Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-06-13, 02:48   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shqiptarėt ortodoksė nė Maqedoni u kthehen rrėnjėve
Prishtinė, 14 qershor
- Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės dr. Jakup Krasniqi, priti sot misionarin e ringjalljes kombėtare ndėr shqiptarėt ortodoksė nė Maqedoni, Branko Manojlovski , tė cilin e ka pėrgėzuar pėr punėn e madhe dhe tė mundimshme qė ėshtė duke e bėrė pėr vetėdijesimin kombėtar tė njė numri tė madh tė shqiptarėve ortodoksė nė kėtė vend fqinj, tė cilėt, nė kohėn e socializmit jugosllav kanė pėsuar goditje tė rėndė tė asimilimit kombėtar.

Misionari Branko Manojlovski, me origjinė nga Reka e Epėrme ( qė pėrfshinė 18 fshatra nė rrethinat e Dibrės), i cili tash e 40 vjet jeton dhe punon nė SHBA, por njė pjesė tė mirė tė kohės e kalon nė vendlindjen e tij, ka rrėfyer fakte pikėlluese pėr fatin e rreth 300 mijė shqiptarėve ortodoksė nė Maqedoni , ringjalljes kombėtarėve tė tė cilėve ua ka kushtuar jetėn e tij prej misionari.

Ai ėshtė shprehur optimist pėr suksesin e misionit tė tij tė vėshtirė: “Shqiptarėt ortodoksė nė Maqedoni po u kthehen rrėnjėve. Dua qė fėmijėt tanė dhe fėmijėt e fėmijėve tanė ta dinė se vijnė nga etėr e gjyshėr shqiptarė, e ta kuptojnė se gjaku ujė nuk bėhet”, ėshtė shprehur veprimtari nga Reka e Epėrme, duke pėrkujtuar rilindėsin e madh shqiptar tė asaj treve, Josif Bageri .

Ai ėshtė shprehur shumė i kėnaqur qė ndodhet nė Kosovėn e lirė, duke i uruar popullit shqiptar tė Kosovės suksese edhe mė tė mėdha nė tė ardhmen , e duke qenė i bindur se shteti i pavarur i Kosovės duhet tė bėjė mė shumė pėr bashkėkombėsit tanė kudo qė janė. ”Tė punojmė shumė dhe drejtė pėr ardhmėrinė e ndritur tė kombit tonė”, ka uruar Manojlovski.

Kryeparlamentari Krasniqi ka spikatur vėshtirėsitė qė kanė pasur rilindėsit dhe ēlirimtarėt e popullit shqiptarė nė faza tė ndryshme tė qenies sė tyre kombėtare, duke theksuar se sakrificat ia kanė vlejtur. “Sot e kemi edhe Kosovėn e pavarur, pėr pėrparimin dhe ngritjen e sė cilės duhet tė punojmė me pėrkushtim, siē do tė kujdesemi edhe pėr pėrparimin dhe emancipimin e ēdo pjese tė trungut kombėtar, tė mėrgatės e tė diasporės shqiptare”, ka theksuar Krasniqi.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 16-06-13 nė 02:49 Arsyeja: Burimi-Koha.net
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.