Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-12-10, 23:14   #121
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Thesar hadithesh

Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Kur dikush kėrkon ndihmė nė emėr tė All-llahut, ndihmojen atė, kur lyp diēka nė emėr tė All-llahut, jepni, kush ju fton, pėrgjigjuni ftesės sė tij, kush ju bėn ndonjė tė mirė, kompensojeni ate. Nėse nuk mundeni ta kompensoni, atėherė lutuni pėr tė ngase lutja do tė konsiderohet kompensim.__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-12-10, 13:37   #122
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Thesar hadithesh
Nė njė hadith tjetėr Pejgamberi a.s. thotė: "Pėr Zotin nuk e ka besimin e plotė njė njeri qė fle i ngopur nė njė kohė qė fqiu i tij ėshtė i uritur (e ky ia di gjendjen)".
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-10, 16:50   #123
Shin Avdiu
 
Anėtarėsuar: 17-12-10
Postime: 7
Shin Avdiu i vlerėsuar jo keq
Gabim Hadithe tė pėrzgjedhura nga librat e shejh Albanit (1)

Hadithe tė pėrzgjedhura nga

"Silsiletu el ehadithi es Sahihah" dhe “Sahihul Xhamis Sagir” (1)

Shejh Albani (Allahu e mėshiroftė!)
Pėrktheu Xhabir SHEMEFalėnderimi i takon vetėm Allahut, Atė falenderojmė, prej Tij kėrkojmė ndihmė dhe falje tė mėkateve, tek Ai mbėshtetemi tė na ruaj nga sherri i vetes sonė dhe tė kėqiat e punėve tona. Atė qė udhėzon Allahu nuk ka kush e humb e atė qė e humb Allahu nuk ka kush e udhėzon. Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė meriton tė adhurohet me tė drejtė pėrveē Allahut, Njė e tė vetėm dhe se Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ėshtė rob i Allahut dhe i Dėrguari i Tij.

Kėto janė disa hadithe tė zgjedhura nga librat "Silsiletu el Ehadithi es Sahihah" dhe “Sahihul Xhami es Sagir” tė dijetarit tė madh, muhadithit tė kohės, shejh Albanit (Allahu e mėshiroftė!).

{Teksti i haditheve}

1.Transmetohet nga Enes bin Malik (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "A e dini se ēfarė ėshtė "El Adėhu"?" Thanė: Allahu dhe i Dėrguari i Tij e dinė mė sė miri. Tha: "Mbartja e fjalėve nga disa njerėz pėr tek disa tė tjerė pėr tė prishur (pėrēarė) mes tyre." {Es Sahihah 845}

2. Transmetohet nga Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) merfuan: "Nėse Allahu i Lartėsuar dėshiron pėr pjestarėt e njė shtėpie mirėsi fut tek ata dashamirėsi." {Es Sahihah 1219}

3. Transmetohet nga Ebi Umameh (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Me tė vėrtetė i pari i njerėzve tek Allahu ėshtė ai i cili i paraprinė tė tjerėt me selam." {Es Sahihah 3382}

4. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Me tė vėrtetė ēdo Fe ka moralin e saj, ndėrsa morali i fesė islame ėshtė turpi." Trans. prej haditheve tė Enes bin Malik dhe Abdullah bin Abasit (Allahu qoftė i kėnaqur me ta!). {Es Sahihah 940}

5. Transmetohet nga Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Me tė vėrtetė mė i dashuri prej jush tek unė ėshtė ai qė e ka moralin mė tė mirė." {Es Sahihah 792}

6. Transmetohet nga Hani, se kur ai shkoi tek i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: O i Dėrguari i Allahut, kush ajo gjė e cila e bėn obligim xhenetin? (I Dėrguari i Allahut) Tha: "Tė thuash fjalė tė bukura (mira) dhe tė shpėrndash ushqim." {Es Sahihah 1939}

7. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u pyet se cila ėshtė ajo gjė qė mė sė shumti i fut njerėzit nė xhenet? Tha: "Devotshmėria ndaj Allahut dhe morali i mirė, ndėrsa ajo gjė qė mė sė shumti i fut njerėzit nė zjarr: gjuha dhe organi seksual." {Es Sahihah 977)

8. Transmetohet nga Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), nga i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se ka thėnė: "Kėnaqėsie e Zotit ėshtė tek kėnaqėsia e prindit dhe zemėrimi i Zotit ėshtė tek zemėrimi i prindit." {Es Sahihah 516}

9. Transmetohet nga Neufel bin Ebi Akrab se ka thėnė: Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) i thanė: A recitoheshin poezi nė prani tė tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)? Tha: "Ishte gjėja qė ai mė sė shumti urrente." {Es Sahihah 3095}

10. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!): "Ishte i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qė ulej nė tokė dhe hante nė tokė, e lidhte delen me dorėn e vet dhe i pėrgjigjej ftesės sė robit pėr tė ngrėnė bukė elbi." {Es Sahihah 2125}

11. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), nga i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se ka thėnė: "Biri Ademi nuk punon vepėr mė tė mirė sesa namazi, pajtimi ndėrmjet njerėzve dhe morali i mirė." {Es Sahihah 1448}

12. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Kush ėshtė i thjesht (modest) pėr hir tė Allahut, Allahu e lartėson atė." {Es Sahihah 2328}

13. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Dinakria dhe mashtrimi janė nė zjarr." Trans. prej haditheve Kajs bin Sead, Enes bin Malik, Ebi Hurejra, Abdullah bin Mesud, Muxhahid dhe El Hasan. {Es Sahihah 1057}

14. Transmetohet nga Zejd bin Usejd, se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) atij i tha: "Dėshiro pėr njerėzit ēfarė dėshiron pėr veten tėnde." {Es Sahihah 72}

15. Transmetohet nga Ebi Dherr (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Nėse ndokush prej jush e do shokun e vet le t'i shkojė nė shtėpi dhe t'i thotė: se e do pėr hir tė Allahut tė Lartėsuar." {Es Sahihah 798]

16. Transmetohet nga Ebi Seid el Hudri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush thotė: Radijtu bilahi Rabben, ue bil Islami dinen ue bi Muhamedin Rasulen (I kėnaqur jam qė Allahun ėshtė Zoti im, islami feja ime dhe Muhamedin si tė Dėrguar) i bėhet obligim atij xheneti." {Es Sahihah 334}

17. Transmetohet nga Xhabiri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Kush thotė: Subhanallahil Adhim ue bihamdih (I Lartėsuar dhe i Madhėruar ėshtė Allahu dhe Atij i takon falėnderimi) i mbillet atij njė hurmė nė xhenet." {Es Sahihah 64}

18. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dya ata!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush thotė: "Subhanallah, uel hamdulilah ue la ilahe il lAllah, uAllahu ekber. Pėr secilėn prej kėtyre fjalėve i mbjell Allahu atij njė pemė nė xhenet." {Es Sahihah 2880}

19. Transmetohet nga Abdullah dhe Ebi Musa se kanė thėnė: "I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Para Kiametit janė disa ditė ku mbizotėron injoranca dhe do tė ngrihet nė tė dituria dhe do tė shohet nė tė El Herxh. [Ebu Musa tha:] "El Hexhr - Vrasja [Nė gjuhėn e Abisinisė]." {Es Sahihah 3522}

20. Transmetohet nga Keab bin Ijad (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: Kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė thotė: "Me tė vėrtetė ēdo popull ka sprovėn e vetė dhe sprova e popullit tim ėshtė pasuria." {Es Sahihah 592}

Vijon....
Shin Avdiu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-10, 16:54   #124
Shin Avdiu
 
Anėtarėsuar: 17-12-10
Postime: 7
Shin Avdiu i vlerėsuar jo keq
Gabim Hadithe tė pėrzgjedhura nga librat e shejh Albanit (1)

21. Transmetohet nga Ebi Kubejl ka thėnė: Ishim tek Abdullah bin Amėr el Asi, dhe u pyet: Kush prej dy qyteteve do tė ēlirohet e para; Konstandinopoja apo Roma? Abdullahu kėrkoi qė t'i sillnin njė arkė (sunduk) e cila kishte njė hallkė. Tha: "Dhe nxorri prej tij njė libėr e tha: Abdullahu tha: Ishim rreth tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) duke shkruajtur, dhe u pyet i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Kush prej dy qyteteve do tė ēlirohet e para: Konstandinopoja apo Roma?" I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: "Qyteti i Herakliut do tė ēlirohet i pari." D.m.th. Konstandinopoja." {Es Sahihah 4}

22. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), nga i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se ka thėnė: "Nėse shfaqen tri (shenjat): "Nuk i bėn dobi njeriut nė qoftė se nuk besoi mė parė dhe nuk fitoi mirėsi me anė tė besimit." [El Enam 158]: Lindja e diellit nga perėndimi, Dexhali dhe kafsha e Tokės." {Es Sahihah 3620}

23. Transmetohet nga Enes bin Malik (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: Hyri i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tek njė djalosh dhe ai ishte nė prag tė vdekjes, e i tha: "Si ndjehesh?" Tha (djaloshi): "O i Dėrguari i Allahut, shpresoj nė Allahun dhe i frikėsohem gjynaheve tė mia." I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: "Nuk bashkohen kėto tė dyja (frika dhe shpresa) nė zemrėn e njeriut nė kėtė gjendje (nė prag tė vdekjes) veēse Allahu i jep atė tė cilėn shpreson dhe e siguron prej asaj tė cilės ai i frikėsohet." {Es Sahihah 1051}

24. Transmetohet nga Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) merfuan: "Me tė vėrtetė nė varr ka njė shtrėngim (shtypje) e sikur tė shpėtonte e tė mos prekej dikush prej saj, do tė shpėtonte Sad bin Muadh." {Es Sahihah 1695}

25. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Unė jam zotėriu (fisniku)i bijve tė Ademit." Trans. prej hadithit tė Ebi Hurejra, Xhabir bin Abdilah, Enesi, Ebi Seid dhe Abdullah bin Selam. {Es Sahihah 1571}

26. Transmetohet nga Xhabir bin Abdilah (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Pozita e Ebu Bekrit dhe Umeri nė Fe ėshtė sikurse pozita (rėndėsia) i dėgjimit dhe shikimit pėr kokėn." {Es Sahihah 815}

27. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!) i ngritur tek i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Zonjat e grave tė banorėve tė xhenetit pas Merjeme bintu Imran: (ėshtė) Fatimja, Hadixhja dhe Asia bashkėshortja e faraonit." {Es Sahihah 1424}

28. Transmetohet nga Muslim el Batin se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Aisha ėshtė bashkėshortja ime nė xhenet." {Es Sahihah 1142}

29. Transmetohet nga Xhabir bin Abdilah (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Uthmani ėshtė nė xhenet." {Es Sahihah 1435}

30. Transmetohet nga Xhabiri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Nuk do tė hyj nė zjarr personi i cili ka prezentuar nė Bedėr dhe Hudejbijeh." {Es Sahihah 2160}

31. Transmetohet nga Ukbeh bin Amir merfuan: "Sikur tė kishte patur pas meje tė Profet ai do tė ishte Umeri." {Es Sahihah 327}

32. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!) merfuan: "Askush nga njerėzit nuk ka qenė mė bujar ndaj meje sesa Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!). Ai mė pėrkrahu me veten dhe pasurinė e tij dhe mė martoi me vajzėn e tij." {Es Sahihah 2214}

33. Transmetohet nga Ebi Seid el Hudri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Muadh bin Xhebel ėshtė mė i dituri i njerėzve nė lidhje me hallallin dhe haramin e Allahut." {Es Sahihah 1436}

34. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!) merfuan: "Kush i ofendon shokėt e mi, mbi tė qoftė mallkimi i Allahut, i engjėjve dhe i gjithė njerėzve." {Es Sahihah 2340}

35. Transmetohet nga Xhabiri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Kush dėshiron qė tė shikojė njė njeri prej banorėve tė xhenetit, atėherė le tė shikoj tek Husejn bin Ali." {Es Sahihah 4003}

36. Transmetohet nga Xhabir bin Abdilah (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: Kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė thotė: "Kush dėshiron qė tė shikojė njė shehid (dėshmor) qė ecėn mbi sipėrfaqen e tokės, atėherė le tė shikoi tek Talhah bin Ubejdullah." {Es Sahihah 126}

37. Transmetohet nga Abdullah bin Burejd, nga babai i tij merfuan: "Hyra nė xhenet dhe mė priti njė vashės. I thashė asaj: "Pėr ke je ti?" Mė tha: "Unė jam pėr Zejd bin Harith." {Es Sahihah 1859}

38. Transmetohet nga Usame bin Zejd (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!), se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e merrte atė (Usame bin Zejd) dhe Hasanin dhe thonte: "O Zoti im, unė i dua kėta tė dy, prandaj duaji edhe Ti." {Es Sahihah 3354}

39. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush i bėn keq Aliut mė ka ka bėrė keq mua." Trans. prej haditheve Amėr bin Shas, Sad bin Ebi Uekas dhe Xhabir bin Abdilah. {Es Sahihah 2295}

40. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Me tė vėretėt kėto farat e zezė, janė shėrim pėr ēdo sėmundje pėrveē vdekjes." {Es Sahihah 1069}

Burimi: http://ril-al.com/islami/index.php?o...akta&Itemid=10
Shin Avdiu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-13, 17:30   #125
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Thesar hadithesh

Qe nje hadith thesar:

“Nėse dikush prej jush dėshiron qė t’i afrohet bashkėshortes sė tij (pėr marrėdhėnie intime), dhe thotė: “Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena” (Nė emėr tė Allahut, O Zot, largoje prej nesh Shejtanin dhe prej atij (fėmiut) qė do tė na furnizosh), nėse ėshtė caktuar qė prej tyre tė ketė fėmijė, nuk e dėmton Shejtani atė (fėmiun) asnjėherė”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi).
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-13, 17:56   #126
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Thesar hadithesh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Qe nje hadith thesar:

“Nėse dikush prej jush dėshiron qė t’i afrohet bashkėshortes sė tij (pėr marrėdhėnie intime), dhe thotė: “Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena” (Nė emėr tė Allahut, O Zot, largoje prej nesh Shejtanin dhe prej atij (fėmiut) qė do tė na furnizosh), nėse ėshtė caktuar qė prej tyre tė ketė fėmijė, nuk e dėmton Shejtani atė (fėmiun) asnjėherė”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi).
Zanzi/M me siguri tė duket e ēuditshme, por vėrtetė, unė, sa herė dua t`i afrohem ndonjė femre e them ketė:

Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-13, 18:15   #127
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Thesar hadithesh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Zanzi/M me siguri tė duket e ēuditshme, por vėrtetė, unė, sa herė dua t`i afrohem ndonjė femre e them ketė:

Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena.


Edhe une them, mirepo ket fjalen "Razektena" isha kane tuj thon "Raketa"
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-13, 21:39   #128
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Thesar hadithesh

Nuk eshte shpikje e imja ky thesar;
12. Transmetohet nga Ebu Ejub el Ensari (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kur tė shkoni nė vendin e kryerjes sė nevojave personale, mos u ktheni nga Kibla gjatė kryerjes sė nevojės sė trashė apo tė hollė, dhe as mos i ktheni shpinėn asaj, por kthehuni nga lindja apo nga perėndimi."[18].
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-13, 06:25   #129
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Thesar hadithesh

Nbaje veten shoqe, mbase ne Kuran ska ajete te tille..ndoshta ke mesu nga bibla katar shkopinj mishi te vrasin prapanicen..beje sic e ben dhe lere Kuranin se Kurani nuk ka pune aty...
Je i e dobet per te be propagande antislame...si serbi dhe Atet e tu ne komunizem me peskanshin Sarajeve Prishtine Shkup Ankara dhe Teheran projekt qe nuk ka egzistuar kure....
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-13, 07:21   #130
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Thesar hadithesh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Nbaje veten shoqe, mbase ne Kuran ska ajete te tille..ndoshta ke mesu nga bibla katar shkopinj mishi te vrasin prapanicen..beje sic e ben dhe lere Kuranin se Kurani nuk ka pune aty...
Je i e dobet per te be propagande antislame...si serbi dhe Atet e tu ne komunizem me peskanshin Sarajeve Prishtine Shkup Ankara dhe Teheran projekt qe nuk ka egzistuar kure....
Une vetem po sjell hadithe qe pranohen nga Muslimanet, nuk eshte ketu pyetja se a te pelqejn ty a jo.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-13, 08:05   #131
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Re: Thesar hadithesh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Une vetem po sjell hadithe qe pranohen nga Muslimanet, nuk eshte ketu pyetja se a te pelqejn ty a jo.


Kush kerkoj nga ti te behesh mesues i fese Islami.Te krishteret nuk mund te merren me Kuranin sepse nuk e njohin mbase sherbehen me libra te vjeteruar...

Unikat i shpalljes sė Zotit dhe pranimit edhe tė libra botime tė mėhershme edhe tė Bibles,ėshtė Islami e jo krishterimi.

Feja ka rregulla te veta po si naatyre dhe shoqeria,andaj njerzimit i duhet te kuptoje thelbin e cdo rregulle ne frymen e shendoshe te realitetetit material dhe shpirtore e jo te del jashte cdo nomre ligjore te luftoje te keqen e vet duke sulmuar tjeterin..edhe ate pa dijeni te vyrtyteve te tjetrit,po me dijeni te veseve te keqija te veta...sben kjo keshtu jo!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 18:01   #132
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Thesar hadithesh

Nuk eshte i forte ai qe eshte i forte ne dyluftim,por ai qe e permban veten nga zemerimi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 19:19   #133
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Thesar hadithesh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Nuk eshte i forte ai qe eshte i forte ne dyluftim,por ai qe e permban veten nga zemerimi.
A osht hadith a ajet?


__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.