Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-01-20, 11:31   #361
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: POEZI NGA GURI SYLAJ

Nama e Shqypnise

Pran Keshtjelles, gjysme rrenue

rrin nje Zane ulun mbi gure

Gjama e vaji i shkundin lisat,

i fshine lotet me Flamur

Kam dale ketu, me ka qu Shqypnia

me djeme te saje dy fjale me i nderrue

Po su kethyne ne rruge per se mari

kam me i neme , kam me i mallkue.

Vend per varr s'keni me pase,

as varg kenge e as Murane.

Nama e jem ka me u shitue,

si ne Prishtine e si ne Tirane

Varre e gjame kam me i ba bashk,

ne gote te tradhtise keni me i pi

Emni i juaj qofte mallkue,

jo vec sot po ne shtate brezni

U bafshi truq ne Saraje te Mretit,

Ne Dere te Shkaut ju nxafte pleqnia.

Po s'ju bate krah njani tjetrit,

Po s'mi shnoshet plaget e mia!

Ne oxhak te kulles ju rafte rrufeja

gur mbi guri mos me mbete

Po s'ia quet zanin Shqypnis,

atje lart ku vallezojn e rete

s.b
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-01-20, 11:35   #362
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: POEZI NGA GURI SYLAJ

KUR VJEN KJO STINE

Po rrefehen te heshturit e asaj nate,
ne vargun e fjaleve arome e harreses.
Kambana, te turpit, mbas fjaleve fshihen,
pergjerohen, n'perkulje, tek Guri i Pendeses.

Dhe,Guri ne trollin e vet, Murane perjetesie,
ndien ritmin e hapave,por jo si dikure.
Dhe ,hapetaret e gjore,dot nuk marrin vesh,
se varri s'eshte poshte por siper keta gure!

Vijne e ikin, ne perditesimin e motit,
te maten me stinen qe me lule eshte veshe
Kethehn te zgjebosur, me turpin e tyre,
se stina,si Stina,i nxjerre te pa peshe.

Mbajne fjale e fjalime,perjargen mbi leter
Te bemat e tyre i qesin ne kandar.
Harruar, moti, ne sirtaret e marrezive,
dhe krejt cfar kan, ne dore,e nxjerrin ne pazar.

Sa here vjen kjo Stine e ne dere ju troket,
keta pis-pillosen si krushqe te vonuar.
Cakorduar telash e trazojn ameshimin,
e kesaje Murane ne kete Vend te Bekuar.

Ne kete vend ku Zoti i ka zbritur zanat.
Ku gryka e pushkes i ban nder Atdheut.
Ne kete vend ku djepat i perkundin nanat.
Ne kete vend ku prehet Vellau i Skenderbeut.

s.b
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-21, 12:55   #363
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: POEZI NGA GURI SYLAJ

LOTET E MALLIT !

Me janė tha buzėt,
pėr lotėt e tu.
Ne ardhje e ne kthim
i gjeja ne pėrqafim !

Unė, mundohesha te mbahem
por kot!
Edhe tash kur ike,
neper buzė e ndjej ketė lot!

Pėr rrudhat tua,
me njė shekull,
palua ne mes.
Pėr fjale e peshuar hollė,
pėr plisin !
Pėr dy shokat ,
lidhe ne brez

Me ka marr malli
Pėr njė shtrėngim dore.
Thėnė drejt ,
edhe pėr njė sharje!

Lotėt ishin te ngrohet
Kur takoheshim ,
Por ishin akull
Ne ndarje !


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.