Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-10-13, 23:26   #1
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dita e Arafatit!

Neser eshte Dita Arafase. Gjate kesaj dite preferohet:

1. Agjerimi
2. Lutja
3. Lemosha

Ne kete dite Allahu zbret ne Qiellin e Dynjase dhe mburret me keta besimtare para Engjejve. Shperblimi i kesaj dite eshte falja e mekateve per dy vite; vitin e kaluar dhe vitin e ardhshem.
E lus Allahun ta arrijme shperblimin e kesaj dite!

__________________________________________________ ___________________________________


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardanesha : 13-10-13 nė 23:30
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-10-13, 23:30   #2
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dita e Arafatit!

Dit e Arafatit
E pres me gėzim,
Nesėr agjėro
Tė marėsh shpėrblim.

Zgjohu nė Syfir
Dhe bane nijet,
Tė falen gjynahet
Besa pėr dy vjet.

Pėr vitin qė shkoj
Pėr vitin qė vjen,
Kėt falje t'mėkateve
Veē nesėr e gjen.

Nesėr ndihmo vllaun
Jep shum sadaka,
Nesėr t'shpėrblen shum
I lumi All-llah. ..

Autor : HazbiTherra Ahmeti ( Elhamdulil - lah ). . .
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-10-13, 23:31   #3
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dita e Arafatit!

Xhabir - Zoti qofte i kenaqur me te- thote: "Nuk ka dite me te dashur tek Allahu se Dita Arafase. Ate dite Allahu zbret ne Qiellin e Dynjase, dhe mburret me banoret e tokes para banoreve te Qiellit dhe u thote: 'Shikojini raberit e Mi, te cilet kane ardhur nga cdo ane e Botes ketu te rraskapitur, te pluhurosur duke sakrifikuar. Ata shpresojne Meshiren time, edhe pse nuk e kane para ndeshkimin Tim. Nuk eshte pare ndonje dite ne te cilen Allahu ka liruar njerez nga zjarri i Xhehenemit sesa kete dite"
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-10-13, 23:33   #4
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dita e Arafatit!

Transmetohet nga Ebi Umame se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Dita e Arafatit, dita e nahrit (Bajramit) dhe ditėt e teshrikut (Dita e dytė, e tretė dhe e katėrt e Bajramit ) janė festa tona dhe ato ditė janė ditė tė ngrėnies dhe pijes.” Transmeton Ebu Daudi.

Agjėrimi i kėsaj dite i shpaguan mėkatet pėr dy vite.
Thotė Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): “Pėr agjėrimin e ditės sė Arafatit shpresoj qė Allahu tė mi falė mėkatet e vitit tė kaluar dhe vitit tė ardhshėm” Transmeton Muslimi.

Kjo ditė ėshtė ditė e faljes sė mėkateve dhe shpėtimit nga zjarri i xhehenemit.
Transmetohet nga Aishja se i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Nuk ka ndonjė ditė qė lirohen mė sė shumti nga zjarri i xhehenemit se dita e Arafatit, Ai u Afrohet atyre, pastaj lavdėrohet me ata para engjėjve dhe thotė: ‘Ēfarė dėshirojnė ata?!” Ibėn Abdulberri thotė: “Kjo aludon se ata janė tė falur nga mėkatet, pėr shkak se Allahu nuk lavdėrohet me gabimtarėt dhe mėkatarėt, pėrveē pas pendimit dhe faljes.”

Veprat e preferuara tė bėhen nė kėtė ditė
Agjėrimi
Mė lartė u pėrmend hadithi se agjėrimi i kėsaj dite i shpaguan (falė) mėkatet e vitit tė kaluar dhe tė ardhshėm. Qėllimi me kėtė ėshtė se falen mėkatet e vogla, pasiqė pėr faljen e mėkateve tė mėdha kushtėzohet kėrkimi i faljes nga Allahu.

Kjo vlen (agjėrimi) pėr atė qė nuk ka shkuar nė haxh, kurse haxhiu nuk kėrkohet tė agjėrojė kėtė ditė, pasi ai ka nevojė tė ruaj forcėn pėr t’u lutur nė Arafat dhe veprat e tjera tė haxhit.

Shpeshtimi i dhikrit dhe lutjeve
Resulullahu (salallahu alejhi ve selem) thotė: “Lutja mė e mirė ėshtė lutja qė bėhet nė ditėn e Arafatit dhe lutja mė e mirė qė e kam thėnė unė dhe Profetėt para meje ėshtė: La ilahe il Allahu uahdehu la sherike leh, lehul mulku ue lehul hamdu ue hue ala kuli shejin kadir.” (Transmeton Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe tė tjerėt.

Thėnia e tekbireve
Tekbiret janė sunet tė thuhen gjatė tėrė ditėve tė dhjetėditėshit tė parė tė dhulhixhes dhe ditėve tė bajrameve, nė ēdo kohė. Kurse nė mėngjesin e ditės sė Arafatit, pas namazit tė sabahut e deri nė ditėn e katėrt tė Bajramit pas ikindisė ėshtė sunet pas ēdo namazi t’i kėndojmė tekbiret pas namazeve (farze).

Forma e tekbireve
ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER. (tri herė)
Allahu ekber, Allahu ekber, la ilahe il Allahu uallahu ekber. Allahu ekber ue lilahil hamd.


XHAMIAMBRET.COM


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.