Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-11-09, 22:30   #1
elsaaa08
 
Avatari i elsaaa08
 
Anėtarėsuar: 02-06-09
Postime: 146
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Gabim tamlariza

a mundeni me me tregu dikush se si bahet tamlarisi nese nuk e kini te qarte se qka ashte eshte qumshte me orize qe behet i embel e kuptoni ju lutem me gjeni nje rezete


elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-11-09, 22:36   #2
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: tamlariza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elsaaa08
a mundeni me me tregu dikush se si bahet tamlarisi nese nuk e kini te qarte se qka ashte eshte qumshte me orize qe behet i embel e kuptoni ju lutem me gjeni nje rezete
tomel edhe oris i zien bashk veq kujdes se mos po kapet per tengjerje rrij gati perzije edhe shiqer i qet varet sa ka tamel dmth sipas qefit me ba embel nderkoh kqyre me lug orizin edhe e din a u zije boll tani qite neper tablla te vogla edhe prite te ftohet kshtu e qesim te na
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-09, 23:49   #3
thellenza
 
Anėtarėsuar: 12-05-08
Vendndodhja: Te pellumbi
Postime: 4,679
thellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: tamlariza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elsaaa08
a mundeni me me tregu dikush se si bahet tamlarisi nese nuk e kini te qarte se qka ashte eshte qumshte me orize qe behet i embel e kuptoni ju lutem me gjeni nje rezete
Une e kam shume qefe orizin me tomel edhe e boj shpesh dhe e boj keshtu:
E marr nje mas oriz dhe e zij me uje (jo me qit uje shume, vetem sa e mbulon masen e orizit) dhe e lo me nje temperatur te mesme deri sa te bohet orizi i zin tamon, (sepse keshtu me duket se zihet me shpejt) masandej e qes tomlin edhe sheqerin, dhe e zij edhe disa minuta edhe me tomel. Receptin e kam nga Dr.Otker Perndryshe nese e zij per qefin e nones teme, ajo e bon sikur teutA ashtu.

p.s te diskutimet shoqerore nuk besoj se po i ka hije qesaj teme. :D
__________________
100% vetevetja!
Kush ka zemer, ka edhe krah.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga thellenza : 27-11-09 nė 23:52
thellenza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-09, 23:53   #4
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: tamlariza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thellenza
Une e kam shume qefe orizin me tomel edhe e boj shpesh dhe e boj keshtu:
E marr nje mas oriz dhe e zij me uje (jo me qit uje shume, vetem sa e mbulon masen e orizit) dhe e lo me nje temperatur te mesme deri sa te bohet orizi i zin tamon, (sepse keshtu me duket se zihet me shpejt) masandej e qes tomlin edhe sheqerin, dhe e zij edhe disa minuta edhe me tomel. Receptin e kam nga Dr.Otker Perndryshe nese e zij per qefin e nones teme, ajo e bon sikur teutA ashtu.

p.s te diskutimet shoqerore nuk besoj se po i ka hije qesaj teme. :D
mu dok gjat me i shkru dyjat se edhe kshtu e bajm se me leht spo kapet por me duket qe shijen me te mir e ka kur zihet bashk me tamel
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-09, 23:57   #5
thellenza
 
Anėtarėsuar: 12-05-08
Vendndodhja: Te pellumbi
Postime: 4,679
thellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: AW: tamlariza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga teutaA
mu dok gjat me i shkru dyjat se edhe kshtu e bajm se me leht spo kapet por me duket qe shijen me te mir e ka kur zihet bashk me tamel
edhe nona jeme po thote keshtu, por une nuk po e vrej dallimin, ndoshta pse ma kaenda shume
__________________
100% vetevetja!
Kush ka zemer, ka edhe krah.
thellenza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-09, 00:16   #6
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: tamlariza

Normal duhet 1 filgjon oriz 3 qumesht, po une se boj me kete mas, e boj konsistencen qe ma kona mu, i shtoj me tahmina deri te shoh se u bo boll.....
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-09, 13:27   #7
elsaaa08
 
Avatari i elsaaa08
 
Anėtarėsuar: 02-06-09
Postime: 146
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Gabim Titulli: tamlariza

falemiderit shum nga te gjitha falemiderit
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-09, 15:26   #8
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: tamlariza

ka i gjeni keto fjale ,mu desht te mendoi gjate per qka behej fjal...(tamlariza) hera pare qe lexova ket
Oriz me qumesht(syltiash)
oriz 5-6 luge gjelle
qumesht 4-5 gota uji
sheqer 5-6 luge gjelle
pake kanelle te bluar

Orizi me qumesht behet i mire me oriz vendi dhe qumesht dele ose lope te paskremuar
orizi i pastruar dhe i lare zihet me uje sa te filloje te zberthehet kokrra she te ndelet jo em shume uje.Pastai hidhet qumeshti i valuar dhe sheqeri e zihet sa te behet krem,duke e perzier qe te mos ngjitet.Ndahet ne pjata te ceketa ose filxhane caji,lihet te ftohet dhe gjate servirjes hidhet kanelle e bluar....
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-09, 16:07   #9
elsaaa08
 
Avatari i elsaaa08
 
Anėtarėsuar: 02-06-09
Postime: 146
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Gabim Titulli: tamlariza

Oriz me qumesht(syltiash) hahahahaha po ne gjuhen popullore qumshtit i themi tamel edhe orizit oriz ska ndryshim edhe tash ne perberje te dy fjaleve vjen emri tamlarize ndersa syltiash sdi qa i bjen nese mundesh me tregu pse vjen ky emer pse quhet keshtu 'tamlarizi juj'hehe ok klm

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga elsaaa08 : 28-11-09 nė 16:08
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-12-09, 17:53   #10
besart-1
 
Anėtarėsuar: 27-11-09
Postime: 20
besart-1 i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: tamlariza

spari marrim orizin e fusim me ni tenxhere me uje edhe e vlojme pakez....pastaj i qesim 1.5 l qumsht dhe dhe dy tablla me sheqer e lem te vloje . keshtu te vluar e marrim dhe e hedhim neper tablla dhe e lem deri sa te ftohet disa ore perafresish 6 7 ore .


kalo mire ishallah bahet tamelorizi i mire hehe?:P
besart-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-13, 21:53   #11
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: tamlariza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elsaaa08 Shiko postimin
a mundeni me me tregu dikush se si bahet tamlarisi nese nuk e kini te qarte se qka ashte eshte qumshte me orize qe behet i embel e kuptoni ju lutem me gjeni nje rezete
oni ,viq karzaj kalimers a se tamlariza a tamlarizi ,
qika ingjes fari i maron ere tamlarza ere tamarisi

njones i qet viget ,qetres biber ,,,


__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.