Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Chat ne Serverin Shqiptar irc.dardania.de > Chat-Dhoma #Dardania
Emri
Fjalėkalimi
Chat-Dhoma #Dardania Kėtu ėshtė vendi ku vizitorėt e kanalit #Dardania takohen. Mund tė postoni ankesa mbi probleme tė hasura gjatė chatimit nė kanalin #dardania. Mos nguroni tė pyesni pėr gjera qė nuk i kuptoni.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-02-10, 18:59   #1
lulikras
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Belēikė-Bruksel
Postime: 33
lulikras e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lulikras Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek lulikras
Gabim Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...

Pershendetje me duhet IP e Chatit per ta lidhe faqen time me chat tuain permes MX Recorde...
Por me duhet IP e Chatit nese ka mundesi te me dergoni ne PM apo duke ju pergjigje postimit tim.

Do te thot : Kerkoj IP e Chatit apo SHELL qe ta lidhi chatin tim me irc.dardania.de


lulikras Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-02-10, 19:24   #2
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lulikras
Pershendetje me duhet IP e Chatit per ta lidhe faqen time me chat tuain permes MX Recorde...
Por me duhet IP e Chatit nese ka mundesi te me dergoni ne PM apo duke ju pergjigje postimit tim.

Do te thot : Kerkoj IP e Chatit apo SHELL qe ta lidhi chatin tim me irc.dardania.de

Pse ip.. fute aty vetem linkkun psh keshtu http://www.dardania.de/chat/


:) edhe kjo eshte zgjidhje
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-10, 12:08   #3
bIgEr
Nowhere!!
 
Avatari i bIgEr
 
Anėtarėsuar: 26-09-04
Vendndodhja: /dev/null/ &&
Postime: 114
bIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek bIgEr
Gabim Titulli: Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lulikras
Pershendetje me duhet IP e Chatit per ta lidhe faqen time me chat tuain permes MX Recorde...
Por me duhet IP e Chatit nese ka mundesi te me dergoni ne PM apo duke ju pergjigje postimit tim.

Do te thot : Kerkoj IP e Chatit apo SHELL qe ta lidhi chatin tim me irc.dardania.de
Pershendetje lulikras..

Se pari MX-Recorde jane per e-maila d.m.th ku lidhet mailserver..

Se dyti mundesh me lidh permes cname.. irc.chatiyt.com ne irc.dardania.de

Se treti hyn

START
RUN
cmd
nslookup irc.dardania.de

Ti qet ip-t :)

Hajde shnet e pare..

Per t'mire ;)
__________________
... EverySecond That I Waste Is More Then i Can Take ...

One more thing left to do here.. Then i'm gone forever..
bIgEr Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-10, 16:26   #4
lulikras
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Belēikė-Bruksel
Postime: 33
lulikras e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lulikras Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek lulikras
Gabim Titulli: Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...

i nderuar une e di mire se qfare shte MX Record e Channel ka kohe te gjat qe punoj me rrjet hapsira...


Por pytja eshte se une dua ta lidhi chatin tuaj permes faqes time pershembull : http://ircchat.shqipe.be

Ju mundeni me pa e kam li dhe krejt po vetem nje problem me ka dal se sme del qka shkruajn ataret e chatit ne publike.Une kam lidhe me ket ip 97.74.144.146

ØPor IRC chat mund te ken IP te ndryshme nga HTTP ose HTTPS qe keni ju .....;

Qe do te thot ju mund te keni nje apo me shume ip te chatit te cilat i percaktioni te kryen fuksione te chatit.


Ju pershendes ju faliminderit pa harruar te perserish te marr pergjigje nga ju...

Gjitha te mirat.
lulikras Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-10, 18:18   #5
bIgEr
Nowhere!!
 
Avatari i bIgEr
 
Anėtarėsuar: 26-09-04
Vendndodhja: /dev/null/ &&
Postime: 114
bIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek bIgEr
Gabim Titulli: Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lulikras
i nderuar une e di mire se qfare shte MX Record e Channel ka kohe te gjat qe punoj me rrjet hapsira...


Por pytja eshte se une dua ta lidhi chatin tuaj permes faqes time pershembull : http://ircchat.shqipe.be

Ju mundeni me pa e kam li dhe krejt po vetem nje problem me ka dal se sme del qka shkruajn ataret e chatit ne publike.Une kam lidhe me ket ip 97.74.144.146

ØPor IRC chat mund te ken IP te ndryshme nga HTTP ose HTTPS qe keni ju .....;

Qe do te thot ju mund te keni nje apo me shume ip te chatit te cilat i percaktioni te kryen fuksione te chatit.


Ju pershendes ju faliminderit pa harruar te perserish te marr pergjigje nga ju...

Gjitha te mirat.
Nuk po du me hy detajeve rreth qa jon MX-at pasi qe sun te bindi ty qe gabim e ke e ti vazhdon me tenden...

E kom cek me lart se si i mer ip-t e dardania.de t'irc-it

Start
run
cmd
ne dritaren e zez e shkrun nslookup irc.dardania.de ..

Perndryshe Irc Server n'java applet mundesh me perdor irc.dardania.de e nuk ke nevoj te cekesh ndonje ip..


P.S Lexo me shum rreth DNS Server ;) sepse paske mbetur mrapa
__________________
... EverySecond That I Waste Is More Then i Can Take ...

One more thing left to do here.. Then i'm gone forever..
bIgEr Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-10, 19:07   #6
lulikras
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Belēikė-Bruksel
Postime: 33
lulikras e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lulikras Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek lulikras
Gabim Titulli: Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...

Te faliminderit rreth kesaj : nslookup irc.dardania.de

Sepse une ket se dia : nslookup sa i perket MX Recod ben shume e shume pune i nderuar dhe ben punen e konektimit ( lidhejve ),shembull : Rado, Irc , Voice etj etj ....

Por i nderuar une kam lexuar per ate te them pa te ber per tu ndir keq te ftoj ta lexosh ket :

http://faq.everybox.com/

Te pershendes dhe te ftoj ta vizitsh une po sa konektova Dardania chat ne faqen time : http://ircchat.shqipe.be

Per ndryshe tani mundesh te kyqesh dhe me mIRC shembull:
/server irc.shqipe.be
dhe direkt te lidhe me Dardanin emri i dhomes #Shqipe te lidhe me dhomen #Dardania.


Dhe nje her te faliminderit per comandet ne RUN : nslookup gjitha te mirat dhe rrespekt per ju i nderuar.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lulikras : 07-02-10 nė 19:09
lulikras Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-10, 15:35   #7
bIgEr
Nowhere!!
 
Avatari i bIgEr
 
Anėtarėsuar: 26-09-04
Vendndodhja: /dev/null/ &&
Postime: 114
bIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėmbIgEr i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek bIgEr
Gabim Titulli: Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lulikras
Te faliminderit rreth kesaj : nslookup irc.dardania.de

Sepse une ket se dia : nslookup sa i perket MX Recod ben shume e shume pune i nderuar dhe ben punen e konektimit ( lidhejve ),shembull : Rado, Irc , Voice etj etj ....

Por i nderuar une kam lexuar per ate te them pa te ber per tu ndir keq te ftoj ta lexosh ket :

http://faq.everybox.com/

Te pershendes dhe te ftoj ta vizitsh une po sa konektova Dardania chat ne faqen time : http://ircchat.shqipe.be

Per ndryshe tani mundesh te kyqesh dhe me mIRC shembull:
/server irc.shqipe.be
dhe direkt te lidhe me Dardanin emri i dhomes #Shqipe te lidhe me dhomen #Dardania.


Dhe nje her te faliminderit per comandet ne RUN : nslookup gjitha te mirat dhe rrespekt per ju i nderuar.
Per gjerat qe ju tu fol ti jon DNS --
Ne DNS ka shume gjera
A Record
AAAA Record
CNAME
MX
etj etj ..

MX ka te beje me mail server..

MX = Mail Exchanger RECORD.. e cila specifikon MailServer i cili eshte pergjegjes per pranimin e mesazheve ne e-mail ne emer te Faqes tuaj..

Prap po e ceki lexo me shum rreth DNS ( Domain Name Server )

Per t'mire ;)


__________________
... EverySecond That I Waste Is More Then i Can Take ...

One more thing left to do here.. Then i'm gone forever..
bIgEr Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.