Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-07-11, 15:21   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Bioteknologjia

Me termin Bioteknologji tregohet perdorimi ne menyre te programuar i sistemeve biologjike qe mund te jene te perbere nga organizma te plote, qeliza singel (eukariote ose prokariote), komponentet molekular (enzimat) etj.
Brenda ketij sistemi jane te perfshire edhe teknologjite prodhuese tradicionale qe e kan shoqeruar evolucionin njerzor qe ne kohet e largeta: proēedura e prodhimit te veres etj, por bazat racionale dhe shkencore nisin nga mesi i shek 18 nga Pasteur (identifikoi dhe izoloi agjentin pergjegjes te trasformimit te mushtit ne vere), Johann Mendel (formulon ligjet themelore te gjenetikes), Miescher (zbulon egzistencen e acideve nukleik ne qeliza);
Shek i 20 nis me prodhimin industrial te majase se prodhuar nga Fermentimi Aerobik (proēedure e thjeshte qe i mundeson 1 kolonije qelizash te rriten dhe te shumohen duke u dhene ushqimin dhe ajrimin e duhur).
Nje nga aplikimet industriale te ketij proēesi perfaqsohet nga prodhimi me ane te mikrorganizmave (1914) te Acetonit (leng pa ngjyre, me arome te forte) dhe Butanolit (perberje kimike organike i serise se acideve me formule Bruto C(4)H(9)OH, te cilit i njihen 4 izomere, midis te cileve Alkoli Butikik i perdorur per nxjerrjen e antibiotikeve).

USHQIME GJENETIKISHT TE MODIFIKUARA
Sipas shume studjuesve, shkencetarve, politikaneve dhe sociologeve ushqimet gjenetikisht te modifikuara jane nje zgjidhje e nevojshme, pa rreziqe dhe me avantazh per vendet e botes se trete:
- Prodhim cilesor dhe sasijor i ushqimit llogjikisht me ēmime shume here me te ulta;
- Prodhim i te njejtave produkte ne terrene tradicionalisht jo te pershtatshme ne baze te kushteve klimatike te vendeve te ndryshme (zona te ftohta dhe pa diell, shkretetire ku mungon uji etj);
- Produkte rezistente kundra paraziteve, qe sjell nje kursim ekonomik ne termat e shit-blerjes plus edhe evitimi i perhapjes se lendeve kimike helmuese;


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 12-07-11 nė 15:22
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-07-11, 18:13   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bioteknologjia

Flm ~Anna~ qe na mbushe forumin me keso tema te bukura informativo-shkencore.


ps: Prodhimi i birres ka qene nje nder perdorimet e para te bioteknologjise
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-11, 10:13   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bioteknologjia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Flm ~Anna~ qe na mbushe forumin me keso tema te bukura informativo-shkencore.


ps: Prodhimi i birres ka qene nje nder perdorimet e para te bioteknologjise
Jo vetem prodhimi i birres, mirepo bioteknologjia ka qene ndihmesja me e madhe e zhvillimit te mjekesise dhe farmacise...te gjithe lendet kuruese jan te zhvilluara permes metodes bioteknologjike
(jo me kot e zgjodha si profesion )
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-11, 10:16   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bioteknologjia

Bioteknologjia dhe mbrojtja e bimeve.

Me anė te kėtyre teknikave po synohet te nderhyhet ne karakteristikat trasheguese te demtuesve patogjene e pėr ti kthyer ata ne te pademshen.

Ne periudhėn me tep te ulet (-2°) te drufrutoret dhe te shumė bime te tjera ndodhin ēarje dhe pėr pasoje bimet thahen. shkaku i kėtyre carjeve janė kristalet e akullit qe krijohen brenda bimeve. Kėto kristale, siē duhet, zėnė njė vellim me te m,adh sesa vet uji me te cilėn formohet.. Kėshtu enet percuese te ujit cahen dhe bima thahet.
shkaku i formimit te kėtyre kristaleve janė disa baktere qe quhen Bakteret e Akullit..
Dukuria e kristalizimit ėshtė e lidhur me ekzistencėn ne trupin e kėtyre baktereve, te njė proteine qe nzit krijimin e kristalit te akullit. bimet me te prekshme nga kėto baktere janė, molla dardha, bajamet, pjeshka etj.
Metodat klasiket qe pėrdoren pėr eliminimin e e ngrirjes se bimeve, janė te kushtueshme e me pasoja pėr mjedisin

Biologet kanė vėnė re se ne trupin e kėtyre bimeve ndodhen dhe disa baktere qe pengojne ngrirjen sa me e madhe te jetė siperfaqa e bimeve ku ndodhen kėto baktere aq me shumė eliminohet procesit i ngrirjes se bimeve.
Ne laboratore me anė te metodave bioteknologjike janė prodhuar apo shtuar shumė prej kėtyre baktereve shpetimtare te bimeve.


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.