Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-05-12, 11:47   #16
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lutjet themelore

Shenja e kryqit: (Para ēdo urate bėjmė kryq)
Nė emėr tė Atit e tė Birit
e tė Shpirtit Shenjt. Amen.

Ati ynė, qe je ne qiell, u shenjterofte emri yt,
ardhte Mbreteria jote, u befte vullnesa jote:
si ne qiell, ashtu ne toke!
- Buken tonė te pėrditshme na e jep sot.
Na i fal fajet tona, si i falim ne fajtoret tanė.
E mos na ler te biem ne tundim, por na liro nga i Keqi. Amen.

Tė Falemi Mari, hirplote, Zoti me Ty!
E bekuar je mbi tė gjitha gratė,
e i bekuar fryti i barkut tėnd, Jezus!
- Shenjta Mari, Nėna e Tenzot,
lutu pėr ne mekataret,
tash e ne fill te vdekjes sone. Amen.

Lavdi Atit, e Birit e Shpirtit Shenjt!- Si ka qenė ne fillim, ashtu tash
e pergjithmone e jetės. Amen.

Lutja pėr te vdekur

Jepua, o Zot, pushimin e pasosur!
- E u ndrite drita e pambaruar!
Pushofshin ne paqe!
- Ashtu qoftė!

O Jezusi im, na i fal mėkatet tona, na shpeto prej flakes se ferrit, e coji ne qiell te gjithė shpirtrat, por sidomos ata, qe kanė me shumė nevojė pėr meshiren tėnde.

Puna e pendimit

O Zoti im, po mė vjen keq me gjithė zemėr
pėr tė gjitha mėkatet qe i kam bėrė:
se kam bjerre parrizin, kam merituar ferrin.
Por me fort po mė vjen keq se te kam fyer Ty,
o e Mira e pambaruar,
qe kaq fort me ke dashur.
Meshire, o Zot! Mė fal, o Zot!
Po tė jap fjalėn, me ndihmėn tėnde,
se s'do tė fyej me kurrė.
Amen.

BESOJ NE HYJIN,
Atin e gjithpushtetshem,
Krijuesin e qiellit e te tokes.
E ne Jezu Krishtin,
Birin e tij njė te vetmin, Zotin tonė,
i cili u zu pėr virtyt te Shpirtit Shenjt.
U lind prej Virgjres Mari.
Pesoi mundimet nėn Poncin Pilat.
U vua ne kryq, vdiq e u varros.
Zbriti mbi ferr.
Tė tretėn ditė u ngjall se vdekuri.
U ngrit ne qiell.
Rri ne anė te djathte te Tenzot,
Atit te gjithpushtetshem.
Andej do tė vijė
pėr te gjykuar te gjallet e te vdekurit.
Besoj ne Shpirtin Shenjt,
Kishen e shenjtė Katolike,
shoqėrinė e shenjterve,
faljen e mėkateve,
ngjalljen e te vdekurve
dhe jetėn e pasosur. Amen.

Lutja e mengjesit
O Zoti im, po tė falenderoj sepse me ke ruajtur sonte. Po tė jap fjalėn se sot, me ndihmė tėnde, nuk do tė fyej me asnjė mėkat. Gjithēka te bėj e gjithēka te vuaj ne kėtė ditė - dua te bėj dhe te vuaj pėr dashuri tėnde e si ėshtė qėllimi i Zemres se Jezu Krishtit, qe bėhet fli pėr ne nč Meshen e shenjtė.
O Zot i gjithpushtetshem, qe na e dhe fatin te presim kėtė ditė, na ruaj me pushtetin tėnd, qe sot mos te biem ne asnjė mėkat, por le tė te rrjedhin fjalėt tona e le tė drejtohen mendimet dhe veprat tona pėr te kryer gjithhere drejtesine tėnde. Neper Krishtin, Zotin tonė. Amen.

Lutja e mbrėmjes

Zoti i gjithpushtetshem dhe i meshirshem na dhashte njė nate te qete dhe njė mbarim te mirė!
Eja, po tė lutemi, o Zot, ne kėtė banesen tonė e deboji tė gjitha pritat e armikut. Engjejt e shenjtė te tu le tė banojne ne te dhe te na ruajnė ne paqe! E bekimi yt qoftė gjithmonė me ne. Neper Krishtin, Zotin tonė. Amen.

Lutja Engjėllit Rojės

O Engjėl i Zotit, qė je rojtari im,
pasi Zoti ynė, pėr mėshirė tė vet,
mė ka lėnė nė rojė tėnde,
ti sot mė shndrit, mė mbaj,
mė ruaj e mė sundo. Amen.

Tė falemi, Mbretėresha,
Nėna e mėshirės,
jeta, ėmbėlsimi e shpresa jonė,
tė falemi!
Ty tė thėrrasim ne tė shkretėt,
tė bijtė e Evės, qė po fshajmė,
po gjėmojmė e po qajmė
nė kėtė shekull plot me lotė.
Deh, pra, pajtorja jonė,
ata sy tė mėshirshėm tė tu
silli drejt nesh!
E Jezusin, tė bekuarin,
frytin e barkut tėnd,
ne mbas kėsaj shkretie
na e kallxo.
O e dhimbshmja, o e buta,
o e ėmbla Virgjėra Mari!
Amen.
Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-05-12, 11:54   #17
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lutjet themelore

Engjėlli i Zotit

Engjėlli i Zotit iu fal Zojės Mari.
– E ajo ngjizi pėr virtyt tė Shpirtit Shenjt.
(Tė falemi Mari…)
Ja shėrbėtorja e Hyjit.
– U bėftė me mua si ėshtė fjala jote.
(Tė falemi Mari…)
E Fjala u bė njeri.
– E banoi ndėr ne.
(Tė falemi Mari…)
Lutu pėr ne, o shenjtja Nėnė e Hyjit!
– Tė bėhemi tė denjė pėr premtimet e Jezu Krishtit.
Tė lutemi: Hirin tėnd, po tė lutemi, o Zot,
ndikoje nė shpirtin tonė, qė sikurse nė lajmėrimin e engjėllit
na e zbulove mishėrimin e Birit tėnd, Jezu Krishtit, nėpėr
mundime e kryq tė tij na udhėheq nė lavdinė e ringjalljes.
Nėpėr Krishtin Zotin tonė. Amen.

(Shtohet tri herė: “Lavdi Atit…” dhe pėr shpirtra tė purgatorit njė “Ati ynė, Tė falemi Mari” dhe “Jepua, o Zot, pushimin e pasosur!”) Dhe i shndritė drita e pambaruar!
Pushofshin nė paqe! Amen.


Engjėlli i Zotit, i njohur mė gjerė si Angelus, lutet nė mėngjes, nė mesditė nė orėn dymbėdhjetė dhe nė mbrėmje. Nė kėto kohė rėndom bie kambana si thirrje pėr kėtė lutje, dhe kudo qė besimtarėt janė afėr ndonjė kishe do tė kenė mė lehtė tė bėhen me dije pėr lutjen e saj. Vetė papa e thotė kėtė lutje ēdo tė diel nė mesditė nė orėn dymbėdhjetė nga dritarja e banesės sė tij. Pėrmbajtja e saj shtjellon tė mishėruarit tė Jezusit nė kohė, e pėrgatitur pėrmes dialogut tė lajmėrimit nė mes tė engjėllit Gabriel dhe Marisė. Pas secilės prej tri fjalėve medituese thuhet njė Shenjta Mari, ndėrsa pėrfundon me lutje. Papa ia shton edhe tri: Lavdi Atit (Lavdithurjen e vogėl), pėrkujton tė vdekurit dhe pastaj jep bekimin. Nė kohėn e Pashkėve zėvendėsohet me lutjen “Mbretėreshė e qiellit”.Mbretėreshė e qiellit

Mbretėreshė e qiellit, gėzohu, Aleluja!
– Se ai qė meritove pėr ta bartur, Aleluja!
U ngjall si pati thėnė, Aleluja!
– Lute pėr ne Hyjin, Aleluja!
Gėzohu e galdo, Virgjėra Mari, Aleluja!
– Zoti u ngjall me tė vėrtetė, Aleluja!
Tė lutemi: O Zot, qė nėpėr ngjalljen e Birit tėnd Jezu Krishtit
u denjove ta ngushėllosh botėn, bėj qė nėpėr Nėnėn e tij,
Virgjėrėn Mari, tė fitojmė ngushėllimet e jetės sė amshuar.
Nėpėr Krishtin Zotin tonė. Amen.

Ėshtė njėra prej katėr antifonave tė Marisė dhe njihet si Regina Coeli. Kėndohet nė Liturgjinė e Orėve nė kohėn e Pashkėve pas mbrėmėsores. Nė kohėn e Pashkėve e zėvendėson lutjen Engjėlli i Zotit deri nė ditėn e Rrėshajėve. Teksti i saj dhe melodia kanė zėnė fill nė shekullin XII. Teksti i kėsaj lutjeje shpreh gėzimin dhe harenė pėr ringjalljen e Krishtit dhe Maria paraqitet si ndėrmjetėsja jonė.Engjėlli i Zotit

Engjėlli i Zotit, qė je rojtari im, pasi Hyji, pėr mėshirė tė vet,
mė ka lėnė nėn mbrojtjen tėnde, ti sot mė shndrit, mė mbaj,
mė ruaj e mė sundo. Amen.

Kisha katolike na mėson se pėrpos forcave tė kėqija, ekzistojnė edhe forcat e mira; prandaj na i paraqet engjėjt si ndėrmjetės dhe mbrojtės. Vetė fjala engjėll do tė thotė: lajmėtar. Ata rrinė pranė Hyjit dhe i shėrbejmė atij. Vetė Zoti u urdhėron qė tė na ruajnė (Ps 91, 11); prandaj forcat e kėqija nuk mund tė mbizotėrojnė, sepse vetė Zoti pėrfundimisht ėshtė Zotėruesi i qiellit dhe i tokės (Zb 20, 7–14). Shkrimi i Shenjtė na flet pėr engjėjt dhe kryeengjėjt, kerubinėt dhe serafinėt, fronet dhe zotėruesit; tė gjithė i shėrbejnė Hyjit dhe i mbrojnė njerėzit.
Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 07:22   #18
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lutjet themelore

Prej ēdo sė keqeje, Lirona ne, o Zot !
Prej ēdo mėkati,
Prej tundimeve tė armikut tė keq,
Prej shpirtit tė gabimit dhe tė rrenės,
Prej shpirtit tė mosbesimit dhe tė bestytnisė,
Prej shpirtit tė madhėshtisė dhe tė smirės,
Prej shpirtit tė sharjes dhe tė mallkimit,
Prej shpirtit tė fėlligėshtisė,
Prej shpirtit tė epsheve dhe tė pėrtacisė,
Prej shpirtit tė mendjelehtėsisė dhe tė dėshpėrimit,
Prej shpirtit tė kundėrshtimit sė vėrtetės sė njohur,
Prej shpirtit tė ngurrimit dhe tė mospranimit tė pendesės,
Prej vdekjes sė rėndė dhe tė papėrgatitur,
Nė ditėn e gjyqit.
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 07:25   #19
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lutjet themelore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Kjo lutje, sikur te ishte Islame :)
patjeter
Jezusi(isa)
Maria (mejremja)
Musliman jan kta,,,,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-13, 18:24   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lutjet themelore

O Zot, me mbroj nga brenga dhe pikellimi, me mbroj nga pafuqia dhe pertacia, me mbroj nga qyqaria dhe koprracia dhe me mbroj nga veshtiresite, borxhi dhe anashkalimi i njerezve.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.