fjalet e fundit qe i shqiptoi Ibrahimi a.s kur e hodhen ne zjarr ishin:"me mjafton Allahu!Sa ndihmes sublim eshte Ai!"

"Feja eshte e lehte dhe kush ka provuar qe ne ate te jete i pamatur- ajo e ka mposhtur"

"E tere kjo bote eshte kenaqesi e perkohshme, kurse me e mira kenaqesi e kesaj bote eshte gruaja e mire dhe e ndershme"

"Turpi eshte dege e besimit"

"Te turpi jane te gjithe te mirat"

"Dashuria e tepert shkakton verbesine dhe shurdhesine"
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:06   #7
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe nje hadith tjeter:


Transmeton Buhariu nė Sahihun e tij (nr: 6640) nga Semureh bin Xhundub, radijallahu anhu, i cili ka thėnė: “Prej gjėrave tė shpeshta qė i bėntė Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ishte edhe ajo qė u thonte shokėve tė tij: A ka parė dikush ndonjė ėndėrr? Dhe ashtu shumė njerėz ia rrėfenin tregimet e tyre.
Njė ditė ai vet na tregoi: Natėn e kaluar mė erdhėn dy vetė, mė ngritėn e pastaj mė thanė: Nisu!
Unė u nisa me ata derisa arritėm te njė njeri i shtrirė, dhe njė tjetėr i cili i rrinte afėr me njė gure tė madh. U habita kur ky njeriu lėshoi gurin mbi kokėn e tjetrit dhe ia ēau kokėn.
Guri rrotullisej deri nė njė vend dhe ky shkonte prap pėr ta marrur gurin, e gjatė kėsaj kohe, koka e tjetrit u kthente nė formėn e parė.
Pastaj prap kthehej te ai dhe ia bėnte ashtu siē i bėri herėn e parė.
Iu thash atyre dyve: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam rrugėn derisa arritėm te njė njeri i mbėshtetur, ndėrsa njė njeri tjetėr qėndronte pranė tij me kanxhė tė hekurt, i cili e kapte njėrėn anė tė fytyrės sė tjetrit dhe ia shkoqte qoshen e gojės deri nė qafė, fejzėn deri nė qafė dhe syrin deri nė qafė.
Pastaj i dilte nga ana tjetėr dhe vepronte ashtu si veproi me anėn e parė. Posa e kryente anėn e dytė, ana e parė u kthente nė formė tė rregulluar.
Ky, prap kthehej dhe vepronte ashtu si veproi herėn e parė.
Iu thash: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te diēka qė i pėrngjante furrės – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – dhe aty dėgjoheshin zėra dhe ushtimė. Tha: Shikuam aty. Aty kishte burra e gra tė zhveshur. Atyre u vinte njė flakė e madhe prej poshtė. Kur i arrinte flaka, britnin shumė.
Iu thash: Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te njė lumė – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – i kuq sikurse gjaku. U habita kur nė atė lumė pash njė notues, ndėrsa nė breg tė lumit kishte njė njeri i cili kishte mbledhur shumė gurė.
Notuesi, notonte sa notonte, ndėrsa ky qė kishte mbledhur gurėt ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė. Vazhdonte notimin dhe sėrish u kthente te njeriu me gurė, ēdo herė qė u kthente, ai ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė.
Thash: Kush janė kėta dy? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te njė njeri shumė i shėmtuar, apo njerinė mė tė shėmtuar qė mundet ta paramendosh. Ky person e ndezte njė zjarr dhe ecte rreth tij. Thash: Kush ėshtė ky? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė pasur dhe tė frytshėm. Aty kishte nga tė gjitha llojet e luleve.
Nė atė kopsht ishte njė njeri i gjatė, nuk ia shihja kokėn nga gjatėsia qė kishte. Pėrreth kėtij njeriu kishte numėr tė madh tė fėmijėve, aso tubimi skam parė kurrė.
Thash: Ē’ėshtė kjo? Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė madh. Kopsht mė tė madh dhe mė tė bukur nuk kam parė.
Mė thanė: Hy aty! Hyrėm aty dhe pamė njė qytet tė ndėrtuar me tulla tė arta dhe tė argjendta. Iu afruam derės sė qytetit dhe kėrkuam leje pėr tė hyrė. Leja na u dha dhe hyrėm brenda.
Aty na takuan disa njerėz, gjysma e trupit tė tyre ishte sikurse gjėja mė e bukur qė ke parė, ndėrsa gjysma tjetėr sikurse gjėja mė e shėmtuar qė ke parė.
Kėta dy (qė ishin me mua) iu thanė atyre: Shkoni dhe hyni te lumi. Aty ishte njė lumė i gjėrė, rrjedhte dhe uji i tij ishte plotėsisht i bardhė.
Shkuan, hynė nė tė dhe u kthyen sėrish te ne, mirėpo iu kishte larguar e shėmtuara plotėsisht.
Mė thanė (ata dy): Ky ėshtė xheneti Adėn dhe ajo aty ėshtė shtėpia yte.
Shikova pėrpjetė, aty pash njė pallatė qė ngjante sikurse retė e bardha. Mė thanė: Kjo ėshtė shtėpija yte. Iu thash: All-llahu ju begatoftė, mė lejoni tė hy aty. Thanė: Do tė hysh, por jo tani!
Iu thash: Qė mbrėmė kam parė ēudira, ē’ėshtė ajo qė kam parė?
Mė thanė: Tani do tė tregojmė.
Njeriun e parė qė e pe, tė cilit iu ēante koka, ai ėshtė njeriu i cili e merr Kur’anin, e refuzon dhe flenė nė kohė tė namazeve tė obliguara.
Njeriun e dytė qė e pe, tė cilit i shkoqej qoshja e gojės deri nė qafė, fejza deri nė qafė dhe syri deri ne qafė, ai ėshtė njeriu i cili del prej shtėpisė sė tij dhe gėnjen gėnjeshtra tė cilat arrijnė anėt e botės.
Ata burra dhe ato gra qė ishin nė atė gjė qė i pėrngjante furrės, janė zinaxhitė dhe zinaqaret.
Njeriun qė e pe duke notuar nė atė lume dhe qė iu mbushte goja me gurė, ai ėshtė qė ka ngrėnė kamatėn.
Ndėrsa njeriun e shėmtuar qė e pe, i cili e ndezte atė zjarr dhe ecte rreth tij, ai ėshtė Maliku, rojtari i xhehenemit
Njeriu i gjatė qė ishte nė kopsht ishte Ibrahimi, alejhi selam.
Fėmijtė pėrreth tij, janė tė gjithė ata fėmijė qė vdesin nė fitreh, disa besimtarė thanė: O i dėrguar! A fėmijtė e mushrikėve?! Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tha: Edhe fėmijtė e mushrikėve.
Ndėrsa njerėzit, gjysma e trupit tė tė cilėve ishte e bukur dhe gjysma tjetėr e shėmtuar, ata janė njerėzit qė kanė bėrė edhe vepra tė mira edhe tė kėqija, e All-llahu ua falė”.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:15   #8
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nga Ebi Dheri El-Gafaranij (Allahu qofte i kenaqur me te) thote: "Me ka urdheruar Shoku i zemres (alejhi es-salatu ve es-selamu) per shtate gjera:
1- me urdheroi te dua te varferit dhe te rri afer tyre;
2- te shikoj tek ai qe eshte poshte meje dhe mos te shikoj tek ai i cili eshte siper meje;
3- te permiresoj lidhjet farefisnore edhe nese ata (njerezit) ftohen;
4- te mos pyes (kerkoj) askend per asgje;
5- te them te verteten edhe nese eshte e hidhur;
6- te mos i kem friken qortimit per hir te Allahut;
7- te shtoj thenien (La haule ve la kuete ila bilah - Nuk ka as ndryshim dhe as force pa Allahun), sepse keto fjale jane nga thesaret poshte Arshit, Froni i Allahut. Krijesa me e madhe e Tij poshte Arshit eshte Xheneti el-firdeus.
(Transmeton Ahmedi dhe Ibn Hibaan. Hadithi eshte i mire)
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:17   #9
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Transmetohet nga Resulullahu, salallahu alejhi ve selem, ka thėnė: Njė njeri e ka blerė njė truall, por duke punuar e ka gjetur njė qyp me ari. Pastaj shkoi te shitėsi i trollit dhe i tha merre arin, se unė e kam blerė vetėm trollin e jo edhe arin. Shitėsi tha unė ta kam shitur trollin dhe ēka ka nė te. Pasi qė nuk ranė nė dakord nė asnjė mėnyrė atėherė shkuan te njė njeri i menēur qė tė gjykojė mes tyre. Pasi ia treguan rastin ai i pyeti a keni fėmijė? Njėri tha unė kam njė djalė, e tjetri tha unė kam njė vajzė e ai tha: Kurorėzoni ata dy e le ta gėzojnė kėtė pasuri. (shih. Sahihul Buhari 6/375, si dhe Muslim nr.1721.)

اka nėnkuptojmė nga ky hadith:

1- Kryerja e emanetit ėshtė e detyrė e patjetėrsueshme duke u bazuar nė ajetin kur'anor: " Allahu ju urdhėron qė t'u jepni emanetin tė zotėve tė tyre .." (en-Nisa, 58)

2- (kanaa) ėshtė depo e cila nuk humbet. Por, ajo i kthehet me tė mira pronarit tė saj.

3- Pėr ēdo problem duhet qė tė gjykojmė me Kur'an dhe sunet, pa mos shkuar nė organet shtetėrore qė nuk gjykojnė sipas Kur'anit dhe sunetit tė Muhamedit, alejhis-selam.

Pėr kėtė Allahu, subhanehu ve teala, thotė: 'Nėse nuk pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje, atėherė parashtrone atė te Allahu (te libri i Tij) dhe te i dėrguari .."

4- Kush ėshtė i kėnaqur me ate qė ia ka dhėnė Allahu ai ėshtė mė pasaniku prej njerėzve duke u bazuar nė fjalėt e tė Dėrguarit tė Allahut, ku thotė: Pajtohu me atė qė ta ka dhėnė Allahu do tė jesh mė pasaniku prej njerėzve (transmeton Ahmedi) si dhe hadithi tjetėr ku thotė: Nuk ėshtė pasanik ai qė ka shumė tokė. Por pasanik ėshtė ai i qė ka zemrėn e pasur. (Buhariu dhe Muslimi )

5- Rizku ėshtė i ēaktuar. Ai doemos do tė arrijė tek ty nė kohė dhe shumė tė caktuar. Muhammedi, alejhis-selam, thotė: "Nėse biri i Ademit ik prej rrizkut siē ik prej vdekjes do da arrij atė sikur qė e arrin vdekja ." hadithin e ka vėrtetuar ibėn Hibani, ndėrsa Albani e vlerėson hasen nė silsiletus-sahiha)

6- Muslimani duhet qė tė kėnaqet me atė qė ėshtė hallal e ta lėrė atė qė ėshtė e ndaluar, dhe tė kapet pėr shkaqet qė janė pėr tė arritur deri te rrizku, dhe ta dijė se vepra e mirė do ta ta bėjė ate tė kėnaqur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Muhamedi, alejhis-selam, thotė: "Frikohuni Allahut dhe kėrkone rrizkun nė mėnyrė mė tė mirė " (Albani e vlerėson sahih )

7- Gjykimi i drejtė i pajton tė dy palėt qė gjykohen.

8- Mos me i lakmu gjėrat qė nuk janė pėr njeriun.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:29   #10
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

1. Nga emiri i besimtarėve, Ebu Hafse Umer ibn el Hattab ibn Nufejl ibn Abduluzzi ibn Rijah ibn Abdil-lah ibn Kurt ibn Rezah ibn Adijj ibn Ka’b ibn Luejj ibn Galib el Kurshijj el-Adevijj, All-llahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se ka thėnė: “E kam dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut (s.a.v.s) duke thėnė: “Veprat vlerėsohen sipas qėllimeve dhe ēdokujt i takon ajo qė e ka pėr qėllim. Prandaj, kush shpėrngulet (bėn hixhret) pėr shkak tė All-llahut dhe Tė Dėrguarit tė Tij, shpėrngulja e tij ėshtė pėr All-llahun dhe Tė Dėrguarin e Tij. Ndėrsa kush shpėrngulet tė fitojė disa tė mira tė kėsaj bote ose tė martohet me ndonjė femėr, shpėrngulja e tij vlerėsohet pėr atė qė ėshtė shpėrngulur”. (Muttefekun alejhi)

2. Transmetohet nga Ebu Abdull-llah Xhabir ibn Abdull-llah el-Ensarijj r.a., qė thotė: “Nė njė betejė ishim me Tė Dėrguarin e All-llahut (s.a.v.s) me ē’rast na tha: “Vėrtet nė Medine ka burra tė cilėt kanė qenė me ju, qoftė kur keni ecur nėpėr kodra, qoftė nėpėr lugina. Ata i ka penguar sėmundja”. Sipas njė transmetimi tjetėr: “Ata janė pjesėmarrės me ju nė shpėrblim”. (Muslimi)

3. Kurse sipas transmetimit tė Buhariut, hadithi i transmetuar nga Enesi r.a. thotė: “Ne u kthyem nga beteja e Tebukut me Tė Dėrguarin e All-llahut (s.a.v.s) i cili tha: “Vėrtet ka njerėz tė cilėt kanė mbetur nė Medine pas nesh, e tė cilėt janė me ne kudo qė tė shkojmė; nė kodra apo nė lugina, ata i ka penguar sėmundja”.

4. Transmetohet nga Ebu Jezid Ma’n ibn Jezid ibn Ahnes r.a., babai dhe gjyshi i tė cilit kanė qenė as-habė, se ka thėnė: “Babai im Jezidi, i ka marrė disa dinarė (prej ari) qė t’i ndajė sadaka dhe i lė te njė njeri nė xhami. Pastaj unė shkova, i mora dhe i solla, e ai mė tha: “Pasha All-llahun, unė nuk t’i kam destinuar ty”. U ankova pėr tė tek I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. i cili na tha: “E jotja ėshtė ajo ēka ke vendos, o Jezid, kurse e jotja ajo qė e ke marrė o Ma’n”. (Buhariu)

5. Transmetohet nga Ebu Hurejre Abdurrahman ibn Sahr r.a. se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu nuk shikon nė trupat tuaj as nė fizionomitė tuaja, por shikon nė zemrat tuaja”. (Muslimi)

6. Transmetohet nga Ebu Musa Abdull-llah ibn Kajs el-Esh’arij r.a. qė thotė: “E kanė pyetur Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. pėr njeriun qė lufton pėr tė treguar trimėri, qė lufton pėr fanatizėm (nacional, fisnor ose familjar) dhe pėr sy tė botės, cila prej kėtyre (luftėrave) ėshtė nė rrugė tė All-llahut?” I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. thotė: “Kush lufton (me armikun) vetėm pėr dominim dhe epėrsi tė fjalės sė All-llahut (fesė sė Tij - Islamit), vetėm ai ėshtė nė rrugė tė All-llahut”. (Muttefekun alejhi)

7. Nga Ebu Bekrete Nufej’i ibn el-Harith eth-Thekafijj transmetohet se Pejgamberi (s.a.v.s) ka thėnė: “Kur tė pėrleshen dy muslimanė me shpatat e tyre (pėr ta vrarė njėri-tjetrin), edhe vrasėsi edhe i vrari janė nė zjarr”. Atėherė i thashė: “O I Dėrguari i All-llahut, pėr vrasėsin ėshtė e qartė, por pėrse edhe i vrari?” Pejgamberi atėherė pėrgjigjet: “Sepse edhe i vrari ka dėshiruar ta vret shokun e vet”. (Muttefekun alejhi)
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:37   #11
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

8. Ebu Hurejre r.a. pėrcjell se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s ka thėnė: “Namazi i njeriut nė xhemat ėshtė mė i vlefshėm se namazi i tij nė shtėpinė e tij apo diku tjetėr pėr njėzet e disa shkallė. Kush merr abdest, nė formėn mė tė mirė, pastaj shkon nė xhami me tė vet_min qėllim qė ta falė namazin nė xhemat, duke mos i interesuar asgjė tjetėr, pėr ēdo hap tė tij i shtohet nga njė gradė dhe i shlyhet nga njė mėkat derisa tė hyjė nė xhami, e kur tė hyjė nė xhami, atėherė nė namaz ėshtė aq sa i ka marrė kohėn namazi (nė xhami). Secilin prej jush e bekojnė engjėjt, derisa tė gjendet nė vendin ku ėshtė falė namazi, ata thonė: “O Zot, mėshiroje! O Zot, fale! O Zot, pranoja pendimin”. Engjėjt veprojnė kėshtu pėrderisa njeriu tė mos fillojė t’u pengojė tė tjerėve, apo ta prish abdestin nė xhami”. (Muttefekun alejhi)

9. Transmetohet nga Ebu-l-Abbas Abdull-llah ibn Abbas ibn Abdul-Mutalib r.a., nga I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s., se All-llahu i Madhėrishėm ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i ka pėrcaktuar cilat janė veprat e mira e cilat tė kėqija, pastaj i ka sqaruar ato: Kush dėshiron me zemėr tė bėjė njė vepėr tė mirė por nuk mund ta kryejė, All-llahu nė tėrėsi do t’ia shkruajė atė vepėr si tė kryer, kurse nėse dėshiron tė bėjė njė vepėr tė mirė dhe e kryen, All-llahu do t’ia shkruajė dhjetė deri nė shtatėqindherė mė tepėr. Por nėse dėshiron tė bėjė ndonjė vepėr tė keqe e nuk e kryen, All-llahu do t’i shkruajė njė vepėr tė mirė nė tėrėsi, kurse nėse dėshiron dhe kryen njė vepėr tė keqe, atėherė All-llahu ia shėnon vetėm njė vepėr tė keqe”. (Muttefekun alejhi)

10. Transmetohet nga Abdurrahman Abdull-llah ibn Umer ibn el-Hattab r.a. se ka thėnė: E kam dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Tre veta nga gjeneratat para jush u nisėn pėr nė rrugė, e njė ditė i zuri nata para njė shpelle nė tė cilėn hynė dhe bujtėn. Njė shkėmb u rrokullis nga kodra dhe plotėsisht e mbylli hyrjen e shpellės. Ata thanė: “Shpėtimi nga ky shkėmb ėshtė vetėm qė ta lusim All-llahun e madhėrishėm qė ta largojė pėr hir tė veprave tona tė mira”.

Njėri prej tyre tha: “O Zoti im, unė i kam pasur prindėrit pleq tė thinjur dhe asnjėherė para tyre nuk ju kam dhėnė tė hanė e as tė pijnė fėmijėve tė mi e as mallit tim (shėrbėtorėve). Njė ditė mė hutoi kėrkimi i kullosės mė tė mirė pėr kopenė time, e nuk ju erdha me kohė dhe ata kishin fjetur. Unė e mola qumėshtin nė enė dhe ua solla por i gjeta duke fjetur. Mė erdhi keq t’i trazoj, por edhe qė t’i ushqej para tyre familjen dhe shėrbėtorėt, andaj kam pritur me enė nė dorė dhe kam shikuar kur do tė zgjohen, e kjo pritje ka zgjatur deri nė agim. Fėmijėt e mi aty te kėmbėt e mia klithnin tė uritur, tė cilėve u kam dhėnė qumėsht pasi janė zgjuar prindėrit dhe e kanė pirė qumėshtin tė cilin ua kisha sjellur. O Zoti im! Nėse kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, e pėr askėnd tjetėr, atėherė na e largo kėtė shkėmb nga hyrja e kėsaj shpe_lle nė tė cilėn gjendemi!” Shkėmbi pak u lėviz, por jo edhe aq sa tė mund tė dalin!

Njeriu i dytė tha: “O Zoti im, e kam pasur njė kushėrirė tė afėrme tė cilėn e kam dashuruar mė tepėr se tėrė botėn, - sipas njė transmetimi tjetėr - e kam dashur aq fort siē i duan burrat gratė, andaj kėrkova prej saj (siē kėrkojnė burrat prej grave tė tyre), por ajo nuk mė lejoi. Njė vit mbretėronte uria e kushėrira e dashur u detyrua tė vijė tek unė dhe unė i dhashė 120 dinarė (monedha ari) qė tė vetmohet vetėm ajo me mua, dhe kur ajo ashtu veproi dhe unė plotėsisht e pėrfitova, - sipas njė transmetimi tjetėr - kur i bashkova kėmbėt e mia me tė saj, ajo (duke qarė) mė tha: “Frikėsoju All-llahut dhe mos e pėrbiro unazėn (mos e kryej aktin) pa tė drejtė”. Atėherė u largova prej saj duke e kursyer nga akti i turpshėm edhe pse e doja mė tepėr se ēdokėnd tjetėr, e lėshova nė liri duke ia dhuruar tė hollat e dhėna. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė Tėnde, na e largo kėtė nė tė cilėn jemi!” Shkėmbi pėrsėri edhe pak lėvizi nga hyrja e shpellės, por jo edhe aq sa tė mund tė dilet prej saj.

Njeriu i tretė tha: “O Zoti im, unė kam pasur rrogtarė dhe tė gjithėve ua kam paguar menjėherė fitimin e merituar pėrveē njė njeriu i cili u largua para se ta marrė mėditjen. Unė mėditjen e tij pastaj e kam pėrdorur si duhet dhe pasuria e tij u shumėzua. Pas njė kohe rrogtari im mė erdhi e mė tha: “O robi i Zotit, m’i jep tė hollat pėr mėditjen time tė papaguar!” Unė i thashė: “Krejt ēka sheh, pasuria, delet, lopėt, devet dhe robėrit janė prej mėditjes tėnde qė ėshtė shtuar”. Ai tha: “O robi i Zotit, mos u tall me mua!” Unė atėherė i thashė: “Unė nuk po tallem me ty”, pastaj e mori tėrė mallin dhe e ēoi, duke mos mė lėnė asgjė. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, atėherė na e largo kėtė shkėmb nga hyrja e shpellės!” Shkėmbi u rrokullis, kurse udhėta_rėt dolėn dhe e vazhduan rrugėn!” (Muttefekun alejhi)

Tė gjithė dijetarėt islamė janė tė njė mendimi, se tevbeja (pendimi dhe lėnia, braktisja e mėkateve) ėshtė obligim i fortė islam (vaxhib). Nėse mėkati ka tė bėjė vetėm me All-llahun e jo edhe me tė drejtėn e ndonjė njeriu, atėherė pendimi ka tre kushte. I pari, qė menjėherė tė largohet nga mėkati, i dyti qė me zemėr tė bėhet pendimi pėr kryerjen e tij dhe i treti, qė paluhatshėm tė vendoset qė asnjėherė tė mos i kthehet tė njėjtit mėkat. Nėse mungon njėri prej kėtyre kushteve atėherė pendimi nuk ėshtė i vlefshėm.

Nėse mėkati ka tė bėjė me ndonjė njeri atėherė pendimi ka katėr kushte: tre tė theksuarit dhe (i katėrti) borxhin t’ia kthejė atij qė i ka borxh. Nėse borxhi ėshtė i natyrės materiale atėherė tė njėjtin ia kthen, kurse nėse mėkati ėshtė i atillė qė ka dėnim mė tė madh gjyqėsor ose tė ngjashėm, atėherė ėshtė i obliguar tė mundėsojė ekzekutimin e dėnimit ndaj tij, ose tė kėrkojė falje nga ai tė cilin e ka dėmtuar, e nėse ka tė bėjė me ofendim gjuhėsor - atėherė do t’ia kėrkojė hallallin personit tė cilin e ka ofenduar.

Pendimi duhet tė bėhet pėr tė gjitha mėkatet. Nėse pendimi bėhet vetėm pėr disa mėkate - ai ėshtė i vlefshėm - dhe i falen ato mėkate, por tė tjerat i mbesin pa iu falė. Pėr domosdoshmėrinė e pendimit dhe braktisjes sė mėkateve ekzistojnė shumė argumente tė Librit tė All-llahut, tė Sunnetit tė Pejgamberit dhe tė Ixhmai Ummetit.

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“...Dhe tė gjithė pendohuni tek All-llahu, o besimtarė, ndoshta do tė shpėtoni”. (en-Nūr, 31)

“Dhe qė tė kėrkoni falje nga Zoti juaj dhe tė pendoheni”. (Hud, 3)

“O besimtarė! Pendohuni tek All-llahu me sinqeritet tė thellė” (Tahrim, 8)

11. Ebu Hurejre r.a. thotė se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Pasha All-llahun, unė i drejtohem me tevbe dhe istigfar All-llahut pėr mėshirė dhe falje mė tepėr se shtatėdhjetėherė nė ditė”. (Buhariu)

12. Nga el-Egarr ibni Jesar el-Muzennij r.a. transmetohet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “O njerėz, drejtohuni All-llahut me tevbe dhe kėrkim pėr falje, edhe unė i bėj tevbe All-llahut nga njėqindherė nė ditė”. (Muslimi)

13. Ebu Hamza Enes ibni Malik el-Ensarij r.a, shėrbėtori i Tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s. thotė se Alejhisselami ka thėnė: “All-llahu mė tepėr gėzohet pėr pendimin e robit tė vet se sa qė do tė gėzohej ndonjėri prej jush kur do ta gjente devenė e humbur nė shkretėtirė, pa ujė dhe fryte”. (Muttefekun alejhi)

Ndėrsa sipas transmetimit tė Muslimit, ky hadith ėshtė si vijon: “All-llahu mė tepėr gėzohet pėr pendimin (tevben) e robit tė vet kur tė pendohet, se ndonjėri prej jush i cili ka udhėtuar me deve nėpėr shkretėtirė, e i humbet, kurse me tė edhe i tėrė uji dhe ushqimi, e kėrkon por e humb shpresėn pėr ta gjetur, pastaj vjen nėn njė lis dhe nga lodhja shtrihet nėn hijen e tij me shpresė tė humbur, dhe duke qenė nė kėtė gjendje, e sheh devenė e vet duke qėndruar pėrpara tij, ai ngrihet, e kap pėr litari dhe nga gėzimi i madh bėrtet: “O Zoti im! Ti je robi im, kurse unė jam zoti yt” duke u shprehur gaboi nga gėzimi i fortė”.

Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:40   #12
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

14. Nga Ebu Musa Abdull-llah ibn Kajs el-Esh’arij r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i Madhėrishėm gjatė natės e mban tė shtrirė dorėn pėr tė pranuar pendimin e mėkatarėve tė ditės; dhe e shtrin dorėn gjatė ditės pėr tė pranuar pendimin e mėkatarėve tė natės, derisa tė lind Dielli nga Perėndimi”. (Muslimi)

15. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Kush pendohet para se tė lind Dielli nga Perėndimi, All-llahu do ta falė”. (Muslimi)

16. Nga Ebu Abdurrahman Abdull-llah ibn Umer ibn el-Hattab pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i Gjithėfuqishėm e pranon pendimin e robit tė vet deri para gargarės sė tij (frymės sė tij tė fundit)”. (Tirmidhiu thotė se ėshtė hadith hasen)

17. Nga Ebu Seid Sa’d ibn Malik ibn Sinan el-Hudrij r.a. pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Moti para jush ka qenė njė njeri qė ka vrarė nėntėdhjete e nėntė veta, ka pyetur pėr njeriun mė tė dijshėm nė botė. Atė e udhėzuan te njė murg (prift). Shkon te murgu e i thotė se ka vrarė 99 veta, andaj a ka pėr tė tevbe (mėshirė prej All-llahut dhe falje). Murgu i thotė se pėr tė nuk ka tevbe. Ky e vret edhe murgun dhe me tė i plotėson njėqind tė vrarėt. Pastaj vazhdon tė kėrkojė njeriun mė tė ditur nė botė, e udhėzuan te njė dijetar. Ky pasi e gjen i tregon se ka vrarė 100 njerėz dhe e pyet edhe kėtė se a ka pėr tė tevbe? Dijetari i tha: “Po! E cili ėshtė ai qė mund tė ndėrhyjė ndėrmjet tij dhe tevbes sė tij? -Shko nė atė vend dhe nė atė vend, aty banojnė njerėz tė cilėt e adhurojnė All-lla_hun edhe ti adhuroje All-llahun me ta dhe mos u kthe kurrė nė vendin tėnd, sepse ėshtė vend i keq”. Njeriu u nis pėr nė vendin e adhurimit tė All-llahut dhe kur arriti nė gjysmė tė rrugės i erdhi vdekja. Atėherė lindi grindja nė mes engjėjve tė mėshirės dhe engjėjve tė dėnimit. Engjėjt e mėshirės thanė: “Ai deri kėtu ka ardhur i penduar pėr mėkatet me zemėr tė drejtuar kah All-llahu i Madhėrishėm”. Kurse engjėjt e dėnimit thanė: “Asnjėherė mė parė nuk ka bėrė mirė”. Atėherė kėtyre engjėjve u vjen njė engjėll tjetėr nė formė tė njeriut e kėta e morėn pėr gjykatės qė tė gjykojė se cilėt kanė tė drejtė. Ky u thotė: “Matni nė mes dy vendeve (vendit tė adhurimit dhe atij tė mėkateve), e mė afėr cilit vend tė jetė, atij vendi edhe i takon”. Engjėjt e matėn hapėsirėn nė mes dy vendeve dhe konstatuan se i penduari ishte mė afėr vendit qė synonte, andaj e morėn engjėjt e mėshirės”. (Muttefekun alejhi)

Nė Sahihun e Buhariut ėshtė ky transmetim: “Njeriu i penduar ishte mė afėr vendit tė ibadetit vetėm pėr njė pėllėmbė, andaj dhe u llogarit si banor i tij”. Po ashtu, nė Sahihun e Buhariut i shtohet edhe ky citat: “All-llahu i urdhėron njėrit vend (tė keqit) largohu kurse tjetrit vend (tė mirit) afrohu, pastaj urdhėron engjėjt ta masin largėsinė nė mes dy vendeve, e engjėjt konstatojnė se i penduari ėshtė vetėm pėr njė pėllėmbė mė afėr vendit tė tevbes dhe ibadetit - andaj iu falėn mėkatet”. Kurse nė njė trans_metim qėndron: “Me gjoksin e zemrėn e tij ishte mė afėr vendit tė tevbes dhe devotshmėrisė”.


18. Nga Ibni Abbasi dhe Enes ibni Maliku r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Sikur njeriu tė kishte njė luginė me arė, do tė dėshironte t’i ketė dy lugina (nė vend tė njėrės). Dhe gojėn e tij asgjė nuk mund ta mbushė (ngopė) pėrveē dheut. Atyre qė bėjnė tevbe All-llahu xh.sh. ua pranon tevben e tyre”. (Muttefekun alejhi)

19. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “All-llahu i Madhėrishėm qeshet (ėshtė i kėnaqur) me dy njerėz, tė cilėt luftojnė nė mes veti, e njėri e vret tjetrin, dhe tė dy hyjnė nė Xhennet! Njėri prej tyre lufton nė rrugė tė All-llahut, vritet dhe hyn nė Xhennet, kurse vrasėsin e mėshiron All-llahu, e ky e pranon Islamin e pastaj edhe vet bėhet shehid (vritet nė xhihad)”. (Mutte_fekun alejhi)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“O besimtarė, kini durim dhe jini tė qėndrueshėm...” (Ali Imran, 200)

“Ne gjithsesi do t’ju spro_vojmė me diēka nga frika dhe uria, edhe me humbje tė pasurisė dhe tė jetės e tė fryteve. Dhe ti (Muhammed) pėrgėzoi durimtarėt”. (el-Bekare, 155)

“...Vetėm ata qė janė tė durueshėm realizojnė shpėrblim tė pakufizuar”. (ez-Zu_mer, 10)

“Por kush duron dhe falė, ajo ėshtė nga punėt e menēura”. (esh-Shūrā 43)

“...Kėrkoni ndihmė pėr vete duke duruar dhe duke kryer faljen! All-llahu pa dyshim ėshtė me durimtarėt”. (el-Bekare, 153)

“Ne do t’ju sprovojmė de_risa t’i dallojmė luftėtarėt nga mesi juaj dhe durimtarėt”. (Muhammed, 31)

Ajetet tė cilat flasin pėr sabrin dhe shpjegojnė rėndėsinė e tij janė tė shumta dhe tė njohura, kurse nė vazhdim ja hadithet e Alejhisselamit:

20. Nga Ebu Malik el-Harith ibn Asim el-Esh’arij r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Pastėrtia ėshtė gjysma e imanit (besimit), el-hamdu li-l-lahi (falėnderimi All-llahut) ia plotėson (besimtarit) peshojėn (e veprave), subhanall-llahi velhamdu li-l-lahi (lavdia dhe falėnderimi All-llahut) e mbush krejt nė mes tė qiejve dhe tė Tokės, namazi ėshtė dritė (e zemrės), sadakaja (lėmosha) ėshtė dėshmi (e besimit), durimi (sabri) ėshtė shkėlqim, kurse Kur’ani ėshtė argument pėr ty ose kundėr teje. Ēdo njeri kur gdhin, shpirtin e vet e shet, e shpėton ose e shkatėrron”. (Muslimi)
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:53   #13
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

21. Nga Ebu Seid Sa’d ibni Malik el-Hudrij r.a. transmetohet se ka thėnė: “Njė grup njerėzish prej Ensarėve kėrkoi (gjėsende tė ndryshme) nga I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. dhe ai u dha, ata pėrsėri kėrkuan, e ai prap u dha ēka kėrkuan derisa nuk i mbeti atij asgjė, e kur harxhoi krejt ēka kishte ju tha atyre: “Ēdo gjė tė mirė qė posedoj do t’ju jap, asgjė nuk do tė kursej as s’do tė mbaj pėr vete, por kush kėrkon nderė (duke mos zgjatur dorėn dhe edhe pse ka shumė nevojė) All-llahu do ta nderojė, e kush kėrkon tė jetė i pavarur (tė kėtė sa mos t’ia shtrijė dorėn tjetėrkujt), All-llahu do ta pavarėsojė, e kush bėn shumė durim, All-llahu do t’i ndihmojė nė durim. Askujt nuk i ėshtė dhėnė dhuratė mė e mirė dhe mė e rėndėsishme se sa durimi (sabri)”. (Muttefekun alejhi)

22. Nga Ebu Jahja Suhejb ibn Sinan r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “E ēuditshme ėshtė ēėshtja e besimtarit. Ēėshtja e tij ėshtė krejt mirė pėr tė dhe nuk ėshtė e tillė pėr askėnd tjetėr. Nėse besimtarin e godet gėzimi, ai falėnderon (All-llahun), e kjo i sjell dobi, kurse nėse e godet e keqja, ai bėn durim (sabėr) andaj edhe kjo i sjell dobi”. (Muslimi)

23. Transmetohet nga Enesi r.a. qė thotė: “Pasi qė e rėndoi sėmundja Pejgamberin s.a.v.s., e kaploi mundimi i vdekjes, ndėrsa Fatimeja r.anha tha: “O mundimi i babait tim!” (Ai alejhisselam) Tha: “Pas sodit, babai yt nuk do tė ketė mė mundime”. Kurse pasi ndėrroi jetė Alejhisselami, Fatimeja r.a. tha: “O babai, im iu pėrgjigje thirrjes sė Zotit tėnd, o babai im xhenneti Firdeus u bė shtrati yt, o babai im, te Xhibrili po e ndajė pikėllimin tim”. Ndėrkaq, kur u varros, Fatimeja r.a. tha: “A u pajtuan shpirtrat tuaj qė tė hedhin dhé mbi Tė Dėrguarin e All-llahut?” (Buhariu)

24. Transmetohet nga Ebu Zejd Usame ibn Zejd ibn Hārithe - rob i liruar i Tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s., i dashur i tij dhe bir i tė dashurit tė tij r.a. se ka thėnė: “Vajza e Pejgamberit s.a.v.s. mė dėrgoi tek Alejhisselami me porosi se djalin e ka tė sėmurė pėr vdekje, qė tė vijė tek ajo. Pejgamberi e kthen me selam dhe i thotė: “Vėrtet, e All-llahut ėshtė gjithēka qė merr, gjithēka qė jep dhe ēdo gjė tek Ai ėshtė me afat tė caktuar, andaj le tė bėjė durim duke llogaritur shpėrblim me tė tek All-llahu”. Vajza e Alejhisselamit e dėrgoi pėrsėri dhe i betohet qė tė vijė. (Alejhisselami) U ngrit nė kėmbė, e me tė ishin: Sa’d ibn Ubade, Muadh ibn Xhebel, Ubej ibn Ka’b, Zejd ibn Thabit dhe tė tjerė radijall-llahu anhum. Kur erdhi Pejgamberi te vajza e tij ia dhanė fėmijėn nė duar, ky e mori nė prehrin e vet, trupi i dridhej ndėrsa lotėt i shpėrthyen. Sa’di i tha: “Ē’ėshtė kjo, o I Dėrguari i All-llahut? (Pejgamberi) Tha: “Kjo ėshtė mėshirė tė cilėn All-llahu e vendos nė zemrat e robėrve tė tij”. Kurse sipas njė transmetimi tjetėr: “Nė zemrat e robėrve tė tij tė cilėve dėshiron, dhe njėmend, All-llahu bėn mėshirė ndaj robėrve tė tij qė janė tė mėshirueshėm”. (Muttefekun alejhi)

25. Transmetohet nga Enesi r.a. qė thotė: “Pejgamberi s.a.v.s. kaloi pranė njė gruaje e cila qante mbi njė varr dhe i tha: “Frikėsoju All-llahut dhe bėj durim”. Gruaja i tha: “Largohu prej meje, sepse ty nuk tė ka goditur fatkeqėsia ime!” Ajo nuk e njihte Tė Dėrguarin. Kur i treguan se ai ishte Pejgamberi s.a.v.s. ajo shpejtoi deri te dera e shtėpisė sė Pejgamberit dhe pasi nuk gjeti roje te dera, e hapi derėn dhe tha: (O I Dėrguari i All-llahut) “Unė ty nuk tė kam njohur”. (Pejgamberi) Tha: “Durimi ėshtė nė goditjen e parė (sepse atėherė ėshtė mė sė vėshtiri)”. (Muttefekun alejhi)

Nė Sahihun e Muslimit qėndron: “Gruaja qante pėr fėmijėn e saj (tė vogėl)”.

26. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrscillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “All-llahu i Madhėrishėm thotė: “Shpėrblimi i robit tim besimtar, kur t’ia merr tė dashurin e tij nga banorėt e kėsaj bote, e ai bėn durim pėr tė duke llogaritur shpėrblim, ėshtė me Xhennet”. (Buhariu)

27. Transmetohet nga Aisheja r.a. se ajo e ka pyetur Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s pėr murtajėn (taūn) dhe ai e ka lajmėruar se: “Ishte dėnim (vuajtje) qė All-llahu ia dėrgonte kujt tė dojė, kurse pėr besimtarėt e ka bėrė mėshirė (rahmet). Nuk ka asnjė rob qė gjendet nė vendin ku ėshtė pėrhapur murtaja dhe qė qėndron nė vendin e vet, duke duruar dhe duke llogaritur nė shpėrblimin e All-llahut (pėr durim) dhe duke ditur se asgjė nuk mund ta godasė pėrveē asaj qė All-llahu ia ka pėrcaktuar - e qė tė mos e ketė shpėrblimin e shehidit”. (Buhariu)

28. Transmetohet nga Enesi r.a. qė thotė se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “All-llahu xh.sh. thotė “Nėse robin tim e sprovoj me dy tė dashurit e tij (me humbjen e syve) e ai bėn durim, do t'ia kompensoj me Xhennet”. (Buhariu)

29. Nga Ata’ibn Ebi Rebahu transmetohet se ka thėnė: “Mua ibni Abbasi mė ka thėnė: “A do tė ta tregoj njė nga gratė e Xhennetit? “Gjithsesi” - i thashė, e ai mė tha: “Kjo grua zezake erdhi te Pejgamberi s.a.v.s. e i tha: “Mua nganjėherė mė godet epilepsia dhe unė (nė atė gjendje) zhvishem, andaj lute pėr mua All-llahun e madhėrishėm”. (Pejgamberi) Tha: “Nėse do, bėj durim nė sėmundje, do ta fitosh Xhennetin, e nėse do, po i bėj lutje All-llahut tė madhėrishėm qė tė tė shėrojė”. Ajo tha: “Do tė duroj”. Pastaj ajo vazhdoi: “Unė (nė atė gjendje) zhvishem, andaj lute All-llahun qė mos tė zhvishem”. Dhe Pejgamberi i bėri lutje”. (Muttefekun alejhi)

30. Transmetohet nga Ebu Abdurrahman Abdull-llah ibn Mes’udi r.a. i cili ka thėnė: “Sikur e shikoj Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s se si tregon pėr njėrin nga pejgamberėt e All-llahut, salavatull-llahi ve selamuhu alejhim, se si e rrahu populli i vet aq shumė sa e ka pėrgjakur, ndėrsa ai duke e fshirė gjakun nga fytyra thoshte: “O Zoti im, fale popullin tim, se ata nuk dinė”. (Muttefekun alejhi)

31. Nga Ebu Seidi dhe Ebu Hurejre r.anhuma pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Ēkado qė e godet muslimanin, qoftė lodhje, pikėllim, brengė, hidhėrim, mundim nga sėmundje a fatkeqėsi, madje edhe tė shpuarit e ferrės - me cilėndo prej kėtyre, All-llahu ia shlyen mėkatet atij”. (Muttefekun alejhi)

32. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Kujt dėshiron All-llahu t'i japė tė mira, do tė sprovohet nga Ai (nė trup, nė pasuri, apo nė tė dashurit”. (Buhariu)

33. Nga Enesi r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Assesi askush prej jush mos ta dėshirojė vdekjen e vet pėr shkak se e ka goditur ndonjė e keqe. E nėse ėshtė i detyruar, atėherė le tė thotė: O Zoti im, mė le tė jetoj pėrderisa jeta tė jetė pėr mua mė e dobishme, kurse mė vdis nėse vdekja ėshtė pėr mua mė e dobishme”. (Muttefekun alejhi)

34. Transmetohet nga Ebu Abdull-llah Habbab ibn el-Eret'ti r.a. qė thotė: “Iu ankuam Tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s. (pėr persekutimet nga mushrikėt) derisa ai ishte i mbėshtetur nėn hije tė Qa’besė nė burdėn e tij qė e kishte bėrė jastėk, e ne i thamė: “A nuk bėnė tė kėrkosh ndihmė pėr ne, a nuk do tė na bėsh lutje (dua)? Ai na tha: “Mė parė (para jush), pėr shkak tė fesė e merrnin njeriun, e hapnin njė gropė, e vendosnin nė tė, e pastaj e merrnin sharrėn dhe ia vendosnin nė kokė dhe e pėrgjysmonin, pastaj ia rrjepnin mishin dhe lėkurėn me krehėr hekuri, por as kjo nuk e largonte nga feja e tij. Pasha All-llahun, All-llahu do ta plotėsojė kėtė fe ashtu qė kalorėsi do tė shkojė prej Sana-sė deri nė Hadramevt e nuk do tė frikėsohet prej askujt tjetėr pėrveē prej All-llahut, dhe prej ujkut pėr kopenė e vet, mirėpo ju po nguteni”. (Buhariu)

Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 23:58   #14
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nė njė transmetim shtohet ky citat: “Ai e pat vendosur burdėn si jastėk, kurse neve mushrikėt ashpėr na per_sekutonin”.

35. Nga Enesi r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Kur All-llahu i dėshiron njė robi tė vet diē tė mirė (hajr), Ai ia shpejton dėnimin nė kėtė botė, ndėrsa kur All-llahu dėshiron qė njė rob tė vet ta qėllojė e keqja (sherr), Ai ia lė mėkatet e pafalura nė kėtė botė, ashtu qė tė vijė me mėkate nė Ditėn e Gjykimit (dhe aty e gjen e keqja)”. Pej_gam_be_ri s.a.v.s. po ashtu ka thėnė: “Vėrtet, madhė_sia e shpėrblimit ėshtė sipas ma_dhėsisė sė vėshtirėsisė (fat_ke_qė_si_sė). Vėrtet, All-llahu kur e do njė popull, Ai e sprovon me fat_ke_qė_si_. Kush ėshtė i kėnaqur me All-llahun nė fatkeqėsi (bela), edhe All-llahu ėshtė i kėnaqur me tė, ndėrsa kush hidhėrohet pėr kėtė, edhe All-llahu hidhėrohet me tė”. (Tirmidhiu thotė se ėshtė hadith hasen)36. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Nuk ėshtė trim ai qė fiton nė (mundje), por trim ėshtė ai qė e pėrmban veten nga zemėrimi”. (Muttefekun alej_hi)

37. Nga Sulejman ibn Sured r.a. pėrcillet se ka thėnė:”Isha ulur me Pej_gam_be_rin s.a.v.s. kurse dy njerėz grindeshin ndėrmjet veti. Njėri prej tyre u skuq prej zemėrimit dhe iu frynė damarėt e qafės. I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. tha: “Vėrtet unė e di njė fjalė qė nėse e thotė do t'i kalojė ajo qė e ka gjetur. Nėse thotė: E udhu bi-l-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim (I mbėshtetem All-llahut nga djalli i mallkuar), do t’i kalojė ajo qė e ka kapluar”. Tė pranish_mit i thanė: “Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė qė t’i mbėshtetesh All-llahut nga djalli i mallkuar”. (Muttefekun alejhi)

38. Nga Muadh ibn Enesi r.a. pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Kush e pėrmban zemė_ri_min e tij atėherė kur ka mundėsi t’ia kthejė (personit qė e ka zemėruar), All-llahu i Madhė_rishėm nė Ditėn e Gjykimit do ta ftojė qė para tė gjitha krije_sa_ve ta zgjedhė cilėn tė dojė nga hyri_tė”. (Ebu Davudi dhe Tirmi_dhiu thonė se ėshtė hadith hasen)

39. Nga Ebu Hurejre r.a. trans_me_tohet: “Njė njeri i tha Tė Dėr_guarit tė All-llahut s.a.v.s.: “Mė porosit diēka (mė pėrudh)”. I Dėrguari tha : “Mos u zemėro!” Ky e pėrsėriti pyetjen disaherė. I Dėrguari sėrish tha: “Mos u zemėro!”. (Buhariu)

40. Nga Ebu Hurejre r.a. pėr_ci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Besimtarit dhe besim_tares nuk i pushojnė sė godituri fatkeqėsitė nė ve_tveten e tij, nė fėmijėt e tij dhe nė pasurinė e tij, derisa tė takohet me All-lla_hun e madhėrishėm kur nė tė nuk do tė mbetet asnjė mėkat”. (Tirmi_dhiu thotė: hadith hasen sahih)

41. Nga Ebu Ibrahim Abdull-llah ibn Ebi Evfa r.anhuma pėrci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. nė njė prej ditėve kur e pritte taki_min me armikun deri nė fillim tė perėndimit tė diellit, u ngrit dhe tė pranishmėve u tha: “O nje_rėz, mos e dėshironi pėrleshjen me armikun, luteni All-llahun pėr shėndet, por kur tė pėrlesheni me armikun, atėherė bėhuni tė qėndru_eshėm dhe di_jeni se Xhenneti ėshtė nėn hije tė shpatave”. Pastaj Pej_gam_be_ri s.a.v.s. tha: “O Zoti im, qė je Shpallės i Librit, Lėvizės i reve, Mundės i aleatėve, mundi ata dhe neve na ndihmo ndaj tyre!” (lutja u bė nė Luftėn e Hendekut). (Mu_ttefekun alejhi)

Ndihma dhe suksesi janė nga All-llahu xh.sh..

- Besimi i fortė dhe i sinqertė

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“O besimtarė, frikėsojuni All-llahut dhe jini me ata qė janė tė sinqertė!” (et-Tewbe, 119)

“.. Edhe tė sinqertėve e tė sinqertave.” (el-Ahzab, 35)

“.. Do tė ishte mė mirė pėr ata tė jenė besnikė ndaj All-llahut”. (Muhammed,21)

Kurse prej haditheve mbi kėtė temė janė edhe kėto:

42. Nga Ibni Mes’udi, r.a. pėr_cillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Sinqeriteti (sidk) shpie nė mirėsi, kurse mirėsia shpie nė Xhennet. Vėrtet njeriu i cili vazhdimisht ėshtė i sinqertė (nė besim dhe nė tė folur), tek All-llahu shkruhet besimtar i vėrtetė (siddik). Gėnjeshtra shpie nė prish_je (morale), kurse prishja shpie nė Xhehennem. Njeriu qė gėnjen vazhdimisht, mė nė fund tek All-llahu shkruhet gėnjeshtar”. (Muttefekun alejhi)

43. Nga Ebu Muhammed el-Hasan ibn Ali ibn Ebi Talib r.a. pėrcillet se ka thėnė: “Kam mba_jtur nė mend se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Largohu prej gjithēkaje qė ėshtė e dyshimtė, kurse pėrmbaju asaj qė nuk ėshtė e dyshimtė. Vėrtet sinqe_ri_teti nė be_sim ėshtė siguri, kurse gėnjeshtra ėshtė dyshim”. (Tir_mi_dhiu thotė se ėshtė hadith sahih)

44. Nga Ebu Thabiti, e ėshtė thėnė nga Ebu Seidi, e ėshtė thėnė edhe nga Ebu-l-Velidi, Sehl ibn Hunejfi qė ishte pjesėmarrės i Luftės sė Bedrit thuhet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Kush dėshiron dhe kėrkon sinqerisht nga All-llahu qė tė jetė shehid, All-llahu do t’ia japė gradėn e shehidit edhe nėse vdes nė shtratin e vet”. (Muslimi)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“I cili tė sheh kur ngrihesh tė kryesh faljen, namazin, me tė tjerėt”. (esh-Shuara, 2l8-2l9)

“Ai ėshtė me ju, kudo qof_shi”. (el-Hadid, 4)

“Pėr All-llahun nuk ka asgjė tė fshehur,as nė tokė e as nė qiell”. (Ali Imran, 5)

“Sepse Zoti yt ėshtė njėmend nė pritė”. (el-Fexhr,l4)

“Ai e di ē’fshehin sytė mashtrues dhe ē’fshehin kraharorėt”. (el-Mu’minu, l9)

Ajetet e Kur’anit mbi kėtė temė janė tė njohura dhe tė shumta, kurse prej haditheve po i thekso_jmė disa:

45. Trans_me_tohet nga Umer ibn Hattabi r.a. se ka thėnė: “Njė ditė ishim duke ndenjur tek I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. kur u duk njė njeri me rroba shumė tė bardha dhe flokė shumė tė zeza. Nė tė nuk hetohej shenja e udhėtimit dhe askush prej nesh nuk e njohėm.U ul pranė Pej_gam_be_rit s.a.v.s. duke i mbėshtetur gjunjtė e vet nė gjunjtė e tij, i vendosi duart e veta nė kof_shėn e tij dhe tha: “O Muhammed, mė trego ē’ėshtė Islami?” I Dėr_gu_a_ri i All-llahut s.a.v.s. tha: “Islami ėshtė tė dėshmosh se nuk ka zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe se Muham_medi ėshtė i dėrguar i All-llahut, ta kryesh namazin, ta ndash zekatin, ta agjėrosh Ramazanin, ta vizitosh Qa’benė, nėse ke mundėsi ta bėsh kėtė!” Ai tha: “Tė vėrtetėn e the”. Ne u ēuditėm: Po e pyet dhe po ia vėrteton. Ai tha: “Mė trego, ē’ėshtė imani? (Pej_gam_be_ri) Tha: “Tė besosh All-llahun, engjėjt e Tij, librat e Tij, tė dėr_guarit e Tij, Ditėn e fundit dhe tė besosh nė tė caktuarit e Tij tė tė mirės dhe tė keqes”. Tha: “Tė vėrtetėn e the”. Tha: “Mė trego ē’ėshtė ihsani?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Ta adhurosh All-llahun sikur ta shohėsh, sepse edhe pse ti nuk e sheh, Ai vėrtet tė sheh ty”. Tha: “Mė trego ē’ėshtė ēasti (i fundit, Dita e shka_tė_rri_mit)?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Pėr kėtė i pyeturi nuk di mė shumė nga ai qė pyet”. Tha: “Mė trego mbi shenjat e tij?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Kur robėre_sha t’i lind vetes zo_njushė, kur tė shihen barinjtė kem_bėzbathur, tė zhveshur e tė mjerė se si garojnė nė ndėrtimin e godi_nave tė mėdha”. Pastaj shkoi, kurse unė mbeta njė kohė. Pastaj (I Dėrguari) tha: “O Umer, a e di kush ishte pyetėsi?” Thashė: “All-llahu dhe I Dėrguari i Tij mė sė miri e dinė”. Tha: “Vėr_tet ishte Xhibrili, erdhi t’ua mėsojė fenė tuaj”. (Muslimi)

46. Nga Ebu Dherr Xhundub ibn Xhunadeh dhe Ebu Abdurrahman Muadh ibn Xhebeli r. anhuma trans_me_tohet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Ki ndėr_mend (frikėsohu) All-llahun kudo qė tė jeshė. Tė keqen pėrcille me tė mirė, ajo do ta fshijė tė keqen. Dhe me njerėzit bėhu i moralshėm-me moral dhe sjellje tė mira”. (Tir_mi_dhiu thotė se ėshtė hadith hasen)

47. Trans_me_tohet nga Ibni Ab_basi r.a. i cili ka thėnė: “Isha pas Pej_gam_be_rit s.a.v.s. njė ditė, kur mė tha: “O vogėlush, unė po t’i mėsoj disa fjalė: Ruaje All-llahun (duke i kryer urdhrat e Tij dhe duke u larguar nga ndalimet e Tij), dhe Ai ty do tė ruajė, ruaje All-llahun dhe Ai do tė jetė me ty (do tė mbrojė dhe ndihmojė), nėse dikėnd e lut, atėherė lute vetėm All-llahun, nėse kėrkon ndihmė, atėherė kėrko vetėm prej All-lla_hut, dije se sikur mbarė populli tė mblidhet pėr tė ndihmuar nė diēka, ata nuk mu_nd tė tė ndihmojnė as_gjė mė tepėr se sa qė tė ka pėr_caktuar All-llahu. Po edhe sikur tė mblidhen pėr tė dėmtuar diēka, ata nuk do t’ia dalin tė tė dėmtojnė pėrveē asaj qė All-llahu tė ka pėr_caktuar. Lapsat (pėr shėnimin e pėrcaktimeve) janė ngri_tur, kurse ngjyra e shkrimit (tė fatit) ėshtė tharė. (Don tė thotė:nuk mund tė shlyhet dhe tė ndryshohet pėrcak_timi)”. (Tirmidhiu thotė se ėshtė hadith hasen sahih)

Kurse nė njė transmetim tjetėr tė kėtij hadithi shėnohen edhe kėto fjalė: “Ruaje All-llahun, do ta gjesh pėrpara teje, njihe All-llahun (duke e respektuar) nė rehati, e Ai ty do tė njohė (me ndihmėn e Tij) nė vėshtirėsi, dije se ajo prej tė cilės ke shpėtuar nuk ka mundur tė tė godasė, dhe asaj qė tė ka goditur nuk ke mun_dur t’i shpėtosh, dije se fitorja arrihet me durim, kurse suksesi me mundim dhe se pas vėshtirėsive vjen lehtėsimi.”
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-07, 00:00   #15
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

48. Trans_me_tohet nga Enesi r.a. se ka thėnė: “Vėrtet ju i bėni disa punė tė cilat nė sytė tuaj janė mė tė vogla se qimja e flokut, kurse ne nė kohėn e Tė Dėrguarit tė All-lla_hut s.a.v.s. i numėronim dhe kon_sideronim prej ga_bimeve (mėkat_eve) mė tė mėdha”. (Buhariu)

49. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i Madhėruar ėshtė xheloz. Xhelozia e All-llahut vjen nė shprehje kur njeriu i bėn ato vepra tė cilat i ka ndaluar All-llahu”. (Muttefekun alejhi)

50. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se e ka dėgjuar Pej_gam_be_rin s.a.v.s. duke thėnė: “Tre njerėz nga Beni Israilėt, All-llahu xh.sh. dėshiroi t’i sprovojė. Njėri prej tyre ishte zgjeban, i dyti qelan kurse i treti i verbėr. All-llahu ua dėrgoi njė engjėll i cili sė pari i vjen zgjebanit dhe i thotė: “Ē’ki_she dėshiruar mė sė shum_ti?” Tha: “Mė sė shumti kisha dėshiruar tė kem ngjy_rė dhe lėkurė tė mirė dhe tė ēlirohem nga kjo pėr shkak tė sė cilės mė urrejnė njerėzit”. Engjėlli e fėrkoi me dorė dhe prej tij ranė krejt zgjebet dhe e fitoi ngjyrėn e mirė (tė tru_pit). (Pastaj engjėlli) Tha: “Cilėn pasuri mė sė shumti e dėshiron?” Tha: “Devetė - ose lo_pėt” (nuk i kujtohet sakt trans_me_tu_esit), ai ia jep njė deve barsė dhe i thotė: “All-llahu tė bekoftė me tė!” Pastaj shkoi te qelani dhe i tha: “Ē’kishe dėshiruar mė sė shumti?” (Qelani) Tha: ”Flokė tė bukura dhe tė largohet prej meje ajo prej sė cilės njerėzit neveriten nga unė.” Engjėlli e fėrkon dhe ai shėrohet e i jipen flokė tė bukur. (Engjėlli) Tha: “Cilėn pasuri e dėshiron mė sė shumti?” (Qelani) Tha: “Lopėt”. Engjėlli ia jep njė lopė barsė dhe i thotė: “All-llahu tė bekoftė me tė”. Engjėlli i shkon tė verbėrit e i thotė: “Ē’kishe dėshiruar mė sė shumti?” (I ver_bėri) Tha:” Tė ma kthejė All-llahu tė pamurit, qė t’i shoh njerėzit”. Engjėlli e fėrkon dhe All-llahu ia kthen tė pamurit. (Engjėlli) Tha:” Cilėn pasuri e dėshiron mė sė shumti?” (I verbėri) Tha: “Dhen_tė!” Engjėlli ia jep njė dele qė lind. Te tė tre pasuria u shtua e u rrit kėshtu qė njėri (zgjebani) e bėri njė luginė me deve, i dyti (qelani) e bėri njė luginė me lopė dhe i treti (i verbėri) e bėri njė lu_gi_nė me dele. Pas kėsaj engjėlli i vjen zgjebanit nė formėn dhe pam_jen e tij tė mėparshme e i thot_ė: “Unė jam njė njeri i mjerė, mė janė kėputur lidhjet nė kėtė udhėtim timin, andaj sot askush nuk mund tė mė ndihmojė pėrveē All-llahut, e pastaj ti, andaj po tė lutem nė em_rin e Atij qė tė ka dhėnė ngjyrė dhe lėkurė aq tė bukur dhe qė tė ka dhėnė kaq deve, tė mė japėsh njė deve qė tė mund ta va_zhdoj rrugėn”. (Ish-zgjebani, tash pasa_nik) Tha: “Jo, unė kam shumė ob_li_gime (borxhe). (Engjėlli) I tha:”Sikur po tė njoh unė ty, a mos ke qenė njė zgjeban nga i cili neveriteshin njerėzit, njė i varfėr tė cilin All-llahu e ka pasuruar! “Tha: “Unė kėtė pasuri e kam trashėguar nga tė parėt e mė_dhenj”. (Engjėlli i) Tha: “Nėse po gėnjen, le tė tė kthejė All-llahu nė atė gjendje nė tė cilėn ke qenė”.

Engjėlli pastaj i shkon qelanit - por nė formėn dhe pamjen e tij tė mėparshme e i thotė ashtu siē i tha zgjebanit, por edhe ky i pėrgjigjet ashtu siē iu pat pėrgjigjur zgje_bani. (Engjėlli) Tha: “Nėse po gėnjen le tė tė kthejė All-llahu nė atė gjendje nė tė cilėn ke qenė!”

Pastaj engjėlli i shkon ish tė verbėrit, por nė formėn dhe pam_jen e tij tė mėparshme dhe i thotė: “Unė jam i mjerė dhe udhėtar, mė janė kėputur lidhjet nė kėtė udhėtim timin, andaj sot askush nuk mund tė mė ndihmojė pėrveē All-llahut, pastaj ti. Tė lutem me atė qė tė ka kthyer tė pamurit, mė jep njė dele, qė (tė ndihmohem me tė e) tė vazhdoj rrugėn”. (Ish i verbėri) Tha: “Vėrtet unė kam qenė i ver_bėr, por All-llahu ma ka kthyer tė pamurit, merr vėlla ēka tė duash dhe lė ēka tė duash! Pasha All-lla_hun, asgjė sot nuk tė ndaloj tė marrėsh nė emėr tė All-llahut tė Gjithėfuqishėm e tė Madhėrishėm. (Engjėlli) Tha: “Mbaje krejt pasurinė, ju vetėm keni qenė tė sprovuar. All-llahu ėshtė i kėnaqur me ty, kurse ėshtė i hidhėruar me dy shokėt e tu”. (Muttefekun ale_jhi)

Nė transmetimin e Buhariut qėndron: “Nuk tė falėnderoj nėse lė diēka qė tė nevojitet”.

51. Nga Ebu Ja’la Shedad ibn Evs r.a. pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Mendjemprehtė ėshtė ai qė e kontrollon vetveten dhe punon pėr jetėn pas vdekjes, kurse kokėtul ėshtė ai qė ndjek dėshirat e epshit tė vet dhe (pa kurrfarė merite) shpreson se All-llahu do t'ia falė”. (Tirmidhiu thotė: hadith ha_sen)

52. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Nga e mira e Islamit tė njeriut ėshtė lėnia e asaj nga ajo qė nuk i intereson”. (Hadith hasen. Trans_me_ton Tirmidhiu dhe tė tjerėt)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“O besimtarė, frikėsojuni All-llahut me devotshmėri tė vėrtetė”. (Ali Imran, l02)

“Prandaj, shprehni de_votshmėri All-llahut sa tė mundeni”. (et-Tegabun, l6)

“O besimtarė! Frikėsojuni prej All-llahut dhe flisni vetėm tė vėrtetėn!” (el-Ahzab, 70)

Ajetet qė urdhėrojnė pėr de_votshmėri janė tė shumta dhe tė njohura. Po ashtu All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“...Ai qė i ruhet All-llahut, pėr atė ka rrugėdalje. Dhe do ta furnizojė prej nga nuk e kujton fare”. (et-Talak 2-3)

“...Nėse i frikėsoheni All-llahut Ai do t’ju bėjė tė aftė ta dalloni tė pavėrtetėn nga e vėrteta dhe do t’i largojė veprat tuaja tė kėqija e do t’ua falė. All-llahu ėshtė bamirės i madh”. (el-Enfal, 29)

Aje_tet rreth kėsaj temė janė tė shumta dhe tė njohura, kurse prej hadi_theve ja disa:

53. Trans_me_tohet nga Ebu Hurej_re r.a. qė thotė se e kanė pye_tur Pej_gam_be_rin: “O I Dėrguari i All-llahut, cili ėshtė njeriu mė i ndershėm?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Ai qė ėshtė mė i devotshėm”. (Tė pranish_mit i) Thanė: “Nuk tė pye_tėm pėr kėtė”. (Pej_gam_be_ri) Tha: “Jusufi ėshtė pej_gam_ber i All-llahut, bir i pej_gam_be_rit tė All-lla_hut, bir i pej_gam_berit tė All-llahut, bir i dostit (halilit) tė All-llahut”. Thanė: “Ne as pėr kėtė nuk tė pyetėm!” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Atėherė pėr tė parėt e arabėve po mė pyetni? Mė tė dalluarit prej tyre nė xhahilijjet do tė jenė mė tė dalluarit nė Islam nėse vetėdijėsohen (e pranojnė Islamin)”. (Muttefekun alejhi)

54. Nga Ebu Se’id el-Hudrij r.a. pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet kjo botė (dunjaja) ėshtė e ėmbėl dhe tėrheqėse dhe vėrtet All-llahu juve nė tė ju ka bėrė mėkėmbės (zėvendės), Ai ju vėshtron si vepro_ni, andaj ruajuni dunjasė dhe ruajuni grave, sepse vėrtet intriga (fi_tneja) e parė e Beni Israilėve ka qenė pėr shkak tė grave”. (Muslimi)

55. Nga Ibni Mes’udi pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “O Zoti im, unė tė lutem Ty pėr udhė_zim (pėrudhje), pėr devotshmėri, pėr ndershmėri dhe pėr pavarėsi (nga njerėzit)”. (Muslimi)

56. Nga Ebu Tarif Adij ibn Hatim et-T’aij r.a. pėrcillet se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Kush betohet me betim pėr diēka, e pastaj vėren diē mė tė devotshme (se ajo pėr tė cilėn ėshtė betuar), le ta marrė (apo veprojė) atė qė ėshtė mė e devot_shme (duke e thyer-shkelur beti_min!)”. (Muslimi)

57. Nga Ebu Umame Suddejj ibn Axhlan el-Bahilij r.a. pėrcillet se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-lla_hut s.a.v.s. duke e mbajtur hutbenė nė Haxhxhin lamtumirės ku thotė: “Frikėsojuni All-llahut, falni pesė kohėt e namazit, agjėroni muajin e agjėrimit, jepni zekatin e pasu_ri_sė suaj dhe respektoni udhė_heqėsit tuaj, kėshtu do tė hyni nė Xhe_nnetin e Krijuesit tuaj”. (Tir_mi_dhiu nė fund tė kaptinės pėr namazin thotė: hadith hasen sahih)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“Dhe kur besimtarėt i panė aleatėt, thanė: Kjo ėshtė ajo qė na pat premtuar All-llahu dhe Pej_gam_be_ri i Tij; All-llahu dhe I Dėrguari i Tij e kanė folur tė vėrtetėn dhe kjo atyre vetėm ua ka forcuar besimin dhe bind_shmė_rinė”. (el-Ahzab, 22):

“Ata tė cilėve kur u thanė njerėzit: “Po tubohen njerėzit pėr shkak tuajin, kini fri_kėn”, ajo ua forcoi be_simin dhe thanė: “Na mjafton All-llahu, eh sa Zot i mirė ėshtė Ai” dhe u kthyen aleatėt me mirėsinė e All-llahut. Nuk i qėlloi (besim_tarėt) kurrfarė e keqe dhe pasuan kėnaqėsinė e All-lla_hut. All-llahu ėshtė i mirė pa masė”. (Ali Imran, 173-174)

“Ti kij bindje (mbėshtetje) nė atė qė ėshtė i gjallė, qė nuk vdes”. (el-Furkan, 58)

“...Dhe besimtarėt vetėm tek All-llahu le tė mbėsh_te_ten!” (Ibrahim, 11)

“..E kur tė vendosėsh, atė_he_rė mbė_shtetu tek All-lla_hu”. (Ali Imran, l59)

Ajetet pėr urdhrin e mbėshte_tjes (nė All-llahun) janė tė shumta dhe tė njohura. I Lartmadhėrishmi thotė:

“Kush mbėshtetet tek All-llahu, pa dyshim Ai i mjafton atij”. (et-Talak, 3)

“Besimtarė tė vėrtetė janė ata, zemrat e tė cilėve kur pėrmendet All-llahu mbu_shen me frikė, e kur u lexo_hen ajetet e Tij, ua shtojnė be_si_min dhe qė mbėshteten vetėm te Zoti i tyre”. (el-En_fal, 2)

Ajetet pėr vlerėn e tevekkulit janė tė shumta dhe tė njohura. Nė vazhdim po i the_ksojmė hadithet mbi kėtė temė:

58. Trans_me_tohet nga Ibni Ab_basi r. anhuma se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “O Zoti im, Ty tė jam dorėzuar, Ty tė kam be_suar, nė Ty jam mbėshtetur, te Ti jam kthyer dhe nė emėr Tėnd hasmohem. O Zoti im, i mbėshtetem madhėrisė Tėnde, nuk ka zot tjetėr pėrveē Teje, tė mė ruash nga lajthitja. Ti je i gjallė qė nuk vdes, kurse xhinnėt dhe njerėzit vdesin”. (Muttefekun alejhi)

Ky ėshtė transmetim i Mu_s_limit kurse Buhariu e ka shkur_tuar.

59. Trans_me_tohet po ashtu nga Ibni Abbasi r.a. se ka thėnė: “Has_bunall-llahu ve ni’me-l-vekil” (Na mjafton All-llahu, Ai ėshtė mė i miri mbrojtės). Kėtė shprehje e ka thėnė Ibrahimi s.a.v.s. kur e kanė hedhur nė zjarr. E ka thėnė Muhammedi s.a.v.s. kur (armiqtė) i kanė thėnė: “Vėrtet njerėzit (ar_miqtė tuaj) kanė tubuar grumbull tė madh kundėr jush, andaj frikėso_huni. Pėrkundrazi, kjo ua shtoi e ua forcoi besimin (besimtarėve) dhe thanė: “Hasbunall-llahu ve ni’me-l-vekil” (Na mjafton All-llahu, Ai ėshtė mė i miri mbro_jtės)”. (Buhariu)


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.