Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-10-09, 06:09   #1
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Aga ymeri na u martue soll nje natė ndejti me grue

Ngjyra jete : Nė v.1981 mė futėn nė burg qė nė natėn e parė tė martesės

Kisha caktuar datėn e dasmės nė dhjetor tė vitti 1981...pas 9 ditė nė paraburgim, Nexhmedini do tė dėnohet me 2 muaj burg ku do tė humb vitin shkollor si maturant. “Pas dėnimit na dėrgonin nė punė ndėrkaq shokėt shpesh vinin pėr tė mė ‘vizituar nė punė’ dhe mė thonin me “Ago Ymeri na u martue sall njė natė ka nejt ne grue”.

Shpeshherė fati i njerėzve nė jetė ka ngjashmėri pėr tė mos thėnė se edhe pėrsėritet. Nexhmedin Jusufi (1961) nga Kumanova duke kujtuar natėn e parė tė martesės tė tij, tė para 24 viteve ( 24-25 dhjetor 1981), thotė se martesa e tij i ka ngjarė si ajo e Ago Ymerit. Nexhmedinin qė natėn e parė tė martesės e kishin arrestuar nė orėt e hershme tė mėngjesit dy inspektorė tė sigurmit. Kisha caktuar datėn e dasmės nė dhjetor tė vitti 1981, derisa isha maturant. Drejtoria e shkollės sė gjimnazit dhe organet shtetėrore mė kishin hetuar se isha nė mesin e organziatorėve tė bojkotit tė procesit mėsimor pėr shkak tė fillimit tė shkrimit tė dygjuhėsisė nė ditarėt e shkollės. Gjithēka kishte kaluar mirė, deri nė orėt e mėngjesit kur erdhėn dy inspektorė tė sigurimit maqedonas dhe mė morėn dukė mė dėrguar nė stacionin policor”, evokon kujtime Nexhmedini nga nata e parė e martesės sė tij.
Ai thotė se kishte shkuar nė burg ashtu si kishte i veshur me rrobe tė dhėndrisė, ndėrkohė qė nė anėn tjetėr pėr burgosjen e tij nuk dinte askush e aq mė shumė miqtė nga ana e gruas.

“Pas dy ditė sipas zakonit tė dasmės duhej tė vinin tė afėrmit e nuses pėr tė mė parė se si dukem dhe cili ėshtė dhėndri?, shton Nexhemdini. “Mirėpo, unė isha nė paraburgim”, thotė mė tej Nexhemdini.
Babai i Nexhmedinit, Raifi edhe pse nė moshė tė shtyrė duke kujtuar momentin e dasmės sė djalit tė tij thotė se “ka qenė sabah kur ma morėn djalin kryengret (duke aluduar nė kryengritės). Pėr tė mbaruar adetet e dasmės, shkova nė polici dhe u thash “o le tė ma lėshojnė djalin pėr tė kryer adetet o do tė futem edhe unė nė burg. Ai nuk ka pse tė ikė, sepse nuk kishte pasaportė u pata thėnė nė polici”, thotė xha Raifi duke shtuar se “e liruan djalin me besė pėr njė orė ku i kryem adetet e dasmės dhe Nexha u kthye pėr ta mbajtur burgun”.
“Nga burgu me rrobe tė dhėndrisė drejtė e nė pritje tė mysafirėve tė cilėt nuk dinin asgjė pėr burgosjen time”, thotė mė tej Nexhmedini.
“Njė orė nė besė nė dėrrnek pėr tė mė parė gratė. Gjatė kėsaj kohe shumė mendime mė silleshin nė kokė. I veshur me rrobe tė dhėndrisė duhej ta mbaja bakllavėn para grave qė kishin ardhur nė dėrrnek pėr tė mė parė. Duhej tė tregohesha i gėzuar, por fytyra nuk tregonte buzėqeshjen pasi e dija se duhej tė kthehesha nė burg, ndėrkaq nė anėn tjetėr anėtarėt e farefisit tė gruas kujtonin se ka ndonjė mosmarrėveshje. As vet nuk e di se si kaluar ajo orė , por mbajta fjalėn dhe u ktheva nė paraburgim”.
Pas 9 ditė nė paraburgim, Nexhmedini do tė dėnohet me 2 muaj burg ku do tė humb vitin shkollor si maturant. “Pas dėnimit na dėrgonin nė punė ndėrkaq shokėt shpesh vinin pėr tė mė ‘vizituar nė punė’ dhe mė thonin me “Ago Ymeri na u martue sall njė natė ka nejt ne grue”.
Nexhmedini kishte humbur vitin e katėrt tė shkollės si maturant tė cilin e kishte pėrfunduar mė vonė me korrespondencė. Fati i tij pėr burg do tė pėrsėritet edhe nė vitin 1988 kur do do tė dėnohėt sėrish me dy muaj burg derisa shqiptarėt e Kumanovės kėrkonin tė drejta pėr shkollim tė cilin do ta mbaj nė Shtip.


if (window['tickAboveFold']) {window['tickAboveFold'](document.getElementById("latency-2145190462644993192")); }


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-10-09, 06:12   #2
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aga ymeri na u martue soll nje natė ndejti me grue

se si burgoseshin shqiptart neper shekuj nga armiqt serb duke qendruar burgjeve te atdheu e brezat te fitojn lirinė e shtrejt te ciles nuk po i dihet vlera shum nga brezi sot sikur po perbuzet ajo dhe shqiptart nuk punojn sa duhet-e nuk angazhohen -
si duket shqiptart nuk e kuptojn se sa e rendeishme ehst punaa dhe liria
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-09, 06:18   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aga ymeri na u martue soll nje natė ndejti me grue

Burgjeve te ftofta na shkoj e shtrejt jeta
autori xhelal ferizi
te dashurat i lam ne vetmi me lot

me duar ne gji nėnat e motrat e shkreta

neper shekuj prore ne per stinė e mot
-------

neper myk errsire na shkonte rinia
vashat prisnin te dashurin duke e vyshkė rininė
vetem qe per brrezat qe te vij liria

i lam shkollė e jeten e te bukur dashurinė-
----------

por sot me thuej o i burgosur si je

kalojn motet te mjera te shkelin me kambė

te perbuzin te sotme kohrat per mbi dhe

kahdo rrin etnija shqip ne cep e pllambė
---------------
autori xhelal ferizi kenge per te burgourit politik
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-09, 06:23   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aga ymeri na u martue soll nje natė ndejti me grue

I burgosuri na u martue
autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi
veq nje natė ndejti me grue
se ai shkja e ndau nga jeta
se la te lirė mbi troje te veta
-------
i burgosuri u nda lirije
hyri ne te errta ato qelija
nuk pau dritė kund bukurije

veq mbi dhe te ndriqoj shqipnija
-------
se ja fali shqipnisė driten
por si qiri u shkri zandanit

me i lultzue atdheut rriten

vuejten te bijt e ilirianit
--------------
kenge shqiptare per te burgosurit politik
nga autori xhelal ferizi ish i burgosur politik
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-09, 08:03   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aga ymeri na u martue soll nje natė ndejti me grue

Ploja nė burgun e Dubravės
Gani Sylė Shala
Ditari i njė luftėtari tė UĒK-sė (8)
Ploja nė burgun e Dubravės

“Dhe, para sė gjithash, ruhuni nga mallkimi i historisė

dhe mos e harroni atė kur tė jepni mendimin tuaj!” - Hasan Prishtina

Unė rashė ende pa gjuajtur kriminelėt nė ne. Kur kanė gjuajtur, i kam parė dhe numėruar tridhjetė veta tė vrarė, disa ranė mbi mua dhe mezi merrja frymė. Na mbuloi gjaku. Dėgjoheshin kuje dhe ulėrima. Dervish Syla i shante kriminelėt shkie dhe bėrtiste ”Rroftė UĒK-ja! Roftė Ramushi! Amanet Hasan e Shemsi! Lajmėrojeni nė shpi! Thajini nėnės e shoqes, ruajini fėmijėt! Pra kėtė amanet ia la Hasanit dhe mua nė plojėn e Dubravės!

Nuk vonoi shumė dhe ia prenė kryet me thikė shkiet. Gjithė ditėn kanė gjuajtur nė tė burgosur.

Largimi nga vdekja

Dikur u bė aksham. Mezi i largova tė vdekurit qe i kisha mbi trupin tim dhe pėrreth meje. E luta Zotin qė tė na ndihmojė. Zhag, mezi dola e kalova murin dhe dola nė oborr tė burgut. I pashė dy traktorė plot njerėz tė vdekur.

Plot istikamet shqiptarė tė vrarė. Qashtu zhag e zhag, hyra nė mal. Skaj kishės sė shkive. I jam ofruar Istogut krejt skaj malit, kah mėngjesi, pas baseneve tė peshqve. Aty ishte njė livadh me bar deri nė fyt. Mė kish pasė zėnė gjumi, me tahmin kah ora nėntė mbasdite u ēova. Zhag nėpėr lluga, e nėpėr pėrroska, deri kah ora njė pas natės mbėrrina te ura e Istogut. Nuk guxoja me kalue arėn skaj ujit. Eca shumė dhe mendova se jam avitur. Isha te varret e Prekallės. Hyna nė ujė tė Istogut, gati u mbyta. E kalova disi ujin. E shkeva kėmishėn dhe e lidha varrėn e u nisa zhag i kalova varret e Prekallės. Hyra trup, deri te njė shtėpi e thirra: A ėshtė kush nė kėtė shtėpi?.Me hy brenda nuk mujsha! Tue nejtė mendova: Po shkoj te Binak Rama. I vėrejta nja 12-13 ushtarė.

Nė duar tė ushtrisė serbe

M’u dukėn si me qenė tė UĒK-sė! Isha gabim. Ata ishin ushtri e rregullt e Serbisė. Me thanė t’i ēoj duart lart. I ēova. Mė ēuan nė mal tė Prekallės. Me ushtarėt ishte njė kapiten. Me pyeti pėr ēka ke qenė nė burg? E kam vrarė njė tė fshatit pėr tokė, - i gėnjeva. Sa ke qenė i dėnuar, - mė pyeti. 15 vjet. Kure e ke vra? Qe 14 vjet e gjysmė, - iu pėrgjigja. E shau gjykatėn, pėr njė shqiptar 15 vjet burg,a. I thirri do ushtarė me ma pastrue varrėn nė kėmbė. Ma lidhėn varrėn. U bė sabah. Aty pashė tri tanke, shumė ushtarė. Kapiteni me pyeti kur ke hėngėr bukė. I thashė qe tetė ditė nuk kam hėngėr. U bėrtiti ushtarėve: bjerini shokut bukė. Ma prunė njė bukė, njė sahan ēorbė. Pėr tre minuta e hėngra! Me vetėn e pi duhanin. U thashė “po”! Mė prunė duhan. Kapiteni mė tha se ishte nga Vojvodina. Mė tregoi pastaj se Peja thuajse ishte zbrazur, nuk kishte njerėz... Me tė lėshue unė te vrasin shkiet qė i kanė shamitė nė krye, mė tha kapitani. Kush ju ka vrarė nė Dubravė? I tregova se gardianėt dhe paramilitarė tė ndryshėm shtinė nė ne dhe na vranė. Mė 21 maj komandanti i burgut, zėvendėskomandanti i milicisė se Mitrovicės mė dha njė letėr.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-09, 08:04   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aga ymeri na u martue soll nje natė ndejti me grue

Prapė nė Dubravė

Hipėm nė veturė dhe u nisėm pėr Dubravė. Ramė pėr Prekallė, Zabllaq, Zalq, Gjyrakovc, Istog. Tė burgu i Dubravės pashė njė kamion tė mbuluar me ceradė lara-lara. Kamioni ishte plot njerėz tė vrarė. I shkarkuan!E ndjeva kapitenin tue thėnė “gjynah” dhe shau Milosheviqin. Kapiten u thoshte: Prej Mehės i kanė prurė nė Dubravė! Te dera e burgut njerėz tė vrarė, diku rreth 60 veta. Njė komandant nga Banja e Pejės, Vlastra Petroviq, me thikė duke ua prerė gishtat, ua merrte dukatin, orėt.... Mė bėrtiti “hup mos tė tė shoh”! Po i tregove kujt, kryet ta heq! U largova. Pashė tė burgosurit. Pyeta pėr Hasan Dalloshin. Mė thanė rri kėtu se po e thėrrasim. S’vonoi shumė erdhi Hasani. O Gani. ku je? Qe Hasan, - thashė U morėm ngrykė. I tregova krejt ngjarjen. Gani, mos ta dijė askush...Ani Hasan, i thashė. Tue ec me treguan kė e kanė vra nėpėr puseta. Mbi 180 veta janė tė vrarė, 300 janė tė varruar. I tregova Hasanit se jashtė burgut dy traktorė plot njerėz kanė qenė tė vrarė...Hajde Gani mos bėj zė!

24 maj 1999

Na rreshtuan dhe na hipėn nėpėr autobusė. Na ēuan nė burgun e Lipjanit. Duke shkuar Hasani mė tregonte ēka kishte ndodhur. Kanė vrarė nėpėr puseta, s’kanq lėnė gjė pa bėrė. Halitit ia kanė vrarė vėllanė me revole! Gani, u vranė tėrė shokėt qė kanė qenė nė grup me ty. Gani, mos ta dijė kush emrin. Gani, ka shumė spiunė. Hasan me kanė torturuar shumė, por nuk kam kallėzuar asnjė emėr.

Gjithashtu Hasani mė njohu edhe pėr tė plagosurit:

1. Tahir Panxha, 2. Bedri Kukala 3. Ismet Musa, 4. Sylė Kuqi, 5. Xhjelal Canziba, 6. Rasim Selmani, 7. Shaqė Selmani, 8. Fatmir Kukullari, 9. Rasim Jaha 10. Reshat Nurboja, 11. Hysen Bahtiri, 12 Defrim Kiqina, 13 Hasa Zariqi, 14. Halil Ademi 15. Gani Ēeta, e shumė tė tjerė.

Nė burgun e Lipjanit

Tahir Panxhajn e kishin marrė tre plumba snajperi, e kishte gjendjen shumė rėndė.

Nėse tash nuk vdes, ai do tė jetojė edhe shumė vjet. Ia kanė lidhur varrėt. Shumė prej tė plagosurve kanė shkuar zhag nė depo, i kanė thyer xhamat, janė hyrė brenda e kanė marrė barna! E pyeta si je baca Tahir? Jam lodhur, u pėrgjigj. Me hajr varrėt! Ndejta pak me tė nė autobus, duke shkuar pėr Lipjan. Kur arritėm nė burgun e Lipjanit, e njėjta atmosferė. Dėgjoheshin britma, kudo shihej gjak. Mė ra njė polic befas pa as njė shkak. I thashė pse mė re more idiot! Ma ktheu: tanėve kemi me ju bė varr masiv!

Kemi me ju... Tash dhe ty, erdhėn e me rrahėn. Tahir Panxha u tha: Ah, kriminelė! Poshtė Serbia! Nuk bėzanė, na ndan me Tahirin e me Hasanin!

Vijon
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.