Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-07-10, 23:32   #1
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim Si tė jesh njė bashkėshort i suksesshėm!?

1. Vishu dhe parfumosu pėr gruan tėnde qė tė kesh pamje sa mė tė bukur. Kur ka qenė hera e fundit qė tė kesh shkuar tė blesh pizhame tė dezajnuara? Ashtu siē dėshiron burri qė gruaja e tij tė duket e bukur, edhe ajo dėshiron qė burri i saj tė veshet pėr tė. Kujto qė Resulull-llahu, sal-all-llahu alejhi ve sel-lem, gjithmonė kur kthehej nė shtėpinė e tij pėrdorte misvak ashtu qė gjithmonė kishte erė tė kėndshme.

2. Pėrdor emra tė shkurtėr (qė i pėlqejnė) nė thirrjen e gruas. Resulull-llahu, sal-all-llahu alejhi ve sel-lem, pėrdorte emra tė dashur pėr gratė e tij. Thirre gruan tėnde me emrat dhe llagapet qė mė sė tepėrmi i pėlqejnė, dhe evito pėrdorimin e emrave qė prekin ndjenjat e saj.

3. Mos e trajto atė sikur njė mizė. Ne asnjėherė nuk mendojmė rreth mizave deri sa tė mos na ‘ngacmojne’ neve. Thjesht, gruaja mund gjithė ditėn tė bėj gjėra tė mira – e tė mos e tėrhjek vėmendjen e bashkėshortit – deri sa nuk bėn diēka qė ta ‘ngacmoje’ atė. Mos e trajtoni gruan ashtu, jini mirėnjohės i veprave te saj dhe fokusohuni nė to.

4. Nėse sheh diēka gabim te gruaja yte, mundohu qė tė mos e komentosh! Kjo ėshtė njė prej rrugėve tė cilat i Dėrguari i All-llahut, salAll-llahu alejhi ve sel-lem, pėrdorte atėherė kur shihte diēka qė nuk i pėlqente te gratė e tij. Kjo ėshtė njė mėnyrė veprimi tė cilin muslimanėt e kanė zotėruar.

5. Buzėqeshu me gruan gjithherė kur ta shohėsh dhe pėrqafoje shpesh. Buzėqeshja ėshtė sadaka ndėrsa gruaja yte nuk bėn pėrjashtim nga Ummeti Musliman. Imagjinoje jetėn qė nė mėnyrė tė vazhdueshme ajo tė tė shoh tė buzėqeshur. Kujto kėtė ngjarje kur Resulull-llahu, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem, e puthte gruan e tij para se tė nisej pėr nė namaz, bile edhe atėherė kur ishte duke agjėruar.

6. Falėnderoje pėr gjithė atė qė bėn pėr ty. Mandej pėrsėri falėnderoju! Merre si shembull darkėn nė shtėpinė tėnde. Ajo e pėrgatit ushqimin, pastron shtėpinė, dhe njė sėrė punė tė tjera pėrgatitjeje. Dhe ndonjėherė ndodh qė tė pranoj vetėm pohimin se supa ka nevojė edhe pėr pakėz kripė. Mos lejo tė jesh i tillė, falėnderoje!

7. Kėrko nga ajo qė tė t’i shkruaj dhjetė veprimet tua tė cilat e kanė gėzuar. Mandej pėrsėriti ato. Mund tė jetė rėndė tė dijsh cilat veprime e gėzojnė gruan tėnde. Veprat tė cilat e gėzojnė atė edhe pėrsėriti.

8. Mos ua pakėsoni atyre dėshirat. Mundohuni qė ata tė ndjehen konfort (tė lira). Ndonjėherė burri mund ta nėnēmoj kėrkesėn e gruas. Resulullahi, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem, kur Safijja, radijall-llahu anha, qau nga shkaku, siē tha ajo, ai ia ka dhėnė asaj deven e ngadalshme. Ai ia fshiu lotėt, e qetėsoi, dhe ia solli deven tjetėr.

9. Luaj lojėra me gruan tėnde. Shikoni se si Resulullahu, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem, garonte me gruan e tij Ajshen, radijallahu anha, nė shkretėtirė. Kur herėn e fundit, ti ke bėrė njė gjė tė tillė?

10. Gjithmonė kujto fjalėt e tė Dėrguarit tė All-llahut, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem: “Mė tė mirėt ndėr ju janė ata qė trajtojnė familjet e tyre mė mirė. Ndėrsa unė jam mė i miri ndaj familjes sime.”


__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-07-10, 16:26   #2
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gruaja e vėrtetė muslimane ėshtė gjithmonė tenton dhe dėshiron ta fitojė dashurinė e bashkėshortit tė saj dhe ta kėnaqė atė. Ajo i flet atij fjalė tė sjellshme dhe jo fjalė mėrzitėse. Ajo i sjell atij lajme tė mira, por lajmet e kėqija mundohet t'i fshehė sa mė shumė qė mundet, apo ia tregon nė atė kohė qė ėshtė mė e pėrshtatshme pėr tė. Nėse ajo e vėren se lajmin e keq duhet patjetėr t'ia tregojė bashkėshortit, atehėrė ajo e gjen kohėn mė tė duhur pėr ta bėrė atė. Kėshtu "godtija" do tė ishte mė e lehtė pėr tė (bashkėshortin). Kjo me tė vėrtetė ėshtė njė aftėsi e mire dhe njėkohėsisht e rrallė sepse gjendet vetėm tek femrat e menēura.
Shembull i kėtillė prej femrave muslimane ishte Aishja r.a. e cila iu afrua pejgamberit s.a.v.s. atėbotė kur pejgamberi s.a.v.s. u pat larguar prej tyre pėr njė muaj. Ai s.a.v.s. pat thėnė: "Nuk do t'iu afrohem atyre pėr njė muaj!" Kur kaluan 29 ditė, ai sė pari erdhi te Aishja r.a.. Ajo i tha: "U betove se do tė qėndrosh pėr njė muaj larg nesh dhe vetėm 29 ditė kanė kaluar, i kam numėruar njė nga njė." Pejgamberi s.a.v.s. i tha: "Ky muaj i ka pasur 29 ditė." [Fet-h el Bari, 5/116]
Kur Aishja r.a. i tregoi pejgamberit s.a.v.s. se i kishte numėruar 29 ditėt, kjo ishte njė shenjė e pastėr qė e shfaqte dashurinė e Aishes kundrejt bashkėshortit tė saj (pejgamberit s.a.v.s.) se si ajo e kishte numėruar kohėn nga malli qė e kishte pasur pėr pejgamberin s.a.v.s.. Kjo qė e tha Aishja, pejgamberin s.a.v.s. e gėzoi edhe mė shumė, kėshtuqė kur iu khtye bashkėshortėve tė tij, filloi sė pari me tė.
Gruaja muslimane e vėrtetė i njeh dhe i heton pėlqimet dhe shprehitė e bashkėshortit tė saj dhe mundohet qė (atyre pėlqimeve dhe shprehive) t'u qėndrojė si duhet, me qėllim qė martesa e tyre tė mos shkatėrrohet. Ėshtė rrėfyer se Shurejhi ishte martuar me njė femėr nga fisi Benu Handhale. Nė natėn e tyre tė martesės, secili prej tyre i falėn dy rekate dhe e lutėn All-llahun qė t'i bekojė ata. Pastaj ajo iu kthye Shurejhut dhe i tha: "Unė jam e huaj dhe nuk di shumė pėr ty. Mė trego se ēka pėlqen, kėshtuqė do ta bėj atė dhe tregomė se ēka nuk pėlqen dhe do tė shmangem nga ajo." Shurejhi ka thėnė: "Ajo ka qėndruar me mua pėr 20 vite dhe asnjėherė nuk ėshtė dashur ta qortoj, pėrveē se nė njė rast e edhe nė atė rast unė isha gabim."
Kjo ėshtė gruaja plot rrespekt ashtu siē e do Islami, e pėrgjegjshme pėr shtėpinė e tij dhe lojale ndaj bashkėshortit tė saj dhe gjithmonė e kujdesshme pėr ta mabajtur nė kėmbė lidhjen me bashkėshortin e saj. Nėse diēka e ērregullon martesėn e tyre, ajo nxiton ta qetėsojė situatėn me mirėkuptimin dhe dashurinė e saj tė sinqertė. Ajo nuk e dėgjon pėshpėritjen e djallit, i cili e nxit tė bėjė keq dhe ajo asnjėherė nuk nxiton tė kėrkojė shkurorėzim nga bashkėshorti i saj. Pejgamberi s.a.v.s. u dha vėrejtje atyre grave qė kėrkojnė shkurorėzim pa ndonjė arsye legjitime se mund tė mos e ndjejnė
aromėn e Parajsės: "Nėse ndonjė grua i kėrkon shkurorėzim bashkėshortit tė saj pa ndonjė arsye tė fortė, nuk do tė ndiejė aromėn e Parajsės."
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-10, 16:32   #3
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ajo qėndron pranė tij dhe i ofron ndihmė

Njė nga ligjet qė All-llahu i Lartėsuar i ka vėnduar nė kėtė jetė ėshtė qė meshkujt dhe femrat duhet tė bashkėpunojnė sė bashku pėr ta kultivuar dhe populluar llojin njerėzor e gjithashtu edhe pėr t'i prirė punėve qė kjo jetė ėshtė e karakterizuar. Meshkujt nuk mund tė veprojnė pa femrat por edhe anasjelltas. Prandaj, Ligji islam i mėson meshkujt qė tė bashkėpunojnė me gjininė e tyre tė kundėrt. Islami i jep kurajo mashkullit qė t'i ndihmojė bashkėshortes sė vet sa mė shumė qė mundet. Pejgamberi s.a.v.s., i cili ėshtė shembull pėr gjthė muslimanėt, i ndihmonte dhe i shėrbente familjes sė tij.
Islami ashtu sikurse pret nga burri qė t'i ndihmojė gruas sė vet rreth punėve tė shtėpisė, ashtu pret edhe prej gruas qė t'i ndihmojė bashkėshortit tė saj rreth punėve tė tij dhe t'i ofrojė ndihmė aty ku mendon se mendimi i saj ėshtė mė i pėrshtatshėm.
Historia na tregon se gratė muslimane radhiteshin nė aradhat luftarake sė bashku me meshkujt, pėr tė luftuar nė rrugėn e All-llahut. Ndėrkaq disa tė tjera, sjellnin ujė pėr pirje, pėr pastrim, kujdeseshin pėr tė plagosurit e kėshtu me radhė. Pėrkundėr qė kujdeseshin pėr tė tjerėt, ato gjithashtu dinin tė mbahen fort kur familjarėt e tyre (qoftė bashkėshorti ose biri) binin shehid tė luftės.
Nė anėn tjetėr, kontributi i grave nė jetėn publike nuk ishte vetėm gjatė betejės sė luftės, ato (gratė) qėndronin me burrat e tyre edhe gjatė kohės sė paqes, qė ėshtė shumė normale, duke i ofruar mendime tė tyre qė shpesh dilnin tė vlefshme... I qetėsonin zemrat e tyre kur nevrikoseshin dhe nė rast tė ndonjė vėshtirėsie.
Historia na tregon shumė meshkuj tė cilėt kanė marrė kėshilla nga bashkėshortet e tyre dhe kanė punuar sipas tyre. Njė prej tyre ėshtė edhe pejgameberi s.a.v.s. i cili i dėgjontė kėshillat e Kadijes, Umu Sulejmes, Aishes dhe grave tjera qė i kishte nė pronėn e vet.
Femra e sinqertė muslimande e kupton barrėn qė Islami e ka vėnė mbi shpatullt e saj, duke e obliguar atė qė tė jetė bashkėshorte e mirė ndaj bashkėshortit tė saj, tė pėrkujdeset pėr atė, ta kėnaqė atė. Ajo nuk e kursen kėshillėn e saj kur e sheh se bashkėshortit tė saj i duhet ajo (kėshilla) dhe ajo asnjehrė nuk heziton t'i qėndrojė pranė.
Hatixhja r.a. ishte njė shembull i femrės qė ndikoi tek bashkėshorti i vet. Kur pejgamberit s.a.v.s. i zbriti pjesa e parė e Shpalljes, ai dridheshte dhe asaj i tha: "Mė mbulo, mė mbulo!" Ajo nxitoi t'ia ofrojė ndihmėn dhe pėrkrahjen e saj. Buhariu dhe Muslimi e rrėfejnė tregimin e Aishes r.a. rreth asaj se si Shpallja filloi dhe mėnyrėn mahnitėse qė Hatixhja r.a. sillej me bashkėshortin e saj: "Shpallja filloi nė njė formė tė ėndrrėse cila shpejt u realizua. Pastaj ai e pėlqente veēimin, kėshtuqė shkonte nė shpellėn Hira. Papritmas e Vėrteta erdhi nė atė shpellė. I erdhi engjlulli dhe i tha "lexo!" Ai i tha: "Nuk di tė lexoj." Pejgamberi s.a.v.s. thoshte: "Engjulli mė pėrqafoi dhe mė shtrėngoi saqė pėrafėrsisht mė ra tė fikėt, pastaj mė lėshoi dhe mė tha: "lexo!" Unė i thashė: "Nuk di tė lexoj." Engjujt mė pėrqafuan dhė mė shtrėnguan pėr tė dytėn herė saqė m'u duk se mė ra tė fikėt, pastaj mė liruan dhe mė tha: "lexo!" Unė pėrsėri i thashė se "Nuk di tė lexoj" Pėr tė tretėn herė mė pėrqafuan dhe mė shtrėnguan aq fort saqė m'u duk se mė ra tė fikėt dhe mė tha: "lexo!" Unė prapė i thashė se "Nuk di tė lexoj" Pastaj engjulli tha: "Lexo me emrin e Zotit tėnd i Cili krijoi (ēdo gjė)! E krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės). Lexo se Zoti yt ėshtė mė Bujari! Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruajė me pendė. Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte" (EL ALAK, 1-5).
I dėrguari i Zotit erdhi te Hatixhja duke u dridhur dhe i tha: "Mė mbulo, mė mbulo!" Ajo e mbuloi dhe pushoi derisa u qetėsua dhe pastaj i tha: "Oj Hatixhe, ēfarė po ndodh me mua?" Mė tutje ai s.a.v.s. i tregoi se ēfarė kishte ngjarė dhe tha: "Frikėsohem pėr veten time." Hatixhja i tha: "Jo, mos u dėshpėro pėr hirė tė All-llahut tė Lartėsuar, pasiqė Ai asnjėherė nuk do tė tė kishte braktisur. Pėr Zotin, ti i mban lidhjet me familjarėt, e flet tė vėrtetėn, u jep nevojtarėve, i nderon mysafirėt." Ajo pastaj e dėrgoi te Navfal ibn Asad ibn Abdul Uza, i cili ishte kushėriri i saj. Ai ishte krishter. E dinte shkrim - leximin arab. Ishte i moshuar dhe i verbėr gjithashtu. Hatixhja i tha: "O xhaxha, dėgjoje nipin tėnd!" Ibn Navfali tha: "Ēfarė ka ngjarė, o bir i vėllait tim?" I dėrguari i All-llahut i tregoi se ēfarė kishte ndodhur, kurse ibn Navfali ia ktheu: "Ky ėshtė el-Namusi (Xhibrili) i cili iu pat dėrguar Musait. Dėshiroj tė jem i gjallė kur njerėzit do tė tė kundėrshtojnė." I dėrguari i All-llahut ia tha: "Vallė, a do tė mė kundėrshtojnė ata?" Ibn Navfali pastaj ia ktheu: "Po. Secili qė ka ardhur me atė qė ke ardhur ti, ka qenė i kundėrshtuar. Nėse jam i gjallė atė ditė (kur do tė tė kundėrshtojnė), do tė tė ndihmoj me tėrė qenien time." [Fet-h el Bari, 1/23]
Kjo fjalė ishte njė shenjė e fortė e menēurisė dhe karakterit tė Hatixhes r.a.. Ajo e njihte karakterin e pejgamberit s.a.v.s., sjelljen dhe pastėrtinė shpirtėrore tė tij dhe kjo e bėri atė tė sigurtė se All-llahu i Lartėsuar kurrė nuk do ta kishte braktisur njė njeri tė tillė. Ajo e dinte se pas kėsaj ngjarjeje madhėshtore qėndronte diēka qė All-llahu i Lartėsuar e kishte pėrgatitur pėr tė dėrguarin e Tij.
Nėna e parė e besimtarėve, Hatixhja r.a., ishte njė kėshilluese e sinqertė nė rrugėn e All-llahut tė Lartėsuar. Ajo tanimė e kishte fitur statusin si personi i parė qė e kishte besuar All-llahun e Lartėsuar dhe tė dėrguarin e Tij. Ajo qėndronte pranė tė dėrgurit tė All-llahut tė Lartėsuar duke i ndihmuar dhe pėrkrahur atė.
Ibn Hishami nė jetėpėrshkrimin e tij pėr pejgamberin s.a.v.s. thotė: "Hatixhja besonte nė atė qė iu shpallte Muhammedit a.s.. Njė prej mėnyrave nga tė cilat All-llahu i ndihmonte tė dėrguarit tė Tij ishte edhe kjo (dmth ndihma qė i ofrohej nga Hatixhja). Kurdoherė qė ai s.a.v.s. dėgjonte ndonjė fjalė tė keqe, shkonte pranė saj dhe gjente ngushėllim. Me ē'rast ajo e inkurajonte pėr tė qenė i durueshėm dhe ia shtonte bindjen nė misionin madhėshtor qė e bartte nė supe." [Ibid., 1/257]
Ajo ishte femėr qė gjithmonė e fliste tė vėrtetėn dhe kėtė barrė e bartte nė mėnyrė tė sinqertė. Andaj nuk ėshtė aspak pėr t'u ēuditur se ajo e fitoi kėnaqėsinė e Zotit tė Lartėsuar dhe ta meritojė nderimin qė Ai ia bėnte asaj. Zoti i Lartėsuar kėtė Porosi (kėnaqėsinė e Tij ndaj saj) ia dėgoi pėrmes dy tė dėrguarve tė Tij, Xhibrilit dhe Muhamedit s.a.v.s. tė cilėt i dhanė lajme tė mira, pėrkatėsisht lajmin se ajo do ta ketė njė shtėpi nė Parajsė, siē qėndron nė hadithin qė e transmeton Ebu Hurejra: "Xhibrili erdhi te pejgamberi s.a.v.s. dhe i tha: O i dėrguar i All-llahut, Hatixhja ėshtė duke ardhur te ti me disa enė me ushqim dhe pije. Kur tė vijė, njoftoje atė se Zoti i saj ia ka ndėrtuar njė shtėpi nė Parajsė, nė tė cilė nuk ka as zhurmė as vėshtirėsi." [Buhariu dhe Muslimi]

__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-10, 16:33   #4
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ajo qėndron pranė tij dhe i ofron ndihmė

Gruaja e vėrtetė muslimane punon punė tė dobishme pėr vete dhe pėr bashkėshortin e vet si dhe i ndihmon atij nė rast nevoje. Nė kėtė mėnyrė ajo, me punėn qė e bėn, shėrben si ndihmė pėr bashkėshortin e saj dhe njėkohėsisht e pėrfiton rrespektin e tij kundrejt saj.
Tregim tjetėr rreth dhėnies sė kėshillės nga ana e femrės ėshtė nė ngjarjen e reagimit tė muslimanėve nė marrėveshjen e Hudejbisė nė njė anė dhe reagimi i Ummu Sulejmes nė anėn tjetėr, i cili (reagim) demonstroi mendjemprehtėsi tė thellė dhe menēuri tė mrekullueshme.
Ummu Sulejm ishte njėra prej atyre qė e shoqėronin pejgamberin s.a.v.s. kur ai shkoi nė Meke pėr ta bėrė Umren. Ky udhėtim ishte ndėrprerė nga kurejshėt, tė cilėt e ndaluan pejgamberin s.a.v.s. dhe shokėt e tij pėr tė arritur deri nė Qabe. Marrėveshja e Hudejbisė ishte nėnshkruar mes pejgamberit s.a.v.s. dhe kurejshėve. Nė tė thuhej se do tė ndėrpriteshin pėrleshjet pėr 10 vite tė tėra. Gjithashtu thuhej se nėse dikush prej kurejshėve vjen te pejgamberi s.a.v.s. pa lejen e tij, ai duheshte tė kthehej e kėshtu me radhė...
Pejgamberit s.a.v.s. All-llahu i Lartėsuar ia bėri me dije se kjo marrėveshje ėshtė nė dobi tė muslimanėve edhepse dukej se ėshtė jo e drejtė pėr ta.
Shokėt e tij ishin tė lemerisur kur e kuptuan pėrmbajtjen e kėsaj marrėveshjeje. Atyre iu dukej si e padrejtė. Ummer ibn el Hattabi i shprehi ndjenjat e tij kur shkoi te Ebu Bekri dhe i tha: "Vallė, a nuk ėshtė ai i dėrguari i All-llahut? - Po. A nuk janė ata politeistė? - Po. Pse ta pranojmė kėtė marrėveshje kur ėshtė poshtėruese pėr fenė tonė?" - O Umer, ndiqi urdhėrat e tij! Betohem se ai ėshtė i dėrguari i All-llahut. - Gjithashtu edhe unė betohem se ai ėshtė i dėrguari i All-llahut." Pastaj Umeri shkoi te pejgamberi s.a.v.s dhe ia parashtroi disa pyetje tė ngjajshme sikurse Ebu Bekrit, por kur e pyeti se "pse ta pranojmė kėtė marrėveshje kur ėshtė poshtėruese pėr fenė tonė?", pejgamberi s.a.v.s. i tha: "Asnjėherė nuk e shkeli urdhėrin e Tij dhe Ai asnjėherė nuk do tė mė kishte braktisur." [Fet-h el Bari, 6/281] Me kėtė rast Umeri kuptoi se nxitimi i tij pėr ta kundėrshtuar marrėveshjen ishte gabim. Kur pejgamberi s.a.v.s. e kishte miratuar marrėveshjen, u tha shokėve tė tij qė tė ngriten mirėpo asnjėri prej tyre nuk lėvizi. Tri herė u tha atyre tė lėvizin, mirėpo asnjėri prej tyre nuk e bėri atė. Pejgamberi s.a.v.s pastaj shkoi te bashkėshortja e tij Umu Sulejm dhe i tregoi se me ēka u ballafaqua. Ndėrkaq ajo me menēurinė e saj i tha: "O i dėrguar i All-llahut, shko dhe mos ju fol derisa ta kesh prerė kafshėn (kurbanin) tėnde dhe t'i qethėsh flokėt e tua."
Pejgamberi s.a.v.s. e mori kėtė kėshillė nga ajo dhe veproi sipas saj. Kur shokėt e tij e panė kėtė, u vėrsulėn pėr t'i prerė kurbanet e tyre dhe pėr t'ia qethur flokėt njėri - tjetrit saqė pėr pak sa filluan tė grindeshin ndėrmjet veti nga shqetėsimi se nuk e dėgjuan fjalėn e tė dėrguarit tė All-llahut. Pas kėsaj (tollovie) besimtarėt erdhėn nė vete dhe u bindėn nė atė se ajo marrėveshje ishte pėr tė mirėn e besimtarėve. Si shkak i kėsaj, mė vonė dhe atėherė, shumė njerėz e pranuan Islamin
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-10, 23:57   #5
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ajo qėndron pranė tij dhe i ofron ndihmė

'sha zoten po dojshe me ia kompliku jeten vetit me keto perrallat e harapeve...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-04-13, 17:08   #6
AmonRa
 
Anėtarėsuar: 14-12-12
Postime: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si tė jesh njė bashkėshort i suksesshėm!?

JA KESHTU.AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-13, 15:33   #7
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si tė jesh njė bashkėshort i suksesshėm!?

Profeti a.s ka thėnė:

”Kush kujdeset dhe edukon dy ose tre vajza, dy ose tre motra (e mė shumė), derisa ato tė vdesin ose tė vdesė edukuesi i tyre, do tė jetė pranė meje si kėta dy gishta nė xhennet”
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 06-05-13 nė 17:00 Arsyeja: ngjyrat
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-13, 15:01   #8
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si tė jesh njė bashkėshort i suksesshėm!?

ZC,

Pse nuk po i dezaktivon ngjyrat, ne menyr qe mos te gaboojm ?

Ti jo vetem ngjyrat, por edhe madheshtin e shkronjave ma ndryshove, edhe shkrimin qe zgjodha e ndryshova ?!

Pse bre vlla po m'lodhe palidhje ? Pse nuk po i shlyeni gjithe ato dekorime ? Phiaaa,.. hajde une "ngjyrat", po kjo qura qe poston foto, qe jan ne kundershtim te plot me besimin tim ? A s'po t'punojn "dygmat" apo ku eshte Problemi ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-13, 16:51   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Si tė jesh njė bashkėshort i suksesshėm!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
ZC,

Pse nuk po i dezaktivon ngjyrat, ne menyr qe mos te gaboojm ?

Ti jo vetem ngjyrat, por edhe madheshtin e shkronjave ma ndryshove, edhe shkrimin qe zgjodha e ndryshova ?!

Pse bre vlla po m'lodhe palidhje ? Pse nuk po i shlyeni gjithe ato dekorime ? Phiaaa,.. hajde une "ngjyrat", po kjo qura qe poston foto, qe jan ne kundershtim te plot me besimin tim ? A s'po t'punojn "dygmat" apo ku eshte Problemi ?

Makresh, deri tani ka vy me dite rregulloren permendesh bre, qe po ta rifreskoj memorjen 9besoj qe ketu e ke pergjegjen pse nuk po i deaktivizoj ngjyrat dhe madhesine) :

- Nuk lejohen shkrimet me germa tė mėdha, zmadhuara, trasha, pjerrėta, nėnvizuara me ngjyra, pos nė raste tė rralla kur paraqitet ndonjė fjalė e veēantė, ndonjė titull apo edhe far citimi i shkurtė e jo kurrsesi i terė shkrimi.


Nuk e di kush eshte qura por neyse (as se kuptova per cilat pulla e ke fjalen) , ja nje nga pergjegjet e mundeshme:

- Secili diskutues pa marr parasysh seksin, bindjen politike e krahinore, besimin; ėshtė i lirė tė shprehė mendimet dhe idetė e tij pa u penguar.


Edhe nje pergjegje "dikujt" qe po ankohet terthorazi:


- Gjuha e kėtij komuniteti ėshtė shqipja zyrtare, pėrjashtim bėjnė rubrikat e caktuara si "tė flasim nė gjuhėt e huaja".
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-13, 16:27   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si tė jesh njė bashkėshort i suksesshėm!?

Po perdor standard te dyfisht Zercool, sikur t'ishe kundėr muslimaneve shqiptar, dhe sikur te pelqente qe dikush lobon kunder besimit te mazhorancės sė shqiptareve.

Po dakord, edhe keshtu matėt "patriotizmi", ne raport me shqiptaret ne mes vete.

Vec vazhdone fushatėn.


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 08-05-13 nė 16:28
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.