Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-03-10, 14:34   #1
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,503
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim O Allah!

O ALLAH …!-Kur turbullohet deti dhe era e fortė pėrplas valėt e saja me fuqi njėra mbi tjetrėn sikur tė ishin tė hidhėruara, marinarėt thirrin pėr ndihmė dhe shpėtim:

O Allah!

-Kur nė terrin e natės sė shkretėtirės kalorėsi e humb drejtimin, dhe karavani prish orientimin e tij, ata thirrin Atė tė Cilit terri i natės nuk ia pengon dėgjimin e zėrit tė nevojtarit:

O Allah!

-Kur ta godasė njeriun e keqja e rėndė, qė s'tė lejon tė bėsh lėvizje, s'ke ē'bėn tjetėr pėrpos tė thėrrasėsh Allahun:

O Allah!

-Kur mbyllen dyert pėrpara syve, e nuk ka rrugėdalje tjetėr pos tė mbėshtetesh i shtangur pas dere, e kur lypėsve u shtrohet pėlhura mbi fytyra, njeriu bėrtet:

O Allah!

-Kur ngushtohet rruga e ju vihen kurthe, ju ndėrpriten shpresat e ju kėputet litari – ju thirrni me zė tė lartė:

O Allah!

-Tek Krijuesi yt arrin fjala e mirė, arrin lutja e sinqertė, lidhja e vėrtetė, Ai sheh lotin tėnd tė pastėr kur ti e derdh diku nė qoshe, ta di fshehtėsinė e brendshme ku ti struk sekretin.-Drejt Allahut shtrihen duart dhe drejtohen, duart qė nuk do tė mbeten tė thara, por do tė kthehen me atė qė kėrkove, sepse Allahu ėshtė Qetėsuesi i pėrpiktė i zemrės tėnde ndaj fatkeqėsisė qė tė goditi.-Me Emrin dhe mbrojtjen e Tij dėbohen dhe largohen tė kėqijat rreth teje.-Me pėrkujtimin e Emrit tė Tij tė qetėsohet zemra dhe tė freskohet shpirti, tė shuhet flaka e zemėrimit, kthehet mendja e zė vend bindja.-Emri Allah ėshtė mė i miri emėr dhe pėrmban mė tė bukurat shkronja, ėshtė shprehja mė e vėrtetė dhe mė e shtrenjtė.-Allahut i takon pasuria, fuqia dhe lartmadhėria.

Gjithēka ėshtė pronė e Tij."Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej Allahut".(Kur'an: sure-16:ajeti-53)Mos prito, bėje kėtė lutje pėr tė mirėn tėnde:-O Zoti ynė, na i zbut zemrat, na shndėrro tmerrin e brengave nė hare, na bėj sypatrembur kur na kaplon frika.

-O Zoti ynė, freskoji shpirtrat tanė me bindje tė paluhatshme, dhe shuaje prushin e shpirtrave tė ndezur me ujin e besimit.

-O Zoti ynė, largoje prej nesh mėrzinė dhe pikėllimin, lėsho mbi sytė tanė tė frikėsuar siguri, mbi shpirtrat e shqetėsuar qetėsi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtėsi!AMIN


__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-03-10, 15:43   #2
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,503
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: O Allah!

O ALLAH
Ne kohen e stuhive ku nuk kam orientim tjeter pervec Teje une nuk harroje se Ti je shpetimtari. Po ashtu edhe ne kohe qetesie te permendi. Zemra ime eshte e mbushur me besim. O Allah, naten per mos me qene e erret krijove Henen qe reflekton drite nga dielli dhe yjet qe zbukurojn. Te falenderojme qe na dhe drite. Kur godet ndonje e keqe, e dime se ajo eshte pasoj e veprave tona. Kerkojm udhezim.
O Allah, na i mbush zemrat tona me besim, na forco ne rrugen tone, na bene nga ato qe duan paqen. O Allah mos na le ne dore te atyre (sherrave, sataneve) qe ndaj Teje skan frike e ndaj njerezve nuk kane meshir.
O Allah, Ti te takon pushteti, Ti te takon sundimi, kurse mua perulesia.
I varferi tek Allahu : Lapsi
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 10:30   #3
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: O Allah!

Allah! Emėr qė ngjallė shpresėn pėr gjithēka! Pa Ty jam asgjė. Me emrin Tėnd ndjehem krijesė, njeri, ndjej jetė, marr frymė, lėviz, ndjej ngrohtėsi e dashuri, ndjej paqe e siguri, ndjehem i nderuar dhe i ngritur! Me emrin Tėnd nuk ndihem i harruar, as i humbur, e as i hutuar! Pėr Ty duhet tė jetohet e tė vdiset! Pa Ty as ...jeta as vdekja s’kanė kuptim. Me Ty gjithēka ka kuptim! Ti mė bėre tė ndjehem me mision e qėllim.

Po tė mos ishte udhėzimi Yt kush do tė isha, ēfarė do tė isha, pėr ēfarė do tė jetoja! Do tė isha asgjė fare, do tė isha vetėm mish e gjak, e baltė mbi kokė e baltė nėn kėmbė. Ti mė bėre tė ndjehem me shpirt. Me dhurove frymėn Tėnde, e unė ndjehem se jam diēka! S’dua tė jem gjė, vetėm rob i Yti! Ty tė takon ēdo gjė. Unė jam pronė e Jotja. Gjithēka mė dhurove nuk ėshtė e imja. Asgjė nuk ėshtė e imja. Edhe ujin qė me tė shuaj etjen, Ti e krijove! Edhe ushqimi qė prej tokės del, Ti ma mundėsove. Edhe kėto gishtėrinj qė shkruajnė, janė pronė e Jotja. Unė s’i krijova. Ti m’i dhurove. Ti je Dhuruesi!

E si tė tė mos jem falėnderues, o Allah! Edhe mendjen e zemrėn me tė cilat pėrpiqem tė tė lavdėroj, nuk i krijova, Ti m’i dhurove, e si tė mos mendoj nė Mėshirėn e Bujarinė Tėnde! Nuk mund tė tė falėnderoj, e as tė tė lavdėroj, e as tė tė adhuroj siē e meriton! Unė nuk mundem, Ti i falėnderuar Je, para se krijesat tė tė falėnderojnė. Ti i lavdėruar Je, para se krijesat tė tė lavdėrojnė. Ēdo gjė syri im kap, ēdo gjė qė veshi im dėgjon, gjithēka unė prek, gjithēka qė unė shijoj, nuhat e ndjej, i takojnė Pushtetit Tėnd!

Unė jam krijesė, Ti mė dhe jetėn, Ti mė bėn tė vdes, Ti mė solle nė kėtė jetė, e Ti mė nxjerr nga kjo jetė, Ti krijove tokėn tė rrafshėt, krijove gjithēka qė mua mė nevojitet, e krijove edhe kulmin e tokės, qiellin, qė jeta nė tokė tė jetė e pėrshtatshme pėr mua. Ti i krijove pėr mua, njeriun! Ashtu siē gjithēka krijove, gjithēka do ta bėsh tė pėrfundojė, tė mbarojė, tė zhduket, tė vdes. Te Ti ėshtė kthimi im. E si tė tė mos adhuroj ashtu siē mė udhėzove!

E si o Allah, tė mos e dėgjoj Fjalėn Tėnde, e tė mos e respektoj atė, e tė mos e pasoj atė, e tė mos bėhem i dėgjueshėm e i pa nėnshtrueshėm ndaj Teje! Po tė mos ishte Mėshira Jote, Butėsia Jote, Durimi Yt, Urtėsia Jote, vallė a do ta njihja fillimin dhe fundin tim! Me Mėshirėn Tėnde mė pėrshkove dhe mė fale, me Butėsinė Tėnde mė le hapėsirė pėr tė gjetur vetveten, me Durimin Tėnd nuk mė humbe, kur unė isha mosmirėnjohės e jofalėnderues!

Mė bėj vetėm Ty tė tė pėrgjėrohem, tė tė lutem, tė tė drejtohem, tė tė mbėshtetem! O Allah, ashtu siē udhėzon, mos e lejo vetveten time tė padrejtė, lakmitare, harrestare, tė mė shtrembėroj nga Rruga Jote, nga Udhėzimi Yt, nga Feja Jote, nga Drita e Mėshira Jote! Mė bėj vetėm Ty tė tė adhuroj! Asgjė nuk meriton adhurim e pėrkushtim, e as pėrgjėrim e as nėnshtrim, pėrveē ndaj Teje, gjithēka jeton, ndjen, e frymon nėn hijen e Pushtetit Tėnd!

O Allah, Ti je i Gjithėdijshėm, i Urtė, Njohės i ēdo gjėje nė hollėsi, mund tė mos jem i vetėdijshėm nė gjithēka them, por unė shoh diēka fare pak nga argumentet Tua dhe ato mė shtojnė bindjen ndaj Teje, po Ti me Urtėsinė Tėnde shpike, qė unė njeriu tė tė gjej Ty! Sa i Dashur Je! Sa i Ndershėm Je! Nuk mund tė shprehem, por tė them siē kanė thėnė tė Dėrguarit Tėnd: tė tė falėnderoj ashtu siē di Ti tė jesh i falėnderuar!

Jam i paaftė tė pėrfshij. Ti je qė pėrfshin gjithēka e ēdo gjė! Jam i paaftė tė tė lavdėroj, tė tė madhėroj, tė tė lavdėroj, tė shpreh respektin dhe pėrgjėrimin ndaj Teje, ashtu siē e meriton Ti, o Allah! Jam i varfėr, s’kam asgjė, Ti je i Pasur e Ke gjithēka, unė jam i dobėt e nevojtar, Ti je i Gjithėfuqishėm e Jo Nevojtar pėr askėnd e pėr asgjė! Je Sovran, i Pavarur, gjithēka ėshtė nėn Sundimin e Pushtetin Tėnd!

Sa i pafuqishėm jam, sa i pa pushtet jam, sa i dobėt jam, sa nevojtar jam, ndėrsa Ti o Allah je Mirėnjohės ndaj adhurimit dhe veprės qė bėj ndaj Teje! E Ti duke mos pasur nevojė pėr asgjė! Sa i Lartė, sa i Pastėr, sa Bujar, sa i Lavdishėm, sa Sigurues, sa i Dhembshėm Je! Nuk kam fjalė, nuk kam shprehje, nuk mund tė shpreh habinė, jo, s’kam fjalė tė shpreh madhėshtinė Tėnde! E si tė bėj keq, e si tė mendoj keq, e si tė veproj keq, kur Ti sa Mirėbėrės qė Je!

Sa i padrejtė jam! Unė nuk di tė jem falėnderues. Nuk di tė jem mirėnjohės. Nuk di tė jem i butė e i mėshirshėm. Unė as jetėn qė e frymoj, nuk e kam nėn sundimin tim, e bėhem fodull, krenar, mendjemadh, kryelartė! Unė o Allah, vetėm njė padrejtėsi e vogėl kur bėhet ndaj meje shpėrthej me hidhėrim, ndėrsa Ti duron padrejtėsitė qė bėjmė vazhdimisht ndaj Teje! Sa Durimtar qė Je! Subhanallah! Sa Falės i Madh qė Je!

S’ka zot – hyjni, tė adhuruar me meritė-, pėrveē Teje o Allah! I Lartė dhe i Pa tė meta Je, Ty tė takon gjithēka, e gjithēka pa Ty ėshtė e kot, ėshtė e pajetė, ėshtė asgjė fare hiē!forumi.kurandhesunet.net
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 11:02   #4
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kush jam unė?

Akeni menduar ndonjėherė rreth faktit, se ju nuk ekzistonit para se tė ngjizeshit, se mė pas lindėt nė kėtė botė dhe se keni ardhur nė ekzistencė nga asgjėja?

A keni menduar ndonjėherė se si lulet, qė ju shihni nė dhomėn tuaj tė ndenjjes, ēelin ēdo ditė nga dheu i errėt dhe kanė aromė tė kėndshme e ngjyra tė shumėllojshme?

A keni menduar ndonjėherė se si mushkonjat, qė fluturojnė rreth jush, i lėvizin krahėt e tyre aq shpejt, saqė nuk jemi nė gjendje as edhe t'i shohim?

A keni menduar ndonjėherė se lėkura e frutave tė tilla si bananet, shalqinjtė, pjeprat apo portokajtė shėrben si njė "ambalazh" i cilėsisė tė lartė dhe se si frutat mbėshtillen prej saj, nė mėnyrė tė tillė, qė tė ruajnė shijen dhe aromėn?

A keni menduar ndonjėherė se, ndėrkohė qė jeni duke fjetur, njė tėrmet i papritur mund ta shembė shtėpinė, zyrėn apo qytetin tuaj dhe se, nė pak sekonda, ju mund tė humbisni gjithēka qė zotėroni?

A keni menduar ndonjėherė se sa shpejt kalon jeta juaj dhe se ju do tė plakeni, do tė dobėsoheni e, dalėngadalė, do tė humbni bukurinė, shėndetin dhe fuqinė tuaj?

A keni menduar ndonjėherė se njė ditė ju do tė gjeni para vetes engjėjt e vdekjes, tė caktuar nga Allahu, dhe atėherė ju do t'i lini lamtumirėn kėsaj bote?

A keni menduar ndonjėherė se pėrse njerėzit janė kaq tė lidhur pas njė bote, tė cilėn do ta lenė shumė shpejt, ndėrkohė qė ajo, pėr tė cilėn duhet tė pėrpiqen mė sė tepėrmi, ėshtė jeta e pėrjetshme, pas vdekjes?

Njeriu ėshtė njė qenie, tė cilėn Allahu e ka pajisur me aftėsinė e tė menduarit, por shumica e njerėzve nuk e pėrdorin siē duhet kėtė aftėsi shumė tė rėndėsishme. Madje disa njerėz pothuajse nuk mendojnė kurrė. Ēdo njeri zotėron aftėsinė pėr tė menduar, megjithėse jo tė gjithė janė tė vetėdijshėm pėr kėtė. Kur njeriu fillon tė pėrdorė aftėsinė e tė menduarit, tė vėrtetat qė ai nuk mund t'i kuptonte deri nė atė ēast, fillojnė tė zbulohen para tij.

Sa mė thellė mendohet, aq mė shumė pėrmirėsohet aftėsia e njeriut pėr tė menduar dhe kjo ėshtė e mundur pėr kėdo. Njeriu duhet vetėm tė kuptojė, se ai duhet tė mendojė dhe tė pėrpiqet shumė pėr kėtė.

Qėllimi i kėtij libri ėshtė tė ftojė njerėzit tė "mendojnė siē duhet" dhe tė tregojė rrugėt e "tė menduarit tė drejtė". Ai qė nuk mendon, do tė mbetet tėrėsisht larg nga e vėrteta, do ta kthejė jetėn e tij nė vetėmashtrim dhe do ta fusė nė rrugė tė gabuar. Si rrjedhim, ai nuk do ta kuptojė qėllimin e krijimit tė botės dhe arsyen e ekzistencės nė tė.

S'ka dyshim se Allahu ka krijuar gjithēka me njė qėllim tė caktuar. Ky fakt ėshtė shpallur nė Kuran si vijon:

"Ne nuk i krijuam qiejt e tokėn dhe ēdo gjė ndėrmjet tyre, panjė qėllim. Ne i krijuam me njė qėllim tė caktuar, mirėpo shumica e tyre nuk e dinė." (Ed-Duhan 38-39)

"A mos vallė menduat se Ne ju krijuam kot dhe se nuk do tė ktheheni te Ne?" (El-Mu'minun 115)

Prandaj, ēdo njeri duhet tė mendojė pėr qėllimin e krijimit, sė pari, sepse ka lidhje me vetė atė dhe, sė dyti, sepse ka lidhje me ēdo gjė, qė ai sheh nė gjithėsi dhe ēdo ngjarje qė ai pėrjeton gjatė gjithė jetės sė tij.

Ai qė nuk mendon, do t'i kuptojė tė vėrtetat vetėm pasi t'i vijė vdekja, kur tė japė llogari para Allahut, por atėherė do tė jetė shumė vonė. Allahu thotė nė Kuran se Ditėn e Gjykimit, ēdo njeri do tė mendojė dhe do tė shohė tė vėrtetėn:

Ndėrkohė, Allahu na e ka dhėnė mundėsinė nė kėtė botė, pėr tė menduar dhe pėr tė nxjerrė pėrfundime nga mendimet tona, me qėllim qė tė njohim tė vėrtetėn, e cila do tė na sjellė pėrfitim tė madh nė jetėn e pėrjetshme.

Pėr kėtė arsye, Allahu u ka bėrė thirrje tė gjithė njerėzve, me anė tė profetėve dhe librave tė Tij, pėr tė menduar rreth krijimit tė tyre dhe tė gjithėsisė:

"Pėrse nuk mendojnė ata rreth krijimit tė tyre? Allahu nuk i krijoi qiejt, tokėn dhe ēdo gjė qė gjendet ndėrmjet tyre pėrveēse pėr njė qėllim tė caktuar dhe pėr njė kohė tė kufizuar, por shumė njerėz nuk besojnė nė takimin me Zotin e tyre (nė momentin e ringjalljes)". (Er-Rrum 8)


kurandhesunet.net
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-13, 20:35   #5
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: O Allah!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lapsi Shiko postimin
O ALLAH …!

....

-O Zoti ynė, na i zbut zemrat, na shndėrro tmerrin e brengave nė hare, na bėj sypatrembur kur na kaplon frika.

-O Zoti ynė, freskoji shpirtrat tanė me bindje tė paluhatshme, dhe shuaje prushin e shpirtrave tė ndezur me ujin e besimit.

-O Zoti ynė, largoje prej nesh mėrzinė dhe pikėllimin, lėsho mbi sytė tanė tė frikėsuar siguri, mbi shpirtrat e shqetėsuar qetėsi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtėsi!AMIN
Faleminderit qe na i solle keto fjale, mik. Kisha nevoje me i lexu sot.
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-14, 16:34   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: O Allah!

Hoxhė Fatmir Latifi thotė se vėrshimet nė Serbi e Bosnje janė ndėshkim i AllahutMitrovicė, 27.05.2014


Imami i Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK), Fatmir Latifi, qė nė fushatėn e zgjedhjeve lokale po lobonte pėr vota pėr Avni Kastratin e PDK’sė, ka vendosur qė nė xhaminė e tij tė japė edhe njė shpjegim se pse ndodhėn vėrshimet nė Serbi dhe Bosnjė. Ai thotė se ky ėshtė ndėshkim i Allahut pėr serbėt pėr krimet qė ata kanė bėrė.

“Shiko se ēka ka ba nė Serbi dhe Bosnje. Kėto janė argumente tė qarta se Allahu vonon, por nuk harron”, thotė imami i BIK’ut, dhe paralajmėron se “kurrgjė nuk ėshtė kjo se ēka ka me i ndodh serbo-sllavisė”.

Ai ka folur edhe pėrfaqėsues i Bashkėsisė Islame nė gėrmimet qė po bėhen nė varrezėn e Rashkės, duke thėnė qė kanė gjetur eshtra fėmijėsh, gjetje pėr tė cilat i fajėson mediat se i kanė mbajtur fshehtė, sipas tij, pėr tė mos e prishur “jaraninė” me serbė.

Ky imam, ėshtė lutur nė fund qė Serbisė ti ndodh edhe mė keq. “...ja Rabi edhe ma zi jav baftė... edhe mos pritoni me than amin”, lutet imami.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-19, 12:45   #7
Adrenalina
Natyrale
 
Avatari i Adrenalina
 
Anėtarėsuar: 28-06-07
Vendndodhja: Ne burimin e detit..
Postime: 1,965
Adrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: O Allah!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lapsi Shiko postimin
O ALLAH …!-Kur turbullohet deti dhe era e fortė pėrplas valėt e saja me fuqi njėra mbi tjetrėn sikur tė ishin tė hidhėruara, marinarėt thirrin pėr ndihmė dhe shpėtim:

O Allah!

-Kur nė terrin e natės sė shkretėtirės kalorėsi e humb drejtimin, dhe karavani prish orientimin e tij, ata thirrin Atė tė Cilit terri i natės nuk ia pengon dėgjimin e zėrit tė nevojtarit:

O Allah!

-Kur ta godasė njeriun e keqja e rėndė, qė s'tė lejon tė bėsh lėvizje, s'ke ē'bėn tjetėr pėrpos tė thėrrasėsh Allahun:

O Allah!

-Kur mbyllen dyert pėrpara syve, e nuk ka rrugėdalje tjetėr pos tė mbėshtetesh i shtangur pas dere, e kur lypėsve u shtrohet pėlhura mbi fytyra, njeriu bėrtet:

O Allah!

-Kur ngushtohet rruga e ju vihen kurthe, ju ndėrpriten shpresat e ju kėputet litari – ju thirrni me zė tė lartė:

O Allah!

-Tek Krijuesi yt arrin fjala e mirė, arrin lutja e sinqertė, lidhja e vėrtetė, Ai sheh lotin tėnd tė pastėr kur ti e derdh diku nė qoshe, ta di fshehtėsinė e brendshme ku ti struk sekretin.-Drejt Allahut shtrihen duart dhe drejtohen, duart qė nuk do tė mbeten tė thara, por do tė kthehen me atė qė kėrkove, sepse Allahu ėshtė Qetėsuesi i pėrpiktė i zemrės tėnde ndaj fatkeqėsisė qė tė goditi.-Me Emrin dhe mbrojtjen e Tij dėbohen dhe largohen tė kėqijat rreth teje.-Me pėrkujtimin e Emrit tė Tij tė qetėsohet zemra dhe tė freskohet shpirti, tė shuhet flaka e zemėrimit, kthehet mendja e zė vend bindja.-Emri Allah ėshtė mė i miri emėr dhe pėrmban mė tė bukurat shkronja, ėshtė shprehja mė e vėrtetė dhe mė e shtrenjtė.-Allahut i takon pasuria, fuqia dhe lartmadhėria.

Gjithēka ėshtė pronė e Tij."Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej Allahut".(Kur'an: sure-16:ajeti-53)Mos prito, bėje kėtė lutje pėr tė mirėn tėnde:-O Zoti ynė, na i zbut zemrat, na shndėrro tmerrin e brengave nė hare, na bėj sypatrembur kur na kaplon frika.

-O Zoti ynė, freskoji shpirtrat tanė me bindje tė paluhatshme, dhe shuaje prushin e shpirtrave tė ndezur me ujin e besimit.

-O Zoti ynė, largoje prej nesh mėrzinė dhe pikėllimin, lėsho mbi sytė tanė tė frikėsuar siguri, mbi shpirtrat e shqetėsuar qetėsi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtėsi!AMIN
Me pelqyn disa fjal nga ky postim....laps veq vazhdo me burimin e deti

Sod deti shume i qet!
__________________
Qdo premtim nga kurreshtaret sado solemn qe te jet, eshte fjal ere japet vetem per ta kaluar kohen!
Adrenalina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-19, 08:48   #8
Adrenalina
Natyrale
 
Avatari i Adrenalina
 
Anėtarėsuar: 28-06-07
Vendndodhja: Ne burimin e detit..
Postime: 1,965
Adrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: O Allah!

Jetoj nen hijën e arshit yt allah..!


__________________
Qdo premtim nga kurreshtaret sado solemn qe te jet, eshte fjal ere japet vetem per ta kaluar kohen!
Adrenalina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.