Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-01-21, 14:14   #1
power8
 
Avatari i power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 335
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kjo ėshtė 'Molla e Kuqe', kufiri i Kosovės qė tė gjithė flasin pėr tė

Njė nga tė dhėnat ka tė bėjė me njė histori nė kufijtė e legjendės.
Sipas kėsaj historie, emrin Molla e Kuqe e kishin dy fshatra skajorė shqiptarė, njėri nė veri dhe tjetri nė jug tė vendit.

Data e kėtyre toponimeve nuk njihet, por ato tregonin dy skajet kufitare tė njė Shqipėrie qė nuk ekzistoi mė pas 1913-ės.

Fshati Molla e Kuqe nė jug, i pėrket njė zone qė sot gjendet brenda kufijve administrativė tė Greqisė, me emėr tė ndryshuar nė Kalloreferis. Fshati tjetėr, nė skajet veriore tė Shqipėrisė, gjendet edhe ai jashtė kufijve tė Shqipėrisė sė sotme, diku afėr njė vendi tė njohur me e
mrin Novi Pazar.

Pėr kėtė toponim flet edhe njė shprehje shumė e pėrdorur dikur, por e rralluar ose e zhdukur nė ditėt e sotme: “Do rrish urtė apo tė ta bėj shtėpinė matanė Mollės sė Kuqe!” Shprehja pėrdorej sa herė duhej t’i thoshe dikujt qė mund tė dėrgohej larg.

E dhėna e dytė ėshtė mė e “freskėt” nė kohė. Ka tė bėjė me njė dekret tė vitit 1968 tė Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPSH-sė. (dekreti nr. 4381, datė 13.4.1968) Ky dekret bėn disa ndryshime tė rėndėsishme nė ndarjen administrative tokėsore tė vendit. Mes rreshtave gjetėm edhe njė vendim qė ka tė bėjė me njė fshat me emrin Molla e Kuqe.

Vendimi mban numrin 6, nė listėn e 14 vendimeve qė kanė tė bėjnė me rrethin e Kukėsit dhe thotė: “Fshati Mollė-Kuqe shkėputet nga lokaliteti i Fanit dhe lidhet me lokalitetin e Shėmirėsė”.

Do tė thotė qė njė fshat me kėtė emėr ekziston edhe nė kėtė rreth.
_________________
https://www.kosova-sot.info/lajme/52...flasin-per-te/


__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 22-01-21 nė 14:16 Arsyeja: imazhe
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-05-21, 23:52   #2
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 206
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Titulli: Kjo ėshtė 'Molla e Kuqe', kufiri i Kosovės qė tė gjithė flasin pėr tė


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga UniCorN : 01-05-21 nė 23:57
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-21, 00:03   #3
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 206
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Titulli: Kjo ėshtė 'Molla e Kuqe', kufiri i Kosovės qė tė gjithė flasin pėr tė
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga UniCorN : 02-05-21 nė 00:11
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.