Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-07-11, 20:07   #151
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
ok,
gjetem fjale te rralla, te vjetra e specifike,

kesaj radhe dua te ndalem tek nje fjale shume e rendomte, dhe qe mua vazhdimisht me "mundon" si absurd gjuhesor ne shqipe.

Fillimisht te provojme nje test te vogel:

1. Une kam mall per ty.
2. Une kam mall per ty.

Ne cilin shembull nga keta te mesipermit, kam shprehur mallin, dhimbjen, merzine?
Ne cilin kam treguar se une kam droge, miell, dushk, plaqke... pra mall, hargj, material?

nejse,

po filloj me mllefin

Fjala "mall" nuk eshte hiq fjale shqipe, As shqope, as shqupe. Eshte fjale e gjuhes franceze. Edhe fjala frenge eshte “mal”. Qe do te thote “e keqja” "ndjenja e keqe" "dhimbja" (ne kuptimin e shtrire kjo).
Cka eshte malli (ne shqip)? Eshte dhimbje per vendin, eshte dhimbje per dikend.
Francezi thote: j’ai mal au ventre! Dmth: kam dhimbje barku (me dhemb barku).
Por francezi thote edhe: j’ai le mal du pays! Dmth: kam dhimbjen e vendit, me dhemb shpirti per vendin, rrjedhimisht, me ka marre malli per te.
Shkurt, shqupes, sorry, shqopes, me falni, shqipes, i mbetet vetem kuptimi tjeter i fjales "mall" - pra plaēke, hargj, Ma shkurt vidh sa te mundesh, edhe nxirre tymin per hundesh, beje mallin si cigare edhe ktheje ne hunde , edhe pastaj dil mendsh, e keshtu me rradhe.

Pra,
neve shqipeve, malli na merr ne frengjisht, e jo ne shqip.

Me demantoni, ju lutem shume.


Qashtu.
dijuz ,qe pu provoj une

mall - =material
mall-mallė=dhembje ,mėrzi

Kur e lixon dijuz fjalen bac dhe bacė ,qish i shqipton.Pa hajt hajt avitmu e t'nij qish pu tingllojne?!

mall-mallė


pa hajt ti tash fjalet ,

ari edhe bari un sa kuptime mun me shkrujten?
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kalimero : 22-07-11 nė 20:12
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-07-11, 20:29   #152
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
dijuz ,qe pu provoj une

mall - =material
mall-mallė=dhembje ,mėrzi

Kur e lixon dijuz fjalen bac dhe bacė ,qish i shqipton.Pa hajt hajt avitmu e t'nij qish pu tingllojne?!

mall-mallė


pa hajt ti tash fjalet ,

ari edhe bari un sa kuptime mun me shkrujten?
Pa "ė" shkruhet fjala "mall" ne secilin rast.

Ta vertetoj bile qe s'ki me mujtė me fol mo

Fjala "mall", ne secilin rast i takon mashkullores.

Pra, mall - malli.
Bar - bari.

Malli gjithmonė percillet me "i". Dmth me "i" te mashkullores.
Malli i nanes.
Malli i atdheut.

"ė"-ja, do ta bente mallin femeror.
Ashtu siē "ė"-ja e ben plakun femėr. Plak - Plakė.

Merzia eshte femerore.
Merzia e nanes.
Merzia e atdheut.

Pra,
S'ka "ė".
Gjithsesi, poenta ime shkon pertej shkronjes "ė", ashtu siē edhe tema "A eshte fjale shqipe?".

P.S.
Ari dhe Bari, jane fjale shqipe , sinonime.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-11, 21:22   #153
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Pa "ė" shkruhet fjala "mall" ne secilin rast.

Ta vertetoj bile qe s'ki me mujtė me fol mo

Fjala "mall", ne secilin rast i takon mashkullores.

Pra, mall - malli.
Bar - bari.

Malli gjithmonė percillet me "i". Dmth me "i" te mashkullores.
Malli i nanes.
Malli i atdheut.

"ė"-ja, do ta bente mallin femeror.
Ashtu siē "ė"-ja e ben plakun femėr. Plak - Plakė.

Merzia eshte femerore.
Merzia e nanes.
Merzia e atdheut.

Pra,
S'ka "ė".
Gjithsesi, poenta ime shkon pertej shkronjes "ė", ashtu siē edhe tema "A eshte fjale shqipe?".

P.S.
Ari dhe Bari, jane fjale shqipe , sinonime.
oo dejuz be,mall dha mallė .pa hajt viq shqiptoje qikit fjali :
sa kam mallė pur tie
sa pak mall paska kėtu!

pa hajt hajt kshiri a pu dallojne (un shqiptim,theks)

edhe e di be dejuz qe jon fjal shqipe po une tveta me sa kuptime mujna me shkru??

bari=bari i gjelbert
bari=ilaq pur timpiraturė
bari=qubani i tarakave

ari=panta e bardhe un zonen pulare (ariu)
ari=unaza e qikes se ungjes fari osht e dukatit
ari=une i kom 5 ari oborr tu grandi qatyqene -kjo mun mos me kon shyp,a po?
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kalimero : 22-07-11 nė 21:29
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-11, 20:25   #154
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Lak, tlina.furke ,pshtjellc..... ???
tlina- tėlina tėlinta, veshje tė brenshme ashtu si tė leshta. veshje te thurura nga lini.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 30-07-11 nė 20:25
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-11, 07:31   #155
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Kryeministri britanez dėnon dhunėn nė Londėr
______________________________________

Nė rubrikėn e lajmeve ndėrkombėtare tė RTK-vės e lexoni sot edhe njė fjalė tė re qė do t'a pasurojė dukshėm thesarin e fjalorit shqiptar :

-britanez!

Cilėsori britanik figuron shumė mirė nė fjalorin e gjuhės shqipe. Po ky britanezi! Me siguri neologjizėm i gazetarėve te birnit (i drejtuar nga mupi serb) duhet tė jetė.
Bastardimi i shqipės nga legena (mjete ku lahen kėmbėt nė mbrėmje para se tė shtrihemi nė shtrat) ėshtė i qėllimt dhe qėllimkeq.

A kish mujt me m'kallexue dikush per fjalėn pleh a asht shqip a jo ! dhe pyetja e dytė : a mund t'a pėrdorim kėtė fjalė si sinonim tė fjalės gazetarth ?!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-11, 22:16   #156
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Dy pyetje per moderatorin tone, Kodren.

1. shprehja : per momentin,
per mue eshte pordhim i gjuhes shqipe.

Pse ne vend te kesaj nuk perdoret shprehja shqipe : tani ?

Ose forma tjeter : tani per tani ?

2. Fjala Aplikim poashtu eshte pordhimi tjeter qe i behet gjuhes sone.

Nese fjala, Kerkes ,autorin e ben te kuptohet si urdherues,ndersa fjala,Lutje,autorin e ben qartas te nenshtruar,pse nuk perdoret fjala, Paraqitje,p.sh. ?Ose ndonje fjale tjeter shqipe.
Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-11, 22:30   #157
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gega 1 Shiko postimin
Dy pyetje per moderatorin tone, Kodren.

1. shprehja : per momentin,
per mue eshte pordhim i gjuhes shqipe.

Pse ne vend te kesaj nuk perdoret shprehja shqipe : tani ?

Ose forma tjeter : tani per tani ?

2. Fjala Aplikim poashtu eshte pordhimi tjeter qe i behet gjuhes sone.

Nese fjala, Kerkes ,autorin e ben te kuptohet si urdherues,ndersa fjala,Lutje,autorin e ben qartas te nenshtruar,pse nuk perdoret fjala, Paraqitje,p.sh. ?Ose ndonje fjale tjeter shqipe.

**********
**********
**********
I nderuari Gega,

shumė bukur keni sqaruar, se pse pėrdoren, kjo vie nga administrimi i dobėt i cili po zotėron nė media e edhe nė shkolla, fakultete e pse mos tė themi edhe nė qarqet mė tė larta udhėheqėse tė vendit.

Thuaj Kryetarit tonė Kryetar, nga mendja e tij e dobėson se "duhet" ti thuash President.

Tė jam mirėnjohės pėr ēdo ndihmė apo korigjim.


Me shpresė se mė ke kuptuar, tė pėrshėndet


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kodra : 21-08-11 nė 22:32
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-11, 22:59   #158
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Nuk kontrollova qe te shoh nese eshte permendur me heret, por:

Fjala KRESHNIK, ka prejardhje sllave.

rrjedh prej fjales sllave (serbe) KRAJISHNIK, qe do te thote "banor mashkull nga Krahina (serb. Krajina).

Vazhdimisht me ka interesuar pse kenget rapsodike per Mujen edhe Halilin, pra te Eposit te Kreshnikeve, populli i quan "krahina" (ato kenget e gjata). Pikerisht, sepse ne ato kenge behet fjale per banoret e Krahinave , kreshniket, krajinshniket.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 10-09-11 nė 23:03
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-11, 23:39   #159
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Pse ngjyra e gjelbėr nė disa vise qyhet e verdhė ?
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 00:36   #160
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Pse ngjyra e gjelbėr nė disa vise qyhet e verdhė ?
Me leje???

Ngjyra e gjelbėr eshte ngjyra e Verės. E stinės.
Sepse nė Verė eshte gjelbėrim gjithandej. Kah viset tona.

Ngjyra e gjelbėr, nė ato vise, duhet te jete cilesuar edhe si "ngjyra e Verės"...
(Ngjyres se verdhe, neper ato vise prej turqishtes i kane thėnė "sari", "ngjyra e sariftė")
E ka lexu "dikush ne ndonje libėr se ne fjalorin e gjuhes shqipe po ekzistojke edhe nje ngjyre qe po quhej "e Verdhė", po kshtu sahi nuk e kane dijte cila ngjyre duhet te jetė.
Edhe, si te na mo qe bėhen sendet ne asgjo, e veres, e veres, ngjyra e verės, e verdhės, e verdhė... e hajt hajt, deri ne qit dakik qe po shkrujmė na.

P.S.
Bac, hajgare bana, se nuk e kam idenė pse i thojnė tė gjelbrės e verdhė.
enquligun
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 00:40   #161
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Pse ngjyra e gjelbėr nė disa vise qyhet e verdhė ?
gjelber-verde(ital.)
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-11, 09:50   #162
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė fjalė shqipe.......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Me leje???

Ngjyra e gjelbėr eshte ngjyra e Verės. E stinės.
Sepse nė Verė eshte gjelbėrim gjithandej. Kah viset tona.

Ngjyra e gjelbėr, nė ato vise, duhet te jete cilesuar edhe si "ngjyra e Verės"...
(Ngjyres se verdhe, neper ato vise prej turqishtes i kane thėnė "sari", "ngjyra e sariftė")
E ka lexu "dikush ne ndonje libėr se ne fjalorin e gjuhes shqipe po ekzistojke edhe nje ngjyre qe po quhej "e Verdhė", po kshtu sahi nuk e kane dijte cila ngjyre duhet te jetė.
Edhe, si te na mo qe bėhen sendet ne asgjo, e veres, e veres, ngjyra e verės, e verdhės, e verdhė... e hajt hajt, deri ne qit dakik qe po shkrujmė na.

P.S.
Bac, hajgare bana, se nuk e kam idenė pse i thojnė tė gjelbrės e verdhė.
enquligun
Bac , deri nė moshėn gjashtėvjeqare pėr mua e verdhė ka qenė ngjyra e pranverės , ngjyra e barit , ngjyra e syve etj .Prej moshės gjashtėvjeqare ,qysh nė fillim tė shkollimit m'u ka pshtjellė kjo ngjyrė kurrė s munda me e kthjellue .Pėr me ma bė edhe ma lėmsh ,d.m.th me ma humbė fijen krejt ėshtė pikėrisht latinishtja , italishtja e fėngjishtja qė krejt po i thojshin ngjyrės sė barit , ngjyrės sė syve ,po edhe ngjyrės sė pranverės -VERDE- qė goxha shumė po tingėllon sikur e VERDHE .Kėshtuqė tu u nisė prej shumė gjėrave qė na shqiptarėt nuk e kemi kqyrė pėr pak , mė ka hy njė dyshim se mos e kemi lėnė pėr moskujdes kėtė ngjyrė pa status tė rregulluem .


__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.