Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-11-13, 14:37   #1006
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme nga bota Islame

Pesė vite burg pėr shkak tė fyerjeve ndaj Profetit Muhamed nė TwitterKuvajt Siti, 20.11.2013Pėrdoruesi i rrjetit social twitter nga Kuvajti, Musab Shamsah ėshtė dėnuar me pesė vite burg pėr shkak tė fyerjeve ndaj Profetit Muhamed, njoftoi sot aktivisti nga Kuvajti pėr tė drejtat e njeriut, Naval a Hendel.

Shamsah ėshtė burgosur, pėr shkak se i pėrmend pasardhėsit e Profetit Muhamed, dhe mund tė shihet si mbėshtetje ndaj besimit shiit, shkruan AP.

Kuvajt tė cilėn shumica e pėrbėjnė Sunitėt ėshtė njėra nga shtetet mė rigoroze nė Gjirin Persik kur bėhet fjalė pėr postimet nė rrjete sociale tė cilat pėrmbajnė mesazhe fyese, shkruan Agjencia Amerikane.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-11-13, 22:55   #1007
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota Islame

Jam egjiptiane, mbaj shami dhe kėndoj repQuhet Mayam Mahmoud, ėshtė 18 vjeē dhe ėshtė kėngėtarja e parė rep egjiptiane e cila mban shami nė kokė.

Zbulimi i saj u bė gjatė Arab’s Got Talent, talent show i lanēuar dy vite mė parė, i cili zbuloi talentin e saj.

Mayam nuk bėn muzikė rep pėr arsye politike, si shumė bashkėmoshatarė tė saj, si

Karem Adel dhe MC Amin, por pėr tu rrėfyer.

“Nisa kur isha 10 vjeē, isha nė shkollėn fillore, nisa tė kėndoja me ritėm tė pėrshpejtuar poezitė qė shkruaja. Vetėm sė fundmi kam mėsuar se quhej rep dhe nisa ta dėgjoja. Zbulova kėshtu se shumica janė djem dhe kėndojnė kundėr gjėrave qė nuk funksionojnė. Por nuk ėshtė e drejtė”, shprehet 18 vjeēarja pėr BBC.

Kėshtu qė ajo rrėfehet se ėshtė egjiptiane, mban shami dhe kėndon rep, edhe pse shumėkush mund ta shikoj shtrembėr, nuk i bėhet vonė.

Me kėngėt e saj ajo synon tė tregojė anėn tjetėr tė medaljes, vajzat dhe problemet e tyre.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-13, 09:55   #1008
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota Islame

Numri i myslimanėve nė Kinė ka kaluar 100 milionėPekin, 10.12.2013

Numri i myslimanėve nė Kinė nė njėzet vitet e fundit ėshtė rritur dyfish . Rezulton se nė Kinė, ekonominė e dytė tė botės, feja e cila rritet mė shpejt ėshtė Islami.

Numri i tyre nė Kinė ka kaluar 100 milionė.

Interesimi pėr Islamin nė vendin mė tė populluar nė botė ēdo ditė po rritet. Nė Kinė e cila ka njė popullsi prej 1 miliard e 400 mijė, sipas tė dhėnave zyrtare, ekzistojnė 45 mijė xhami. Nga 56 grupe etnike tė ndryshme, 14 prej tyre e pėrbėjnė myslimanėt.

Pėrkundėr bindjes qė njihet tek ne, shumicėn e popullatės myslimane nė Kinė, nuk e pėrbėjnė ujgurėt turq, uzbekėt, dhe kazakėt. 90% tė popullatės myslimane nė Kinė e pėrbėjnė Hui kinezėt, njė grup etnik me prejardhje kineze.

Ēdo ditė 60 kinezė pranojnė islamin

Nė Kinė, ku 42% e banorėve nuk janė pjesėtarė tė asnjė religjioni, sipas tė dhėnave zyrtare, feja e cila rritet mė shpejt ėshtė Islami. Tė dhėnat zyrtare flasin se mesatarisht rreth 60 kinez e pranojnė islamin nė ditė.

Deri para 20 vjetėve nė Kinė kanė jetuar 50 milion mysliman. Nė vitet e fundit ky numėr ka regjistruar numra rekord dhe ka kaluar 100 milionin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-01-14, 10:29   #1009
Harisi
 
Avatari i Harisi
 
Anėtarėsuar: 27-08-13
Postime: 573
Harisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme nga bota Islame

Konvertimi i priftit bullgar nė Islam ka shkaktuar tensione

Konvertimi i priftit ortodoks nė fenė islame ka shkaktuar anulimin e festimit tė ditės sė Ashures, e cila vite me radhė i ka bashkuar muslimanėt dhe ortodoksėt nė Vidin tė Bullgarisė

Prifti bullgar, i cili zgjodhi Islamin pėr fe, dėmtoi traditėn e festimit tė pėrbashkėt tė ditės sė Ashures mes muslimanėve dhe tė krishterėve ortodoksė, 200 vjet tė vjetėr.

Atans Mihailov i cili shkoi nė tė njėjtėn klasė me metropolitin aktual Plovdiv Nikolain nė shkollėn meshtarake tė Shėn Ivan Rilskit nė Sofje, shėrbeu 20 vjet si prift nė kishėn e Sofjes. Mihailov, i cili kohė mė parė ishte larguar nga aktivitetet kishtare, pėr fe tė tij ka zgjedhur Islamin.

Myftiu i Sofjes, Mustafa Izbistali, mė 27 nėntor, nė xhaminė kryesore tė Sofjes, pas namazit tė ikindisė, ka bėrė tė ditur se Atanas Mikhailov zgjodhi Islamin pėr fe tė tij dhe u bė musliman, duke ndėrruar emrin nė Abdullah.

Mihailov, i cili tani quhet Abdullah, thotė se ka kohė qė e kėrkon vėrtetėn, dhe kjo ka qenė arsye e vetme qė e ka shtyrė ta pranoj Islamin.
Myftiu lajmin dhe fotografinė e priftit tė konvertuar e kishte vėnė nė faqen zyrtare tė Myftinisė, duke e titulluar “ Ish prifti ortodoks e pėrqafon Islamin”. O Zoti ynė, ne tė lutemi qė tė na drejtosh nė rrugėn e drejtė dhe tė na mbrosh nga rruga e tė humburve.

Mihailov vėrtetoi fjalėt e myftiut, duke thėnė se ai tashmė ka shkėputur tė gjitha lidhjet me Kishėn Ortodokse Bullgare.
Mediat bullgare kanė shkruar se prifti ėshtė dashuruar me njė femėr muslimane dhe pėr kėtė arsye ai e ka ndryshuar fenė.

Pėr shkak tė reagimeve tė fuqishme rreth titullit tė lajmit, nė faqen e internetit ėshtė ndryshuar titulli, dhe nė vend tė tij janė vendosur vargjet kur’anore. Megjithatė, edhe ky gjest i Myftinisė nuk i ka qetėsuar tensionet.kohaislamehttp://www.kohaislame.com/encikloped...ktuar-tensione
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=icawd7kBFvE&hd=1
Harisi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-14, 14:47   #1010
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga bota Islame

Qosja takohet me Imam KrasniqinRexhep Qosja ka pritur nė selinė e Institutit Albanologjik imamin e Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Krasniqin. Ata vlerėsuan lartė punėn e njėri-tjetrit.


Akademiku Rexhep Qosja ka pritur sot nė njė takim, nė zyrėn e tij nė Institutin Albanologjik, Imamin e Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Krasniqi.

Qosja, sipas portalit krenaria.com pohohet tė ketė vlerėsuar lartė punėn e palodhshme tė Krasniqit si dhe kontributin e tij tė ēmueshėm pėr ngritjen e vlerave kombėtare e fetare tė popullit tonė.

Edhe Imam Krasniqi thuhet se ka vlerėsuar lartė Akademik Qosjen, siē thuhet nė kėtė portal, pėr punėn e pakrahasueshme qė ai ka bėrė nė fushėn e shkencės, dijes dhe vlerave tė popullit tonė.

“Nė takim ėshtė biseduar pėr sfidat dhe pengesat nė rrafshin kombėtar e fetar dhe mundėsitė pėr tejkalimin e tyre”.

“Takimi u pėrmbyll me urimin qė kontaktet mes tyre tė jenė tė vazhdueshme nė frymėn e bashkėpunimit pozitiv dhe nė shėrbim tė shkencės, tė vėrtetės dhe tė popullit”.

Imami Shefqet Krasniqi i ka dhuruar Akademik Qosjes librat e tij tė botuar deri mė tani.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-14, 14:13   #1011
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lajme nga bota Islame

Siri, vajza vritet me gurė sepse pėrdori Facebookun
Njė vajzė nga Siria, u gjuajt me gurė, deri nė vdekje, pasi njė grup i militantėve nga Siria e gjetėn atė duke pėrdorur rrjetin social Facebook.
Fatoum Al-Jassem quhet vajza qė u dėrgua nė njė gjykatė tė Sheriatit, pasi u kap duke pėrdorur faqen e internetit social, nė Rakka tė Sirisė.
Gjykata e Sheriatit deklaroi se duke pėrdorur njė llogari tė rrjetit Facebook, kjo shkon deri nė adulteri, ndaj vajza duhet tė dėnohet me gurė, raporton agjencia FARS.
Anėtarėt e grupit tė al-Qaedas nė Irak, tė njohur gjithashtu si Shteti Islam i Irakut dhe Shamit (ISIS) janė tė pėrfshirė nė kėtė incident.
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-14, 21:22   #1012
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Re: Lajme nga bota Islame

@kafir arnaut

Shumica e ketyne fotove jane montazh. Ka ba xhiro edhe nje foto tjeter neper internet me ni gru gjysme te futun ne dhe. Montazh e kullume.

Cili gazetar koka kone i pranishem kur ka ndodh kjo ngjarje? Apo kush ka fotografu?

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga UniCorN : 20-02-14 nė 21:27
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-14, 14:17   #1013
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme nga bota Islame

Myslimanėt bėjnė thirrje qė tė ndalohet filmi pėr profetin NuhDeklarata thotė se ligji islamik qartė e ndalon personifikimin e figurave profetike dhe filmi ėshtė “nė kundėrshtim me fenė”.

Njė grup myslimanėsh nė Egjipt i ka bėrė thirrje shtetit qė tė ndalojė njė film tė “Paramount Pictures”, i cili ėshtė paralajmėruar tė shfaqet nė ekranin e madh mė 28 mars.

Arsyeja pse ky grup pretendon ta ndalojė kėtė film, ėshtė se nė tė do tė flitet pėr jetėn e profetit Noah, i njohur nė religjionin islam si Nuhu.

Grupi “Al-Ahzar” nėpėrmjet njė thirrjeje publike, ka thėnė se ky film duhet tė ndalohet sepse karakterizon profetin e Allahut.

“Al Ahzar deklaron se shfaqja e kėtij filmi duhet tė ndalohet, pėr shkak se karakterizon profetin e Allahut dhe shokėt e Profetit tė fundit, Muhamed”, thuhet nė kėtė deklaratė.

Nė tė gjithashtu thuhet se ligji islamik qartė e ndalon personifikimin e figurafe fetare nė film dhe kjo ėshtė nė kundėrshtim me fenė. Filmi nė tė cilin luan edhe aktori Russel Croėe, ėshtė kritikuar ashpėr edhe nga organizata tė tjera islamike.

Ja edhe trileri i filmit:__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-14, 21:35   #1014
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lajme nga bota Islame

http://www.zeri.info/artikulli/33531...ahje-ne-publik
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-14, 20:31   #1015
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lajme nga bota Islame

https://www.google.de/url?sa=t&rct=j...69837884,d.bGE


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.