Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-05-12, 18:03   #1
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kreshmet

Kisha shenjte, gjatė kohes sė Kreshmėve, nė njė mėnyrė tė veēantė, e fton secilin prej nesh qė tė pėrgatitet pėr kremtimin e Pashkėve, Ngjalljen e Krishtit.

Kohen e Kreshmėve e karekterizon:

Njė kohė, lutje, pendesė dhe agjerimi, pra pėr ēdo besimtarė e rėndėsishme ėshtė pendesa, agjerimi, duke i pėrcjellur me anė tė lutjes.

Njeriu shpeshherė nuk ushqehet pėr njė kohė tė caktuar, ose ushqehėt mė pak se zakonisht, dhe kjo mund tė jetė pėr qellime dhe arsye tė ndryshme, pra qė s’kanė motive tė krishterė.

Motivi dhe kuptimi i vertetė i pendesės dhe agjerimit nė kėtė kohė qėndron:

- Ripėrtėrirjen e marrėdhėnjeve dhe qėndrimit jetėsor ndaj Zotit.

Njeriu si krijesė, me mėkatet e veta, para sė gjithash ka fyer Zotin. Prandaj ta njohim mė mirė vetvetėn, tė dallojmė tė mirėn nga e keqja, tė pendohemi pėr mėkatet dhe t’i kėrkojmė falje Zotit, duke besuar se dashuria e tij ėshtė mė e madhe se mėkatet tona.

- Ripėrtėrirjen e marrėdhėnjeve me njerėzit.

Me agjerim njeriu e mohon vetvetėn e si i tillė e fal tė afėrmin mė lehtė, sepse vetėm atėherė mund t’i drejtohet Atit Qiellor me lutje dhe me pendesė. Pėrveē kėsaj nė mėnyrėn mė konkrete solidarizohemi mė tė varfėrin dhe mė tė gjithė ata qė vuajnė nė ēfardo lloj mėnyre.

- Ripėrtėritjen e qėndrimit tė njeriut ndaj vetės.

Besimtari i krishterė gjatė kohes sė Kreshmėve kujdesėt, nė njė mėnyrė tė gjallė pėr jetėn e tij shpirtėrore. I penduar pėr mėkatet, me lutje dhe me agjerim, e pėrtėrin shpirtin dhe gjithė qėnjen e tij.

Ky demension shpirtėror, pra dashuria e Zotit, mbi tė gjitha, qė pėr rrjedhoj ka dashurinė ndaj tė afėrmit si dhe ndaj vetės, ėshtė ngusht e pranishme te ēdo besimtarė i krishterė. Mirėpo, pėr fat tė keq, njeriu shpeshherė kėtė tė vėrtetė, qė ėshtė parim jetėsor dhe urdhėr i Zotit, nuk e pranon ose e pranon pjesėrisht dhe kėshtu agjerimi shpeshherė kalon nė formalitet dhe nuk shėrben si mjet shėlbimi.

Prandaj nė kohen e Kreshmėve, Kisha e ushqen shpirtin e ēdo besimtari me fjalėn e Zotit, ku theksohet nė mėnyrė tė posaēme dhe motive i vėrtetė i pėndesės dhe agjerimit. Dhe nė Beslidhjen e vjetėr pėrmes profetėve, Zoti e shpjegon, i qorton dhe e mėson popullin mbi agjerimin.

Jezu Krishti ka dėshiruar tė depėrtoj dhe tė zėr vend nė zemrėn e penduar dhe tė pėrvuajtur tė besimtarit, prandaj dhe thotė:

‘ Ruajuni se i se i bėni veprat e mira tė tuaja nė sy tė njerėzve qė t’ju shohin ato!.. prandaj kur tė ndash lėmoshė, mos ta dijė e majta se ēka bėn e djathta, qė lėmosha jote tė jetė e fshehtė, e Ati yt qė sheh nė fshehtėsi ka mė tė shpėrbly. Edhe kur tė agjeroni, mos u mėrrolni porsi shtiracakėt, tė cilet marrin njė Hije tė rėndė nė fėtyrė, me u treguar njerėzve qė po agjerojnė. (Mt6.1.3.16)

Vetmohimi, yemra e hapur dhe e penduar qė ėshtė pėrcjellė me lutje e vepra tė mira, ėshtė agjerimi qė i pėlqen Zotit. Ėshtė nismetari qė na prinė, na drejton dhe na ndihmon nė kėtė drejtim. Ta lejojmė qė tė veproj m ne, dhe nė ne, tė pajtohemi me Zotin, siē na bėn thirrje dhe Shėn Pali apostull: Ju pėrbej nė emėr tė Krishtit: pajtohuni me Hyjin! (2 Kor.6.2) Qe, pra, tash ėshtė koha e pėrshpirtshme, qe, pra, dita e shpėtimit.


Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.