Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-01-12, 10:22   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Di dikush t`na sqaroj pse tė krishterėt besojnė nė "njė Perėndi tė tre persona", dhe se ēfarė do tė thotė kjo pėr tė krishterėt. Nė lidhje me kėtė, njė pasqyrė e drejtė diskutimi pa u futur nė debat tė natyrės diskriminuese te trinitetit nga besimtarė e feve tjera,do tė na mundėsonte tė kuptojmė mė mire se ēka nė tė vertetė dhe kujt i besojnė tė krishterėt.

E shtroj kėtė pyetje si formė diksutimi nga aspekti social e jo si formė pėr tė nėnēmuar komunitetin e krishter.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-01-12, 11:12   #2
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Thjesht, te besosh ne nje(cka do qoft)eshte nje-zero,dhe rrin zero,nga nje "pike" nuk drejtohet asgje? nga dy pika mes te cilave mund te terhiqet gjithmon nje paralele e drejt!ka mundesi manipulimi deri sa nuk jan tri,per te udheheq drejt duhen te pakten tri "pika"orjentuese. Ose te jesh taman bal duhet te jesh tredimenzional

E tani:ata qe po i besokan vetem nje Zoti, faktet po tregojn se jan mbet ne njish,as nje hap me tutje,sillen rreth nje "pike" qe secilit i duket qe e ka drejt,nga cdo drejtim te nisesh i bjen drejt,deri sa nuk ka cak "piken" tjeter orjentuese,per ate edhe ju duket qe secili eshte i pari,ai i dine te gjitha,krejt e kan mire e punet hallakam si ne islami ma

Ata, qe marrin tri "pika orjentuse e kan gjet me mire menyren e te udhtuarit perpara,ne c'do aspekt, 1 eshte:Ati(zoti) qe pa te dytin Birin,nuk kishte deshmi se i pari ekziston?,dhe 3. shpirti i shenjt,qe e frymezon te dytin(Birin)ta respekton te parin njishin,Atin(Zotin)dhe i lidhe mes veti.

Kush ju tha qe dikush po besojka ne tre Zota!? Zoti i dikujt eshte me tri perbamje,me tri karakteristikat kryesore;vet krijuesi,fryma(shpirti qe ju dha njerzimit) edhe Biri(njerzimi)qe bartin ate shpirt te shenjt.
..pa njerzin,shpirtin,mendjen,frymen njerzore i pari,njeshi(Zoti) s'kish me ekzistu,
...nejse ma- ka edhe asi qe e besojn Zotin jasht vehtes se tyre,si nje dicka qe i rri njerzimit mbi koke me kamxhik,a si nje babadimer qe shikon nga lart e udheheq si te done ai,diken e vret,diken e sakaton,diken e varferon...po per cudi keto po jau ban me se shumti atyre qe po thirren ne nje Zot(Allah)!!!
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 11:32   #3
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Ah mu kon t'kthej tye n'mesjet, tani nime ta kishin orjentue ka njeshi, dyeshi e treshi-persheshi

... vazhdone temen, ju besimtar e Tre-zotave. Jam kurioz te di, se si e shifni ju baben qe flijon t'birin per turli far qyrri te kesaj bote. E nime, ku o Zoja, e shoqja e "zotit", pra nena e t'birit > Jezusit ?.... nese mendojn mir, kjo i bie qe Jezus Krishti paska be incest me nenen e tij, per te vetlindur ? ... s'po vazhdoj me shume, vazhdone ju, adhurues te papallareve.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 12-01-12 nė 11:33
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 12:13   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Make,pse po bahesh nervoz! a ke edhe ai i juvi,qe na e murrt neve Abrahami-Ibrahimi qe dashti me fliju te birin, kurban,e qe nuk e la Allahu kishe!? tani a jemi krejt te bijt-rob't e Allahut!? pse po sakrifikohen po vdesin ne menyra te ndryshme c'do dite?

Sa milion musliman jane kap per njeshit nje Allahu! edhe secili po na kallxon cka po thot Allahu...vec ne forum jeni ba nja 4 a 5 e vehten e kan harru,ata ne arabi shumica se ju jeni perzerza,b..e qkyni ne ket dynja e kishe jo na menojm per tjetren,

Kafshet nuk dine me vlersu vehten as shpirtin e tyre,Zot e dine ate qe i ushqen,i kreh i rreh..edhe ato vec nje Zot e dine :P:P

ps. per pak harrova :P me u kthy ne mesjet hic shtir se kam;vec ja nisi me mendu si ti qeshtu,pes minuta pune :D
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sherri : 12-01-12 nė 12:17
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 13:55   #5
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
Make,pse po bahesh nervoz! a ke edhe ai i juvi,qe na e murrt neve Abrahami-Ibrahimi qe dashti me fliju te birin, kurban,e qe nuk e la Allahu kishe!? tani a jemi krejt te bijt-rob't e Allahut!? pse po sakrifikohen po vdesin ne menyra te ndryshme c'do dite?
Shuj sherr, kush nervoz ? Un ?? Ahahahaha jo tybe,.. po vec po t'ngoj e po kcyri se si po shkreton

Na ja pasmi marr juve Ibrahimin a ?.. po mir o sherr, a e ka njoft Ibrahimi a.s. Jezus Krishtin, t'birin "zotit" dhe shpirtin e shenjt ?! Kur eshte lut ne bibel, kujt i drejtohet ?

Allahu se ka len me be kurban t'birin e Ibrahimit a.s., e vertet.
E si pra, baba i Jezusit e la te birin e tij qe t'malltretohet e t'bohet kurban nga ēifutet ? Paramendo sikur te ishe ne vend t'zotit tend, a ja kishe len nje grusht primatash nga roma me ta vra djalin e hasretit ?...vec tu mendu, mos em thuj qe dole ma i meqem se zoti ahahahahahaha

Citim:
Sa milion musliman jane kap per njeshit nje Allahu! edhe secili po na kallxon cka po thot Allahu...vec ne forum jeni ba nja 4 a 5 e vehten e kan harru,ata ne arabi shumica se ju jeni perzerza,b..e qkyni ne ket dynja e kishe jo na menojm per tjetren,
Jo milion, po miliarda. Dhe arabt nuk jan ata qe me se shumti jan musliman.
Egzistojn dy bota, sikur t'ishte si thua ti, i shkreti i biri i zotit, s'paska rrnu hic fort !.... he more ? ku o jezusi shti sipas teje ?! I vdekun a i gjall ? Sa ishte jezusi n'tok, kush u perkujdes per trojet shqiptare ? vec mos um thuj qe diten ishte neper jerusalem, e tan naten i ka numrue njerzit e botes, si dele,.. ups,.. dele ? Delet e humbura !? ahahahahaa

Citim:
Kafshet nuk dine me vlersu vehten as shpirtin e tyre,Zot e dine ate qe i ushqen,i kreh i rreh..edhe ato vec nje Zot e dine :P:P
Jo s'din, per qato nese shkon dhe ja prek pules zojt, ajo vec ik ma shpejt se dreci. Nime, a figuron diku fjala instikt ne bibel a jo ?

Citim:
ps. per pak harrova :P me u kthy ne mesjet hic shtir se kam;vec ja nisi me mendu si ti qeshtu,pes minuta pune :D
Me mendu ti si un, jo n'mesjet, po n'parajet shkon.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 15:08   #6
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Sherr e masher,mos e perzi besimin ne Allah mbase jan te tjere ato qe e kan zgjedhe ate besim.Ke ndonje version me te shkurrter per trinitetin apo i ben gjerat gjene e gjate ndoshta se ke kercy ne ate besim risi dhe mendon se duke i smadhuar gjerat behesh besimtare i devotshem?.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 19:48   #7
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

...

Mos bani zullum me pytje te tilla , ngase kush n' fije s' muj i bjen ... shume e prifti duke u perpiq te beje nje skjarim, ne fund eshte konvertu ne Islam , e lene ma dikush tjeter ...

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 22:04   #8
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Tė pyesim mendoj ka tė drejtė ēdokush kėshtuqė duke lexuar diēka interesante pėr Trininė ose Trinitetin e bėra kėtė pyetje dhe ja se ēka mė shtyri;

Kush e shpiku Trinitetin?

Cili ėshtė burimi i konceptit tė krishterė i Trinitetit?

Tė tre fetė monoteiste-Judaizmi, Krishterimi dhe Islami pretendojnė tė ndajnė njė koncept thelbėsor: Besimin nė Zot si diēka Supreme, krijues dhe pėrkrahės i universit.


I njohur nė Islam si "Tawid", ky koncept u pa si njė unitet karshi Perėndisė nga Moisiut, nė njė pasazh nė Bibėl, i cili ėshtė i njohur si "skema" ose e theksuar si fe hebraike:
"Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė ėshtė njė Zot"

Kjo u pėrsėrit fjalė pėr fjalė 1500 vjet mė vonė nga Jezusi kur tha:

"... nė urdhėrimin e parė para tė gjitha ėshtė, Dėgjo o Izrael: Zoti, Perėndia ynė ėshtė njė Zot" (Marku 12,29)

Muhamedi erdhi nė rreth 600 vjet mė vonė, kur ai shpalli pėrsėri tė njėjtin mesazh:

Zoti juaj ėshtė njė Zot. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! (Kur'an 2:163)Megjithatė, krishterimi nga koncepti i unitetit tė Perėndisė ėshtė nė njė doktrinė tė paqartė dhe misterioze qė u formulua gjatė shekullit tė katėrt pas Krishtit,u digradua. Kjo doktrinė, e cila ėshtė ende burim i njė polemike besimi brenda dhe jashtė krishterimit, ėshtė e njohur si doktrina e Trinisė. Nė terma tė thjeshtuar, doktrina e krishtere e Trinitetit thotė se Zoti-bashkohet me tre persona hyjnor, Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtė tė bashkuar nė njė qenie hyjnore,dhe po tė marrim si shembull pohimet mė naltė na del se Trinia nuk ėshtė nė pėrputhje me Biblėn dhe nuk mund te konstatohet si vepėr biblike,prandaj shtrohet edhe pyetja;Nga ku e ka burimin Triniteti?Nuk ėshtė mėsim nga Bibla po as burim Biblik,prandaj nuk ėshtė keq tė na sqaroj dikush po jo nė forma amatoreske si disa po me fakte mundėsisht duke lėnė anėsh gjithēka qė nuk ka tė bejė me Trininė.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 22:22   #9
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

ooooo pershendetje te gjitheve, vecenarisht Kercovarit ;)


Per temen (qe me ju shti me e lexu biblen);

Lexojeni pasuesin e fundit te ungjillit sipas Mateut, vec lexojeni kopjojeni dhe sillne ketu. Eshte fakt publik qe "trinitet" nuk permendet ne biblel, mirepo eshte fakt boteror qe permbajtja e bibles te sjell te triniteti. Lexojeni; Ati r biri e shpriti shenjet ( fundi sipas mateut).
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 22:23   #10
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Ėshtė e pamudur pėr njė qenie njerėzore ta kuptojė
plotėsisht konceptin e Trinitetit e aq mė shumė ta shpjegojė atė. Perėndia ėshtė pafundėsisht mė i
madh se ne, prandaj nuk duhet tė pretendojmė se mund ta kuptojnė Atė plotėsisht. Bibla na mėson
se Ati ėshtė Zot, Jezusi ėshtė Zot dhe Fryma e Shenjtė ėshtė Zot. Bibla gjithashtu na mėson se ka
vetėm njė Zot. Edhe pse mund tė kuptojmė disa fakte rreth marrėdhėnies sė personave tė Trinitetit
me njėri-tjetrin, pėrsėri, ėshtė e pakapshme pėr mendjen njerėzore. Ndėrkohė qė jeni duke studiuar kėtė temė, duhet ta dini se fjala “Trinitet” nuk pėrdoret nė Bibėl. Ėshtė
njė term qė pėrdoret pėr tė pėrshkruar Zotin triun. Janė tre persona bashkėekzistues dhe tė
bashkėpėrjetshėm qė pėrbėjnė Perėndinė. Kjo NUK nėnkupton se janė 3 Zotėr. Trinitet do tė thotė: 1
Zot i pėrbėrė nga 3 persona. Nuk ka asgjė tė keqe tė pėrdorėsh termin “Trinitet” edhe pse fjala nuk
gjendet nė Bibėl. Ėshtė mė e thjeshtė tė thuash termin “Trinitet” se sa tė thuash “3 persona
bashkėekzistues dhe tė bashkėpėrjetshėm qė pėrbėjnė 1 Perėndi”. Nėse kjo ėshtė problem pėr ju, merrni nė konsideratė kėtė gjė: as fjala “gjysh” nuk pėrdoret nė Bibėl. Abrahami ishtė gjyshi i Jakobit.
Kėshtu pra, mos u kapni pas termit “Trinitet” nė vetėvete. Fakti mė i rėndėsishėm ėshtė se koncepti i
PĖRFAQĖSUAR nga fjala “Trinitet” ekziston nė Shkrime. Pas kėsaj hyrjeje, vargjet e mėposhtme nga
Bibla janė nė lidhje me Trinitetin.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 22:50   #11
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Red face Titulli: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

O t'knoft zemra o Zanzi ! Po na knaqe muhabet.

Ja ēka kuptova nga ti ;

Zotin e perbejn 3 persona !
Kurse Trinitet, s'dmth 3, po 1 ?

Mir, dmth, Zoti qenka sa 3 njerezi (persona).
Po,... Adami atehere, s'qenka njeriu i pare ? Apo gabim e ka then bibla ?! Na shpjegoni se cili ishte me par, a Adami apo 3 personat ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-12, 23:02   #12
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
O t'knoft zemra o Zanzi ! Po na knaqe muhabet.

Ja ēka kuptova nga ti ;

Zotin e perbejn 3 persona !
Kurse Trinitet, s'dmth 3, po 1 ?

Mir, dmth, Zoti qenka sa 3 njerezi (persona).
Po,... Adami atehere, s'qenka njeriu i pare ? Apo gabim e ka then bibla ?! Na shpjegoni se cili ishte me par, a Adami apo 3 personat ?

...

Mos e nguc Zanzin , Makresh ... copy-past te kwalitetit ma te dobet ... bile bile , as kryerreshtat nuk i ka rendis ... po ashtu qysh e ka kopiu , shkllup paste ...


te thash qe s' dijn me skjaru , ngase mire e dijn se 3 nuk eshte barabart me 1 !!!


Mos i lodhni njerezit badihava !

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-01-12, 00:32   #13
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Mos e nguc Zanzin , Makresh ... copy-past te kwalitetit ma te dobet ... bile bile , as kryerreshtat nuk i ka rendis ... po ashtu qysh e ka kopiu , shkllup paste ...


te thash qe s' dijn me skjaru , ngase mire e dijn se 3 nuk eshte barabart me 1 !!!


Mos i lodhni njerezit badihava !

.
vec boll m'ka shti me kesh kur tha "Zotin e perbejn 3 persona" ahahahahahahahahhahahahahahhahahaha
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-01-12, 07:13   #14
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Tung tung cka ka t 3.

Problem o, sidomos kur nuk don md kuptu.

Dikush lypi lidhshmerine e trinitetit me biblen, ja solla. Po ashtu ka edhe lidhshmeri te tjera ne bibel me trinitetin, ju solli prap.

Po edhe nese ju sjelli, ju thoni qe bibla osht e falsifikume!!


.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-01-12, 07:34   #15
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Triniteti - Trinjėsia / Tribarazia

Leximi dhe dituaria ėshtė kultura e njė Kombi,andaj nuk i pengon Kėrēovarit tė lexoj ēdo libėr qoft ai fetarė,shkencorė dhe politik, pa dallim nga cili pėrkatės komuniteti nacional dhe fetarė vjen.Tė lėmė formulimet iracionale dhe injorante se paskam shkru unė qė tė lexojmė Biblėn dhe pėr kėtė u dashka njė falemenderim tė i drejtohet Kėrēoavrit.Si Bibla poashtu Kurani nuk janė libra qė vrasin ndėrgjegjen dhe pėrkatsinė fetare te askujt,pėrkundrazi,forcojnė ate edhe nga ana shpirtore,dhe thuhet nė Kuran dhe Bibėl;

Ēfarė thotė fjala e Perėndisė pėr Perėndinė?

Jeta na prezanton me disa zgjedhje, por njėra prej tė cilave ėshtė mė e rėndėsishme se tė gjithė tė tjerėt. Kjo ėshtė "zgjedhja" e Perėndisė tonė!Paraqitja qė ne kemi nga Perėndia ushtron njė ndikim tė madh nė jetėn tonė. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė njė koncept tė qartė tė Perėndisė.

Kurse unė atė qė dua tė pyes ėshtė;

A ėshtė ky besimi i drejtė qė tė krishterėt adhurojmė njė Zot nė tre persona dhe tre persona nė njė hyjni,dhe pse jo njė person nuk paraqet esencėn hyjnore.?
A shkruar Trinia qė nė fillim tė shkruarit e Biblės apo"Trinia" ėshtė shkruar shumė kohė pas pėrfundimit tė Biblės nė shekujt e konflikti tė ashpėr mes filozofive tė ndryshme, tė cilat edhe preferencat personale pėrkatėse tė Perandorisė romak u pėrcaktuan.Cilat janė format e ndikimit tė cilat Athanasium i pohon?


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.