Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-07-09, 03:02   #1
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

25 theniet me te bukura nga Albert Ajnshtajn

1. Kur mberriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si te gjithe emigranteve te tjere, i dhane nje pyetesor per te kompiluar. Nder te gjitha pyetjet te cilave i duhej dhene pergjigje, njera pyeste: “Ciles race i perkisni?”. Dhe ai iu pergjigj: “Races njerezore”.

2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vertete, Gjermania do te thote se jam gjerman ndersa Franca do te thote se jam qytetar i Botes. Nese teoria nuk do te jete e vertete, Franca do te thote se jam gjerman ndersa Gjermania do te thote se jam hebre.

3. Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim.

4. Derisa te kete njerez do te kete luftra.

5. Cmenduri eshte te besh gjithmone te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme.

6. Semundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte.

7. Kompjuterat jane shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerezit jane shume te ngadalte, shume pak precize dhe inteligjente. Se bashku perbejne nje fuqi qe e kalon imagjinaten.

8. Bota eshte nje vend i rrezikshem, jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje.

9. Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gure dhe me shkopinj.

10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallekut eshte se gjenialiteti ka limit.

11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin.

12. Jeta eshte si te ecesh me biciklete: ne qofte se do te jesh ne ekuiliber duhet te levizesh.

13. Nuk e ke kuptuar me te vertete nje gje nese nuk je ne gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tende.

14. Nuk mendoj asnjehere per te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…

15. Mos u shqeteso per veshtiresite e tua ne matematike, te siguroj se te miat jane akoma me te medha.

16. Nuk mund te zgjidhet nje problem me te njejtin mentalitet qe e ka krijuar ate.
17. Asgje nuk eshte me praktike se nje teori e mire.

18. Per sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk jane te qarta, dhe per sa kohe jane te qarta, ato nuk i referohen realitetit.

19. Ne qofte se do te lindja perseri, do te behesha hidraulik.

20. Ne qofte se te dhenat dhe teoria nuk perputhen, ndrysho te dhenat.

21. Ne qofte se ne momentin e pare nje ide nuk eshte absurde, atehere nuk ka asnje shans qe ajo te realizohet.

22. Eshte me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

23. Vetem dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam i sigurt.

24. E rendesishme eshte te mos ndalosh se beri pyetje.

25. Te gjithe e dine qe nje gje eshte e parealizueshme, derisa arrin nje qe nuk e di dhe e realizon.


Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-07-09, 22:15   #2
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Afrimi_17
25 theniet me te bukura nga Albert Ajnshtajn

1. Kur mberriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si te gjithe emigranteve te tjere, i dhane nje pyetesor per te kompiluar. Nder te gjitha pyetjet te cilave i duhej dhene pergjigje, njera pyeste: “Ciles race i perkisni?”. Dhe ai iu pergjigj: “Races njerezore”.

2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vertete, Gjermania do te thote se jam gjerman ndersa Franca do te thote se jam qytetar i Botes. Nese teoria nuk do te jete e vertete, Franca do te thote se jam gjerman ndersa Gjermania do te thote se jam hebre.

3. Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim.

4. Derisa te kete njerez do te kete luftra.

5. Cmenduri eshte te besh gjithmone te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme.

6. Semundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte.

7. Kompjuterat jane shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerezit jane shume te ngadalte, shume pak precize dhe inteligjente. Se bashku perbejne nje fuqi qe e kalon imagjinaten.

8. Bota eshte nje vend i rrezikshem, jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje.

9. Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gure dhe me shkopinj.

10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallekut eshte se gjenialiteti ka limit.

11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin.

12. Jeta eshte si te ecesh me biciklete: ne qofte se do te jesh ne ekuiliber duhet te levizesh.

13. Nuk e ke kuptuar me te vertete nje gje nese nuk je ne gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tende.

14. Nuk mendoj asnjehere per te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…

15. Mos u shqeteso per veshtiresite e tua ne matematike, te siguroj se te miat jane akoma me te medha.

16. Nuk mund te zgjidhet nje problem me te njejtin mentalitet qe e ka krijuar ate.
17. Asgje nuk eshte me praktike se nje teori e mire.

18. Per sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk jane te qarta, dhe per sa kohe jane te qarta, ato nuk i referohen realitetit.

19. Ne qofte se do te lindja perseri, do te behesha hidraulik.

20. Ne qofte se te dhenat dhe teoria nuk perputhen, ndrysho te dhenat.

21. Ne qofte se ne momentin e pare nje ide nuk eshte absurde, atehere nuk ka asnje shans qe ajo te realizohet.

22. Eshte me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

23. Vetem dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam i sigurt.

24. E rendesishme eshte te mos ndalosh se beri pyetje.

25. Te gjithe e dine qe nje gje eshte e parealizueshme, derisa arrin nje qe nuk e di dhe e realizon.

Afrimi_17, te lumt per keto thenje , vertet jan thenje te bukura keto ......
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 03-09-09 nė 09:04
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-09, 00:39   #3
AlbaSoft
 
Avatari i AlbaSoft
 
Anėtarėsuar: 28-04-08
Postime: 1,741
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Albert Einstein asnjehere nuk ka mesuar te ngase makinen.
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-09, 01:19   #4
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

22. Eshte me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.


24. E rendesishme eshte te mos ndalosh se beri pyetje.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-09, 08:48   #5
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

23. Vetem dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam i sigurt.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-09, 11:57   #6
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

3. Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim.
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-09, 19:49   #7
flutra
 
Avatari i flutra
 
Anėtarėsuar: 22-12-07
Postime: 1,988
flutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Njeriu shpiku bomben atomike,por nuk ka mi ne bote qe do te konstruktonte kurthe per mije
flutra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-11, 19:57   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

"Mua mė ngjan se ideja e njė perėndie personale ėshtė njė koncept antropologjik tė cilin nuk mund ta marr seriozisht. Unė gjithashtu nuk mund tė imagjinoj ndonjė vullnet apo synim jashtė sferės njerėzore... Shkenca ėshtė akuzuar pėr shkatėrrimin e moralit, por kjo akuzė ėshtė e padrejtė. Sjellja etike e njeriut duhet bazuar nė mėnyrė efektive tek simpatia, edukimi, si dhe lidhjet dhe nevojat sociale ; nuk ėshtė e nevojshme baza fetare. Ne fakt, njeriu do te ishte nė njė gjendje mjerane nėse do te duhej tė kufizohej nga frika e ndėshkimit dhe shpresa pėr shpėrblimin pas vdekjes."
(Albert Ajnshtajn) - "Religion and Science", New York Times Magazine, 9 November 1930)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-11, 19:59   #9
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

interesant kure me thirrke vllau si fmije antshtajn me vike teper inati,athu komplimente me paska pas dhan a
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-11, 20:19   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

"Fjala Zot pėr mua s'ėshtė asgjė mė tepėr sesa njė shprehje dhe frutė i dobėsisė njerėzore, Bibla(kurani) njė koleksion i legjendave tė nderuara por sidoqoftė primitive, dhe nė ēdo rast tepėr fėmijėnore. Nuk ka ndonjė interpretim sado tė rafinuar qė ta ndryshojė (pėr mua) kėtė gjė."
(Albert Ajnshtajn - Nė njė letėr, 3 janar 1954, i drejtohet filozofit Eric Gutkind
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-11, 20:46   #11
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
"Fjala Zot pėr mua s'ėshtė asgjė mė tepėr sesa njė shprehje dhe frutė i dobėsisė njerėzore, Bibla(kurani) njė koleksion i legjendave tė nderuara por sidoqoftė primitive, dhe nė ēdo rast tepėr fėmijėnore. Nuk ka ndonjė interpretim sado tė rafinuar qė ta ndryshojė (pėr mua) kėtė gjė."
(Albert Ajnshtajn - Nė njė letėr, 3 janar 1954, i drejtohet filozofit Eric Gutkind
Bibla & Kuranin, Albert Ajshtajni nuk i njeh pasi qe ishte hebrej,.. bile,.. jo edhe aq i zgjuar saqe thojn.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 21:17   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Bibla & Kuranin, Albert Ajshtajni nuk i njeh pasi qe ishte hebrej,.. bile,.. jo edhe aq i zgjuar saqe thojn.


Ajnshtajni ėshtė gabuar, kalohet shpejtėsia e dritės

GJENEVE-Duket se Ajnshtajni ėshtė gabuar. Njė ekip shkencėtarėsh nė CERN ka arritur tė regjistroi grimca neutrinoje qė udhėtojnė mė shpejtė se drita.

Siapas Reuters: Antonio Ereditato, i cili punon nė laboratorin e CERN nė kufirin Franko-Zvicerian, tha se matjet gjatė tre viteve treguan se neutrinot lėvizin 60 nanosekonda mė shpejtė se drita nė njė distancė prej 730 kilometėr.

“Jemi tė bindur mbi rezultatet, por kemi nevojė qė edhe koleg tė tjerė tė kryejnė testet e tyre pėr tė qenė mė tė sigurt” tha Ereditato. Ai konfirmoi se studimi mund tė pėrmbys njė pjesė kyce tė teorisė sė relativitetit tė Ajnshtajnit, e cila thotė se asgjė nė univers nuk mund tė udhėtoj mė shpejt se drita.

“Ėshtė e rėndėsishme tė bėhet e qartė se asnjė nuk po deklaron njė zbulim, apo ndonjė kontraditė tjetėr me teorinė e relativitetit” tha James Gillies, zėdhėnėsi i CERN. Ai tha se nevojiten qė tė bėhen eksperimente tė tjera dhe kėrkoi ndihmė nga laboratorė tė tjerė qė tė zhvilloinė eksperimentet.

Eksperimenti u krye pėr tė studiuar fenomenin e oshilacioneve tė neutrinos, kur grimacat elementare tė njohura si leptone transformohen nė mėnyrė spontane nga njė grimcė subatomike (e quajtur myon-neutrino) nė njė tjetėr (e quajtur tau-neutrino).

Laboratori i CERN lėshon njė tufė myon-neutrino qė udhėton nė njė distancė prej 730 kilometėr dhe arrin nė njė laborator nėntokėsor nė Gran Sasso nė Itali, ku shkencėtarėt vėzhgojnė sa myon-neutrino janė kthyer nė tau-neutrino oshilantė.

Relzultatet e eksperimentit ishin tė pabesueshėm: Neutrinot arritėn nė destinacion 60 milisekonda mė shpejt se sa do ti duhej dritės tė pėrshkonte tė njėjtėn distancė.
"Thėnė ndryshe, nė njė garė prej 730 kilometrash, grimcat neutrinos kapėrcejnė vijėn e finishit 20 metra mė herėt nga drita, nėse kjo e fundit do tė pėrshkonte tė njėjtėn distancė, saktėson CNRS.
"Muaj tė gjatė kėrkimesh dhe verifikimesh na mundėsuan identifikimin e njė efekti instrumental qė shpjegon rezultatin e masave tona", siguron zėdhėnėsi i eksperimentit "Opera", Antonio Ereditato, i cili shprehet i paduruar pėr tė krahasuar kėto rezultate me eksperimente tė tjera.

"Nėse konfirmohet nga eksperimente tė tjera, ky rezultat i habitshėm dhe aspak i pritshėm nėse i referohemi teorive tė Albert Ajnshtajnit (Einstein), mund tė hapė perspektiva tė reja teorike tėrėsisht novatore", nėnvizon CNRS (Qendra Kombėtare e Kėrkimeve Shkencore, Francė) nė njė deklaratė pėr shtyp.

I inaguruar ne vitin 2006 bashkepunimi nderkombetar Opera drejtohet nga nje grup kerkimi qe perfshin rreth 160 shkencetare nga 11 vende te ndryshme te botes.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-12, 04:57   #13
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Ajnshtajni ėshtė gabuar, kalohet shpejtėsia e dritės

GJENEVE-Duket se Ajnshtajni ėshtė gabuar. Njė ekip shkencėtarėsh nė CERN ka arritur tė regjistroi grimca neutrinoje qė udhėtojnė mė shpejtė se drita.

Siapas Reuters: Antonio Ereditato, i cili punon nė laboratorin e CERN nė kufirin Franko-Zvicerian, tha se matjet gjatė tre viteve treguan se neutrinot lėvizin 60 nanosekonda mė shpejtė se drita nė njė distancė prej 730 kilometėr.

“Jemi tė bindur mbi rezultatet, por kemi nevojė qė edhe koleg tė tjerė tė kryejnė testet e tyre pėr tė qenė mė tė sigurt” tha Ereditato. Ai konfirmoi se studimi mund tė pėrmbys njė pjesė kyce tė teorisė sė relativitetit tė Ajnshtajnit, e cila thotė se asgjė nė univers nuk mund tė udhėtoj mė shpejt se drita.Eksperimenti u krye pėr tė studiuar fenomenin e oshilacioneve tė neutrinos, kur grimacat elementare tė njohura si leptone transformohen nė mėnyrė spontane nga njė grimcė subatomike (e quajtur myon-neutrino) nė njė tjetėr (e quajtur tau-neutrino).

Laboratori i CERN lėshon njė tufė myon-neutrino qė udhėton nė njė distancė prej 730 kilometėr dhe arrin nė njė laborator nėntokėsor nė Gran Sasso nė Itali, ku shkencėtarėt vėzhgojnė sa myon-neutrino janė kthyer nė tau-neutrino oshilantė.

Relzultatet e eksperimentit ishin tė pabesueshėm: Neutrinot arritėn nė destinacion 60 milisekonda mė shpejt se sa do ti duhej dritės tė pėrshkonte tė njėjtėn distancė.
"Thėnė ndryshe, nė njė garė prej 730 kilometrash, grimcat neutrinos kapėrcejnė vijėn e finishit 20 metra mė herėt nga drita, nėse kjo e fundit do tė pėrshkonte tė njėjtėn distancė, saktėson CNRS.
"Muaj tė gjatė kėrkimesh dhe verifikimesh na mundėsuan identifikimin e njė efekti instrumental qė shpjegon rezultatin e masave tona", siguron zėdhėnėsi i eksperimentit "Opera", Antonio Ereditato, i cili shprehet i paduruar pėr tė krahasuar kėto rezultate me eksperimente tė tjera.

"Nėse konfirmohet nga eksperimente tė tjera, ky rezultat i habitshėm dhe aspak i pritshėm nėse i referohemi teorive tė Albert Ajnshtajnit (Einstein), mund tė hapė perspektiva tė reja teorike tėrėsisht novatore", nėnvizon CNRS (Qendra Kombėtare e Kėrkimeve Shkencore, Francė) nė njė deklaratė pėr shtyp.

I inaguruar ne vitin 2006 bashkepunimi nderkombetar Opera drejtohet nga nje grup kerkimi qe perfshin rreth 160 shkencetare nga 11 vende te ndryshme te botes.
Ka paramendime se ka shpejtesi tjera me te shpejta se shpejtesia e drites mirpo nuk eshte vertetuar asgje dhe teoria e Ajnshtajnit eshte gjall ende..,mirpo Shkanctaret kan konkluduar se dyshojn per shpejtesi sa te drites mirpo jo me te shpejt se te drites..dhe se edhe nese vertetohen ky eksperiment i shkenctareve prap se prap Shpejtesi baraz me driten prap Teoria e Ajnshtajnit eshte Aktive!
__________________
Ajo qe mendoj tani eshte:Se qfar do te mendoj neser me mendimet e mia
drejt nje mendimi sa me mendimtarė.(Afrim Sokoli)
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-12, 00:07   #14
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Anger dwells only in the bosom of fools!


Albert Einstein
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Elina : 18-05-12 nė 00:07
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-14, 19:07   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 25 Theniet me te bukura te "ALBERT AJNSHTAJN"

Jeta e Ajnshtajnit - fakte historikeAlbert Ajnshtajn kaloi shumė vėshtirėsi deri sa u bė i njohur nga e gjithė bota nė vitin 1919. Fillimisht ai pati vėshtirėsi pėr t’u pranuar nė shkollė. Pas diplomimit Ajnshtajni kaloi vitet mė stresuese tė jetės. Nuk pranoi tė bėhej asistent nė Universitetin e Teknologjisė nė Zyrih. Mė pas pranoi njė punė jo akademike.

Ndėrsa pas tensioneve me familjen pėr planet e tij pėr t'u martuar me Mileva Maric, me ndihmėn e njė miku gjeti punė nė Zyrėn zvicerane tė Patentave, ku kaloi shtatė vjet. I ēliruar nga shqetėsimet financiare, ai hyrė kėshtu nė periudhėn mė produktive tė jetės.

Pasi mori postin e parė akademik nė Universitetin e Zyrihut, ai u bė i njohur si njė teoricien i rėndėsishėm i fizikės. Viti 1905 ėshtė quajtur edhe si viti i mrekullisė sė Ajnshtajnit.

-Vitet e para-

1879

Lindi mė 14 mars nė orėn 11:30 nė Ulm, Gjermani

1880

Familja e Ajshtajnit shkoi nė Mynih

1885-1888

Hyn nė shkollė fillore katolike

Mėsime private nė Judaizėm nė shtėpi

1888-94

Nė gjimnazin Luitpold, nė Munih

Instruksione religjioni (deri nė 1892)

Prindėrit shkojnė nė Milano

1894

Gjashtė muaj mė vonė, Ajnshtajn lė gjimnazin pa e mbaruar dhe i bashkohet familjes nė Pavia, Itali

-- Vitet nė Zvicėr --

1895-1896

Nis shkollė nė Aarau

1896

Heq dorė nga shtetėsia gjermane

1896-1900

Student i Politeknikut nė Zyrih (mė vonė Instituti i Teknologjisė)

1901

Merr shtetėsinė zviceran

Pėrfundon teorinė e parė si shkencėtar

1901-1902

Pėrkohėsisht mėsues nė Schaffhausen,

1902

Emėrohet ekspert teknik i klasit tė tretė nė Zyrėn Zvicerane tė Patentave nė Bern

1903

Martohet me Milva Maric nė Bern

Themelon “Akademinė Olimpia” me Conrad Habicht dhe Maurice Solovine

1905

Pėrfundon teorinė e dritės kuantike, lėvizjen brounine dhe teorinė special tė relativitetit.

Merr titullin Ph.D nė Universitetin e Zyrihut,

1906

Promovohet teknik ekspert i klasit tė dytė nė Zyrėn Zvicerane tė Patentave

1907

Zbulon principet e ekuivalencės

1908

Emėrohet lektor nė Universitetin e Bernit

1909

Jep dorėheqjen nga Zyra e Patentave

1911

Parashikon pėrthyerjen e dritės

1911-1912

Profesor i teorisė sė fizikės nė Universitetin gjerman tė Pragės

1912-14

Profesor i teorisė sė fizikės bė Institutin e Teknologjisė nė Zyrih

-- Vitet nė Berlin --

1914

Emėrohet profesor nė Universitetin e Berlinit dhe anėtar i Akademisė prusiane tė Shkencės

Ndahet nga Mileve Maric – e cila kthehet nė Zyrih me dy djemtė

Firmos dokumentin antiluftė “Manifesto to Europeans”

1915

I bashkohet pacifistėve "New Fatherland League"

Plotėson strukturėn logjike tė teorisė sė pėrgjithshme tė relativitetit

1916

Publikon teorinė e pėrgjithshme tė relativitetit

1917

Shkruan teorinė e parė pėr kozmosin

Emėrohet Drejtor i Institutit pėr Fizikėn nė Berlin Kaiser Wilhelm

1917-1920

Vuan nga ulcera nė stomak, verdhėza dhe ligėshtia e pėrgjithshme – pėr tė kujdeset kushėrira Elsa Einstein Loewenthal

1918

Mbėshtet Republikėn e re Weima nė Gjermani

Divorcohet nga Mileva Maric

Vėzhgon pėrthyerjen e dritės gjatė eklipsit solar nė Afrikėn Perėndimore dhe Brazil

Diskutimi i parė mbi Zionismin me Kurt Blumenfeld

Martohet me kushėrirėn Elsa

1919

Royal Society dhe Royal Astronomical Society bėjnė tė ditur konfirmimin e teorisė Ajnshtajn gjatė vėzhgimit tė eklipsit

Ajnshtajn bėhet njė figurė e njohur botėrore

1920

Takim i gjerė kundėr teorisė sė pėrgjithshme tė relativitetit nė Berlin

Zgjidhe profesor special nė Universitetin Leiden

1921

Vizita e parė nė SHBA me Chaim Weizmann: tur pėr mbledhjen e fondeve pėr Universitetin hebre nė Princeton

1922

Pėrfundon teorinė e parė tė unifikuar

Viziton Parisin pėr tė normalizuar marrėdhėniet Francė-Gjermani

Tur leksionesh nė Japoni dhe Kinė

Merr ēmimin Nobel nė Fizikė pėr vitin 1921

1923

Viziton Palestinėn: mban leksion inaugurues nė vendndodhjen e ardhshme tė Universitetit Hebre nė Jerusalem. Zgjidhet qytetari i parė nderi i Tel Aviv

Viziton Spanjėn

Leksion pėr pranimin e ēmimit Nobel nė Goteborg, Suedi

1924

Instituti Ajnshtajn nė Potsdam, Gjermani, nė kullėn Ajshtajn nisin aktivitetin

1925

Udhėton nė Amerikėn e Jugut: Argjentinė, Brazil dhe Uruguai

Firmos manifestin kundėr shėrbimit tė detyrueshėm ushtarak

I bashkohet bordit drejtues dhe kėshillit akademik tė Universitetit Hebre

1927

Nis debat intensifikon me Niels Bohr nė themelimin e mekanizmit kuantum

1928

Vuan kolaps tė pėrkohshėm fizik – diagnostifikohet me zmadhim zemre

1930

Intensifikon aktivitetin pacifik

1930-1932

Tre udhėtime nė SHBA

Mbėshtet ruajtjen e Republikės Weimar

1932

Publikon korrespondencėn me Sigmund Frojd pėr natyrėn e luftės

Emėrohet profesor nė Institutin e Studimeve tė Avancuara nė Princeton

Planifikon ndarjen e kohės mes Berlinit dhe Princeton

Largohet nga Gjermani pėr herė tė fundit

-Vitet nė Princeton --

1933

Deklaron se nuk do tė kthehet mė nė Gjermani

Heq dorė nga Akademia Prusian e Shkencės

Kalon pranverėn dhe verėn nė Belgjikė dhe Oksford

Emigron nė SHBA nė Shtor

Publikon “Pse luftė?”

1934

Publikon koleksionin e eseve “Bota siē e shoh”

1935

Publikohet paradoksi Ajnshtajn-Podolsky-Rosen

1936

Vdes Elsa Einstein

1938

Publikohet “Evolucioni i fizikės”

1939

Firmos letrėn e famshme pėr Presidentin Franklin D. Roosevelt qė i rekomandon SHBA-ve kėrkime pėr armė nukleare

1940

Merr shtetėsinė amerikane

1943

Punon si kėshilltar nė Marinėn amerikane

1944

Kopja e shkrimit origjinal tė teorisė special tė relativitetit tė 1905-s shitet nė ankand pėr 6 milionė dollar nė Kansas City si kontribut pėr luftėn amerikane

1945

Tmerrohet nga holokausti i hebrenjve evropianė

Tronditet nga bombardimi nuklear i Hiroshimės dhe Nagasakit

1946

Bėhet kreu i Komitetit Emergjent pėr Shkencėn Atomike

Shpreh publikisht mbėshtetjen pėr informimin e qeverisė botėrore

1947

Intensifikon aktivitetin nė mbėshtetje tė ēarmatosjes dhe qeverisė botėrore

1948

Mbėshtet krijimin e shtetit Izraelit

Gruaja e parė Mileva Maric vdes nė Zyrih

1949

Publikon “Shėnime autobiografike”

1950

Firmos amanetin dhe testamentin: Otto Nathan dhe Helen Dukas janė bashkėkujdestarėt

Publikon koleksionin e eseve “Out of My Later Years”

1952

I ofrohet posti i Presidentit tė Izraelit

1955

Bashkėfirmos Manifestin Russell-Ajnshtajn pėr paralajmėrimin e kėrcėnimit nuklear

Vdes mė 18 prill nė orėn 01:15 nė spitalin e Princeton nė moshėn 76-vjeēare

Trupi i tij digjet dhe hiri shpėrndahet nė njė vend tė pazbuluar.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.