Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-09-13, 00:31   #16
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryetem:Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?

Por do tė ishte mirė qė Xh.Shatri tė na pėrgjigjet pse Qeveria e Bukoshit ku bėnte pjesė edhe vetė, gjatė vitit 1996, dhe mė vonė i jepte tėholla Xh.Halitit nė emėr tė UĒK-sė, nė vend se ato tėhola tė ua jepte njėsive guerile tė Republikės sė Kosovės, (komandantėve tė tyre : Adem Jasharit, Zahir Pajazitir, Salih Ēekut etj) ? Po qe se Xh.Shatri mendon se me dhėnjen e dorėheqjes nga posti i Ministrir tė Informatave qė e mbante nė Qeverinė e Bukoshit, nė kohėn mė tė vėshtirė kur kallej flakė Kosova, nga barbarėt serb, i ka shly fajet qė i takojnė pėr ‘’mosorganizimin e luftės dhe tė paqes’’gaboher rėnd. Ai pėrkundrazi i ka rritur fajet sepse me dhėnjen e dorėheqjes Ministria e Informimit ėshtė mbyllur mu nė kohėn kur ėshtė dashur tė punonte me kapacitete tė shumėfishuara. Dorėheqja nuk mund ta pastroj nga bashkėfajsija qė ka me B.Bukoshin pėr tjetėrsimin e Qeverisė sė Kosovės nga ēėshtjet madhore kombėtare. Me Bukoshin do t’i ndajnė ‘’meritat’’, ‘’sukseset’’ dhe mossukseset qė i pati Qeveria e Kosovės –Qeveria e Bukoshit, kurse historia jonė kombėtare njė ditė do tė japi vlerėsimin e paanshėm dhe tė drejtė pėr Qeverinė Bukoshi. Edhe Bukoshi deri tash nuk e ka folur as njė fjalė pėr Marrėveshtjen e Osllos dhe as pėr marrėveshtjen pėr blerjen e armatimit qė Ministria e Mbrojtjes e ka lidhur me tregtarė turq. Ndėrsa Xh.Haliti dhe pehlivanat tjerė tė Nanosit dhe argatėt e tyre e mohojnė nė tėrėsi marrėveshtjen e Osllos. Pėr atė marrėveshtje deri tash nuk foli as Adem Demaēi. (11)Vlen tė ceket se i vetmi pėrfaqėsues i Ministrisė sė Mbrojtjes qė ėshtė dėshmitarė i gjallė, qė muar pjesė nė bisedimet e Osllos ėshtė ish Zv. Ministri i Mbrojtjes A.Mehmeti, i cili me rastin e mbajtjes sė tubimit pėrkujtimor tė trevjetorit tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit qė u mbajt nė njė fshat afėr Llucernit nė Zvicrėr , tė tubuarėve pasi ju foli pėr biografinė e shkurtėr tė Ahmet Krasniqit, ju trgoj nga bina kopjet e dokumentacionit tė Ministrisė sė Mbrojtjes, qė i kishte ndarė nepėr dosje tė posaēme, siq ishin : Marrėveshtja e Ahmet Krasniqit me Bardhyl Mahmutin, Plani i luftės, Lista e brigadave, Lista e shpenzimeve tė ēdo njėsie ushtarake, disa shėnime, qė sipas tij janė fjalėt e Adem Demaqit qė i ka thėnė gjatė takimit tė Osllos, dhe sė fundit na e tregoi edhe njė hartė topografike tė Kosovės, por me as njė fjalė nuk na shpjegoi per pėrmbajtjen e atyre dokumenteve. Pėr marrėveshtjen e Osllos na i dha vetėm kėto tė dhėna qė opinioni qysh moti ka mėsuar pėr to : se kush ishin pjesėmarrės nė takimin e Osllos. Ai me as njė fjalė nuk na tregoi se pėr ēka janė marrė vesh pėfaqėsuesit e dy subjekteve ushtarake tė Kosovė dhe me as njė fjalė nuk i hudhi poshtė shpifjet e forcave kundrainstiticionale se ‘’nuk ėshtė arrijtur kurrfarė marrėveshtje nė Osllo’’. Nė fund tė bisedės qė e bėnte me masėn nga bina pėr marrėveshtjen e Osllos i dha vetėm kėto sqarime: ‘’… Nga Oslla shkuam nė Tiranė me shpresė se do tė luftojmė bashkė’’ ?! Shtrohet pyetja a janė tė mjaftueshme kėto sqarime dhe a ėshtė krejt ajo ēka na tha A. Mehmeti pėr atė takim, kur dihet se historia do ta japi fjalėn e saj se kush nga dy forcat kundėrshtare tė Republikės sė Kosovės, forcat institicionale apo forcat kundrainstiticionale do tė shpallėn fajtore pėr mos bashkimin e faktorit ushtarak tė Republikės sė Kosovė dhe sabotuese tė zgjedhjes sė ēėshtjeve madhore kombėtare. Nuk po zgjatėm mė tepėr duke i cituar pehlivanat e Nanosit dhe argatėt e tyre qė e pėrbėnin SHP tė UĒK-sė, tė cilėt jo vetėm qė e mohuan Marrėeveshtjen e Osllos por mohuan edhe pjesmarrjen e FARK-ur nė luftėn ēlirimtare tė Kosovės. Fushata e ligė e shpifjeve kundėr Ministrit tė Mbrojtjes Ahmet Krasniqit, nė kohėn kur ai bėnte pėrpjekje tė mėdha per bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės dhe forcimin e UĒK-sė, e dirigjuar nga kryepehlivanat e Nanosit, Xh.Haliti dhe I.Kelmendi, si dhe mos mbrojtja e tij sa ishte gjallė dhe pas vrasjes sė tij nga kėto shpifje, nga Qeveria e Bukoshit dhe Ministria e Mbrojtjes e Republikės sė Kosovės, ėshtė fakti tjetėr i pa mohueshėm qė tregon se nė kėtė krim janė tė pėrzier pėrpos agjenturave serbe-sllavo-greke, (qė i kishin futur njerėzit e tyre nė subjektet vendimmarrėse tė shqiptarėve dhe spiujėve serbė dhe grekė qė kishin pozita udhėheqėse nė institicionet shtetėrore tė Shqipėrisė) dhe pararoja staliniste e LPK-sė, krerėt e LBDK-sė, por dhe individė qė kishin poste tė rėndėsishme politike dhe shtetėrore nė subjektet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės. Vetėm te shqiptarėt mund tė ndodhė njė anomali kaq e shėmtuar, qė ju vritet Ministri i Mbrojtjes nė kohė lufte, dhe Qeveria qė njihej nga shumica dėrmuese e shqiptarėve nuk bėri asgjė sėpaku pėr ta ndriquar vrasjen e kolegut tė tyre. Ēka ėshtė mė e keqja as stafi i Ministrisė sė Mbrojtjes nuk bėri asgjė pėr ta mbrojtur sėpaku pas vrasjes kolegun e tyre nga shpifjet e liga tė bajraktarėve tė farės ruse, qė shpifnin se Ahmet Krasniqi ka ‘’krijuar forca paralele me ato tė UĒK-sė, -FARK-un….’’.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-09-13, 00:34   #17
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryetem:Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?

Ėshtė detyrė njerėzore dhe pėrgjegjėsi institicionale dhe kombėtare qė sėpaku ish kryeministri i Qeverisė sė Kosovės B. Bukoshi, ish Ministri i Informimit nė atė Qeveri Xh. Shatri dhe ish Zv.Ministri i Mbrojtjes A. Mehmeti, ta ndriqojnė vrasjen e Ahmet Krasniqit me tė dhėnat qė i kanė, dhe ta ndriqojnė Marrėveshtjen e Osllos dhe Marrėveshtjen pėr armatimin qė ėshtė lidhur nė mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tregtarėve me nėnshtetėsi turke. Fatkeqėsishtė deri tash personat e lartėpėrmendur jo vetėm qė nuk kontribuan nė ndriquan e vrasjes sė kolegut tė tyre, por e mjegullulluan ngjarrjen dhe e dezinformuan opinionin publik me gjysmė tė vėrteta dhe tė pavėrta qė i lėshuan kohė pas kohe. Pėr tė qenė anomalija edhe mė e madhe mjetet e informimit publik tė Kosovės,( tė ashtuquajtura ‘’tė pavarura’’) pėrpos gazetės kombėtare Bota sot, nuk janė marrė me ndriqimin e rrethanave, shkaqeve dhe motiveve tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit dhe as qė kanė bėnė pėrpjekje simbolike pėr tė aktualizuar ēėshtjėn e zbulimit tė kėtij krimi monstruoz.Ndriqimi i kėsaj vrasje monstruoze nga organet e drejtėsisė tė Kosovės pas zgjedhjeve tė 17 nėntorit tė kėtij viti, duhet tė jetė njė detyrė parėsore, njė detyrė mbi detyrat, kur dihet se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė gisht pėrpos kreut politiko-ushtarak tė Beogradit, Athinėsdhe Tiranės vazale, edhe shumė personalitete publike tė Kosovės. Pra, zbulimi i kriminelėve qė dhan urdhėr, tė kriminelėve qė murrėn pjesė nė organizimin e vrasjes, zbulimi i kriminelėve qė dhanė pėlqimin pėr tu bėrė ky krim, dhe sė fundi zbulimi i kriminelėve qė bėnė egzekutmin e pushkatimit, dhe dėnimi i tė gjithė kriminelėve qė muarėn pjesė nė kėtė krim, pa marrė parasysh se ē’farė pozitash partiake apo shtetėrore kanė pasur, apo edhe sot i kanė, ka rėndėsi tė dorės sė parė, pėr shumė arėsye, por njėra ndėr to ėshtė se do t’i prehėn rrugėt krimit tė organizuar nė Kosovė. Po ashtu do tė ndikonte nė pėrmirėsimin e sigurisė sė qytetarėve dhe tė stabilizimit politik tė Kosovės, pasi qė do tė shkatrrohet Qendra e krimit, qė na i vrau burrat mė tė mirė tė kombit nė mesin e tė cilėve edhe Ahmet Krasniqin. Me siguri organet hetimore tė UNMIK-ut dhe tė Kosovės po qe se merren serjozishtė me dosjen e vrasjes sė Ahmet Krasniqit do vijnė deri te faktet qė dėshmojnė se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit pėrpos agjenturave serbo-sllavo-greke kanė marrė pjesė edhe shumė tradhtarė shqiptarė qė i pėrkisnin familjes sė djajve :a) Pararojės staliniste tė LPK-sė. b) Karrjeristėve tė sėmuar pėr pushtet tė LBDK-sė. c) Pehlivanave tė Nanosit. d) Bajraktarėve tė ‘’farės ruse’’. Dh) Ushtarakėt tradhtar qė u bėnė klysh tė forcave kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės, qė ishin futur me detyra speciale nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut, pėr ta penguar dhe pėr ta vėzhguar Ahmet Krasniqin nė veprimtarinė e tij kombėtare dhe ushtarake. Pra, nė bazė tė dhėnave qė qė i kemi del se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė drejtėpėrdrejtė dhe tėrtorazi shumė burra tė ligjė, shumė faqezi shqiptarė, dhe shumė tradhtarė, qė fatkeqėsisht edhe sot njė pjesė prej tyre ende njifėn pėr ‘’burra tė mirė’’ nga shqiptarėt, vetėm pse dijnė tė flasin mirė, apo vetėm pse kishin dhe kanė detyra udhėheqėse nė subjektet politike dhe shtetėrore tė Republikės sė Kosovės. Fatmirėsishtė kryesit e kėsaj vrasje monstruoze nuk kanė mundur t’i zhdukin gjurmėt e krimit tė tyre, edhe pse vrasja ėshtė organizuar nė mėnyrė profesionale. Kėto qė po i them tash dhe qė i kamė thėnė para tri vitesh me disa shkrime tė botuara nė kombėtarėn Bota sot i ka vėrtetuar edhe njeriu mė pėrgjegjės i Republikės sė Kosovės zotėri Januz Tėrrstena, ish Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Republikės sė Kosovės. Ai e ka njoftuar opinionin publik se ka tė dhėna tė plota se kush kanė gishtė nė vrasjen e Ahmet Krsniqit. Ai nė njė tubim me bashkėkombasit nė Vjenė nė fund tė dhjetorit tė 1999 patė thėnė :‘’Ne e dijmė saktėsishtė se kush e ka vra kolonel Ahmet Krasniqin. Ne i kemi afruar Prokururisė sė Tiranės tė gjitha tė dhėnat e sakta pėr personat qė kanė gisht nė kėtė vrasje, por kjo Prorikuri ka pezulluar hetimet rreth kėsaj vrasje . Dhe ne e dimė pse janė pezulluar kėto hetime, sepse prapa kėtij akti terrorist fshihet njė klan i madh politik shqiptar nė Shqipėri dhe Kosovė’’. Edhe kolonel Tahir Zemaj nepėrmjet intervistave tė tija tė botuara nė’’Bota sot’’disa herė ka pohuar se i din dorasit e vrasjes sė Ahmet Krasniqit. Pėr zbardhen e vrasjes sė Ahmet Krasniqit nuk kanė folur organet e drejtėsisė sė Shqipėrisė, por duke ditur (nė bazė tė shumė fakteve) se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė edhe personalitete tė larta qė janė vu nė krye tė subjekteve shtetėrore tė Shqipėrisė, as qė ėshtė pritur se ‘’organet e drejtėsisė’’ tė atij shteti, qė po drejtohet nga spiuj serbo-grek do tė bėjnė zbardhin e kėsaj vrasjeje.Fatkeqėsishtė, edhe pas tri vjetėsh, pėr kėtė vrasje nuk ka folur ende stafi udhėheqės i Ministrisė sė Mbrojtjes dhe i SHP tė FARK-ut, qė sipas tė gjitha gjasave njė numėr prej tyre ka marr pjesė nė organizimin e krimit, ndėrsa shumica prej tyre kanė qenė nė dijuni tė pėrgaditjeve qė bėheshin pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit, por nuk kanė ndėrrmarr asgjė pėr t’i penguar kriminelėt nė realizimin e planit qė kishin pėr t’ia shuar jetėn atdhetarit, ushtarakut dhe strategur tė shquar kolonel Ahmet Krasniqit.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 06-09-13 nė 00:36
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-13, 00:38   #18
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryetem:Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?

Shtrohet pyetrja : Si ėshtė e mundur qė bashkėpuntorėt e Ahmet Krasniqit qė bėnin pjesė nė stafin udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut, qe tri vite dėgjojnė shpifje tė llojllojshme nga kolegėt e tyre ushtarakė : Agim Ēeku, Naim Maloku, Salih Veseli, Bislim Zyrapi dhe nga patronėt e tyre Xh.Haliti dhe H.Thaēi pėr Ahmet Krasniqin, Ministrinė e Mbrojtjes dhe pėr SHP tė FARK-ut, dhe me as njė fjalė nuk i hudhin poshtė shpifjet dhe gėnjeshtrat e tyre, kur dihet se kanė aq shumė fakte pėr tua mbyllur gojėn qė mė kurrė tė mos shpifin. Po shpresojmė se populli ynė nė zgjedhjet e 17 nėntorit do t’i zgjedhin pėr deputetė burra tė fortė dhe tė aftė qė i pėrfaqėsojnė subjektet institicionale tė Republikės sė Kosovės qė do tė bijnė ligje dhe vendime tė rėndėsishme pėr zbulimin e kriminelėve shqiptarė dhe serb, qė muarėn pjesė bashkė pėr ta katondisur si ėshtė mė zi Kosovėn. Kriminelėt janė tė gjithė njėsoj dhe tė gjithė duhet tė dėnohėn, pa marrė parasysh se ē’far gjuhe flasin. E flasin shqipėn apo serbishtėn, e flasin rusishtėn, maqedonishtėn apo greqishtėn nuk ka rėndėsi. E rėndėsishme ėshtė se ata janė krminel, se kanė bėrė krime, dhe duhet dėnuar sipas ligjit, pėr t’iu dhėnė dėnimin e merituar pėr krimet e bėra, dhe pėr vuajtjet shpirtėrore qė u kanė shkaktuar njerėzėve, por edhe pėr tu dhėnė mėsim edhe tė tjerėve, qė nuk janė tė formuar si njerėz, se i pret burgosja dhe dėnimi, po qe se i bėjnė dikuj keq, po qe se vrasin njerėz dhe bėjnė krime. Botuar nė ‘’Bota sot’’ mė 11-21 nėntor 2001
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-13, 13:18   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kryetem:Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?

“Inteligjenca”: Fuad Ramiqi agjent serb, dyshohet si vrasės i Ahmet Krasniqit


Prishtinė, 07.11.2013

"Ushtarak i suksesshėm dhe agjent i Kundėr-zbulimit serb (KOS), por politikan deri tani i dėshtuar". Kėshtu e pėrshkruan Inteligjenca kosovare Fuad Ramiqin, njė person kontrovers, ish-zyrtar i sė paku dy partive, kandidat i pavarur dhe tani lobues i vijės ekstreme tė tė drejtave tė myslimanėve nė Kosovė si dhe fytyra e partisė sė dytė islamike nė vend, partisė LISBA.

"Besohet se Fuad Ramiqi ėshtė rekrutuar nga KOS-i qysh nė fillim tė viteve tė '90. Personeli qė i ka mundėsuar veprimtarinė ushtarake Ramiqit nga KOS ishin: Zdravko Tolimir, Dragan Stojmenovic (Mlekce) dhe Simon Tomanov, zėvendės i eprorit tė KOS-it, Aleksadėr Vasiljeviq", thuhet nė disa dokumente analitike pėr figurėn e Ramiqit, tė cilat i ka siguruar gazeta "Express".

"Besohet qė edhe sot Ramiqi vazhdon tė jetė i lidhur me strukturat ushtarake tė Serbisė qė trashėguan KOS-in, si VBA apo VOA. Por tani e vazhdon aktivitetin pėr kėtė organizėm si mbrojtės i vlerave tė islamit". Nė kėto dokumente analitike inteligjenca kosovare si fakte pėr kėtė lidhje tė tij pėrmend ngritjen e tij nė karrierė. Veē kėsaj, nė raportin e Inteligjencės kosovare hidhen dyshime edhe mbi vrasjen e kolonelit Ahmet Krasniqi. Inteligjenca pretendon qė ka nė dorė faktet qė ai u betua nė FARK dhe para ministrit tė Mbrojtjes Bukoshit, Ahmet Krasniqit, vetėm njė ditė para atentatit kundėr kėtij tė fundit. Ēuditėrisht, sipas Inteligjencės, ai ditėn e dytė tė tij si ushtar i FARK-ut, ditėn kur u vra Krasniqi, nuk u duk askund, derisa mė vonė ai do tė bėhej kėshilltar i zėvendėsit tė Krasniqit, Halil Bicaj. "Asnjėherė nuk u kuptua se ku ka qenė Fuad Ramiqi ditėn kur u vra Ahmet Krasniqi", thuhet nė dokument. Kolonel Ahmet Krasniqi u vra nė mes tė Tiranės, diku nė zonėn e ish-shtėpisė sė Partisė, nė 21 shtator tė vitit 1998.

Express


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.