Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-01-09, 08:05   #1
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Ne kete muj "JANARI" kemi t'bejm duke i perkujtuar Legjendat e KOMBIT SHQIPTAR per gjithe ata qe vdekja i gjeti ne ket muaj JANARI LAVDIIIIII

Prandaj JU PERKUJTOJM mbi titullin
"Flaka Janarit"!

Dhe ky TITULL mban PERKUSHTIMIN nga vet i Ndjeri DR.RUGOVA...LAVDI QOFT...
Prandaj isha une vet AUTORE ce perkujtova kete titull te perflakur,ne Emrin e Dr Rugoves...duke i perfshire gjithe ata ce i mori ky muaj i pikelluar JANARI...Per te cilet s'do i harro kurr HISTORIA dhe jo as DARDANIA....LAVDIIIIIII

Andaj fillojm ce nga vdekja e LEGJENDES me te njohur SHQIPTARE ne BALLKAN dhe EVROP pra Trimi Skenderbe-
GJERGJ KASTRIOTI-LAVDI PERGJITHMON
Kurse pas tij me radhe vjen i dyti Skenderbe
DR.IBRAHIM RUGOVA-LAVDI PERGJITHMON
Pa dyshim dhe ni Gjigand i Ballkanit...
qe diti te zbardh fatin e KOSOVES pas gjithe atyre SHEKUJVE qe KALUAN binareve me te errta nga ishe "Regjimi Jugosllav"!

Prandaj SOT ne ket date te 21 JANARIT-2006-2009-
do i perkujtoim vepren dhe vdekjen e tij ne kete muja te pikelluar....JANARI
LAVDI PERGJITHMON

Si dhe njiherit te Jusuf&Bardhosh Gervallaj ne mes te tyre dhe Kadri Zeka...
Ce u vran (tinxerisht) nga dore e zgjatur kriminele,JUGOSLLAVE
NE D.17 JANARI TE PERFLAKUR....LAVDIIIIIIIII

Dhe ne kemi akoma me kece, per t'cekur te shumta vrasje,dhe pas pushtuesit serbo madh,do t'thote (pase u liruam nga ekupator i eger nacist),nga me shum keqe ardhje te madhe dhe tejet te pikellur nga pabesit ce ju ban vendit ton,po nga dora e zez vet antishqiptare!....keto pabesi ce dhe me shum e acarojn dhimbjen e cdo njerit,e cila le plag te pasheruar ne shpirterat e gjithe atyre ce ndjehen shqiptar dhe pa njolla.
Dhe njiherit e perkujtojm dhe Deputetin Smajl Hajdaraj-rugov-ishe dhe Komadant i UQK-es ne zonen e rugoves...si dhe i njejti KOMADANT I DUKAGJINIT Tahir Zemaj me gjithe djal te vetin Enisin, si dhe djalin e axhes Hasanin....QOFSHIN TE PAHARRUAR!....Si dhe shum e shum te tjer,ce u vran pabesisht,ngjajshem me ate antishqiptare!....he turpi i mbuloft, kush do te jen...qofte dhe baba jem.


Dhe ja ketu titulli ce mban mbi kete poezi
"FLAKA E JANARIT"!
~~~~~~~~~~~~~~~
Kushtuar te pavdekurit Dr.Rugova.LAVDIIIII
Ne kete muaj te dhembshem JANARI
ME DATEN 21-ni-2006-2009-do e perkujtojm 3 vjetorin e te pavdekurit GJIGANDI DARDAN DR.RUGOVA
I CILI TRASOI RRUGEN-PER PAVARESI DHE LIRI
**************LAVDIIIIIIIIIIII***********


ME DHEMBJE PER TY........
~~~~~~~~~~~~~~~~~
PER TY DHEMBJA KUFI NUK KA
JO NUK KE VDEKUR OR BABA
E GJITHE KOSOVA ME LOT PO T'QA
I MADH E I VOGEL VIZITAR
T'BEJN HUMAZHE PERMBI VARR
T'KAN MBULUAR VARRIN ME T'BARDHA
ME CA LULE DHE KURORA
PERMBI TO PO BIE BORA
BOR E BARDHE ME NGJYR KRISTALI
VIZITARET ME LOT PO T'LAIN
TE NGARKUAR ME SHUM HALLE
SIKUR DUAN TE THON CA FJALE,
NA KE LEN NE RRUGE TE MADHE
JETERAT TONA DO I KISHIM DHAN
VEQ MET PAS TY N'MESIN TON
PER T'I BERE APEL BOTES
MOS MJA LAUJ CERPIKUN DARDANES
SE KY POPULL ME NUK DURON
NGA ZHGENJIMET SHUM ASHTE LODHE
ZGJOHU DHE IHERE ME ZAKON T'VJETER
ZGJOHU DHE IHERE ME PERKUSHTIM
TA FIRMOSISH PAVARESIN
FJALA JOTE ISHTE GJENI
GJITHMON MBETUR NE HISTORI
TE PIKELLUAR GJITHEMON PER TY.

LAVDIIIIIIIIIIIII

TE PERKUSHTOI BIJA NGA RUGOVA
HAJLA&NATYRA


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-01-09, 18:23   #2
egiiiii
 
Avatari i egiiiii
 
Anėtarėsuar: 08-12-08
Postime: 141
egiiiii i dashuregiiiii i dashuregiiiii i dashur
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Lavdiiiiiii Gandit Dr- Ibrahim Rugova Gjithmon Je Ne Zemrat Tona
egiiiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-09, 00:53   #3
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga egiiiii
Lavdiiiiiii Gandit Dr- Ibrahim Rugova Gjithmon Je Ne Zemrat Tona
Falemnderit egiiiiii gjithmon qofshe e nderuar....

me respekt
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-09, 00:59   #4
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Ja pra per gjithe dashamiret e Dr.Rugoves njekohesisht dhe te Kosoves..po ju le nje keng kushtuar njeriut ce kurr nuk vdes,pra ky ishte dhe do mbetet pergjithmon ne zemrat tona Dr.Rugova.LAVDIIIII

http://www.youtube.com/watch?v=Zz4ZC...eature=related

....gjithnje te perkujton bija nga Rugova-Hajla&Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-09, 20:00   #5
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Kaluan vite po kalojn dhe muaj,
Dhe ne, kurr nuk kemi per te harruar
Gjithnje me dhembje per Ty Dr.Rugova. LAVDI

"Flaken e Janarit"!
Kushtuar Dr.Rugoves...LAVDI

Gjithmon n'poezi Ne do te kujtojm
Ti Dr.Rugova i pavdekshmi jon
Zemra sa shum dhemb,syri gjithnje loton
Edhe Shkembi n'bjeshke,veq per ty vajton
Per ty po qain malet,po qan edhe qielli
Po te qan gjithe populli pa ty s'po nxen dielli
Vdekja qe te mori, zemrat na i tronditi
Ti ke ditur rregullat fjalen dhe kuvendin
Vdekja e jote,sa paska qen e rend!
E din sa te pikelluar tashme na ke len,
Ti O Biri i jon O Shkemb i Rugoves
O rranje e Dardanise O lule Kosoves
Me lote n'per faqe po te qain dhe foshnjet
Sa e pameshire,vdekja qe te mori!
Sa e shkurt te qe jeta,qe varrin ta hapi!
Do ti kishim falur dhe vitet e tona
Vetem mos t'kishte mbetur,O pa ty Kosova
Ti qe Prisi i ardhmerise.....
Ti Dr.Rugova Drita e LIRIS
Ti qe hape udhen e PAVARESIS
Ti qe na ktheve ne TOKAT dhe SHTEPIT
TI HERO I KOMBIT PERGJITHMON...LAVDI

Ne shenje per Ty
Me nderime bija nga rugova-Hajla&Natyra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 27-01-09 nė 20:04
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-09, 20:56   #6
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Kushtuar Dr.Rugoves.LAVDI
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dr.Rugova

"Gjemoin Bjeshket e Rugoves...
Gjemon toka eshte vrejtur qielli
Pa Ty Kosoven s'po e nxen dielli
Per mbi "varr" shqipet po t'qajn,
Vendin tend kush ka per t'nxan
Ty te patem bab dhe nan
Pris i paqes i Liris
I Epokes-Demokracise
E gjithe Bota te njohi Ty
Burr i nderit ne histori
Fjala jote qelibar
Kishe lindur'per t'qen Kryetar
Me durim....e maturi
Ne gjithe Boten krijove miqesi
Dhe i solle Kosoves Lirin
Pavaresin na le ne shteg,
Ce kjo ishte endrra jote,
Ti qe punove neper mote-vite....
Sa shum vite kaluan me radhe
Sa shum mundime per kok te ran,
Zemra jote me fort se guri
Thojshe,nuk dorzohet burri
Nuk dorzohet jo shqipetari
Gjersa n'fyt ti vihet Litari
Amanet na ka lan i pari
Mos ti lem vend tradhtarit
Se tradhetia eshte e brishet
Ti merr mendet,ti mbyll syt!
Te shtyn vellaun per me mbyt,
Vendin duhet per ta ruajt
N'token ton nuk jemi te huaj
Mos t'ket vend as ni armik
Se gjakpirsi nuk t'behet mik,
Mblidhni mend mos dilni fare
Mos me fyerje e me perqarje
Me miliona jemi shqiptar....
Tokat tona si leshoim per t'gjalle
Ndiqne rrugen e Rugoves
Per t'ia ruajt nderin Kosoves
Mblidhnu burrat ni nga ni
Me jep dore shkrim... per Pavaresi
Mos t'perkeshe me ne Bota
E pse nuk eshte i ndjer, Rugova
Mos tua nxen rrota bishtin,
...dini tia luani dhe ju Botes gishtin.
Se ne kemi te bardhe Lirin
Me rreze te arta pavaresin
Te gjithe se bashku,me u aktivizuar
Njeri tjetrin me ndihmuar
Mblidhnu Vellezer burra Shqipetar
Gjithe Kosoves Zot me i dal....
Mblidhni djemt kah jen per Bot....
Qe ti vishen punes sot.
Shtetin duhet me ndertuar
Pavaresin me pasuruar...
Sa shum gjaku, per te ka shkuar
Sa shum nanat kan mbet pa djal,
Ato Kosoves ia kan fal...
Kush me pushke, e kush me pen..
Per ti len pasardhesit vend
T'ndiceni rrugen e Rugoves...
Mos i'a humbni vleren Kosoves
Mos lejoni me ju me laujt
Mos i beni Zot te huajt,
Se kjo eshte Tok Arberore
Eshte lare me gjak,seshte blere me pare....

LAAAAAVDIIIIIIIII...Gjitha Legjendave Kombetare ne krye me Dr.Rugoven....LAAAAAVDIIIIIII

nga autore
........HajlaRugovase

Natyra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 27-01-09 nė 21:06
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 22:54   #7
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Vdekja e parakokoheshme e presidentit Rugova,eshte nje humbje e madhe dhe e rende,jo vetem per Kosoven,por per gjithe boten shqiptare....LAVDI

Nga Dervish JAHJAGA & Beqir SINA

Ne shenje respekti per punen dhe vepren e presidentit te Kosoves Dr. Ibrahim Rugoves, konfirmojne pjesmarrjen e tyre ne ceremonine e varrimit diten e enjte per t'i dhene lamtumiren e fundit udheheqesit , politikanit dhe burreshtetasit te madh te Kosoves z. Ibrahim Rugova, edhe shqiptaro amerikanet

ARTHURE AVENUE BRONX(NY) Perfaqesues te bashkesise shqiptare ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, afariste te njohur, intelektual te fushave te ndryshme, politikane dhe njerez te thejshte nga disa shtete federale mesohet, se jane nisur dhe se do te nisen gjate ketyre diteve per ne Kosove, qe te marren pjese ne homazhet dhe varrimin per Presidentin e Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova. Nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes, grupe shqiptares do te jene ne Prishtine ne nivelin me te larte me daten 26 -janar ne Prishtine, diten e varrimit te Presidentit te Kosoves Dr. Ibrahim Rugoves. Nderkaq ne nje "Liber i zise" ne internet kushtuar Presidentit ne adresen elektronike (http://www.ibrahimrugova.org), eshte hapur per nenshkrime.

Ne munges te institucioneve te mirefillta shtetrore, institucionet shqiptare - shoqata te veqanta, organizata, radiot ne gjuhen shqipe dhe klubet shqiptare qe kane veprimtarine ligjore ne SHBA-s, kane vendosur vullnetarisht shpalljen e pese diteve, zi kombetare, ne datat,22, 23, 24, 25 e 26- janar 2006, ne shenje dhimbjeje, respekti e mirenjohjeje per te ndjerin Ibrahim Rugova, President i Kosoves, i cili nderroi jete, pas nje semundjeje te rende. Drejtuesit e radios me te degjuar shqiptare ne Internet Radio - Melosi, na thane, se e moren kete vendim ne nderim dhe homazh te Presidentit te Kosoves, zotit Ibrahim Rugova, i cili, u nda nga jeta te shtunen ne mesdite. Ky vendim i tyre eshte percjellur me aktivitete perkujtimore dhe ceremoni qe u mbajten ne zyren e LDK-es e cila pothajse ka luajtur deri tani rolin e nje "ambasade" te Kosoves ne SHBA-se. Ne ceremonite e organizuara deri tani ne Nju Jork, kane marre pjese me mijera mergimtare , nga te gjitha viset e Kosoves, Lugines se Presheves, Maqedonise, Shqiperise e Ēmearise si dhe nga diaspora,

Ndersa kryetari i deges se LDK -es, zoteri Agim Rexhaj i cli, i udheheq nje delegacioni prej rreth 12- vetava nga Nju Jorku , Nju Jersi e Kenektiket, pak para nisjes u shpreh gjate nje prononcimi per gazeten kombetare Bota Sot, se :"Vdekja e parakoheshme e Presidentit Rugova, eshte nje humbje e madhe dhe e rende, jo vetem per Kosoven, por per cilindo shqiptare. Per me teper se kjo vdekje erdhi e pameshireshme ne nje moment kaq historik, kur Kosova po hyn ne fazen e bisedimeve per te marre pavaresine e enderruar". Ne shenje respekti per punen dhe vepren e presidentit te Kosoves Dr. Ibrahim Rugoves, konfirmojne pjesmarrjen e tyre ne ceremonine e varrimit diten e enjte per t'i dhene lamtumiren e fundit udheheqesit , politikanit dhe burreshtetasit te madh te Kosoves z. Ibrahim Rugova, nga Dega e LDK-se, Agim Rexhaj, Syle Lajqi, Agim Mujaj, Bajram Kabashi, Imer Lajqi, Ramadan Gashi,Halit Shabaj, Leke Gojēaj,Pashko Gojēaj dhe te pavarur Harry Bajraktari, Rrustem Gecaj e Musli Mulosmani

Gazeta kombetare Bota Sot, qe ēdo dite del me nje shirt te zi , solli ne kete raport disa telegrame ngushellimi. Ne nje perkujtimore Lidhja Qytetare shkruan se:

- Ne Perkujtim

Ne emerin tim si President dhe anetareve te bordit te Lidhjes Qytetare Shqiptaro - Amerikane, dergojme ngushellimet tona te thella, tek Familja e Presidentit Ibrahim Rugova, koleget e tij dhe tek populli i Kosoves.

Dr.Rugova ishte filosofi i kundra-dhunes, duke perdorur rezitencen paqesore, ai arriti t'i pergjigjej Serbise , pushtimit dhe okupimit brutal te Kosoves, duke shpetura shume jete shqiptaresh. Ne kujtojme me kete raste guximin dhe bashkengjtjen ne Lidhjen Qytetare ne Washington D.C me 1990-te, kur beme paraqitjen e aspiratave te shqiptareve per demokraci, luften e gjate per liri te popullit te Kosoves. Ai dote kujtohet gjate si nje lider, i cili, e filloi i pari levizjen per pavaresi. Ne mund te bejme ate me te miren ne kete perkujtimore, duke punuar me shume drejt rruges se Pavaresise se Kosoves - nje realitet i afert ky.

Sinqerisht, Joseph J. DioGuardi , Presidente i LQSHA-se dheShirley Cloyes DioGuardi - Keshilltare eĒeshtjeve Ballkanike
Telegrame ngushellimi
Une posa u ktheva nga Kosova ku isha ne varrimin e Imzot Mark Sopit, dhe lutja jone ishte qe Zoti ti jepte shendet dhe sherim sa me te shpejt Presidentit tone te dashur, Dr. Ibrahim Rugova, me dhimbje morem lajmin se presidenti Rugova ka ndrru jete. Per mua keto dy humbje te medha jane shume renda, sepse humbem ImzotMark Sopin nje patriot dhe fetar te madh dhe tani presidentin mund te them mbarekombetar dr. Rugoven I cili beri aq shume per Kosoven. Lutem qe Zoti te ju fale jeten e amshuar ne paqe. Shpresoj qe lideret e Kosoves te bashkohen si kurre me pare, te jene unik dhe te realizojne rrugen e trasuar dhe enderren e Presidentit Rugova pe pavaresine e Kosoves, e cila do te behet shume shpejt realitet.

Zef Balaj, biznesmen dhe activist Idalluar ne New York.

Vdekja e hidhur qe e rrembeu presidentin Rugova ne kohe me vendimtare per Kosoven me ka shokuar shume. Eshte nje humbje e madhe per mbare popullin shqiptar kudo qe jane. Presidenti Rugova ishte baba I Kosoves, aj me menqurine dhe urtesine e tije e beri Kosoven dhe popullin shqiptar miq me mbare boten. Presidenti Rugova ka qene politikani dhe arkitekti me I dashur shqiptar ne perendim. Shpresojme se vdekja e presidentit Rugova do ti bashkoje lideret shqiptare dhe te bashkuar ta arrijme pavaresine e Kosoves,sepse ky do te ishte nderi me I madh qe do t'I benim Presidenti Rugova, per te cilen ide presidenti Rugova punoi deri ne diten e fundit te jetes se tij.
Ilehte I qofte dheu I Kosoves per te cilen punoi tere jeten.

Sejdi Bitici,biznesmen dhe activisti dalluar ne New York.

Familjes Rugova dhe mbarepopullit shqiptar,

NGUSHELLIM

Perhumbjen e burrit te madh-Dr. Ibrahim Rugoves. Te gjithe ne dibranet qe jetojmene SHBA, me pikellim te madh e morem lajmin per vdekjen e Kryetarit te Kosoves,ketij shqiptari me zemer te madhe Dr. Ibrahim Rugova. Amanetin e tij qe me paqete arrihet Pavaresia e Kosoves te gjithe shqiptaret duhet ta realizojne tebashkuar, sic deshi Ai. Lavdi vepra e tij dhe qofte dheu i lehte mbi te. ShoqataAtdhetare Dibrane-New York Faleminderit,

Kryetari i SHAD-it,Xheladin Pjeca

Shoqata Peja ne New Jork Mepikllim te thelle morrem lajmin per vdekjen e Presidentit tone Dr. IbrahimRugova. Shprehim ngushllimet tona me te sinqerta Familjes Rugova ,Institucioneve te Kosoves dhe Popullit

te Kosoves dhe ndajme dhimbjen eperbashket me gjithe ju . Presidenti I. Rugova ishte Ikona dhe

Arhitekti i Kosoves qe trasojrrugen e Lirise dhe Pamevaresise se Kosoves. Gjithemone do te mbetet thelle nezemrat tona dhe ne historine e Kosoves PRESIDENTI I. RUGOVA . Zoti e bekofteFamiljen Rugova

Zoti e bekofte Popullin eKosoves Me nderime

AgimĒavdarbasha Shoqata Peja ne New Jork

Lidhja Shqiptare e Prizrenit
(Albanin League of Prizren)
NewYork, USA

Telegram Ngushellimi popullit martir te Kosoves dhe familjes se tendjerit Dr. Ibrahim Rugoves

Populli i Kosoves humbi
birin e madhe dhe Ballkani Gandin epaperseritshem


Ne mergimtaret e hershem ne SHBA, te mbledhur sot mes dhimbjes dhepikellimit te madh per humbjen e burrit te madh te shtetit tone Dr. IbrahimRugoves, formulojme ngushellimet me te sinqerta per kete bir te madh te tegjithe kombit shqiptar dhe gjithe shqiptareve kudo ne bote.

Dr. Ibrahim Rugova, ky Gandhi i shqiptareve udhehoqi per dy dekadame vendosmeri, perkushtim, menēuri dhe guxim perpjekjen e madhe te qytetareve teshtypur te Kosoves per liri. Ai gjithnje luftoi per Pavaresine e plote te venditte tij, si nje burre i madh shteti, duke perdorur armen e Paqes dhe tolerancesper arritjen e fitores se popullit te tij per Liri. Dr. Ibrahim Rugova, u ndanga te gjithe ata qe e deshen dhe e respektuan aq shume, por jeta, shpirti,vepra e tij shnderrohen ne drite frymezimi e thirrje te fuqishme, per qytetarete Kosoves, per te vazhduar te bashkuar vepren e tij te ndritur, per te ēuarperpara Kosoven si nje shoqeri demokratike te lire, te pavarur, te integruar neBashkimin Europian e NATO.

Ne emer te antareve dhe Kryesise se “Lidhjes Shqiptare te Prizrenit”ne ShBA, ju shprehim popullit liridashes te Kosoves, bashkeshortes, femijeve tePresidentit Dr. Rugova, ngushellimet me te sinqerta, ndajme me ju dhimbjen dhezine, lutem me ju, qe Shpirti i tij i Madh te gjeje Paqen e merituar dhe tefrymezoje qytetaret e Kosoves, per bashkimin ne realizimin e plote te vepres setij te madhe, Kosoves te Pavarur europiane te ndertuar mbi Paqen, Tolerancen,bashkejetesen e qytetareve te barabarte para ligjit.Qofte i perjetshem kujtimidhe vepra e madhe e pavdekshme e Dr. Ibrahim Rugoves!


Sekretari i Pergjithshem
i “Lidhjes Shqiptare te Prizrenit”ne ShBA
Tome Mrijaj

Vdekja e parakohshme e Presidentit Ibrahim Rugova eshte nje humbje emadhe dhe dhimbje e thelle jo vetem per popullin e vuajtur te Kososves, por pergjithe Kombin Shqiptar.Ibrahim Rugova nuk duhet te vdiste ne kete kohe kaqkritike per Kososven martire dhe popullin e saj, ne kete kohe kaq te rendesishmeper te ardhmen e Kosoves, per pavaresine e saj.Shpirti i Rugoves do te prehet nepaqe, sepse edhe Ai vete, jeten e tij ia kushtoi paqes se Kosoves deri nemomentet e fundit te jetes se tij.

Presidenti i ardhshem i Kosoves dhe gjithe klasa politike e sajkane c'te mesojne shume nga pjekuria e tij politike. Dhimbjes se thelle teKombit Shqiptar per humbjen e Rugoves i bashkohet edhe dhimbja ime qe po jetojmeketo dite.Ibrahim Rugova vdiq kur nuk duhet te vdiste, duke lene gjurme dhe emerte ndritur ne Historine e Kososves dhe mbare kombit tone. Le te prehet ne paqe shpirti tij.LAVDI
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 23:01   #8
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Pierre-Pandeli Simsia - shkrimtare shqiptaro-amerikane
Intelektualja poete Kozeta (Keze) Zylo ka shkruar kete poezi:

IBRAHIM RUGOVA

Burri shqiptar IbrahimRugova,
Ecte si ne legjenda me shallin rrethqafes,
Kerkonte Lirine e enderruar neshekuj,
Rrembyer nga barbaret, vrasesit efjales.

Brengen e dhimbjes e mora me vete,
Ketu ne Manhattan me studentet ta ndaja,
Nuk mund te filloja mesimin e zakonshem,
Pa nje minute heshtje, si shqipe te qaja.

U ngritem ne heshtje me lot ne sy,
Peshen e lotit mbanim mbi supe,
Biles dhe te huajt qe ishin aty,
U bashkuan me ne, ne zi ene lutje.

Luftove menēurisht, pa shpate gjakosur,
Salloneve mondane ne ēmendine e kohes,
Ta merrje Kosoven ne gjoksin e neneLokeve,
Shqyer nga kuēedrat ne kthetrat elojes.

Me vizionin tend, trondite boten,
Kosoven martire, drejt Pavaresise e ēove,
U ēane lajmet, flasin Presidentet,
Per vdekjen tende te parakohshme.

Simboli I bashkimit mbete pergjithmone,
IBRAHIM RUGOVA, burr I rralle,
Globi I botes, si zgaver duket,
Pret Kosoven, me shekuj ndare.

Keze (Kozeta) Zylo, Manhattan,NY
22 Janar, 2006

Nekrologjine per vdekjen e Dr Rugoves e poetit antikomunist Tahir Hysa e ka titulluar poezine tij:

NEKROLOGJI

MORT TE MADH KA SOT KOSOVA
KOB DHIMBJE, HUMBJE,VAJ
KA NDERRU JETE DOKTOR RUGOVA
BURRI I MADH PRIJESI I SAJ

BURRE I URTE DHE VIZIONAR
ATHETAR DHE PATRIOT
N”KRYE T”POPULLIT KOSOVAR
SY PATREMBUR TASH SA MOT

KOHE MBAS KOHE E DHA PROVEN
SE ZOTI E PRU NE KETE JETE
TE PUNOJE PER KOSOVEN
TE UDHEHEQE POPULLIN E VET

VDEKJA JA PRIVOI LIRINE
DUKE E NDARE NGA KJO JETE
PA FIRMOSUR PAVARESINE
TE PROJEKTUAR NGA AI VETE


GJITHMONE BURRA KA QIT KOSOVA
KOMBI I KA QUAJT DISHEPUJ
BURRA SI IBRAHIM RUGOVA
VIJNE SHUME RRALLE NEPER SHEKUJ…


Janar 2006
Queens New York
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-09, 09:38   #9
Molika
 
Anėtarėsuar: 08-03-09
Postime: 1
Molika i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Pershendetjet me te sinqerta , hajla.Rrjedheni nga ajo ane ku mesuat te thirreshin nane.Me kranari ,dhe bujari nuk harruat kete malesi.Te pershendet Molika e cila shtrihet afer hajles, dhe fshaterave qe e rrethojne.Shkruani per te mos vdekur kurre, ato qe burojne nga zemra , dhe pastaj jau thot mendja.Peshendetjet me te perzemerta nga M o l i k a .
Molika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-09, 03:31   #10
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Ska ma mire kur i yti te kujton.... sikur te shton nostalgjin per vendin ku ke lindur, si dhe nderin e larte njerzor/e....Shum te falemnderit moter e dashur MOLIKA...dhe mire se te gjeja ketu ne dardanin ton!!!

Tani me lejo ce dhe une te kujtoj per kete Emer te shenjt, *Liridashese Rugovase*MOLIKA!!!

nga me respekt te vecant e jote moter.
Hajla Rugovase&Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 18-05-09 nė 03:35
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-09, 04:38   #11
lazdrani
MBRETI DARDAN
 
Avatari i lazdrani
 
Anėtarėsuar: 20-11-03
Vendndodhja: EU
Postime: 10,473
lazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lazdrani
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Nese ju me kerkoni
Atehere me kerkoni
Ne zemrat e juaja
Se aty me takoni
Atehere une do te jetoi
ne Ju.


I dashuri President
Ti nuk je aty me ky ishe
Por ti je gjithekunde ku
Ne jemi.

Kujtimet qe ne zemrat
Tona lane dhimbje
Kurre nuk do te humbin
Sepse ju i dashure
President ne zemren tona
Gjithmone do te jetoshe.

Mire u pafshim Engjulli jone


I juaji M... Lazdrani
__________________
Tė dua aq shumė,sa dashurin ndajė vetėvetės e harrojė
Nur die liebe zählt
lazdrani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-11, 00:42   #12
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

"Erdha ketu mbi fletushken e bardh*me pak fjale *me pak mall e dhembje*te kesaj date 17 Janari* ta perkujtoim ish-Komadantin e Brigades 136 Rugova* Si dhe Deputetin e parlamentit te Kosoves* Ismail Hajdaraj..

"Lavdi vepres*lavdi nderit qe i bere vendit tend* dhe popullit t'Kosoves gjate gjith jetes tende e sidomos gjat viteve 1998-99-tes..MALLKUAR qoft ajo dor vrastare qe shtiu mbi Ty* e sidomos ateher kur u bem te lire* kur menduan se vrasjet torturat dhe maltretimeve ndaj shqipetarve u erdhi fundi* dora e zez dhe ai gjak i prisht i "shqiptarit" po vazhdonte aty ku e la Millosheviqi qe ta shkatrroi trurin shqipetar ta shkatrroi intelegjencen Shqiptare ata te cilet me mendjen e tyre te ndritur si presidenti Rugova* Ismail Hajdaraj* Xhemail Muatafa* Ymer Rraci e shum figura te shquara te Kosoves na prezentuan para botes si popull liridashes dhe paqesor dhe ben qe gjith bota te jet ne krahet tone!! Akoma jan dhe sot te njejtit njerez qe shtin mbi juve qe sot me vjedhjet e votave* me vjedhjen e pasurive se popullit*me fjalen korrupcion*po vrasin lirin e kosoves dhe gjith ate qe shum njerez e ndertuan me vite dhe shum luftetar te liris dhan jeten per kete dit!!!


...Dhe ne si familje e te ndjerit
te ish*Eprorit Ushtarak. Musė Dembogaj
qe ishte krah i djatht i SMAJL Hajdarit
mundohem per t'ia quar ne vend fjalen
e ngushllimit per ty*si dhe dhembjen
e cila shum e ngushtonte*ne qdo kohe
per ndriqimin e rastit mbi Ty
.. dhe kapjen a faqezive qe shtin mbi ty!
dhe sa shpejt*u be i barabart me ty*
per vdekjen qe e mori nga semundje e rend*
per te cilen si fillim nga sulm ne zemer psoi
ne lufte dhe pas lufte*
duke mos u pajtuar me padrejtesit
e disave qe po i shkaktojshin dem vendit te vet.
e pafalshme kjo epidemi antishqiptare!!!
qe dita me dite*
po shkon drejt shkatrrimit te demokracis dhe liris*
e jo ne ndertim te saj. E as ne shperblim ndaj atyre
qe ia falen jeten Atedheut!!!
Dhe pergjithemon qofshin te paharruar...LAVDI

...nga autore
Hajla rugovase...

Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 18-01-11 nė 00:46
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-11, 20:44   #13
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Molika Shiko postimin
Pershendetjet me te sinqerta * hajla.Rrjedheni nga ajo ane ku mesuat te thirreshin nane.Me kranari *dhe bujari nuk harruat kete malesi.Te pershendet Molika e cila shtrihet afer hajles* dhe fshaterave qe e rrethojne.Shkruani per te mos vdekur kurre* ato qe burojne nga zemra * dhe pastaj jau thot mendja.Peshendetjet me te perzemerta nga M o l i k a .
Bukur paskeni nis kete radhitje ju dy malsoret e nderuara .
Ju kam lakmi se keni kend ta kujtoni dhe per veprat e tyre nuk krenohet vetem rugova por e tan Kasova.
Natyre e bukur e rugoves dhe molika ma e bukura e bjeshkes qe i jep eren dhe ja shton hijeshin vendit.
Rugova ka dhan burra te mdhej dhe ka ende burra te mdhej.
Ti permendi Disa : Ibrahim Rugoven*Ibrahim Nikqin Syl Nikqin * Ismail Hajdarin Sali Lajqin Besnik Lajqin dhe shum trima tjer.
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-11, 06:55   #14
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gjini Shiko postimin
Bukur paskeni nis kete radhitje ju dy malsoret e nderuara .
Ju kam lakmi se keni kend ta kujtoni dhe per veprat e tyre nuk krenohet vetem rugova por e tan Kasova.
Natyre e bukur e rugoves dhe molika ma e bukura e bjeshkes qe i jep eren dhe ja shton hijeshin vendit.
Rugova ka dhan burra te mdhej dhe ka ende burra te mdhej.
Ti permendi Disa : Ibrahim Rugoven*Ibrahim Nikqin Syl Nikqin * Ismail Hajdarin Sali Lajqin Besnik Lajqin dhe shum trima tjer.
Pershendetje i nderuar gjini*te falemnderit per keto fjale me vlere..mcs kesaj here po le me kaq*besoi se ni dite kam per te ardhe me ni shkrim me te gjate dhe me interesant lidhur ne mjedisin e disave nga trima TE TREVES SE RUGOVES ne perjashtim te DR.RUGOVES. dihet se ky ka nxan vendin ne gjitha mjediset e treves e rugoves se vet* dhe me gjere...LAVDI PERGJITHEMON

me nderime
Natyra!
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-11, 07:03   #15
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra"Flaka e Janarit"!

Me keqardhje qe nuk kam mundur te kujtoi ne kohen e duhur*njeriun me te larte dhe me te dashur te kombit vet shqiptar...LAVDI

Jeta dhe VEPRA Jote e Atdhedashurise
s'do te vdes kurr jo biri jon rugovas
*******IBRAHIM RUGOV*******
Ti ishe dhe do mbetesh pergjithemon
Ne kujtesen e "Flakes se Janarit"
IKON E KOMBIT SHQIPTAR...LAVDI

Te perkujtoi bije rugovase-Hajla!
ME NDERIMEHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 27-01-11 nė 07:06
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.