Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-05-09, 21:34   #1
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Fjalor etrusk

1)put-, puth-, puth-s, put-e, putiza "drinking vessel, well, fountain" [am91, dep, pa]
Shiko shqip= Pus-i.
2)halx "to vacillate, be uncertain" [az96]
Shiko shqip = hall; jam ne hall; i pasigurte.
3)hetum "to stir up, persecute, pursue" [az96]
shiko shqip= hetoj(i hetuem); ndjek...!
4)hia "to reveal" < "to open" [az96]
Shqip= folja hyj:hyja; hi ne dhomė. Hap deren e hyj brenda.
5)hinth, hintha, hinthu, hinthie, hinthin, hinththin "below, beneath" [g/lb83: 80, mp68]
"infernal, pertaining to the Infers" [pa]
see Indo-European *ndheri "below" [dep] =shiko ne shqip: Nėndhe
*ndheri=nėndhe.

Ja edhe adresa e ketij websajti ku mund te gjeni shume fjale tjera interesante te ngjashme me fjalorin e shqipes:
__________________________________________________ _
http://etruscans1.tripod.com/Languag...scanIntro.html


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 29-05-09 nė 21:35
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-05-09, 10:33   #2
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

1) am-, ama, ame, amu-, amce, amuce "to be" [cb, g/lb83, jf, lb 90, mc91, mp68/75, v, pa, dep]
Shqip folja Jam.
2) ame "with" postposition [az96, dep]
Shqip parafjala Me.
3)amuce, amuxe "continual, perpetual, eternal" [az96]
Shqip rrenja am-shueshem.
4)ar, ara, are, ar-aS, ar-aSa, arce, ar-th, er-ce, er-s, er-ce "to act through movement, including ritual acts?" [mp68]
see Latin arare "to plow" [dep]
see Breton arat "to plow" [dep]
see Greek aroo "to plow" [dep]
see Gothic arjan "to plow" [dep]
see Lithuanian ariu "to plow" [dep]
see Indo-European *ary- "to plow" [dep]-
To Plow= Lavroj aren, token.
Vereni se ne te gjitha keto gjuhe figuron rrenja shqipe Are-Ara. Edhe fjala arjan lidhet me fjalen shqipe ara.
5)ateri "parents, ancestors" [g/lb83 89]
"paternal" [lb 90, mp 75]
see Lat. patrius "paternal, native" [htb]
Shqip At, eter, eterit( te paret, te vjetrit): eterit tane.
6)ati, atiu, ativu, atis "mother," [az96, cb, EB XXII:801, g/lb83, lb 90, mc91, mp 68/75, v, pa, dep, gzb]
see Gothic athei "mother" [dep]
see Oscan aeda "father" [dep]
see Hittite attas "father" [dep]
see Old Irish aite "educator" [dep]
see Old Slavic otitshi "father" [dep]
see Albanese at "father" [dep]
see Indo-European *atta "father" [dep]
-vazhdon-
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-09, 14:58   #3
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

1) cape, capi, kape, kapi, cape-r, cape-ri "drinking vessel, container" [am91, g/lb83, mp68, pa, dep, mc91: 118]
"to obtain, grasp" [az96]
Shqip: kap; rrembej; marr.
2) carcu, carcuna, carcna, carcusa, karke, karkana, karxvanie "guard, observer" [az96]
Shqip: Kėrkoj.
3)cluce, clauce "clear" [az96]
clucthra, cluctra "clarity" [az96]
Shqip: i, e kjartė; kjartėsi; qartė; qartėsi.
4)curuna "crown" [az96]
see Latin corona "crown" [az96]
Shqip: kurora; kunora.
5)eprial "superior" [az96]
eprthe- "superior charge, supremacy" [az96]
eprthne "superior, leader" [az96]
Shqip: i, e epert; eperm; me e larte; superior; epersi, etj.
6)etera, eteri, etri, etera-S, eter-S, eterais, eteraias "foreigner, slave,clientes" (middle class)" [djh 72, g/lb83, mp68: 232]
from Umbrian [djh 72, g/lb83, mp68: 232]
"associate, iugus, continual" [az96]
eterau, eterav "referring to etera 'foreigner, slave, servant" [mp68]
Shqip:tjeret; te tjeret; te huajt; te jashtmit; skllavet.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-09, 23:34   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

Me sa di une,etrusket s'kan fare lidhje me popujt indoevropiane,ku nder te tjera bejne pjese shqipja,latinishtja dhe greqishtja.
Edhe kur eshte bere ndonje krahasim i fjaleve etruske me fjale te greqishtes se vjeter, kjo ka ndodhur sepse greqishtja e vjeter eshte mund te merret si pike referimi per ato kohe kur u shkrua etruskishtja, dhe jo sepse ka ndonje aferi specifike midis te dy gjuheve.

Njejte mendoj dhe afersine e disa fjaleve etruske qe u jepet perkthim ne shqip...
Shkrimet etruske jan shume te shkurtera...Fjalet jan te ngjitura me njera -tjetren,qe nuk ndjekin ndoj kriter drejtshkrimor,keshtu qe,disa fjaleve mund t'u jepet edhe ndonje domethenje ne gjuhen shqipe,apo latine,apo gjuhe tjeter,por nuk mendoj qe kjo fjale e shkeputur nga nje shkrim etrusk,te kete te njejtin kuptim dhe ne gjuhen shqipe.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 11-07-09 nė 23:34
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-09, 10:43   #5
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

Po i ndihmojė pak Moderatorit hahahahhahaa hulumtoni pak


http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21439

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Artisti : 12-07-09 nė 10:45
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-10, 08:19   #6
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

Deshifrimi i gjuhės sė lashtė etruske dėshmon se Etruskėt ishin Ilirė!

__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-10, 08:33   #7
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etruskDeshifrimi i gjuhės sė lashtė etruske dėshmon se Etruskėt ishin Ilirė!

Me njė analizim tė artefakteve etruske mund tė vėrehet se gjuha aq misterioze etruske nė tė vėrtetė nuk ka kurrfarė misteri nė vete dhe ėshtė shumė lehtė tė deshifrohet. Qartė mund tė vėrehet se fjalėt e shkruara etruske nė tė vėrtetė janė pothuajse 100% tė njėjta me fjalėt e sotme shqipe!
Ajo qė bie nė sy ėshtė: pse qindėra shkencėtarė deri tani nuk e kanė vėrejtur kėtė, apo nuk kanė dashur ta vėrejnė?


Kjo ėshtė pamja e njė pllake nga Magliano, Itali.

Mė poshtė shifni disa fragmente qė i kemi ndarė pėr t'i deshifruar
Ekzistojnė deri tani shumė vepra dhe studime shkencore tė cilat kanė tentuar, por njėanshėm, qė kėtė gjuhė ta shpallin pėr greke, madje edhe sllave, mirėpo siē mund tė shihni edhe ju vetė nga kėta shembuj, ėshtė fare e qartė se bėhet fjalė pėr gjuhėn ilire gjegjėsisht shqipe, me pothuajse vetėm disa variacjone nė disa fjalė, por shumica janė madje plotėsisht tė njėjta me fjalėt shqipe qė edhe sot janė nė pėrdorje! (shih p.sh. fjalėn "mendja")
Siē e dinė ndoshta shumica, besohej se etruskėt ishin popull i vjetėr qė krysisht jetoi nė trojet e Italisė sė sotme dhe pėrreth. Shpjegimet klasike tė deritashme kanė qenė tė mbėshtjellur me njė perde tė misterit, dhe ėshtė thėnė se ata janė zhdukur dhe kanė lėnė pas veti vetėm artefakte arkeologjike me domethėnie tė ēuditshme.


Teorisė se ata mund tė jenė nė tė vėrtetė ilirė, shkenca klasike praktikisht nuk i ka lėnė mundėsi tė ekzistojė, kjo edhe mė shumė nga ana e armiqėve tė shqiptarėve. Ka pasė raste qė studjuesit e pavarur janė bėrė objekt i pėrqeshjes me thėnje si "po, ata tash thonė ndoshta se edhe banorėt e Antlantidės kanė qenė ilirė", e kėshtu me radhė. Ėshtė fakt se shumė arritje historike dhe vepra artistike, si dhe shkencore, nė tė vėrtetė u takojnė ilirėve/shqiptarėve, mirėpo fatkeqėsisht, kjo nė shumicėn e rasteve i ėshtė pėrshkruar tė tjerėve, kėshtu qė sot kemi "antikėn greke", "filozofėt grek", "zotat grek nė Olimp", emrat e tė cilėve, pėr habi, nuk kanė kurrfarė domethėnie greke por shqipe - hyjnesha Afrodita (Afėrdita), Zeusi (Zoti), Hera (Era), etj.


Do t'i tregojmė edhe disa pjesė nga punimet e vjetra etruske, meqė fatkeqėsisht pothuajse asnjė nga muzeumet dhe institutet shkencore, tė cilat kanė artefakte etruske, nuk shprehet i gatshėm t'i japė kėto nė analizim, prandaj shumica e skemave kėtu ėshtė marrė nga librat e ndryshėm mbi etruskėt.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-10, 08:36   #8
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

Ky ėshtė Disku i Phaestos nga viti 1700 p.e.r. dhe ėshtė shumė i njohur pėr shkak tė stilistikės sė figurave. Disa madje i kanė dhėnė atij edhe vlerė aritmetike si njė dėshmi e kulturės sė lartė minoite (Kretė).
Disku pėrbėhet nga 52 simbole si dhe 3 tė posaēme qė paraqesin "apostrofime" qė do tė thotė secili i pėrgjigjet njė fjale bazė.

Nė kėtė figurė shohim anėn B tė diskut. Nė anėn A gjindet njė poemė me aspekte intenzive seksuale, prandaj mendojmė se njerėzit kanė mėsuar leximin nė kohėn e pubertetit, kur temat seksuale gjejnė interesim tė madh. Ėshtė zbuluar edhe lidhja nė mes secilit simbol dhe fonemėve - shikoni disa shembuj mė poshtė:

  • Simboli i njė femre tė trashė (AITURA) pėrdoret pėr "AI". (krahaso "enjtura")
  • Simboli i kėrcyesit (KITSI) pėrdoret pėr "KI". (krahaso "kce", "kėrce")
  • Simboli i shkallės (SIKALA) pėrdoret pėr "SI". (krahaso "shkalla")
  • Simboli i thėllėnzės (THLINTZA) pėrdoret pėr "TH" (no comment!)
  • Simboli i lėkurės (NEKURA) pėrdoret pėr "NE" (no comment)
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Idila : 08-04-10 nė 08:39
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-10, 08:54   #9
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

... fjalet e trusk , domthane te kokan e trusta a?'
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-10, 14:01   #10
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium
... fjalet e trusk , domthane te kokan e trusta a?'
Nuk e kuptoj ē`ėshtė e trust! Nga cila gjuhė rrjedh kjo fjalė?
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-10, 23:49   #11
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Anėtarėsuar: 23-12-10
Vendndodhja: Larg
Postime: 10
Atdhetari i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
1)put-, puth-, puth-s, put-e, putiza "drinking vessel, well, fountain" [am91, dep, pa]
Shiko shqip= Pus-i.
2)halx "to vacillate, be uncertain" [az96]
Shiko shqip = hall; jam ne hall; i pasigurte.
3)hetum "to stir up, persecute, pursue" [az96]
shiko shqip= hetoj(i hetuem); ndjek...!
4)hia "to reveal" < "to open" [az96]
Shqip= folja hyj:hyja; hi ne dhomė. Hap deren e hyj brenda.
5)hinth, hintha, hinthu, hinthie, hinthin, hinththin "below, beneath" [g/lb83: 80, mp68]
"infernal, pertaining to the Infers" [pa]
see Indo-European *ndheri "below" [dep] =shiko ne shqip: Nėndhe
*ndheri=nėndhe.

Ja edhe adresa e ketij websajti ku mund te gjeni shume fjale tjera interesante te ngjashme me fjalorin e shqipes:
__________________________________________________ _
http://etruscans1.tripod.com/Languag...scanIntro.html
Studiuse francez Zacharie Mayani studiues i cili ka bėrė vėrtetimet e para tė
analogjisė iliro-etruske.
Fjalori etrusk - shqip:Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Atdhetari : 23-12-10 nė 23:50
Atdhetari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-10, 23:59   #12
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Anėtarėsuar: 23-12-10
Vendndodhja: Larg
Postime: 10
Atdhetari i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Fjalor etrusk

Emidio Luzi viti 1874 (Itali)
Mbishkrime te vjetra Pellazgo-Etrusko
Atdhetari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:14.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.