Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-06-16, 22:06   #1
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Ambasadori Amerikan nė Tiranė, Reforma nė Drejtėsi dhe Kritika apo Ofendimi

Ambasadori Amerikan nė Tiranė nė pėrpjekje e sipėr pėr avansimin e reformės nė Drejtėsin Shqiptare ashtu siq i konvenon Politikės Amerikane nė Shqipėri, lėshoj njė ofendim tė rėndė nė adresė tė shoqėrisė shqiptare dhe klasės politike nė Shqipėri.

Disa e komentuan letren e tij si kritikė pa dorashka, ndėrsa tė tjerė as qė guxuan ta komentojn fare, mirėpo letra e tij drejtuar adoleshentėve shqiptar ishte marrėzi primitive qė tek e fundit edhe pritet nga njė ishė aktivist i ndėrtimit tė banjove publike nė Afrikė.

Ta themi tė vėrteten nuk na bėnė as pro-Amerikan e as anti-Amerikan, prandaj edhe si i tillė dėshiroj qė tė kuprohet ky shkrim.

Letra e tij drejtuar adoleshentėve

Citim:
Shqiptarėt mė pyesin shpesh se cilat janė anėt mė tė mira dhe mė tė kėqija tė punės sime. Pėrgjigjja ėshtė e lehtė. Ana mė e mirė e punės sime ėshtė tė takohem me studentė tė zgjuar. Ana mė e keqe e punės sime ėshtė tė pėrjetuarit e politikės shqiptare nga afėr.

Ndoshta studentėt mund t’u mėsojnė politikanėve diēka. Shumė njerėz inteligjentė kanė punuar pėr reformėn nė drejtėsi pėr gati dy vite. Mazhoranca dhe opozita kanė rėnė dakord pėr pothuajse gjithēka pėrveē njė hollėsie tė fundit: kėrkesėn e opozitės pėr vendet e rezervuara. Ēfarė do tė na sugjeronte njė nxėnės pėr zgjidhjen e kėtij problemi?

Ėshtė e thjeshtė. Ēdo fėmijė do t’ju thoshte se tė dy palėt duhet tė mos ofendojnė mė njėri-tjetrin dhe tė mos pėrdorin mė epitete fyese ndaj njėri-tjetrit. Duhet tė ulen si tė rritur dhe t’i zgjidhin ēėshtjet pėrmes kompromisit


__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-01-17, 19:35   #2
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ambasadori Amerikan nė Tiranė, Reforma nė Drejtėsi dhe Kritika apo Ofendimi

Po e sjellė edhe njė artikull ku shihet qartė injoranca e treguar pėr shqipėtarėt nga ambasadori amerikan nė Tiranė. Ky gjysėm aziatiku mjeshtėr WC-shė nė tė kalueren, pritet qė shpejtė tė largohet bashkė me atė tė ziun (B. Obama) nga pozita diplomatike, sepse fitorja e Donald Trump, shpejtė do t’na bėjė me ambasador tė ri.

Ky do tė mbahet mend si mizerja e diplomacisė amerikane nė Balkan.


Citim:

Kam dėgju qė shqiptarėt janė tė besės, por politikanė mė tė pabesė nuk ka bota

29 August 2016 • 19:46 - Zėri

Tė dashur qytetarė shqiptarė!

Ju drejtohem juve, pėr t’ju falenderuar pėr pjesėmarrjen masive nė lotarinė amerikane. Kjo tregoi vlerėsimin e lartė qė keni ju pėr vendin tim, pavarėsisht se kjo do tė thotė qė nuk keni aspak konsideratė pėr vendin tuaj.

Kishte kohė qė Evropa nuk kishte parė dėshirė tė tillė tė qytetarėve tė njė vendi qė tė iknin nga vendlindja. Ky ishte njė sinjal qė mori edhe BE, se pavarėsisht se ju do tė bėheni njė ditė pjesė e saj, zemrėn e keni nė SHBA.

Unė kam pak kohė qė rri nė vendin tuaj. Nė fillim mė bėri pėrshtypje qė ēdo gjė qė thonin ambasadorėt, ju e merrnit pėr flori safi. Nuk kisha parė njerėz mė tė verbėr nė besimin ndaj tė huajve. Por pastaj, kur pashė se ata qė ju drejtojnė apo merren me politikė tek ju, janė mė tė pashpirt se ēdo i huaj dashakeq, ndaj jush, e kuptova pse na shikoni nė dritė tė syrit.

Kisha lexuar pėr ju qė jeni popull i besės. Mbase kjo ka ndodhur nė historinė e largėt. Apo e kanė shqiptarė qė unė ende nuk i kam njohur. Pasi politikanėt tuaj nuk ka si bėhen mė tė pabesė.

Ambasadori Arvizu mė kishte treguar se jeni popull trim. E kishte parė kėtė, kur u hodhėt nė erė nė Gėrdec dhe ju vranė nė 21 Janar, e ju nuk nxorėt gjysėm fjale. Po t’ia kishin bėrė njė populli tjetėr, do tė kishte reaguar. Por ju me trimėri, nuk e keni hapur gojėn.

Librat e historisė thonė pėr ju shqiptarėt e mi tė dashur se nuk ju trembet syri dhe e keni ndjesinė e drejtėsisė. Por mė ka bėrė pėrshtypje qė ndaj ēdo padrejtėsie, ju ia mbathni nga sytė kėmbėt. Nė pėrgjithėsi popujt e civilizuar nuk lejojnė qė tė manipulohen. Reagojnė ndaj qeverive. Ndėrsa ju reagoni nė mėnyrė shumė tė ēuditėshme. Ikni.

Kėto libra thonė gjithashtu pėr ndjenjėn e drejtėsisė qė ėshtė nė shpirtin tuaj. Me thėnė tė drejtėn, nėse do tė ishte e vėrtetė, nuk duhej tė kishit njė drejtėsi kaq tė korruptuar.

Dhe mė ngjan se juve nuk ua ka qejfi drejtėsinė, por doni tė jeni gjithmonė nė anėn e fituesit. Thellė nė shpirt, mė ka lindur dyshimi se ju nuk doni njė drejtėsi tė paanshme, por doni tė shikoni gjyqtarėt tė nxjerrin nga hundėt lekėt qė ju keni dhėnė dhe mbani shpresė se nga vendet qė do lirohen, mbase do tė pėrfitoni ndonjė. Sa pėr politikanėt, jam i bindur qė as ju intereson fare.

Tė dashur qytetarė.

Me ndjenjėn e thellė tė keqardhjes, dua t’iu them se ky mund tė jetė viti i fundit i lotarisė amerikane. Kush e mori, e mori dhe kush u dogj, u dogj. Por kam dėgjuar se jeni tė zotė nė dokumente fallco dhe emigracion klandestin. Rrugėt janė tė hapura, dhe kjo ėshtė njė sfidė e re pėr ju.

Ju uroj vrapim tė mbarė. Por herė pas here, mund tė kujtoheni se nuk ju mungon asgjė qė edhe vendin tuaj ta bėni tė begatė.

Me dashuri,
Donald Lu


__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.